کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شوک يوآن ارزان به كسب‌و‌كار جهان

کدخبر:۱۴۵۱۴چهارشنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۰:۲۷۳۱۷۳ بازدید

شوك اقتصادي كاهش عامدانه ارزش پول رايج چين، جهان توسعه‌يافته و درحال توسعه را در معرض آسيب‌ها و بحران‌هاي جدي قرار خواهد داد. بانك ...
شوک يوآن ارزان به كسب‌و‌كار جهان

شوك اقتصادي كاهش عامدانه ارزش پول رايج چين، جهان توسعه‌يافته و درحال توسعه را در معرض آسيب‌ها و بحران‌هاي جدي قرار خواهد داد. بانك مركزي چين سه‌شنبه در اقدامي كم‌سابقه ارزش برابري يوآن در برابر دلار را 1.9درصد كاهش داد. روندي كه در روز چهارشنبه نيز ادامه يافت و بازار جهاني نفت و بورس‌هاي جهان را تحت تاثير قرار داد. خبرگزاري بلومبرگ به نقل از منابع مطلع از ادامه فشارها بر بانك مركزي چين براي كاهش بيشتر ارزش يوآن خبر داده است. اين درحالي است كه تصميم بانك مركزي چين، نگراني‌هاي جدي را در بازارهاي جهاني درپي داشته تا جايي كه مقام‌هاي امريكايي ضمن ابراز نگراني خود اعلام كرده‌اند در سفر ماه آينده شي جين‌پينگ، رييس‌جمهور چين به واشنگتن در اين باره با او صحبت خواهند كرد.

به گزارش تعادل، حتي پيش از كاهش اخير در نرخ برابري يوآن، ايالات متحده و ساير كشورهاي عمده جهان از چين به خاطر آزاد نبودن نرخ برابري يوآن انتقاد مي‌كردند و خواستار آن بودند كه بهاي يوآن، مانند اكثر ارزهاي معتبر، در بازار آزاد تعيين شود. با توجه به مازاد تجاري و ذخيره ارزي قابل توجه چين، انتظار اين بود كه نرخ يوآن افزايش يابد و باعث كاهش صادرات چين به اين كشورها و افزايش واردات چين شود. اما بانك مركزي چين عملا سياستي مغاير با انتظارات كشورهاي صنعتي را به اجرا گذاشت.


 كاهش ارزش يوآن : آغاز يك داستان

اكونوميست در گزارشي با اشاره به تاثير منفي شوك اقتصادي كاهش ارزش يوآن براقتصاد جهان مي‌نويسد، كاهش ارزش يوآن- واحد پول چين- چهارشنبه به زير 2درصد رسيد كه اين خود آغازگر يك داستان بزرگ است. حافظه تاريخي جهان موارد فراواني از سقوط ارزش پول رايج كشورهاي جهان را به ياد دارد كه هريك به سهم خود به نوعي اقتصاد جهان را به لرزه درآورده است. كاهش ارزش «ليره استرلينگ» در سال‌هاي 1967 و 1992 ميلادي يا كاهش ارزش واحد پول آرژانتين (پزو) در سال‌هاي 2001 و 2002 ميلادي ازجمله اين موارد است. هنگامي كه پول رايج كشوري سقوط مي‌كند، شروع يك تحول بزرگ كليد مي‌خورد. «رابرت پيستون» از كارشناسان بي‌بي‌سي درخصوص اين تحول اقتصادي جهان معتقد است كه اهميت سقوط ارزش يوآن به مراتب بيشتر از بحران مالي يونان يا بالارفتن نرخ بهره در بانك مركزي امريكاست. فوري‌ترين آثار حتمي اين تحول اقتصادي، سقوط قيمت كالا و ضعيف شدن بازارهاي نوظهور است كه به نوبه خود عميقا عامل نگراني است. پيش‌بيني كارگزاران بورس نيز چنين است كه سقوط ارزش يوآن موجي جديد از افت سريع قيمت‌ها را در سراسر جهان به دنبال خواهد داشت. اين تحول، رقباي اقتصادي در آسيا را با بحران روبه‌رو خواهد كرد و آنها را مجبور خواهد كرد عامدانه ارزش پول‌هاي ملي خود را پايين آورند. اين تحول، قيمت واردات را در جهان توسعه‌يافته نيز كاهش خواهد داد.

اما منافع اقتصادي كاهش 2 درصد ارزش يوآن آن قدر نيست كه بر مضراتش ارجحيت داشته باشد. كاهش ارزش يوآن به زحمت موفق خواهد شد، حجم صادرات چين را بالا ببرد. اين صادرات در ماه جولاي 8.3 درصد افت داشت. «بانك واريزهاي بين‌المللي» كه شاخص‌هاي حقيقي تجاري ارزهاي مختلف را محاسبه مي‌كند، اعلام كرده كه از ماه ژوئن شاخص چين 126 بوده است كه نسبت به‌رقم 111 در سال قبل و 105 در سپتامبر2012 رقم بالايي است.

اكونوميست مي‌نويسد، اين آمار فقط يك اصلاح حاشيه‌يي از اين مزيت است و بيشتر يك علامت است. امكان دارد اين تصميم‌گيري دولت چين واكنش آن به نگراني‌هاي صندوق بين‌المللي پول در مورد چين باشد. چين از صندوق بين‌المللي پول تقاضا كرده يوآن را به عنوان يك ارز بين‌المللي در معاملات بين‌المللي بگنجاند و آن را در سبد حق ويژه قرعه‌كشي بگنجاند. صندوق بين‌المللي پول در مورد تصميم‌گيري در اين زمينه مردد است. بنا بر اين گزارش، چين عميقا علاقه‌مند است يوآن را در جايگاه ارزهاي بين‌المللي جاي دهد. چين دو هدف را از اين داعيه‌اش دنبال مي‌كند، نخست آنكه به دنبال ارتقاي جايگاه و منزلت و اعتبار جهاني خود است و ديگر آنكه مترصد است با اين اقدام كمك شاياني به بخش مالي خود كند. با اين ارزيابي، چين معتقد است كه ذره‌يي انعطاف وارد آوردن در ارزش واحد پول ملي، امكان دارد راه رسيدن به اين آرمان را كوتاه كند. آثار اين تصميم‌گيري چين آنقدر بزرگ نيست كه حقيقتا براي همسايگان آسيايي و امريكايي چين آزاردهنده باشد. اما نكته مهم اين است كه آيا چين موفق به مديريت اين تحول عظيم خواهد بود؟ تنزل جزئي ارزش يوآن، امكان دارد باعث شود سطح انتظارات معامله‌گران بازار تجارت بالا رود. هنوز سياست‌هاي «بانك خلق چين» در ارتباط با اين روند جديد نامعلوم است. احراز اين امر مستلزم آن است كه «بانك خلق چين» براي دفاع از نرخ جديد ارزش يوآن، از ذخاير ارزي استفاده كند. اين بانك داراي حجم عظميي از ذخاير ارزي است، اما كاهش 300ميليارد دلاري اين ذخاير امكان دارد وقفه‌يي در اجراي طرح‌هاي مالي دولت چين ايجاد كند.

چين همزمان درچندين شعبده متفاوت تردستي مي‌كند. پكن درحال انتقال از دوران اقتصاد متكي بر سرمايه‌گذاري به يك مدل اقتصادي متكي بر مصرف است، بدون آنكه اجازه دهد رشد اقتصادي بيش از اين فرو بريزد. چين همزمان در تلاش است كه سفته‌بازي در املاك و سهام را در كنترل و سلطه خود درآورد، بدون آنكه ضربه‌يي بر اين صنعت وارد آيد. چين تصميم به درگيرشدن در بازار دارد، بدون آنكه دچار شكنندگي شده و ضربه‌يي را متحمل شود. چين تصميم دارد بخش مالي خود را گسترش دهد، بدون آنكه در گردش پول، متحمل رنجي شود كه قاره آسيا را اواخر دهه1990 بي‌ثبات كرد.

چين مصمم است كه همه اين طرح‌ها را همزمان با هم اجرا كند. شگفت‌آور خواهد بود اگر نتواند حتي يكي از آنها را به انجام برساند. كار پكن در اين مسير آن قدر دشوار و پيچيده است كه چاره‌يي ندارد جز آنكه هر از گاهي علائم گيج‌كننده‌يي ارسال كند.


جنگ‌هاي رايج پولي: خوب يا بد؟

اما نظريه‌هاي مخالف هم مهم است و معتقد است كه جنگ‌هاي پول رايج، چندان هم موضوع بدي نمي‌تواند باشد چراكه اين جنگ‌ها معمولا همراه با آسودگي پولي است. حتي اگر همه اين پول‌هاي رايج به نقطه اول خود بازگردند يعني نقطه‌يي كه هيچ‌كس نتواند از ارزش اين پول‌ها بكاهد، البته حاصل آن اين خواهد بود كه جهان هم از بابت اجراي سياست‌هاي پولي آسوده‌خاطر خواهد بود. سوال بزرگ قابل طرح آن است كه آيا سياست پولي كارايي خود را از دست داده و تنها نتيجه مثبت كاهش كمي و ساير سياست‌ها زير فشاربودن پول رايج است؟ اگر اين فرض صحت داشته باشد، اين يك بازي صفر- صفر است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ایرانی: 1394/5/2200:20:57،
34
14
کار ما از شوکو زلزله گذشته به بندری رسیده!
حامد: 1394/5/2412:11:09،
12
8
این مردم ما خیلی باحالن دولت نرخ ارزو واقعی میکنه میگن ارزش پولمون کم شده تحقیر شدیم بدبخت شدیم ارزش پولو حفظ میکنه میگید خائنه داره به مملکت ضربه میزنه داره جلو تولید رو میگیره کلا دنبال غر زدن هستید و فقط فکر منافع شخصیتون دوزار اگه مثل این کشورای دیگه فکر کشورتون بودین وضع ما این نبود
مستر: 1394/5/2200:58:10،
26
36
بهتون گفته بودم کاری میکنه تمام پول های جهان جلوی دلار زانو بزنن
مخصوصا اون کشورهایی که شاخ و شونه میکشن
هرکه باهاش دراُفتاد وراُفتاد
Saeed: 1394/5/2209:36:20،
36
15
مستر جان دقیقا بر عکسه
سالهاست چین با پایین نگه داشتن عمدی نرخ پولش ؛ دنیا و از جمله امریکا رو به زانو در آورده که تولید رو تعطیل کنند و بجاش از چین واردات کنن.
Saeed: 1394/5/2209:45:36،
20
16
مستر جان برعکسه
ُالهاست چین با پایین نگخه داشتن عمدی نرخ پولش؛ دنیا و از جمله امریکا رو به زانو در آورده که تولید رو تعطیل کنن و بجاش از چین واردات کنن.
حمید: 1394/5/2211:26:26،
20
15
مستر جان وقتی ارزش پول ملی تعمدا" کاهش می یابد یعنی در کوتاه مدت به ازای هر دلار صادرات پول ملی بیشتری به دست می آید باعث تشویق کارخانجات داخلی برای صادرات بیشتر میشود.این رونق اقتصادی را در پی خواهد داشت و البته دولت چین در ادامه با کنترل تورم و نقدینگی ناشی از این شوک مانع ضرر و زیان صنایع ملی خود خواهد شد.
حالا اگه به گذشته برگردیم بین سالهای 1386تا 1390 یعنی اوج درآمد نفتی دولت قبل 180 درجه برعکس کار میکرد : بالا نگه داشتن ارزش پول تا 200 درصد ارزش واقعی در نتیجه به صرفه نبودن تولید ملی و سیل واردات کالای خارجی....نتیجه آن بدبختی صنایع در 1 تا 2 سال اخیر که همگی با آن درگیریم . کاری که دولت قبل با اقتصاد ایران کرد از حمله نظامی به ایران بدتر بود.
كجا؟: 1394/5/2213:52:08،
15
9
مستر جان دقيقا كجا گفته بودي،؟
بعضي ها فقط محتاج توجه ديگران هستن واقعا خجالت داره
حسینقلیخان: 1394/5/2201:04:23،
43
15
جالبه انها ارزش پول ملی خود را کاهش میدهند اما هیچ تغییری در قیمت کالاهای تولیدی خود اعمال نمیکنند و این یعنی اقتصاد تولیدی .
ریال ما در مقابل ارزهای خارجی کاهش پیدا میکند اجناس تولیدی دو برابر گرانتر میشود این یعنی مونتاژ چرا چون ارز گران شده .
یک بنده خدا: 1394/5/2323:02:01،
19
8
خیر.
به علت اینکه دولت چین در عوض صادرات کالا نه تنها معافیت های مالیاتی به تولید کنندگان اختصاص می دهد, بلکه سوبسید نیز به آنها پرداخت می کند که باعث پایین نگاه داشتن قیمت ها می شود.
در ایران دولت نه تنها مالیات دوبل و سوبل از تولید کنندگان طلب می کند, بلکه با تصویب انواع و اقسام قوانین از قبیل دریافت حق بیمه از بن کارگران و بالا بردن قیمت حامل های انرژی و ... مسبب بالا رفتن قیمت کالاهای تولیدی نیز می شود.
دوما چین به علت اینکه عموما به عنوان مونتاژ کننده محصولات برای شرکت ها و کمپانی های خارجی کار می کند, نه اینکه خود تولید کننده محصولات باشد, عمده تاثیر کاهش ارزش پول ملی آن در حقوق کارگران و کارمندان خلاصه می شود که تاثیر چشمگیری در قیمت نهایی محصولات ندارد.
رسول: 1394/5/2201:06:08،
17
27
جهاني طلا داره ميره بالا
فكر كنم طلا تو ايران گرمي ٩٥،٠٠٠ تا ٩٧،٠٠٠ برسه
سامی: 1394/5/2201:49:35،
24
13
تقصیر نداره . چین سود کمتر رو با مشتری بیشتر خواسته جبران کنه از طرفی رقبای بیشتری رو از دور خارج کنه تا بتونه شکم یک میلیاردو نیم گرسنه رو سیر کنه .
من: 1394/5/2323:04:54،
12
10
این شوک های مصنوعی فقط باعث مصممتر شدن کشورهایی مثل ژاپن و آلمان و فرانسه و آمریکا و مکزیک و ... میشه که یواش یواش سازمان تجارت جهانی رو کنار بزارند و وارد قراردادها و تفاهمنامه های دوطرفه بین خودشون بشن که بتونن با چین رقابت کنند. مثل قراردادی که آمریکا پیشنهاد داده به ژاپن و دیگر کشورهای همسوی آمریکا در حوزه قاره آمریکا و آسیا.
کاظمی: 1394/5/2202:25:18،
28
14
با سلام بدون شک کشور چین با اتکا به نیروی کار ارزان خود باعث جلوگیری از واردات وافزایش صادرات و در نتیجه افزایش تولید ناخالص ملی و رشد اقتصادی خواهد شد
خودشم: 1394/5/2202:26:40،
20
13
چیز خاصی نیست در حد واقعه شوک اور خیلی بزرگ و جهانی کاهش ارزش پول ملی ایران در سال های اخیر که ناگهان یک سوم شد که نیست؟
اقتصاددان: 1394/5/2203:18:57،
25
13
هر اتفاقی تو جهان بیفته قطعا باعث گرونی تو ایران میشه.دلیلش هم بعد ساخته میشه.
مهدی نقاشه: 1394/5/2207:02:09،
27
14
درجایی از مقاله ذکر شده کاهش ارزش پزو آرژانتین اقتصاد دنیا رو بلرزه انداخت
ببخشید . همین 4 سال پیش بود که ارزش پول ایران 350% کاهش پیدا کرد . کجای دنیا لرزید ؟؟؟
ساده اید ها
هوتن: 1394/5/2208:59:09،
22
17
خوش به حال تجار بنجل بیار چینی . . . . یه سود اومد رو سودشون
kia: 1394/5/2211:25:40،
17
14
اقا مهدی ،داداش پول ما مثل حرفامون مصرف داخلی داره ، البته اگه بخواهیم پز بدیم ،باید بگیم ،این که چیزی نیست ، چین از ما یاد گرفته ما حدود 36 ساله که ارزش پولمونو هرسال میاریم پایین ، تا همه کشورا رو به لرزه در بیاریم ومجبور بشن کالای مارو وارد کنن.خخخخخخخخخخخخخ.
سالار: 1394/5/2216:40:24،
11
9
جنگ ارزی از دیرباز بین کشورهای مختلف وجود داشته و کشورهایی کهدباعلم و دانش از ارزش پول ملی خود کاسته اند در دراز مدت اقتصاد جهان را دزدست گرفته اند .کتاب جنگ ارزی از انتشارات دنیای اقتصاد این مطلب را در دهه های مختلف بررسی کرده استمهدی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار