کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اقدام دیرهنگام در منع واردات کولرگازی‌های پرمصرف

کدخبر:۱۴۳۶۶شنبه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۵:۵۰۲۱۴۳ بازدید

چند سالی است که کفه‌های ترازوی مصرف و تولید برق در کشورمان به سمت مصرف سنگینی می‌کند. هنوز فصل بهار به پایان نرسیده با گرم شدن ...

چند سالی است که کفه‌های ترازوی مصرف و تولید برق در کشورمان به سمت مصرف سنگینی می‌کند. هنوز فصل بهار به پایان نرسیده با گرم شدن هوا کولرها یکه‌تازی می‌کنند. طی سال‌های اخیر نیز به تدریج کولرهای آبی جای خود را به کولرهای گازی داده‌اند که ضمن زیبایی بیشتر در سرمایش کارایی بیشتری دارند، اما تمایل مردم برای استفاده از کولرهای گازی به معضلی برای صنعت برق تبدیل شده است. درواقع ازآنجا که این نوع از وسیله سرمایشی مصرف بالایی دارد، موازنه تولید و مصرف برق به‌خصوص در ایام گرم‌ سال را برهم زده است.

علاوه بر این ورود حجم بالای کولرهای گازی قاچاق و همچنین عدم نظارت بر استاندارد مصرفی وسایل سرمایشی که به صورت رسمی به کشور وارد می‌شود باعث شده است تا سهم این وسایل از کل مصرف بخش خانگی به مراتب بیشتر از نوع استاندارد آنها شود. به‌طوری که گزارش‌های وزارت نیرو نشان می‌دهد که از مجموع ٤٧درصد مصرف برق ساختماني حدود ٣٠درصد از آن سهم سيستم‌هاي سرمايشي است كه البته اين ميزان روزبه‌روز بيشتر مي‌شود.

طبق آمارهاي موجود‌ سال گذشته حدود ٤٥هزار مگاوات برق دركشور مصرف شده كه حدود ١٦هزار مگاوات از آن مربوط به سيستم‌هاي سرمايشي است. يعني يك سوم از كل مصرف برق، سهم سيستم‌هاي سرمايشي است. دو نوع سيستم سرمايشي وجود دارد: يكي موضعي و ديگري متمركز. سيستم سرمايشي متمركز درواقع چيلرها هستند كه استفاده خيلي كمي دارند؛ اما آنچه در كشور ما در بخش خانگي زياد مورد استفاده قرار مي‌گيرد، سيستم‌هاي سرمايشي موضعي هستند كه شامل كولرهاي آبي و گازي مي‌شود. كولرهاي گازي به‌طور متوسط ٤برابر كولرهاي آبي مصرف برق دارند.

البته درخصوص مصرف بالای برق وسایل سرمایشی تمام تقصیرها را نمی‌توان بر دوش مصرف‌کننده انداخت. چه آن‌که کولرهای آبی که وسیله مورد توصیه وزارت نیرو برای بسیاری از شهرهاست، راندمان بسیار پایینی دارد و علاوه براین آب زیادی نیز مصرف می‌کند. براین اساس تمایل برخی از مصرف‌کنندگان برای خرید کولرگازی به کارایی پایین کولرهای آبی مربوط می‌شود. این درحالی است که تکنولوژی مورد استفاده برای تولید کولرهای آبی به بیش از ٤٠‌سال قبل برمی‌گردد که در این مدت طولانی هیچ تغییری در شکل و کیفیت آنها انجام نشده است. بنابراین مسئولان وزارت نیرو می‌بایست با حمایت از تولید کولرهای آبی با راندمان بالا و ارزان‌قیمت زمینه تشویق مردم برای استفاده از این نوع وسیله سرمایشی را فراهم کنند.

اقدامی دیرهنگام اما مثبت

درحالی‌که هر ساله معضل کولرهای گازی غیراستاندارد در کشور جدی‌تر می‌شد، اما دستگاه‌های ذی‌ربط هیچ برنامه‌ای برای جلوگیری از واردات انواع غیراستاندارد این کالاها نداشتند. ولی خوشبختانه اخیرا با تصویب دو مصوبه در دولت زمینه برای جلوگیری از ورود این نوع کالاها فراهم شده است.  در همین زمینه مجری طرح‌‌های بهینه‌‌سازی مصرف انرژی در سازمان بهره‌وری انرژی ایران از صدور مصوباتی توسط هیأت دولت به منظور توقف واردات کولر گازی با راندمان پایین‌تر از A خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی به‌منظور جمع‌آوری کولرهای گازی با راندمان پایین از بازار آغاز شد. احمدرضا توکلی با اشاره به صدور مصوبه‌ای توسط هیأت دولت مبنی بر واردات کولرهای گازی پرمصرف برق، گفت: براساس دو مصوبه برقی هیأت دولت واردات انواع کولرهای گازی با راندمان بالا به داخل کشور ممنوع شده است. مجری طرح‌‌های بهینه‌‌سازی مصرف انرژی در سازمان بهره‌وری انرژی ایران با اعلام این‌که براساس این دو مصوبه هیأت دولت در دو نوبت واردات کولرهای گازی با راندمان پایین‌تر از A ممنوع شده است، تصریح کرد: علاوه بر این، با همکاری وزارت صنعت، موسسه استاندارد و سازمان بهره‌وری انرژی، نظارت بر بازار خرید و فروش کولرهای گازی با راندمان پایین در دستورکار قرار گرفته است.

 این مقام مسئول با اشاره به برنامه‌ریزی به منظور جمع‌آوری کولرهای گازی با راندمان پایین از بازار کشور، اظهار داشت: مصوبات هیأت دولت مبنی بر توقف واردات کولرهای گازی با راندمان پایین به دستگاه‌های مختلف دولتی و اجرایی کشور ابلاغ شده است.

وی با بیان این‌که براساس محاسبات انجام شده میزان مصرف برق و انرژی کولرهای گازی حدود ٤ برابر کولرهای آبی است، تبیین کرد: هم‌اکنون از مجموعه پیک بار مصرف برق ایران سهم دستگاه‌های سرمایشی همچون انواع کولرهای گازی و اسپیلت‌ها حدود ۱۳ تا ۱۸‌هزار مگاوات برآورد می‌شود.

جمع‌آوری چیلرهای معمولی از ساختمان‌های دولتی

در مصوبه‌ای که دولت برای ساماندهی بازار و استفاده از کولرهای گازی و وسایل سرمایشی ابلاغ کرده یکی از تکالیف مهم برعهده دستگاه‌های دولتی قرار گرفته است. به‌طوری که این دستگاه‌ها باید در ساختمان‌های خود وسایل سرمایشی با بازدهی بالا را جایگزین دستگاه‌های پرمصرف کنند.مجری طرح‌‌های بهینه‌‌سازی مصرف انرژی در سازمان بهره‌وری انرژی ایران دراین ارتباط با یادآوری این‌که در ساختمان‌های دولتی، تجاری و اداری هم سهم مصرف برق وسایل برقی سرمایشی بیش از سه‌هزار مگاوات است، تأکید کرد: از این رو استفاده از دستگاه‌های سرمایشی با راندمان بالا می‌تواند به کاهش پیک مصرف برق در ساعات اوج کمک کند. توکلی، بیان کرد: مطابق با مصوبه وزارت نیرو باید در ساختمان‌ها چیلرهای جذبی جایگزین چیلرهای معمولی شود. وی با اشاره به ضرورت استفاده از سامانه هوشمند مصرف انرژی در ساختمان‌ها، خاطرنشان کرد: استفاده از این سامانه منجر به مدیریت مصرف برق و انرژی در فصول گرم و سرد ‌سال خواهد شد.

مشکل قاچاق همچنان  پابرجا

براساس تصمیم تازه هیأت وزیران واردات رسمی کولرهای گازی پرمصرف ممنوع شده است. این درحالی است که هم‌اکنون سهم عمده بازار را کالاهای قاچاق تشکیل می‌دهد که هیچ‌گونه نظارتی بر آنها نیست و عمدتا حتی بدون برچسب انرژی راهی بازار می‌شود. دراین زمینه یکی از کانون‌های عرضه کولرهای گازی قاچاق شهر بانه است که این نوع وسایل را با قیمت‌هایی به مراتب پایین‌تر از بازار رسمی به فروش می‌رساند و البته رونق بالایی نیز دارد.درواقع کوله‌بران انواع کولرهای گازی را در کنار لوازم خانگی دیگر از کشورهای همسایه وارد مرز می‌کنند و در پاساژهای رنگارنگ شهر بانه در معرض فروش گذاشته می‌شود. شهره بازار ارزان بانه آن‌قدر فراگیر شده است که عده‌ای از خریداران از شهرهای دور و تنها به منظور خرید این نوع کالاها راهی این شهر غربی می‌شوند. این درحالی است که کولرهای گازی عرضه شده در این شهر نه‌تنها استاندارد نبوده و در نتیجه مصرف برق بالایی دارد بلکه فاقد هرگونه گارانتی و ضمانتی است و بر همین اساس در صورت بروز مشکل موجب زیان خریداران می‌شود.

هرچند در مصوبه‌ای که از سوی دولت ابلاغ شده قرار است نسبت به جمع‌آوری کولرهای پرمصرف و غیراستاندارد در بازار نیز اقدام شود، اما باید گفت که این کاری بسیار دشوار است. ضمن این‌که بسیاری از این کالاها به صورت مستقیم از شهرهای مرزی خریداری شده و به منازل مسکونی و تجاری جا به جا می‌شود که بدین ترتیب امکان جمع‌آوری برای این دسته از کالاها عملا منتفی است. بنابراین برای ساماندهی واقعی بازار لوازم خانگی غیراستاندارد به‌خصوص وسایل سرمایشی در ابتدا باید مراکز عمده عرضه کالاهای قاچاق که برای همگان نیز شناخته شده‌اند، ساماندهی و تعطیل شوند.

قاچاق، تولید داخل را متوقف کرد

 کارشناسان و فعالان بازار اعتقاد دارند که امکان تولید وسایل سرمایشی به روز مانند کولرهای گازی در داخل کشور مقدور است و می‌توان با قیمتی مناسب این نوع کالاها را تولید کرد، اما حجم قاچاق به‌حدی است که امکان هرگونه تولیدی را از بین برده است. رئیس اتحادیه فروشندگان شوفاژ و تهویه مطبوع تهران دراین‌باره می‌گوید: ورود کولرهای گازی ارزان قیمت قاچاق از سلیمانیه عراق موجب شد تا برندهای داخلی نتوانند اقدام به تولید تجهیزات سرمایشی کنند. به گفته محمد باقر معتمد، طی سال‌های گذشته چند برند مطرح داخلی مصمم به تولید کولر گازی بودند که به یکباره شاهد ورود انبوهی از انواع نمونه‌های چینی آن در بازار بودند. به دلیل این‌که چین توانایی کاهش قیمت روی انبوهی از کالا را داشت و به نوعی سد راه تولید ملی شد.

اختلاف 15 درصدی قیمت کولر گازی کم مصرف و معمولی

رئیس اتحادیه فروشندگان شوفاژ و تهویه مطبوع تهران با بیان این‌که قیمت کولرهای کم مصرف ۱۵درصد بیشتر از نمونه‌های معمولی آن است، اظهار می‌کند: پیش‌بینی می‌شد قیمت انواع کولر گازی در ‌سال‌جاری تا ۸‌درصد افزایش یابد که با توجه به کاهش تقاضا، افزایش ۳درصدی قیمت‌ها را شاهد بودیم. معتمد می‌افزاید: رکود بازار مسکن در کاهش تقاضا برای خرید کولرگازی تاثیرگذار است چراکه وقتی ملک آماده فروش می‌شود زمان نصب وسایل سرمایشی و گرمایشی فرا می‌رسد که در شرایط فعلی کاهش آمار ساخت‌وساز را شاهد هستیم.

* روزنامه شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حاجی: 1394/5/1709:22:34،
17
17
ما تولید کننده کلید هوشمند کولر ابی کول تک cool tech هستیم. با نصب این کلیدها خیلی از مشکلات کولر ابی مرتفع میشه و شاید در مناطق خشک انتخاب کولر ابی بهینه تر از گازی باشه.
سجاد: 1394/5/1709:36:26،
25
8
بنزین پتروشیمی و برنج الوده و پنی سیلین چینی و شیر وایتکس دار و دکل نفتی و گوشت و میوه های هورومونی و مصرف بهینه سوخت خود رو ها دها مورد تحقیق و تفحس بی نتیجه و..........در صف اجرا و نتیجه هستند باشد این را هم در فرصت مناسب دیگری در لیست انتظار قرار می دهیم عمر ما که کفاف نمی دهد به ایندگان شفارش اکید خواهیم کرد
محمد: 1394/5/1709:53:29،
19
10
اگه قاچاق امکان تولید رو از بین برده، یعنی توان تولید به نرخ رقابتی در ایران وجود نداره. نکنه اینم می خواین مثل ماشین کنین!؟
آرش: 1394/5/1710:04:01،
24
8
درسته که کولر های گازی برق بیشتری مصرف می کنند ولی سرمایش خوبی دارند در مقایسه با کولر های ابی که هم آب و هم برق مصرف می کنند و در مواقعی که هوا خیلی گرم است فقط وارو وار صدا می کنند
سعید: 1394/5/1710:12:43،
17
11
من تو خونم کولر گازی بوتان دارم که قطعاتش آمریکایی هست و در ایران مونتاژ شده. مصرف برقم واقعا کم هست و خنکی خوبی به همراه داره. واقعا حیف که به دلیل تحریمها تولید این محصول خوب متوقف شد!
قاسمی: 1394/5/1710:43:02،
32
9
رانده مان کولر آبی خونه ها در تهران از اوایل تیر ماه تقریباً به صفر میرسد.
معایب و معضلات کولر آبی:
مصرف آب بی رویه
سرویس سالیانه مشکل زا و پر درد سر
عدم اتومات خودکار
تزریق گرد و خاک و آلودگی به محیط داخل
انتقال بوی منقل کباب همسایه به داخل
رطوبت زنی غیر استاندارد
تشدید بیماریهای استخوانی - عضلانی همچون رماتیسم و ...

اداره برق به فکر راحتی کار خودشه به جای اینکه مثل دوبی از هیچ برق تولید کنند ترجیح میده تبلیغات کنه که مردم مصرف نکنند. وآنها همچنان مدیر و رئیس و مسئول بمانند.
امین: 1394/5/1711:54:35،
28
11
در خصوص راحت طلبی مدیران داخلی یاد یک خاطره افتادم. وزیر کشاورزی تو یک مصاحبه گفت: ما الان سرانه مصرف برنج 42 کیلو در سال است. اگر مردم بصورت متوسط 5 کیلوگرم کمتر مصرف کنند ما به خودکفایی در تولید برنج می رسیم!
به امین: 1394/5/1714:49:24،
13
7
خیلی باحال بود دمت گرم شادمون کردی!
معتقد: 1394/5/1711:09:35،
17
10
چندی است که در کشور بحث کمبود آب مطرح است و تشویق مردم به استفاده از کولرهای آبی کاملا متصاد این وضعیت است ضمن اینکه در بعد کلان نیز بهتر است مانند خیلی از کشورها استفاده از برق در دستور کار قرار گیرد و توسعه نیروگاهها برنامه ریزی شود. علاوه بر آن استفاده از سیستمهای متمرکز موجب مدیریت بهتر و مصرف بهینه انرژی خواهد شد. کولرهای آبی در دارای پرت انرژی بالا هستند.
امین: 1394/5/1711:13:50،
21
9
سلام دوستان
من از ابتدای ساختن خونم واسه کولر گازی جا تعبیه کردم.چون کولر آبی افتضاحه و پردردسر و نگهداری و...
اما کولر گازی عالی و مطبوع و هزینه برق هم راههایی هست که کمتر بیاد و خود نصابا واردن.
کولرم از بانه واسم آوردن با نصف قیمت سامسونگ و... که باید هزینه تبلیغات اتوبانو و گارانتی الکی رو بدی اما این بانه ای ها قیمت واقعی خود کولره.
الانم 2 ساله خیلی راضیم با اینکه بچه کوچیک دارم اتومات میکنه و از این بهتر نمیشه.
مرسی از نگاهاتون.
بابک: 1394/5/1711:25:01،
26
9
من نمیدونم با این همه مشکلات کمبود آب و برق و... چرا مرتب خواهان افزایش جمعیت مردم هستن خب با افزایش جمعیت که این مشکلات خیلی بیشتر میشه...
مهردادج: 1394/5/1712:22:04،
22
7
بابك جان ميخوان موقعي كه جنگ شدازبچه هاي مابراي جنگ بادشمن استفاده كنن درهردوحالت مابازنده ايم الان كه بايد شكمشونوباسختي سيركنيم اون موقغ هم جونشونوازدست بديم
راوی: 1394/5/1717:39:57،
8
7
مدیر عامل شرکت ایران خودرو روز چهارشنبه مورخ 14 مرداد 94 جلسه ای فوق العاده با نماینده وزارت صنعت معدن و تجارت و شورای عالی فضای مجازی برگزار کرد.
تقاضای مدیر عامل ایران خودرو جلوگیری و مقابله با پیام ها و شکل گیری اتحاد ضد منافع شرکت ایران خودرو بوده است. مدیر عامل ایران خودرو تاکید کرده در صورتی که روند کاهش خرید اتومبیل ادامه پیدا کند قادر به پرداخت سهم دولت که به رقم فروش هر اتومبیل اضافه می کند را ندارد و چاره ای به جز کاهش جدی نرخ تولیدات ایران خودرو را ندارد و یا مجبور به تعطیل کردن خطوط تولید خودرو است.
.
.
.
.
.
.
گویا صدای انقلاب ضد خرید اتومبیل به گوش مدیران خودروساز رسیده است.
این پیام را منتشر کنید.
نیما: 1394/5/1804:06:02،
8
7
دوستان کولرهای اسپلیت راندمان خیلی بالا وقدرت و کیفیت زیادی دارن ولازمه مسئولین کشور راهی برای تامین برق از طریق نیروگاهای خورشیدی پیدا بکنن و مردم رو به خرید بیشتر کولرهای اسپلیت تشویق کنن تا علاوه بر افزایش رفاه مردم استفاده از کولرهای ابی قدیمی منسوخ بشه تا مصرف آب و برق این کولرها از بین بره.مخصوصا برای آب و هوایی مثل تهران کولرهای اسپلیت کارآیی بالایی دارن .امیدوارم دولت با کم کردن عوارض گمرکی و سود بازرگانی این کولرها موجبات ورود کمپانی های معتبر خارجی کولر اسپلیت و فروش محصولاتشون با قیمت کم و معقول رو فراهم بکنه تا برندهای معتبر اجناس کم مصرفشون رو به دست مردم ایران برسونن.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار