کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چک‌های جعلی باز هم قربانی گرفت

کدخبر:۱۴۶۳۱دوشنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۹:۱۰۲۷۹۳ بازدید

جعل چک و صدور آن داستان تازه‌ای در حوزه بانکی کشور نیست و مالباختگان از این معضل هم کم نیستند؛ مساله‌ای که امنیت پایین چک‌های موجود ...

جعل چک و صدور آن داستان تازه‌ای در حوزه بانکی کشور نیست و مالباختگان از این معضل هم کم نیستند؛ مساله‌ای که امنیت پایین چک‌های موجود از عوامل اصلی آن عنوان می‌شود.

به گزارش ایسنا، سوء استفاده از چک اغلب به سرقت آن، جعل امضا، تغییر در مبلغ یا تاریخ و همچنین متن آن بر می‌گردد، اما در این بین گاهی شنیده می‌شود که چک‌های تقلبی یعنی چک‌هایی که در ظاهر مشکلی ندارند ولی در اصل تقلبی هستند موجب کلاهبرداری از افراد شده است.

این در حالی است که در یکی از کلاهبرداری‌های انجام شده به وسیله چک تقلبی، فرد دریافت کننده چک که البته خود از کارمندان یکی از بانکهاست در ازای فروش خودروی خود چک بانکی دریافت می‌کند که بعد متوجه تقلبی بودن آن می‌شود. جالب آنکه چک دریافتی، چک مربوط به بانکی است که خود فرد از کارمندان آن بود و با وجود آشنایی به گزینه‌های امنیتی چک نتوانسته آن را تشخیص دهد.

بررسی موضوع و گفت‌وگو با برخی مدیران بانکی بیانگر آن است که جعل چک امری غیرعادی نیست، اما وقتی که موضوع به چک‌های بانکی می‌رسد جای تامل دارد.

بنا بر آنچه که مدیران بانکی عنوان می‌کنند چک‌های موجود از تمامی گزینه‌های امنیتی برخوردار نبوده و دست جاعلان برای سوء استفاده از آن باز است. این در حالی است که طرح اصلی، چاپ، کاغذ، و مرکب امنیتی از آیتم‌های اصلی امنیت چک محسوب می‌شوند ولی در دسته چک‌های موجود تنها گزینه امنیتی لحاظ شده کاغذ آن است و سه مورد دیگر در حد قابل قبولی نیستند.بنابر این احتمال جعل دسته چک بسیار بالاتر از سایر چک‌هاست.

تقلب و جعل در چک‌های موجود در حالی قربانی می‌گیرد و مالباختگان میلیونی و حتی میلیاردی آن راه به جایی ندارند که بعد از راه‌اندازی سامانه چکاوک(سامانه مبادلات الکترونیک چک) یکی از برنامه‌های بانک مرکزی در راستای ساماندهی وضعیت چک‌ها، متحدالشکل شدن تمامی آنهاست. بر این اساس چک‌هایی که تاکنون توسط بانکها و در اشکال متفاوت صادر می‌شد در آینده‌ای نزدیک توسط بانک مرکزی و به یک شکل واحد منتشر خواهد شد که می‌تواند از امنیت بیشتری در مقایسه با چک‌های موجود برخوردار باشد.

با این وجود بانکی‌ها به مردم توصیه می‌کنند که حتما قبل از دریافت چک بانکی و یا سایر چک‌ها از افراد ناشناس با مراجعه به شعب بانکها از اصل بودن آن مطمئن شوند، در عین حال که برای چک‌های جاری نیز امضاهای ساده و حتی پیچیده انتخاب نکرده، دسته چک را در دسترس قرار ندهند و ترجیحا روی رقم و حروف مبلغ چک چسب شیشه ای بچسبانند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

mahyar: 1394/5/2612:24:49،
63
18
گرفتن چک یعنی عوض کردن مال و زندگی و ماشین خانه یا جنس خود با یک تکه کاغذ بی ارزش

و این یعنی سادگی حماقت و طمعه.


من یه بار جای پول ماشینم چک گرفتم از دلال بعد 2ماه با زور تونستن پول بگیرم و چکشو پس دادم.

مامله فقط نقد کارت به کارتیا ریختن به حساب .

ایران پر از کلاه بردار شده به هیچ عنوان چک نگیرید.
م د: 1394/5/2618:19:59،
23
15
من زندگیمو سر همین چک ازدست دادم طرف چندصد میلیون چک رو پول نکرد الانم رفته خوابیده زندان میگه ندارم نه مالی نه پولی همشونم یاد گرفتن اموالشون رو میزنن بنام یکی دیگه باخیال راحت پول مردم رو میکشن بالا.
این مملکت دیگه جای کار نیست بقول دوستمون فقط کلاهبردار و دزد بازاره.
هومن: 1394/5/2710:05:55،
9
16
جهت انجام معاملاتی که حالت نقدی دارند ( خرید و فروش ماشین, خونه, لوازم و وسایل و ... ), انواعی از چک هست به نام تضمین شده. یعنی بانک اون مبلغ رو از حساب فرد کسر می کنه و پیش خودش نگه می داره, در عوض یه برگه چک تضمین شده که مبالغ و باقی مشخصاتش پرفراژ شده روی چک هست رو به صاحب حساب میده برای خرج کردن که با امضا کردن پشتش می تونه خرجش کنه. اون چک کاملا امن و بی دردسر هست و پس از خرج کردن هر اتفاقی هم که برای دارنده حساب اون چک بیفته, مشتری می تونه اون چک رو نقد کنه بدون هیچ مشکلی.
چک های عادی فقط جهت انجام معاملات بین بنگاه های اقتصادی ای هستند که با یکدیگر آشنایی دارند. مثلا فرش فروشان آشنا, لوازم خودرو آشنا, ساخت و ساز با پیمانکار آشنا و ...
قبول کردن چک عادی از شخص ناآشنا بدون داشتن تضمین نقد شدن, دیوانگی محض هست و بس.
1: 1394/5/2612:37:05،
44
15
بانکی‌ها به مردم توصیه می‌کنند که حتما قبل از دریافت چک بانکی و یا سایر چک‌ها از افراد ناشناس با مراجعه به شعب بانکها از اصل بودن آن مطمئن شوند
آی کیو قبل از دریافت چک چجوری از اصل بودن آن مطمئن میشن
مالباخته: 1394/5/2612:49:09،
37
14
بانک مرکزی آبروت رفته تو دنیا
سروش: 1394/5/2612:49:18،
43
17
وقتی کارمند بانک نفهمد من چه طوری میتونم بفهم.بعضی وقتها هم که چند روز تعطیلی پشت سر هم باشه.از کجا بانک پیدا کنم
وحيد يوسفي: 1394/5/2613:58:57،
32
20
كارمنداي بانك فقط بلدند سينه ستبر كنند و با كمال پررويي جلوي مشتري وايستند.
موقعي كه كار به اين موقعها ميكشه حواسشون كاملا پرت پرت پرت پرت ميشه. گويا در خواب ابدي به سر ميبرند.
درسته شغل بانكداري و حسابداري كار حساس و با دقت بالاييه ولي كسي كه ميشينه پشت باجه قطعا خيلي از فيلتر ها رو رد كرده كه نشسته اونجا. مثل گزينش، مصاحبه. معاينات پزشكي و ... .
كارمنداي بانك خيلياشون چرت ميزنند توي بانك.
تا ساعت 3 نصفه شب ميرند توي اينستاگرام و هي لايك ميكنند و پست ميذارند و صبح هم چرت ميزنند توي شعبه.
کارمند: 1394/5/2621:20:52،
14
10
یوسفی جون این پست رو ساعت چند گذاشتی؟؟؟
دوست یوسفی: 1394/5/2621:22:52،
15
23
یوسفی جون آمار کارمندای بانک خوب داری...نکنه این بیچاره ها کارای بانکیتو انجام میدن
یکی مثل بقیه: 1394/5/2615:16:45،
27
13
چک ها وقتی متحدالشکل بشن که بدتر هست. طرف یکبار یک قالب چاپ چک جعلی درست میکنه، کل بانکها رو خالی میکنه. عجب نوابغی در بانک مرکزی نشستن و تصمیم میگیرن.
حمید مونسان: 1394/5/2616:21:54،
14
19
برای چک تعریفی انجام شود تا از طریق تلفنبانگ جعلی ویا سرقتی ان اعلام شود
هامون: 1394/5/2621:00:27،
11
18
یه راهکار ساده اینه که چکها دارای هولوگرام و کد یا سریال تائید باشند و دریافت کننده چک با ارسال تصویر هولوگرام یا کد امنیتی با موبایل به مرکز دیتای هر بانک یا فقط بانک مرکزی نه تنها از اصل بودن چک بلکه از خوشنام بودن صادرکننده چک با سه گزینه (بد -متوسط و خوب ) هم باخبر بشه .
علی م: 1394/5/2701:12:08،
15
18
ما قبلا مهر حساب جاری درست میکردیم . یارو دستفروش بود و کنار پیاده رو میوه فروشی میکرد یه فیش بانکی به مبلغ 50 هزار تومن میاورد و میگفت یه این شماره حساب و به اسم خودم مهر میخوام !! نکته جالب کار اینجا بود که صبح 50 هزار تومن به حساب ریخته بود و میخواست تا ظهر مهر رو بگیره و بره دسته چک رو از بانک دریافت کنه و 50 هزار تومن رو هم از بانک بگیره و بعدش هم که همه میدونین چه اتفاقی میافتاد
امروزه نباید چک قبول کرد . خریدار اگه پول داره باید با کارت بانکی خرید کنه که ماشااله هر فروشگاهی حد اقل یک کارت خوان داره و اگه پول نداره اول بره از بانک وام بگیره بعد بیاد نقدی خرید کنه . وقتی که بانک با این امکان دسترسی به اطلاعات مالی به مردم اعتماد نمیکنه و حتی بعد از اعتماد با چند تا ضامن وام میده چرا باید یک فرد عادی چک طرف معامله رو قبول کنه ؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار