کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خورشیدی که سرما می‌آورد

کدخبر:۱۴۵۷۲شنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۰:۱۳۶۷۰۵ بازدید

کولر گازی‌های برقی خورشیدی به بازار ایران وارد شده‌است. این کولرها تنها بخشی از انرژی مورد نیاز خود را از خورشید تامین می‌کنند. به این ترتیب با ...
خورشیدی که سرما می‌آورد

کولر گازی‌های برقی خورشیدی به بازار ایران وارد شده‌است. این کولرها تنها بخشی از انرژی مورد نیاز خود را از خورشید تامین می‌کنند. به این ترتیب با استفاده از این کولرها، مصرف برق در سیستم‌های سرمایشی که بخش بزرگی از نیاز پیک را به خود اختصاص می‌دهند، کاهش می‌یابد. اما استفاده از کولرهای خورشیدی، بسته به شرایط اقلیمی، محدودیت‌هایی را هم برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند. سیستم‌های سرمایشی سهم بزرگی از برق مصرفی را در فصل تابستان به خود اختصاص می‌دهند. در سال‌های اخیر با تجربه دماهایی بالاتر از 70 درجه در مناطق جنوبی و 40 درجه در پایتخت، ساعات مصرف کولر در کشور افزایش یافته‌است.

به گفته سیدحسین سجادی، مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) به‌طور متوسط هر کولر گازی حدود دو کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند و براساس آمارهای موجود، بیش از 5 میلیون کولر گازی در کشور فعال است.

وی به "روزنامه فرصت‎‌امروز" می‌گوید: معمولا سیستم‌های سرمایشی اعم از گازی، آبی و سیستم‌های متمرکز شامل چیلرها و غیره، یک هزار و 440 ساعت برق در طول سال انرژی مصرف می‌کنند. به این ترتیب سالانه 2هزار و 880 کیلووات ساعت برق در هر سیستم سرمایشی مصرف می‌شود. مصرف کل انرژی در بیش از 5میلیون سیستم‌های سرمایشی موجود در ایران، در یک سال، بالغ بر 14 میلیارد و 400 میلیون کیلووات ساعت است.

رییس سازمان بهره‌وری انرژی ایران بر این باور است که در مجموع سیستم‌های سرمایشی در اوج مصرف تابستان حدود یک‌سوم پیک بار شبکه را به خود اختصاص می‌دهند. وی اضافه می‌کند: از حدود 50هزار مگاوات برق پیک امسال، حدود 17 تا 18هزار مگاوات سهم سیستم‌های سرمایشی بوده‌ که بخشی از این انرژی را کولرهای گازی به خود اختصاص می‌دهند.
 

کاهش مصرف برق در کولرهای گازی خورشیدی

در حال حاضر، به دلیل رشد سریع برق پیک، تامین انرژی در تابستان برای دولت به دغدغه‌ای بزرگ تبدیل شده‌است. از سوی دیگر گرایش دولت به توسعه استفاده از انرژی‌های نو سبب شده که بخش‌خصوصی به سمت تولید محصولاتی برود که از طریق انرژی پاک نیازهای خود را تامین ‌کنند. یکی از این محصولات کولرهای گازی هستند که بخشی از انرژی خود را از نور خورشید دریافت می‌کنند.

مرتضی احمدیه، مدیرعامل شرکت ارتباطات گسسته (دیسکانکت) به‌عنوان سازنده این کولر گازی‌های برقی خورشیدی به "روزنامه فرصت‎‌امروز" می‌گوید: این کولرها یک‌سوم کولرهای گازی معمولی برق مصرف می‌کند. در مقایسه با کولرهای گازی کم مصرف، نیز میزان مصرف انرژی در کولر گازی‌های برقی خورشیدی کمتر بوده و حدود 50درصد کمتر از انواع کولرهای کم مصرف برق مصرف می‌کند.

احمدیه درباره نحوه کار کولر گازی‌های برقی خورشیدی می‌گوید: در این کولرها، انرژی خورشیدی مبرد «آر 22» داخل آبگرمکن خورشیدی را که روی کولر نصب شده، به گاز تبدیل می‌کند. وی ادامه می‌دهد: کولر گازی‌های برقی خورشیدی لازم نیست زیر نور مستقیم قرار گیرند و با نور پخش هم کار می‌کنند. ضمن آنکه برخلاف کولرهای‌گازی کم مصرف که در دمای بیش از 30 تا 35درجه، کل برق مصرفی خود را از شبکه دریافت کرده و تبدیل به یک سیستم معمولی می‌شوند، کولر گازی‌های برقی خورشیدی، به دلیل کوچکی کمپرسور، قادر نیستند بیش از مقدار معینی برق از شبکه دریافت کنند. در نتیجه مصرف برق در آنها به یکباره افزایش نمی‌یابد و فشاری به شبکه تحمیل نمی‌کند.

به گفته مدیرعامل ارتباطات گسسته، تکنولوژی کولر گازی‌های برقی خورشیدی از چین وارد ایران شده اما این شرکت اجزا و قطعات آن را با محصولات باکیفیت‌تر جایگزین کرده‌است. وی البته محدودیت‌هایی را نیز برای کولرهای گازی خورشیدی برمی‌شمرد. از جمله اینکه این کولرها در رطوبت‌های نسبی بالای هوا، با کاهش عملکرد مواجه می‌شوند. احمدیه رطوبت شمال را برای استفاده از کولرهای گازی خورشیدی بسیار مفید ارزیابی می‌کند اما تاکید می‌کند: با وجودی‌که این کولر در بندرعباس، جنوب سیستان و بلوچستان و حتی بخش‌هایی از نوار جنوبی کرمان عملکرد خوبی داشته، در مناطقی نظیر کیش، قشم، ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک پاسخ مناسبی به نیاز مصرف‌کننده نداده‌است. 

به گفته وی کاهش مصرف انرژی در کولر گازی‌های برقی - خورشیدی نقطه قوت این دستگاه‌ها به حساب می‌آید. مدیرعامل ارتباطات گسسته در پاسخ به این پرسش که آیا دولت حمایت خاصی از کولر گازی‌های برقی خورشیدی در راستای توسعه استفاده از انرژی‌های پاک انجام داده، بیان می‌کند: دولت به بسیاری از وعده‌های خود در زمینه کاهش تعرفه واردات محصولات خورشیدی از 45درصد به 22درصد، عمل نکرده‌است. این مسئله بر قیمت تمام شده تولید کولر خورشیدی تاثیرگذار است، زیرا لوله‌های خورشیدی این دستگاه از خارج وارد می‌شود.وی عدم توجه به ابداع و نوآوری و نبود حمایت‌های معنوی دولت را در راستای فرهنگ‌سازی برای مصرف کولر گازی‌های برقی خورشیدی را از دیگر مشکلات موجود در این عرصه معرفی می‎کند. 


دولت از افزایش راندمان حمایت می‌کند

بسیاری از فعالان بخش انرژی خورشیدی از نبود حمایت‌های دولتی گله‌مند هستند. تولیدکننده کولر گازی‌های برقی - خورشیدی نیز از این قاعده کلی مستثنا نیست. اما رییس سازمان بهره‌وری انرژی به این پرسش که چرا از چنین سیستم‌هایی که به کاهش مصرف برق در شبکه کمک می‌کند، اهمیت داده نشده و حمایت لازم از آن انجام نمی‌شود، این‌گونه پاسخ می‌دهد: بهبود راندمان و کاهش مصرف انرژی در کولر گازی، زمانی معنا پیدا می‌کند که با کاهش مصرف انرژی، میزان سرمایش تولیدی ثابت بماند.

وی اضافه می‌کند: تاکنون چنین سیستمی در ایران شناسایی نشده‌است. سیستم‌هایی که سازمان بهره‌وری انرژی روی آنها آزمون انجام داده، مصرف انرژی را کاهش می‌دهند، اما میزان تولید سرمایش نیز در آنها افت می‌کند. وی تاکید می‌کند: اگر نمونه‌هایی باشد که این مسئله در آن رعایت شود و به این قطعیت برسیم که این کولرها راندمان بیشتری نسبت به کولرهای مشابه خود دارند، این مسئله را رسما اعلام خواهیم کرد.

سجادی درباره استفاده از انرژی خورشیدی در سیستم‌های سرمایشی نیز می‌گوید: استفاده از انرژی خورشیدی به‌عنوان مولد تامین برق این دسته از کولرها، می‌تواند کاهش مصرف سوخت فسیلی را به همراه داشته باشد. وی اضافه می‌کند: کولرهای گازی خورشیدی می‌توانند بخشی از انرژی مورد نیاز خود را از برق خورشیدی بگیرند اما تاکنون با استفاده از انرژی خورشیدی، راندمان افزایش نیافته است.

احمدیه در واکنش به سخنان رییس سابا بیان می‌کند: مطلوبیت کیفی در سیستم‌های خورشیدی یا همان راندمان براساس میزان سرمایه‌گذاری به‌دست می‌آید اما از آنجا که سرمایه‌گذاری این نوع سیستم‌ها مقداری با وسواس مصرف‌کننده مواجه می‌شود، در نتیجه زمان استفاده، مطلوبیت لازم به وجود نمی‌آید، زیرا مصرف‌کننده حین خرید دستگاه به دنبال سیستم‌های ارزان‌تر است، در نتیجه بدون توجه به زیربنا، سیستم‌های ضعیف‌تر با قیمت ارزان‌تر را خریداری می‌کند. وی ادامه می‌دهد: این مسئله سبب عدم پاسخگویی مناسب سیستم به مطلوبیت کیفی موردنظر خریدار یا همان به ظاهر کاهش راندمان می‌شود که گریبان‌گیر سیستم فوق یا مشابه است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شسیش: 1394/5/2418:25:47،
149
18
ما که همیشه تو کشورمون منبع بزرگی مثل خورشید داریم چرا رو این گونه موارد سرمایه گذاری نمی کنیم؟
مهندس: 1394/5/2418:52:22،
49
112
چون به درد نميخوره شايد هزار تومن از قبض برقت كم بشه فقط عوضش شيش هفت برابر قيمتش گرون تره
وسايل خورشيدي هزينه سرمايه كزاري بسيار بالا و بازده كم دارن حالا فهميدي ؟
-: 1394/5/2419:37:13،
120
25
واقعا که مهندسی! انرژی خورشیدی بازدهی کم داره؟!! دلیل اینکه سرمایه گذاری نمیشه اینه که مملکت صاحاب نداره، نه اینکه انرژی خورشیدی بده. حالا فهمیدی؟!
پاسخ: 1394/5/2421:20:47،
21
25
برو نسبت مساحت به انرژي بهترين نوع صفحه هاي خورشيدي رو بخون بعد كيلوات برق مصرفي خونه تو ببين تا متوجه بشي انرژي خورشيدي فقط ميتونه به صورت بشتيبان باشه و بس همه دنيا هم همينه هيج جا اصلي نيست
طالب: 1394/5/2508:17:36،
30
17
مهندس قلابی

دولت بجای اینکه سوبسیت به بنزین و نان و .... بده باید به این کار و وسایل تبدیل انرژی خورشید به الکتریسته سوبسید بده
اما کو عقل؟ تو که مهندس باشی از این بیشتر انتظار نیست.!

تبدیل انرژی خورشیدی هزینه اولیه زیادی در پی داره اما تمام کشورهای توسعه یافته در این زمینه سرمایه گذاری عظیمی کرده اند. و برای استفاده مردم از این انرژی تشویق های فوق العاده زیادی در نظر گرفتن
دقیقا برعکس کشور ما ایران
کارشناس ارشد مهندسی سرامیک: 1394/5/2508:32:28،
29
22
با سلام
یکی از شاخه های کار ما تولید برق از نور خورشید است. هزینه تولید وسایل ممکن است دو تا سه برابر باشد ولی باید به این نکات توجه کرد
- بازده بسیار بالایی دارند
- در دراز مدت هزینه نگهداری و تعمیرات بسیار کم خواهد بود
- بعد از معمولاً ده سال هزینه ها را ژس می دهند و برق رایگان در اختیار دارید
- عمر مفید معمولا سی سال کارکرد درنظر گرفته می شود
- نیازمند باور عمومی برای استفاده
- حمایت دولت و سبوسید برای خرید این نوع وسایل
مهران: 1394/5/2508:33:39،
23
18
ای کاش اون همه سرمایه که تو انرژی بسته ای هدر دادیم تو این بخش سرمایه گذاری کرده بودیم نه تحریم می شدیم نه مردم بد بخت میشدند الان هم صادر کننده برق ارزان بودیم به کل خاور میانه
ALi: 1394/5/2418:26:58،
74
22
قیمت این کولرها کم باشه برای شمال کشور خوبه که سال هاست بسیار گرم شده و قیمت تعرفه ی برق منطقه ی شمال گرون هست و به علت رطوبت بالا و گرمای زیاد و قیمت برق بالا , فشار زیادی به مردم شمال کشور میاره . کافیه این روزا به شمال کشور یعنی استان های گلستان و مازندران و گیلان تشریف ببرید تا ببینید مثل دیگ زودپز داغ و شرجی و پر رطوبت و غیر قابل تحمل هست . مناطق خشک که کولر آبی دارند و راحتند . جنوب هم تعرفه برقش کمه . این وسط شمال هیچ کدوم این 2 مزیت رو نداره
مسیحا: 1394/6/610:42:23،
18
17
احسنت.ای کاش.ولی دیر نشده.اینا هر کاری بخان میتونن بکنن.نمیخان.میفهمی نمیخان.میخان پولای منو تو رو بدزدن.اونا فقط فکر جیب خودشون هستن.فوقش ایران بشه کلا کویر.اونا که ضرر نمیکنن.میرن خارج بهترین جاهای دنیا زندگی میکنن.ما بدیختیم.میفهمی می بدبختیم.
رضا****: 1394/5/2418:40:18،
156
22
اروپاییها مونده بودن کولر گازی برقی خورشیدی بسازن که حالا چینیها اومدن بسازن
یک ..شماها کل سرمایه مملکت رو از اول تا حالا تارج کردید حالا تو فکر پیک و میک برق افتادید ..
من موندم تو همه کشورها کمترین هزینه برای مصرف کننده انرژی برق است اما اینها همش دارن گریه وزاری میکنن و کاسه گدایی دست گرفتن که برق گران است یا آگهی درست کردن که اوج مصرف در فلان ساعت انجام نشود یا کم بشود یا نشود
واقها تاحالاچه غلطی میکردید که نه سد دارید نه انرژی خورشیدی دارید نه انرژی بخار نه انرژی گاز و نه انرژی موج با آب دریا نه ژنراتور و کوفت وغیره
آب نیست . برق افتضاع . کارخانه های مملکت یکی یکی تعطیل و ورشکست . خودرو واویلا شده ..مالیات رفته بالا ..جادها غیر استاندارد . سیل مرتب خرابی میاره ..
واقعا این همه ارگان دولتی و اداری در سرتاسر ایران به چه درد میخوره ؟ دروغ و چپاول؟
ابوالفضل: 1394/5/2419:13:44،
33
33
سلام
عزیزم گل گفتی ، اما یک ذره بد گفتی
mahyar: 1394/5/2419:28:01،
70
10
ناز نفست رضا .ایران به تاراج رفته حالا اینا مشکلشون شده تا کولر ومصرف برق..
بترس از خدا: 1394/5/2419:57:13،
76
18
رضا اينو يادت رفت كه هزاران ميليارد دلار خج هسته اي كردن كه برق ارزون بدن دست مردم كو كجا رفت
رضا،****: 1394/5/2418:57:18،
25
12
دوستان کولرهایی در بازار موجوده به اسم موتو قلمی یا موتور کوچک یا به قول دوستان کم مصرف ،،این کولرها در منطقه ما جنوب اصلا جواب نمیده و مخصوص شهرهای بالاتر مثل اصفهان و شیراز یا دیگر جاها خوبه
این کولر گازی خورشیدی که دوستان میگن اگر موتور قلمی باشد به هیچ عنوان در شهر بوشهر یا بندر عباس جوابگو نیست و برای مدت بسیار کوتاهی مثل چند ماه خوب است
ودلیلش اینه که کار میکند ولی از خنکی آن بسیار کم میشود یعنی موتور ضعیف میشود ولی نیم سوز نمیشود و دلیل اصلی آن کوچکی موتور و قطعه اصلی داخل موتور مثل پیستون ورینگ و سیم پیچ و دینام آن است که غیر از امریکا و آلمان تا الآن که من تجربه چندین ساله در مصرف کولر دارم قدرت تولید موتور قلمی نداشتن و حتی ژاپن هم کارایی در ساخت موتور کولر مخوصا قلمی در کولرهای شارپ رو نداشت و مرتبط میسوختن
کولرهای موتور بزرگ تایلند که روی کولرهایO GNERALاست بزور
رضا****: 1394/5/2419:09:51،
33
18
کولرهای اصلی بزور جواب میدن که با برق مستقیم 220 کار میکنن وای به حال این خورشیدیها که معلوم نیست چی به جای موتورشون گذاشتن
دوستان در بازار جنوب تنها کولری که اذیت نمیکه و کارایی بسیار خوبی از عملکرد خنکی دوام تا مدت زمان چندین سال رو داره اول میتسوبیشی است ..منظورم کولرهای دوتیکه است
واما کولر جعبه ای اول امریکا کریر و سوپرا نوع اصل که فقط در بندر گناوه بوشهر پیدا میشه چون سوپرا بیش از هفت مدل دارد که نوع اصل آمریکا فقط در عریستان تولید میشود و روی موتور آن با آهن ونه برچسب نوشته ساخت USA و بافلز استیل روی قسمت جلو کنار رادیات نوشته ساخت عربستان السعودیه

واقعا دلتمردان ما تا حالا چیکار میکردن که حتی برق هم ندارن و قیمتش رو برده بالا و به گدایی افتادن
شاهین: 1394/5/2420:31:43،
19
16
انرژی بادی یا خورشیدی یا حتی توربین های ابی تولید برق که توی هلند و ژاپن استفاده میشه هزینه خیلی بالایی دارند و بخش خصوصی داخلی قدرت مالی زیادی برای راه اندازی زیر ساختش نداره
ولی اونچیزی که در اینده نمیشه ازش اجتناب کرد و شاید به عمر حداقل ما قد نده ولی نوادگان ما باهاش مواجه میشن پایان سوخت فسیلی و روی اوردن به این انرژی ها + انرژی هسته ای هستش
الان بخاطر مشکلات بسیار زیاد ایجاد و راه اندازی مثلا برق خورشیدی خودکفا و خارج از مدار در ایران به صرفه نیست و بسیار گران تر هست و همچنین تکنولوژی نگهداری و هزینه های جانبی بالایی داره
ولی دولت باید با ایجاد شرایط و یارانه در این بخش گرایش و رو اوردن به این انرژی پایان ناپذیر رو توجیه اقتصادی کنه
صهر: 1394/5/2420:44:36،
48
20
ای کاش ما توی ایران به جای اینکه برای انرژی هسته ای اینقدر توی سر و کله هم زدیم به به انرژی خورشیدی بها می دادیم الان وضعمون خیلی بهتر از این بود. سرزمینی که در تمام تابستانش فقط به اندازه حتی یک هفته هم هوا ابری نمیشه و آفتابیه بهتر از انرژی خورشیدی چه گزینه ای میتوان یافت.
مطلع: 1394/5/2421:21:49،
21
16
جهت اطلاع هموطنان عزیز باید عرض کنم به دلیل افزایش طول سیکل تبرید کولرهای گازی که در بالا ذکر شده عملا مصرف انرژی آنها در طول شبانه روز افزایش می یابد در آزمون های که عملا انجام شده این موضوع تایید شده و به همین علت شما هیچ شرکت معتبر تولید کننده کولر گازی به جز تولید کنندهای درجه 3و4 چینی در جهان پیدا نمی کنید اینگونه کالا را تولید کنند و هیچ کشوری به جز ایران مدیرانی اینگونه ندارند که برای تبلیغ خودشان و هزینه تراشی و ...... این کالاهای بنجول را وارد کشورشان کنند و به مردم از همه جا بیخبر قالب کنند.
آرش: 1394/5/2422:46:31،
20
16
اگر حمایت بشه از این بخش و تولیدات داخلی بشه قیمتش پایین میاد و همه میتونن استفاده کنن
مهندس مکانیک: 1394/5/2422:57:16،
17
18
کولرهای گازی خورشیدی فقط کلاه برداریه. برای سو استفاده از ارگان های دولتی. کاری که با شرکت ما هم کردن! انرژی خورشیدی ماکزیمم 700 وات بر متر مربع هست اگه 100 در صد جذب بشه. اما سطح جذب این کولکتورهای اونقدی نیست که بتونه جواب چند کیلوواتی کولر رو بده. سیکل تبرید 2مدله. جذبی و کارنو. سیکل جذبی با حرارت سرما تولید میکنه که نمونه اش چیلر جذبیه اما سیکل کارنو کمپرسور داره و با مصرف برق و کار کمپرسور سرما ایجاد میکنه. این کولرها از نوع کمپرسوریه و در هیچ جای سیکل گرمای جذب شده قابل تبدیل به حرارت نیست. این کولرها در هیچ کشور پیشرفته ای بازار نداره اما مدته با توجه به موج بهینه سازی مصرف انرژی داره بازاریابی یا همون کلاه برداری میکنه.
شاگرد: 1394/5/2423:54:27،
13
22
دو سال پیش تو نمایشگاه صنعت ساختمان بود
حسن: 1394/5/2508:24:45،
16
14
ما گاز را با هزینه های گزاف تبدیل به برق می کنیم ژاپن برای مشکل سیستم سرمایش وگرمایش مستقیما" گاز را بکار برده واز هزینه های سرسام اور ایجاد نیروگاه وانتقال برق با هزینه های گزاف را کم کرده است سیستم GHPE ولی به دلیل عدم حمایت دولت این سیستم گران است
احمد: 1394/5/2512:09:58،
16
18
اقا حسن درستش GHP هست
کاش حداقل دولت انبوه سازها رو مجبور به استفاده از این سیستم میکرد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار