کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

فروشگاه مد و لباس مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول

تایر خودرو هم تاریخ انقضا دارد؟

کدخبر:۱۶۰۰یکشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۲:۵۵۳۹۷۵۴ بازدید
پس از حادثه تأسف بار تصادف دو اتوبوس در اتوبان قم - تهران بود که بحث تایر به سوژه داغ بحث‌های خودرویی تبدیل شد تا جایی که براساس یک برآورد تایر 100 هزار دستگاه از خودروهای کشور کاملاً فرسوده و در معرض خطر است.
تایر خودرو هم تاریخ انقضا دارد؟

با این دیدگاه و با توجه به اهمیت تایر در ایمنی خودرو تصمیم گرفتیم در این شماره و شماره آینده به صورت تخصصی‌تر به بحث تایر خودرو بپردازیم تا از این طریق دانش عمومی در این زمینه افزایش پیدا کند و شاید بتوان از این طریق از بروز حوادث جلوگیری کرد.این هفته قصد داریم به تاریخ انقضای تایر بپردازیم، امری که بی‌توجهی و یا بی‌اهمیت دانستن آن بود که حادثه اتوبان قم را رقم زد.

آیا برای شما سن تایر که بر روی خودرویتان نصب می‌کنید مهم است؟ اگر جوابتان منفی است بد نیست بدانید یکی از مهم‌ترین اصول ایمنی در زمان حرکت را نادیده گرفته‌اید، اتفاقی که ممکن است حتی به قیمت جانتان تمام شود. تایر تنها بخشی از خودرو است که با جاده تماس دارد و هرگونه مشکل در آن می‌تواند به معنی از دست رفتن کنترل باشد. اگر هنوز هم در اهمیت تایر شک دارید بدانید بی‌توجهی به زمان انقضا تایر می‌تواند به اندازه فرسایش آن و یا حتی بیشتر خطرناک باشد.

آیا تایر خودرو هم تاریخ انقضا دارد؟

تایر خودرو از لاستیک ساخته شده است و لاستیک نیز ماده‌ای با طول عمر مشخص است. تنها به عنوان یک نمونه ساده، یک کش لاستیکی و یا یک دستکش آشپزخانه را برای چند روز در آفتاب قرار دهید و پس از آن سعی کنید آن را بکشید. نتیجه این آزمایش مشخص است؛ لاستیک پس از چند روز خاصیت کشش خود را از دست می‌دهد و توانایی تحمل کشش را ندارد و پاره می‌شود. همین اتفاق هر چند نه در زمانی چنین کوتاه برای تایر خودرو هم رخ می‌دهد و به همین دلیل است که از دید علمی تایر خودرو نیز تاریخ انقضا مشخصی دارد. تایری که مدت زمان زیادی از تولید آن گذشته باشد، به مرور خشک می‌شود و تا جایی که حتی می‌توان آثار ترک‌های بسیار ریز را نیز بر روی آن دید. به علاوه با بالا رفتن سن تایر به مرور لایه‌های رویی آن به دلیل خشک شدن از لایه‌های زیرین جدا می‌شوند تا جایی که تایر با وجود کارکرد کم، به سرعت فرسوده شده و حتی سیم‌های درونی تایرهای رادیال نمایان می‌شود. چنین تایری به شدت مستعد حادثه است، حادثه‌ای که البته خبر نمی‌کند.

مدت زمان انقضا تایر چند سال است؟

در زمینه مدت زمان مجاز برای استفاده از یک تایر پس از تولید نظرات مختلفی میان منابع گوناگون وجود دارد و مهم‌ترین علت آن هم وابستگی زیاد دوام تایر به شرایط استفاده است.بعضی از خودروسازان از جمله مرسدس‌بنز و نیسان، حداکثر عمر مفید تایر را از زمان تولید شش سال می‌دانند و به دارندگان خودرو توصیه می‌کنند از تایری با سن بیش از شش سال بر روی خودرو استفاده نکنند. در مقابل البته بعضی از سازندگان تایر از جمله Continental و Michelin سن مفید تایر را تا 10 سال می‌دانند اما تاکید می‌کنند از سال پنجم باید هر ساله کنترل‌های لازم بر روی سلامت تایر انجام شود، مدت زمانی که انجمن تولیدکنندگان تایر ژاپن هم آن را تایید کرده است. بعضی از منابع تاریخ انقضا تایر را در بهترین شرایط پنج سال پس از تولید می‌دانند. در مقابل تمام این‌ها انجمن جهانی تولیدکنندگان تایر معتقد است به دلیل نوسان بسیار زیاد وضعیت تایر در مقابل شرایط مختلف نمی‌توان هیچ تاریخ انقضا دقیق را برای تایر ذکر کرد. به این ترتیب مشخص است هیچ نهادی به طور دقیق نمی‌تواند مشخص کند یک تایر تا چه زمانی پس از تولید همچنان قابل استفاده است اما براساس جمع‌بندی‌ها می‌توان گفت برای تایرهای با سطح کیفیت بالاتر از متوسط، برای رعایت مسایل ایمنی و با توجه به آن که امکان انجام بررسی‌های دوره‌ای توسط متخصصین تایر همیشه فراهم نیست، تاریخ انقضا تایر حداکثر 5 سال پس از تولید است و پس از این زمان استفاده از تایر با ریسک همراه است چرا که احتمال وجود آسیب‌های کوچک در تایر وجود دارد که می‌تواند خطرناک باشد. تاریخ انقضای تایر خودرو امری جدا از میزان کارکرد آن است به این معنی که اگر تاریخ انقضای یک تایر فرا رسیده باشد، حتی اگر تایر کارکرد کمی دارد باید برای تعویض آن اقدام کرد.


آیا توجه به تاریخ انقضا تایر برای همه لازم است؟

تایر خودرو به طور پیوسته در معرض سایش ناشی از حرکت بر جاده است و همین سایش در نهایت تایر را فرسوده می‌کند. اگر از جمله افرادی هستید که در سال چند 10 هزار کیلومتر با خودرو رانندگی می‌کنید احتمالاً تایر خودرویتان خیلی زودتر از تاریخ انقضای آن فرسوده می‌شود و شاید به نظرتان برسد نیازی به دانستن تاریخ انقضای تایر نیست چون شما زودتر از آنکه زمان آن فرا برسد به ناچار و به دلیل سایش تایر آن را تعویض کرده‌اید. اما این مسأله چندان صحیح نیست و همین اشتباه می‌تواند برایتان گران تمام شود. درست است که شما زودتر از پنج سال تایر را تعویض می‌کنید اما این مسأله به معنی آن نیست که تایر خودرو وقتی بر روی خودروی شما نصب است کمتر از پنج سال سن دارد! احتمالاً کمی پیچیده به نظر می‌رسد اما واقعیت آن است که شما تقریباً هیچ‌گاه تایری که به تازگی تولید شده باشد را بر روی خودرو نصب نمی‌کنید چرا که تایرها گاهی چند ماه تا چند سال پس از تولید در انبار شرکت و فروشگاه‌ها باقی می‌مانند و پس از آن به دست مشتریان می‌رسند و این مسأله به آن معنی است که تایر خریداری شده توسط شما ممکن است به عنوان مثال چهار سال قبل تولید شده باشد و به این ترتیب یک سال پس از خرید، عملاً تایر خودرو در مرز خطر قرار می‌گیرد بدون آنکه فرسوده شده باشد و به همین دلیل است که توجه به تاریخ انقضای تایر برای همه مهم است.

چگونه تاریخ تولید تایر را مشخص کنیم؟

همان‌گونه که گفتیم تاریخ انقضای تایر خودرو بسیار با اهمیت است اما مشکل اینجا است که هیچ تولیدکننده‌ای تاریخ انقضای تایر را بر روی آن درج نمی‌کند! علت هم مشخص است چرا که این تاریخ به عوامل زیادی بستگی دارد و تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند بی‌دلیل خود را درگیر مسایل حقوقی ناشی از تعیین تاریخ مشخص انقضا برای کالایی که در معرض فرسایش و شرایط آب و هوایی مختلف است نکنند. در مقابل اما «تاریخ تولید» تایر به صورت یک کد ویژه بر روی آن درج می‌شود و به این ترتیب خریدار می‌تواند با اطمینان مشخص کند تایر در چه زمانی تولید شده است. دانستن تاریخ تولید تایر از یک سو می‌تواند زمان تقریبی مناسب از زمان انقضای کارکرد آن برای راننده فراهم کند اما مهم‌تر از آن، در زمان خرید تایر، مانع از خرید تایرهای تاریخ مصرف گذشته شود، امری که متأسفانه در سال‌های اخیر رواج پیدا کرده و بسیاری رانندگان هم به دلیل قیمت پایین این تایرها به خرید آن‌ها گرایش پیدا کرده‌اند. بر روی تایر خودرو کدهای مختلفی درج می‌شود که هر یک معنی مخصوص خود را دارد و پیش از این بخش عمده‌ای از آن‌ها را در همین صفحه مرور کرده‌ایم. بخشی از این کدها نشان‌دهنده مشخصات تایر از قبیل قطر، عرض، ارتفاع دیواره، حداکثر وزن و سرعت قابل تحمل و ... است و به صورت یک کد بر روی تایر درج می‌شود. در کنار این کد، تاریخ تولید تایر نیز به صوت یک کد چهار رقمی بر روی تایر حک می‌شود این کد چهار رقمی نشان‌دهنده هفته و سال تولید تایر است و به این ترتیب می‌توان تاریخ تولید تایر را به راحتی مشخص کرد. البته این کد برای تایرهایی که پیش از سال 2000 تولید شده‌اند سه رقمی خواهد بود اما کد سه رقمی به معنی آن است که در بهترین شرایط بیش از یک دهه از تاریخ تولید تایر گذشته است و این تایر از رده خارج محسوب می‌شود.در کد چهار رقمی تاریخ تولید تایر، دو رقم نخست معرف هفته‌ای از سال است که تایر در آن تولید شده و دو رقم بعدی نشان‌دهنده سال تولید است. به عنوان نمونه اگر بر روی تایر عدد 2509 درج شده باشد تایر مورد نظر در بیست‌وپنجمین هفته از سال 2009 (09) تولید شده است. با دانستن چنین اطلاعاتی به راحتی می‌توان تایرهایی که مدت‌ها است در انبار باقی مانده‌اند (و به همین دلیل موسوم به تایرهای انباری هستند) را از تایرهای جدید تشخیص داد و از خرید آن‌ها خودداری کرد ضمن آنکه توجه به این کد باعث می‌شود راننده اطلاع دقیقی از وضعیت تایر خودروی خود داشته باشد.

کانال تلگرام ایران جیب


google plusemailcloobtwitterfacebookfacebooktelegram

دیدگاه ها

esi: 1392/8/512:01:01،
129رای مثبت
40رای منفی
تاریخ اقضاء لاستیکای ایرانی با تاریخ عمر خودشو تموم میشه.ماشالله به کیفیت
امین: 1394/3/400:48:56،
32رای مثبت
50رای منفی
لاستیک فقط و فقط مکسس آذر 92 گرفتم دو جفت.
آذر 93 میشه یک سال 6 ماهم از اذر 93 تا الان گذشته تو این 18 ماه حدودا 45 هزارتام باهاش راه رفتم هنوز لاستیکام بالای 50 درصد هستن و فکر کنم کل امسال 94 رو دوم بیاره که هیچ تا شهرویر 95 هم منو یاری کنه.
شایدم بیشتر از شهریور 95 حدودا سه سال من که راضیم.
جواب به امين: 1394/11/2914:47:23،
18رای مثبت
13رای منفی
امين جان توهم زدي خيلي اوضات خرابه از اذز ٩٢ تا الان ميشه ٢٧ماه نه ١٨ماه
تولیدکننده: 1395/2/1212:49:07،
25رای مثبت
18رای منفی
ایرانی خوب نیست اوکی. خوب تو یک کاری بکن. بیا بهترش کن. بیا بهترینش کن. چرا تیشه میزنیم به تولید ایرانی. به خدا متاسفم برای طرز فکرمون. من 4 ساله اومدم تو تولید. هرچند سخته ولی راضیم. همه تا میبینند تولید ایران بجای افتخار احساس تنفر میگیرن.
Ahmad: 1392/8/512:03:41،
63رای مثبت
33رای منفی
از اطلاعات بسیار مفیدتون ممنونم
esi: 1392/8/512:25:54،
90رای مثبت
27رای منفی
دقیقا.من هم پراید90 دارم که تو 3ماه دوتا لاستیکای عقب ترکید.فقط شانس اورده بودم گردنه هارو رد کرده بودم و به جاده کفی رسیده بودم.
خدا لعنت کنه کسی که جنس تاریخ گذشته رو ماشین صفر میذاره.
کامران: 1392/8/512:06:13،
43رای مثبت
36رای منفی
حالا نمیشه واضح تر بنویسن ؟ مثل بقیه محصولات سال و م ماه و روز ؟؟
فراز: 1392/8/514:56:03،
64رای مثبت
41رای منفی
من سمند مدل 88 دارم روش تایر گودیر کارخونه داده بود. الان ماشین 80 هزار کار کرده هنوز 1/3 عاج لاستیک مونده، اونم فقط با 2 بار پنچری تو 5 سال گذشته، لامسب پول مفت نمی گیرن این تایر خارجی ها، واقعا" جون سخت اند
Z: 1392/8/522:09:31،
73رای مثبت
73رای منفی
لا مذهب، نه لا مسب
یاسر: 1392/8/515:20:10،
48رای مثبت
47رای منفی
اخه یه عدد که نیست من رفتم نگاه کردم 2تاعدد 4رقمی نوشته ادم گیج میشه.بهترین لاستلک ایرانی یزد تایر الان 5ساله نزدیک 50هزارتا رفته سمند پنچری هم نداشته . جنسا هم جنس قدیم
سعید: 1392/8/517:04:22،
39رای مثبت
46رای منفی
دوستان عزیز تاریخ تایر فقط در یک سمت دیواره آن نوشته میشود که با کد DOT شروع میشود.مثلا DOT 5MUK HR 1513 که نشاندهنده تولید آن در هفته 15ام سال 2013 است.
سعید: 1392/8/517:04:49،
38رای مثبت
45رای منفی
تایر های معروف جهانی مانند میشلن,هانکوک,کومهو,رودستون و همچنین مارکهایی مانند ماکسس و آپولو که در بازار کشور موجود هستند با تاریخ تولید یک تا دو سال به شرط عدم نگهداری در زیر آفتاب و برف و باران منعی برای استفاده ندارند.
سعید: 1392/8/517:05:01،
43رای مثبت
41رای منفی
از بین تولیدات داخلی نیز محصولات گروه صنعتی بارز و یزد تایر با کیفیت ترین ها هستند,به خصوص بارز که دارای خدمات پس از فروش قابل قبولی است(با 30 ماه ضمانت محصولات سواری).
ای دل غافل: 1392/8/522:32:51،
52رای مثبت
48رای منفی
یه پارس87 دارم با 130000 کارکرد لاستیکش هانکوکه هنوزم عاج داره
مهدی : 1392/8/602:36:11،
31رای مثبت
36رای منفی
تمام مشکلات مملکت همون دوتا اتوبوس بودن که هنوز هم صحبتشه
زنبور: 1392/11/2109:00:47،
34رای مثبت
47رای منفی
سلام
ببخشید تاریخ رو اشتباه گفتید.

2 شماره سمت چپ سال تولید است و 2 شماره سمت راست هفته تولید است.

مثال: 1348
سال 2013 و هفته 48 از سال

لطفا تصحیح کنید
وحید: 1393/12/2017:37:08،
24رای مثبت
27رای منفی
تاریخو شمسی نمیزنن!
ali: 1393/2/1320:34:59،
39رای مثبت
55رای منفی
چرا نمیدونی اشکال میکیری 2رقم اخر سال
و: 1393/9/2409:12:15،
34رای مثبت
24رای منفی
اشتباه گفتی همونی که قبلا گفتن درستر بود دو رقم سمت راست میشه سال تولید
مهدی: 1393/6/2810:35:56،
18رای مثبت
22رای منفی
در مورد لاستیک های ایرانی تاریخ تولید یک عدد 4 رقمی هستش که همانطور که در بالا هم به آن اشاره شد دو رقم اول از سمت چپ هفته و دو رقم بعدی سال تولید به میلادی است. لازم به ذکر است که در لاستیک های ایرانی این تاریخ یه جورایی مثل حالت داغ زدگی روی لاستیک درج شده است. لذا از برخی از هم وطنان فروشنده این کار بر میاد که این داغ زدگی رو مخدوش کنند یا اونو صاف کنند و یه جایی اون طرف تر داغ بزنن. پس خیلی مواظب باشید و با دقت دیواره سمت راست راستیک رو چک کنید.
میلاد: 1395/4/2311:16:47،
9رای مثبت
6رای منفی
منم همچین موردی رو دیدم. تاریخ قبلی رو پر کردن کنارش تاریخ جدید زدن.
محمد علی دوامی: 1393/7/921:50:42،
21رای مثبت
37رای منفی
ماشین پژویم را نو و در سال 84 خریده ام .تاکنون 83000 کار کرده است .هنوز عاج مناسبی دارد .بیشتر در پارکینگ سرپوشیده قرار داشته است.ایا زمان تعویض انها فرا رسیده است .اگر جواب بلی است ایا استفاده از انها در داخل شهر هم مشکل افرین خواهد بود.
بسیار متشکر میشوم اگر پاسخ مرا بدهید
سعید: 1393/8/814:22:27،
14رای مثبت
18رای منفی
سپاس از اگاهی جالبتون
حمید: 1393/11/1913:32:12،
16رای مثبت
18رای منفی
خرابی اکثرلاستیک اتومبیلها از این ساخت وسازهای بی رویه در خیابانها شهر می باشد وجود نخلهای مصالح و ریز اهن الات بخصوص در کلان شهرها که نظارت صحیح از طرف مراجع مسول صورت نمی گیرد برای جمع اوری واین امر باعث اسیب به لاستیگ اتومبیلها بصورت نامحسوس میشود
جمال: 1393/11/2015:50:19،
17رای مثبت
15رای منفی
مدت واقعی گارانتی لاستیک سیمی باری چقد میباشد .ایا تاریخ 2012شامل گارانتی میشود
حمیدرضا: 1393/12/523:21:12،
18رای مثبت
15رای منفی
سلام
یه پراید مدل 88 خریدم 4 حلقه لاستیک هانکوک 175 زیرشه. 72000 تا راه رفته فقط. تاریخ تولیدش 2009 هست یعنی خ 5.5 تا 6 سال. عاجش مناسبه و ماشین کاملا خونگی و صاحبش بسیار حساس نسبت به ماشین بوده. به نظر شما لازمه عوضبشن؟ لطفا راهنمایی کنید.
نیما: 1394/4/2807:55:30،
27رای مثبت
21رای منفی
اطلاعاتتون مفید بود و منو از سردرگمی در آورد تشکر
اميد: 1394/5/121:20:42،
24رای مثبت
23رای منفی
دوستان عزيز حدود دو سال است كه كارخانه معتبر يزد تاير دست به اقدام شنيعي ميزنه وبا دست روي تاريخهاي قبلي لاستيك تاريخ ميزنه ونوار پيچ ميده بيرون ااين موضوع را ميتونيد با مقايسه دولاستيك تازه وكهنه انجام دهيد ماده اي كه با اون تاريخ ميزنن در اطراف محل تاريخ وخود تاريخ برجستگي به وجود مي آورد لطفا اطلاع رساني كنيد
ابراهیم: 1395/2/1212:46:21،
15رای مثبت
13رای منفی
واقعا متاسفم. بهترین لاستیک ایران همین یزدتایره. من 3 ساله رو ماشینم هست و 87000 تا رفتم یکبار فقط پنچرگیری داشته. من خیلی راضیم از این جنس ایرانی. یک عده فقط میگن ایرانی خوب نیست. خوب شما بیا تولید کن. تو دستی بالا کن. همش میگیم ایرانی خوب نیست واقعا متاسفم
نادر: 1394/5/2016:11:27،
17رای مثبت
14رای منفی
واقعا اقا اميد راست ميگن ممنونم از اطلاع رسانيت اين لاستيك يزد داره از نام دوران طلايي خود استفاده ميكنه ومردم شريف ايران بايد اينو بدونن
محمدرضا: 1394/6/1801:06:44،
14رای مثبت
12رای منفی
باسلام ، پراید 83دارم ازاین موضوع که تایراگرهرجند کم هم کارکرده باشدتاریخ انقضاوعمرمفیدی داردبی اطلاع بودم . یادم رفته بود چندسال پیش تایررا تعویض کرده بودم .هرچه برروی تایردنبال تاریخ تولید می گشتم پیدانمیکردم تااینکه دوروزقبل درمسافرتی که به شیرازداشتم درحین حرکت دریک بزرگراه درحالی که خانواده ام نیز سرنشین خودرو بودند تایر عقب سمت راننده پاره شد اماشانس آوردم لاستیک جلونبود تااینکه امروز هرچهارتایررا نوکردم وازفروشنده محل درج تاریخ تولیدرا سوال کردم وی هم همان توضیحات شمارا پیرامون کدتاریخ تولیدو انقضای عمرتایرداد ومتوجه شدم تایرماشین من 7سال کارکرده بود. بی نهایت ازتوضیحات ارزنده اتان سپاسگزارم .
رسول حسنی: 1394/9/1918:53:55،
29رای مثبت
18رای منفی
با سلام خدمت تمامی عزیزان
با احترام به نظرات شما
من خودم نزدیک به ۱۶ سال در کارخانه تایر سازی بارز کرمان کار می کنم (واحد فرایند رادیال سواری) درست است تایرهای خارجی بغیراز چینی خوبند اما تورا بخدا قسم می دهم کسانی که تایر بارز ( سواری) را استفاده کرده اند آیا بغیر از یکم سفت بودن کف آن , ایرادی دیگر گرفته اند ' آن هم به امید خدا تا چند وقت دیگر رفع می شه
و همچنین اگر تایر ایرانی (بارز) خوب نبود من زیر ماشین خودم نمی گذاشتم ـ
پس خواهشمنداست قضاوت کلی برای تولید کنندگان داخلی نکنید ـ
با تشکر از تمامی شما به امید ایرانی آباد
عرفان: 1394/11/1300:57:04،
20رای مثبت
15رای منفی
سلام
خسته نباشید به شما
لاستیک بارز به غیر از سفتی که خودتون قبول دارید بعد از چند وقت کار کردن از داخل قاچ میخوره وبه صورت پله کردن از دیواره لاستیک فرو رفتگی و گاهی اوغات بیرون زدگی دارد.
این مسئله بغیر از ماشین شخصی خودم بر روی چندین ماشین دیگر هم مشاهده شده.
متاسفانه زمان ترکیدن لاستیک هم معلوم نیست وهمیشه چشم انتظار اون لحظه نشستم.
با توجه به آج زیاد لاستیک که حدود 60 درصد هست ولی هیچ کس زیر بار این لاستیک ها نمیره وهزینه تعویض پنج لاستیکی که روی ماشین من که مدل نود هست برای من سنگینه .
پس فقط سفت بودن لاستیک رو ایراد لاستیک های ایرانی ندونید .
با تشکر .
مهدی: 1394/10/317:59:59،
18رای مثبت
23رای منفی
من هم در کارخانه کویرتایر کار میکنم
قست تولید تایرهای رادیال سواری
خودمم از تایرهای کویر استفاده میکنم
از وقتی تایر رو انداختم زیر ماشین 40000کار کرده ولی هنوز 80 درصده
واقعا کویر عالیه
مخصوصا سایزپژویی
علی: 1394/10/1721:15:23،
19رای مثبت
11رای منفی
من زیر ماشینم بارز هست 92000 تا کار کرده فقط بخاطر خشک بودنش الان میخوام یزد بخرم.اگر نرم بود باز هم بارز میخریدم
حسن شفایی: 1394/11/1200:31:02،
11رای مثبت
14رای منفی
من x33خشک خریدم لاستیکاش بعد18 ماه رانندگی 105000کیلومترکارکرده هنوز50 درصده دمش گرم ماشالله
احمد: 1394/12/2123:21:01،
12رای مثبت
12رای منفی
سلام ميخواستم باتوجوه به سال 2016سال جيد لاستيك مكسس 2013 كه تازه خريدم مشكلى براى استفاده دارد يانه ممنون ميشم جواب بديد
رضا نيك اختر: 1394/12/2212:22:07،
9رای مثبت
10رای منفی
من يه مورانو دارم كه مالك قبلي لاستيك ٢٩٥ ٤٠ ٢٠ انداخته زيرش اين لاستيك هم خيلي كميابه و تمام كشور رو زيرپا كردم واسه لاستيكش دو جفت لاستيك نو تاريخ گذشته پيدا كردم كه در عرض كمتر از يكسال به سيم رسيد واقعا متاسفم واسه اين فروشنده هاي امروزي لطفا اگه كسي لاستيك 295 40 20 داره بمن اطلاع بده ٠٩١٥١٢٠١٢٠٠
وحیدرضا کریمیان : 1394/12/2310:41:11،
8رای مثبت
15رای منفی
با سلام من هم کویر تایر را قبول دارم
هومن: 1395/2/414:49:47،
12رای مثبت
11رای منفی
فالکن سال 90خریدم.تا 95/km 100 کارکرده سالمه سالمه هنوز20%عاج داره.
حسین: 1395/2/2107:58:23،
22رای مثبت
19رای منفی
سلا م.
من ریو مدل 88 دارم که از اول لاستیک بارز زیرش بوده و105 هزار کیلومتر راه رفته و یک بار هم پنچر نشده الانم عاجش خوبه ولی چون 7سال کار کرده باید عوضش کنم.
مریض که نیستیم جنس خوب رو بگیم بده.حال ایرانی باشه یا خارجی فرقی نداره.مردم پول میدن که راحت باشن.نه که هرروز مشکلاتشون را اضافه کنند.
هادی: 1395/3/411:34:38،
17رای مثبت
13رای منفی
سلام.من نماینده تمام برندهای داخلیم ولی متاسفانه عمر مفید لاستیک های داخلی کم شده.
مهدی: 1395/3/1410:08:01،
13رای مثبت
10رای منفی
من سمند مدل 94 دارم لاستیکم پوسیدگی پیدا کرده وقتی دقت کردم دیدم تاریخ تولید لاستیک 2013 هست یعنی مال 3ه سال پیش .
عباس: 1395/4/415:46:43،
16رای مثبت
12رای منفی
سلام پژو پارس صفر تحویل گرفتم لاستیک میلر چینی هست
بنظر شما تعویض کنم با چه لاستیکی ممنون میشم راهنمایی کنید
پوریا: 1395/4/1304:46:03،
12رای مثبت
11رای منفی
لاستیک فقط رودستون N5000
میلاد: 1395/4/2311:14:59،
9رای مثبت
6رای منفی
دوستان موقعی که لاستیک میخرید به تاریخ تولید دقت کنید که اونو تغییر نداده باشن. این کار رو فروشندگان به راحتی میتونن انجام بدن مخصوصا تاریخ هایی که حالت فرو رفته دارن رو پر میکنن و روش یا کنارش تاریخ جدید میزنن به همین سادگی .
علي: 1395/4/2701:54:53،
9رای مثبت
5رای منفی
من ماشين پرايد با لاستيك هاي فابريك بارز خريدم.بعد از 30000 كيلومتر كاركرد و يك سال كاركرد،لاستيك جلو سمت راننده يه شكاف حدود يك و نيم بند انگشت پيدا كرد.لاستيك بيشتر از 50 درصد بود هنوز.شانس آوردم توي سرعت خيلي كم و دنده يك اين اتفاق افتاد.قبلا روي پرايد ديگه اي لاستيك دانلوپ و يوكوهاما و يزد تاير داشتم ولي اصلا اين مشكل رو نداشتم.حتي وقتي لاستيك تقريبا صاف شده بود
رحیم: 1395/5/717:55:46،
6رای مثبت
6رای منفی
من سمند92دارم با53000کارکردلاستیک یزدتایرروشه خیلی هم راضیم تقریباهمیشه رو ماشینهای دیگه هم که داشتم لاستیک ایرانی زدم بیشتربارز.
مصطفی : 1395/6/513:59:33،
4رای مثبت
4رای منفی
سلام خدمت دوستان گلم
خواهشا لاستیک های ایرانی نخرید همه اشغال هستن.جون خانوادتون یا خودتون مهمتره یا حمایت از تولید داخلی و پر کردن جیب این خدانشناسا که هر روز با کشته شدن مردم تو جاده دارن پولدارتر میشن.این همه لاستیکای خوب هست.با کمی فرق نسبت به هم..مثلا فالکن.لاسا.رودستون.سومیتومو.هانکوک.حتی همون میشلن که از سال 2012 وارد نشده و اینم کار همین سرمایه داران پلاستیک ساز..سلامتی خودتون واجبتره...ممنون..
داود: 1395/6/3012:22:43،
1رای مثبت
1رای منفی
با سلام من پراید مدل 87 دارم و تاکنون پنچر نکرده ام لاستیک گلدستون است و تا حالا 82000 تا کار کرده و هنوز هم 30 درصد یا بیشتر گل دارد تاریخ تولید سال 2008 میباشد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید
در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
بیمه مسافرتی سامان

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تور لحظه آخری
تورآنتالیا