کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جنگ استخدام آموزش و پرورش در آزمونی كه قانونی نيست !

کدخبر:۱۴۵۶۸شنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۴:۳۳۳۵۸۳ بازدید

هزارتوی آزمون استخدامي آموزش و پرورش بيش از 9 هزار بازنده دارد .
با وجودي كه آزمون استخدامي آموزش و پرورش بعد از حدود دو سال، تن به اجرا سپرد و با پايان يافتن مهلت ثبت‌نام در اين آزمون در نيمه شب گذشته، جای پای خود را در ميان وعده‌هاي دولت سفت كرد، با اين حال اما و اگرها دست از سر اين آزمون بر نمي‌دارند. يكي از جدي‌ترين ابهامات آزمون استخدامي آموزش‌وپرورش كه هنوز برخي آن را غيرقانوني مي‌دانند، بازگرداندن مجدد بيش از 9 هزار نفر به جامعه بيكاران است. 

 استخدام آموزش و پرورش همان اندازه كه حرف براي گفتن دارد، در ماه‌هاي اخير به قدري مورد استقبال رسانه‌ها و افكار عمومي قرار گرفته كه كمتر حرف ناگفته از آن باقي مانده است. استخدام 5 هزار نفر در وانفساي كنوني بازار كار موهبتي است كه خانواده‌ها با تمام توان تلاش دارند از آن براي فرزندان خود سهمي بگيرند. اين مسئله تا جايي پيشرفته است كه فارغ از تغيير مسير آموزش و پرورش در نحوه جذب نيروي انساني و رساندن نقش تربيت معلم و دانشگاه فرهنگيان در فرآيند جذب نيرو به حداقل ممكن، فرآيند تعليم و تربيت زير سايه ساماندهي نيروي انساني در آموزش و پرورش قرار گرفته است.   به هر رو مهلت ثبت نام آزمون استخدامي آموزش و پرورش با ثبت نام بالغ بر 14 هزار نفر داوطلب، نيمه شب گذشته به پايان رسيد تا تنها استخدام دولتي به اين ابعاد و بعد از كلي حرف و حديث به راند پاياني خود يعني برگزاري آزمون نزديك شود. البته اگر اظهارات محمود مهرمحمدي، سرپرست دانشگاه فرهنگيان را مانع ديگري بر سر راه ماراتن استخدام آموزش و پرورش نبينيم. وي استخدام نيرو در وزارت آموزش و پرورش را مشروط به موفقيت در گذراندن دوره يكساله آموزشي دانشگاه فرهنگيان و احراز اين موفقيت از سوي دانشگاه فرهنگيان عنوان كرد. 
 
وصال قانون جذب 3 درصد معلولان 

از سوي ديگر و بنا به گفته مهناز كاشي، رئيس دبيرخانه اشتغال و كارآفريني سازمان بهزيستي كشور همزمان با ثبت‌نام فارغ‌التحصيلان در آزمون استخدامي آموزش و پرورش، 93 معلول براساس الزام قانون بر جذب 3 درصد معلولان نيز جذب خواهند شد.  اين اظهارات يعني آزمون استخدامي آموزش و پرورش هر چند نتوانسته نظر مثبت همه را به خود جلب كند اما قانون بر زمين مانده جذب 3 درصد معلولان را جامه عمل پوشانده است.  بر اين اساس معلولان دارنده مدرك فوق ديپلم و بالاتر مي‌توانند در صورت واجد شرايط بودن در اين آزمون استخدامي شركت كنند و شرط سني براي دارندگان مدرك فوق ديپلم 25 سال، ليسانس 30 سال و فوق‌ليسانس 35 سال است.  همچنين رشته‌هاي شغلي اين آزمون به سه گروه استادكار، هنرآموز و عمومي تقسيم شده است و در مجموع فارغ‌التحصيلان 56 رشته با توجه به نياز استان‌ها مي‌توانند در اين آزمون استخدامي شركت كنند. 
 
آزمون قانوني نيست

از سوي ديگر در عين حال با انتشار جزئيات آزمون استخدامي آموزش و پرورش و اتمام تعهد قانوني اين وزارتخانه در قبال جذب باقي مانده سهميه جذب 60 هزار نفر نيرو، گام به گام به ساماندهي نيروي انساني كه يكي از وعده‌هاي وزير در روز رأي اعتماد است، نزديك مي‌شويم و با وجودي كه بسياري ترجيح داده‌اند در مورد ابهامات اين روش جذب و آسيب‌هاي آن سكوت كنند؛ هستند افراد و مسئولان حوزه‌هاي اجرا و سياستگذاري كه اما و اگرهايي را در رابطه با برگزاري آزمون استخدامي اعلام مي‌كنند.  يكي از اين افراد، عبدالوحيد فياضي سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس است. وي روز گذشته در گفت و گو با رسانه‌ها اظهار كرد: اين نحوه و شرايط برگزاري آزمون استخدامي و پيماني آموزش و پرورش قانوني نيست. وي افزود: آنچه مجلس مصوب كرد جذب پيش‌دبستاني‌ها و نيروهاي خريد خدمت بود، اما اين آزمون در شرايطي براي برگزاري تدارك ديده شده كه بخش اعظمي از پذيرش نيروهاي آزاد هستند. 

فياضي با بيان اينكه كميسيون آموزش مجلس براي شرايط برگزاري آزمون ايراد گرفته است، گفت: در بررسي‌هايي كه داشتيم متأسفانه در اين آزمون توازن منطقه‌اي يا رشته‌اي رعايت نشده است. علاوه بر اين، شاپور محمدزاده مدير كل دبيرخانه مركزي گزينش وزارت آموزش و پرورش نيز با اعلام اينكه دانشجوياني كه شهريورماه فارغ‌التحصيل مي‌شوند، نمي‌توانند در آزمون استخدامي ثبت‌نام كنند، دايره داوطلبان شركت در آزمون استخدامي آموزش و پرورش را محدود كرد. وي افزود: بايد مدرك داوطلبان در حال حاضر كه قصد ثبت نام دارند، آماده باشد. 
 
كلاه تنگ استان‌ها از آزمون و استخدام

همچنين ظرفيت‌هاي اعلام شده براي استان‌هاي گوناگون در آزمون استخدامي آموزش و پرورش محل اعتراض صاحب‌نظران و حتي اهالي وزارتخانه بزرگ آموزش و پرورش است  به طوري كه در استان‌هايي مانند كردستان جذب تنها يك زن در ظرفيت‌ها آمده، در حالي كه اين استان به شدت از كمبود معلم به ويژه در مقاطع متوسطه اول رنج مي‌برد. 

از سوي ديگر وزير آموزش و پرورش نيز در حالي از اختصاص اولويت به فرزندان فرهنگيان در آزمون استخدامي سخن مي‌گويد كه اين اظهاراتش با ظرفيت‌هاي اعلام شده در تناقض است، يعني در برخي استان‌ها ظرفيت اعلام شده حتي به اندازه فرزندان فرهنگيان داوطلب استخدام هم نيست چه برسد كه در فرآيند جذب امتياز يا اولويتي شامل حال آنها شود.  همچنين بنا به گفته معاون آموزش ابتدايي، وزير آموزش و پرورش   مربيان پيش‌دبستاني در آزمون استخدامي اين وزارتخانه در اولويت هستند كه از تأثير 20 درصدي سنوات خدمت مربيان پيش‌دبستاني در آزمون استخدامي بهره مي‌برند.  گفتني است از بين 3 هزار و 703 فرد مورد نياز، 3هزار و 73 نفر آقا و 630 نفر خانم مورد نياز آموزش و پرورش براي تصدي در پست‌هاي آموزشي است و در تهران كه بيشترين تعداد دانش‌آموز و فضاي آموزشي كشور را به خود اختصاص داده است، در مجموع 190 نيروي آقا و خانم جذب آموزش و پرورش خواهند شد. 

اداره آموزش و پرورش شهر تهران از بين 190 نيرويي كه جذب خواهد كرد، 184 نفر آقا و فقط شش نفر خانم هستند.   بنابراين گزارش آزمون استخدامي آموزش و پرورش در روز جمعه 27 شهريور ماه در مراكز استان‌ها برگزار مي‌شود و كارت شركت در آن از روز سه شنبه 24 شهريورماه به‌روي سايت سازمان سنجش آموزش كشور قرار مي‌گيرد.  همچنين بر اساس ضوابط اعلام شده از سوي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي رياست جمهوري، حداكثر سن داوطلبان داراي مدرك تحصيلي فوق ديپلم و ليسانس 30 سال و مدرك تحصيلي فوق ليسانس و بالاتر 35 سال است. 
 
* جوان آنلاین
بلیط هواپیمادیدگاه ها

progman: 1394/5/2416:41:42،
112
12
کو استخدامی ....بخوره تو سرتون این استخدامی و این منت گذاشتن رو مردم بدبخت ایران ...یکی شرکت نکرده یا دفترچه شو نخونده فکر میکنه همه ی مردم استخدام میشن

بخدا و بقرآن تو استان آذربایجان غربی 5 نفر خانم و آقا رشته مهندسی نرم افزار میخواد !!!
یعنی واقعا شهر ما دبیر کامپیوتر لازم نداره ؟؟؟؟

ایا این شد استخدامی؟
ارشد مکانیک: 1394/5/2417:29:52،
77
10
اولا 180هزار نفر شرکت کردن
بالغ بر 9میلیارد مردم برای شرکت در این آزمون هزینه کردن
من از عید دارم میخونم،حالا میبینم شهر من کرمانشاه،برا رشته من 1نفر میخواد
اون 1نفر هم سهمیه داره
شرکت نکردم
yaser1986: 1394/5/2417:41:00،
52
12
استخدام کجا بود همه چی کشکه انتخابا شده فقط بخور بخور میخواستن بکنن کم پولی نگرفتن
حق: 1394/5/2419:05:02،
34
15
استخدام طبق قانون بیعدالتی دولت فقط برای بچه های کارمندای دولت است و پارتی دارا بقیه ملت کشکن
سعید: 1394/5/2419:22:56،
53
11
استخدام کجا بود اخه من هم پدرم هم مادرم فرهنگی هستن و بالیسانس بیکارم هرچقدر گفتند شرکت نکردم , حیفه پنجاه تومن که بریزم ب حسابشون. چون استخدامی ها از اول مشخص شدند اکثرا.

ضمنا قابل توجه دوستانی که تا یه خبری میشه میگن فرهنگی ها خوشن و ادعاشون زیاده و.... بنده با پدرمادر فرهنگی ومدرک لیسانس مسافر کشی میکنم حالا بیاید بگید معلما توقعشون زیاده.
ش: 1394/5/2416:41:50،
74
17
معلول تو اموزش پرورش؟
بابا معلما سالم درس نمیدن چه برسه معلول
هرگز به جایی نخواهیم رسید با این شیوه
حامد: 1394/5/2416:52:29،
61
11
چرا كسي از خودش سوال نميكنه كه بين اين همه نهاد و وزارت خانه دولتي چرا فقط آموزش و پرورش ازمون استخدام براي عموم مردم برگزار ميكنه پس بقيه از كجا تامين نيرو ميكنن جاهايي مثل هواپيمايي وزارت نفت وزارت كشور أمور خارجه و غيره.
حسام: 1394/5/2416:58:23،
40
13
چرا امار غلط میدید؟ چند روز قبل از اتمام مهلت ثبت نام بیش از 96 هزار نفر ثبت نام کردن. 14 هزار نفر چیه؟
T: 1394/5/2417:15:53،
42
17
اصلا سهمیه ای به فرزندان فرهنگی تعلق نگرفته
گفته در شرایط برابر فرزند فرهنگی در اولویت است
اولا معمولا که تو این آزمون ها نمره برابر وجود ندارد بالاخره نیم نمره ای اختلاف هست
دوما فرض برابر بودن فقط در مورد رتبه آخر صادق است مثلا اگر 5 نفر بخواهند و تا رتبه 4 بربری تاثیر ندارد چون اگر 4 برابر باشد 4 میشه فرهنگی و غیرفرهنگی میشه 5 پس یعنی هیچی چون مجبورند دوتاشون را بردارند چون نمره هاشون از رتبه 5 بیشتره
ولی اگر رتبه 5 برابر شود اونوقت طبق گفته های آنها فرزند فرهنگی اولویت دارد و 5 دوم یا غیر فرهنگی مردود می شود
نتیجه عملا کلاه سر فرهنگیان گذاشته اند
همه ادارات یک نفر از فرزندانشون را جای خودشون استخدام می کنند بدون هیچ امتحانی غیر از آموزش و پرورش
علاوه براین همه ادارات درصد خاصی مثلا 25 درصد سهمیه را فرزندان خودشون اختصاص می دهند غیر از آموزش و پرورش

zoroo: 1394/5/2417:28:57،
50
11
من 3 ماه پیش واسه سرباز معلم جایی در خواست دادم که کلا 2تا معلم ریاضی و 3تا فیزیک داشت
اموزش پروش اون منطقه هم قبول کرد کفت ما نیاز داریم
بعد فرستادنم گزینش نامه از مسجد بردم از محل تحقیق کردن
اونا هم با بی رحمی ردم کردن
چرا؟؟
چون رای نداده بودم
چون ریس جمهورهای محترم رو نمیشناختم

من رفتم از خجالتشون در اومدم گفتم من سیاسی نیستم و تا حالا حرف سیاسی نزدم
ولی همین کارها رو کردین وضعیت مملکت اینه رای میدادم ک چی شه مردم از گشنی از بی ایند بودن دارن میمیرن
گفتم یروزم نوبت ما میشه
حسین: 1394/5/2418:50:46،
39
11
به امید اون روز که نوبت ما جوونا بشه
علی: 1394/5/2417:54:33،
39
11
من فرزند یه معلم بازنشسته کارگری رو به معلمی ترجیح میدم
معلمی هیچ امتیازی نداره
فیس: 1394/5/2418:02:01،
33
24
این پولایی که از مردم گرفتن رو می خوان بدن به معلما
امید: 1394/5/2418:43:40،
48
11
کاش میدادن...
مال آقازاده هاس قربونت برم!
پیس: 1394/5/2419:28:10،
34
12
من اشتباهی بهت + دادم .
کدوم پولا رو میدن ب معلما ؟؟ برو دلت خوشه از جیب معلما نزنن پول زیادی نخاستیم بدن.

برید ارگانهاوسازمانهای دیگه رو ببینید اسم نمیارم چون چاپ نمیشه ، حقوق بالای پنک میلیون امکانات , امتیازات , جایگزینی فرزند بجای خود و...

حالا فرهنگی کدومشو داره ؟؟
وجدان خوبه اگه داشته باشید
حسن حسنی: 1394/5/2420:26:57،
31
14
منم فرزند بازنشسته فرهنگی بامدرک لیسانس حسابداری هیچ اولویتی نداریم وبیکارموندم امثال بنده فرزندفرهنگی خیلی هستن،
رضا: 1394/5/2420:42:05،
36
10
اهای ملت ایران به هوش باشیدپول نفت برای همه مردم ایرانه نه یک عده خاص شرکت نفت فقط به بازنشسته های این شرکت دقت کنیدفقط به بازنشسته هاش یک میلیون هشتصدهزارتومن هزینه سفرتواین ماه پرداخت کرده ببینیدکارکنانش چندمیگیرنداونوقت زنگنه برای پرداخت یارانه گریه میکنه پس کجاست عدالت؟
حسین ۶۶: 1394/5/2420:56:21،
26
10
از ۵۰۰۰ استخدامی ۱۲۵۰ نفر که سهمیه شهدا و ایثارگران است ، انتخاب شده اند ، ۱۰۰۰ نفر هم مربوط به سایر سهمیه ها است.حالا اگه پارتی بازی و سایر مسائل نباشه، می مونه ۲۷۵۰ سهمیه استخدامی ، خودتون ۱۸۰۰۰۰ رو تقسیم بر ۲۷۵۰ کنین ببینید شانس قبولی چقدره. پولهاتون رو حیف نکنین ، گول این استخدامی ها رو نخورید. الکیه.....
آسا: 1394/5/2508:52:51،
18
12
5000هزار تا کجا بوده اگه جدول رو میدیدین فک کنم کلا خانم ک فقط 630 نفر میخواست اونم بعضی از شهرها با 1 نفر ظرفیت مرد هم به نظر میا 3070 نفر بخواد اونم باز تو هر شهرو روستایی یکی الی دو نفر میخواد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما