کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رتبه دوم در تولید ناخالص ملی، رتبه دوم در بیکاری کشور

کدخبر:۱۴۷۶۳شنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۰:۴۷۲۰۹۴ بازدید

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: خوزستان از نظر سهم تولید ناخالص ملی رتبه دوم استان را داشته، ولی متأسفانه بعد از استان ...

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: خوزستان از نظر سهم تولید ناخالص ملی رتبه دوم استان را داشته، ولی متأسفانه بعد از استان سیستان و بلوچستان رتبه دوم بیکاری کشور را به خود اختصاص داده است. همه مدیران باید به این نتیجه دست پیدا کنند که تنها با انجام وظایف ملی صرف و آن دسته از وظایفی که به آنها ابلاغ شده، زمینه ساز توسعه نمی‌شوند؛ بنابراین، همواره باید علاوه بر انجام وظایف ذاتی به وظایف بومی در جهت رفع مشکلات مردم نیز عمل کرد.

به گزارش تابناک، سخنان رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان حکایت از واقعیت تلخی دارد که مدت های مدیدی است دامنگیر خوزستانی‌هاست. نرخ بیکاری بسیار بالایی که با وجود حجم بالای مبادلات تجاری و اقتصادی، صنایع ملی بزرگی چون نفت، پتروشیمی، فولاد، سدها، نیشکر و... رقم خورده و نه تنها تناسبی با سهم استان در تولید ناخالص ملی ندارد، بلکه به نحو عجیبی رابطه معکوسی با آن نشان می‌دهد!

با آغاز به کار دولت یازدهم این امیدواری ایجاد شد که با تغییر رویه و جایگزینی سیاست های پیشین، تحرک مدیریتی و ایجاد زیرساخت های لازم به ویژه در بخش خدمات و رونق صنعت گردشگری، نرخ بیکاری در استان کاهش پیدا کند و جایگاه خوزستان در رتبه بندی اشتغال بهبود یابد، با وجود این، واقعیاتی که امروز بیان می‌شوند، حکایت از آن دارد که هنوز خوزستان نتوانسته به خود تکانی دهد و تحول و اصلاحی در این زمینه شاهد باشد؛ آنقدر که شاهدیم پس از گذشت نیمی از عمر دولت روحانی، خوزستان پس از سیستان و بلوچستان رتبه دوم بیکاری کشور را به خود اختصاص داده است.

هرچند سیاست های دولت های پیشین، به ویژه در تمرکز دادن به فعالیت های صنعتی و جهت دادن توسعه به فعالیت پروژه های صنعتی ملی و بزرگ در استان در وضع کنونی موثر بوده، ادامه همان سیاست ها و نبود راهبرد مدون و مشخص در دوره جدید نیز باعث تداوم حضور خوزستان در صدر جدول بیکاری در کشور شده است.

رتبه دوم در تولید ناخالص ملی، رتبه دوم در بیکاری کشور!

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان در این رابطه می‌گوید: یکی از تلاش هایی که طی بیش از یک سال اخیر انجام شده این بود که در کنار انجام اقدامات کوتاه مدت، اصلاحاتی را نیز در مأموریت ها و وظایف محول شده ایجاد کرده و در نهایت نیز چشم اندازهای بلند مدت را برای خود ترسیم کنیم.

به گفته حاجتی، اگر چشم اندازهای بلند مدت را با برنامه ریزی صحیح تدوین کنیم، آن وقت می‌توانیم به نیازهای استان توجه بیشتری داشته و در جهت برآورده کردن آنها و یا حل مشکلات بهتر گام برداریم. وی تأکید می‌کند: تمام این صحبت ها و فعالیت ها به همان یک جمله‌ای برمی‌گردد که نباید فقط وظایف صرف را انجام دهیم.

با وجود این، جای این پرسش باقی است که به راستی آیا دوسال گذشته فرصت خوبی برای برنامه ریزی و حرکت در مسیر کاهش بیکاری در استان فرصت کمی بوده؟!

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی اذعان دارد که استان خوزستان سهم قابل توجهی را در زمینه های مختلف کشوری دارد، ولی در تدوین سند توسعه ششم هیچ سهمی برای استان ها در نظر گرفته نشده بود؛ بنابراین، به مسئولان کشور اعلام کردیم با توجه به نقش پررنگ این استان یکی از مدیران را برای شرکت در جلسات کارگروه تدوین این سند بپذیرند.

او البته افزایش اختیارات مدیریت ارشد استان را از جمله عوامل بهبود وضع استان می‌داند و انتظار دارد تا تغییراتی در این زمینه ایجاد شود، موضوعی که دیگر استانها نیز به نوعی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. وی پشنهادهایی نیز در این زمینه ارائه می‌کند که از جمله آنها دادن اختیارات ویژه به استاندار در حوزه منابع انسانی، مناطق آزاد و... است.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا مدیران استانی آن گونه که حاجتی بیان می‌کند، تکانی به خود خواهند داد و تلاش خواهند کرد تا بدون تکیه صرف بر وظایف ملی و ابلاغی از مرکز، برای اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری و بهبود رتبه استان در این بخش گامی بردارند یا همچنان در بر همان پاشنه سابق خواهد چرخید و روزی خواهد رسید که سیستان و بلوچستان هم از خوزستان پیش بیفتد؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ابپتث: 1394/5/3113:13:37،
50
7
ما رکورد زدیم
بردیا: 1394/5/3113:19:53،
47
14
درد خوزستان نداشتن مدیران لایق هست و همچنین بزرگترین درد هم نمایندگان بی سوادی هست که مردم خوزستان به مجلس فرستادن و حالا دارن چوبش رو میخورن ...
کارشناس: 1394/5/3115:11:31،
29
13
آقا بردیا کلا رای ندیم راحت تر هستیم. حد اقل پیش خدا ومردم شرمنده نمیشیم .نماینده ما هم که استان تهران هستیم همینطور هست.
امین: 1394/6/104:51:12،
13
15
تمام کشور خلاصه شده در تهران و اصفهان... باز تهران رو می گیم پایتخته،موندم چرا باید بین اصفهانو استانای دیگه اینقدر فرق و تبعیض باشه؟ یه روزی مسوولین می فهمن این تبعیض،جه آثار بد و مخربی داره.درسته تو خوزستان ما نفت و گاز و بیشترین سدها و رودخانه هارو داریم اما بازم نمی گیم فقط به ما برسید،به همه جای ایران برسبد،اما با عدالت و یکنواخت،به همه استانها به یه چسم نگاه کنید...
پاسخ به امین: 1394/6/120:10:52،
13
7
اخه وقتی چیزی نمیدونی چرا حرف میزنی
اصفهان بعد از تهران بیشترین مالیات رو به دولت نیده اما از نظر دریافت بودجه چهارمه چون به نظر دولتیا اصفهان پولداره و نیازی به بودجه نداره
فقط برو بودجه مصوب برای اصفهان رو با بودجه مشهد مقایسه کن
HK: 1394/5/3113:20:50،
60
13
بگو رتبه اول بیکاری در جهان.......
این همه فارغ التحصیل بیکار در کشور، آخه چرا......
فوق لیسانس عمران دارم، اما توی یه تعویض روغنی ماشین کار میکنم
از درس خوندن متنفر شدم البته مسولین مقصر هستند
امثال من زیاده
فکر نکنید این فقط مشکل منه، دامن گیر تمامی جوانان ایران شده
سید حسین: 1394/5/3114:05:08،
17
47
آخه چرا دروغ میگی؟؟
فوق لیسانس تو تعویض روغنی!!!!
مگه میشه مگه داریم!!!!
ارشد مکانیک: 1394/5/3115:32:54،
25
4
داداش باز خوبه تو تعویض روغنی کار میکنی
من فوق لیسانس مکانیک با نعدل 16/5دارم بیکارم
فوق لیسانس بیکار: 1394/5/3113:35:45،
45
15
وقتی اطلاعیه های استخدامی شرکت نفت و فولاد و توسعه تو شهرها و استانای دیگه زده میشه همین میشه که علاوه بر درد بیکاری باید با حسرت و اندوه فقط به امکانات و خدماتی که به نور چشمیاشون میدن نگاه کنی و جیکت اصلا در نیاد
نورالعین : 1394/5/3113:45:57،
23
21
فقط جدایی از این همه خائن دزد فاسد چاره کار خوزستان تا فارس هستش. کشور انشان باید تشکیل بشه. رهایی وقتشه.
100: 1394/5/3120:05:37،
13
9
این یعنی چی؟
یه خوزستانی: 1394/5/3113:46:48،
16
6
واقعا این ظلم به مردم خوزستان نیست؟
رحمت : 1394/5/3113:56:22،
20
6
باید همه ما مهاجرت کنیم به نقاط خوش آب و هوا تا اونوقت مسئولین و بچه های نازک نارنجیشون بیان خوزستان لب مرز زندگی کنن و مرزداری کنن و به این میگن مدیریت نفله نابود شده امروزی در تهران که عاقبتی غیر از این نداره تفاوت کیفیت زندگی را در خوزستان با دبی و امارات و کویت مقایسه کنید این میشه عدالت ایرانی.
بنده خدا: 1394/5/3115:53:46،
10
12
اين معما نيست . خيلي آسونه جوابش اينه كه استخدام از خارج استان انجام ميشه. مديرا همه به فكر قوميتهاي خود هستند و بومي هاي اين سرزمين بايد به دستفروشي و كارهاي كاذب رو بيارن.
دهه شصتی خوزستان: 1394/5/3117:26:55،
66
11
چجور استانهای دیگه تو استخدامیها میزنن فقط بومی ولی استخدامیهای خوزستان سراسریه؟؟؟
شرکت نفت
پتروشیمی
نیشکر
شرکت فولاد
راه اهن
کشتیرانی
بنادر
ولی ما بیکاریم.
خوزستانیها خواهشا بیدار شید.....
بی نام: 1394/5/3120:10:03،
10
22
چنین چیزی نیست. بسیاری از شاغلین در تهران و شهرستان ها
اهل همان شهر نیستند.
استخدام ها بر اساس پارتی بازی است. من در تهران به بیشتر از 10 موسسه دولتی و عمومی تقاضای کار دادم در نهایت به من گفتند اگر معرف (پارتی) نداری دنبال کار نباش برو فکر دیگری کن. حیف از آن سال هایی که به تحصیل و بی کاری گذراندم اگر یک کار فنی یاد می گرفتم فایده اش بیشتر از درس خواندن بود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما