کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

روزهای خوش بودجه عمرانی از راه می‌رسد؟

کدخبر:۱۴۶۷۲سه شنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۴۴:۴۷۱۶۹۴ بازدید

در روزهایی که تمام بخش‌های اقتصاد ایران خود را آماده می‌کنند تا پس از عبور از پیچ سخت تحریم‌ها دوباره در مسیر رشد اقتصادی اوج بگیرند، به ...

در روزهایی که تمام بخش‌های اقتصاد ایران خود را آماده می‌کنند تا پس از عبور از پیچ سخت تحریم‌ها دوباره در مسیر رشد اقتصادی اوج بگیرند، به نظر می‌رسد باز هم کار دولت در تعیین محورهای اصلی استفاده از منابع آزاد شده و برقراری نظم و مدیریت میان بخش‌های اقتصادی، محور آینده اقتصادی کشور را می‌سازد. در این میان شاید آنچه مهم‌ترین دغدغه در تصمیم‌گیری‌های آینده را بسازد نه پیش‌بینی میزان رشد حاصل از رفع تحریم‌ها که چگونگی اولویت‌بندی طرح‌های اقتصادی برای استفاده از منابع جدید است.

به گزارش فرصت‌امروز، خلأ سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران که از چند سال قبل آغاز شد و در سال91 و 92 به اوج خود رسید و رشد اقتصادی منفی 6 درصد را برای اقتصاد ایران به ارمغان آورد باعث شده تقریبا تمامی حوزه‌های تولیدی، صنعتی و زیرساختی اقتصاد ایران تشنه دریافت منابع مالی جدید باشند و از حالا خود را برای دیده شدن توسط دولت و استفاده از منابع حاصل از لغو تحریم‌ها آماده کنند. در این میان پروژه‌های عمرانی که در تمام سال‌های گذشته بیشترین تاثیر منفی را پذیرفته‌اند و هرجا که نیاز بوده از بودجه و منابع آنها کم شده شاید هم بیشترین نیاز را داشته باشند و هم به‌نوعی با مشکلات سال‌های گذشته نسبت به بسیاری از دیگر حوزه‌ها محق باشند.

طرح‌هایی که از پروژه‌های نیمه‌تمام مسکن مهر و برنامه‌های جدید مانند مسکن اجتماعی گرفته تا پروژه‌های راه‌سازی و ریل‌سازی در سراسر کشور را در بر می‌گیرد. پروژه‌هایی که هریک از آنها به منابع بسیار بزرگ احتیاج خواهند داشت و اگر نوسازی ناوگان و خرید هواپیماهای جدید در عرصه حمل‌و‌نقل را نیز به آن اضافه کنیم قطعا فهرستی طولانی‌تر خواهد بود.

در کنار نگرانی در نحوه تقسیم منابع جدید، چگونگی کنترل اثرات آن بر اقتصاد نیز سوال بزرگ دیگری را می‌سازد که باید قبل از به وجود آمدن موج‌های جدید تورمی، برای آن راه‌حلی جدی در نظر گرفته شود. از این رو از گوشه و کنار قوه مجریه خبر تلاش برای اولویت‌بندی پروژه‌ها و طرح‌های اقتصادی شنیده می‌شود تا قبل از رسیدن پول‌های بلوکه شده ابتدا محل استفاده از آنها به‌طور دقیق مشخص شود.


پروژه‌های عمرانی اولویت ابتدایی نباشند

یک کارشناس اقتصاد کلان معتقد است در شرایطی که دولت باید با استفاده از منابع به دست آمده اقتصاد کشور را متحول کند ترجیح با این خواهد بود که برنامه‌های مولد و اثرگذار در رأس فهرست قرار گیرند. علی‌رضا پورفرج در گفت‌وگو با «فرصت امروز» تصریح کرد: قطعا منابع وارداتی به کشور در فرآیند لغو تحریم‌ها بسیار محدودتر از نیاز تمام بخش‌های اقتصادی کشور است و جز اولویت‌بندی چاره دیگری نخواهیم داشت. اما در راستای این اولویت‌بندی نیز باید برنامه‌ریزی‌هایی صورت گیرد که اقتصاد کشور بیشترین نفع را ببرد.

به اعتقاد وی، هرچند بخش‌هایی مانند پروژه‌های عمرانی اهمیت بسیار زیادی دارند و زیربنای توسعه به حساب می‌آیند اما وقتی این منابع محدود به آنها برسد تنها یک پروژه یا طرح نهایی خواهد شد. اما اگر این پول‌ها به صنایعی برسد که ساختار مولد دارند و می‌توانند در کنار اشتغال‌زایی، رشد اقتصادی کشور را افزایش دهند، قطعا می‌توان در قالب یک برنامه دو سویه در مرحله نخست اوضاع اقتصاد را بهبود بخشید و سپس با استفاده از منابع حاصل از آنها راه‌سازی و ریل‌سازی را انجام داد.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: ‌البته تمام اینها منوط به تصمیم و رویکردی است که دولت در قبال آینده اقتصاد اتخاذ خواهد کرد. اگر هدف اصلی بر پیشروی در برنامه‌های عمرانی گذاشته شود قطعا سهم این پروژه‌ها فزونی خواهد گرفت.

رویکرد دیگری که در این بخش جای می‌گیرد استفاده از توان بخش‌خصوصی در عرصه پروژه‌های زیربنایی و جایگزینی آنها با دولت است. علی سلطان محمدی، کارشناس امور اقتصادی در گفت‌وگو با «فرصت امروز» اظهار کرد: در ابتدای اولویت‌بندی برنامه‌های اقتصادی باید یک شاخص بسیار مهم لحاظ شود و آن پروژه‌های با ریسک بالا و سنگین و پروژه‌های کم ریسک است. شاید بهتر این باشد که دولت طرح‌های بزرگ و کلان عمرانی که هیچ‌کس توان ورود به آنها را ندارد خود بر عهده بگیرد و در عوض با باز گذاشتن فضای بخش‌خصوصی، این سرمایه‌گذاران را در عرصه‌های دیگر فعال کند.

به گفته وی، در زمانی که چنین رویکردی اتخاذ شود هم بودجه‌های دولتی به راه درست خود می‌روند و هم نیاز نیست تمام اهداف و برنامه‌های کشور را روی دوش پول‌های حاصل از لغو تحریم‌ها گذاشت. سرمایه‌گذاران غیر‌دولتی توانسته‌اند در بخش‌های مختلف توان و قدرت خود را ثابت کنند و این یعنی در روزهای پس از تحریم می‌توان روی آنها حساب ویژه‌ای باز کرد.

با وجود تمام امیدواری‌های حاصل شده برای روزهای پس از تحریم، شاید نگاهی دقیق به منابع قطعی آزاد شده و رسیدن آنها به ایران نشان دهد که انتظار تغییر و تحول جدی در تمام عرصه‌های اقتصاد ایران امری غیر‌واقعی و به‌نوعی انتظار معجزه داشتن است، در شرایطی که شاید با استفاده از توان سرمایه‌های غیر‌دولتی بخش قابل توجهی از این نیاز برطرف شود. ثبت چندین میلیارد بدهی معوق دولت به پیمانکاران در سال‌های گذشته به خوبی نشان می‌دهد که حتی در شرایط سخت هم این سرمایه‌گذاران غیر‌دولتی بوده‌اند که به داد پروژه‌های عمرانی رسیده‌اند و شاید در زمانی که بسیاری معتقدند اگر بنا باشد صرفا روی پول‌های بازگشته از تحریم حساب کرد باز این بخش عمران است که سرش بی‌کلاه خواهد ماند. استفاده از منابع مالی متنوع و بهره گرفتن از تجارب سال‌های گذشته کمک حال خواهد بود، پول‌هایی که می‌توانند هم پروژه‌های خاک گرفته گذشته را جبران کنند و هم افقی جدید پیش‌روی عرصه زیربنایی کشور باز کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وزیری: 1394/5/2718:33:29،
46
10
به نظرم من چون کشور ما صنعتی نیست و بیشتر کارهای عمرانی اشتغال ایجاد می کند و با توجه به اینکه حداقل 10000 پروژه نیمه تمام در مملکت داریم و صنعت ساختمان و کارهای عمرانی بیشترین سهم را در اشتغال زایی ایجاد می کنند و با اینهمه مهندس و تکنسین با تجربه بهتر است دولت مازاد فروش نفت و همچنین دارای های ازاد شده را در این بخش هزینه نماید که هم شاهد آبادانی کشور شود و هم اشتغال زایی .
ناشناس: 1394/5/2718:46:55،
22
43
شاید هم شاهد پر شدن جیب جنابعالی باشیم
حسین: 1394/5/2719:15:36،
37
13
زیر بنای اقتصاد موفق حمل و نقل ارزان هست. اگر راه اهن را گسترش بدیم و کالا ارزان حمل شود خیلی از مشکلات صنایع حل میشود . تولیدات انبوه سنگ آهن و معادن و سیمان و گچ و کاشی و دیگر مصالح ساختمانی را اگر بتوان با قیمت ارزان حمل کرد در نتیجه هزینه تمام شده کالا کم شده و میتوان در بازارهای رقابتی صادرات حضور داشت. به همچنین تولید و ساخت و ساز داخلی هم ارزانتر میشود. الان نصف هزینه تمام شده این کالاها را کرایه حمل در بر میگیرد.
reza111: 1394/5/2807:30:07،
13
13
دوصنعت فعال در کشور کلا" وجود دارد وبقیه ناشناخته است
1- عمران
2- اختلاس مستقیم
حالا انتخاب کنید که از کدام یک ریالی به مردم می رسد.
dayal: 1394/5/2809:09:13،
11
11
اینا اگه این حرف رو می فهمیدن که بنزین رو گرون نمیکردن عزیزم که رو همه چیز تاثیر داره.اینا نمیتونن از قاچاق سوخت جلوگیری کنن میان گرون میکنن به فوب خلیج فارس.ببین ما مردم چقدر بدبختیم به خدا.
نادر: 1394/5/2807:52:00،
14
12
روزهاي خوش فقط براي مسئولين كاربه دستان 00000 كه اينطور موقه ها جشن مي گيرند وبودجه را هاپولي ميكنند اين خبر چه ربطي به مردم دارد0
حسنك: 1394/5/2812:58:29،
14
9
كدام توافق؟!!!
وقتي مشخص نيست مسئول اصلي مملك كيه و هر روز از يك گوشه، يكنفر يك حرفي ميزنه و هر مسئولي به سليقه خودش رفتار ميكنه و متاسفانه اقتصاد نداشته مملكت براساس يك حرف فلان مسئول داخلي يا لبخند فلان مسئول خارجي نوسان ميكنه(البته بدون حركت رو به جلو) اونوقت شما از توافق،رفع تحريم، رشد اقتصادي و بودجه عمراني صحبت ميكني؟!!!
اگر صحبتهاي مسئولين براي مصارف داخلي ميباشد كه بايد گفت چرا اينقدر به مردم زيرورو ميگن؟ و بهتراست به جاي گفتن برخي سخناني كه براي خوشنود ساختن يا به قول خودشان براي بستن دهان برخي گروههاي داخلي ميگن، سفت و محكم اون گروههايي را كه ضد مردم و كشور و فقط به فكر سود خودشون هستند و نميخوان ارتباطات ايران با ساير كشورهاي اقتصادي دنيا، شكل بگيرد را كنار بگذارند.
ايران جيب، تو يا مانند ساير مسئولان در حال اغفال مردمي و يا واقعا نميدوني كه كجا چه خبر است!
حسنك: 1394/5/2813:16:17،
13
13
كدام توافق؟!!!
وقتي مشخص نيست مسئول اصلي مملك كيه و هر روز از يك گوشه، يكنفر يك حرفي ميزنه و هر مسئولي به سليقه خودش رفتار ميكنه و متاسفانه اقتصاد نداشته مملكت براساس يك حرف فلان مسئول داخلي يا لبخند فلان مسئول خارجي نوسان ميكنه(البته بدون حركت رو به جلو) اونوقت شما از توافق،رفع تحريم، رشد اقتصادي و بودجه عمراني صحبت ميكني؟!!!
اگر صحبتهاي مسئولين براي مصارف داخلي ميباشد كه بايد گفت چرا اينقدر به مردم زيرورو ميگن؟ و بهتراست به جاي گفتن برخي سخناني كه براي خوشنود ساختن يا به قول خودشان براي بستن دهان برخي گروههاي داخلي ميگن، سفت و محكم اون گروههايي را كه ضد مردم و كشور و فقط به فكر سود خودشون هستند و نميخوان ارتباطات ايران با ساير كشورهاي اقتصادي دنيا، شكل بگيرد را كنار بگذارند.
ايران جيب، تو يا مانند ساير مسئولان در حال اغفال مردمي و يا واقعا نميدوني كه كجا چه خبر است!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار