کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قرارداد موقت در کار دائم ممنوع شد + تصویر مصوبه وزارت کار

کدخبر:۱۴۷۰۳چهارشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۵:۱۴۶۳۲۰ بازدید

دبیر انجمن صنفی کارگران از ابلاغ دستورالعمل جدید قراردادهای کار خبر داد که بر اساس آن، امضای قرارداد موقت در کار دائم ممنوع شد.

دبیر انجمن صنفی کارگران از ابلاغ دستورالعمل جدید قراردادهای کار خبر داد که بر اساس آن، امضای قرارداد موقت در کار دائم ممنوع شد.

هادی ابوی در گفت‌وگویی، با اشاره به اینکه پس از لغو دستورالعمل شماره 40 روابط کار، دستورالعمل جدید تهیه شده است، گفت: در این دستورالعمل قرارداد کارگران تعیین تکلیف می‌شود.

وی ادامه داد: این دستورالعمل بر دائم و موقت بودن قرارداد در کارهای مستمر و غیرمستمر تأکید دارد.

دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با اشاره به  ابلاغ دستورالعمل شماره 41 روابط کار گفت: در راستای ابلاغ این دستورالعمل تأکید شده است دستمزد مطابق توافق به صورت پرداخت به حساب بانکی کارگران باشد.

وی ادامه داد:ماده 37 قانون کار پرداخت های دستی حقوق را منع کرده است. این در حالی است که اکنون پرداخت دستی در بنگاه‌های کوچک و خُرد به وفور دیده می‌شود. در صورتی که این دستورالعمل اجرایی شود به شرط توافق، پرداخت های دستی حقوق و دستمزد به ویژه در کارگاه‌های خُرد ممنوع می‌شود و پس از آن ملاک هیئت‌های حل اختلاف تنها پرینت حساب بانکی افراد خواهد بود.

ابوی تأکید کرد: یکی از مواردی که در این دستور العمل لحاظ شده است این است که متناسب با نوع کار قرارداد دائم و موقت مشخص شود و قرارداد دائم در کار دائم و قرارداد موقت در کار موقت اجرایی شود.

وی اظهار داشت: از دیگر مواردی که متناسب با این دستورالعمل در قراردادهای کار باید تأکید شود درجه مهارت کارگر است. یعنی مشخص شود که کارگر چه نوع مهارتی دارد.

متن کامل دستورالعمل شماره (41) روابط کار به همراه تصویر ابلاغیه وزارت کار به شرح زیر است:

مدیران کل محترم تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان‌ها

با سلام و احترام

«به موجب تبصره (3) الحاقی به ماده (7) قانون کار، موضوع بند(1) ماده(41) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 1394.02.11 مجلس شورای اسلامی؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مکلف شده است برای قراردادهای کتبی نمونه برگ مخصوص تهیه نموده و در اختیار کارگران و کارفرمایان قرار دهد. نمونه قرارداد تهیه شده در یازده بند، به موجب این دستورالعمل برای اگاهی و اجرا ابلاغ می‌شود؛ در ضمن به پیوست قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور که ماده (41) آن اصلاحاتی در قانون کار وارد کرده است نیز ابلاغ می‌گردد.

1. بند(1) قرارداد با توجه به ماده(2) قانون کار، مشتمل بر مشخصات دقیق طرفین می‌باشد. در این بند منظور از نوع و میزان مهارت، مهارت کارگر از نظر کارگر ساده، نیمه ماهر و ماهر و یا درجه مهارت در مورد کارگردانی که مهارت آنان درجه بندی شده است، می‌باشد. لازم به ذکر است که در صورت اختلاف در نوع و میزان مهارت بین طرفین، نظر سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور یا دیگر مراجع صاحب صلاحیت ملاک عمل خواهد بود.

2. بند(2) قرارداد مشخص کننده نوع قرارداد است و برحسب این که قرارداد دائم، موقت و یا کارمعیم باشد، می‌بایست در محل مربوط درج شود، قرارداد دائم به قراردادی گفته می شود که کار ماهیتاً مستمر بوده و مدتی نیز در قرارداد ذکر نشده و یا تاریخ انقضایی برای قرارداد تعیین نشده باشد. قرارداد مدت موقت قراردادی است که مدت در آن ذکر می شود و یا اینکه تاریخ انقضای قرارداد تعیین می‌شود و یا ماهیت کار مستمر نمی‌باشد. قرارداد کار کارمعین قراردادی است که در آن کارگر برای انجام کار مشخصی به کار گرفته می‌شود و بعد از اتمام کار، قرارداد نیز خاتمه می‌یابد.

3. دربند(3) قرارداد، نوع کار یا حرفه یا حجم کار و یا وظیفه‌ای که کارگر به آن اشتغال می‌یابد نوشته می شود. منظور از حجم کار در قرارداد، واحد کالا یا محصول و میزان کاری است که در نظام کارمزدی یا کارمزد ساعتی در مقابل دریافت کارمزد، مورد توافق طرفین قرار می‌گیرد.
4. در صورت توافق طرفین مبنی بر واریز حقوق و مزایا به حساب کارگر، بند(7) قرارداد تکمیل می گردد.

5. به استناد بند(ح) الحاقی به ماده(10) قانون کار و بند(ز) الحاقی به ماده(21) قانون کار موضوع بندهای(2) و (3) ماده(41) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، طرفین می‌توانند در صورت توافق در قرارداد کار حق فسخ درج نمایند. لازم به توضیح است که گنجاندن شرط فسخ، ویژه قراردادهای غیرموقت (دائم)می باشد و در صورت درج این شرط در قرار دادهای موقت یا کار معین شرط مندرج باطل خواهد بود. همچنین شرط فسخ نباید خلاف قانون بوده و باید عرفاً‌و عقلاً‌امکان پذیر باشد.

6- با عنایت به اینکه به موجب بند(ز) الحاقی به ماده (21) قانون کار موضوع بند (3) ماده (41) قانون" رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور" آمده است که " فسخ قرارداد به نحوی که در متن قرار داد( منطبق با قانون کار) پیش‌بینی شده است." بنابر این فسخ قرار داد کار باید شامل مواردی باشد که در قانون کار پیش بینی شده است. به همین لحاظ و از آنجا که به موجب ماده (165) قانون کار اخراج کارگر (فسخ یک جانبه قرار داد کار از طرف کارفرما) بدون دلایل موج پیش بینی نشده است، به همین دلیل موضوع حق فسخ مزبور در بند(ز) ماده (21) قانون کار شامل خیار شرط موضوع ماده (399) قانون مدنی نمی شود و در نتیجه گنجاندن مدت معین برای فسخ قرار داد از طرف کارفرما یا کارگر یا هر دو یا شخص خارجی در قرارداد کار صحیح نبوده و باطل می‌باشد و در صورت گنجاندن مدت مزبور، مثل آن است که در قرار داد کار گنجانده نشده است. بنابر حق فسخ مزبور در بند (ز) ماده (21) قانون کار ، شامل انواع دیگر خیار هم چون خیار تخلف از شرط می باشد. به این معنی که به عنوان مثال کارفرمایان می‌ توانند با توافق کارگران در قراردادهای کار دائم شرط نمایند که در صورت تخلف کارگر از آیین نامه های انضباطی کارگاه، کارفرما بتواند قرار داد کار را فسخ نماید.

7- با عنایت به تبصره(4) به ماده (7) قانون کار موضوع ماده (41) قانون " رفع موانع  تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور" کارفرمایان موظفند به کارگران با قرار داد موقت به نسبت مدت کارگر مزایای قانونی پایان کار را به مأخذ هر سال یک ماه آخرین مزد پرداخت نمایند."

8- از تاریخ  ابلاغ  این دستورالعمل، دستورالعمل شماره (11) روابط کار به شماره ثبت 94647 مورخ 21 آذر ماه سال 1388 منسوخ و این دستورالعمل جایگزین آن می‌شود. مدیران کل محترم تعاون؛کار و رفاه اجتماعی استان‌ها مسئول حسن اجرای این دستورالعمل بوده و مفاد آن باید بلافاصله پس از ابلاغ به اطلاع کلیه کارشناسان و کارکنان مربوط رسانده شود.»

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بهزاد : 1394/5/2816:07:46،
27
27
در ایران یک ماه رمضان یک ماه عید نوروز یک ماه محرم یک ماه صفر ماهی سه روز تعطیل رسمی کارگر بدون مهارت مگر میشود قرداد نوشت
M: 1394/5/2816:47:46،
37
11
مشکل اول نبود کار و رکود در کل اقتصاده، اگه کارفرما درآمدش خوب باشه و تولید واسش صرف داشته باشه مگه مریضه کارگری که مهارت داره رو اخراج کنه.
درضمن اگه بازار کار خوب باشه کارگر با مهارت بی کار نمی مونه.
این دوستان در دولت می خوان یه راهی پیدا کنن ببینن کی چقدر حقوق می گیره مالیاتشو حساب کنن وگرنه دلشون به حال ملت نسوخته
من: 1394/5/2818:31:20،
20
22
هیچ کجای این ابلاغیه خبری از این نبود که " باید " حقوق بانکی پرداخت بشه. همچنین هیچ کجای این بخشنامه هم ننوشته بود که " باید " قرارداد دائم باشه.
درستش هم همینه. اصولا توی ایران و با طرز تفکر فعلی مردم ما نباید امنیت شغلی وجود داشته باشه, چون بهره وری کار به طرز افتضاحی پایین می آد. همین الانش که از اخراج می ترسن کارگرها و کارمندها به زحمت 30 درصد راندمان کاری دارند. وای به حال موقعی که نشه اخراجشون کرد.
فرهاد: 1394/5/2820:02:44،
26
17
دلتون خوشه ها'' ۶ساله بالیسانس رایانه تحصیلدارکارپرداز شرکتی ام که هرساله هم درقراردادش کاملا واضح و قانونی مبالغ بن کارگری حق مسکن عایله مندی عیدی و سنوات وحق مرخصی و پاداش وغیره رو میگنجونه و کارشوکاملا قانونی انجام میده!!
امادریغ که امسال درسال ششم باتمام این تفاسیرجمع کل حقوقم شده ۱ میلیون و دویست هزار !!
جالبش اینه درعمل ۳۰۰هزارتومن از این جدول قانونی مربوط به هزینه موتوروموبایله ۱۰۰تومن بابت حق بیمه کسر میکنه ، مرخصی باحقوقم نداریم و اگه بریم کسرازحقوقه و عیدی آخرسالم یه پایه حقوق اداره کاره و قرارداد اصلی تک نسخه ای دست خودشه و ۶تاقرارداد۲ماهه امضامیگیره یه فرم تسویه حساب کامل بدون مبلغ و تاریخ و۱۲ فقره تسویه حساب ماهانه امضامیگیره و افزایش حقوقشم هرسال خردادماهه و دوماه سال میپره!!!!!
وجالبترش اینه به خیلیا میگم اینجوریه میگن خوشابه حالت قدر کارتو بدون وضعیت خیلی خرابه!!!!!!!!
کارگر: 1394/5/2816:13:23،
41
15
کدوم کارفرما تمکین میکنه؟ ضمانت اجرایی چی؟
اینم در حد شعاره ...
ali5914: 1394/5/2816:16:55،
57
12
من الان با لیسانس کامپیوتر و 38 سال سن دارم تو مخابرات 850 میگیرم به این میگن نظان برده داری نوین
شهاب: 1394/5/2817:16:53،
29
7
خیلی جالبه دولت اوونجا که خودش کارفرماس نه خبری از این مزایاس و نه عیدی و پاداش بالا و نه حمایت از حقوق کارگر! ولی وای از زمانی که قراره از کیسه خلیفه بخشایش بشه!!! وقتی نوبت کارفرمای خصوصی میشه بیا و ببین که توو دادگاه ها قاضی ها چطور با کارفرما ها برخورد میکنن .. بقول یک دوستی میگفت قاضی که اشتباها" مبلغ بالاتری جریمه برای کارفرمای خصوصی بریده بود گفت حالا از جیب کارفرما دو ریال بره توو جیب کارگر به جایی بر نمیخوره!!!!!!
این نگاه دولته به بخش خصوصی و کارفرمای خصوصی! کارفرما وقتی خصوصی شد باید عیدی و پاداش و سنوات را در بالاترین اشل پرداخت کنه ولی پای خودش بعنوان کارفرما میاد وسط میشه جبار و زورگو
احسان: 1394/5/2817:20:26،
33
10
تو این مملکت قانون کار قانون ضد کار وکارگره من با فوق لیسانس و 9 سال سابقه بیمه با یک فرد دیپلمه بدون سابقه مساوی حقوق میگیریم هر دومون 860میگیریم تو این مملکت همه برده اند و اگه تو هیچ چیز مساوی نیستیم تو حقوق و مزایا همه مساوی و کارگر ساده ایم
ل: 1394/5/2816:38:10،
25
11
چه عجببببببببببب
مهندس: 1394/5/2823:52:12،
25
17
من شیراز تو یه شرکت ۲۱۰۰ حقوقمه حدود ۵۰۰ هم اضافه کار ۳۰۰ هم بن کارت وماهی ۳۰۰ هم کارانه . حدود ۶۰۰ بیمه مالیات ازش میپره. فوق لیسانس با ۸ سال سابقه. به نظرتون خوبه؟ صادقانه گفتم
امید فرمانبر: 1394/5/2910:17:03،
16
22
سلام مهندس
منم فوق لیسانس برقم با 10 سال سابقه پتروشیمی که الان نزدیک 6 ماه حقوق نداده . شما خوب حقوق میگیری نیرو لازم نداره اون شرکت شما ؟؟؟؟؟؟
بشرا: 1394/5/3000:03:01،
18
10
سلام خواستم ببینم این بخشنامه شامل نیروهای بخش خصوصی (حقوق تامین اجتماعی) بانکها هم میشود یا خیر؟؟ممنونم
شرکتی مخابرات: 1394/5/3109:07:48،
15
17
من از نیروهای شرکتی مخابرات میباشم با پایه حقوقی 850 تو تهران به نظرتون میشه با این حقوق تو تهران زندگی کرد...؟؟؟؟؟؟؟
مخابراتی امیدوار: 1394/5/3109:33:37،
21
14
واقعا وضعیت معیشت ما نیروهای شرکتی خیلی خرابه منظورم تمام کارگران و نیروهای شرکتی سراسر ایرانه و بخصوص ما نیروهای شرکتی مخابرات
امیدوارم که حداقل این قانون جدید اجرایی بشه تا حداقل از استرس نیروها کمتر بشه و همچنین قانون طبقه بندی مشاغل نیز اجرا بشه تا حداقل مقدار تبعیض بین نیروهای رسمی و شرکتی کمتر بشه....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار