کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سیمان، دورنمای مسکن را خاکستری می‌کند

کدخبر:۱۴۳۳۴جمعه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۵:۵۳۲۹۷۰ بازدید

در شرایطی که با نهایی شدن نخستین گام‌ها برای آغاز روند رو به رشد اقتصاد ایران در روزهای پس از تحریم بازار مسکن نیز خود را پس از چند فصل ...
سیمان، دورنمای مسکن را خاکستری می‌کند

در شرایطی که با نهایی شدن نخستین گام‌ها برای آغاز روند رو به رشد اقتصاد ایران در روزهای پس از تحریم بازار مسکن نیز خود را پس از چند فصل رکود مداوم برای یک رونق نسبی آماده می‌کند، شاید برخی متغیرهای بازار این فرآیند بسیار مهم را با مشکلاتی جدی مواجه کنند. هرچند براساس نخستین مقدمات ثابت شده در اصول اقتصاد کلان، رونق اقتصادی در بازارها و حوزه‌های مختلف اصولا با یک تورم نسبی در قیمت‌ها همراه است و بازار مسکن نیز برای این موضوع خود را آماده کرده، اما شاید بالا رفتن میزان این تورم در قیمت‌ها قدری کار رونق را پیش از آغاز با مشکل مواجه کند.

فرصت امروز نوشت، درصورتی‌که طرح‌های اقتصادی دولت یازدهم بتواند به‌عنوان یک عامل تعیین‌کننده در بازار مسکن عمل کرده و در شرایطی که رشد اقتصادی حداقلی از سوی بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌شود بتواند با رساندن تسهیلات و وام‌های مطلوب، اوضاع بازار مسکن را نیز بهبود بخشد، احتمال این وجود دارد که افزایش قیمت تا حدی در بازار مسکن به وجود آید.

البته کارشناسان معتقدند رونق به وجود آمده در بازار مسکن تفاوتی جدی با بعضی از موج‌های رونق در سال‌های گذشته خواهد داشت زیرا این بار پیش از آنکه واقعا به افزایش قابل توجه ساخت‌و‌سازها منجر شود، ناظر بر بالا رفتن قدرت خرید مردم خواهد بود. یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر افزایش عمر رکود در سال‌های گذشته نبود توان خرید خانه از سوی اقشار مختلف مردم در طول سال‌های گذشته بوده است. موج‌های افزایش قیمت در طول سال‌های میانی دهه 80 که به جهش ناگهانی نرخ مسکن در چند دوره مختلف انجامید عملا دست بسیاری از متقاضیان را از خانه دور کرد و البته توان تسهیلات و وام‌های دولتی را برای کمک به اقشار متوسط مردم در خرید خانه‌های جدید نیز کوتاه کرد.

در این شرایط به نظر می‌رسد برای آغاز دوباره روند رونق در بازار مسکن پیش از آنکه بازار عرضه نیاز به تحرک جدی داشته باشد، این اقشار مختلف متقاضیان بار دیگر حضور فعال خود را در این عرصه تضمین کنند. به‌خصوص زمانی که آمارهای رسمی و غیر‌رسمی از وجود چند صد هزار خانه خالی از سکنه در کشور حکایت می‌کند که با وجود تلاش ساختمان‌سازها برای فروش آنها، هنوز به یک مشتری جدی برنخورده‌اند.


تصمیمات جزیره‌ای خطری جدید در بازار مسکن

در چنین شرایطی شاید حفظ کردن ثبات بازار و جلوگیری از تنش‌هایی که می‌تواند بار دیگر بر قیمت خانه تاثیراتی جدی و منفی داشته باشد، باید به‌عنوان نخستین اولویت وزارت راه و شهرسازی شناخته شود. همان‌طور که دولت موفق شده در طول دو سال گذشته یک ثبات نسبی همراه با رکود در قیمت مسکن به وجود آورد احتمالا باید همین راهبرد در ماه‌های آینده که رونقی حداقلی را در بازار مسکن شاهد خواهیم بود نیز ادامه پیدا کند.

این در شرایطی است که وضعیت بعضی از صنایع وابسته به عرصه ساختمان چندان مثبت نیست و بسیاری از آنها امیدوارند با خارج شدن از دوره رکود بتوانند قیمت‌های محصولات‌شان را بار دیگر افزایش دهند. یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی که می‌تواند تاثیری قابل توجه در قیمت تمام شده واحدهای مسکونی داشته باشد، سیمان است. این محصول مهم که در طول سال‌های گذشته با نظارت‌های دولتی قیمتی ثابت داشته و از سوی تولید‌کنندگان با افزایش نرخ قابل توجهی روبه‌رو نبوده است در طول روزهای گذشته بار دیگر زمزمه افزایش قیمت را در بازار خود دیده و حتی برخی از مسئولان خبر از یک چراغ سبز دولتی در این زمینه داده‌اند.

خبرگزاری ایلنا از قول مدیرعامل هلدینگ فارس و خوزستان و نایب رییس انجمن صنعت کارفرمایان صنعت سیمان کشور گزارش داده که با موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌توان انتظار داشت که سیمان از شمول قیمت‌گذاری خارج شود. هرچند این موضوع هنوز از سوی مقامات وزارت صنعت با واکنشی روبه‌رو نشده و حتی راهبردهای اجرایی آن نیز مشخص نیست اما همان‌طور که مرتضی لطفی خبر داده احتمالا به افزایش قیمت سیمان منجر خواهد شد.

تغییر در نرخ این مصالح ساختمانی در شرایطی که بسیاری از خانه‌سازان مجبور شده‌اند در طول ماه‌های گذشته به دلیل نبود مشتری قیمت‌ واحدهای مسکونی‌شان را به کف سود نزدیک کنند، این احتمال را زنده می‌کند که واحدهای مسکونی جدید شامل افزایش قیمت تمام شده شوند. اگر این خطر را در کنار افزایش احتمالی قیمت‌ها ناشی از خارج شدن از رکود قرار دهیم، این انتظار در بازار به وجود می‌آید که بار دیگر افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن رصد شود.

با توجه به حضور پرقدرت بخش‌خصوصی در عرصه مسکن ایران و البته تاکید چند باره کارشناسان مبنی بر لزوم خروج دولت از عرصه‌های اجرایی در این بخش، به نظر می‌رسد این افزایش احتمالی قیمت شرایط را در بازار چندان امیدبخش نگه ندارد. با توجه به اینکه حضور دولت برای پایین نگه داشتن دستوری قیمت مسکن در بازار به هیچ عنوان توصیه نشده و امری مخاطره‌آمیز به حساب می‌آید این مسئله می‌تواند در آینده رونق بازار تاثیرات منفی از خود باقی بگذارد.

همان‌طور که وزیر راه و شهرسازی نیز در صحبت‌های اخیر خود اعلام کرده که بخش مسکن به‌عنوان یک حوزه بسیار گسترده اقتصادی نیاز به همکاری و همراهی تمام بخش‌های مرتبط با این صنعت دارد احتمال این وجود دارد که پیش از موافقت با افزایش قیمت مصالح ساختمانی در بازار، دولت تلاش کند حداقل این موضوع را برای چند ماه به تعویق بیندازد. هرچند وجود افقی مثبت و روشن در بازار مسکن ایران پس از چند سال رکود مداوم این احتمال را شدت بخشیده که با حضور پرقدرت خانه‌سازان و خریداران دیگر رکود برای مدتی طولانی در بازار مسکن قابل مشاهده نباشد، اما شاید تصمیمات جزیره‌ای و یک‌بخشی در حوزه‌هایی از اقتصاد بتواند بار دیگر اوضاع مسکن در ایران را خاکستری کند.

شاید در شرایطی که افزایش محدود قیمت‌ها در عرصه رونق اقتصادی امری طبیعی شمرده شده و از سوی بازار پذیرفته شده باشد، افزایش همزمان قیمت مصالح به‌عنوان امری تنش‌زا اوضاع بازار را از حالتی امیدبخش به روزهایی نگران‌کننده سوق دهد. امری که البته هنوز هیچ یک از مقامات اقتصادی آن را تایید نکرده و در حال حاضر بیشتر شبیه یک زنگ خطر است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مسعود نجاران : 1394/5/1609:32:16،
107
34
دورنمای زندگی تمام مردم ایران با وجود افراد ناتوان و بی دانش و نالایق در سیاست و اقتصاد سیاه هست آنوقت شما از سیمان خاکستری صحبت میکنی؟
علی: 1394/5/1611:07:18،
66
17
ایران جیب عزیز دولت قیمت مسکن رو کنترل نکرده بلکه مردم توان خرید ندارند و عده زیادی به نون شب محتاجند .همین و بس
آرش: 1394/5/1612:06:42،
46
20
آفرین آقا مسعود واقعا حرف درستی زدی عین واقعیته،رحمت به اون شیری که خوردی
اندرز: 1394/5/1612:09:44،
44
34
افزایش شدید قیمت مسکن تا پایان سال جاری قطعی است، هر کی الان بخره قدم بزرگی برای خودش و خونوادش برداشته، میگین نه، بشینید و ببینید...
ادیب: 1394/5/1612:21:19،
40
26
اگر نگاهی به وضعیت دنیا داشته باشید، رشد قیمت مسکن بعد از رکود 4ساله ، شروع شده. از طرفی در ایران طبق امار رشد جمعیت را تا سال 1405 خواهیم داشت و از طرفی قیمت همه مصالح و... افزایش پیدا کرده، پس مطمئن باشید قیمت مسکن افزایش خواهد یافت.
یکی: 1394/5/1609:33:46،
82
22
به نظر مسکن زودتر از خودرو از رکود دربیاد،خودرو هم تا زمانی که خودروسازا و حامیاشون(چون خودرو ساز به تنهایی نمیتونه اینقد گستاخ باشه)دست از جیب مردم دربیارنو منبع درامد دیگری پیدا کنن
من: 1394/5/1612:10:02،
58
34
نه عزیزم. جفتشون تو رکود می مونن و علت هم داره. وقتی دوباره بازارها باز بشن ریسک سرمایه گذاری کم میشه و با توجه به اینکه سود تجارت و تولید در زمانی که تحریم نباشه خیلی بالاتر از خرید و فروش خونه و ماشینه, سرمایه میره به اون سمت.
بازار مسکن هم تا وقتی حرکت عملی ای توش انجام نشده و فقط شعر و شعار میدن برای رونق دادن بهش, هیچ اتفاقی توش نمی افته.
جواب به من: 1394/5/1615:17:29،
44
14
تا زمانی که بازارای مسکن و خودرو راه نیوفته تولیدو خدمات تو خوابن ...نصف بیشتر صنایع و خدمات به این دوتا بازار مربوطن...جنست بده عوضش کن برادره من.
siya: 1394/5/1615:35:36،
41
16
ملک در کماست ولی تولید که دم مرگه تا بیاد بره تو کما بعد به هوش بیاد سالهای سال زمان میبره تا اون زمان ملک سروره حتی بعدشم جزو سرمایه های مطمعن خواهد ماند
ضد مسکن گرون بنجل: 1394/5/1609:56:21،
53
43
مسکن که پولِ جون میگرفتی همه عمر// دیدی که چگونه پول، جون مسکن گرفت
محمد: 1394/5/1610:06:24،
41
23
واقعا ملت فکر می کنن با شروع اجرای توافق مسکن رونق می گیره و گرون می شه!؟

وقتی توافق اجرا بشه یعنی ریسک پایین میاد و تمایل برای خرید کالاهای سرمایه ای مثل زمین و طلا کم می شه. در عوض کسب و کارها رونق می گیرن.
بی نام: 1394/5/1611:58:27،
47
27
رکود مسکن دستکم تا پایان سال 94 ادامه دارد
بهروز: 1394/5/1612:48:03،
46
18
تازمانیکه در رکود تورمی بسر میبریم هرگونه افزایش قیمت در هر کالایی بر عمر رکود اضافه خواهد کرد و سخن از رونق مفهومی نخواهد داشت . اقتصاد بیمار ایران وقتی رونق خواهد گرفت که برای عرضه ها تقاضایی بوده باشد و در شرایط فعلی وقتی تقاضا وجود خواهد داشت که درامد سرانه مردم بالا باشد.حالا هی فکر افزایش قیمتها باشید و رونق را با بالا رفتن قیمت یکی بدانید و اصول اولیه علم اقتصاد را که همان عرضه و تقاضاست فراموش کنید.
حمید: 1394/5/1613:16:59،
25
16
سلام بر دوستان ودشمنان
قیمت مسکن برای ما په فرقی مکنند . بالا یل پایین !!!!!!!
هر انسان دنبال یک جان پناه می باشد تا بتواند خود و خوانواده خود را در مقابل عوامل طبیعی وووووو نگهداری کند .
مسکن بشود متری 1000000 تومان منمستاجر که 30000000 بیشتر ندارم با حقوق 12000000 پزوری میتوانم یکمنزل 70 متری بخرم .
که حدقل منزل در تهران 1800000 تومان می باشد.
پس مسوولین بهشت زهرا خواهش می کنم قبر ها را برای 45000000 ایرانی بالا نبرید که حدقل اگه در ین دنیا جایی نداریم حدقل برای مرگمون یک خانه داشته باشیم و وارس ها نیز به نگرانینیوفتند که پس از مرگمون چکار کنند پول را زا کجا جور کنند .ومرگ والدین را فراموش و به ئنبال گرفتن پول دستی برای خرید یکقبر باشند.
سید: 1394/5/1613:33:46،
30
14
تا وقتی بانک سود 30 درصد میده کسی سمت مسکن نمیره. من 92 خونه گرفتم پول نقدم تو بانک داشتم. خونه بعد دو سال همون قیمته ولی بی مشتری. اما پول نقدم 60 درصد اومده روش با سودش میشه دو تا خونه خرید.
ملت همه گذاشتن بانک، اینایی هم که اینجا میان مینویسن مردم ندارن خودشونو با بقیه مقایسه نکنن. مردم دارن خیلی هم دارن.
شنگول: 1394/5/1614:20:45،
39
30
خبر موثق دارم از شهریور قیمت مسکن 70 درصد کاهش خواهد یافت
ali: 1394/5/1614:35:57،
38
15
کف دست دیگه مو نداره ... شما بیا بکن
بي نام ماشين شناس: 1394/5/1614:37:53،
34
27
شما فكر ميكنيد ركود بي سابقه بازار مسكن براي چيه ؟؟؟ مردم پول ندارن دخل و خرج نميخونه - حالا شما قيمت رو ببريد بالا و فكر كنيد درست ميشه!!! اشكالي نداره آپارتمان ٥٠٠ ميليوني رو فردا بگيد ٦٠٠ و يا ٧٠٠ ميليون اصلا بگو دو ميليار گفتنش اشكالي نداره ولي اگر بت پول دادان حسابه از ما گفتن خونه تو ايران مرد دلا يلشم چند بار قبلا گفتم- شاد باشيد
وحيد: 1394/5/1614:39:04،
27
19
وقتى مردم درامدى ندارند از كجا بيارند حتى اگر مسكن نداشته نباشند در طرف تقاضا قرار بگييرند مسكن از سطح در امد عامه مردم بالاتر است هم چنين كسانى بودند كه به جهت سرمايه گذارى و پس انداز مسكن ميخريند كه فعلا از بازار خارج شده اند و هم چنين عده اى درامد هاى بالا را از دست داده اند همانهايى كه بهر قيمتً طالب خانه و ملك بودند نتيجه انكه تقاضا موثرى در بازار نيست تا اينكه زمين كه موثر ترين موضوع در افزايء قطمت ها بود واقعى بشه
reza: 1394/5/1615:12:46،
29
27
ماه گذشته سیمان تنی118خریدم دیروز تنی105خریدم این یعنی نبود ساخت وساز و ورشکستگی کارخانه های سیمان
رضا: 1394/5/1709:57:46،
16
7
تو این مملکت ارزونی وجود نداره.وسلام.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار