کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سونامی بازگشت به کار بازنشستگان

کدخبر:۱۴۳۷۵شنبه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۵:۳۲۲۳۹۵ بازدید

بعد از سال ها کار و تلاش، به مرز بازنشستگی رسیده و می خواهد چند صباحی از عمر خویش را به آرامی در کنار خانواده سپری کند. اما مستمری ماهانه او ...
سونامی بازگشت به کار بازنشستگان

بعد از سال ها کار و تلاش، به مرز بازنشستگی رسیده و می خواهد چند صباحی از عمر خویش را به آرامی در کنار خانواده سپری کند. اما مستمری ماهانه او کفاف هزینه ها را نمی دهد و مجبور است دوباره شغلی پیدا کند. اکثریت قریب به اتفاق بازنشستگان اعم از کشوری و تامین اجتماعی، از میزان دریافتی مستمری خودشان راضی نیستند و به همین خاطر مجبورند که دوباره سراغ کاری بروند تا شاید بتوانند از پس هزینه های زندگی بر آیند.

آمارهای رسمی حکایت از این واقعیت دارد که قریب به یک میلیون بازنشسته در کشورمان دوباره مشغول کار می شوند که مهمترین اولویت آنها برای کار مجدد، تامین هزینه های زندگی است. این در حالی است که عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ، با انتقاد از «سونامی بازگشت بازنشستگان به بازار کار»، شرایط  نامطلوب اقتصادی را دلیل اصلی این تصمیم بازنشستگان عنوان می کند و می گوید: حقوق اندک بازنشستگی کفاف هزینه های آنها را نمی دهد و این قشر برای گذران زندگی و امرار معاش باز مشغول به کار می شوند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به وضعیت معیشت بازنشستگان، معتقد است که دولت و سازمان تامین اجتماعی می بایست با رفع مشکلات اقتصادی، وضعیت این قشر را بهبود بخشند تا زمان بازنشستگی را در کمال آرامش سپری کنند.

به گزارش مهر، این در حالی است که دریافتی اکثریت بازنشستگان به خصوص ساکنان تهران، زیر خط فقر است و لذا، دخل و خرج زندگی با هم نمی خواند. در صورتی که این افراد یک عمر کار کرده اند تا بتوانند سالهای کهنسالی را زیر سایه درختان مشغول گپ و گفت با هم نسلان خود شوند. اما، چنین به نظر می رسد که به دلیل جلو زدن خط فقر از درآمد اکثریت قریب به اتفاق مستمری بگیران، آنها ناچار هستند که دوباره به زیر آفتاب بروند تا شاید درآمد دیگری برای خود کسب کنند.

محمدحسن زدا معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی، با اعلام اینکه بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در حال حاضر حداقل ۷۱۲ هزار و حداکثر ۵ میلیون تومان دریافتی دارند، به خبرنگار مهر می گوید: سال گذشته حداقل حقوق ۶۰۸ هزار تومان بود.

وی در مورد تعداد بازنشستگان حداقل‌بگیر، می گوید: بر اساس آمارهای سال گذشته ۶۰ درصد بازنشستگان حداقل‌بگیر بودند، اما امسال هنوز تعداد آنها مشخص نشده که پس از بررسی اطلاعات بازنشستگان اعلام خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، معتقد است که با توجه به بحران بیکاری در کشور، بازنشستگان باید بدانند که از لحاظ اخلاق انسانی و اسلامی اقدام درستی نیست که فرصت های کاری را از جوانان بگیرند.

عزیزی، عدم نیاز به بیمه و کار کردن با حقوق و مزایای اندک را از دلایل جذب بازنشستگان توسط کارفرمایان عنوان می کند و می گوید: مکفی نبودن حقوق بازنشستگی، تجربه و مهارت، افزایش هزینه ها، رابطه خویشاوندی و زیاده خواهی برخی از بازنشستگان، باعث شده تا هزاران بازنشسته پس از ۳۰ سال تلاش، باز هم بخواهند در فعالیت های اقتصادی باقی بمانند.

بر اساس آخرین سرشماری رسمی کشور، ۹۰۰ هزار نفر بازنشسته پس از طی دوران اشتغال ۳۰ ساله خود و بازنشستگی دوباره برای کار به فعالیت های اقتصادی برگشته‌اند. داوطلب شدن افراد با سن ۶۵ سال و بیشتر برای کار نشان دهنده این است که سالمندان پس از بازنشستگی در بسیاری از موارد ادامه فعالیت خواهند داد.

بر همین اساس از ۹۰۰ هزار نفر بازنشسته‌ای که به کار برگشته اند، بیش از ۷۸۸ هزار نفر مرد و ۱۱۱ هزار نفر نیز زن هستند. در واقع مشارکت بازنشستگان در بازار کار می‌تواند به دلایلی مانند انتقال تجربه، اجبار برای رفع نیازهای اقتصادی و مشارکت در فعالیت‌ها باشد. نکته حائز اهمیت این است که در حال حاضر حدود ۱۱ هزار نفر از بازنشستگان و افراد بالای ۶۵ سال در مشاغل قانونگذاری فعالیت دارند و مقامات عالی رتبه و مدیران را تشکیل می دهند.

در حال حاضر ۷/۹۳ درصد از بازنشستگانی که به کار برگشته اند، در بخش خصوصی فعالیت دارند. همچنین ۵۴.۹ درصد بیکاران ۶۵ ساله و بیشتر دارای مدرک لیسانس هستند، ۲۳.۴ درصد فوق دیپلم و ۲۱.۸ درصد فوق لیسانس و دکترا دارند.

درباره بازنشستگان زن بالای ۶۵ سال می‌توان گفت که نرخ مشارکت اقتصادی آنها که از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۸۵ روند کاهشی داشت، به یکباره در مدت ۵ سال تا ۱۳۹۰ دو برابر شد که نشان دهنده جنب و جوش زنان بازنشسته برای ورود دوباره به بازار کار است.

در حقیقت امروزه بازنشستگان از سر نیاز به چنین روزی افتاده‌اند و به دنبال اشتغال ۳۰ ساله دوم برای خود هستند. این در حالی است که اشغال مجدد فرصت های شغلی توسط بازنشستگان، منجر به بیکاری افراد جوان جامعه می شود. در مقابل، موضوع نیازهای اقتصادی، مسئله ای است که همه را مجبور به اشتغال می کند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

دلایل واقعی: 1394/5/1711:03:53،
57
32
رابطه خویشاوندی

زیاده خواهی برخی از بازنشستگان،باعث شده تا هزاران بازنشسته پس از ۳۰ سال تلاش، باز هم بخواهند در فعالیت های اقتصادی باقی بمانند.

نمونه همین وزیر و مدیران اموزش و پرورش
11: 1394/5/1711:29:00،
78
15
تو کشور های اروپایی یه فرد که بازنشست میشه میره سفر و کل دنیا رو میگرده اما توئ ایران تتازه اول بدبختی یارو هستش با داماد و عروس خرجش دوبله سوبله میشه
چاره ای نداره جز کار
بردیا: 1394/5/1711:44:59،
50
12
از فقر و بی پولی بخاطر تامین مایحتاج زندگی هزینه های سرسام اور....خدا به داد برسد
ددی جوادتبریزی: 1394/5/1723:15:38،
23
9
تورا بخدا خجالت نمیکشید چنین خبری را هم منتشر میکنید بازنشسته مگه دیوانه هست که بعد 30 سال خدمت مجددا بر سر کار.اونهایی که با کار فیریکی بازنشته شدند بخدا شب و روز ارزوی مرگشان را دارند چون دیگه جسمی نمونده برای کار وهزینه های سرسام اور کشور عدالت گستر ایران هم که بیداد میکنه باز نشسته یعنی تو ایران شروع بدبختی بچه های دانشجو داماد وعروس هم اضافه شده.اون اقایی که این حقوقها را تصویب میکنه باید جوابگو باشه والا اگر دخل و خرج برسه کسی مگه دیونه شده مجدد دنبال کار بگرده اونم موقعی که شدیدا نیاز به پول و استراحت داره .این کشور کدوم کارش درست بوده که این درست باشه.جوونهایی که گله مندهستند اونها هم روزی بازنشست میشند اونوقت درد غریب بازنشستگان را میفهمند
بازنشسته: 1394/5/1711:24:11،
47
16
آقای عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس وقتی نشستید و چای میل کردید بعوض اینکه بفکر عاقبت کار باشید طرح بازنشستگی با جمع حقوق 5 سال آخر خدمت را تصویب کردید باید فکر اینجا را هم میکردید شما نمایندگان حافظ منافع دولت هستید نه نماینده حاقظ منافع ملت . جنابعالی باید بدانید کار شما و دیگر نمایندگان هم در این مورد از لحاظ اخلاق انسانی و اسلامی اقدام درستی نبود .
آرش: 1394/5/1711:58:26،
40
12
چی بگه آدم از کی گله کنیم هم بازنشسته ها حق دارند , هم ما جوونا که بیکاریم خیلی حق داریم , ولی براستی حق با کیست؟
سالار: 1394/5/1712:17:54،
36
12
جوانهای تحصیل کرده یا بیکارند یا دارند اکثرا کف بازار پادوی میکنند بعد بازنشسته ها با دیپلم و زیر دیپلم باید برند کشور بدارند حتما این کشور پیشرفت میکنه حتما
نیما: 1394/5/1714:16:19،
21
17
شما مطمئن باش کیفیت کاری همون دیپلم زمان قدیم + 30 سال تجربه از لیسانس های گل کش این دوره خیلی بیشتره !

اگه بچه طرف می رفت سر کار مطمئن باش پدر خانواده مجبور نبود بعد از خدا سال کار دوباره بره سر کار !
بازنشسته: 1394/5/1713:15:43،
31
12
آقایکی پیدابشه جواب بده چراخودنمایند گان مجلس محترم ووزراکه بالای شصت سال سن دارندونیازمالی هم ندارندمشغول کارند ؟چرامجلس قانونی راوضع نمیکندکه افرادبالای شصت سال درهیچ سمتی نبایدمشغول به کارشوندتاامکان جزب جوانان به کارفراهم گردد.وفکری هم جهت تامین حداقل معیشت بازنشستگان نمایندتاآنان مجبورنباشنددوباره به کارمشغول شوند..والاه این قانون گذاران کشوریک روزی باید نزدخدا این همه مفاسداجتماعی ومشکلاتی که به علت بیکاری جوانان به وجودمیآید پاسخگوباشند پس بترسندازآن روز
مهمان: 1394/5/1714:46:36،
36
12
داداش 60سال چیه طرف نود سالشه تنهایی بیرون نمیتونه بره از مملکت داری حرف میزنه حکم میده واسه 80 میلیون آدم
بازنشسته: 1394/5/1715:19:53،
38
16
جوانان عزیز : بازنشستگان نمی خواهند مجددا سرکار باشند. آنها می خواهند چند صبا ازباقیمانده عمرشان را باعزت درکنار خانواده سپری کنند؛ آنها میخواهند شرمنده خانواده وفرزندان وعروس داماد به لحاظ شرائط نامطلوب اقتصادی نباشند وخجالت نکشند . آنها تلاش می کنند فاصله شان بیش ازاین از زیر خط فقر بیشتر نشود .
37 سال قبل دریافتی مان با همه مزایایش با دلار 70 ریالی حدود 800 دلار بوده که با هزینه آن روزگار مکفی هم بوده. امروز که چندین سال است بازنشسته شده ایم دریافتیمان بطور متوسط 1200000تومان یعنی حدود 360 دلار شده ؛ درصورتی که هزینه ها بیش از هزاران برابر رشد داشته . ما نمی خواهیم جای برحق شما را اشغال کنیم فقط میخواهیم آبرومند زندگی کنیم ؛ این نیاز اقتصادیمان است که ما رامجددا به کار می گمارد و ازاین بابت متاسفیم .خواستیم حداقل با شما درددلی داشته باشیم.
فرهاد: 1394/5/1715:38:27،
32
18
اینا اون موقع که اوضاع کار خوب بود هیچی نشدن حالا که ما جونها میخواییم یه لقمه نون دربیاریم اومدن با حرص وطمع همه کارها رو گرفتن و بدتر از این فکر سالمی هم توی کار کردن ندارن!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار