کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چه کسانی در لیست قرمز بازار کار هستند؟

کدخبر:۱۴۶۸۹چهارشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۵:۰۵۲۰۳۹ بازدید

مقامات وزارت کار می‌گویند با وجود جدی بودن مشکل بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، اما بازار کار دیپلمه‌ها و تحصیلات پایین‌تر از آن خوب بوده و ...

مقامات وزارت کار می‌گویند با وجود جدی بودن مشکل بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، اما بازار کار دیپلمه‌ها و تحصیلات پایین‌تر از آن خوب بوده و هم اکنون عرضه نیرو در این بخش از تقاضا پایین‌تر است.

به گزارش مهر، سال‌های زیادی است که بازار کار از رمق افتاده و کارفرمایان میلی به جذب نیروی کار جدید ندارند، آنها تلاش می کنند با کمترین تعداد نیروی کار اموراتشان را به سرانجام برسانند، از هزینه اضافه در بخش نیروی انسانی بپرهیزند و تا جایی که ممکن است به سراغ نیروهای تازه وارد بازار کار نروند.

سیاست‌های زیادی در طول یکی دو دهه اخیر از سوی دولت‌ها برای ایجاد تحرک در بازار کار اتخاذ شده است که می توان به طرح پرداخت وام‌های خوداشتغالی، اجرای طرح ایجاد و حمایت از بنگاه های کوچک و زودبازده، طرح مشاغل خانگی و مواردی از این دست اشاره کرد.

دولت‌ها می خواستند در زمانی که مسئولیت امور را در دست داشتند، ردی از خود در بازار کار ایران به جا بگذارند؛ غافل از اینکه اساسا سیاست‌گذاری در بازار کار برای مقابله با بیکاری و حل معضل اشتغال به ویژه برای فارغ التحصیلان دانشگاهی، قطعا نمی تواند با دستور، ابلاغیه، اختصاص منابع بانکی و یا به صورت ضربتی شکل بگیرد.


حل بیکاری دستور بردار نیست

در واقع اشتغال ضربتی می تواند به همان سرعتی که ایجاد می شود، نابود شود که مانند آن را در زمان اجرای طرح مسکن مهر دیدیم. دولت در آن سالها اعلام کرده بود ۵۰۰ هزار شغل از طریق اجرای طرح مسکن مهر در کشور ایجاد شده است اما عمر این مشاغل بسیار کوتاه بود و با اتمام و یا نیمه کاره ماندن طرح‌های ساخت مسکن، اشتغال در این حوزه نیز به آسانی نابود شد.

به عقیده کارشناسان، اشتغال حاصل یک فرآیند حساب شده، دقیق و برنامه ای طولانی مدت است که می‌تواند در بستر سرمایه گذاری مناسب، تحقق رشد مثبت اقتصادی و همچنین رونق فضای کسب و کار ایجاد شود. قطع به یقین تصمیمات احساسی و خلق الساعه از سوی دولت‌ها هرگز نمی تواند راهگشای حل معضل بیکاری در بازار کار ایران باشد.

نمی توان انتظار داشت دولت بنشیند در حضور وزرا تصمیم بگیرد که تا فلان زمان باید فلان مقدار اشتغال ایجاد شود، در واقع هدف‌گذاری بدون مهیا بودن ابزارهای آن، نتیجه ای جز شکست در بر نخواهد داشت؛ چنانچه در سال‌های اخیر مشاهده شد که آمارهای میلیونی اعلام شده در اشتغال زایی با گزارش‌های بیکاری مرکز آمار، تفاوت فاحشی داشته است.

کارشناسان می پرسیدند اگر چند میلیون شغل در کشور ایجاد شده چرا آثار آن در گزارش‌های فصلی و سالیانه بیکاری ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران دیده نشد؟ مگر خروجی عملکرد مثبت دولت در بازار کار نباید در آمارها دیده شود؟ چگونه است که ادعا می‌شد ۷ میلیون فرصت شغلی در کشور ایجاد شده اما بیکاری همچنان دغدغه اول بسیاری از خانواده ها است؟


چرا طرح‌های اشتغالی شکست می‌خورند؟

حالا شرایط تغییر کرده و دولت تدبیر و امید می گوید قصدی برای ارائه آمارهای جعلی در بازار کار ندارد و می خواهد برای حل معضل بیکاری جوانان کاری بکند؛ هرچند این وعده مهم تاکنون چندان موفقیت آمیز نبوده است اما انتظار می رود با فراهم شدن زیرساخت‌ها و ادامه روند رشد مثبت اقتصادی، بالاخره پس از سال‌ها، بازار کار کشور شاداب شود.

هم اکنون از مسائل فعلی و جدی بازار کار ایران، بیکاری بالای فارغ التحصیلان دانشگاهی است که به عنوان یک معضل مهم جویندگان شغل را می آزارد. تا همین یکی دو دهه پیش تصور این بود که اگر فردی بخواهد آسان‌تر و قوی تر وارد بازار کار شود و آینده شغلی روشن تری داشته باشد، قطعا باید مسیر دانشگاه ها را طی کند و حتما چند سالی را در کلاس های دانشگاه گذرانده باشد.

اما حالا اوضاع برعکس شده و بازار کار پاسخی به درخواست‌های شغلی صدها هزار فارغ التحصیل دانشگاهی و به روایت‌هایی تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار فارغ التحصیل جوان دانشگاهی نمی دهد و اغلب تقاضاهای شغلی این گروه ها با جواب منفی کارفرمایان مواجه می شود.

محمد اکبرنیا مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار در گفتگو با مهر در این باره گفت: از سیاست‌های وزارتخانه ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای نیروی کار و برنامه ریزی در این زمینه است. دولت به دنبال این است که راهکارهایی را اتخاذ کند که نوعی تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار در کشور ایجاد شود.


سیاست‌های جدید دولت در بازار کار

این مقام مسئول در وزارت کار اظهارداشت: عدم زمینه های ایجاد اشتغال در کشور و تشویق خانواده ها به ارتقای سطح تحصیلات تکمیلی فرزندان باعث ایجاد خیل عظیمی از بیکاران فارغ التحصیل دانشگاهی در کشور شده است.

اکبرنیا با تاکید بر اینکه با وجود اوضاع نابسامان اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی، بازار کار دیپلمه ها و پایین تر از آن خوب است و معمولا اشتغال افراد در این سطح، مشکل خاصی ندارد. شرایط به نحوی است که هم اکنون به ویژه در شهرهای بزرگ و از سوی بنگاه ها تقاضا برای جذب نیروی دیپلمه و حتی فوق دیپلم وجود دارد، اما متقاضی به اندازه کافی در بازار نیست.

وی خاطرنشان کرد: اشتغال زایی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی نیازمند سیاست‌گذاری‌های خاص خود است و بخش مهمی از مشکلات بیکاری کارجویان جوان را می توان با انجام سرمایه گذاری‌های مناسب حل کرد. دولت این شرایط را در حال فراهم کردن است و امیدواریم توافق هسته ای به نتیجه نهایی برسد که بتوان رونق و تحرک جدیدی را در اقتصاد شاهد بود.

مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار تصریح کرد: از سویی دستگاه ها نیز باید از سیاست‌های بازار کار کشور حمایت کنند و برنامه در مسیری قرار بگیرد که مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار داده اند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

خسرو: 1394/5/2810:30:20،
80
12
ایران کار نیست و باید جوانها از این مملکت مهاجرت کنن و اواره امارات قطر ترکیه آلمان و... بشن.اونجا هم بهشون میگن تروریست! در حالیکه تا حالا یک گربه رو هم نکشتن!
جواد: 1394/5/2823:24:12،
15
14
درست ما تحصیل کرده ها میشیم نسل سوخته ای که باعث بانیش چیزی نیست جز مدیریت و آینده نگری اشتباه بحسابن مسولان الان و گذشته.اما این تمامی نداره الانم آینده نگری وجود نداره آینده ایرانی ضعیف وبدون نیروی کار داریم .بیکاران الان اجازه فردای قوی نمیدن خونواده ها بیش از دو فرزند رئو نمیپذیرن.پس خواهشا بداد ایران برسید مسولان این همه فساد و اختلاس آخه تا کی بی بندو باری .........
HAJ: 1394/5/2823:25:33،
25
13
بله این نتیجه سیاست دولت در سال 86 است،، به جای ایجاد اشتغال برا جوانان بیچاره ظرفیت دان رو برد بالا که سرگرم شن!!!!!!!!!!
امیر: 1394/5/2810:31:32،
63
13
فکر و ذکر همه ملت شده خودرو.یارانه مارو قطع کردن بابام بازنشته هست با ماهی 380 تومن حقوق چهار نفر هستیم یه برادرم فوق لیسانس بیکاره منم هم لیسانس بیکار هستم.حالا ما چیکار کنیم؟این کجای عدالته؟
تحريم: 1394/5/2811:40:39،
42
12
با تحريم خودرو صفر سحر نزديك است ;-)
شهرستانی!!!!: 1394/5/2813:35:35،
33
7
امیر جان, فکر و ذکر مردم فقط خودرو نیست... خوشبختانه مردم ما کم کم دارند همبستگی و اتحاد رو تمرین می کنند... اول از تحریم خرید پسته و آجیل شروع شد و حالا به خودرو رسیده...اگر به نتیجه برسند, از این روش برای هدفهای مهمتر هم میتونن استفاده کنند...
آرش: 1394/5/2810:38:11،
49
16
جوانان از ما بشنوید اگه نمیخواید از تحصیلاتتون استفاده کنید نرید دانشگاه مخصوصا رشته های فنی مهندسی ....هیچ فایده ای نداره 4 سال عمرتونو هدر ندید و پولتونم به دانشگاههای ازاد و ... ندید از بعد دیپلم برید دنبال کار تو این مملکت تحصیلات بی معناست و ارزشی نداره برید دلالی کنید بهتره سربازیشم الان لیسانسه با سرباز 0 فرق نمیکنه روز ب روز برا لیسانسه ها داره سخت تر میشه
aka: 1394/5/2811:22:49،
14
26
پسر خوب همه تو این مملکت دلال شدن که این بلا سر مملکت اومده. یه نفر هم تو این مملکت نیست که درستش کنه.
آرش: 1394/5/2813:10:59،
25
13
هر کس بایس ب فکر جیب خودش باشه به من چه همه دلال شدن!! وقتی من با لیسانسم که تو یه شهر دیگه با بدبختی گرفتم و کلی هزینه کردم ماهی 700 ت با منت بهم حقوق میدن سنگین تر نیست برم از دیپلم پیک موتوری کار کنم؟ وقتی هم یه سرمایه جمع کردم بزنم تو کار دلالی !! کدوم برام بهتره؟ با ماهی 700 کجارو میشه گرفت؟
یاهو : 1394/5/2811:17:49،
25
25
همین دیروز آقای جهانگری حرفی زد که کمتر به آن توجه شد /
کشور در پیچ خطرناکی قرار دارد ! یعنی هر لحظه ممکن است در
پرتگاه سقو ط کند !
ویرانی های چند سال گذشته آنچنان گسترده است که ترمیم
آن با این استراتژی فعلی غیر ممکن است .
مسعود: 1394/5/2812:16:33،
39
12
همه بی کارها یک روز و یک ساعت خاص جمع بشند میدان آزادی مجبورن یه کاری بکنند
سعید: 1394/5/2814:54:07،
25
16
مگه خبر نداری تو ایران هیچکس حق اعتراض نداره. همه چی هم عالیه
ایران: 1394/5/2812:33:50،
37
10
سلام به همه

کسی که ماهی 10 میلیون حقوق بگیره و مالیات نده و از بالا به بقیه نگاه کنه (به لطف شاسی بلند ها که اعتماد به نفسشون بیشتر شده) آیا دقدقه من بیکار رو داره یا منی که با 10 میلیون ریال (ریال) میرم سر کارو داره
آفرین مسئول عزیز بخور و بخور و بخور و بخور و بخور تا بی انتها بخور هر چی گیرت اومد و بخور
یه موقع به فکر بچه های ایران نباشی
که ممکنه وجدانت درد بگیره
مرد و مردونگی کجا بود مردی و جون مردی راستی و درستی مرده
پندار نیک، گفتار نیک، کردار نیک
با نفرین مادران ایران چه میکنی؟ با نفرین و آه مادران چه میکنی؟
و تو همچنان میخوری و مادرم آه میکشد و من پیر می شوم
z: 1394/5/2815:53:10،
24
12
ایرانی فقط بلد است آه بکشد و نفرین کند!!!!!
وحيد يوسفي: 1394/5/2813:37:57،
24
16
ليسانس هيچ وقت حاضر نميشه بره راننده ليفتراك بشه.
چرا؟
چون درس خونده و ميخواد بره بشينه پشت ميز.
شما وظيفتونه واسه فارغ التحصيلان كار درست كنيد.
آریو برزن: 1394/5/2813:46:05،
29
16
اینم میره تو پاچه دهی 60 ها چون برا اونا کار نیس و دهه بعدی با توجه ب مرخص شدن قدیمی ها از خدمت راحت تر کار پیدا میکنن و جمعیتشونم کمتره
جوان پیر ایرانی: 1394/5/2814:50:16،
22
7
زمانی به ما میگفتند فقط درس بخوانید کشور به تحصیلکرده نیاز داره ولی الان بهمون می گن به بیسواد و حمال و چوپان و کارگر ساده نیاز داریم همین جونهای تحصیلکرده بیکار تو کشورهای خارجی اگه بتونن برن کار براشون زیاده
حامد: 1394/5/2900:23:36،
21
13
رفتم ایران خوردو آذر شهر برا مصاحبه با لیسانس مهندسی برق تازه با سفارش یه پارتی کلفت یارو مدیر فنی خیلی راحت میگه با یه مدرک پایینتر یعنی فوق دیپلم برا کارگری میخامت واقعا با این وضع انتظار دارین ایران خودرو پیشرفت کنه و در حد ژاپن باشه همون بهتر که وانت گاری درس کنه بندازه به این مردم.واقعا متاسفم که ایران زندگی میکنم نمیخام از خودم تعریف کنم ولی استعداد فنی ذاتی دارم تو کارهای فنی غیر ممکن برا من مفهوم نداره ولی حیف این انرژی حیف این جوونی .....کسی نیس تحویل بگیره میدان بده.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار