کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سوت قطار شهری اصفهان به صدا درآمد

کدخبر:۱۶۵۷۴یکشنبه، ۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴:۵۷۳۶۵۳ بازدید

سال 81 بود كه كلنگ احداث خط يك مترو به زمين زده شد. قرار نبود احداث اين پروژه 14 سال طول بكشد اما عوامل متعددي از جمله تاريخي بودن ...

سال 81 بود كه كلنگ احداث خط يك مترو به زمين زده شد. قرار نبود احداث اين پروژه 14 سال طول بكشد اما عوامل متعددي از جمله تاريخي بودن شهر اصفهان، كمبود اعتبارات و تحريمها دست به دست هم دادند تا مردم اصفهان سالها چشم انتظار تكميل مترو باشند. 14سال از آغاز پروژه خط يك متروي اصفهان ميگذرد، در اين سالها مردم اصفهان كم كم اميد خود را براي سوار شدن مترو از دست داده بودند، اما اكنون پس از 14سال طلسم متروي اصفهان باز و بارقههاي اميد در دل مردم زنده شد. واگنها يكي پس از ديگري وارد شهر ميشوند و اكنون دو رام از قطارها روي ريل قرار گرفته و به صورت آزمايشي در فاز اول خط يك حدفاصل ايستگاه قدس در خيابان امام خميني)ره( تا ميدان شهدا در حال حركت است.

پيشينه راه اندازي قطار شهري اصفهان به زمان احداث ذوب آهن اصفهان در دهه 40 باز مي گردد، از آن زمان مطالعات اجراي طرح آغاز شد و بالاخره پس از تلاش ها و كش وقوس فراوان در سالهاي 75 تا 77 طراحي اوليه خطوط اولويت دار قطار شهري اصفهان انجام و سال 79 همزمان با تصويب بودجه احداث قطار شهري پنج شهر كشور در مجلس شوراي اسلامي، مطالعات پروژه قطار شهري اصفهان آغاز شد.

با فرا رسيدن سال 1380، طرح نهايي خط يك مترو به طول 12.5 كيلومتر تصويب و عمليات اجرايي ساخت تونل آن آغاز شد. پس از اجرا 7.5 كيلومتر به اين خط افزوده شد تا طراحي تفصيلي خط شمال- جنوب متروي اصفهان به طول 20.2 كيلومتر كه از شمال شهر اصفهان شروع شده و تا ترمينال صفه در جنوب امتداد دارد، آغاز شود.


پايان 14 سال چشم انتظاري مردم براي سوار شدن به مترو

شهردار اصفهان در اين باره مي گويد: راه اندازي مترو به صورت تدريجي و پلكاني خواهد بود بر اين اساس در ابتداي راه اندازي، مترو به مدت 3 ساعت به شهروندان خدمات رساني ميكند و به مرور ساعات خدمات رساني افزايش مي يابد.

مهدي جمالي نژاد با اشاره به اينكه اولويت اول پروژه هاي مديريت شهري اصفهان مترو است، مي افزايد: پاشنه آشیل مشكلات شهر اصفهان مترو است كه در اين راستا مديريت شهري تمام تلاش خود را به كار گرفته تا اين پروژه سريع تر به بهره برداري برسد. وي تأكيد مي كند: فاز اول خط يك مترو حدفاصل ايستگاه قدس در خيابان امام خميني (ره) تا ميدان شهدا راه اندازي مي شود و تا اول سال آينده مترو به ايستگاه تختي و بر اساس برنامه ظرف دو سال آينده خط يك مترو به صورت كامل به بهره برداري ميرسد.

شهردار اصفهان ادامه ميدهد: قطعا با راه اندازي قطارشهري كاستیهايي وجود دارد، اما مردم اصفهان 14 سال صبوري كردند و اين صبوري بايد ادامه داشته باشد و چنانچه كاستي و مشكلي را مشاهده مي كنند با شهرداري اصفهان در ميان بگذارند تا در اسرع وقت نسبت به رفع نقيصه اقدام شود. جمالي نژاد مي افزاید: در ابتداي راه اندازي خط يك قطار شهري حركت واگن ها از ساعت 7 تا 10 صبح فعال است و روزانه سه ساعت بهره برداري مي شود اما پس از مدت يك ماه اين زمان افزايش پيدا خواهد كرد و مدت زمان فاصله بين حركت قطار از نيم ساعت به 10 دقيقه كاهش پيدا ميكند.

وي اعلام ميكند: خريد بليت مترو در اصفهان به صورت آزمايشي از طريق سامانه هاي »اصفهان كارت« به صورت تك فروشی قابل پرداخت و بهاي ورودي آن 5 هزار ريال است كه اين كارت ها قابل شارژ است؛ هزينه بليت مترو به دليل يارانه اي كه روي آن است براي مردم كاهش يافته كه بخشی از آن را سازمان قطار شهري اصفهان پرداخت ميكند.

شهردار اصفهان ميگويد: اگر بخواهيم مبلغ تمام شده را از شهروندان اخذ كنيم بليت مترو بايد با قيمت 2600 تا 3000 تومان به فروش رسد اما براي رفاه حال هر چه بيشتر شهروندان لايحه دو فوريتي را براي شوراي اسلامي شهر اصفهان مي فرستيم تا نرخ مناسبي براي مترو تعيين شود. جمالي نژاد با تأكيد بر اينكه ما درصدد هستیم تابوي تراموا را نيز بشكنيم، مي افزايد: البته تراموا در هيچ كدام از شهرهاي كشور تاكنون راه اندازي نشده است. وي با اشاره به اينكه مطالعات اوليه تراموا انجام شده است، درباره مزيت هاي تراموا مي افزايد: تراموا ارزانتر و سريع تر است و ميتواند جايگزين خوبي براي آن خيابان هايي كه امكان احداث خطوط BRT را ندارند باشد، ضمن اينكه هزينه احداث تراموا بسیار كمتر از مترو است و مردم استقبال بيشتري خواهند كرد.

شهردار اصفهان اعلام مي كند: مطالعات راه اندازي تراموا از ميدان استقلال تا دروازه تهران و از دروازه دولت تا ميدان آزادي در حال انجام است. 60 ماه آينده 3 خط مترو به بهره برداري مي رسد رئيس شوراي اسلامي شهر اصفهان نيز با بيان اينكه تا اوايل سال آينده، يك و نیم كيلومتر ديگر اضافه ميشود، ميگويد: در شش ماهه اول سال 96 خط اول قطار شهري اصفهان شامل 20 ايستگاه اصلي را به بهره برداري ميرسانيم.

رضا اميني مي افزايد: بر اساس برنامه ريزي هايي كه با محوريت استاندارد انجام شده با يك برنامه ريزي زمان بندي شده 60 ماهه در اصفهان شاهد بهره برداري از سه خط قطار شهري خواهيم بود. پروژه احداث شبكه خطوط قطار شهري اصفهان علاوه بر آنكه گره بسیاري از مشكلات ترافيكي اين کلان شهر را باز خواهد كرد، فضا را نيز براي بسياري از پروژه هاي شهري و توسعه ای ديگر مساعد خواهد كرد.  

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ایرانی: 1394/8/310:18:09،
85
14
"سال 81 بود كه كلنگ احداث خط يك مترو به زمين زده شد. قرار نبود احداث اين پروژه 14 سال طول بكشد اما عوامل متعددي از جمله تاريخي بودن شهر اصفهان"...


از اول یادشون نبود که اصفهان شهر تاریخیه!، تو خود تلویزیون میلی اسلامی ایران اسلامی نشون دادن که تو آمریکای جهانخوار قسمتی از مسیر یک بزرگراه رو عوض کردن به خاطر اینکه محل زندگی یک گونه جانوری کمیاب بود و اونها راضی نشدن خونه اون حیوانات رو خراب یا مورد تهدید قرار بدن اما در ایران اسلامی تنها جاهایی که مهمه و باید همیشه مورد رسیدگی قرار بگیرن قبر افرادیه که ایرانی نبودن!، خودشون تو شهرداری و... کارشناس ندارن و نمیتونن یه جاده و ساختمون و خیابون رو بدون نقص هندسی و دادن ضرر مالی و جانی بسازن و از مردم میخوان که اگر نقصی دیدن با شهرداری و... در میان بذارن تا اسرع وقت بهش بی توجهی بشه!
محمد: 1394/8/311:18:52،
28
10
هرچی تکنولوژی که اروپا 200 سال پیش داشته اینجا انجام میشه بعد کلی هم افتخار میکنن
اخه با این وضع اسفبار ترافیک که دیگه تراموا و ... به درد نمیخوره
باید فکر اساسی تر کنیم!
ممد: 1394/8/312:38:39،
41
13
20 سال پیش میرفتی اصفهان آدم حظ می کرد از خیابون هاش و آثار باستانیش. هر از چندگاهی یه ماشین رد می شد و سکوت و آرامش بود تو شهر. الان باید فقط دود بخوری و تو ترافیک بمونی, هر از چند گاهی هم یه نگاه به رودخونه خشک شده بندازی آه بکشی.

آخر سر هم معلوم نشد چرا صنایع رو باید ببرن توی کویری ترین مناطق ایران بنا کنند وقتی دو تا ساحل به طول بیش از 1200 کیلومتر توی این مملکت هست !
حمید: 1394/8/312:56:51،
30
29
ممد این همه حرف زدی که جمله اخر را بگی
حالا که به کوری چشم هر چی حسوده اصفهان با سرانه 40 متر مربع فضای سبز برای هر نفر بالاترین رکورد را در ایران داره یعنی از شهرهای شمالی هم بیشتر و این سرانه فضای سبز با زوریخ و بن برابری میکنه
ما هم با استقرار صنایع در اصفهان موافق نیستیم ولی از دید پدافند غیر عامل صنایع مادر هر کشور باید در مرکز ان کشور باشه اینکه اصفهان دقیقا در مرکز ایرانه شاید مشکل تو باشه اما مشکل ما نیست
ممد: 1394/8/313:47:04،
26
17
حمید جان اون موقع که برای خوردن یه قطره آب هم مشکل داشتی, همدیگر رو می بینیم.
دوران جنگ گرم خیلی وقته گذشته, کسی به فکر پدافند !!! نیست تو دنیا.
امثال تفکر شما همونهایی هستند که میرن تو چیتگر دریاچه می سازند و وسط تهران چمن می کارن, افتخار هم می کنند !!! که فضای سبز ایجاد کردند, در صورتی که هر چیزی جایی داره. شهری که آب نداره توش فضای سبز ایجاد کردن , اونم از نوعی که نیاز بالایی به آب داره, نه تنها کار خوبی نیست, بلکه نشون دهنده اوج مدیریت !!! هست. کدوم عقل سالمی صنایعی که نیاز بسیار بالایی به آب دارند رو وسط بیابون ایجاد می کنه ؟؟؟
محمدرضا777: 1394/8/314:17:49،
14
9
درسته ممد خان شهره کویری مثل اصفهان مسلما تا چند سال آینده به مشکل آب آشامیدنی برمیخوره به صورت شدید..باید فکری به حالش بشه حتما
احمد: 1394/8/314:27:56،
18
7
شهرداری اصفهان در این سالها خیلی پر حاشیه بوده و می توان در این خصوص به دستگیری تعداد زیادی از معاونین شهرداری اشاره کرد که در خصوص اطلاعات هیچ گزارشی نداد و قرار بود پس از بررسی نهایی اطلاع رسانی کند ! و ضمنا نکته جالب عزل شهردار اصفهان توسط شورای شهر پس از ده سال بود و نکته جالبتر اینکه آقای شهردار فرداش شهردار قم شد !
اما مهمترین نکته ای که در خصوص متروی اصفهان می توان اشاره کرد ، کشف شهری در زیر زمین و همچنین کشف گنج ها و اثار تاریخی در هنگام عملیات حفر مترو بوده ، که شایعه آن در بین مردم زبان به زبان می چرخد اما مسیولین هیچ پاسخ صحیحی نمی دهند و تنها چند روز پیش در تلویزیون همراه با خبر راه اندازی فاز اول متروی اصفهان تعدادی کوزه شکسته نشان دادند .
مهدی: 1394/8/314:36:57،
19
12
6 ماه نیست شهردار شده صحبت از بلیط 3000 تومانی می کند و بر سر مردم منت میگذارند !
راستی آقای شهردار و شورای شهر ، بلیط 50 هزار تومانی شهر بازی به کجا رسید ؟
علی: 1394/8/314:39:55،
11
8
گویا این آقای شهردار جدید می خواهند کل هزینه و خرج کرد 14 سال احداث مترو را از مردم دریافت کنند که اعلام می کنند سوار شدن به مترو برای فاصله 5 کیلومتر 3000 تومان قیمت تمام شده دارد
حمید: 1394/8/314:48:08،
18
15
دوست گرامی بنده از درست یا نادرست بودنش نگفتم اگر نمی دانید بدانید برخی از فضاهای سبز اصفهان قدمتی 400 ساله دارد

بعنوان کسیکه رشته مهندسی فضای سبز خوانده ام :
در حال حاضر ذخیره سد زاینده رود 671 میلیون متر مکعب است ( شهر 3 میلیونی )
مجموه اب سدهای تهران 783 میلیون متر مکعبه ( شهری 12 میلیونی )
همانطور که می بینید اصفهان زیاد هم کم اب نیست

دلیل انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان در زمان صفویه کم ابی قزوین و پر ابی لین منطقه بوده است
زاینده رود خشکید نه به خاطر صنایع مادری که در اصفهان است و اکثر پرسنل ان نیز غیر بومی هستند بلکه به خاطر :

1- انتقال اب به یزد کرمان و کاشان
2- برهم خوردن مقوله مدیریت یکپارچه زاینده رود در زمان احمدی نژآد به خاطر اقدامات نمایشی وی

طرف صحبتم شما نیست اما کم نیستند افرادیکه منتظرند تا خبری در رابطه با اصفهان منتشر شود و به عقده گشایی بپردازند !
رضا: 1394/8/315:58:10،
16
12
قول میدم بلیط مترو رو بکنند 3000 تومان یه نفر اصفهانی سوار مترو نشه پیاده میرن ولی مترو هم سوار نمیشن
اصفهانی: 1394/8/310:55:15،
55
17
اگر بدونید فاصله میدان قدس تا شهدا چقدر کم است (3 کیلومتر حدود 2 کورس) ، خجالت می کشید
رامین: 1394/8/311:31:07،
32
12
اصفهانی،منظورش شهرک قدس هست نه میدان قدس.خیلی شهرتو میشناسی...
الف میم نون: 1394/8/311:34:14،
21
12
دوست عزیز باید توجه کنی که میدان قدس نیست...ایستگاه قدس در خیابان امام خمیتی هست...
و فاصله خط بیشتر از 10 کیلومتر...اصلا هم مسیر کلا مستقیم نیست که بخوای با دو کورس تاکسی بری...
محمد: 1394/8/311:42:51،
16
6
ایستگاه قدس در خیابان امام خمینی!

نه میدان قدس یا همون طوقچی!
حمید: 1394/8/312:35:31،
20
12
در تعجبم ای دوست به ظاهر اصفهانی فرق بین شهرک قدس تا میدان قدس را نمی فهمد و در تعجبن از این مثبت های فله ای و کیلویی که برخی به هر حرفی میدن
اصفهانی: 1394/8/310:56:38،
35
9
تراموا هم یک کلک برای چاپیدن ماست
اصفهان: 1394/8/311:43:36،
13
10
عزیز میدان قدس شهرک قدس خیابان امام خمینی منظور هست ن میدان قدس طوقچی لطفا بدون اطلاع صحبت نکنید و حدود 12 کیلومتر هست
مهدی: 1394/8/311:15:32،
23
5
چرا این شهردار دروغ میگوید.فقط ایستگاه انقلاب که تازه شروع شده حداقل سه سال سازه اش طول مبکشد و دو سال هم نارک کاری که جمعا میشه 5 سال چجوری سال 96! فقط تبلیغ میکنند واسه انتخابات خودشان.رفت سوار مترو شدم قطار هم تراز سطح سکوی ایستگاه نیست 20 سانت اختلاف داره که کلی خطرناک اونوقت فقط شعار و حرف میزنند.تو قطار شهری یعنی یک کارشناس نبوده این اختلاف خطر آفرین را چک کنه.خدا رحم کند به ما.
معین: 1394/8/311:34:55،
20
12
قطار شهری سوت نداره ;)
بهزاد: 1394/8/311:40:55،
22
10
اشک تو چشمانم جمع شده .هیچ می دونید این چیه؟


(..________________..)
5KM

نفشه مترو اصفهان اون نقطه ها هم ایستگاه هاش هستند .افتخاری دیگر برای ما.دست مریزاد به مسئولین زحمت کش که این پیچیدگی را با این وسعت در طول 5 کیلومتر یعنی 5000 متر ایجاد نمودند.این قطار این فاصله طولانی را هر نیم ساعت یکبار طی میکند که اگر پیاده بروی 35 دقیقه می شود و5 دقیقه صرفه جوئی به همراه دارد.در ضمن اگر 10 صبح به بعد بیائید باید تا فردا صبح ساعت 7 منتظر شوید پس بشتابید. برگ زرین دیگری در جهت توانمند سازی مملکت در مدت 14 سال....
محمد: 1394/8/311:54:44،
15
11
اصلا مگه فاصله میدون قدس تا شهدا مترو نیاز داره ؟؟؟؟؟!!!
مسیر کوتاه بدون ترافیک آنچنانی
با تاکسی فقط 2 کورس و با اتوبوس حدود 15 دقیقه فاصبه دارن
عرضه داشته باشید گره های ترافیکی کوری که ایجاد کردید رو باز کنید با این مسرهای فرعی چکار دارید ؟
حامد: 1394/8/314:31:52،
14
7
دوست عزیز میدان قدس نیست. شهرک قدس هست توی خیابان امام خمینی.حدودا 12 کیلومتر هست
تمام: 1394/8/312:10:49،
25
13
مترو بایستی کف رودخانه زاینده رود پیاده بشه هیف مترو نیست داخل این شهر
حمید: 1394/8/312:33:37،
13
16
خودت را خالی کردی و کمپلکس هات را حل کردی ....

محسن: 1394/8/321:38:18،
12
13
فهم و شعور هم چیز خوبیه! تو که اینقدر جرات نداری که حتی یه اسم برای خودت انتخاب کنی که حداقل جنسیتت مشخص بشه ! اصفهان شهر من، شهر تاریخ و فرهنگ ایران وجزء زیباترین و تمیزترین شهرهای ایران است. تا کور شود هر آنکه نتواند دید!
امین: 1394/8/312:52:30،
11
10
همه چیش ازمایشیه؟ به کشتن ندین مردمو یه وقت؟
حسن: 1394/8/322:54:10،
12
9
زنده باد شهر خودمون تبریز که 2 ماهه مترومون افتتاح شده....خوبه اصفهانم زمون شاه عباس کبیر رونق گرفته...با کمک 2000 معمار و مهندس تبریزی...
یاشاسین آذربایجان

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار