کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دولت دکتر روحانی بر سر دوراهی رکود و تورم

کدخبر:۱۶۵۹۷یکشنبه، ۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۳:۲۶۳۷۵۸ بازدید

استراتژی دولت حسن روحانی کنترل اضطراری تورم و تمرکز بر مذاکرات بین المللی بود با این نیت که به نتیجه رسیدن گفتگو های هسته ای و ...

استراتژی دولت حسن روحانی کنترل اضطراری تورم و تمرکز بر مذاکرات بین المللی بود با این نیت که به نتیجه رسیدن گفتگو های هسته ای و برداشته شدن تحریم ها راه را برای رونق اقتصادی باز کند. اما این برنامه، چندان به دلخواه پیش نرفت. طولانی شدن مذاکرات و ابهام در نتایج واقعی آن، فعالان اقتصادی را همچنان منتظر نگاه داشته است. مقابله دولت با تورم از طریق جمع کردن نقدینگی هم به رکود دامن زده است.

رکود اقتصادی چیست؟ این چه درد مزمنی است که درمان نمی شود و دولت را تا کجا میتوان مقصر وضع فعلی دانست؟ اقتصاددانان معمولا وقتی اقتصاد را در فاز رکود می دانند که سرعت فعالیتهای اقتصادی، نسبت به یک دوره مشابه آهسته تر شده باشد. گرفتاری های ناشی رکود اقتصادی هم، کم شدن درآمد خانوار، افزایش بدهی واحدهای تولیدی و دست آخر اخراج کارکنان و در نتیجه بالا رفتن نرخ بیکاری است.

برای نمونه تولید خودرو در شهریور ماه امسال، از ۱۱۱ هزار دستگاه به ۶۰ هزار دستگاه رسیده و این یعنی ۴۵% کاهش. در امتداد این رکود، قطعه ساز و از پی آن تامین کننده مواد اولیه برای قطعه ساز را وارد رکود می شوند. بدین ترتیب رکود از یک بخش به بخشهای دیگر اقتصاد سرایت می کند. چرا این رکود موضوع انتقاد از دولت شده است؟

هرچند نباید نقش رقابت های سیاسی در انتقاد از دولت را دست کم گرفت اما دولت روحانی هم نیمی از عمر مفید خود را سپری کرده و حالا باید نتیجه برنامه هایش را نشان بدهد شاید دولت بتواند منتقدانش را با این پاسخ ساکت کند که «وقتی دولت قبلی اینطور بی حساب و کتاب واردات کرد، اسکناس چاپ کرد و نقدینگی را بالا برد شما چرا ساکت بودید؟» اما این جواب تغییری در پارامترهای واقعی اقتصاد نخواهد داد و بیکاری را کمتر نخواهد کرد. از نظر سیاسی هم کلیت نظام در ازای کوتاه آمدن در پرونده هسته ای حالا انتظار نتایج ملموس اقتصادی دارد.
 

8l7ku558lfxq8jkv4m.jpg
"دولت آقای روحانی وارث اقتصادی متورم و با نقدینگی بالا بود. اقدامات تیم اقتصادی دولت برای مهار این نقدینگی از طریق کم کردن مخارج دولت را می توان عمده ترین دلیل اقتصادی ورود به فاز رکود دانست."


چرا اقتصاد ایران وارد دوره رکود شد؟

* جمع کردن نقدینگی

در ایران دولت بزرگترین بازیگر اقتصاد و سرچشمه درآمد ارزی است. دولت آقای روحانی وارث اقتصادی متورم و با نقدینگی بالا بود. اقدامات تیم اقتصادی دولت برای مهار این نقدینگی از طریق کم کردن مخارج دولت را می توان عمده ترین دلیل اقتصادی ورود به فاز رکود دانست.

* کاهش صادرات و بروز ناامنی در منطقه

در کنار تحریم ها، ناامنی در منطقه باعث شده بخشی از صادرات ایران به کشورهای عراق و افغانستان از دست بروند. برای برخی شرکتهای ایرانی بازار کشورهای همسایه منبع درآمد ارزی بود. این درآمد حالا در سایه ناامنی خشکیده است.

* کاهش قیمت نفت

فعالان و سوداگران بخوبی می دانند که هم دوران نفت ۱۲۰ دلاری به سر آمده و هم مردی که نفت ارزانتر از ۱۰۰ دلار را محال میدانست. نفت حالا چهل دلار است و دولت هم مصمم به جمع کردن نقدینگی از بازار. سوداگران و فعالان اقتصادی با درک این علایم دست به عصا حرکت می کنند.

* انتظار بازار برای تعیین تکلیف تحریم ها
 

jb4slb837vlc8kg0umij.jpg

فعالان و سوداگران بخوبی می دانند که هم دوران نفت ۱۲۰ دلاری به سر آمده

و هم مردی که نفت ارزانتر از ۱۰۰ دلار را محال میدانست. نفت حالا چهل دلار است

اگر دنبال یک نمونه ایده آل از همسویی پارامترهای اقتصادی و انتظار عمومی باشیم می توان به شرایط ایران در ماههای گذشته اشاره کرد. مردم که از سالها مصرف کردن کالای بی کیفیت و بی نام و نشان چینی به ستوه آمده اند حالا چشم به راه کیفیت هستند. از خودرو تا لوازم خانگی و از قطعات صنعتی تا دارو. بی دلیل نیست که ایران در توسعه برندها امسال رتبه اول دنیا را گرفته است. به تعبیر وزیر اقتصاد مردم مصرف خود را به آینده منتقل کرده اند تا قیمتها ارزانتر شود. یا دست کم به کالای با کیفیت دسترسی پیدا کنند. در این حالت هم مصرف کننده و هم فعال اقتصادی منتظر مشخص شدن ابعاد تغییر در اقتصاد ایران هستند. خانوارها در انتظار کاهش قیمت و افزایش کیفیت و فعالان اقتصادی منتظر نرخ ارز و نرخ بهره و آزاد شدن تجارت و مبادله با اقتصاد جهانی.


برندگان و بازندگان رکود

رکود اگرچه ناخوشایند است اما مانند هر دگرگونی اقتصادی، رکود هم برندگان و بازندگان خودش را دارد. بازندگان رکود در درجه اول کسانی هستند که در دوره قبل سرمایه گذاری کرده اند. حالا نوبت به بازپرداخت بدهی از طریق سود سرمایه گذاری است اما خریداری برای محصول نیست. چه این محصول قطعات یدکی خودرو باشد چه یک ساختمان اداری. بازندگان بعدی کسانی هستند که شغل خود را از دست می دهند. این از دست دادن همیشه هم اخراج نیست و میتواند کم شدن دستمزد یا کم شدن ساعت کار باشد.

برندگان هم کسانی هستند که از شرایط رکود برای سرمایه گذاری استفاده می کنند. این افراد هم به کارگر ارزانتر دسترسی دارند و هم در خرید مواد اولیه ای که روی دست بازندگان مانده قدرت چانه زنی بالا دارند.


راه حل برون رفت از رکود چیست؟

برخی ابزارهای دولت و بانک مرکزی در برای تغییر در نبض اقتصاد در حال رکود تغییر در مالیات، نرخ بهره و تزریق پول به برخی بخشهای اقتصادی است. متاسفانه سالهاست در ایران این اهرمهای کنترل فرسوده و ناکارآمد شده اند.

نظام مالیاتی ایران کهنه و نامتناسب با پیشرفتهای تکنولوژیک است. ممیز مالیاتی اغلب با حدس و گمان مالیات را تخصیص می دهد. دکان داران خرده پا، کارمندان و کسب و کارهای کوچک همیشه زیر تیغ مالیات هستند اما بزرگترین درآمدهای زیرزمینی نه تنها مالیاتی نمی دهند بلکه اساسا جایی هم ثبت نشده اند. در صدر این درآمدها، واسطه ها، دلال ها و کارچاق کن های دولتی هستند. دولتی که از جمع کردن مالیات ناتوان است، چگونه می تواند با تغییر در نرخ مالیات گردش چرخ اقتصاد را تنظیم کند؟
 

jd1j66wjh39n1yce2z.jpg

شاید دو سال بعد می توان گفت که از جمله اشتباهات دولت دکتر روحانی

تمرکز بر دیپلماسی و کم کاری در به روز سازی ساز و کارهای اقتصاد ایران بود.

موضوع دیگر نرخ بهره و نرخ ارز است. در طول انقلاب اسلامی، بارها نسبت به کم و زیاد کردن نرخ بهره به شیوه دستوری هشدار داده شده. کم و زیاد کردن نرخ بهره یعنی بازی کردن با زندگی مردم. بخصوص به خطر ورشکستگی انداختن کسانی که سرمایه گذاری کرده اند. اما فراتر از این، نرخ بهره سرعت چرخ اقتصاد را کم و زیاد می کند. در واقع رکود و رونق کاذب ایجاد میکند. همین وضع برای نرخ ارز هم برقرار است. بین نرخ ارز دولتی و حقیقی در بازار آزاد تفاوتی وجود دارد که زمینه ساز فساد اقتصادی، رقابت ناسالم و یا سرمایه گذاری براساس ارقام غیر واقعی می شود.


بسته ضد رکود دولت

بر اساس همین واقعیات، دولت در این هفته از یک برنامه دولتی بنام «بسته ضد رکود» خبر داد که با هدف تحریک تقاضا طراحی شده است. همین عبارت «بسته » تاکید دارد روی برنامه ریزی کوتاه مدت که به تعبیر یکی از روزنامه های تهران به مانند تجویز تریاک است برای معتاد بدحال. در واقع دولت سراغ ساده ترین راه رفته تا با شوک پولی و تحریک تقاضا به جنگ رکود برود. گرچه این بسته به عنوان «راهکار غیر تورمی خروج از رکود» معرفی شده اما تجربه اقتصاد ایران نشان داده هرگز تحریک تقاضا بدون تورم نبوده است.

در بخشی از این برنامه از افزایش موقت تعرفه کالای غیر قابل قاچاق (مانند خودرو) سخن به میان آمده. به زبان ساده، خبری از کیفیت نیست، فعلا همین خودرو ها را بخرید و اگر هم پول ندارید ما به شما وام می دهیم چون در بخش دیگر این برنامه اعطای کارت اعتباری (کردیت) و تسهیلات خرید خودرو پیش بینی شده. در کنار این اقدامات تورم زا، دولت از انتشار صکوک (اوراق قرضه اسلامی) هم خبر داده تا شاید کسانی که خرید و سرمایه گذاری را به آینده موکول کرده اند، راضی شوند پول خود را به دست دولت بدهند.

بدینسان بخشی از مشکل امروز به فردا فرستاده می شود. شاید دو سال بعد می‌توان گفت که از جمله اشتباهات دولت روحانی تمرکز بر دیپلماسی و کم کاری در به روز سازی ساز و کارهای اقتصاد ایران بود.

* حسن خرسند
تحلیلگر اقتصادی

بلیط هواپیمادیدگاه ها

جمشیدیان: 1394/8/318:56:34،
124
36
تورم خیلی بدتر است مردم را خسته کرده است
من: 1394/8/319:33:33،
45
24
دقیقا همینطوره.
تنها راه خروج از این رکود, کنترل تورم به معنای واقعی هست و بعد از اون کاهش سود بانکی. دولت نمی تونه هر روز قیمت یک کالا و خدماتی رو بالا ببره, بعد مدعی پایین آوردن نرخ تورم بشه.
دولت باید همین سیاست انقباضی بخش دولتی رو ادامه بده و در کنارش چاپ اسکناس رو کند کنه, روند افزایشی انواع و اقسام مالیات و عوارض و ... رو متوقف کنه و بعد مطابق کاهش تورم, سود بانکی رو هم کم کنه.
فقط در این صورته که تولید و سرمایه گذاری با سودهای 20 - 30 درصدی در سال به نسبت تورم 7 - 8 درصدی منطقی و عقلانی میشه و مردم حاضر به سرمایه گذاری خواهند شد.
ایران: 1394/8/320:16:26،
61
117
قرار بود 100 روزه درست بشه
بازنده: 1394/8/320:17:32،
33
32
طبق متن باید از طرف کلیه بازندگان خدمت برندگان عرض کنم که تمامیه ما بازندگان جنسمون اعم از خودرو و ساختمان و لوازم یا هرچیزی دیگه ...حتی 1 قرون زیر قیمت نمیدیم.هر وقت خود دولت قیمت انواع جنس و خدمات رو برگردوند به 10سال قبل منم مالم رو به قیمته 10سال قبل میدم.مثل بنده خیلی ها هستند که با حقوقشون و انواظع وام به جایی رسیدن.بحث این افراد با یه عده دلال متفاوته.به هر حال مطمئنم خیلی ها با من هم نظرن.فکر هم نکنم هیچ کسی راضی به ضرر باشه.آقای روحانی از مالمون استفاده میکنیم و لذت میبریم.تا وقتی که دوباره گرون بشه.اگه راست میگید ارزونی رو از خودتون شروع کنید.قبض آب قبض برق مالیات پروانه شهرداری بنزین ماست شیر نون ...ما از خود دولت یاد گرفتیم.یا حق
واقعیت: 1394/8/321:09:30،
57
15
دولت قبل چنان عرضه و تقاضارو زیاد کرد که مردمم هول شدن فکر کردن دنیا داره به آخر میرسه همه چی رو خریدن(مسکن مهر ) . حالا نه این دولت بلکه دولتهای بعدم باید در رکود به سر ببرن ... رکن اصلی معادله اقتصاد که تقاضا است گم شده . عرضه پیداس خیلی هم زیاده
عرفان: 1394/8/322:01:47،
34
21
سرمایه گذاری تو این کشور شده یه قمار!
درک نمیکنم چرا هر دولتی میاد دوست داره کلا فکر خودشو پیاده کنه.زندگی ادمای زیادی به این تصمیما بستگی داره.
دولت قبلی که قیمت تو ثانیه جابه جا میشد.این دولتم که طوری کشور برد تو رکود که به نظر نمیرسه حالا حالاها در بیاد.
فقط یادتون باشه ادامه رکود یعنی ورشکستگی و بیکاری کلی ادم که هیچ گناهی نداشتن
حق: 1394/8/420:37:40،
28
16
مسلما تورم بهتر از رکود است. اما دولت مردان به نفع کارمندان و مسولان عمل کرده و میکنند و رکود را به بهای نابودی قشر ازاد و مردم بیکار و بدبخت ادامه میدن تا مسولان و کارمندان تو رفاه باشن بقیه هم برن بمیرن؟؟؟؟؟؟
شهروند: 1394/8/1113:01:58،
16
13
صد روز که هیچ , صد هزار روز هم درست نمیشه چون اینکاره نیستن.
حقیقت: 1394/8/319:05:19،
75
24
وقتی نرخ ارز تک نرخی بشه کشور از رکود خارج میشه! فعلا سز نرخ ارز تک نرخی بگو مگو هست
123: 1394/8/319:13:16،
99
13
مطمینم این وامها جواب نخواهد دادچون مردم می دانند سود این وامها 40درصد در می اد.
زارعی: 1394/8/322:34:53،
30
23
کاملا موافقم.
اسمش وام 16 درصده ولی مطمئن باشین در عمل بالای 30-40 درمیاد.
صابر: 1394/8/319:15:35،
83
13
اگر دولت قصد پیشرفت داره باید انحصار باند بازی مافیا رو جمع کنه تا اینا درست نشه کشور هیچ وقت پیشرفت نمی کنه
حمید: 1394/8/319:27:51،
64
15
چون برنامه نداره و با رکود تورم را کنترل کرده وگرنه به بازار رونق بده اگر توانستی تورم را کنترل کنی کار کردی
hamid: 1394/8/319:49:14،
56
21
بهترین و تنها راه حل رفتن از ایرانه
امین: 1394/8/319:56:40،
45
12
بابا بیکاری از هر دردی بدتره، نیروهای قراردادی و شرکتی حقوقشون چندین ماهه عقب افتاده کارمندان رسمی که جای خود دارند...
كاهش قيمت رقابتي : 1394/8/320:21:20،
30
21
نويسنده تحليگر اقتصادي موضوع را خوب و واضح مطرح كردند = مطالب خيلي خوب مطرح گرديد و جالب اينجاست كه تحليل شما كاملا با وضعيت اقتصادي مطابقت دارد و عجب هستيم وقتي ميدانيم مشكل كجاست ؟ قادر به حل آن نيستيم .
تحليل بنده : دولت با پيش بيني از وضعيت رفع تحريم و احتمال ركود نبايد توليدات را به شدت ماههاي گذشته افزايش ميداد چون ركود بازار با رفع تحريم حتما شكل ميگرفت تورم بخواسته خودشان با افزايش قيمت دلار شكل گرفت و مزيد بر علت شد حال با افزايش توليد محصولاتي مثل خودرو كه تحت اختيار دولت است در انبارها فزوني پيدا كرده است مردم با ركود بازار مسكن و خودرو و تورم و كاهش قدرت خريد قادر به تحرك بازار نيستند و بسته وام هم كمكي نكرده است چون تورم را افزايش ميدهد لذا بسته كاهش قيمت و ماليات و رقابت آزاد بنگاههاي كوچك ميتواند نقش برون رفت در ركود و تورم را تا ميزان قابل توجهي تقليل دهد .
شاهین: 1394/8/320:36:20،
46
17
متاسفانه انقدر مسایل اقتصادی اونم در سطح کلان پیچیده هست که به زودی و راحتی جل نمیشه

من فکر میکنم کنترل تورم بهتر از رکود هست بهرحال مردم ایران با اشتغال گاذب یچور شکمشون رو سیر میکنن ولی تورم بالا مردم رو نابود میکنه
کلعباسخان: 1394/8/321:26:46،
17
31
یکی از راه هائی که میتواند خودروهای انبار شده را بفروش برساند، یک گارانتی 10 ساله برای هر خودرو که در صورتی که اتوموبیل خراب شود در سه سال اول صد در صد مجانی تعمیر یا آن قطعه تعویض شود. در سه سال دوم هفتاد در صد به عهده کمپانی و چهار سال باقیمانده پنجاه در صد. به این ترتیب تا حدود زیادی میشود مردم را که بخاطر کیفیت حاضر به خرید نیستند ترغیب به خرید کرد.
غلام: 1394/8/322:46:11،
24
22
باور بفرماييد مشكل مملكت ماشينه كه خدا رو شكر دولت بادادن پول نزول به مردم اونو هم رفع كرد.بريدحال كنيد با همين پرايدو اينا شما نرفتين اروپاي بدبخت و امريكاي مفلوك ببينين تو چه فلاكتي زندگي ميكنن پرايد ندارن كه. خوشباحال ما كه ميخاين با پول نزول ماشين وطني با كيفيت بخريم. اخخخخخ جوووون
یاهو: 1394/8/322:47:43،
28
21
در وضعیت فعلی هیچ راه حلی وجود ندارد ! کشور در بحران است و همه صاحب نظران این را می دانند . اوضاع نه با تغییر
سود بانکی و یا دستکاری قیمت دلار و نه با هیچ فرمولی
دیگری سامان نمی گیرد . بعضی هنوز در توهم اند و به عمق
و ابعاد مشکلات پی نبردند !
خفته اند در آغوش بخت خواب زده!
هادی: 1394/8/323:38:19،
34
19
فک کنم همین رکود خیلی خیلی از تورم بهتره
مصطفی ناچالی: 1394/8/400:35:14،
36
21
شعارهای تبلیغاتی که کاندید سال 96 را رءیس جمهور کرد.
کارخانه ایران خودرو را نابود میکنم.
کارخانه سایپا را از بین میبرم.
تمامی مرغداری ها را با خاک یکسان میکنم.
تمامی کارخانجات مواد غذایی را تعطیل میکنم.
کلا برای خراب کردن امدم.
نقی: 1394/8/413:50:58،
22
11
مرد مومن سال 96 که هنوز نیامده!!
داود: 1394/8/403:12:30،
29
20
1- صندوق بین المللی پول گفته: عربستان - که 700 میلیارد اندوخته ارزی داشته - تا 5 سال بعد ورشکست میشه.
2- دولت ما در گزارش اقتصادی هفته گذشته خود، در بند ب از قسمت 2-2 موسوم به "شوک منفی نفت در بستر اقتصاد در حال ترمیم" اقرار کرده: " سایر کشورهای نفتی در دوره‌ی وفور درآمدهای نفتی ذخایر ارزی انبوهی را انباشته‌ بودند تا با استفاده از آن بتوانند در دوره‌های افول قیمت نفت، ثبات اقتصادی خود را حفظ کنند. در نتیجه، بسیاری از کشورهای نفتی با استفاده از این ذخایر، موفق به مدیریت بحران کاهش قیمت نفت شده‌اند. این در حالی است که ایران در سالهای مربوط به دوره‌ وفور نفتی، تقریبا هیچ ذخیره‌ای برای روز مبادا نیندوخت."

با عنایت به فرمایشات فوق الذکر، نتیجه میتوان گرفت که ما همین الان ورشکسته ایم.

خیلی از یک دولت ورشکسته انتظار نداشته باشید. روزهای بدتر از این در انتظارمونه!
حقگو: 1394/8/406:43:21،
17
16
تیتر درست اینه:
دولت دکتر بر سردوراهی جان مردم با جیب مردم!!!
چون هیچکدامش برای عزیزان مهم نیست
آرش کمان گیر: 1394/8/411:20:00،
24
24
اقای روحانی توکه گفتی من کلید دارم پ کو کلیدت پ چرا هیچی ارزون نشد پ چرا دلاری که مال امریکاست داری میندازی به ملت با قیمت 3400تومن پ کو دولت تدبیر وامیدت پ کو ارزونی خودروت پ کو کنترل تورمت پ کو اون قولهایی که به مردم دادی شما به جای اینکه به فکرملت باشید به فکر سایپا وایران کندرو هستید به قران خدا قسم میخورم که من به شما رای دادم ولی مثل اینکه شیره مالیدی به سرم خودم کردم که لعنت برخودم باد.
باقی: 1394/8/413:52:33،
14
18
متاسفانه ایشون خبر نداشتند که احمدی نژاد قفلها رو عوض کرده!!
غلامرضا: 1394/8/413:09:48،
20
21
مشکل اقتصاد ما نقدیندگی بیش از حد مردمه.
یه راه حل توپ واسه خروج از بحران اقتصادی و روانی و مالی دارم .
دقیق اشاره نمیکنم . ولی مثال میزنم. نحوه پل سازی رضا شاه در میانه
رکود یعنی مرگ تمامی صنایع و مش: 1394/8/413:22:21،
20
20
آخر چه حسنی دارد که رکود مطلق باشد و ادعا کنیم که تورم را کنترل کردیم!!!!!!!

مثل اینکه اتومبیل خود را خاموش کنید و ادعا کنید که مصرف بنزین را به حداقل رساندید!!!!!!
مگر اینکه بخواهیم بچه گول بزنیم.
اگر آقای رئیس جمهور عزیز منتظر نشستن تا اقتصاد کشور با تبعات لغو تحریم نفتی راه بیافتد، باید حالا حالاها در رکود اقتصادی به سر ببریم.
چرا که شالوده مدیریتی کشور نیز باید همزمان با لغو تحریمها به یکباره و کاملا معجزه آسا درست شود.
که غیر ممکن است.
با تشکر فراوان
یک: 1394/8/511:46:43،
16
13
افرین سخن دل ما

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار