تایر خودرو هم تاریخ انقضا دارد؟

کدخبر:1600 یکشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۲:۵۵ 32133 بازدید
پس از حادثه تأسف بار تصادف دو اتوبوس در اتوبان قم - تهران بود که بحث تایر به سوژه داغ بحث‌های خودرویی تبدیل شد تا جایی که براساس یک برآورد تایر 100 هزار دستگاه از خودروهای کشور کاملاً فرسوده و در معرض خطر است.
تایر خودرو هم تاریخ انقضا دارد؟

با این دیدگاه و با توجه به اهمیت تایر در ایمنی خودرو تصمیم گرفتیم در این شماره و شماره آینده به صورت تخصصی‌تر به بحث تایر خودرو بپردازیم تا از این طریق دانش عمومی در این زمینه افزایش پیدا کند و شاید بتوان از این طریق از بروز حوادث جلوگیری کرد.این هفته قصد داریم به تاریخ انقضای تایر بپردازیم، امری که بی‌توجهی و یا بی‌اهمیت دانستن آن بود که حادثه اتوبان قم را رقم زد.

آیا برای شما سن تایر که بر روی خودرویتان نصب می‌کنید مهم است؟ اگر جوابتان منفی است بد نیست بدانید یکی از مهم‌ترین اصول ایمنی در زمان حرکت را نادیده گرفته‌اید، اتفاقی که ممکن است حتی به قیمت جانتان تمام شود. تایر تنها بخشی از خودرو است که با جاده تماس دارد و هرگونه مشکل در آن می‌تواند به معنی از دست رفتن کنترل باشد. اگر هنوز هم در اهمیت تایر شک دارید بدانید بی‌توجهی به زمان انقضا تایر می‌تواند به اندازه فرسایش آن و یا حتی بیشتر خطرناک باشد.

آیا تایر خودرو هم تاریخ انقضا دارد؟

تایر خودرو از لاستیک ساخته شده است و لاستیک نیز ماده‌ای با طول عمر مشخص است. تنها به عنوان یک نمونه ساده، یک کش لاستیکی و یا یک دستکش آشپزخانه را برای چند روز در آفتاب قرار دهید و پس از آن سعی کنید آن را بکشید. نتیجه این آزمایش مشخص است؛ لاستیک پس از چند روز خاصیت کشش خود را از دست می‌دهد و توانایی تحمل کشش را ندارد و پاره می‌شود. همین اتفاق هر چند نه در زمانی چنین کوتاه برای تایر خودرو هم رخ می‌دهد و به همین دلیل است که از دید علمی تایر خودرو نیز تاریخ انقضا مشخصی دارد. تایری که مدت زمان زیادی از تولید آن گذشته باشد، به مرور خشک می‌شود و تا جایی که حتی می‌توان آثار ترک‌های بسیار ریز را نیز بر روی آن دید. به علاوه با بالا رفتن سن تایر به مرور لایه‌های رویی آن به دلیل خشک شدن از لایه‌های زیرین جدا می‌شوند تا جایی که تایر با وجود کارکرد کم، به سرعت فرسوده شده و حتی سیم‌های درونی تایرهای رادیال نمایان می‌شود. چنین تایری به شدت مستعد حادثه است، حادثه‌ای که البته خبر نمی‌کند.

مدت زمان انقضا تایر چند سال است؟

در زمینه مدت زمان مجاز برای استفاده از یک تایر پس از تولید نظرات مختلفی میان منابع گوناگون وجود دارد و مهم‌ترین علت آن هم وابستگی زیاد دوام تایر به شرایط استفاده است.بعضی از خودروسازان از جمله مرسدس‌بنز و نیسان، حداکثر عمر مفید تایر را از زمان تولید شش سال می‌دانند و به دارندگان خودرو توصیه می‌کنند از تایری با سن بیش از شش سال بر روی خودرو استفاده نکنند. در مقابل البته بعضی از سازندگان تایر از جمله Continental و Michelin سن مفید تایر را تا 10 سال می‌دانند اما تاکید می‌کنند از سال پنجم باید هر ساله کنترل‌های لازم بر روی سلامت تایر انجام شود، مدت زمانی که انجمن تولیدکنندگان تایر ژاپن هم آن را تایید کرده است. بعضی از منابع تاریخ انقضا تایر را در بهترین شرایط پنج سال پس از تولید می‌دانند. در مقابل تمام این‌ها انجمن جهانی تولیدکنندگان تایر معتقد است به دلیل نوسان بسیار زیاد وضعیت تایر در مقابل شرایط مختلف نمی‌توان هیچ تاریخ انقضا دقیق را برای تایر ذکر کرد. به این ترتیب مشخص است هیچ نهادی به طور دقیق نمی‌تواند مشخص کند یک تایر تا چه زمانی پس از تولید همچنان قابل استفاده است اما براساس جمع‌بندی‌ها می‌توان گفت برای تایرهای با سطح کیفیت بالاتر از متوسط، برای رعایت مسایل ایمنی و با توجه به آن که امکان انجام بررسی‌های دوره‌ای توسط متخصصین تایر همیشه فراهم نیست، تاریخ انقضا تایر حداکثر 5 سال پس از تولید است و پس از این زمان استفاده از تایر با ریسک همراه است چرا که احتمال وجود آسیب‌های کوچک در تایر وجود دارد که می‌تواند خطرناک باشد. تاریخ انقضای تایر خودرو امری جدا از میزان کارکرد آن است به این معنی که اگر تاریخ انقضای یک تایر فرا رسیده باشد، حتی اگر تایر کارکرد کمی دارد باید برای تعویض آن اقدام کرد.


آیا توجه به تاریخ انقضا تایر برای همه لازم است؟

تایر خودرو به طور پیوسته در معرض سایش ناشی از حرکت بر جاده است و همین سایش در نهایت تایر را فرسوده می‌کند. اگر از جمله افرادی هستید که در سال چند 10 هزار کیلومتر با خودرو رانندگی می‌کنید احتمالاً تایر خودرویتان خیلی زودتر از تاریخ انقضای آن فرسوده می‌شود و شاید به نظرتان برسد نیازی به دانستن تاریخ انقضای تایر نیست چون شما زودتر از آنکه زمان آن فرا برسد به ناچار و به دلیل سایش تایر آن را تعویض کرده‌اید. اما این مسأله چندان صحیح نیست و همین اشتباه می‌تواند برایتان گران تمام شود. درست است که شما زودتر از پنج سال تایر را تعویض می‌کنید اما این مسأله به معنی آن نیست که تایر خودرو وقتی بر روی خودروی شما نصب است کمتر از پنج سال سن دارد! احتمالاً کمی پیچیده به نظر می‌رسد اما واقعیت آن است که شما تقریباً هیچ‌گاه تایری که به تازگی تولید شده باشد را بر روی خودرو نصب نمی‌کنید چرا که تایرها گاهی چند ماه تا چند سال پس از تولید در انبار شرکت و فروشگاه‌ها باقی می‌مانند و پس از آن به دست مشتریان می‌رسند و این مسأله به آن معنی است که تایر خریداری شده توسط شما ممکن است به عنوان مثال چهار سال قبل تولید شده باشد و به این ترتیب یک سال پس از خرید، عملاً تایر خودرو در مرز خطر قرار می‌گیرد بدون آنکه فرسوده شده باشد و به همین دلیل است که توجه به تاریخ انقضای تایر برای همه مهم است.

