کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

میادین میوه‌ و‌ تره‌بار در تسخیر دلالان

کدخبر:۱۴۶۸۶چهارشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۰:۴۷۱۸۸۳ بازدید

ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان میوه و سبزیجات در جهان به شمار می‌آید. با این حال سرانه مصرف میوه در کشور ما یک‌چهارم میانگین جهانی و تنها ...

 ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان میوه و سبزیجات در جهان به شمار می‌آید. با این حال سرانه مصرف میوه در کشور ما یک‌چهارم میانگین جهانی و تنها 120 کیلوگرم در‌ سال است. ماجرا این است که میوه و سبزیجات در بازار ایران نرخ‌های غیرواقعی را تجربه می‌کند و علت آن چیزی نیست جز حکمرانی بلامنازع دلال‌ها در این بازار.

حالا جولان دلال‌ها در این بازار به اندازه‌ای رسیده است که به گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری باغداران ایران نه‌تنها میوه با سود 5 تا 7 برابر به فروش می‌رسد، بلکه به استناد گزارش‌های بانک مرکزی، میوه و سبزیجات به صورت متوالی در صدر افزایش قیمت بازار مواد خوراکی قرار دارد. با این حال حمایت از حقوق تولید و مصرف‌کننده همچنان در حد شعار باقی مانده است و میادین میوه‌وتره‌بار که زمانی با هدف عرضه مستقیم پا به عرصه وجود گذاشتند حالا سال‌هاست که میزبان دلال‌ها و واسطه‌ها شده است. واقعیت این است که متولیان تولید میوه حتی یک غرفه از حدود ١٠٠ میدان میوه‌وتره‌بار شهر تهران را در اختیار ندارند و دلال‌ها همواره برنده بازی گرانقیمت مزایده‌های شهرداری بوده‌اند.

قیمت میوه از باغ تا مغازه 5 برابر می‌شود

دراین‌باره «نوذر نگهداری» مدیرعامل اتحادیه سراسری باغداران ایران با تأکید به نقش دلال‌ها در گرانی میوه به تسنیم می‌گوید: از گذشته قیمت میوه در باغ تا مصرف‌کننده تفاوت فاحش داشته و همین موضوع همواره نارضایتی تولیدکننده و مصرف‌کننده را به‌همراه داشته است اما اتفاقی که در مقطع فعلی رخ داده این است که درحال حاضر قیمت خرید برخی از محصولات باغداران به کمتر از هزینه تولید رسیده است.

او همچنین توضیح می‌دهد: قیمت میوه از باغ تا مغازه ۵ برابر می‌شود. برای مثال سیب گلابی که‌ هزار و ۲۰۰ تومان از باغداران خریداری می‌شود در بازار مصرف ۵ هزارو ۵۰۰ تومان قیمت دارد و در شرایطی که هر کیلوگرم هلو در بازار مصرف ٦ تا ٧‌هزار تومان به فروش می‌رسد، اما این محصول ١٥٠٠ تومان از باغدار خریداری می‌شود یا این‌که بهترین شلیل درجه یک به قیمت ٢‌هزار تومان از باغدار خریداری می‌شود، درحالی‌که این محصول در سطح شهر ٨ تا ١٠‌هزار تومان به فروش می‌رود. علاوه بر این گیلاس ١٢‌هزار تومانی بازار تنها ٤‌هزار تومان از باغدار خریداری می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: در میادین مرکزی میوه‌وتره‌بار نیز قبل از این‌که میوه به دست مغازه‌دار برسد، چند مرتبه این محصولات دست به دست می‌شود، از طرفی نیز مغازه‌دار سود بالایی برای خود برمی‌دارد.

از تولید به مصرف شعار است

«حسین مهاجران» رئیس اتحادیه فروشندگان میوه‌وتره‌بار تهران نیز دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: فروش مستقیم که با عناوینی نظیر «از تولید به مصرف» به ادبیات بازار ایران راه یافته در واقعیت، سطحی بالاتر از شعار را تجربه نکرده است. موضوع این است که نگاه واگذارکنندگان غرفه‌های فروش مستقیم، درآمدزایی قابل توجه از اجاره غرفه‌ها بوده است که همین موضوع مانع از واقعی شدن قیمت کالاها و ازجمله میوه می‌شود.

او ادامه می‌دهد: در عمل مصرف‌کنندگان نیز از غرفه‌های به اصطلاح «از تولید به مصرف» استقبال چندانی به عمل نمی‌آورند زیرا مقایسه قیمت‌ها به سادگی برای آنها محرز می‌کند که تفاوت چندانی با سایر بازارها وجود ندارد و از طرفی اجاره سنگین این غرفه‌ها، عرضه‌کنندگان را مجبور می‌کند که با کاهش کیفیت و عرضه میوه‌های درجه ٢ و ٣ تفاوت قیمت‌ها را جبران کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه‌وتره‌بار تهران با تشریح سازوکار دلالی در بازار میوه توضیح می‌دهد: میوه به دو روش از کشاورزان خریداری می‌شود. یک روش این است که کشاورز بار را به صورت مستقیم در اختیار بارفروشان میدان قرار می‌دهد و بارفروشان با حاشیه سود بالا آن را به دلالان خردتر می‌سپارند و روش دیگر «سلف خری» نام دارد که دلال میوه را از روی درخت و قبل از رسیدن از کشاورزان خریداری می‌کند و آن را با چند واسطه به دست خرده‌فروشان سطح شهر می‌رساند.

مهاجران تأکید می‌کند: با این حال دلالان در عرضه میوه نقش پررنگی ایفا می‌کنند و اجاره غرفه‌های فروش مستقیم آن‌قدر سنگین است که کشاورزان جرأت نمی‌کنند به طرف این‌گونه مزایده‌ها بروند.

تولیدکنندگان حتی یک غرفه در میدان ندارند

در میان غرفه‌ها و نمایشگاه‌های مناسبتی و غیرمناسبتی که با شعار عرضه مستقیم برگزار می‌شود میادین میوه‌وتره‌بار منطقه‌ای یکی از بزرگترین داعیه‌داران عرضه مستقیم بوده‌اند به گونه‌ای که هنوز هم با وجود تسخیر این میادین توسط دلال‌ها سازمان میوه‌وتره‌بار در سایت خود مدعی است هدف میادین حمایت از تولیدکنندگان است! براساس مصوبه شورای انقلاب، در بهمن‌ماه ‌سال ٥٨ سازمان میادین میوه‌وتره‌بار و فرآورده‌های کشاورزی زیر نظر شهرداری تهران تشکیل شد. هدف از تشکیل این سازمان کوتاه کردن دست واسطه‌ها از طریق ایجاد ارتباط مستقیم بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تعریف شده بود.

اولین میدان پس از تشکیل این سازمان میدان جلال آل‌احمد بود که در همان‌ سال ٥٨ به بهره‌برداری رسید. پس از آن میدان صادقیه و آزادی و سپس پیروزی افتتاح شد. استقبال بالای مردم از میادین میوه‌وتره‌بار موجب شد که سازمان میادین میوه‌وتره‌بار پس از یک توقف ٧ساله، دوباره دست به کار شود و میادین بیشتری در سطح شهر تهران راه‌اندازی کند. این استقبال مردمی از میادین به اندازه‌ای بود که برای تعیین سازوکار میادین میوه‌وتره‌بار لایحه‌ای قانونی تنظیم و تصویب شد. با تصویب این لایحه شمار میادین میوه‌وتره‌بار در سطح شهر تهران به حدود ١٠٠ باب رسید و تقریبا در هر منطقه چند میدان ساخته شد اما همزمان با گسترش میادین میوه‌و‌تره‌بار، این فروشگاه‌های عرضه مستقیم از اهداف اولیه خود فاصله گرفتند و وسوسه درآمدزایی از این میادین، آنها را به تسخیر دلالان و واسطه‌ها درآورد.

نوذر نگهداری مدیرعامل اتحادیه سراسری باغداران ایران دراین‌باره به تسنیم می‌گوید: یکی از راه‌هایی که برای عرضه میوه‌ و تره بار، به صورت مستقیم وجود دارد، میادین میوه‌وتره‌بار سطح شهر است اما با توجه به این‌که میادین به صورت مزایده واگذار می‌شود، باغداران و اتحادیه‌ها توان رقابت با واسطه‌ها را ندارند.او تأکید می‌کند: حدود ١٠٠ میدان میوه‌وتره‌بار در سطح شهر تهران وجود دارد اما اتحادیه باغداران که متولی تولید است حتی یک غرفه در این میادین ندارد.نگهداری با اشاره به قیمت برخی از غرفه‌های میادین میوه‌وتره‌بار ادامه می‌دهد: با وجود این‌که اجاره پایه این میادین ماهانه ١,٥‌میلیون تومان است، این غرف به نرخ‌های بالا واگذار می‌شود که تأمین آن از توان باغداران برای عرضه مستقیم، خارج است. به‌عنوان مثال غرفه میوه میدان قزل‌قلعه با اجاره ماهانه ٣٥‌میلیون تومان، میدان لواسانی ٤٠‌میلیون تومان و در مناطق پایین شهر ١٠ تا ٢٠‌میلیون تومان در مزایده واگذار می‌شود البته برخی از میادین هستند که قیمتی در حدود ماهانه ٥‌میلیون تومان دارند که از کشش لازم برای فروش برخوردار نیستند.

با وجود اقدامات کنترلی، هنوز تا واقعی شدن قیمت‌ها فاصله داریم

با این حال در غیاب بازارهای عرضه مستقیم، نوسان‌های شدید قیمت میوه و پیگیری رسانه‌ها باعث شد دولت به فکر ساماندهی پدیده دلالی در میدان اصلی میوه‌وتره‌بار بیفتد. مسئولیت این امر از سمت دولت به اتاق اصناف کشور واگذار شد و این مرکز اقداماتی برای مهار قیمت میوه در دست اقدام قرار داد. راه‌اندازی سامانه اطلاع‌رسانی دیجیتالی قیمت میوه در میدان مرکزی یکی از این اقدامات بوده و گویا قرار است به منظور شفاف‌سازی و کشف قیمت میوه نرخ‌ها روی تابلوهای «ال‌سی‌دی» در میدان مرکزی به نمایش درآید. به جز این اتاق اصناف کمیته‌ای را در میدان مرکزی با هدف کنترل قیمت‌ها مستقر کرد که متشکل از یک نماینده از اتاق اصناف، نماینده‌ای از وزارت کشاورزی و نماینده دیگری از خرده‌فروشان است.

با این حال مهاجران رئیس اتحادیه فروشندگان میوه‌وتره‌بار معتقد است این اقدامات نمی‌تواند جایگزین فروش مستقیم شود و تنها توانسته است رشد قیمت‌ها را اندکی مهار کند. او برای این توضیح مثالی می‌آورد و به «شهروند» می‌گوید: به‌عنوان مثال در گذشته بارفروش، گیلاس را کیلویی ٤‌هزار تومان از کشاورز خریداری می‌کرد و با قیمت ٢٠ تا ٢٢‌هزار تومان به خرده‌فروش عرضه می‌شد اما درحال حاضر همان گیلاس ٤‌هزار تومانی با قیمت ١٢‌هزار تومان به دست خرده‌فروش می‌رسد که هنوز هم فاصله قیمتی زیادی با نرخ واقعی دارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

mehdi: 1394/5/2807:42:29،
32
13
دولت فقط بلده برای کاهش نرخ سود بانکی و کم نشدن قیمت دلار اقدامات لازم و به موقع انجام بده
دوشواری!: 1394/5/2808:33:32،
39
12
بابا ببینید شبکه توزیع و پخش میوه تو آلمان یا ژاپن چه طوریه، عین همون رو الگو برداری کنید و پیاده کنید، خیلی سخته؟ این که دیگه فکر کردن هم نمیخواد.

ولی خب به هرحال خرج باید در بیاد دیگه، که سعدی میگه:

اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی
بر آورند غلامان او درخت از بیخ
به پنج بیضه (تخم مرغ) که سلطان ستم روا دارد
زنند لشکریانش هزار مرغ بر سیخ
بت: 1394/5/2810:56:50،
19
15
اگر اون سیستمها بخواد کپی بشه تولید کننده و فروشنده اون هم باید از آلمان یا ژاپن بیاد
معمولا ایرانی جماعت دست رو هرچی بزاره اونکار به گند کشیده می شه
محمد: 1394/5/2808:37:09،
28
10
دولت محترم یازورش به دلالها نمیرسه یا خودش هم '''''';
هموطن: 1394/5/2809:20:03،
25
16
وقتی دولت عرضه نداشته اینهمه میدان تره بارو ساماندهی کنه و تو اجاره غرفه هاش هم دلال بازیه دیگه وی خواد چه فکری برا ساماندهی قیمت بکنه. کلی از این دلالها از بدنه خود دولتی ها هستن. یعنی اون سازمان عریض و طویل میوه و تره بار اینقدر عرضه نداره روی اجاره غرفه ها نظارت داشتهباشه؟!! داستان اینه که خود سازمان هم تو این وسط بخور بخور داره. اگه راست میگین میادین رو جوری طراحی کنید که باغدارا بتون هر روز با وانت هاشون بیان اونجا بارشون رو بفروشن. فقط هم یه سرد خونه برا یه روز دراختیارشون باشه. دیگه چه هزینه ای غیر از چیدن و حمل داره؟ اجاره غرفه ای هم درکار نیست.
پیمان: 1394/5/2810:11:47،
29
17
اینا خیلی هم راحت میتونن کنترل کنن ولی خب باید خرج سوریه و لبنان و فلسطین از جیب ما در بیاد دگ.
مهران: 1394/5/2810:19:44،
15
15
اصلا من نمیدونم این میدون میوه و تره بار چه فایده ای داره بجز بخور بخور دلال ها!!! دولت دلش به حال تولید کننده میسوزه؟ دلش به حال مصرف کننده میسوزه؟ اجازه بده خود تولید کننده میوه رو بدست مصرف کننده برسونه ، اجازه بده خودشون بفروشن هر جا که مصرف کننده بود نه اینکه بیارن میدون بدن دلال
من خودم باغ انار دارم اگر بخوای یه ماشین رو تو سطح شهر بفروشی شهرداری تا جهنم میبردت میگه حتما باید ببری میدون بدی دلال انارت رو کیلویی هزار تومن هشت درصد فروشت رو بدی به غرفه دار کرایه هم بدی دلال هم کلی از اینور اونورش بندازه بعد ببره بده کیلو شش تومن انگار اون بیخوابی کشیده همالی کرده کود داده آب داده خرج کرده!!! اینو به چشم خودم دیدم میدون میوه تره بار شیراز انار درجه سه زشت رو میخریدن کیلو چهارصد میبردن اهواز کیلو سه تومن!!! باید هم بهترین ماشین ها رو سوار بشن خونه های آنچنانی همشون یه پا حشمت فردوس هستن!!! ما هم عمله اوناییم
باب: 1394/5/2811:02:20،
17
9
مشکل همینه که دوست نداره اجازه بده، دولتهای ما دولت نیستند قداره بند رسمی هستند ا دلالی میوه و ماشین
بگیر تا همین اواخر دفاتر دلالی عشق شغل اغلبشان بوده فقط به فکر دخالت تو زندگی و عقاید و نیازهای مردم بودند و هستند
امید: 1394/5/2810:25:40،
10
12
باغداری و فروشندگی دو مقوله و دو شغل کاملا مجزا و تخصصی است و کسی نمی تواند هردو را توامان و با موفقیت انجام دهد و علت شکست سازمان میادین در رسیدن به اهداف تعیین شده در اساسنامه نادیده گرفتن این مهم توسط قانونگذار و هیات موسس است.
از اساس: 1394/5/2810:26:04،
15
13
طرف زندگيش از دلالي دين خدا ميگذره ، نمياد با دلال ميوه بجنگه كه
اتابک: 1394/5/2810:57:43،
20
11
این وضع مملکت داری فاجعه است .
صاحب مملکت: 1394/5/2811:44:07،
14
9
زودتر باید ترتیبش داده بشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما