کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

افتتاح فازهای 15 و 16 پارس جنوبی در شهریورماه

کدخبر:۱۴۶۱۶یکشنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۷:۳۹۱۵۰۰ بازدید

مجری طرح فاز 15 و 16 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس از افتتاح این فاز در شهریورماه خبر داد و گفت: تولید کامل این فاز با تکمیل ...

مجری طرح فاز 15 و 16 پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس از افتتاح این فاز در شهریورماه خبر داد و گفت: تولید کامل این فاز با تکمیل حفاری تا آذرماه انجام خواهد شد.

فروزش در یک نشست خبری در شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به افتتاح رسمی فاز 15 و 16 پارس جنوبی در شهریورماه، گفت: هم‌اکنون حدود 37 میلیون مترمکعب در روز از پالایشگاه این فاز گاز به خط لوله سراسری تزریق می‌شود که این گاز از 3 سکوی فازهای 15، 16 و 18 دریافت می‌شود.

وی ادامه داد:‌ پیمانکار این فازها تعهد داده پالایشگاه را در شهریورماه به شرکت بهره‌بردار تحویل دهد و بخش باقی‌مانده حفاری نیز تا آذرماه تکمیل خواهد شد.

وی با اشاره عقد قرارداد توسعه این فاز پارس جنوبی با کنسرسیومی از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و شرکت تأسیسات دریایی، گفت: توسعه این دو فاز ظرف 104 ماه تمام شد، درحالی که باید ظرف 52 ماه تمام می‌شد و امیدواریم در شهریور ماه افتتاح پالایشگاه این فاز را به‌صورت کامل شاهد باشیم.

وی با اشاره به تولید 36.3 میلیون مترمکعب گاز در پالایشگاه فاز 15 و 16، گفت: سکوی فاز 15 با پیشرفت 98 درصدی، سکوی فاز 16 با پیشرفت 98.2 درصدی، خط لوله با پیشرفت 98.53 درصد و حفاری با پیشرفت 93.3 درصد همراه بوده است که در مجموع پیشرفت کلی این پروژه در خشکی و دریا در مجموع 96.36 درصد بوده است.

فروزش با بیان اینکه پیشرفت بخش خشکی به تنهایی 97.7 درصد بوده است،‌گفت: 4 واحد شیرین‌سازی، همچنین تثبیت میعانات و مخازن ذخیره وارد مدار شدند و واحد تفکیک گوگرد نیز هفته گذشته وارد مدار شد.

وی ادامه داد: واحد تولید LPG ابتدای مردادماه آماده قرار گرفتن در مدار بود، اما به‌دلیل آماده نبودن مخازن پروپان و بوتان وارد سرویس نشد که طی 3 یا 4 هفته آینده حداقل دو مخزن وارد مدار می‌شود تا واحد LPG بتواند آغاز به کار کند.

وی افزود: اولین واحد بخش تفکیک اتان نیز از امروز وارد سرویس شده و اتان استحصال شده را به سوی پتروشیمی‌ها ارسال خواهد کرد.

به گزارش فارس، مجری طرح فاز 15 و 16 پارس جنوبی در نفت و گاز پارس اضافه کرد: حجم سرمایه‌گذاری در این فاز تا به امروز 6 میلیارد دلار بوده است که 3 میلیارد دلار در خشکی، 2 میلیارد دلار در بخش فراساحل و یک میلیارد دلار در بخش حفاری سرمایه‌گذاری شده است.

وی اظهار داشت: در زمان انعقاد قرارداد میزان سرمایه‌گذاری 3 میلیارد دلار پیش‌بینی می‌شد که به 6 میلیارد دلار افزایش یافت.

وی با تأکید بر اینکه این طرح از بالاترین نرخ بازگشت سرمایه برخوردار است، گفت: متوسط روزانه حدود 19 تا 20 میلیون دلار عایدی تولیدات این فاز است که در طول یک سال 6 میلیارد دلار درآمد ارزی با احتساب میعانات، LPG، گاز طبیعی و اتان نصیب کشور می‌کند.

وی تصریح کرد: مشکلات تأمین مالی پروژه، شرایط تحریم و وضعیت بین‌المللی بر طول کشیدن این پروژه تأثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: در بخش خشکی از 92 تا الان 250 میلیون دلار و در بخش دریا هم 150 میلیون دلار به این پروژه تزریق کردیم تا به بهره‌برداری برسد.

فروزش توضیح داد: پیشرفت پروژه از 92 درصد در سال 92 به حدود 98 درصد در شرایط حاضر و امروز رسیده است.

وی با اشاره به مهندسی و ساخت تأسیسات خشکی و فراساحل توسط پیمانکاران داخلی، گفت: راه‌اندازی پروژه هم توسط شرکت‌های ایرانی انجام می‌شود، چنانکه صف و ایزوایکو سکوها را ساخته‌اند و حمل و نصب آن توسط شرکت تأسیسات دریایی انجام شده است.

وی در ادامه تأکید کرد: از یاد نبریم برای احداث این مگا پروژه با مانعی به اسم تحریم‌ها برقرار بودیم؛ چنانکه انتقال پول همین الان هم بسیار دشوار است و هزینه‌های انتقال هم بالا رفته است، چراکه در مبالغ بالا نمی توان پول را از طریق صرافی‌ها و موارد مشابه منتقل کرد و باید پول از مجاری خود منتقل شود.

مجری طرح فاز 15 و 16 پارس جنوبی در نفت و گاز پارس ادامه داد: در بسیاری موارد کالا را خریده‌ایم و در آلمان در دیگر کشورهای اروپایی مانده و مجبور شدیم از کانال‌های دیگر و رایزنی و انتقال به دیگر کشورها کالا را منتقل کنیم که طبعاً هزینه‌های ما را بالا برده است.

وی توضیح داد: حتی در بسته‌بندی بعضی تجهیزات مهم GPS وجود دارد و نشان می‌دهد تجهیز دقیقاً کجا باز شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

فروزش با بیان اینکه در زمستان گذشته پالایشگاه فاز 15 و 16 توانست بخشی از گاز مورد نیاز کشور را تصفیه کند، گفت: تصمیم گرفتیم حفاری در مقطعی متوقف شود و سکوها را به سرعت نصب کنیم و رکوردمان این بود که ایرانی‌ها این فعالیت را خودشان انجام دادند و سکوها ظرف 4.5 تا 5 ماه نصب شد و به تولید رسید که رکورد بهتری از خارجی‌ها در پروژه‌های قبلی به حساب می‌آمد.

وی اضافه کرد: در یک سال اخیر حدوداً 11 میلیارد مترمکعب گاز به خط سراسری تزریق کردیم و 6.7 میلیون بشکه میعانات گازی هم تا به امروز از این فاز برداشته شده است.

فروزش تصریح کرد: پیمانکار متعهد شده است پالایشگاه را تا پایان شهریور ماه تحویل دهد و تا پایان آذرماه باقی‌مانده بخش حفاری هم به پایان می‌رسد.

وی گفت: عملکرد پیمانکاران در پروژه‌های آینده لحاظ خواهد شد و پنالتی و جریمه نیز در متن قرارداد دیده شده و در صورت لزوم اعمال خواهد شد؛ چنانکه 5 درصد مبلغ قرارداد جریمه دیرکرد غیرموجه پیمانکاران محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه صف و ایزوایکو در قالب قرارداد و به‌موقع منابع مالی را دریافت کرده‌اند، گفت:‌ در فاز 15 و 16 خوشبختانه در منطقه مرزی قرار گرفتیم و در هر چاه بین 10 تا 15 درصد اضافه‌برداشت خواهیم داشت و پالایشگاه هم ظرفیت پالایش این میزان اضافه‌برداشت را خواهند داشت.

وی اظهار داشت: بعد از بهره‌برداری 500 نفر در این پالایشگاه مشغول به کار خواهند شد و 420 هزار نفر ماه کار صرف احداث پالایشگاه شده است.

مجری طرح فاز 15 و 16 پارس جنوبی در نفت و گاز پارس با اشاره به توسعه فازهای 15 و 16 و 13 و 22-24 توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء گفت: در این مدت از سال 92 تا به امروز قرارگاه تمام توان خود را به پای کار آورده و خواستن را به فعل تبدیل کرده و مجموعه مدیریت آنها و مدیریت کنسرسیوم همکاری کاملی با ما داشته‌اند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر مقایسه پیشرفت فازهای 15 و 16 با 17 و 18 پارس جنوبی که همزمان توسعه آنها آغاز شده است، گفت: ما دو سکوی یک میلیارد فوت مکعبی در فاز 15 و 16 داشته‌ایم و آنها 4 سکوی 500 میلیون مترمکعبی داشته‌اند، اما مشکلات سکوها و شرکت صدرا در تأخیر نسبی فازهای 17 و 18 تأثیرگذار بوده‌اند.

وی در پایان گفت: در مقایسه با پروژه‌های قبلی و حتی تجربه‌های خارجی تلاش کردیم حداکثر فعالیت مربوط به بخش فراساحل را در خشکی انجام دهیم تا هزینه و زمان کار در دریا کاهش بیابد و به همین دلیل توانستیم رکود 4.5 تا 5 ماه را در عملیات راه‌اندازی سکوها در دریا نسبت به زمانی که خارجی‌ها ثبت کرده بودند، به ثبت برسانیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حمید: 1394/5/2523:22:58،
35
16
افتتاح کنید وارد وصادر کنید همه کشورها بیان وبرن فقط ترا خدا تو زمستان زیر نویس نکنید که گاز مصرف نکنید وصرفه جویی کنید و شماها زیاد مصرف میکنید و چه چه !!!!!!!!!!!!!!!
گل اقا: 1394/5/2523:39:22،
27
12
ما ملت ایرونی را چه نصیب ؟ها
حسام: 1394/5/2600:17:34،
16
15
ایرانی هستیم دیگه، حالا اگه این فاز ها افتتاح نمیشد میگفتن بی عرضه هستن حالا که افتتاح میشه و استخراج میشه میگن مارو چه سود؟ این یکی میگه نگو صرفه جویی کنید، ببین چقدر بدبخت شدیم که مردم حوصله صرفه جویی ندارن
بهلول: 1394/5/2600:41:18،
22
14
یکی از دوستان نزدیک من رو یکی از این سکو ها کار میکنه تعریف میکرد یکی از لوله های خروجی گاز به مشکل برخورد مهندسین ما گفتن ما این مشکل را بر طرف میکنیم قرار بود چند روزه تمام بشه ولی سه ماه طول کشید .بعد از سه ماه با یک شرکت مالزی قرداد بستن که انهم چند ماه طول کشید تا موفق شدن تمامش کنن .حالا قطر خیلی راحت با امریکایی ها قرارداد میبست و همین ارتباط خوب با امریکایی ها باعث شد ثروتمند ترین کشور جهان شناخته شود کشوری که حدود 40 سال قبل فقیرترین کشور جهان بود ما با مرگ بر امریکا گفتن خود کلی به این مردم ضرر زدیم کی میخواد جواب این همه خسارت به مردم و جواب بده لطفا مسولین محترم کمی با فکر برین جلو.
صدای نسل سوخته: 1394/5/2608:30:30،
16
11
پولاش کجا میره کسی میدونه؟
کامبیز و علیمراد: 1394/5/2608:41:18،
32
10
بخدا این فروزش چقدر دروغ میگه ادم بسیار خوبیه اما تحت تاثیر قرارگاه هست. گیریم شهریور راه بیوفته تموم واحدها نصفه با تحهیزات بسیار فرسوده. ولوهای هندی و بی کیفیت و پایپینگ ضعیف بخدا این فاز15و16 که کپی فاز 4و5 می باشه قابل مقایسه با ان نمی باشه در نظر داشته باشید 4و5 سال 83 ساخته شده و این 93و94 حالا این کجا و اون کجا. دروغ دروغ. من خودم تو پروژه هستم تمام پول کارگرهای بدبخت را بالا کشیدن نمیدن
مملی: 1394/5/2613:00:59،
19
12
من خودم.4 ساله شاغل در سپانیر 15-16 هستم. رانت و رشوه و فساد بیداد میکنه. براحتی یک سال دیگه هم کار داره. یونیت های140-141و142 خیلی کار داره. براحتی از اول تا الان 1000 تا پیمانکار جزء اومدن خوردن و بردن. واحدهای 147و 148 هم کار دارن.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما