کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

لزوم وزيدن بادهای تغيير در اقتصاد امارات

کدخبر:۱۴۶۱۷یکشنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۲:۵۲۲۴۳۸ بازدید

همزمان با سفر ناندرا مودی، نخست‌وزير هند، به امارات متحده عربی، صندوق بين‌المللی پول نسبت به موج جديد بحران اقتصادی در اين كشور هشدار ...
لزوم وزيدن بادهای تغيير در اقتصاد امارات

همزمان با سفر ناندرا مودی، نخست‌وزير هند، به امارات متحده عربی، صندوق بين‌المللی پول نسبت به موج جديد بحران اقتصادی در اين كشور هشدار داده است. به گفته صندوق، پروژه‌هاي زيربنايي در دوبي يك شمشير دولبه است كه اگر به درستي اجرا نشود، مي‌تواند خطر اقتصادي بزرگي براي درآمدهاي اين كشور باشند. 

به گزارش نشنال‌بيزنس، صندوق بين‌المللي پول پيش‌بيني كرده است كه رشد اقتصادي امارات متحده عربي 3.4درصد كاهش خواهد داشت. اين كاهش با وجود پيش‌بيني رشد 4.6درصدي در اقتصاد تا سال 2020 اتفاق مي‌افتد. امارت متحده عربي در نظر داشت تا اين رشد را با اجراي پروژه‌هاي عظيم و سرمايه‌گذاري خصوصي در بخش نمايشگاهي تا سال 2020 تامين كند. اگر اين برنامه محتاطانه اجرا نشود، مي‌تواند عاملي براي ايجاد خطرات كلان مالي براي رشد اقتصادي دوبي، بانك‌ها و در نهايت دولت امارات متحده عربي شود. در اين صورت اين پروژه‌ها مي‌توانند ريشه خود را در بحراني پرورش دهند كه از سال 2009 و آغاز بحران مالي جهاني در اين كشور پا گرفته است. در واقع با وجود موفقيت در مذاكرات امريكا براي سرمايه‌گذاري 20ميليارد دلاري در دوبي، دولت امارات همچنان بايد با بحران بدهي قابل توجه 143ميليارد دلاري دست و پنجه نرم كند. 

صندوق بين‌المللي پول در گزارش خود كه در اين زمينه منتشر كرده نوشته است كه سرمايه‌گذاري‌هاي دولت بايد با توجه به تقاضاي موجود در بازار و براي حفظ توليد ناخالص داخلي غير هيدروكربني جهت حمايت از زيرساخت‌ها صورت بگيرد. از اين لحاظ بهتر اين است كه اجراي پروژه‌ها تدريجي و آرام باشد. تاكنون 7ميليارد دلار براي بازسازي و گسترش فرودگاه دوبي خرج شده اما پيش‌بيني مي‌شود كه اين ميزان هزينه تا سال 2022 تا مرز 32ميليارد دلار افزايش پيدا كند. همچنين با توجه به پروژه‌هاي بلندپروازانه تاسيس بزرگ‌ترين مراكز خريد جهان در دوبي صندوق بين‌المللي پول پيش‌بيني مي‌كند كه پروژه‌هاي آينده نيازمند جلب سرمايه‌گذاران بيشتري است. در حال حاضر اين بانك‌هاي امارات هستند كه به صورت فعال تبديل به يكي از وام‌دهندگان پروژه‌هاي امارات شده‌اند اما كمك اين بانك‌ها كافي نيست و اين‌بار امارات بايد براي سرمايه‌گذاري بيشتر خارجي در خاك كشورش كيسه بدوزد. 

كشور كوچك امارات در طول تنها چند سال به رشد چشمگيري دست پيدا كرد. اوج شكوفايي آن زماني بود كه گزارش رقابت جهاني سال 2007 منتشر شد و در آن امارات را به عنوان سي و دومين كشور پيشرفته جهان معرفي كرد. كشورهاي قطر، كويت و بحرين كشورهاي ديگر عربي بودند كه در اين ليست قرار گرفته‌بودند. امارات بيشتر اين پيشرفت را مديون سرمايه‌گذاري خارجي است كه توانست در كوتاه‌مدت جايگاه بلندي در اقتصاد جهان فراهم كند. با آغاز بحران اقتصادي و كاهش سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي بزرگ‌ترين ضربه به اقتصاد نوپاي امارات وارد شد. به همين خاطر تنوع‌گرايي در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي يكي از مهم‌ترين برنامه‌هاي دولت امارات در طول اين سال‌ها عنوان شده است. با وجود اينكه سياست ايجاد تنوع در اقتصاد از آغاز قرن حاضر با جديت در امارات پياده شده است ولي هنوز درآمد صادراتي نفت و گاز طبيعي نقش مهمي در اقتصاد اين كشور عربي ايفا مي‌كند. امارات براي كاهش وابستگي اقتصاد به منابع طبيعي به توسعه ساخت‌وساز، زيرساخت‌هاي توليد و بخش‌هاي خدماتي روي آورده است. اما اين پروژه‌ها نيز نتوانسته به‌طور كامل انتظارات را برآورده سازد. 


 موسم تغيير

در اين ميان دولت امارات برنامه جديدي را براي تامين هزينه‌ها طراحي كرده است. بر اساس اين برنامه در آينده‌يي نزديك2نوع ماليات در حوزه‌هاي «ماليات بر فروش» و «ماليات بر شركت‌هاي سهامي» اعمال خواهند شد. در صورتي كه اين كار انجام شود امارات نخستين كشور عربي خواهد بود كه پس از كاهش قيمت نفت و آسيب ديدن از اين كاهش نزولي براي تامين هزينه‌ها راهي غير از فروش نفت را براي كسب درآمد انتخاب مي‌كند. 

روزنامه «التحاد» كه روزنامه دولتي امارات است در گزارشي نوشت كه دولت قصد دارد، نخستين كشور عربي در حوزه خليج‌فارس باشد كه ماليات بر مصرف‌كننده را اجرا مي‌كند. بر همين اساس ماليات بر ارزش افزوده بر كالاهاي لوكس و الكل و تنباكو اعمال مي‌شود. 

كالاهاي اساسي و ملزومات مصرفي نيز بر همين اساس از اين نوع ماليات معاف خواهند بود. اين برنامه در حال حاضر در حد پيشنهاد مطرح شده است و تعدادي از ادارات دولتي در حال بررسي موشكافانه نحوه اجراي آن و تاثيرش بر اقتصاد امارات هستند.  همچنين در آغاز ماه آگوست وزارت انرژي امارات اعلام كرد كه دولت ديگر يارانه‌يي براي سوخت در نظر نمي‌گيرد و سياست قيمت‌گذاري جديد سوخت‌ها بر اساس قيمت‌گذاري‌هاي جهاني صورت خواهد گرفت. 

واكنش‌ها به اين خبر در امارات قابل توجه بود از اين رو سهيل المزروعي وزير انرژي اعلام كرد: «اين تصميم بر اساس مطالعات عميق و بررسي تاثير طولاني مدت آن در اقتصاد، اجتماع و محيط‌زيست گرفته شده است.»

اين برنامه نشان از چشم‌انداز دولت امارات براي جايگزيني درآمدهاي غيرنفتي در اقتصاد دارد. المزروعي در اين باره گفت: «اقتصاد قوي نبايد وابسته به يارانه‌هاي دولتي باشد. از اين رو براي تنوع بخشيدن به منابع درآمدي، تقويت اقتصاد ايجاد رقابت در اين زمينه نياز بود تا راه ديگري براي تامين هزينه‌ها پيدا شود.»

* تعادل

بلیط هواپیمادیدگاه ها

CM: 1394/5/2600:09:25،
51
41
اصلا خوشم نمياد از اين امارات و دبي و.....
حيف پول
ايراني: 1394/5/2610:25:44،
48
21
سلام
1) امارات متحده عربي اسم يه كشوره كه شامل 7 شهر مهمه
2) دبي يكي از شهر هاي كشور اماراته
3)نظرات شخصي،حسادت ،خود برتر بيني،نژادپرستي،اعتياد مذهبي،در گذشته زندگي كردن،اهانت،و ساير صفات نكوهيده ما ايراني ها هيچ تاثيري تو پيشرفت و رشد اقتصادي ساير كشورها نداره
لطفا اين رو بفهميم
خسرو: 1394/5/2600:10:52،
23
34
کسی هست که بدونه چطور میشه به امارات رفت برای کار؟ برای کارهای خدماتی و تکنیسنی و...؟ زبان عربی حتما لازمه یا انگلیسی هم میشه؟حقوق جند میدن؟
م: 1394/5/2610:28:16،
17
14
با زبان انگلیسی همه جا کارت راه می افتد ولی به ایرانی ها نه کار میدهند و نه اقامت شرط خرید ملک با اقامت دائم هم برداشته شد فقط ویزای رفت و آمد برای دارندگان ملک صادر میشود .
رضا: 1394/5/2600:16:42،
34
33
شك نكنيد ايران و ايراني امارات را إمارات كردند وگرنه اين كشور هيچ وقت چنين شرايط
و جايگاهي را پيدا نميكرد
بهتون قول ميدم اگه تو مملكت خودمون لقمه را دور سرمون نمي چرخونديم و مثل همين دبي اقتصادي باز و بدون رانت رو داشتيم الان وضع ما اين و اوضاع اين صحرانشينان آن نبود
همشهري: 1394/5/2610:40:22،
27
25
سلام آقا رضا
امارات با پول و نيروي كار عموما هندي ميچرخه البته تعداد ايراني هاي متمول رو هم نميشه در نظر نگرفت.اما اين افراد متمول اصالتا ايراني هستند و اجدادشون از حدود 90 سال قبل و با كشف نفت و بيشتر هم از حاشيه جنوبي خليج فارس به امارات كوچ كردند و ماندگار شدند .بيشتر مواطنين امارات (شهروندان داراي پاسپورت اماراتي) از منطقه لارستان (لار - گراش -خور- خنج-بنارويه-انوه-رستمان-و.....) هستند كه باعث افتخار ما ايراني هاست. خانواده هاي خوري ،الرستماني،الرحماني،القاسمي،صديقي،گله داري،مدني و ..... واردات و عرضه برندهاي لاكچري و گروني مثل ساعت هاي رولكس ، واردات كل نيسان و رنو ،پوشاك ليوايز،پوشاك هنگ تن،بستني باسكين رابينز،محصولات مزدا و..... رو انجام ميدن.
حتي خيلي از افراد غير معروف كه شهروند امارات هستند داراي درآمد ماهانه بيش از 200 ميليون تومان به پول ما هستند.
بهلول: 1394/5/2600:30:11،
41
20
کشور های عربی نگران نباشید با سوء مدیریت در ایران رشد اقتصادی منفی شما جبران میشه .امارت کافیه از ما حق گمرک بگیره (فقط سال 86 حدود 8 میلیارد دلار به امارات باج دادیم) قطر با منبع مشرک گازی با ایران جبران میکنه از منبع مشرک چیزی حدود 60 میلیارد دلار از ما بیشتر برد به لطف دستگاههای امریکایی.عربستان که حدود 30 میلیارد دلار حجاج عزیز ما تو کیسه عربستان میریزم .حال یمن و عراق و سوریه، لبنان ،فلسطین و .....پیش کش حال مسول محترم بانک قراره به زوج های جوان ما وام 5 میلیون تومانی با بهره 15 درصد بده.راستی 1 میلیارد دلار به سوریه دادین بهره چند درصد دادین .نکنه بلا عوض بوده .
گرفتار دزدا: 1394/5/2608:15:44،
17
14
خود کرده را چاره نیست مگر با عزمی بلند
یا هو: 1394/5/2609:50:12،
18
17
طبق پیش بینی ها قیمت نفت که حالا در پایین ترین سطح است
تا چند سال دیگر هم افزایش نمی یابد و این زنگ خطری است برای کشورهای وابسته به نفت بخصوص ایران که باید شاهد رشد منفی و رکود و بیکاری و صدها معضل باشیم .
محسن: 1394/5/2610:51:27،
18
17
دوست عزیز حدودا از سال 2002 ویزای کار برای ایرانی لغو شد وفقط میشه با ویزای سرمایه گذاری اقامت امارات رو برای ایرنی گرفت ومعنی این کارشون هم فقط سو استفاده از سرمایه ایرانی هاست برای کار موقت که از نظر دولت امارات غیر قانونیه فقط با ویزای ویزیت به مدت 3 ماه که قابل تمدیده میشه رفت که اونم مشکلات خودش وهزینه بالایی داره.
داغدار: 1394/5/2611:01:54،
24
15
یک کارشناس گردشکری بین المللی: امارات تا سال 2021 نخستین
مقصد گردشگری دنیا می شود با جذب 31 میلیون گردشگر خارجی.!!! وقتی کشوری با دو میلیون جمعیت چنین دستوردهایی
را در عرصه منطقه ایی کسب می کند این یعنی سالها ست خود را از فروش نفت به تجارت و توریست و املاک و.... سوق داده است.
فرزاد: 1394/5/2617:00:49،
22
21
با درود .
بالاخره خود امارات هم به اندازه كافي شايستگي داشته كه به اين مرحله رسيده . درست نيست چون در گذشته وضعيت مناسبي نداشتن با اين جملات اين كشورو توصيف كنيم . مهم الانه كه دبي قلب سرمايه گذاري شده . كي تا همين 10 سال پيش فك ميكرد قطر ميزبان جام جهاني بشه . حالا شد . هر چي هم به اعراب و قطر و امارات فحش بدين اونا دارن كار خودشونو انجام ميدن . در عوضش ايران با 3000 سال تمدن نميتونه ميزباني جام ملتهاي آسيا رو بگيره . به حال خودمون بايد گريه كنيم با بد و بيراه گفتن به جايي نميرسيم .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما