کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازگشت دلار به نرخ پیش از توافق !

کدخبر:۱۴۳۸۴شنبه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۱:۳۳۵۲۲۹ بازدید

دومین هفته مرداد نیز در شرایطی نسبتاً آرام پشت‌سر گذاشته شد و به نظر می‌رسد فضای «منطق» بر بازارهای مالی کشورمان حاکم شده است. برخلاف سال ...

دومین هفته مرداد نیز در شرایطی نسبتاً آرام پشت‌سر گذاشته شد و به نظر می‌رسد فضای «منطق» بر بازارهای مالی کشورمان حاکم شده است. برخلاف سال نخست فعالیت دولت یازدهم که نوسانات هیجانی قابل توجهی در میان معامله‌گران به چشم می‌خورد، مدتی است رفتار متین فعالان اقتصادی موجب آرامش نسبی در بازارها شده است. 

از آنجا که توافق هسته‌ای نیز مطابق انتظار تمامی بازارهای مالی کشور بود، موجب جهش یا ریزش مداومی در قیمت‌ها نشد؛ به طوری که شاخص کل بورس 9 روز معاملاتی است در کانال 66 هزار‌واحدی نوسان می‌کند و دلار نیز در کانال 3300‌تومانی آرامش نسبی پیدا کرده است. بررسی رفتار سهامداران بورس و معامله‌گران ارز نشان می‌دهد، هیجانات تا حدود زیادی در بازارها کنترل شده و مسیر معقولی در معاملات مشاهده می‌شود.


خنثی بودن توافق بر بازارها؟

قیمت دلار از روزهای ابتدایی مردادماه وارد کانال 3300‌تومانی شد و در ادامه در محدوده 3300 تا 3350 تومان به نوسان پرداخت، امری که تداعی‌گر نوسان قیمت ارز در این محدوده در یک دوره نسبتاً قابل توجه پیش از توافق است. از 20 اسفند سال گذشته محدوده اصلی نوسان دلار، همین بازه قیمتی بوده و خروج دلار از این بازه نوسانی، به صورت مقطعی صورت گرفته است. به طوری که در فروردین‌ماه فقط دو روز قیمت دلار زیر 3300 تومان رفت و کمتر از هفت روز نیز قیمت نهایتاً تا 3370 تومان بالا رفته بود؛ در همه روزهای اردیبهشت‌ماه قیمت در حبس بازه‌ای 3300 تومان تا 3350 تومان نوسان می‌کرد؛ در خردادماه نیز این محدوده قیمتی تا روزهای پایانی ماه پایدار ماند و فقط از 25 خرداد به بعد قیمت تا حدودی پایین آمد و کف بازه نوسانی به 3280 تومان رسید؛ در نخستین ماه تابستان که دوره حصول توافق بود، از روز 6 تا 14 تیرماه قیمت به بالای 3300 تومان بازگشت.

 اما از یک هفته پیش از نهایی شدن توافق و افزایش امیدواری نسبت به مذاکرات قیمت مجدداً به کانال پایین یعنی محدوده 3250 تا 3300 تومان (به جز موارد معدودی خروج موقت از این بازه قیمتی) وارد شد و نهایتاً از 4 مرداد و ثبت مجدد قیمت 3300‌تومانی، محدوده 3300 تا 3350‌تومانی برای هر دلار مجدداً اعتبار خود را در بازار ارز بازیافت. وضعیتی که تا چهارشنبه هفته گذشته (14 مرداد) به مدت 10 روز، پابرجا بوده است. این موضوع نشان می‌دهد اثر توافق بر بازار ارز، خنثی بوده است و با عدم تغییر عوامل «واقعی»، قیمت‌ها هم در همان محدوده پیشین وارد نوسان شده‌اند.


دو گمانه‌زنی از ماهیت انتظارات

در توضیح وضعیت اخیر یعنی بازگشت محدوده 3300 تا 3350‌تومانی برای نوسان ارز طی روزهای گذشته و تکرار شرایط پیش از توافق، به دو نکته اشاره می‌شود. موضوع نخست، این گمانه‌زنی است که به دلیل اطمینان نسبی فعالان بازارها به حصول توافق، شرایط روانی انتظاری پس از توافق عملاً تا حد زیادی بر فضای ذهنی بازارها طی ماه‌های گذشته غالب شده بود و به همین دلیل، گفته می‌شود اثرات توافق بر قیمت‌ها «پیشخور» شده بود. همان‌طور که گفته شد، این تحلیل بر اساس این فرضیه استدلال می‌کند که حس غالب در بازارها در هفته‌ها و ماه‌های پیش از توافق، عموماً این بوده که مذاکرات هسته‌ای «نهایتاً» به نتیجه می‌رسد و به همین دلیل، صرف حصول توافق نمی‌توانست بازارها را «غافلگیر» کرده و به تغییرات قابل توجهی در محدوده‌های قیمتی آنها منجر شود. 

مطابق این تحلیل، گام‌های بعدی توافق که اثرات واقعی شرایط آتی اقتصادی را بر اقتصاد کشور مشخص می‌کند (ورود دارایی‌های بلوکه‌شده، افزایش صادرات نفت، برداشته شدن محدودیت‌های تجاری و نهایتاً روشن شدن سیاست‌های دولت در قبال ارز، نفت، بودجه و نقدینگی) خواهد توانست بازار ارز را با اطلاعات کامل‌تری همراه کند و در نتیجه، محدوده باثبات‌تری را برای ورود ارز به مسیر انتظاری آتی در فضای بدون تحریم، مشخص کند.

 موضوع دیگری که در تفسیر فضای انتظاری کنونی خصوصاً در بازار سهام به آن اشاره می‌شود، این است که به دلیل نوسان‌های قبلی و شرایط بعضاً غافلگیرکننده و غیرقابل‌پیش‌بینی بازارها طی برخی از مقاطع تحریم؛ معامله‌گران «احتیاط» را چاشنی کار خود قرار داده‌اند و به همین دلیل، به سادگی قبل اقدام به ورود به بازار بر اساس تحلیل‌های شخصی خود نمی‌کنند. این تحلیل معتقد است همسو شدن انتظارات روانی معامله‌گران پیش و پس از توافق، به صورت «تدریجی» صورت گرفته و به همین دلیل، اعلام حصول توافق به صورت یک نقطه کانونی مهم برای بازارها عمل نکرده و در واقع، مراحل بعدی توافق است که این فرآیند را تکمیل می‌کند. 

به عنوان مثال مراحلی مثل «تصویب توافق در کنگره یا وتوی اوباما در صورت عدم تصویب»، «موافقت با نتایج مذاکرات از سوی نهادهای داخل ایران»، «تایید اقدامات ایران از سوی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای»‌ و «آغاز شدن فرآیند لغو تحریم‌ها»، همه اجزایی هستند از چیزی که «توافق هسته‌ای» نامیده می‌شود و بدون تکمیل این پازل‌ها، نمی‌توان انتظار داشت فاصله قابل توجهی بین دوره «پیشاتوافق» و «پساتوافق» وجود داشته باشد؛ چه این تفاوت، بیش از هر چیز مخصوص دوره‌های «پیشاتحریم»‌ و «پساتحریم» است.


عضو شورای بورس: سنجیده عمل کنید

چهارشنبه هفته گذشته یادداشتی طولانی ولی تقریباً خواندنی از سوی «حسین عبده‌تبریزی»، عضو کنونی شورای عالی بورس و دبیر کل پیشین بورس تهران، در روزنامه «دنیای اقتصاد» و تحت عنوان «سخنی با معامله‌گران سهام» منتشر شد که در آن، این چهره قدیمی در حوزه مالی کشور، کوشیده بود با زبانی نسبتاً «ساده» به معامله‌گران بگوید که بازار کنونی به «سادگی» بازار دهه 70 کشور نیست. در این یادداشت با اشاره به اینکه «بازار سرمایه این تحول را بسیار مثبت و به نفع بازار سهام، شرکت‌ها و قیمت‌ها می‌داند» و «سهامداران ایرانی بعد از نزدیک به دو سال فرصت آن را خواهند داشت که بخشی از زیان‌های خود را جبران کنند و شاید هم سود کنند»، دبیر کل پیشین بورس تهران افزوده بود:‌ «من هم بسیار امیدوارم؛ من هم بسیار خوشحالم. 

شاید همان‌قدر که آقای «داو» و آقای «جونز» در سال 1889 خوشحال و امیدوار شدند وقتی شماره اول روزنامه وال‌استریت را در چهار صفحه منتشر کردند.» عضو فعلی شورای عالی بورس با وجود اینکه در جایی از یادداشت خود اشاره کرده بود که به دلیل مسوولیت خود، معمولاً توصیه‌ای به سهامداران و معامله‌گران نمی‌کند و «بارها از من پرسیده‌اند که وضع بازار چه می‌شود. من با گفتن این جمله که عضو شورا هستم و حق اظهارنظر ندارم، از پاسخ ‌دادن طفره رفته‌ام؛ اما واقعیت این بوده که بازار را نمی‌شناخته‌ام»؛ در ادامه پیش‌بینی خود را با تاکید بر مثبت بودن روند آتی بازار ارائه کرده بود و افزوده بود: «باز هم معتقدم بازار حرکت خواهد کرد و حتی نگرانم که دوباره تند برود. 

بازار هنوز منافع عظیم این موافقت تاریخی را تنزیل نکرده است. بازار هنوز موقعیت جدید ایران را در منطقه در قیمت‌ها منعکس نکرده است. بازار هنوز توان وام‌گیری را لحاظ نکرده است. بله، نگران اضافه جهش (overshoot) بازارم. حالا دوباره به گمان من امکان از حد خارج ‌شدن قیمت‌ها در بازار و ضرر و زیان عوام بازار وجود دارد».

نهایتاً، موضوعی که این پیشکسوت بازار سرمایه به معامله‌گران کنونی توصیه کرده بود، مبنی بر این محورها بود که «سهامداران غیرحرفه‌ای نباید در بازار پرسه بزنند و به عقل خودشان سهام بخرند و بهتر است حصه‌دار صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک باشند»، «مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم در دو یا سه سال آینده می‌توانند استراتژی محافظه‌کارانه تشکیل سبدهای کم‌ریسک‌تر را دنبال کنند» و در ادامه،‌ درباره «اشخاص عمدتاً حقیقی فعال» نیز که به عنوان «مخاطبان اصلی این یادداشت»‌ معرفی شده بودند، گفته شده بود: «این افراد به شجاعت مفرطی نیاز دارند که به خود بیایند و اگر می‌خواهند بازار را هدایت کنند، کاستی‌های خود را بپذیرند و در پی رفع آنها باشند. 

در ایران، بازار سرمایه ضعیف دیگر با سطح دانش قبلی و با پرداختن به کلیات جلو نمی‌رود. هیچ‌کس با پولدار شدن آنها مخالف نیست، اما دستیابی به سود و امکانات بازار، دانش و استراتژی مناسب «معامله‌گران» را می‌طلبد، البته شانس هم لازم است و البته شانس خاصیت دموکراتیک دارد و فارغ از مهارت افراد، در هر خانه‌ای را می‌زند؛ اما آنهایی در را باز می‌کنند که آماده‌ترند».

همچنین، موضوعی که اذعان به آن در این یادداشت از سوی این متخصص مالی کشور تا اندازه‌ای غیرمنتظره بود، این واقعیت بود که ««مالی» رشته جوانی است و بی‌شک هنوز به یک علم درست و حسابی بدل نشده است و نظریه کارایی بازار آنچنان سفت‌وسخت هم قابل دفاع نیست» و در نتیجه، با اذعان به مشکلات «قیمت» گفته شده بود که «قیمت‌ها همه اطلاعات موجود را به گونه‌ای جذب نمی‌کنند که برای سرمایه‌گذاران کلاً غیرقابل‌پیش‌بینی باشند و «معامله‌گران» نتوانند از آن طریق سود به دست آورند». 

این کارشناس قدیمی بازار، در نهایت به معامله‌گران توصیه کرده بود با همه امکانات مالی خود وارد بازار نشوند، ارزش اطلاعات تاریخی را بیش از حد جدی نگیرند و روی نمودارهای فنی با فرض تکرار روندها چندان حساب باز نکنند و در نهایت، خود را برای تحلیل‌های بنیادی قوی‌تر آماده کنند.


عارضه جدید بورس تهران؟

در این شرایط، متانت سهامداران بورسی در چند هفته اخیر نشان می‌دهد دیگر خبری از رفتارهای هیجانی شدید و موج‌سواری روی اخبار نیست. هر چند نمی‌توان احتمال وقوع مجدد این مساله را صفر دانست، اما تجربه‌های تلخ و شیرین یکی، دو سال اخیر سرمایه‌گذاری در بورس برای اتخاذ استراتژی مناسب سرمایه‌گذاری مفید بوده است. بر این اساس، کارشناسان که عموماً معامله‌گران بازار سهام را به بیش‌واکنشی (overreaction) متهم می‌کردند، اکنون معتقدند کم‌واکنشی عارضه جدید بورس تهران شده است.

فطانت، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار، در نشست مطبوعاتی خود به این موضوع اشاره کرد؛ به گفته وی، بازار سهام در مدت اخیر به تغییرات و تحولات مثبت کمتر واکنش نشان می‌دهد که نتیجه این مساله را می‌توان در ریزش شاخص پس از اعلام توافق هسته‌ای مشاهده کرد.

برای ریشه‌یابی این موضوع، دلایل متعددی از سوی کارشناسان ارائه می‌شود که از جمله آن می‌توان به وضعیت نامناسب بورس حداقل در کوتاه‌مدت (گزارش‌های ضعیف سه‌ماهه و تقسیم سود پایین در مجامع سالانه) و همچنین تردید درباره نتیجه واقعی توافقات هسته‌ای اشاره کرد. با این حال می‌توان این مساله را از دریچه دیگری نگریست که بیان می‌کند فضای اقتصادی و سرمایه‌گذاری کشور اندکی تغییر یافته است. در این میان دو مساله، «بی‌اطمینانی» و «کاهش ریسک‌پذیری» از جمله شواهد اصلی است که به این ادعا قوت می‌بخشد.

بر هیچ یک از فعالان بازار سرمایه پوشیده نیست که با وجود گشایش‌های هسته‌ای، هنوز عدم شفافیت‌های بسیاری در داخل کشور وجود دارد. طولانی شدن تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، اختلافات پالایشگاه‌ها با شرکت پالایش و پخش، نرخ‌گذاری در صنعت خودرو و سنگ‌آهن و بسیاری دیگر از مسائل مربوطه باعث کاهش حساسیت بازار به بسیاری از اخبار مثبت شده است. به عبارت دقیق‌تر، نوعی عدم اطمینان میان معامله‌گران شکل گرفته است که تردید آنها برای ورود به بازار سهام را افزایش می‌دهد.

* هفته نامه تجارت فردا

بلیط هواپیمادیدگاه ها

sohil_kiyan: 1394/5/1712:17:17،
141
24
توافقی که داخلش رفاه و معیشت مردم هیچ فرقی نکنه به درد ما نمیخوره همون بهتر که توافق نشه.... !!!
ایران: 1394/5/1712:19:54،
91
18
بیچاره مردم دل به دلار 3000 خوش کرده بودند آخه خودشون گفته بودند
کامران کاربلد: 1394/5/1712:27:40،
70
89
آقای ایرانجیب کدوم توافق چرا جو رو ملتهب میکنی هنوز که هیچ چیز امضا نشده یه کم صبر کنی سقوطش رو با کله میبینی
کشکول طلایی: 1394/5/1712:27:48،
69
33
ایران جیب:ملت ساده نیستندهمه چیز را میفهمند و کسی که ایرانی باشد حاضر نیست یک وجب از خاک وطن دست اهرمنان بیفتد و یا کسی آسیبی ببیند.ملت خواهان آسایش و رفاه و کار و ارزانی هستند.تمام گفته های ما تکراری است ولی گوش شنوا نداریم.وگرنه ملت با هیچ کسی خصومت ندارد.درد بیکاری و تورم و گرانی و فسادوفقر و اعتیادوکشور و ملت راآزار میدهدودردهای آشکار و نهان ملت را درمان کنید.خواهشا کمتر سانسور کنید .ایرانجیب سنگ صبور ملت باشد تا شاید دولت مشکلی از مشکلات مردم را بشنود و درمان کند.
جواد: 1394/5/1715:13:01،
38
24
اگه شما راضی نیستی یک وجب از خاک ایران دست اهریمنان بیوفته پس جطور راضی شدی؟ الان خاک ایران.....
علیرضا: 1394/5/1712:29:09،
79
34
مردم ایران فکر می کنن بعد از توافق همه چیز درست می شه : دلار میشه 1100 تومن آپارتمان متری 5 تومن می شه متری 2 تومن سانتافه میشه 60 تومن پراید رو کوپن میدن و .... نه مردم اینجوری نیست....
علی: 1394/5/1712:30:58،
72
24
وقتی مسئولین فقط به فکر سرمایه داران هستند وارز دولتی را افزایش می دهند انتظاری از بازار نیست
حسین: 1394/5/1712:34:36،
117
23
باعث و بانی گرانی ارز خود دولته.

M: 1394/5/1712:43:05،
85
28
پ ن پ !
نه فقط ارز !
بلکه گرانی خیلی از اجناس هم مقصرش دولته !
دولتی که خودش احتکار میکنه ، چه انتظاری ازش هست ؟!
به خدا پشتوانه ی درستی ندارم ! وگرنه یک ثانیه هم تو این مملکت نمیموندم !
درسته گرانی در خارج از کشور هم وجود داره !
اما اون اسمش گرانی نیست !
عدالته !
ملت : 1394/5/1712:38:56،
71
17
با توافق دلار گرون شد , اصلا معلوم هست چه خبره؟بانک مرکزی میگه بازار دلار رو تایین میکنه پس بانک مرکزی چارقت؟
محمدرضا: 1394/5/1712:40:27،
61
22
آقایونی که میگن ارزونی تو راه لطفا بگید چرا نمی رسه؟.یه بردیا کوچولوو هست که همش میگه ارزونی توو راه.....درضمن امروز وزیر اقتصاد گفت ما از پوا های خارج کشور فلانشم به مردم نمیدیم
آدمک: 1394/5/1712:43:23،
118
25
"
پول‌های بلوکه‌شده صفر ریال شد !

وزیر امور اقتصادی و دارایی خیال همه را بابت پول‌های بلوکه‌شده راحت کرد و گفت ریال دلارهای بلوکه‌شده قبلاً مصرف شده "

اینم دلیل بازگشت نرخ دلار به پیش از توافق !!!!!!!!!!!
mehdi: 1394/5/1712:50:59،
70
23
اینها همش سیاه بازی که ملت انتظار ارزونی نداشته باشند و با همین شرایط بازارها مثلا خودرو یا مسکن رونق بگیره، ولی عمرا این اتفاق بیفته
دلار: 1394/5/1712:57:17،
72
32
ساده لوحان كجان كه ميگفتند دلار پايين مياد
پاسخ به دلار: 1394/5/1715:23:24،
46
29
اتفاقا مردم دیگه ساده لوح نیستن انتظار دارن دلار بیاد پایین حالا که نمیاد پایین نیاد مردم هم نمیخرند(شما بگو پول ندارن) واسه همینه که مملکت از رکود درنمیاد بساز بندازها و اون خودروسازای نمک به حروم هم دادشون بلند شده که مردم احمقن مردم ساده لوحن مردم اخ هستن.

مگر عامل همه این گرانیها تحریمها نبود؟ خب وقتی تحریمها برداشته بشه عامل گرانیها هم رفته پس انتظار ارزانی مردم بخاطر بلاهتشان نیس
بردیا: 1394/5/1713:15:05،
91
52
منتظر دلار3500 بزودی باشید........
امیر: 1394/5/1713:23:09،
59
55
ارزش واقعی دلار 3800 تومانه کسایی که رویای ارزونی تو سر دارن بدونن
امير: 1394/5/1714:09:27،
37
41
ارزش واقعي با برداشتن شدن تحريم ها 2000تومانه به زودي خواهيد ديد مردم پول ندارن
دكتر اقتصاد: 1394/5/1714:09:55،
26
20
عامل گروني سامانه سناست
ali: 1394/5/1713:27:08،
46
32
اقا داماد سربازی رفتن؟؟؟ بله دوسال خط مقدم حمله در کلش اف کلنز بودن !!!! کارشون هم لیدر هستن در کلش !!! مبارکه!!!!
نیما: 1394/5/1713:53:09،
41
27
هدف از تایید این نظر دری وری چی بوده ؟ کمک به تنزل کیفیت وب سایت ؟
فرزاد: 1394/5/1714:00:12،
45
18
علت گرونی دلار قر کم کمر مردم در خیابانها بعد از توافق بود اگه یک مقدار قر رو بیشتر میکردند الان دلار ارزون میشد.
ديد: 1394/5/1714:04:52،
34
54
دولت عامل گرونيه ما رو دولت تحريم كرده نه امريكا و اروپا ، مسئولين قصد ندارن تحريم هارو بردارن دولت روحاني دولت گرونيه اگه احمدي نژاد بود الان دلار 2000بود
آفرودر حرفه ای: 1394/5/1714:40:31،
32
22
اشتباه نکن اگه محمود بود دلار الان ۲۰۰ تومن بود مثل سال آخر جنگ ۶۸!!
امیر: 1394/5/1714:45:07،
27
41
زنده باد محمود که باعث میشد هر روز به سودمون تو بازار اضافه شه
ارسلان: 1394/5/1714:05:24،
49
26
عامل گروني=دولت
جواد: 1394/5/1715:11:28،
42
21
چرا فقط دولت چرا نباید واقعیت یعنی بالاتر از دولت رو ببینیم؟!
اصلا دولت تو ایران چه کاره هست که بتونه ارزون کنه یا گرون کنه؟ دولت فقط مجری دستوراتی هست که بهش میدن.
sina: 1394/5/1714:14:46،
51
24
اینایی که نشستن تا قیمت ها سریع ارزون بشه از همون قماشین که برای اب و برق مفتی انقلاب کردن، هنوز جنس خودشون رو نشناختن، ایرانی یعنی...
جواد: 1394/5/1813:32:09،
20
21
تو برای آب و برق مفتی میری جون بدی که اون موقع برای آب و برق مجانی کسی جون داده باشه و انقلاب کرده باشه؟!!! متاسفانه سلطنت طلب ها خوب نسل امروز رو بیسواد گیر آوردند.
محمد: 1394/5/1714:33:11،
43
23
یکی از درخواست های اصلی مردم باز گشت قیمت دلار و کاهش قیمت آن از آقای روحانی بود متاسفانه بعد از دو سال برگشتیم سر جای اول و فقط رکود و گرانی و افزایش مالیات مونده برای ما واقعا" این چیزی نبود که ما می خواستیم
عباس: 1394/5/1714:41:14،
38
29
خیلی عجیبه ؟ به تیتر اول دقت کنید :(دومین هفته مرداد نیز در شرایطی نسبتاً آرام پشت‌سر گذاشته شد و به نظر می‌رسد فضای «منطق» بر بازارهای مالی کشورمان حاکم شده است)
یعنی این فضای منطق منو کشته !!! آقا جون خوابی یا بیدار !!! دلار 1100 تومانی ه شبه شد 3400 و 3500 منطقی پشتش نبود حالا که توافق شده پول ها داره آزاد میشه چرا باید دلار 3300 تومان باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ واقعا که همه چیز تو این کشور برعکسه
نعمت: 1394/5/1715:09:47،
29
20
نخير دوستان اينجور نيست،اثرات توافق از ٣-٤ ماه بعد مشخص ميشه هنوز طوري نشده كه دلار بخواهد بياد بابين ولي اينو بدونيد كه همه جيز راكد هست و از اين راكدتر ميشه دلار هم هيج وقت زير ٣٠٥٠ نميادفقط اين حباب داخل ملك وماشين كمتر ميشه
خوشخیال : 1394/5/1715:17:17،
43
21
دولت سوریه استخدام میکنه, نیروی جنگجو با حقوق بالا دلاری میپردازن. چند وقت دیگه باید بریم اونجا پول در بیاریم, اینجا که سر کاریم
دلسوز: 1394/5/1715:34:30،
31
22
متاسفانه هیچگونه فضای منطقی که در متن عنوان شده وجود ندارد. آنچه در حال حاضر تاثیر گذار است رفتار هدفمند بانک مرکزی در حمایت از سرمایه داری و افزایش قیمت هاست هم چنان که در اعلام نرخ دلار دولتی مشهود است. نرخ دلار در بودجه سال 94 2850 تومان تعیین شده ولی در حال حاضر 2970 تومان است یعنی 120 تومان بیشتر. همچنین بلایی که بانک مرکزی بر سر سپرده گذاران میزان در خراسان درآورد، موسسه ای که بیش از 14 سال فعالیت می کرد و هیچ تذکری به آن داده نشد و ... اینها همه موید عملکرد بسیار یک سویه بانک مرکزی در راستای منافع عده ای محدود و طیفی خاص است.
محسن: 1394/5/1715:54:05،
34
19
اره تو اين كشور همه چي برعكسه چون چرخ اقتصادش به دست مافيا ميچرخه چون انحصار و رانت حاكم بر بازاره تو اين شرايط رفاه و اسايش مردم كيلويي چن؟ بيچاره مردم ايران كه سالهايت دارن تاوان ميدن از ان پدري كه هميشه شرمنده زن و بچه شه تا اون جووني كه بهترين سالهاي عمرش رو با حسرت داشتن شغل و اينده حروم ميكنه واقعا متاسفم
رضا : 1394/5/1717:46:10،
25
20
از ماست که بر ماست
مهدی: 1394/5/1718:24:50،
24
15
اقا وقتی خودشان نمیخواهند دلار ارزون بشه ما چرا حرص بخوریم فرمودند دلار همین قیمتی ست که در بازاره 3300 خوب همیشه هرچی دولت اظهارنظر کنه 300 یا 400 تومان بازار ازاد بالاتره پس دلار 3600 بتنمون بمالیم خدابرکت بده خیرشوببیند مامله تموم
اسفندیار: 1394/5/1718:33:33،
36
22
کدوم توافق کدوم دلار ارزون دلتون خوشه ها امشبم حتی اگر اوباما بیاد ایران برای جشن بازگشای سفارتش غیرممکنه دلار بیاد زیر3300 چون دولت نمیخادو بس بقیه حرفاهم کشکه
ناصر: 1394/5/1720:24:08،
26
24
هرکی میخواد بخره دولت میخواد رو 3500 تک نرخی کنه و تا آخر سال 4000 و سال بعد 4500 و پایان 95 5500 یعنی دلار بدون نفت! و اونوقت صفرهارو حذف کنه ! اینو یک تحلیلگر بورس میگفت.ولی میگفت در نهایت با اقتصاد بدون نفت رانت و پارتی بازی و مفت خوری تموم میشه و اقتصاد ایران تولیداتش با شیب کم زیاد میشه و یه مقیاس کوچکی از رشد اقتصاد ترکیه هم در ایران شاید اتفاق بیفته!منکه باور نکردم گفتم برو تو همون بورستو بچسب باد نبره!ولی حالا اومدیمو شد چیکار کنیم؟؟؟
علاقه مند به اقتصاد: 1394/5/1723:31:45،
17
12
اگر در کشوری حجم اسکناس زیاد شود به اندازه افزایش حجم و بصورت تصاعدی نرخ ارز افزایش می یابد و اگر حجم تولید هم در همین شرایط کاهش یابد باز هم نرخ ارز تصاعدی افزایش می یابد حالا شما تصور کنید اینجا هم تولیدات ملی تقریبا تعطیل شده و هم نسبت به سال84 حجم نقدینگی16 برابرو همچنین قیمت آتی نفت روندکاهشی دارد حدس زدن نرخ دلار آتی چندان دشوار نیست اگر دولت دست از تغذیه مصنوعی بازار بردارد نرخ دلار حتما چند برابر خواهد شد!!
منتظر: 1394/5/1721:56:36،
16
19
آقای روحانی یکی ازشعارهای اصلی انتخاباتیش تقویت پول ملی یعنی پائین آمدن قیمت ارز بود الان هم که توافق شده زمینه کاملا مهیاست پول ملیمون که در واقع غرور ملیمون هستش بیاد پائین ودر واقع یکی از شعارهای اصلی دیگرآقای دکتر روحانی عملی بشه مگر....!!!! آقای دکتر روحانی تیم بانکی وبرخی ازوزرای جنابعالی مثل آقایان سیف ونعمت زاده خلاف جریان آب یعنی سیاستهای شما درحرکتند تا کی میخواهید به آنان فقط نگاه کنید!! تاکی میخواهید زحمات بسیار زیادی که برخی دیگر از وزرای خدومتان انجام دادندرا باحمایت ازموافقان افزایش قیمت ارز ضایع کنید!! پس وعده هایتان چه میشود؟؟؟
منتقد: 1394/5/1811:48:14،
20
19
وقتی این همه نظر و پاسخ در خصوص مقالات شما داده می شود به نظر من کسی باید باشد که به این نقطه نظرها پاسخ دهد صرفا" مردم نظرات خود را می دهند و هیچ کس نیست جواب منطقی نظرات مردم را بدهد و این یعنی ما فقط وقت بگذاریم و برایتان جواب دهیم و هیچ پاسخ و یا اتفاق مثبتی مشاهده نشود و بیشتر از قبل از شرایط موجود عصبانی شویم و مشکلاتی نظیر قاچاق کالا و سوء استفاده های مالی و رانت و سود جویی اقشار خاص و .... بیش از پیش بر اعصاب و روان مردم تاثیر منفی بگذارد.........
مهرداد: 1394/5/1812:07:39،
20
11
لطفا نظرات مسخره از رو سایت بردارید ، اگر نظری حذف میشه فقط برای سیاست و فحاشی نباید باشه
هوشنگ: 1394/5/2020:32:54،
14
15
ماشالله همه مردم ما هم سیاستمدارن هم کارشناس هماقتصاددان اخه با این وضعیت اقتصادی ورکود 10 ساله چطور ممکنه ارزونی بشه اگه همین ثبات اقتصادی باشه خودش شاهکاره کمی واقع بین باشید
مهدی: 1394/5/2119:09:53،
13
6
دلار 3550 تومان
بابک: 1394/5/2418:05:49،
12
16
شاید خودرو یکمی ارزون بشه

ولی خونه رو تو خواب باید ببینیم :((((

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار