کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

زمین خواران بیشترند یا کارمندان متخلف؟

کدخبر:۱۴۶۸۰سه شنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۵:۱۴۱۸۰۵ بازدید

زمین خواری جرم بسیار پیچیده ای است که به تصرف اراضی اعم از دولتی و شخصی از سوی اشخاص یا مراجع تفسیر می‌شود. در این جرم پیچیده ...

زمین خواری جرم بسیار پیچیده ای است که به تصرف اراضی اعم از دولتی و شخصی از سوی اشخاص یا مراجع تفسیر می‌شود. در این جرم پیچیده که دست‌های زیادی در پس آن دیده می‌شود، افراد با استفاده از نفوذ و روابط خود در دستگاه‌های مختلف اداری و یا با شناسایی خلاهای قانونی و گاه نیز با جعل اسناد و مدارکی به سواستفاده‌های مالی و ملکی  اقدام به تصرف زمین‌ها از شیوه غیردولتی می‌کنند.

دامنه و وسعت زمین‌خواری بسیار گسترده است چرا که ریشه در دستگاه‌های مختلف اجرایی دارد. در حالی تمامی پرونده‌های زمین خواری به سوی قوه قضاییه سرریز می‌شود که اگر از همان ابتدا دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی در مرحله اعطای مجوزها و نظارت‌ها کار خود را به درستی انجام می‌دادند، دستگاه قضا با  حجم انبوهی پرونده زمین خواری مواجه نبود.زمین خواری شامل تخلفاتی است که در عرصه‌های مختلف رخ می‌دهد. قسمتی از جرایم مربوط به زمین خواری ناظر به تصرف و تجاوز به اراضی ملی و منابع طبیعی و بخشی هم در خصوص اراضی دولتی است که شکل ساده‌ای از زمین خواری است.


امضاهای طلایی گلوگاه زمین‌خواری

در مرحله ابتدایی زمین خواری، جهاد کشاورزی و سازمان‌های دولتی در خط مقدم مبارزه با زمین خواری هستند و یکی از گلوگاه‌های فساد در همین رابطه بحث امضاهای طلایی است که ناظر به اعطای مجوزهایی است که تعرض به اراضی دولتی را در پی دارد.

واگذاری غیر قانونی زمین‌ها از طریق امضاهای معروف به امضاهای طلایی زد و بندهای اداری که در دستگاه‌های اجرایی رخ می‌دهد، یکی از بارزترین مصداق های زمین خواری در شهرهای بزرگ است.

مجلس در رابطه با قانون گذاری و اصلاح قوانین، دولت در رابطه با نظارت بر دستگاه‌های اجرایی و انتخاب مدیران سالم و سازمان‌ها و نهادهای اجرایی در رابطه با با صدور مجوز در مبارزه با زمین خواری، و در نهایت قوه قضاییه در برخورد با تخلفات رخ داده به میدان مبارزه به زمین خواری ورود می‌کنند. علیرغم این سلسله مراتب، در حال حاضر کم کاری‌های دستگاه‌های اجرایی به سمت قوه قضاییه سر ریز شده است و این دستگاه‌ها، قوه قضاییه را در نوک پیکان مبارزه با زمین خواری می‌دانند.

در حال حاضر براي تغيير كاربري اراضي علاوه بر اعاده به وضعيت سابق مجازات يك تا 6 ماه حبس هم براي آن تعيين شده است. در ماده ۳ اين قانون آمده است: «مالکین یا متصرفین اراضی زراعی و باغ های موضوع این قانون که غیر مجاز اراضی زراعی و باغ‌ها را تغییر کاربری دهند علاوه بر الزام به پرداخت عوارض موضوع بند ۲ به پرداخت جزای نقدی تا سه برابر بهای اراضی و باغ ها به قیمت روز زمین با کاربری جدید محکوم خواهند شد. در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات مذکور به حبس از یک تا 6 ماه محکوم خواهند شد. وزارت کشاورزی موظف است پرونده‌های متخلفین از این قانون را به مراجع قضایی ارسال تا مراجع مذکور دستور توقیف عملیات مربوط به موارد مذکور در این قانون را صادر و خارج از نوبت رسیدگی و براساس ضوابط مربوطه حکم قطعی صادر نماید». همچنين در ذيل ماده آمده است: «هر یک از کارکنان دولت و شهرداری‌ها و نهادها که در اجرای این قانون به تشخیص دادگاه صالحه تخطی كرده باشند به جزای نقدی تا سه برابر بهای اراضی و باغ‌ها به قیمت روز زمین با کاربری جدید و در صورت تکرار علاوه بر جریمه مذکور به انفصال دائم از خدمات دولتی و شهرداری‌ها محکوم خواهند شد. سردفتران متخلف نیز به6 ماه تا دو سال تعلیق از خدمت محکوم خواهند شد.»  

در همین رابطه، دادستان کل کشور بارها اعلام کرده است که براساس قانون، وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی مسئول اجرای قوانین و جلوگیری از تخلفات به ویژه در بحث زمین خواری هستند و در این زمینه، سازمان جهادکشاورزی بیشترین مسئولیت را دارد. حجت الاسلام و المسلمین رییسی در خصوص برخورد با زمین خواران می‌گوید: در وهله نخست، سازمان جهاد کشاورزی مسئول است  تا در صورت مشاهده تغییر کاربری غیرمجاز و تبدیل زمین‌های کشاورزی به باغ وویلاهای خصوصی با آن مقابله کند، اما اگر احیانا متوقف کردن این تخلف، نیازمند همکاری نیروی انتظامی باشد، پلیس موظف است وارد عمل شده و در این زمینه به سازمان جهاد کشاورزی کمک کنند.

 دادستان کل کشور هم با تاکید بر اینکه دولت باید تلاش بیشتری را در راستای مبارزه با زمین خواری کند، گفت: اراضی بازگردانده شده به دولت مرهون خدمات و نظارت قضایی است. این میزان فعالیت خوب است اما از ناحیه دولت تلاش مضاعفی را می‌طلبد که کار به دستگاه قضایی نرسد و یا اگر رسید، زمانی باشد که با صدور حکم یا اقدام قضایی این زمین از دست رفته به دولت بازگردد. در همین زمینه افشار، رییس سازمان امور اراضی جهاد کشاورزی با بیان اینکه 3و نیم میلیون هکتار از اراضی خوب در معرض تعرض هستند، می‌گوید: یک میلیون هکتار از اراضی در حاشیه روستا هم نیاز به مراقبت دارند و در مجموع 4.5 تا پنج میلیون از اراضی کشور در حاشیه شهرها و روستاها از موقعیت بسیار خوب برخوردار و نیاز به مراقبت دارند. وی با تاکید بر اینکه نیاز به همکاری هرچه بیشتر شهرداری و دهداری‌ها در این زمینه وجود دارد، افزود: در همین راستا، وزیر کشور بخشنامه‌ای را به همه استان‌ها ابلاغ کرده تا ستاد مقابل با تغییر کاربری اراضی تشکیل شود. علاوه بر این، همکاری‌های بسیار خوبی را با سازمان ثبت انجام داده‌ایم و خروجی کار ما برای صدور اسناد مالکیت کشاورزی قرار می‌گیرد.
 

تعداد کارمندان متخلف بازداشتی زمین خواری، از زمین خواران بیشتر است

غلامحسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری استان تهران هم در خصوص برخورد با متعرضان به منابع طبیعی و زمین خواران، می‌گوید: امروزه در همه پرونده‌های زمین خواری، جمعی از دستگاه‌های اجرایی تحت تعقیب قرار گرفتند و رسیدگی‌های قضایی صورت گرفته و حکم قضایی نیز صادر شده است و چه در ارتباط با حوزه‌های متولی زمین و مسکن و چه در دستگاه‌های مرتبط با صدور و حفظ اسناد دولتی، کارمندانی را شناسایی کردیم و تحت تعقیب قرار گرفته‌اند. این مسئول عالی قضایی تصریح کرد: تعداد این کارمندان متخلف که در زندان هستند از تعداد زمین خواران بیشتر است. تشکیل پرونده‌های قضایی گام آخر در برخورد با پدیده شوم زمین خواری است، در حال حاضر در دادگستری و هم در حوزه دادسرا با تشکیل دادسرای زمین خواری و اختصاص شعب ویژه به این موضوع، اقدامات قاطعی در راستای مبارزه با زمین خواری انجام می‌دهیم.

گفتنی است اگر چه بنا به گفته مسئولان، 250 گروه مبارزه با زمین خواری در سال جاری برای مبارزه با زمین خواری تشکیل شده است، اما بسیاری از تخلفاتی که امروز در بحث سوءاستفاده از زمین‌های دولتی شاهد آن هستیم، ناشی از سوءنظارت دستگاه‌های اجرایی است که با انتخاب مدیران سالم و افزایش نظارت‌ها و توقف امضاهای طلایی در مرحله اول و اصلاح قانون در مرحله دوم، کاهش می‌یابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شاكي: 1394/5/2722:15:03،
24
7
اقا من مشتري ميخوام زمين بخرم مدارك رو ميبينم مجوز داره پول ميدم ميخرم از كجا بفهمم مجوز ها رو با زير ميزي گرفتن فردا ميخوان بولدوزر بندازن ؟؟؟؟ از كجا بفهمم ؟؟؟!؟
ایران: 1394/5/2722:33:56،
22
7
مردم عادی نیستند نور چشمیان
داوود: 1394/5/2722:41:25،
24
7
همه این برخوردها وقتی شروع میشه که شیتیل بعضی ها نرسه
تجربه خود من: 10 سال پیش زشک شاندیز یک باغ 300 متری بی سند خریدم 35 میلیون،دلال واسطه خودش ادعا کرد همه مجوزهارو میگیره،القصه: مجوزها اخذ شد و ویلا رو ساختم عین قند!!! الانم استفاده میکنم،قیمت هم شده 300 میلیون،همون دلال تمام کوههای زشک رو تراشید و تو شیبهای تند ویلا پشت ویلا ساخت اب از اب تکون نخورد،شب میخابیدی صبح ویلا جلو باغت سبز میشد،زمین.خواری نمیکرد کوه خاری میکنه!!!!
برخوردهای کوچکی باهاش شد چند بار هم زندان رفت چند ماهی اما زمین خوارتر ار همیشه بازگشت،ثروتی افسانه ای به هم زده و علنا سکوت معنادار مسوولین رو من به چشم خودم میبینم.
حمید: 1394/5/2722:43:19،
23
8
خودشان مقصر اصلی هستند و خودشان زمین خوار . در شاندیز مشهد همه ادارات و تعاونی ها امدند زمینها را قطعه بندی کردند و کابری کشاورزی وباغی ان را به مسکونی تغییر دادند حالا ادارات قوی جاهای مرغوب را برداشتن و ادارات ضعیف جاهای نا مرغوب تر را حال جالبه همه ادارات ذی ربط دارن دنبال زمین خوار میگردنند !!!!!!!!!!!!!!!
دوستدار طبيعت: 1394/5/2723:40:12،
39
8
عزيزان مطمىن باشيد تا زد وبند و دست دولتي ها و نمايندكان مجلس و صاحبان قدرت و ثروت در كار نباشد،كسي نمي تواند زمين خواري بكند.اختلاس و بقيه فساد ها نيز همينطور
مهدي: 1394/5/2723:46:14،
24
7
كارمند متخلف زمين خوار ميسازند
ناشناس: 1394/5/2812:32:05،
17
11
کارمند بدبخت چه کار کنه وقتی از بالا دستور می دهند انجام بشه و مدیران و مدیرکلان متخلفند کارمن چه کارکنه اینا صاحب نفوذ و قدرتند
بینام: 1394/5/2800:28:26،
29
17
مطمین باشیداگرکسی درداخل سیستم دولتی نداشته باشن نمی تونن اینکاراروبکنند
پرواز: 1394/5/2800:48:12،
23
17
کارمند+++
شغل آزاد-----


Maverick: 1394/5/2801:45:48،
16
17
آقازاده ها
00: 1394/5/2801:55:09،
16
22
کارمندان متخلف
حميد: 1394/5/2803:39:35،
17
8
داداش زمين خوار و کارمند متخلف از ژاپن وارد نميکنن!! ميکنن ؟؟

پس چرا ؟؟؟

چرا ؟؟؟؟؟؟؟

چرا ؟؟؟؟؟؟؟

reza: 1394/5/2807:39:52،
23
10
مدیران و کارمندان فاسد و رشوه گیر مقصرای اصلی اند.
یاهو: 1394/5/2808:39:49،
18
9
اساسا سیستم اقتصاد دولتی فساد آور است و هرچه دولت گسترده تر باشد کار بدتر می شود ! سازمان های دولتی باید حداقلی و گزینش افراد بر مبنای شایستگی باشد نه بر پایه رابطه و فامیل بازی و........
llllm: 1394/5/2809:00:49،
13
18
اگر حقوق کارمند جماعت کافی بود و مخارجشان تامین می شد
که فساد اداری ایجاد نمی شد
مگر کشورهای اروپایی ویا همین کشورهای عربی همسایه نیستند
حق جو: 1394/5/2811:12:53،
24
9
اگر این حرف درست بود چرا آنهایی که پست و حقوق های بالا دارند بیشتر اختلاس و دزدی می کنند؟!
رضا1346: 1394/5/2811:13:23،
13
8
آخرش نفهميدم چطور بعضي ها يك شبه ميلياردر ميشن .

ولي فهميدم ثروت خيلي خوبه حتي اگه به اندازه بز نفهم باشم .

جسارت نباشه با شما نبودم با خودم بودم .
ملك: 1394/5/2816:21:20،
15
10
به اتفاق دور هم ميخورن. كارمند متخلف + زمين خوار

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار