کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کم‌نمايی نرخ بیکاری با دست‌کاری آمار

کدخبر:۱۴۳۶۳شنبه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۶:۱۵۱۱۴۶ بازدید

طی چند سال اخیر آمار اشتغال و بیکاری ارائه‌شده از سوی مرکز آمار ایران به کرات مورد تردید و اشکال کارشناسان این حوزه قرار گرفته است. این آمار ...

طی چند سال اخیر آمار اشتغال و بیکاری ارائه‌شده از سوی مرکز آمار ایران به کرات مورد تردید و اشکال کارشناسان این حوزه قرار گرفته است. این آمار غالبا با دیگر نماگرهای اقتصادی، به‌خصوص رشد تولید ناخالص داخلی، هماهنگی ندارد و عدم اعتماد به این ارقام، منجر به بروز مشکلات در تحلیل‌های اقتصادی می‌شود.

ایران به‌عنوان یکی از اعضای اولیه سازمان‌ملل، اساسنامه سازمان بین‌المللی کار (ILO) را به‌رسمیت‌شناخته و لازم است از تعاریف و استانداردهای آن سازمان برای محاسبه آماری نیروی کار کشور استفاده کند. با توجه به آمارها و ارائه روش‌های محاسبه شاغلان و بیکاران کشور توسط مرکز آمار ایران و مقایسه تعاریف با استانداردهای سازمان بین‌المللی نیروی کار، می‌توان به موارد متفاوتی از یکدیگر رسید.

به گزارش شرق، در این گزارش سعی بر این است تا ضمن نشان‌دادن تعاریف رسمی سازمان بین‌المللی کار، به بررسی نقاط اختلاف پرداخته شود. سازمان بین‌المللی کار، یکی از مؤسسات تخصصی سازمان‌ملل متحد است که به امور مربوط به‌ کار و کارگران می‌پردازد. این سازمان، در سال ١٩١٩ با هدف تدوین مقررات و قوانین بین‌المللی در جهت بهینه‌سازی استانداردهای بین‌المللی کار و حصول اطمینان از به‌کارگیری آن تشکیل شد. امروزه ١٨٥ کشور از اعضای سازمان‌ملل از جمله ایران به عضویت این سازمان درآمده‌اند. ایران به‌عنوان یکی از اعضای اولیه سازمان‌ملل، اساسنامه سازمان بین‌المللی کار (ILO) را به‌ رسمیت‌ شناخته و لازم است از تعاریف و استانداردهای آن سازمان برای محاسبه آماری نیروی کار کشور استفاده کند. هر چند مرکز آمار ایران به‌عنوان متولی رسمی تولید آمار جمعیتی، روش‌های محاسباتی خود را مطابق با استانداردهای سازمان بین‌المللی کار (ILO) اعلام کرده اما بررسی‌ها نشان می‌دهد سه مورد اختلاف اساسی بین تعاریف مرکز آمار ایران و سازمان بین‌المللی کار وجود دارد که در ادامه به این موارد پرداخته می‌شود.

جمعیت فعال 10 یا 15 سال؟

مرکز آمار ایران مبنای محاسبه جمعیت فعال را افراد ١٠ سال و بالاتر در نظر می‌گیرد اما سازمان بین‌المللی کار جمعیت فعال را بالاتر از ١٥ سال در نظر می‌گیرد؛ زیرا براساس کنوانسیون ١٨٢ این سازمان، کار افراد زیر ١٥ سال، «کار کودک» محسوب می‌شود. البته در معدود کشورهایی «افراد بالای ١٠ سال» به‌عنوان جمعیت فعال مبنای محاسبه قرار می‌گیرند اما در غالب کشورها تعریف «افراد بیش از ١٥ سال» به‌عنوان جمعیت فعال پذیرفته شده است. بنا بر آخرین گزارش مرکز آمار در فصل بهار سال ١٣٩٤، جمعیت فعال بالای ١٠ سال معادل ٢٤,٥‌ میلیون نفر، شاغلان ٢١.٨‌ میلیون نفر و نرخ بیکاری ١٠.٨‌ درصد بوده است. این در حالی است که سازمان بین‌المللی کار در محاسبات خود جمعیت فعال بالای ١٥ سال در سال ٢٠١٤ (١٣٩٣) را ٢٦‌ میلیون نفر و جمعیت فعال بالای ١٠ سال را ٢٧‌ میلیون نفر اعلام کرده است. نرخ بیکاری از تقسیم جمعیت بیکار بر جمعیت فعال به دست می‌آید. چنانچه جمعیت فعال بالای ١٥ سال مبنای محاسبه نرخ بیکاری در نظر گرفته شود، با کسر یک عدد ثابت از صورت و مخرج کسر مورد محاسبه، نتیجه کسر کوچک‌تر می‌شود، سهم شاغلان کاهش و سهم بیکاران افزایش خواهد یافت.

محصلان و دانشجویان شاغل‌اند؟

سازمان بین‌المللی کار پیشنهاد کرده است، می‌توان محصلان (Student) شاغل را به‌عنوان شاغلان محسوب کرد. از آنجایی که این سازمان سن کاری را ١٥ سال به بالا بیان کرده ، یقینا منظور از محصلان، دانشجویان بوده است و نه دانش‌آموزان. علاوه بر این تنها محصلان و دانشجویانی که شغل داشته باشند در زمره شاغلان محسوب می‌شوند. براساس گزارش مراکز رسمی، در سال ١٣٩٣ حدود چهار ‌میلیون دانشجو در کشور مشغول به تحصیل بوده‌اند اما به دلیل اینکه مرکز آمار تعداد دانش‌آموزان و دانشجویان شاغل را اعلام نمی‌کند، نمی‌توان نرخ بیکاری بدون احتساب آن را محاسبه کرد. بنابراین در جهت اصلاح آماری لازم است این مرکز، تعداد شاغلان دانش‌آموز و دانشجو را نیز منتشر کند تا بتوان تحلیل واقع‌بینانه‌تری از اشتغال و بیکاری در کشور ارائه کرد.

ساعات کاری طبقه‌بندی‌نشده

مرکز آمار ایران تا قبل از سال ١٣٨٥، ساعات کاری شاغلان را حداقل دو روز در هفته (١٦ ساعت در هفته) تعریف کرده بود ولی بعد از سال ١٣٨٥، حداقل یک ساعت در هفته را برای فرد شاغل در نظر گرفته است. نکته جالب ‌توجه آن است که این سازمان ادعا می‌کند این تغییر براساس تعاریف سازمان بین‌المللی کار است ولی درواقع سازمان بین‌المللی کار از فرد شاغل چنین تعریفی ندارد. این سازمان اعلام کرده است شغل‌ها باید براساس ساعات کاری طبقه‌بندی شوند. ساعات کاری کمتر از ٢٥، ٣٤-٢٥ ساعت، ٣٩-٣٥ ساعت، ٤٨-٤٠ ساعت، ٥٩-٤٩ ساعت و ٦٠ ساعت بیشتر در هفته را به‌عنوان طبقه‌بندی قابل‌قبول پیشنهاد کرده است. یک ساعت کار در هفته از دید سازمان بین‌المللی کار تنها برای مشاغل خانوادگی و برخی مشاغل خاص به‌عنوان اشتغال تمام‌وقت قابل‌قبول است. در هیچ‌یک از گزارش‌های فصلی و سالانه مرکز آمار ایران این طبقه‌بندی رعایت و اعلام نمی‌شود. منطق اقتصادی حکم می‌کند حتی اگر سازمان بین‌المللی کار یک ساعت کار در هفته را واقعا تعریف جامعی از کار بداند، موضوع مورد بحث و تحلیل قرار گیرد و در این صورت حتما لازم است آماری از ‌درصد اشتغال در ساعات کاری متفاوت ارائه شود. با کاهش ساعات کاری در تعریف شاغل، تعداد شاغلان افزایش و نرخ بیکاری کاهش می‌یابد. اگر مرکز آمار ایران در گزارش‌های دوره‌ای خود، تعداد شاغلان را به تفکیک ساعات کاری مختلف ارائه می‌کرد، امکان تحلیل بهتری از وضعیت بیکاری وجود داشت که درحال‌حاضر این مرکز چنین ارقامی را در گزارش‌های دوره‌ای منتشر نمی‌کند. با این تفاسیر حتی امکان مقایسه درست آمار بیکاری ایران با دیگر کشورها نیز وجود ندارد؛ چون بیشتر کشورها آمار بیکاری خود را به تفکیک ساعات کاری ارائه می‌کنند ولی مرکز آمار ایران نتایج چنین تفکیکی را منتشر نمی‌کند.

بازنگری جدی در آمار بیکاری و اشتغال

با توجه به آنکه مرکز آمار ایران در گزارش‌های فصلی و سالانه خود از وضعیت نیروی کار، شفافیت‌های لازم را ندارد و آمار ارائه‌شده از آن با واقعیت شرایط اقتصادی همخوانی ندارد، باید در محاسبات و در تعاریف استانداردها و شاخص‌های خود، براساس استانداردهای سازمان بین‌المللی کار بازنگری کند. درحال‌حاضر تفاوت‌های مهمی میان این تعاریف وجود دارد که با رفع آنها می‌توان به آمار حقیقی‌تری از بیکاری و اشتغال در کشور رسید. اهم این اختلافات عبارتند از: در نظرگرفتن جمعیت١٠ سال به بالا به‌عنوان جمعیت فعال، شاغل‌شمردن محصلان و نیز موجه جلوه‌دادن حداقل ساعت کار یک‌ساعته برای شاغلان ،که با تعاریف سازمان بین‌المللی کار همخوانی ندارد. لازم است برای از بین‌بردن این اختلاف، این مرکز، آماری از‌ درصد اشتغال در ساعات کاری متفاوت ارائه کند. فقط در این صورت می‌توان آمار چند سال یا بین چند کشور را مقایسه کرد. در غیراین‌صورت، آمار متکی بر یک ساعت کار گویای وضعیت اشتغال واقعی کشور نیست. همچنین سازمان بین‌المللی کار، شاخص‌های بسیار مهمی از جمله بیکاری بلندمدت و اشتغال کارکنان نیمه‌وقت را نیز در گزارش‌های خود اعلام می‌کند ولی مرکز آمار ایران در هیچ‌یک از گزارش‌های خود این مقادیر را اعلام نمی‌کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1394/5/1708:57:13،
50
26
حتما اینم تقصیر احمدی نژاده؟!
تا کی میخواید کم کاری دولت روحانی رو تقصیر دولت قبل بندازید؟!!
آرش: 1394/5/1709:07:30،
34
13
آمارها فقط روي كاغذ است واقعيت چيز ديگريست و با هم متفاوت
این آن اون: 1394/5/1709:10:05،
42
17
دولت ما کار میخواهیم همین
ما نه به انرژی هسته ای کار داریم
نه به دعوای شما با احمدی نژاد
نه به پول های بلوکه شده همش مال خودتون
فقط کار میخوایم با درآمد متناسب با مخارج زندگی
محمد: 1394/5/1709:14:48،
32
14
تو ایران دیگه نمی شه به چیزی اعتماد کرد. خصوصا اعداد و ارقامی که به عنوان آمار مطرح می شه!
احمد: 1394/5/1709:21:16،
29
18
ما رکورد زدیم.!!!!!!!!!!!
سالار: 1394/5/1709:22:15،
40
16
وقتی میری استخدام بشی میگن سابقه کار با بیمه.بعد عمر با ارزشتو میری تو کارگاههای بنجل برا تجربه کسب کردن و بیمه شدن به هر قیمتی تلف میکنی برمیگردی میگن سنت از استخدام گذشته!! تو ایم مدت هم با خبر میشی چند مرحله استخدام برا خودشون و اشناها انجام دادن!!!!
Dandan: 1394/5/1713:47:25،
25
20
عزیز جان با 10 سال سابقه،مدرک مهندسی میرم برا استخدام میگن، مهندسی مکانیک نمیخوایم،پس چی میخواین،معلوم معرف دم کلفت
رضا: 1394/5/1709:43:34،
33
18
طبق گفته دولت مابیکار که نداریم هیچ ؛نیرو هم بخاطر کارایی که روزمین مونده باید وارد کنیم.
کشکول طلایی: 1394/5/1710:01:11،
35
21
بیکاری تحصیلکرده ها در کشور بیداد میکند .با طرح اشتغال معلم اکثر جوانان که شامل حالشان نمیشود.الباقی را از بین آدمهای خاص گزینش میشوند.جوانان به امید آرزوی زندگی بهتر در بیدانشگاهها تحصیل کردند.و اینک متوجه میشوند کار در ادارات فقط از آن از ما بهتران است .بقیه ملت و جوانان حق آب و گل ندارند.چرا چرا چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
رضا: 1394/5/1710:23:15،
34
15
اگر کار بر مینای 44 ساعت در هفته تعریف شود. آمار بیکاری به بالای 30 درصد می رسد.
یا حق: 1394/5/1710:33:07،
34
21
سالهاست که با آمارهای جعلی نرخ بیکاری را کم نشان میدهند
بطوریکه هیچکس باور نمی کند !!
سعید: 1394/5/1710:36:38،
23
18
پس دقیقا کارشناسان مرکز آمار ایران چکار میکنند؟
علی: 1394/5/1710:53:59،
29
15
دولت آقای روحانی هیچ برنامه ای برای ایجاد اشتغال پایدار نداره و توان ایجاد اشتغال برای جوانان رو به علت عدم برنامه ریزی مناسب و عدم وجود مدیریت مناسب نداشته و نخواهد داشت به قول شاعر از کوزه همان تراود که در اوست
امیر: 1394/5/1710:54:59،
39
16
هیسسسسسسسسسسسس آقای رئیس جمهور (روحانی) فرمودند هیچ کس حق ندارد به آماری که ما می دهیم شک کند فقط بگید روحانی متشکریم ( ملت ما ساده اند ............................. لوح )
احمدرضا: 1394/5/1712:47:19،
35
21
قبلا یارو سیگل میگرفت استخدام میشد بهترین زندگیو میکرد حقوق مکفی میگرفت خونه سازمانی داشت آب و برق و سوخت مجانی خونه های سازمانی و ...خوشی زد زیر دلشون...
علیرضا: 1394/5/1714:53:38،
30
19
از روی شکم سیری و جهالت محض رفتن من+شما+نسلهای بعدی رو بدبخت کردند برا همیشه
اون دوران رو دیگه لولو برد :(
خدا ازشون نگذره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما