کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بافت فرش‌های آمریکایی‌پسند در ایران

کدخبر:۱۴۵۱۸پنجشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۹:۴۲۲۸۸۴ بازدید

بازار آمریکا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین بازارهای هدف صادراتی فرش دستباف ایرانی طی یکی دو دهه گذشته، از‌ سال 2010 به ...

بازار آمریکا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین بازارهای هدف صادراتی فرش دستباف ایرانی طی یکی دو دهه گذشته، از‌ سال 2010 به واسطه تحریم‌های اقتصادی از هنر صنعت فرش دستباف ایرانی محروم مانده بود. حال با توافقات هسته‌ای و البته قید شدن رفع ممنوعیت صادرات فرش ایران به آمریکا در بیانیه مشترک، پس از ٥‌سال غیبت، فرش ایران مجددا به بازارهای آمریکا بازخواهد گشت. البته بازگشت فرش ایرانی به بازارهای آمریکا چندان ساده هم نخواهد بود. چراکه در سال‌های غیبت ایران، فرش‌های هندی، پاکستانی و چینی‌توانسته‌اند جا پای خود را در این بازار محکم کنند. بی‌گمان در چنین شرایطی تنها با تکیه بر طراحی فرش‌های کیفی اما مطابق با سلیقه و خواست مشتریان و کاهش قیمت تمام شده می‌توان به تصاحب این بازار امید داشت. هر چند این نکته مورد توجه مسئولان قرار گرفته و رئیس مرکز ملی فرش روز گذشته از تولید فرش‌های آمریکایی‌پسند خبر داده است.

حمیدرضا کارگر رئیس مرکز ملی فرش ایران در گفت‌وگو با "روزنامه شهروند" با اشاره به ممنوعیت واردات فرش دستباف ایران به آمریکا از ‌سال 2010 ، میزان صادرات فرش به این کشور را پیش از تحریم بیش از ٨٠‌میلیون دلار اعلام و اظهار کرد: ایالات متحده آمریکا به‌عنوان بزرگترین بازار هدف ١٦,٥‌درصد از صادرات فرش ایران را به خود اختصاص داده بود.او در ادامه سخنان خود با بیان این‌که طی ٥‌سال گذشته کشورهای رقیب ما در تولیدات فرش و به‌طور مشخص هندوستان جایگزین ایران در آمریکا شده‌اند، ابراز امیدواری کرد که با لغو تحریم واردات فرش ایران در برنامه جامع توافق وین مورد تأکید قرار گرفته است، شاهد بازپس‌گیری سهم صادراتی‌مان در بازار آمریکا باشیم.

کارگر همچنین از جهش صادراتی فرش دستباف در‌ سال ٢٠١٦ میلادی خبر داد و افزود: در حالت خوشبینانه ظرف یک‌سال بعد از لغو تحریم‌ها میزان صادرات فرش دستباف به ٥٠٠‌میلیون دلار و در نگاه منطقی به ٤٠٠‌میلیون دلار در‌ سال افزایش خواهد یافت.

به گفته او، براساس آمار ارایه شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران در ٤ ماهه نخست امسال میزان صادرات فرش با اندکی رشد‌ هزار تن به ارزش ٦٠‌میلیون دلار رسیده است.رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین با اشاره به واردات ٢٠٠‌میلیون دلار فرش دستباف توسط آمریکا، خاطرنشان کرد: نباید ساده‌انگارانه گمان کنیم که بازار این کشور کاملا در دسترس است و در نخستین ‌سال بعد از لغو تحریم‌ها به ٨٠‌میلیون دلار ‌سال ٢٠١٠ بازخواهد گشت چرا که نه‌تنها با واقعیتی به‌عنوان تغییر دایمی سلایق مشتریان روبه‌رو هستیم بلکه با افزایش سهم رقبا در ٥‌سال غیبت ایران در بازار آمریکا نیز مواجه هستیم. به باور این مقام مسئول، هرچند ورود به بازار آمریکا به خاطر پیشینه قوی و خوشنامی برند فرش ایران و پشتیبانی شهروندان آمریکایی از این هنر صنعت ممکن و میسر است اما شناخت سلایق و رصد بازار امری ضروری است.

آغاز بافت پیش از توافق وین

او در ادامه با بیان این نکته که بافت فرش با توجه به علایق و سلیقه‌های خریداران آمریکا از مدت‌ها پیش در کشور آغاز شده است، اظهارکرد: شم تجاری تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران و شناخت و ارتباطی که بین فعالان فرش و شبکه توزیع در آمریکا وجود داشت موجب شد تا آنها پیش از دولت، با پیش‌بینی شرایط بازار به سمت تولیدات متناسب با نیاز بازار حرکت کنند.به گفته کارگر، در اوایل‌ سال ٩٤ یعنی بعد از توافق لوزان بازار آمریکا نسبت به ورود فرش‌های ایرانی امیدوار شد و این هنر صنعت رونقی دوباره یافته است.رئیس مرکز ملی فرش همچنین در رابطه با اقدامات صورت گرفته ازسوی این مرکز برای رصد بازارهای هدف نیز گفت: تعامل دولت با بخش خصوصی در این زمینه از چندی پیش آغاز شده و به دنبال این هستیم که در فرآیند تجاری سلیقه‌یابی، نیازسنجی و تبلیغات نگاه فعالانه‌ای به بازار آمریکا داشته باشیم.

فرش ایرانی ٥٠‌ درصد بالاتر از هند و پاکستان

از سوی دیگر، عابد عضو هیأت‌مدیره شرکت سهامی فرش ایران در گفت‌وگو با «شهروند» با بیان این‌که پیش از تحریم حدود یک‌پنجم صادرات فرش ایران به آمریکا انجام می‌شد، تنوع تولیدات فرش دستباف کشورمان در مقایسه با دیگر تولیدکنندگان این هنر صنعت را مورد توجه قرار داد و افزود: هرچند قیمت تمام شده رقبایمان در مقایسه با ما کمتر است اما با توجه به کیفیت و تنوع فرش‌های ایرانی می‌توان نسبت به بازپس‌گیری سهممان از بازارهای هدف امیدوار بود.

صادرات فرش ایرانی به اسم پاکستانی

او با اشاره به این‌که قیمت تمام شده تولیدات فرش دستباف ایران ٣٠ تا ٥٠‌درصد بالاتر از هند و پاکستان است، خاطرنشان کرد: البته با لغو تحریم‌ها و گشایش نقل و انتقالات بانکی، واردات مواد اولیه تسهیل و قیمت تمام شده تولیدات کاهش خواهد یافت. عضو هیأت‌مدیره شرکت سهامی فرش ایران با بیان این‌که در گذشته نیز صادرات فرش دستباف ایران متوقف نشده بود، گفت: با توجه به علاقه‌مندی شهروندان آمریکایی به فرش دستباف ایرانی، تجار پاکستانی برای پاسخ دادن به این نیاز و افزایش سهم خود در بازار این کشور، نسبت به واردات فرش‌های ایرانی و صادرات مجدد آن به ایالات متحده به اسم خودشان اقدام می‌کردند.به گفته این مقام مسئول، ایران زمانی بزرگترین صادر‌کننده فرش در جهان بود، اما تحریم‌ها و رقبای هندی و پاکستانی و چینی با تولید نسخه‌هایی ارزان‌تر و بی‌کیفیت‌تر از الگوهای فرش سنتی ایران به صنعت فرش این کشور ضربه وارد کردند البته برای جلوگیری از سوءاستفاده کشورهای رقیب از نام شهرهای ایران در تولیدات فرش نام ١٠ منطقه به ثبت جهانی رسیده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مسعود: 1394/5/2208:29:38،
93
17
به گفته این مسئول، ایران زمانی بزرگترین صادر‌کننده فرش در جهان بود،...

زمانی ایران قدرت اقتصادی اول منطقه بود

زمانی ایران در تمام دنیا احترام داشت... حالا عربها هم برایش شانه بالا می اندازند!

زمانی ایران نیاز به دشمن نداشت... حالا گروهکهای ریخی و طالبان و داعش هم برایش شاخ شانه میکشند!!!

زمانی شوروی بزرگ از ما هراس داشت... حالا روسیه اش برایمان اربابی میکند

بازم بگم؟

تاجر فرش: 1394/5/2219:14:20،
24
22
اگه ما تاجرا نبودیم بافنده ها میدونستن که صادرات رو اصلا چجوری مینویسن؟!
بنده در چهارراه سیروس فرش فروشی دارم و هر ماه کلی فرشهای ناشناخته از روستاهای تبریز و کرمان خریداری میکنم و بافنده هارو به یه نون و نوایی میرسونم
باید به روستایی های ساده دل که بهره هوشی چندانی ندارن کمک کرد و دستشونو گرفت نه اینکه به تاجرا خرده گرفت
رضا: 1394/5/2208:30:49،
53
15
تو داخل کشور فرشهای بسیار زیبایی بافته میشه ولی با هزاران ترفند ناجوانمردانه از دست بافنده گرفته میشه و به دست دلال میوفته. خدا نکنه این برنامه به خارج کشور هم سرایت بکنه چون اونا رو هم آلوده میکنه. بزرگترین صادرات ایران به دنیا ، کلاه برداری و دروغ و شیادی هست. خدا خودش به دنیا رحم بکنه.
هر کی: 1394/5/2209:57:33،
36
15
یه زمانی تو کشورهای اروپایی مخصوصت تو آلمان و اطریش مردم برای سرمایه گذاری بجای ملک و طلا ، فرش ایرانی می خریدند،فکرشو بکن،
یه زمانی هم همین ویران خودرو که اسمش ایران ناسیونال بود پیکان وانت صادر می کرد اگه گفتی به کجا ؟
نیما: 1394/5/2216:41:53،
21
16
کجا؟
هر چی : 1394/5/2210:11:42،
31
17
چرا هیچ کار ما با کارشناسی نیست واقعا چرا؟
بابا تو آمریکا طول و عرض فرش رو با اینچ اندازه می گیرن نه با متر یا سانتی متر برین برین اندازهاتونو درست کنین!همون کاری که کشور پهناور چین با گذاشتن اسم کاشان به یکی از شهراش داره فرش کاشان رو با سایز مورد پسند امریکا می بافه ، کجای کاری می گه بعده تحریم واردات مواد اولیه(منظورش حتما پشمه) ارزونتر می شه ! ایراد کار همین جاست می خوای ارزون تموم کنی به جا اینکه سایزشو درست کنی می زنی تو سر مال هیشکی هم نمی خره !! می فهمی
عباس: 1394/5/2210:46:06،
24
47
تو دنیا فرش ایرانی رو فقط فرش تبریز میدونند چون از لحاظ زیبایی و کیفیت خیلی خیلی سرتر از فرشهای دیگه هست تابلو فرشها رو هم نگو که وقتی توریستهای خارجی تو بازار مظفریه تابلو فرش تبریز میبینند دهانشان دو متر باز میمونه
هر کی: 1394/5/2211:07:39،
37
25
عاباس آقا صحبت تبریز و کاشان نیست صحبته فرشه ایرانه ایران می فهمی !تا جایی هم که یادمه تبریزم جزو ایرانه!درضمن توریستهای خارجی (ذاتن مگه توریست نباید خارجی باشه حالا هر چی) هر چیزی رو که تو ایران می بینن دهنشون باز می مونه!
علی: 1394/5/2213:28:49،
37
20
دمت گرم هرکی جون گل گفتی
در جواب هر کی: 1394/5/2309:04:24،
21
19
1. اصل حرف شما دسته ولی ای کاش با تمسخر بیانش نمی کردید.
2. تورست یعنی گردشگر پس می تواند خارجی یا داخلی باشد یعنی از شهرهای دیگر ایران به تبریز رفته باشد. پس توریست خارجی اشتباه نیست.
محسن نمادي وثوقي: 1394/5/2212:58:51،
26
16
سلام .دوستان نظرات جالبي ميدين اصلا ميدونين فرش چيه ؟!؟ بازار فرش چيه؟!؟ چرخه ي فرش به چه شكليه؟!؟ اگه ميدونستين نظرات خام نميدادين و به اينچ متر كردن و پهناور بودن چين رو ربط به بازار نميدادين.شما علاقه به خود فروشي دارين شما علاقه به قش كردن به طرف مقابل دارين هميشه دوست دارين سوار شما بشن تا بخواين سواري بگيرم.شرايط حقوق كارگر در هيچ صنفي تو ايران رعايت نميشه ولي راجب فرش كه كار اجدادي من هست هيچ وقت بافنده صاحب پشم دار قالي و... نبوده و مزد بابت بافت گرفته حرف شما در ابعاد كوچك مثال داره برادر .اگر شما هم مثل من ٤٠٠ ميليون فرش دستبافت آنتيك و قديمي از ١٢ سال پيش تو انبار داشتين كه خاك بخوره اينطور جواب ميدادين با تورم حساب كنين سرمايه اي كه اون سال ٤٠٠ ميليون بود الان چه مبلغيه و اين ضرر رو چطور ميشه جبران كرد لطفا مثل چي سرتون رو هر جايي نكنيد و مثال تزويد آقاي پيكان وانت.
هرکی: 1394/5/2216:40:19،
16
17
محسن جان شما که فقط چندتا سوال پرسیدی ! آخرش توپیدی به ما! خوب شما بعنوان کارشناس و یک فعال جز در زمینه فرش دستباف نظر بده استفاده کنیم ! راه کار بده!اینکه چند ساله فرشات مونده رو دستت می دونم تقصیر خودت نیست!کاره اسرائیله! من نظر خودمو دادم اگه مخالفی نقدش کن و نظر خودتم بده!!!!!!!!!!
در ضمن تو کار فرش 400 میلیون سرمایه خیلی کمیه تقریبا پول یه جفت فرش 2در 3 با کیفت خوبه البته نه عالی!درسته؟
وحيد يوسفي: 1394/5/2213:20:42،
25
28
آمريكا فرش رو ميخواد چيكار؟
آمريكا فقط دنبال پيشرفتهاي تكنولوژيكي و استراتژيكي و نظاميه و فقط ميخواد توي منطقه حاكم بشه و فرمانروايي كنه.
وگرنه خودش هم ميتونه فرش رو توليد كنه. اونم با كيفيت صد برابر بهتر از ايران.
شما هم دلتون خوشه ها.
هرکی: 1394/5/2216:49:39،
18
17
داری شوخی می کنی یا جدا به این باور رسوندنت؟
سورنا: 1394/5/2214:15:10،
20
15
يه عكس قديمي ديدم،اعراب دوبي باهيجان وافتخار ،ژيان هاي ساخت ايران رواز كشتي پياده ميكردن،الان اوناچي سوارميشن وماچي!!!
مهدی: 1394/5/2304:54:42،
21
20
کل صادرات فرش در خوشبینانه ترین حالت سالی 500 میلیون دلاره.
ما تو میدان گازی پارس جنوبی به این خاطر که قطر بیشتر برداشت میکنه سالی 5 میلیارد دلار ضرر میکنیم.
سر کیسه رو ول کردیم چسبیدیم به سوراخ کیسه.
با صنایع دستی چرخ مملکت نمیچرخه. مگه ما نوکر اوناییم فرش ببافیم اونا بندازن زیر پاشون.
این فرش باف ها هم اگه کار دیگه ای داشتن فرش نمیبافتن با ماهی کمتر از 200 هزارتومن درامد در ماه
جواب به تاجر فرش: 1394/5/2321:49:33،
20
16
واقعا از این نوشته ات شرمنده شدم که اسم خودت رو هم تاجر فرش گذاشتی
بسی جای شرمندگی داره که این همه از مردم همین روستاها به نون و نوایی رسیدن وحالا در اینجا اونهارو ساده با ضریب هوشی پایین خطاب میکنند
من حاضرم بین شما تاجرها و ساده ترین فرد روستایی یه مسابقه ضریب هوشی برگذار کنم بعد میبینید که شما ضریب هوشی پائینی دارید یا این روستائی های زحمت کش
اگه این روستائیهای زحمتکش نبودند معلوم نبود شما چه کاره میشدید شاید حتی نان برای خوردن هم پیدا نمیکردید
جواب به تاجر فرش: 1394/5/2321:56:46،
21
18
شما به خیال خودت تاجر فرش هستی . در صورتی که اگه بافنده های فرش نباشند شما هم نیستی .
تمام زحمت رو اونها میکشند و شما تاجرها ( دلال فرش) بیشترین سود رو میبری با قیمت پائین میخرید و 100 برابر گرونتر میفروشید و به بافنده توهین هم میکنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آرسان: 1395/1/1218:48:11،
11
7
سلام علیکم من یه تابلو فرش بافته شده دارم می خاستم بفروشمش نمی دونم کجا به پولشم شدیدا احتیاج دارم لطفا راهنماییم کنید.با تشکر

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار