کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آيا مهم‌ترين ابزار تحريمی آمريكا همچنان باقی خواهد ماند؟

کدخبر:۱۴۵۶۶شنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۱:۴۹۲۷۳۵ بازدید

جان كری وزير امورخارجه امريكا در گفت‌و‌گو با خبرگزاري رويترز به مواردي درباره توافقنامه هسته‌ای با ايران اشاره كرده است كه قابل توجه است و ...

جان كری وزير امورخارجه امريكا در گفت‌و‌گو با خبرگزاري رويترز به مواردي درباره توافقنامه هسته‌ای با ايران اشاره كرده است كه قابل توجه است و مي‌تواند مورد توجه محافل داخلی نيز قرار گيرد.

 

وزير امور خارجه امريكا درباره موضوع دلار و نقش تحريم‌ها اينگونه مي‌گويد كه رد توافق هسته‌اي مي‌تواند روند كنار گذاشتن دلار را سريع‌تر و ساير كشورهاي دنيا را به تجارت با ايران تشويق كند. شايد سخنان جان‌كري اشاره به عواقب رد كردن توافق با ايران در كنگره باشد، اما در اين ميان نكات مهم تري وجود دارد كه به خصوص بايد درباره آينده پساتحريم مورد توجه مسئولان داخلي قرار بگيرد و آن هم عدم‌اتكا به سيستم مالي در دنياست كه هم اكنون به اعتراف يكي از مهم‌ترين مسئولان آن در مسير كنار گذاشته شدن قرار دارد. درباره اهميت اين مطلب شايد اين نكته دور از ذهن نباشد كه به نقش دلار در تحريم ايران و ايجاد ديوار تحريم‌ها مقابل فعاليت شركت‌هاي ايراني اشاره كرد و نقش آن را مورد نقد جدي قرار داد. 

  چگونه دلار شديدترين تحريم را عليه ايران زمينه‌سازي كرد

تا قبل از تشديد تحريم‌ها در سال‌هاي اخير، تحريم‌ها در حوزه‌ واقعي اقتصاد اعمال مي‌شد و نتيجه آن ايجاد محدوديت در دسترسي ايران به كالاها و خدمات خاصي بود. اما اين تحريم‌ها به‌راحتي و با انجام كارهاي واسطه‌اي يا خريد از بازار سياه دور زده مي‌شد. به دليل آنكه رصد فعاليت‌هاي ايران براي امريكا و ساير كشورها سخت و هزينه‌بر بود، آنها نمي‌توانستند ضمانت اجراي لازم براي اعمال تحريم‌ها را ايجاد كنند. در نتيجه، هميشه راهي براي دور‌زدن تحريم‌ها وجود داشت.

دور زدن تحريم‌ها‌ي گذشته تنها افزايش هزينه‌ نهايي دسترسي به آن كالا يا خدمت را موجب مي‌شد. اما در دور جديد تحريم‌ها كه از دي‌ماه ۱۳۸۵ با تحريم بانك سپه شروع شد، نشانه‌هايي حاكي از تغيير تاكتيك امريكا در پيش بردن تحريم‌ها مشاهده شد. شروع تحريم‌ بانكي به معناي كشيده شدن تحريم‌ها به بخش اعتباري اقتصاد بود؛ بخشي كه در آن، امريكا به دليل زيرساخت‌هاي گسترده و پرنفوذي كه در اختيار دارد، به‌خوبي مي‌تواند تحركات بازيگران مختلف را زير نظر داشته باشد و بازيگراني را كه خارج از قواعد او بازي مي‌كنند، تنبيه و جريمه كند. 

به يمن جهان‌روا بودن دلار و استفاده‌ حداكثري از آن در مبادلات اقتصادي جهاني كه ايران نيز يكي از كشورهايي است كه به‌صورت حداكثري از دلار استفاده مي‌كند، امريكا اين قدرت را دارد كه بتواند تبادلات اقتصادي كشورهاي هدفِ خود همچون ايران را شناسايي كند. علاوه بر شناسايي، اين قدرت را دارد كه آن كشور را محدود و براي همكاري با آن كشور، محدوديت‌هاي مختلفي ايجاد كند و به عبارتي، هزينه همكاري با آن را براي ساير بازيگران افزايش دهد. در حقيقت قدرت دلار سبب شد تا امريكا بتواند با تمام قدرت تحريم اقتصادي را بر ايران تحميل كرده و همين مسئله سبب ايجاد فشاري سنگين بر ريال و سقوط قدرت خريد مردم شد. 

   
دلار و ه‍ژموني امريكا در دنيا

در اين باره شايد دور از ذهن نباشد كه بار ديگر به بحث دلار و نقش آن در كاهش قدرت امريكا در سطح جهان بپردازيم كه مورد اشاره جان كري وزير امورخارجه امريكا نيز قرار گرفت و در پي آن رد توافق را نيز به عنوان تهديدي براي آن دانست. واقعيتي كه جان كري نيز به آن اشاره كرد در حقيقت فرآيندي است كه مدت‌هاست در سطح جهان آغاز شده است و همگان بر اينكه دلار ارز مسلط جهاني نيست، هشدار داده‌اند. واقعيت آن است كه استفاده از دلار منفعت‌هاي فراواني براي امريكا داشته است كه تنها بخشي از آن به تحريم‌هاي اقتصادي ايران مربوط مي‌شد و در طول سال‌هاي گذشته از اين ابزار به كرات عليه كشورهاي مختلف استفاده شده است. در حقيقت امريكا براي پوشاندن ضعف خود در عرصه جهاني بارها از دلار به عنوان ارز مسلط جهاني استفاده كرده است. 

استفاده از دلار به عنوان ارز رايج جهاني باعث شد تا كشورهاي ديگر نه تنها در حوزه اقتصادي بلكه در موضوعات سياسي نيز به امريكا وابستگي پيدا كنند و به مرور امريكا سلطه دلار را به راهي براي فشار اقتصادي و سياسي به ديگر كشورها تبديل كرد كه نمونه آن سياست‌هاي اين كشور در تحريم‌هاي ظالمانه عليه ايران بود. گذشته از آن، چنين وضعيتي سبب مي‌شود تا مشكلات و بحران‌هاي اقتصادي امريكا به دليل نفوذ دلار به كشورهاي ديگر منتقل شود و آنها با چالش ثبات اقتصادي روبه‌رو گردند. به عنوان مثال كاهش 40 درصدي ارزش دلار در برابر طلا طي پنج سال گذشته، باعث شد تا طي اين مدت، ذخاير ارزي كشورها به طور بالقوه بخش زيادي از ارزشي را كه مي‌توانست به دست آورد، از دست بدهند. 

اين سوء‌استفاده و مزيت نامشروع باعث شد بسياري از قدرت‌هاي اقتصادي دنيا مانند چين، روسيه و هند به فكر پايان اين وضعيت بيفتند و تصميم گرفتند اين ارز را در مبادلات خود كنار بگذارند و از ارزهاي ديگر استفاده كنند تا ضمن رفع وابستگي و سلطه امريكا، ارزهاي ديگر را تقويت كنند هر چند راه‌حل نهايي را در ايجاد يك واحد پول جهاني فرامليتي مي‌دانند. 

در اين راستا كشورهاي برزيل، روسيه، هند، چين و آفريقاي جنوبي كه به كشورهاي عضو بريكس شهرت يافته‌اند، اخيراً توافق كرده‌اند كه در تجارت از ارزهاي ملي‌شان به جاي دلار امريكا استفاده كنند. چين و مالزي هم توافق براي استفاده از ارز ملي به‌جاي دلار امريكا را نهايي كرده‌اند و روسيه و جمهوري اسلامي ايران نيز به‌جاي دلار امريكا با روبل و ريال تجارت مي‌كنند. روسيه حتي در همايش اخير گروه جي بيست خواستار آن شده بود كه بحث در مورد يافتن گزينه‌اي ديگر براي ايفاي نقش ارز ذخيره جهاني، در دستور كار قرار گيرد و مدودف در سخنراني خود خواستار ايجاد يك كار گروه تحقيقاتي در مورد افزايش تعداد ارزهاي ذخيره و ايجاد يك ارز ذخيره فرامليتي شد. 

چين نيز با توجه به تأثير بحران اقتصادي بر امريكا خواهان به كارگيري ارزي جديد به جاي دلار در مبادلات مالي و اقتصادي جهان شده است و در توجيه اين تقاضا گفته است كه وجود يك ارز پايه‌ جديد مانع از آن خواهد شد كه سيستم مالي بين‌المللي تحت تأثير اين يا آن كشور معين قرار گيرد. در چنين شرايطي اين سؤال مطرح مي‌شود كه با وجود ضرورت جايگزيني دلار چرا بايد كماكان اكثر مبادلات تجاري ما مبتني بر دلار باشد در حالي كه امريكا با كشور ما دشمني آشكار دارد و تلاش مي‌كند از اين حربه براي توقف پيشرفت كشور و آسيب زدن به منافع ما ‌بهره‌برداري كند. 
  
پساتحريم و حذف دلار

در دوره پساتحريم يكي از مواردي كه مي‌تواند مورد توجه دولتمردان ايراني قرار بگيرد، توجه به تحريم استفاده از دلار در سيستم مبادلات داخلي كشور است كه بارها و بارها مورد تأكيد اقتصاددان داخلي قرار گرفته بود. چراكه فضاي كلي در صورت رفع تحريم‌ها مي‌تواند به اين مسئله كمك كند. در غير اين صورت و تكرار اشتباهات گذشته باز هم كشور زير فشار تحريم‌ها قرار خواهد گرفت و امريكايي‌ها باز هم از اين ابزار عليه منافع ملي كشورمان استفاده خواهند كرد. طي پنج سال گذشته بيش از 10 بانك در خارج از امريكا، عمدتاً اروپايي، به دليل دست داشتن در معاملات با ايران از سوي دستگاه قضايي امريكا مجازات شدند و ميليارد‌ها دلار جريمه پرداختند. بانكي كه بخواهد زير بار اين مجازات‌ها نرود، بايد از فعاليت در خاك امريكا دست بردارد و خود را از معاملات دلاري بين‌المللي هم كنار بكشد. كدام بانك صاحب اعتباري است كه بخواهد خود را از فعاليت در خاك بزرگ‌ترين قدرت اقتصادي دنيا كنار بكشد يا در معاملات خود از نيرومند‌ترين ارز جهان صرفنظر كند؟ 

ترديدي نيست كه در مرحله نخست بانك‌هاي اروپايي از چشم‌انداز مجازات‌هاي اقتصادي امريكا وحشت خواهند كرد ولي اين مسئله به صورت بسيار جدي مطرح خواهد شد كه چرا بايد يك ارز ذخيره جهاني به نام دلار اينچنين در خدمت گرايش‌هاي سياسي و استراتژيك لابي‌هاي واشنگتن و در رابطه با تركيب مجلس نمايندگان و كنگره امريكا مورد استفاده قرار بگيرد؟ اگر سناريوي رد نهايي توافق وين تحقق بپذيرد و ايران شكل تازه‌اي از روابط اقتصادي را در معادلات خود حاكم كند، بهترين شرايط براي كشور‌هايي چون ايران فراهم خواهد شد تا هجوم تازه‌اي را عليه دلار امريكا و موقعيت آن در روابط پولي بين‌المللي فراهم آورند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سعيد: 1394/5/2417:53:20،
27
10
قسمت آخر نوشته از مقاله دكتر خاوند در راديو فردا رونويسي شده است..عجب!!
Nico: 1394/5/2418:08:55،
28
16
فعلا آمریکا از اقتصادی ، ارزی ، سیاسی و نظامی و علمی‌ جلو تر از همه و رئیس کل است ، ممکن است یک روزی ورق بر گردد ، همان طور که تاریخ اینرا نشان می‌ دهد که امپراتو ری های زیادی آمدن و رفتن
حالا اگر روزی برسد که تمام ملت ها روی زمین تحت یک رهبری و یک قدرت فدرالی باشند آیا برای مردم این دنیا بهتر است یا نه ؟
به نظر من بهتر است، حد اقل دیگر جنگ وجود نه دارد ، حالا اون قدرت اگر مریخی هم باشد چه فرقی‌ برای مردم می‌ کند ، مهم این است که مردم خوب زندگی‌ کنند
وحيد يوسفي: 1394/5/2420:36:08،
20
12
جوك ميگي.
ريال اصلا ارزش نداره.
اصلا كسي ريال رو ارز حساب نميكنه.
تا وقتي ما وابسته به نفت هستيم و تا وقتي وارد كننده مطلق هستيم ارز به اين راحتي خارج ميشه از مملكت و هيچ سودآوري نداره.
بايد به توليد بها بديم.
آرش: 1394/5/2503:44:00،
20
15
قبلا پشتوانه دلار طلا و ١٠٠ دلار آمريكا مساوي يك اونس طلا بود
يعني اگه يك ١٠٠ دلاري رو ميبرديد بانك و ميكفتيد من طلا مي خوام بانك بايستي يك اونس طلا بهتون ميداد
يعني بانك مركزي معادل دلار چاپ شده بايد داراي طلا مي بود...
بعد از اينكه اقتصاد دنيا رشد كرد و دلار تبديل به ارز جهاني شد و با توجه به اينكه ميزان منابع طلا محدود بود دنيا به دليل كمبود وجود طلا و به طبع آن كمبود وجود دلار شاهد بحران اقتصادي شديدي شد و بايد راه حلي براي آن پيدا ميكردن كه آمريكايي ها با زيركي خاصي پشتوانهارزشمند و بي پاياني را جايگزين طلا كردند و آن پشتوانه چيزي نبود جز توكل به خداوند

آرش: 1394/5/2503:52:04،
10
10
اگه الان به پشت دلار هاتون نگاه كنيد نوشته we trusted god
يعني ما بر خدا توكل كرديم...
يعني پشتوانه پولشون از طلا تبديل به توكل به خدا شده كه تا به امروز هم جواب داده
آمريكا با سياست گذاري درست همه دنيا رو به نحوي معتاد به استفاده از دلار كرده و داره از اين اعتياد به نفع خودش استفاده ميكنه و بدون داشتن طلاي كافي و فقط با توكل به خدا داره كاغذي كه از پنبه توليد شده رو چاپ ميكنه كه اسمش دلار هست و با اين كارش داره تمام دنيا رو بدون جنگ و خون ريزي به غارت ميبره...
يعني كسري بودجه پيدا ميكنه دلار چاپ ميكنه
مي خواد نفت بخره دلار چاپ ميكنه
مي خواد طلا بخره دلار چاپ ميكنه
از سال ٢٠٠٨ تا ٢٠١٤ بدون پشتوانه ماهي ٨٠ ميليارد دلار چاپ ميكرد بدون كاهش ارزش دلار (٨٠ ميليارد دلار معادل فروش دو سال نفت ايران هست)
آرش: 1394/5/2503:59:44،
13
10
يعني آمريكا در عرض يك ماه به سادگي و فقط و فقط با چاپ اسكناسي به اسم دلارمعادل دو سال فروش نفتي كه ميليونها سال طول كشيده تا ايجاد بشه و با كلي زحمت استخراج شده رو صاحب ميشه
مثل اين ميمونه كه من به شخصي صد ميليون تومن بدهي داشته باشم و بجاي اينكه كار كنم و اون مبلغ رو پس بدم برم صد ميليون پول چاپ كنم :)
به همين سادگي ... خنده داره نه؟؟؟!!!!
آيا اين يك استعمار و چپاول مدرن نيست؟؟؟!!!!
خاشاک: 1394/5/2508:08:07،
16
12
عزیز جان چرا پرت و پلا میگی؟اگه آمریکا میخواست بدون پشتوانه پول چاپ کنه الن واحد پولیش ریال بود نه دلار
scorpion : 1394/5/2511:14:01،
15
9
وقتى اطلاعات نداري مجبور نيستي نظر بدي, آرش درست ميگه تازه ابعاد وحشتناكتري هم داره الان از نظر اقتصادي كشوراي دنيا به مصابه اياالتهاي آمريكا هستن حتي اگه باهاشون دشمن باشه, مشكلات اقتصاديشو بين همه كشورها توزيع ميكنه واز مزاياي اقتصاديشون بهره ميبره! اين نظر بزرگترين اقتصاددان هاست مطالعه كن تا پي ببري
آرش: 1394/5/2516:40:00،
14
10
ميشه بگيد پشتوانش چيه كه از ٢٠٠٨ تا ٢٠١٤ ماهي ٨٠ ميليارد دلار و از ٢٠١٤ تا به امروز ماهي ٤٠ ميليارد داره چاپ ميكنه؟؟؟!!!!
بهتون توصيه ميكنم بريد در زمينه بيت كوين مطالعه كنيد
اوس الماس: 1394/5/2510:46:57،
13
14
جناب آرش
ظاهراَ شما اوباما رو با احمدی نژاد اشتباه گرفتی
آرش: 1394/5/2516:36:58،
12
11
مي دونيد چرا هميشه ايران عقب مونده؟؟؟!!!!
١- هميشه فكر كرديم مرغ همسايه غاز هست
٢- عدم مطالعه و عدم آگاهي اكثريت
٣- خود بزرگ پنداري و در رويا زيستن
٤- كوچك كردن و به سخره گرفتن اقليت آگاه و نخبگان
شما اگه بتونيد به يك سطر از بيانات من ايراد مستدل بگيري بهتون جايزه ميدم
اميدوارم كه اين مطلب باعث بشه تا زمان بيشتري رو صرف مطالعه بكنيد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار