کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ساختار يا دانه‌درشت‌ها كدام قفل فساد‌ند؟

کدخبر:۱۴۷۷۲شنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۹:۵۲۱۲۹۸ بازدید

تاكنون درباره لزوم مبارزه با فساد اقتصادی صحبت‌ها و تلاش‌های زيادی از مسئولان دولت يازدهم ديده و شنیده شده كه يكي از مصداق‌های آن ...

تاكنون درباره لزوم مبارزه با فساد اقتصادي صحبت‌ها و تلاش‌هاي زيادي از مسئولان دولت يازدهم ديده و شنیده شده كه يكي از مصداق‌های آن تاکید بر مقابله با دانه‌درشت‌ها بوده است. بنابر نظر كارشناسان ما نه با افراد فاسد بلكه با فسادي ساختاري روبه‌رو هستيم كه اين پرسش را برمي‌انگيزد راه مبارزه با مفاسد اقتصادی چيست؟ بر این اساس، روشن است که يكي از اولويت‌هاي اين دولت در بحث سياست‌هاي اقتصادي‌اش مقابله با فساد است كه هميشه از مسئولان كابينه شنيده مي‌شود. وزير كار، تعاون و رفاه اجتماعي ديروز گفت: اولويت دولت تدبير و اميد، مبارزه با فساد و فقر و بهبود روابط با گروه‌هاي مختلف اجتماعي بر اساس وعده‌هاي رئيس‌جمهوري است.

به گزارش آرمان، رئيس‌جمهوري نیز در همايش ملي ارتقای سلامت اداري و مبارزه با فساد گفته بود اگر اطلاعات، تفنگ، پول، سرمايه، سايت و خبرگزاري همه در يك نهاد جمع شود، حتي اگر ابوذر و سلمان هم وجود داشته باشد، فاسد مي‌شود. اينها اشكالاتي است كه بايد رفع شود. روحاني در اين سخنراني  انحصارهاي نابجا را عامل اصلي فساد دانسته و تاكيد كرده بود: بايد با انحصار نابجا مبارزه شود زيرا آنچه كه در جامعه رقابتي نبوده و در انحصار باشد، مشكل‌زا است. دكتر روحاني با بيان اينكه اگر در كشوري قبح رشوه، دزدي و فساد از بين برود بايد به خدا پناه برد، اظهار داشت: خدا نكند به روزي برسيم كه قبح رشوه و دست‌اندازي به بيت‌المال شكسته شود. دستگاه اجرايي و مسئولان به تنهايي نمي‌توانند در صحنه مبارزه با فساد موفقيت كاملي داشته باشند لذا بايد همه سازمان‌هاي مردم ‌نهاد، ‌احزاب، روزنامه‌ها و صدا و سيما وارد صحنه شوند. رئيس‌جمهوري تصريح كرده بود: بدون رسانه و بدون مبارزه عمومي و بدون جامعه مدني و حضور مردم نمي‌توان به هدف نهايي رسيد.

نكات مهمي كه در اين اظهارات رئيس‌جمهوري بر آن تاکید مي‌شود اين است كه فساد در كشور ما عاملي فردي ندارد و كاملا در ساختارهاي اقتصادي و اجتماعي نهادينه شده و براي مبارزه با آن بايد يك حرکت ملي و بسيار گسترده به راه انداخت. حسين راغفر، كارشناس اقتصادي در زمينه ريشه فساد ساختاري مي‌گويد: در واقع ريشه اين فساد‌ها و كج‌كاري‌ها را بايد در ساختار‌هاي اجتماعي و اقتصادي جست‌وجو كرد. به عبارتي ما با يك فساد جدي روبه‌رو هستيم. براي همين از نظر من نمي‌توان موردي با فساد برخورد كرد. در واقع در اينجا فساد خودش علت اين كج‌كاري‌ها و نابساماني‌ها نيست.

بلكه خود اين فساد‌ها معلول وضعيت و ساختاري است كه فضاي اقتصادي را با خودش درگير كرده است. از همين رو به نظر من بايد ريشه‌اي به جريان نگاه كرد. نبايد تنها به صورت سطحي مسائل را ببينيم. بايد زمينه‌هاي اجتماعي و اقتصادي به وجود آمدن فضايي را كه در آن فساد تبديل به يك امر عادی شده است در نظر بگيریم. در اينجا ساختارهاي ایجادکننده فساد اقتصادی را بايد مورد بررسي قرار داد. خود اين فساد معلول اين ساختار‌هاي ناسالم و نادرست است.

در واقع از زماني كه اقتصاد تبديل به يك اقتصاد رانتي شده است زمينه‌هاي ايجاد فساد هم فراهم شده است. برخي نهادهاي دولتي و كساني كه به نوعي به قدرت در حوزه مدیریت اجرایی در اشكال مختلف آن متصل هستند با استفاده از قدرت خود در روابط اقتصادي دخالت مي‌كنند و همين امر يكي از زمينه‌هاي عمده فساد را خصوصا در عرصه‌هاي اقتصادي كلان به وجود مي‌آورد. این افراد با استفاده از روابط خود قوانين و مقررات را دور مي‌زنند. آنها قوانين موضوعه كشور را در زمينه‌هاي مختلف نقض مي‌كنند. همين امر موجب مي‌شود كه بسياري از فرصت‌هاي نامشروع را براي خود ايجاد كنند و از طرف ديگر از سایر اقشار مردم فرصت‌هاي واقعي را بگيرند. شما در همين مورد معوقه‌هاي ميلياردي بانك‌ها نگاه كنيد. قطعا تعدادي از كساني كه در گذشته به نوعي از رانت خود استفاده كردند، قوانين و مقررات بانكي را دور زده‌اند و با نقض قوانين و مقررات توانسته‌اند براي خود ميليارد‌ها سرمايه جمع كنند. 

 فساد در پساتحريم به چه شكل خواهد شد

موضوع مهم ديگري كه اينجا قابل طرح است اين است كه در وضعيت پساتحريم كه به تازگي در آغاز آن قرار گرفته‌ايم اين فسادهاي اقتصادي به چه شكل خواهد بود. سعيد ليلاز در همايش «جامعه و پساتحريم» از سه چالش اجتماعي، امنيتي و فساد سخن گفت كه اكنون در كشور وجود دارد و با رفع تحريم‌ها و افزايش درآمدهاي دولت و افزايش مطالبات گروه‌هاي مختلف جامعه، اين چالش‌ها قوت بيشتري به خود مي‌گيرد. ليلاز، دومين چالش را چالش فساد معرفي كرد و ادامه داد: «در حال حاضر فساد به پديده‌اي ساختاري تبديل شده است؛ به‌طوري که ديگر خود عوامل اصلي براي از بين بردن فساد هم آلوده به آن شده‌اند.»وي با بازگشت دوباره به چالش فساد به‌عنوان يكي از چالش‌هاي اصلي در دوران پساتحريم، اظهار كرد: «چالش فساد، ممكن است در دوران بعد از لغو تحريم‌ها مجددا بازتوليد شده و سازمان‌يافته فعال شود.

بنابراين مي‌توان حدس زد كه بخشي از منابع ورودي در دوران پساتحريم به اين سمت ميل پيدا كنند.» همچنين كمال اطهاري، پژوهشگر و استاد دانشگاه نيز پديده فساد و اقتصاد رانتي را مهم‌ترين چالش‌هاي دوران پساتحريم عنوان كرد و گفت: «كشور در دوران پساتحريم و ورود منابع مالي، در معرض خطر رويارويي با كژكاركردها و هرزروي سرمايه‌هاست».  به اعتقاد اطهاري اقتصاد رانتي حاكم بر ايران باعث شده بسياري از اصول و زيرساختارهاي اقتصادي اصلاح نشود و از آنجا كه اقتصاد رانتي يك پديده تاريخي و ساختاري در اقتصاد كشور است با رفع تحريم‌ها نمي‌توان انتظار معجزه براي تغيير ساختار اقتصاد رانتي داشت. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

عمله: 1394/5/3107:53:15،
44
10
اقا دزده در حال فرار بود .مردم هم بدنبالش میدویدند که بگیرندش.جالب بود خود دزده هم فریاد می زد دزد .دزد رو بگیرید .خلاصه ..........
sia: 1394/5/3111:13:30،
13
9
خیلی نکته تو کامنتت نهفتست .ایول .تا نباشد ابلهی اندر جهان ....
عباس آقا: 1394/5/3112:07:50،
17
10
اقا اين جمله منو نابود كرد ...

فساد در پسا تحريم چگونه خواهد بود !!!!!!!!!

ما تو فساد هم ركورد زديم ... خدارو شكر كه هنوز هسته اي و داريم ...
کوکی(مزدا): 1394/5/3108:00:14،
25
11

دلیل اصلی بوجود اومدن دانه درشت ها دقیقا ساختاره که هر فساد مالی و غیره رو انجام میدن بعدش با تکیه بر ساختار کامل و قوانین محکم کشور کارشون رو توجیه میکنن.
gggk: 1394/5/3108:09:50،
22
10
ایرانجیب خدا وکیلی این کارشناسها را از کجا گیر میاری
کشکول طلایی: 1394/5/3108:38:50،
22
10
کارد دسته خود را نمیبرد!!!!! همه با همنند.در مملکت دزدی و فساد و اختلاس وتورم و بیکاری وجود ندارد!!! چون کشور ............است.!؟
rlin: 1394/5/3108:40:50،
20
11
ساختاره که باعث بوجود اومدن دانه درشتا میشه
محمد: 1394/5/3109:21:16،
19
12

در مملکتی که این همه فساد و ظلم جاری است و باز نصایح و واژه های عدالت و مستضعف و...........مطرح میگردد و هیچ اقدام عملی در جهت مبارزه با آنها صورت نمیگیرد و حتی خودشان دانه درشت و سردسته هستند بایستی به خدا پناه برد.
یاهو: 1394/5/3109:37:06،
23
8
اکثریت میدانند که این مشکل فساد ناشی از ساختار نادرست
اجتماعی و اقتصادی است . این بخش گسترده دولتی و شبه
دولتی است که با بهره گیری از قدرت و رانت همه کار می کند
بدون تغییرات بنیادی در این ساختار مبارزه با فساد در حد شعار
می ماند.
آرش: 1394/5/3109:57:36،
25
10
سوال جالبي بود ولي بايد دانست ساختار را هم دانه درشتها ايجاد ميكنند پس هر دو قفل فسادند
hamed: 1394/5/3110:05:56،
20
9
ساختار دانه درشتها و دانه درشتهای ساختار
هاستا: 1394/5/3121:09:55،
14
9
وقتی جنگ تمام شد دفاع از امنیت و مرزهای کشور جایش را ورود به همه عرصه های اقتصادی، سیاسی،اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و غیره داد حالا قاچاق همه کالاها وجود چندین بانک و غیره هیچ کس این قدرت و از دست نمیده دولت نمی تونه کاری بکنه این وضعیت ادامه خواهد داشت.
علی: 1394/6/108:19:23،
13
9
ساختار نادرست دانه درشت های فاسد رودرست می کنه و دانه درشت های فاسد هم حافظ ساختار نادرست و بقای آن می شوند و به هیچ قیمتی این پیوند از بین نمی رود الا به زور .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما