کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مهمانان ناخوانده بازار مسکن

کدخبر:۱۴۶۴۵دوشنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۸:۱۰۴۳۷۹ بازدید

ساخت خانه خود را به ما بسپارید. این جمله تبلیغاتی این روزها بسیار بیش از گذشته در نقاط مختلف کلانشهرها تکرار می‌شود. صرف نظر از اینکه ملک ...

ساخت خانه خود را به ما بسپارید. این جمله تبلیغاتی این روزها بسیار بیش از گذشته در نقاط مختلف کلانشهرها تکرار می‌شود. صرف نظر از اینکه ملک مربوطه در کدام نقطه از شهر واقع است و بناست چند طبقه در آن ساخته شده و بالا رود، صاحبان این آگهی‌های تبلیغاتی آماده‌اند با صاحبان ملک مشارکت کنند. هرچند در گذشته بسیاری از این طرح‌های مشارکت در ساخت یا طراحی و اجرای پروژه‌های خانه‌سازی متاثر از فضای سنتی بازار از سوی بساز بفروش‌ها اجرایی می‌شد و بنگاه‌های معاملات ملکی مسئولیت اجرای بسیاری از آنها را بر عهده می‌گرفتند اما این روزها خبر از ورود شرکت‌هایی به گوش می‌رسد که با پشتوانه فنی-مهندسی طرح‌ها را از نقشه‌کشی و برنامه‌ریزی گرفته، بعضا مراحل مختلف دریافت مجوز را نیز طی می‌کنند و در نهایت پروژه را به دست مالک می‌سپارند.

هرچند صرف وجود چنین شرکت‌هایی می‌تواند بشارت‌دهنده تخصصی شدن ساختمان در بازارهای ایران باشد تا سرانجام گروه‌هایی که به شکلی فنی امور مسکن از ابتدا تا انتها پیگیری می‌کنند بر سر کار بیایند، اما در عین حال نگرانی‌هایی را نیز به وجود آورده است. 

امروزه در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته به جای ورود اشخاص حقیقی و خانه‌سازان کوچک شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ و معتبر به این عرصه ورود می‌کنند و تمام مراحل کار از تخریب و ساخت تا فروش و حتی خدمات پس از بهره‌برداری را تضمین می‌کنند. محوریت این شرکت‌ها که به نوعی تنها بازیگران عرصه مسکن در بعضی کشورهای اروپایی به حساب می‌آیند باعث شده راه بر بسیاری از دلالی‌ها و تلاطم‌ها بسته و به این ترتیب دغدغه بزرگ سرپناه از ذهن مردم دور شود.

هرچند کارشناسان افزایش نفوذ چنین شرکت‌هایی را در بازار ایران مثبت ارزیابی می‌کنند اما آنچه از تشکیل و تاسیس آنها مهم‌تر است فراهم آوردن مقدماتی است که درصورت آماده نشدن می‌تواند اوضاع بازار را از آنچه تاکنون بوده نیز پیچیده‌تر کند؛ موضوعی که ورود شرکت‌های جدید در ایران نیز در چارچوب آن جای می‌گیرد. شرکت‌های خدماتی عرصه ساختمان که تعداد آنها در طول سال‌های گذشته افزایش یافته در بسیاری از موارد یا بدون هماهنگی دستگاه‌های اجرایی آغاز به کار کرده‌اند یا با استفاده از مجوزها و پروانه‌های اجاره‌ای فعالیت می‌کنند؛ موضوعی که می‌تواند در صورت همه‌گیر شدن به‌عنوان عاملی جدید کیفیت ساختمان در ایران را تهدید کند.


انبوه‌سازان با شرکت‌های خانه‌ساز ارتباطی ندارند

رییس انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان معتقد است شرکت‌هایی که به طور تخصصی در عرصه مسکن فعالیت می‌کنند می‌توانند اثرات مثبتی از خود در عرصه کیفیت ساختمان یا بهبود اوضاع بازار به جای بگذارند، اما اینکه انتظار داشته باشیم یک شبه شرکت‌هایی این‌چنینی شکل بگیرند و برای بازار اثراتی مثبت به وجود آورند قطعا امری اجرایی نیست. حسن محتشم در گفت‌و‌گو با «فرصت امروز» اعلام کرد: شرکت‌های خدمات ساختمانی در حال حاضر هیچ تعامل و ارتباط ثابتی با انبوه‌سازان ندارند، ما با آنها تفاهم‌نامه‌ای نداشته‌ایم و بنا بر مشارکت در طرح‌های آتی نیز در حال حاضر نداریم. هرچند انبوه‌سازان اطلاعات دقیقی از نحوه فعالیت آنها ندارند، اما از هم‌اکنون نسبت به لزوم وجود آنها نمی‌توان اظهار نظر مثبت یا منفی ارائه کرد.

به اعتقاد وی، رها کردن این شرکت‌ها بدون مجوز کاری غلط است و آینده مسکن را به نوعی تهدید می‌کند. اصل فلسفه وجودی نهادهایی که به طور تخصصی به عرصه مسکن ورود می‌کنند نظم دادن به بازار و شفاف کردن اوضاع است. اگر بنا باشد شرکت‌هایی بدون اخذ مجوزهای لازم در این عرصه فعالیت کنند قطعا شرایط باز هم درست نخواهد شد.

در کنار انبوه‌سازان فعالان عرصه مسکن نیز نظری شبیه به این دارند با این تفاوت که حضور غیر‌قانونی چنین شرکت‌هایی را خطری برای بازارهای کوچک فعال در این عرصه می‌دانند.

محمود مرتضوی، فعال عرصه ساختمان در گفت‌و‌گو با "فرصت امروز" می‌گوید: شرکت‌هایی که به جای استفاده از توان نیروهای متخصص مجوز آنها را اجاره کرده و فعالیت می‌کنند و البته وعده ارائه خدمات مهندسی روز در ساختمان‌ها را می‌دهند نه تنها در افزایش کیفیت نقشی نخواهند داشت، حتی نظم فعلی را نیز با چالش‌های جدی مواجه می‌سازند.

به گفته وی، این شرکت‌ها نسبت به خدماتی که ارائه می‌کنند معمولا قیمت‌هایی فراتر از حد کشش بازار تعیین می‌کنند و اگر این موضوع بدون اینکه در کیفیت اثر داشته باشد تنها به افزایش بهای تمام شده قیمت خانه بینجامد می‌تواند بار دیگر دور جدیدی از افزایش حبابی نرخ خانه را به وجود آورد. این فعال عرصه ساختمان، برپایی مقدمات لازم برای گسترش شرکت‌های خدمات ساختمانی را نخستین نقطه برای افزایش فعالیت آنها می‌داند و اظهار می‌کند: اگر این شرکت‌ها با استفاده از توان فنی-‌مهندسی و تجربه فعالان ساختمان تشکیل شود و از نظر قانونی تمام مراحل را طی کند می‌توان روی این شرکت‌ها حساب باز کرد در غیر‌این صورت شاید کار پیچیده‌تر شود. هرچند دامنه گسترده بازار سنتی مسکن در ایران شاید در کوتاه‌مدت اجازه فعالیت گسترده به شرکت‌های خدمات‌رسان را ندهد اما از هم‌اکنون شفاف کردن عرصه عمل آنها می‌تواند کار را برای آینده آسان کند. تاسیس شرکت‌های خدمات‌رسان مسکن امری است که در طول سال‌های آینده اجتناب‌ناپذیر خواهد بود و شاید فراهم کردن فضای فعالیت آنها نخستین اقدامی باشد که می‌توان به آن فکر کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کویر: 1394/5/2618:04:06،
21
25
مگه میشه
مگه داریم!!!
علی: 1394/5/2711:02:32،
24
29
تو شبکه من و تو این اصطلاح "مگه داریم مگه میشه رو گفت"
حالا یک عده مثل تو هرجا میرن اینو دارن قرقره میکنند.
یکم خلاقیت خوبه واقعا
ضد مسکن: 1394/5/2618:48:28،
35
31
خونه میخوام اما نه به هر قیمتی. بیوت متعفن که اینقدر ارزش نداره
siya: 1394/5/2621:13:22،
36
19
یکی از اشناها این کارو کرد اخر کار وقتی حساب کردم دیدم سهمش از آپارتمان برابر قیمت الان همون خونشه ولی الان تو خونش 7 خونواده دیگه هم زندگی میکنن و حیاطشم از دست داد
Alex: 1394/5/2618:55:24،
31
24
همان طور که واردات خیلی‌ از کالاها به دست یک عده خاص است و حد اکثر سود را می‌ برند ، با این پورژه جدید مسکن بساز و فرشی هم به دست یک عده دیگر خواهد افتاد و یک نو کیسه های جدید خواهیم داشت
به عبارت دیگر اگر وضع بدتر نه شود بهتر نه خواهد شد
بردیا: 1394/5/2619:29:30،
34
21
اینها همان کار چاق کنهای قبلی هستند که با اسم جدید وارد شده اند
وحيد يوسفي: 1394/5/2620:26:45،
31
25
پول داري برو بساز.
پول نداري بشين سر جات زندگي تو بكن.
اينا همشون كلاهبردارند و هيچ تضميني نيست كه به وعده هاشون عمل كنند.
هر كاري ميكني از شهرداري برو پي گيري كن.
فقط شهرداري.
داوود: 1394/5/2621:00:49،
39
17
هموطن عزیز فریب ظاهر مدرن این شرکتها و مدیران چرب زبان و خوش لباس آنها را نخورید . قراردادهایشان ده شاهی ارزش ندارد . یکی از این کلاهبردارها وقتی که چائی برای خودش میخواست به کارمند خود میگفت که قرارداد داخلی را سریع آماده کن که بنده هم تصور میکردم حقیقتاً شرکت کادر حقوقی دارد و معتبر است بعدها پی بردم که منظور از قرارداد همان چائی میباشد . خلاصه عجله نکنید و فوراً امضاء نکنید و رودربایستی گیر نکنید و چنین جاهائی تنها نروید قدیمیها حتی برای خرید یک عدد پیراهن تنها به بازار نمی رفتند .
رضا: 1394/5/2700:48:50،
26
33
ملک بحثش باماشین فرق داره.متاسفانه به دلیل ازدحام جمعیت و کمبودمسکن درآینده بالا میره.
فنی: 1394/5/2709:37:10،
25
23
میشه بگی افزایش یا ازدحام جمعیت چه جوری اتفاق افتاده وقتی ازدواجی در کار نیست یا بیشتر زوجها تک فرزندی هستند.
علی: 1394/5/2708:02:22،
26
20
اگه دولت به مالکان وام کم بهره بده تا خودشان بتوانند خانه شان را بسازند،این همه مشکلات به وجود نمی آید.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما