تایر خودرو هم تاریخ انقضا دارد؟

کدخبر:1600 یکشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۲:۵۵ 12538 بازدید
پس از حادثه تأسف بار تصادف دو اتوبوس در اتوبان قم - تهران بود که بحث تایر به سوژه داغ بحث‌های خودرویی تبدیل شد تا جایی که براساس یک برآورد تایر 100 هزار دستگاه از خودروهای کشور کاملاً فرسوده و در معرض خطر است.
تایر خودرو هم تاریخ انقضا دارد؟

با این دیدگاه و با توجه به اهمیت تایر در ایمنی خودرو تصمیم گرفتیم در این شماره و شماره آینده به صورت تخصصی‌تر به بحث تایر خودرو بپردازیم تا از این طریق دانش عمومی در این زمینه افزایش پیدا کند و شاید بتوان از این طریق از بروز حوادث جلوگیری کرد.این هفته قصد داریم به تاریخ انقضای تایر بپردازیم، امری که بی‌توجهی و یا بی‌اهمیت دانستن آن بود که حادثه اتوبان قم را رقم زد.

آیا برای شما سن تایر که بر روی خودرویتان نصب می‌کنید مهم است؟ اگر جوابتان منفی است بد نیست بدانید یکی از مهم‌ترین اصول ایمنی در زمان حرکت را نادیده گرفته‌اید، اتفاقی که ممکن است حتی به قیمت جانتان تمام شود. تایر تنها بخشی از خودرو است که با جاده تماس دارد و هرگونه مشکل در آن می‌تواند به معنی از دست رفتن کنترل باشد. اگر هنوز هم در اهمیت تایر شک دارید بدانید بی‌توجهی به زمان انقضا تایر می‌تواند به اندازه فرسایش آن و یا حتی بیشتر خطرناک باشد.

آیا تایر خودرو هم تاریخ انقضا دارد؟

تایر خودرو از لاستیک ساخته شده است و لاستیک نیز ماده‌ای با طول عمر مشخص است. تنها به عنوان یک نمونه ساده، یک کش لاستیکی و یا یک دستکش آشپزخانه را برای چند روز در آفتاب قرار دهید و پس از آن سعی کنید آن را بکشید. نتیجه این آزمایش مشخص است؛ لاستیک پس از چند روز خاصیت کشش خود را از دست می‌دهد و توانایی تحمل کشش را ندارد و پاره می‌شود. همین اتفاق هر چند نه در زمانی چنین کوتاه برای تایر خودرو هم رخ می‌دهد و به همین دلیل است که از دید علمی تایر خودرو نیز تاریخ انقضا مشخصی دارد. تایری که مدت زمان زیادی از تولید آن گذشته باشد، به مرور خشک می‌شود و تا جایی که حتی می‌توان آثار ترک‌های بسیار ریز را نیز بر روی آن دید. به علاوه با بالا رفتن سن تایر به مرور لایه‌های رویی آن به دلیل خشک شدن از لایه‌های زیرین جدا می‌شوند تا جایی که تایر با وجود کارکرد کم، به سرعت فرسوده شده و حتی سیم‌های درونی تایرهای رادیال نمایان می‌شود. چنین تایری به شدت مستعد حادثه است، حادثه‌ای که البته خبر نمی‌کند.

مدت زمان انقضا تایر چند سال است؟

در زمینه مدت زمان مجاز برای استفاده از یک تایر پس از تولید نظرات مختلفی میان منابع گوناگون وجود دارد و مهم‌ترین علت آن هم وابستگی زیاد دوام تایر به شرایط استفاده است.بعضی از خودروسازان از جمله مرسدس‌بنز و نیسان، حداکثر عمر مفید تایر را از زمان تولید شش سال می‌دانند و به دارندگان خودرو توصیه می‌کنند از تایری با سن بیش از شش سال بر روی خودرو استفاده نکنند. در مقابل البته بعضی از سازندگان تایر از جمله Continental و Michelin سن مفید تایر را تا 10 سال می‌دانند اما تاکید می‌کنند از سال پنجم باید هر ساله کنترل‌های لازم بر روی سلامت تایر انجام شود، مدت زمانی که انجمن تولیدکنندگان تایر ژاپن هم آن را تایید کرده است. بعضی از منابع تاریخ انقضا تایر را در بهترین شرایط پنج سال پس از تولید می‌دانند. در مقابل تمام این‌ها انجمن جهانی تولیدکنندگان تایر معتقد است به دلیل نوسان بسیار زیاد وضعیت تایر در مقابل شرایط مختلف نمی‌توان هیچ تاریخ انقضا دقیق را برای تایر ذکر کرد. به این ترتیب مشخص است هیچ نهادی به طور دقیق نمی‌تواند مشخص کند یک تایر تا چه زمانی پس از تولید همچنان قابل استفاده است اما براساس جمع‌بندی‌ها می‌توان گفت برای تایرهای با سطح کیفیت بالاتر از متوسط، برای رعایت مسایل ایمنی و با توجه به آن که امکان انجام بررسی‌های دوره‌ای توسط متخصصین تایر همیشه فراهم نیست، تاریخ انقضا تایر حداکثر 5 سال پس از تولید است و پس از این زمان استفاده از تایر با ریسک همراه است چرا که احتمال وجود آسیب‌های کوچک در تایر وجود دارد که می‌تواند خطرناک باشد. تاریخ انقضای تایر خودرو امری جدا از میزان کارکرد آن است به این معنی که اگر تاریخ انقضای یک تایر فرا رسیده باشد، حتی اگر تایر کارکرد کمی دارد باید برای تعویض آن اقدام کرد.


آیا توجه به تاریخ انقضا تایر برای همه لازم است؟

تایر خودرو به طور پیوسته در معرض سایش ناشی از حرکت بر جاده است و همین سایش در نهایت تایر را فرسوده می‌کند. اگر از جمله افرادی هستید که در سال چند 10 هزار کیلومتر با خودرو رانندگی می‌کنید احتمالاً تایر خودرویتان خیلی زودتر از تاریخ انقضای آن فرسوده می‌شود و شاید به نظرتان برسد نیازی به دانستن تاریخ انقضای تایر نیست چون شما زودتر از آنکه زمان آن فرا برسد به ناچار و به دلیل سایش تایر آن را تعویض کرده‌اید. اما این مسأله چندان صحیح نیست و همین اشتباه می‌تواند برایتان گران تمام شود. درست است که شما زودتر از پنج سال تایر را تعویض می‌کنید اما این مسأله به معنی آن نیست که تایر خودرو وقتی بر روی خودروی شما نصب است کمتر از پنج سال سن دارد! احتمالاً کمی پیچیده به نظر می‌رسد اما واقعیت آن است که شما تقریباً هیچ‌گاه تایری که به تازگی تولید شده باشد را بر روی خودرو نصب نمی‌کنید چرا که تایرها گاهی چند ماه تا چند سال پس از تولید در انبار شرکت و فروشگاه‌ها باقی می‌مانند و پس از آن به دست مشتریان می‌رسند و این مسأله به آن معنی است که تایر خریداری شده توسط شما ممکن است به عنوان مثال چهار سال قبل تولید شده باشد و به این ترتیب یک سال پس از خرید، عملاً تایر خودرو در مرز خطر قرار می‌گیرد بدون آنکه فرسوده شده باشد و به همین دلیل است که توجه به تاریخ انقضای تایر برای همه مهم است.

چگونه تاریخ تولید تایر را مشخص کنیم؟

همان‌گونه که گفتیم تاریخ انقضای تایر خودرو بسیار با اهمیت است اما مشکل اینجا است که هیچ تولیدکننده‌ای تاریخ انقضای تایر را بر روی آن درج نمی‌کند! علت هم مشخص است چرا که این تاریخ به عوامل زیادی بستگی دارد و تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند بی‌دلیل خود را درگیر مسایل حقوقی ناشی از تعیین تاریخ مشخص انقضا برای کالایی که در معرض فرسایش و شرایط آب و هوایی مختلف است نکنند. در مقابل اما «تاریخ تولید» تایر به صورت یک کد ویژه بر روی آن درج می‌شود و به این ترتیب خریدار می‌تواند با اطمینان مشخص کند تایر در چه زمانی تولید شده است. دانستن تاریخ تولید تایر از یک سو می‌تواند زمان تقریبی مناسب از زمان انقضای کارکرد آن برای راننده فراهم کند اما مهم‌تر از آن، در زمان خرید تایر، مانع از خرید تایرهای تاریخ مصرف گذشته شود، امری که متأسفانه در سال‌های اخیر رواج پیدا کرده و بسیاری رانندگان هم به دلیل قیمت پایین این تایرها به خرید آن‌ها گرایش پیدا کرده‌اند. بر روی تایر خودرو کدهای مختلفی درج می‌شود که هر یک معنی مخصوص خود را دارد و پیش از این بخش عمده‌ای از آن‌ها را در همین صفحه مرور کرده‌ایم. بخشی از این کدها نشان‌دهنده مشخصات تایر از قبیل قطر، عرض، ارتفاع دیواره، حداکثر وزن و سرعت قابل تحمل و ... است و به صورت یک کد بر روی تایر درج می‌شود. در کنار این کد، تاریخ تولید تایر نیز به صوت یک کد چهار رقمی بر روی تایر حک می‌شود این کد چهار رقمی نشان‌دهنده هفته و سال تولید تایر است و به این ترتیب می‌توان تاریخ تولید تایر را به راحتی مشخص کرد. البته این کد برای تایرهایی که پیش از سال 2000 تولید شده‌اند سه رقمی خواهد بود اما کد سه رقمی به معنی آن است که در بهترین شرایط بیش از یک دهه از تاریخ تولید تایر گذشته است و این تایر از رده خارج محسوب می‌شود.در کد چهار رقمی تاریخ تولید تایر، دو رقم نخست معرف هفته‌ای از سال است که تایر در آن تولید شده و دو رقم بعدی نشان‌دهنده سال تولید است. به عنوان نمونه اگر بر روی تایر عدد 2509 درج شده باشد تایر مورد نظر در بیست‌وپنجمین هفته از سال 2009 (09) تولید شده است. با دانستن چنین اطلاعاتی به راحتی می‌توان تایرهایی که مدت‌ها است در انبار باقی مانده‌اند (و به همین دلیل موسوم به تایرهای انباری هستند) را از تایرهای جدید تشخیص داد و از خرید آن‌ها خودداری کرد ضمن آنکه توجه به این کد باعث می‌شود راننده اطلاع دقیقی از وضعیت تایر خودروی خود داشته باشد.


googlereader googleplus stumbleupon digg cloob twitter facebook facebook

دیدگاه ها

esi: 1392/8/5 12:01:01،
67 رای مثبت
22 رای منفی
تاریخ اقضاء لاستیکای ایرانی با تاریخ عمر خودشو تموم میشه.ماشالله به کیفیت
حمید: 1392/8/5 12:01:19،
85 رای مثبت
19 رای منفی
من یه پراید مدل 90 صفر خریدم.
بعد یک سال لاستیک ها ترک خورد و یکیشون ترکید.
گفتم جونم برام مهمتره و همرو یکجا عوض کردم.
ماشین 20000 km کار کرده بود.
بعدن متوجه شدم لاستیک ها تولید 4 سال پیش بوده.
کیه با این قاتلان دزد برخورد کنه؟؟؟
Ahmad: 1392/8/5 12:03:41،
36 رای مثبت
19 رای منفی
از اطلاعات بسیار مفیدتون ممنونم
esi: 1392/8/5 12:25:54،
41 رای مثبت
15 رای منفی
دقیقا.من هم پراید90 دارم که تو 3ماه دوتا لاستیکای عقب ترکید.فقط شانس اورده بودم گردنه هارو رد کرده بودم و به جاده کفی رسیده بودم.
خدا لعنت کنه کسی که جنس تاریخ گذشته رو ماشین صفر میذاره.
کامران: 1392/8/5 12:06:13،
23 رای مثبت
22 رای منفی
حالا نمیشه واضح تر بنویسن ؟ مثل بقیه محصولات سال و م ماه و روز ؟؟
فراز: 1392/8/5 14:56:03،
31 رای مثبت
22 رای منفی
من سمند مدل 88 دارم روش تایر گودیر کارخونه داده بود. الان ماشین 80 هزار کار کرده هنوز 1/3 عاج لاستیک مونده، اونم فقط با 2 بار پنچری تو 5 سال گذشته، لامسب پول مفت نمی گیرن این تایر خارجی ها، واقعا" جون سخت اند
Z: 1392/8/5 22:09:31،
40 رای مثبت
27 رای منفی
لا مذهب، نه لا مسب
یاسر: 1392/8/5 15:20:10،
17 رای مثبت
20 رای منفی
اخه یه عدد که نیست من رفتم نگاه کردم 2تاعدد 4رقمی نوشته ادم گیج میشه.بهترین لاستلک ایرانی یزد تایر الان 5ساله نزدیک 50هزارتا رفته سمند پنچری هم نداشته . جنسا هم جنس قدیم
سعید: 1392/8/5 17:04:22،
15 رای مثبت
27 رای منفی
دوستان عزیز تاریخ تایر فقط در یک سمت دیواره آن نوشته میشود که با کد DOT شروع میشود.مثلا DOT 5MUK HR 1513 که نشاندهنده تولید آن در هفته 15ام سال 2013 است.
سعید: 1392/8/5 17:04:49،
14 رای مثبت
25 رای منفی
تایر های معروف جهانی مانند میشلن,هانکوک,کومهو,رودستون و همچنین مارکهایی مانند ماکسس و آپولو که در بازار کشور موجود هستند با تاریخ تولید یک تا دو سال به شرط عدم نگهداری در زیر آفتاب و برف و باران منعی برای استفاده ندارند.
سعید: 1392/8/5 17:05:01،
16 رای مثبت
24 رای منفی
از بین تولیدات داخلی نیز محصولات گروه صنعتی بارز و یزد تایر با کیفیت ترین ها هستند,به خصوص بارز که دارای خدمات پس از فروش قابل قبولی است(با 30 ماه ضمانت محصولات سواری).
ای دل غافل: 1392/8/5 22:32:51،
26 رای مثبت
24 رای منفی
یه پارس87 دارم با 130000 کارکرد لاستیکش هانکوکه هنوزم عاج داره
مهدی : 1392/8/6 02:36:11،
11 رای مثبت
17 رای منفی
تمام مشکلات مملکت همون دوتا اتوبوس بودن که هنوز هم صحبتشه
زنبور: 1392/11/21 09:00:47،
14 رای مثبت
16 رای منفی
سلام
ببخشید تاریخ رو اشتباه گفتید.

2 شماره سمت چپ سال تولید است و 2 شماره سمت راست هفته تولید است.

مثال: 1348
سال 2013 و هفته 48 از سال

لطفا تصحیح کنید
وحید: 1393/12/20 17:37:08،
4 رای مثبت
5 رای منفی
تاریخو شمسی نمیزنن!
ali: 1393/2/13 20:34:59،
14 رای مثبت
38 رای منفی
چرا نمیدونی اشکال میکیری 2رقم اخر سال
و: 1393/9/24 09:12:15،
11 رای مثبت
9 رای منفی
اشتباه گفتی همونی که قبلا گفتن درستر بود دو رقم سمت راست میشه سال تولید
مهدی: 1393/6/28 10:35:56،
5 رای مثبت
9 رای منفی
در مورد لاستیک های ایرانی تاریخ تولید یک عدد 4 رقمی هستش که همانطور که در بالا هم به آن اشاره شد دو رقم اول از سمت چپ هفته و دو رقم بعدی سال تولید به میلادی است. لازم به ذکر است که در لاستیک های ایرانی این تاریخ یه جورایی مثل حالت داغ زدگی روی لاستیک درج شده است. لذا از برخی از هم وطنان فروشنده این کار بر میاد که این داغ زدگی رو مخدوش کنند یا اونو صاف کنند و یه جایی اون طرف تر داغ بزنن. پس خیلی مواظب باشید و با دقت دیواره سمت راست راستیک رو چک کنید.
محمد علی دوامی: 1393/7/9 21:50:42،
8 رای مثبت
15 رای منفی
ماشین پژویم را نو و در سال 84 خریده ام .تاکنون 83000 کار کرده است .هنوز عاج مناسبی دارد .بیشتر در پارکینگ سرپوشیده قرار داشته است.ایا زمان تعویض انها فرا رسیده است .اگر جواب بلی است ایا استفاده از انها در داخل شهر هم مشکل افرین خواهد بود.
بسیار متشکر میشوم اگر پاسخ مرا بدهید
سعید: 1393/8/8 14:22:27،
4 رای مثبت
9 رای منفی
سپاس از اگاهی جالبتون
ناشناس: 1393/8/16 15:39:16،
6 رای مثبت
2 رای منفی
در لینگ زیر توضیحان کامل داده شده.

http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=11
حمید: 1393/11/19 13:32:12،
4 رای مثبت
7 رای منفی
خرابی اکثرلاستیک اتومبیلها از این ساخت وسازهای بی رویه در خیابانها شهر می باشد وجود نخلهای مصالح و ریز اهن الات بخصوص در کلان شهرها که نظارت صحیح از طرف مراجع مسول صورت نمی گیرد برای جمع اوری واین امر باعث اسیب به لاستیگ اتومبیلها بصورت نامحسوس میشود
جمال: 1393/11/20 15:50:19،
6 رای مثبت
5 رای منفی
مدت واقعی گارانتی لاستیک سیمی باری چقد میباشد .ایا تاریخ 2012شامل گارانتی میشود
حمیدرضا: 1393/12/5 23:21:12،
4 رای مثبت
3 رای منفی
سلام
یه پراید مدل 88 خریدم 4 حلقه لاستیک هانکوک 175 زیرشه. 72000 تا راه رفته فقط. تاریخ تولیدش 2009 هست یعنی خ 5.5 تا 6 سال. عاجش مناسبه و ماشین کاملا خونگی و صاحبش بسیار حساس نسبت به ماشین بوده. به نظر شما لازمه عوضبشن؟ لطفا راهنمایی کنید.

افزودن دیدگاه


نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید
در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
آموزش مجازی پارس
تور لحظه آخری

آگهی های ویژه خودرو

جدیدترینها

آسایشگاه خیریه

تبلیغات متنی

بازاریابی شبکه ای
کسب درآمد ، شبکه بادران اولین دارنده مجوز فعالیت بازاریابی شبکه ای در ایران
baadraan.ir
مبلمان
مبلمان راحتی,مبلمان کلاسیک,مبلمان مدرن و انواع سرویس های پذیرایی
samexxonsofa.com
استخدام شوید
شغل یار بهترین و بزرگترین مرکز استخدام و مشاوره استخدامی
www.shoghlyar.com
قیمت دلار
آگهی خودرو
پنل اس ام اس
آگهی مسکن
اطلاعات انواع خودرو
تور استانبول
تور دبی
ایران پو
قیمت روز سیم کارت 0912
خبرگو
پنل اس ام اس
تورآنتالیا
دانلود آهنگ جدید
گیفت کارت

تایر خودرو هم تاریخ انقضا دارد؟ خبر اقتصادی