چگونه تاریخ تولید تایر را مشخص کنیم؟

همان‌گونه که گفتیم تاریخ انقضای تایر خودرو بسیار با اهمیت است اما مشکل اینجا است که هیچ تولیدکننده‌ای تاریخ انقضای تایر را بر روی آن درج نمی‌کند! علت هم مشخص است چرا که این تاریخ به عوامل زیادی بستگی دارد و تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند بی‌دلیل خود را درگیر مسایل حقوقی ناشی از تعیین تاریخ مشخص انقضا برای کالایی که در معرض فرسایش و شرایط آب و هوایی مختلف است نکنند. در مقابل اما «تاریخ تولید» تایر به صورت یک کد ویژه بر روی آن درج می‌شود و به این ترتیب خریدار می‌تواند با اطمینان مشخص کند تایر در چه زمانی تولید شده است. دانستن تاریخ تولید تایر از یک سو می‌تواند زمان تقریبی مناسب از زمان انقضای کارکرد آن برای راننده فراهم کند اما مهم‌تر از آن، در زمان خرید تایر، مانع از خرید تایرهای تاریخ مصرف گذشته شود، امری که متأسفانه در سال‌های اخیر رواج پیدا کرده و بسیاری رانندگان هم به دلیل قیمت پایین این تایرها به خرید آن‌ها گرایش پیدا کرده‌اند. بر روی تایر خودرو کدهای مختلفی درج می‌شود که هر یک معنی مخصوص خود را دارد و پیش از این بخش عمده‌ای از آن‌ها را در همین صفحه مرور کرده‌ایم. بخشی از این کدها نشان‌دهنده مشخصات تایر از قبیل قطر، عرض، ارتفاع دیواره، حداکثر وزن و سرعت قابل تحمل و ... است و به صورت یک کد بر روی تایر درج می‌شود. در کنار این کد، تاریخ تولید تایر نیز به صوت یک کد چهار رقمی بر روی تایر حک می‌شود این کد چهار رقمی نشان‌دهنده هفته و سال تولید تایر است و به این ترتیب می‌توان تاریخ تولید تایر را به راحتی مشخص کرد. البته این کد برای تایرهایی که پیش از سال 2000 تولید شده‌اند سه رقمی خواهد بود اما کد سه رقمی به معنی آن است که در بهترین شرایط بیش از یک دهه از تاریخ تولید تایر گذشته است و این تایر از رده خارج محسوب می‌شود.در کد چهار رقمی تاریخ تولید تایر، دو رقم نخست معرف هفته‌ای از سال است که تایر در آن تولید شده و دو رقم بعدی نشان‌دهنده سال تولید است. به عنوان نمونه اگر بر روی تایر عدد 2509 درج شده باشد تایر مورد نظر در بیست‌وپنجمین هفته از سال 2009 (09) تولید شده است. با دانستن چنین اطلاعاتی به راحتی می‌توان تایرهایی که مدت‌ها است در انبار باقی مانده‌اند (و به همین دلیل موسوم به تایرهای انباری هستند) را از تایرهای جدید تشخیص داد و از خرید آن‌ها خودداری کرد ضمن آنکه توجه به این کد باعث می‌شود راننده اطلاع دقیقی از وضعیت تایر خودروی خود داشته باشد.


googlereader googleplus digg cloob twitter facebook facebook telegram

دیدگاه ها

esi: 1392/8/5 12:01:01،
114 رای مثبت
34 رای منفی
تاریخ اقضاء لاستیکای ایرانی با تاریخ عمر خودشو تموم میشه.ماشالله به کیفیت
امین: 1394/3/4 00:48:56،
27 رای مثبت
38 رای منفی
لاستیک فقط و فقط مکسس آذر 92 گرفتم دو جفت.
آذر 93 میشه یک سال 6 ماهم از اذر 93 تا الان گذشته تو این 18 ماه حدودا 45 هزارتام باهاش راه رفتم هنوز لاستیکام بالای 50 درصد هستن و فکر کنم کل امسال 94 رو دوم بیاره که هیچ تا شهرویر 95 هم منو یاری کنه.
شایدم بیشتر از شهریور 95 حدودا سه سال من که راضیم.
جواب به امين: 1394/11/29 14:47:23،
11 رای مثبت
10 رای منفی
امين جان توهم زدي خيلي اوضات خرابه از اذز ٩٢ تا الان ميشه ٢٧ماه نه ١٨ماه
تولیدکننده: 1395/2/12 12:49:07،
7 رای مثبت
7 رای منفی
ایرانی خوب نیست اوکی. خوب تو یک کاری بکن. بیا بهترش کن. بیا بهترینش کن. چرا تیشه میزنیم به تولید ایرانی. به خدا متاسفم برای طرز فکرمون. من 4 ساله اومدم تو تولید. هرچند سخته ولی راضیم. همه تا میبینند تولید ایران بجای افتخار احساس تنفر میگیرن.
Ahmad: 1392/8/5 12:03:41،
58 رای مثبت
31 رای منفی
از اطلاعات بسیار مفیدتون ممنونم
esi: 1392/8/5 12:25:54،
76 رای مثبت
25 رای منفی
دقیقا.من هم پراید90 دارم که تو 3ماه دوتا لاستیکای عقب ترکید.فقط شانس اورده بودم گردنه هارو رد کرده بودم و به جاده کفی رسیده بودم.
خدا لعنت کنه کسی که جنس تاریخ گذشته رو ماشین صفر میذاره.
کامران: 1392/8/5 12:06:13،
39 رای مثبت
34 رای منفی
حالا نمیشه واضح تر بنویسن ؟ مثل بقیه محصولات سال و م ماه و روز ؟؟
فراز: 1392/8/5 14:56:03،
57 رای مثبت
39 رای منفی
من سمند مدل 88 دارم روش تایر گودیر کارخونه داده بود. الان ماشین 80 هزار کار کرده هنوز 1/3 عاج لاستیک مونده، اونم فقط با 2 بار پنچری تو 5 سال گذشته، لامسب پول مفت نمی گیرن این تایر خارجی ها، واقعا" جون سخت اند
Z: 1392/8/5 22:09:31،
68 رای مثبت
60 رای منفی
لا مذهب، نه لا مسب
یاسر: 1392/8/5 15:20:10،
45 رای مثبت
43 رای منفی
اخه یه عدد که نیست من رفتم نگاه کردم 2تاعدد 4رقمی نوشته ادم گیج میشه.بهترین لاستلک ایرانی یزد تایر الان 5ساله نزدیک 50هزارتا رفته سمند پنچری هم نداشته . جنسا هم جنس قدیم
سعید: 1392/8/5 17:04:22،
35 رای مثبت
43 رای منفی
دوستان عزیز تاریخ تایر فقط در یک سمت دیواره آن نوشته میشود که با کد DOT شروع میشود.مثلا DOT 5MUK HR 1513 که نشاندهنده تولید آن در هفته 15ام سال 2013 است.
سعید: 1392/8/5 17:04:49،
34 رای مثبت
40 رای منفی
تایر های معروف جهانی مانند میشلن,هانکوک,کومهو,رودستون و همچنین مارکهایی مانند ماکسس و آپولو که در بازار کشور موجود هستند با تاریخ تولید یک تا دو سال به شرط عدم نگهداری در زیر آفتاب و برف و باران منعی برای استفاده ندارند.
سعید: 1392/8/5 17:05:01،
35 رای مثبت
38 رای منفی
از بین تولیدات داخلی نیز محصولات گروه صنعتی بارز و یزد تایر با کیفیت ترین ها هستند,به خصوص بارز که دارای خدمات پس از فروش قابل قبولی است(با 30 ماه ضمانت محصولات سواری).
ای دل غافل: 1392/8/5 22:32:51،
43 رای مثبت
45 رای منفی
یه پارس87 دارم با 130000 کارکرد لاستیکش هانکوکه هنوزم عاج داره
مهدی : 1392/8/6 02:36:11،
30 رای مثبت
34 رای منفی
تمام مشکلات مملکت همون دوتا اتوبوس بودن که هنوز هم صحبتشه
زنبور: 1392/11/21 09:00:47،
33 رای مثبت
43 رای منفی
سلام
ببخشید تاریخ رو اشتباه گفتید.

2 شماره سمت چپ سال تولید است و 2 شماره سمت راست هفته تولید است.

مثال: 1348
سال 2013 و هفته 48 از سال

لطفا تصحیح کنید
وحید: 1393/12/20 17:37:08،
16 رای مثبت
23 رای منفی
تاریخو شمسی نمیزنن!
ali: 1393/2/13 20:34:59،
34 رای مثبت
50 رای منفی
چرا نمیدونی اشکال میکیری 2رقم اخر سال
و: 1393/9/24 09:12:15،
28 رای مثبت
22 رای منفی
اشتباه گفتی همونی که قبلا گفتن درستر بود دو رقم سمت راست میشه سال تولید
مهدی: 1393/6/28 10:35:56،
16 رای مثبت
19 رای منفی
در مورد لاستیک های ایرانی تاریخ تولید یک عدد 4 رقمی هستش که همانطور که در بالا هم به آن اشاره شد دو رقم اول از سمت چپ هفته و دو رقم بعدی سال تولید به میلادی است. لازم به ذکر است که در لاستیک های ایرانی این تاریخ یه جورایی مثل حالت داغ زدگی روی لاستیک درج شده است. لذا از برخی از هم وطنان فروشنده این کار بر میاد که این داغ زدگی رو مخدوش کنند یا اونو صاف کنند و یه جایی اون طرف تر داغ بزنن. پس خیلی مواظب باشید و با دقت دیواره سمت راست راستیک رو چک کنید.
محمد علی دوامی: 1393/7/9 21:50:42،
19 رای مثبت
33 رای منفی
ماشین پژویم را نو و در سال 84 خریده ام .تاکنون 83000 کار کرده است .هنوز عاج مناسبی دارد .بیشتر در پارکینگ سرپوشیده قرار داشته است.ایا زمان تعویض انها فرا رسیده است .اگر جواب بلی است ایا استفاده از انها در داخل شهر هم مشکل افرین خواهد بود.
بسیار متشکر میشوم اگر پاسخ مرا بدهید
سعید: 1393/8/8 14:22:27،
13 رای مثبت
17 رای منفی
سپاس از اگاهی جالبتون
حمید: 1393/11/19 13:32:12،
14 رای مثبت
15 رای منفی
خرابی اکثرلاستیک اتومبیلها از این ساخت وسازهای بی رویه در خیابانها شهر می باشد وجود نخلهای مصالح و ریز اهن الات بخصوص در کلان شهرها که نظارت صحیح از طرف مراجع مسول صورت نمی گیرد برای جمع اوری واین امر باعث اسیب به لاستیگ اتومبیلها بصورت نامحسوس میشود
جمال: 1393/11/20 15:50:19،
15 رای مثبت
14 رای منفی
مدت واقعی گارانتی لاستیک سیمی باری چقد میباشد .ایا تاریخ 2012شامل گارانتی میشود
حمیدرضا: 1393/12/5 23:21:12،
17 رای مثبت
14 رای منفی
سلام
یه پراید مدل 88 خریدم 4 حلقه لاستیک هانکوک 175 زیرشه. 72000 تا راه رفته فقط. تاریخ تولیدش 2009 هست یعنی خ 5.5 تا 6 سال. عاجش مناسبه و ماشین کاملا خونگی و صاحبش بسیار حساس نسبت به ماشین بوده. به نظر شما لازمه عوضبشن؟ لطفا راهنمایی کنید.
نیما: 1394/4/28 07:55:30،
23 رای مثبت
20 رای منفی
اطلاعاتتون مفید بود و منو از سردرگمی در آورد تشکر
اميد: 1394/5/1 21:20:42،
21 رای مثبت
22 رای منفی
دوستان عزيز حدود دو سال است كه كارخانه معتبر يزد تاير دست به اقدام شنيعي ميزنه وبا دست روي تاريخهاي قبلي لاستيك تاريخ ميزنه ونوار پيچ ميده بيرون ااين موضوع را ميتونيد با مقايسه دولاستيك تازه وكهنه انجام دهيد ماده اي كه با اون تاريخ ميزنن در اطراف محل تاريخ وخود تاريخ برجستگي به وجود مي آورد لطفا اطلاع رساني كنيد
ابراهیم: 1395/2/12 12:46:21،
4 رای مثبت
8 رای منفی
واقعا متاسفم. بهترین لاستیک ایران همین یزدتایره. من 3 ساله رو ماشینم هست و 87000 تا رفتم یکبار فقط پنچرگیری داشته. من خیلی راضیم از این جنس ایرانی. یک عده فقط میگن ایرانی خوب نیست. خوب شما بیا تولید کن. تو دستی بالا کن. همش میگیم ایرانی خوب نیست واقعا متاسفم
نادر: 1394/5/20 16:11:27،
15 رای مثبت
13 رای منفی
واقعا اقا اميد راست ميگن ممنونم از اطلاع رسانيت اين لاستيك يزد داره از نام دوران طلايي خود استفاده ميكنه ومردم شريف ايران بايد اينو بدونن
محمدرضا: 1394/6/18 01:06:44،
12 رای مثبت
10 رای منفی
باسلام ، پراید 83دارم ازاین موضوع که تایراگرهرجند کم هم کارکرده باشدتاریخ انقضاوعمرمفیدی داردبی اطلاع بودم . یادم رفته بود چندسال پیش تایررا تعویض کرده بودم .هرچه برروی تایردنبال تاریخ تولید می گشتم پیدانمیکردم تااینکه دوروزقبل درمسافرتی که به شیرازداشتم درحین حرکت دریک بزرگراه درحالی که خانواده ام نیز سرنشین خودرو بودند تایر عقب سمت راننده پاره شد اماشانس آوردم لاستیک جلونبود تااینکه امروز هرچهارتایررا نوکردم وازفروشنده محل درج تاریخ تولیدرا سوال کردم وی هم همان توضیحات شمارا پیرامون کدتاریخ تولیدو انقضای عمرتایرداد ومتوجه شدم تایرماشین من 7سال کارکرده بود. بی نهایت ازتوضیحات ارزنده اتان سپاسگزارم .
رسول حسنی: 1394/9/19 18:53:55،
17 رای مثبت
15 رای منفی
با سلام خدمت تمامی عزیزان
با احترام به نظرات شما
من خودم نزدیک به ۱۶ سال در کارخانه تایر سازی بارز کرمان کار می کنم (واحد فرایند رادیال سواری) درست است تایرهای خارجی بغیراز چینی خوبند اما تورا بخدا قسم می دهم کسانی که تایر بارز ( سواری) را استفاده کرده اند آیا بغیر از یکم سفت بودن کف آن , ایرادی دیگر گرفته اند ' آن هم به امید خدا تا چند وقت دیگر رفع می شه
و همچنین اگر تایر ایرانی (بارز) خوب نبود من زیر ماشین خودم نمی گذاشتم ـ
پس خواهشمنداست قضاوت کلی برای تولید کنندگان داخلی نکنید ـ
با تشکر از تمامی شما به امید ایرانی آباد
عرفان: 1394/11/13 00:57:04،
16 رای مثبت
10 رای منفی
سلام
خسته نباشید به شما
لاستیک بارز به غیر از سفتی که خودتون قبول دارید بعد از چند وقت کار کردن از داخل قاچ میخوره وبه صورت پله کردن از دیواره لاستیک فرو رفتگی و گاهی اوغات بیرون زدگی دارد.
این مسئله بغیر از ماشین شخصی خودم بر روی چندین ماشین دیگر هم مشاهده شده.
متاسفانه زمان ترکیدن لاستیک هم معلوم نیست وهمیشه چشم انتظار اون لحظه نشستم.
با توجه به آج زیاد لاستیک که حدود 60 درصد هست ولی هیچ کس زیر بار این لاستیک ها نمیره وهزینه تعویض پنج لاستیکی که روی ماشین من که مدل نود هست برای من سنگینه .
پس فقط سفت بودن لاستیک رو ایراد لاستیک های ایرانی ندونید .
با تشکر .
مهدی: 1394/10/3 17:59:59،
12 رای مثبت
17 رای منفی
من هم در کارخانه کویرتایر کار میکنم
قست تولید تایرهای رادیال سواری
خودمم از تایرهای کویر استفاده میکنم
از وقتی تایر رو انداختم زیر ماشین 40000کار کرده ولی هنوز 80 درصده
واقعا کویر عالیه
مخصوصا سایزپژویی
علی: 1394/10/17 21:15:23،
12 رای مثبت
10 رای منفی
من زیر ماشینم بارز هست 92000 تا کار کرده فقط بخاطر خشک بودنش الان میخوام یزد بخرم.اگر نرم بود باز هم بارز میخریدم
حسن شفایی: 1394/11/12 00:31:02،
10 رای مثبت
11 رای منفی
من x33خشک خریدم لاستیکاش بعد18 ماه رانندگی 105000کیلومترکارکرده هنوز50 درصده دمش گرم ماشالله
احمد: 1394/12/21 23:21:01،
9 رای مثبت
8 رای منفی
سلام ميخواستم باتوجوه به سال 2016سال جيد لاستيك مكسس 2013 كه تازه خريدم مشكلى براى استفاده دارد يانه ممنون ميشم جواب بديد
رضا نيك اختر: 1394/12/22 12:22:07،
7 رای مثبت
9 رای منفی
من يه مورانو دارم كه مالك قبلي لاستيك ٢٩٥ ٤٠ ٢٠ انداخته زيرش اين لاستيك هم خيلي كميابه و تمام كشور رو زيرپا كردم واسه لاستيكش دو جفت لاستيك نو تاريخ گذشته پيدا كردم كه در عرض كمتر از يكسال به سيم رسيد واقعا متاسفم واسه اين فروشنده هاي امروزي لطفا اگه كسي لاستيك 295 40 20 داره بمن اطلاع بده ٠٩١٥١٢٠١٢٠٠
وحیدرضا کریمیان : 1394/12/23 10:41:11،
6 رای مثبت
10 رای منفی
با سلام من هم کویر تایر را قبول دارم
هومن: 1395/2/4 14:49:47،
6 رای مثبت
7 رای منفی
فالکن سال 90خریدم.تا 95/km 100 کارکرده سالمه سالمه هنوز20%عاج داره.
حسین: 1395/2/21 07:58:23،
3 رای مثبت
4 رای منفی
سلا م.
من ریو مدل 88 دارم که از اول لاستیک بارز زیرش بوده و105 هزار کیلومتر راه رفته و یک بار هم پنچر نشده الانم عاجش خوبه ولی چون 7سال کار کرده باید عوضش کنم.
مریض که نیستیم جنس خوب رو بگیم بده.حال ایرانی باشه یا خارجی فرقی نداره.مردم پول میدن که راحت باشن.نه که هرروز مشکلاتشون را اضافه کنند.
هادی: 1395/3/4 11:34:38،
2 رای مثبت
1 رای منفی
سلام.من نماینده تمام برندهای داخلیم ولی متاسفانه عمر مفید لاستیک های داخلی کم شده.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید
در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
DS 6
آژانس مسافرتی راه و رسم
خرید آنلاین بلیط هواپیما
الفبا سفر
کانال رسمی تلگرام ایران جیب

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

خبر خوش برای معلمان با سابقه
سکه 1 میلیون و 5 هزار تومان/ رشد نرخ دلار و یورو + جدول
2 سایت‌ اصلی مرکز آمار عربستان سعودی هک شد
هک اخیر برخی سایت‌های دولتی خدشه‌ای به امنیت اطلاعات ایرانی‌ها وارد نکرد
تصاویری از امحاء 4 هزار جام قلیان در اهواز
به زودی کد رهگیری محصولات دخانی اجرایی می‌شود
شرکت‌های برتر آمریکایی در پرداخت حقوق و دستمزد
خطرناک ترین عامل حواس پرتی برای رانندگان
تقاضا برای خرید سلاح‌های ایرانی بسیار زیاد است
جنایت خونین پس از جشن عروسی در سعادت‌آباد
3 راه پرداخت جریمه مشمولان غایب سربازی
بمب گذاری ناکام در مرکز تهران
هیچ شامپویی مو را تقویت نمی‌كند
دولت فرانسه به دنبال فروش سهام خود در پژو - سیتروئن
بیشترین خودرویی که به کشور وارد شده است
تصاویری از مرسدس بنز S کلاس 2017
کدام کشورها بیشترین تعطیلات را دارند؟
ایربگ خودروهای تویوتا جان 13 نفر را گرفت
مرگ کودک پنج ساله به دلیل سقوط در آبنمای پارک
اولین “نوشابه” پروبیوتیک کشور بزودی به بازار می‌آید
آسایشگاه خیریه

تبلیغات متنی

تور آنتالیا
بهترین تورهای آنتالیا با الفبا تور
alefbatour.com
صندلی اداری | میز مدیریت
3 سال ضمانت، ارسال رایگان به تمام ایران
مبلمان، صنایع چوبی، میز LCD
Tehkala.ir
پنل اس ام اس
قیمت دلار
قیمت روز سیم کارت 0912
تورآنتالیا
تور لحظه آخری استانبول
تور استانبول

تایر خودرو هم تاریخ انقضا دارد؟ خبر اقتصادی