کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

منابع بانک‌ها چگونه ته کشید؟

کدخبر:۱۴۳۰۶چهارشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۳:۱۲۱۹۶۳ بازدید

کمبود منابع مالی بانک‌ها این روزها به یکی از حساس‌ترین موضوعات نظام بانکی کشور بدل شده است. پس از تصویب شورای پول و اعتبار درباره ...

کمبود منابع مالی بانک‌ها این روزها به یکی از حساس‌ترین موضوعات نظام بانکی کشور بدل شده است. پس از تصویب شورای پول و اعتبار درباره اعطای تسهیلات مسکن 60 میلیون تومانی و سر باز زدن بانک‌ها از این مصوبه، کمبود منابع به‌عنوان یکی از معضلات مهم نظام بانکی در کانون توجه محافل اقتصادی قرار گرفت. این در حالی است که وزیر اقتصاد در کنفرانس خبری روز گذشته خود اعلام کرد که نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی نیم‌درصد کاهش یافته است و در آینده نزدیک احتمال کاهش مجدد آن هم وجود دارد. کاهش نرخ ذخیره قانونی می‌تواند بخشی از مشکلات کمبود منابع بانک‌ها را کاهش دهد. در عین حال پیش‌بینی بیزینس مانیتور از وضعیت دارایی بانک‌های ایرانی حاکی از بهبود این روند در یک سال پیش‌رو است.


گزارش بیزینس مانیتور از دارایی بانک‌ها

بیزینس مانیتور پیش‌بینی کرد دارایی بانک‌های ایران در سال‌جاری رشد ۲۰ درصدی داشته باشد و ۲۶۷ هزار میلیارد تومان از سال قبل بیشتر شود. مؤسسه تحقیقاتی بیزینس مانیتور در گزارشی از وضعیت صنعت بانکداری ایران، پیش‌بینی کرد کل دارایی بانک‌های ایران در پایان سال 2015 با رشد 20 درصدی نسبت به سال قبل مواجه شود و به 1598 هزار میلیارد تومان برسد. اما با وجود قرائن داخلی مبنی بر کمبود منابع بانک‌ها بیزینس مانیتور گزارش داده است که سیستم بانکی ایران در سال 2014 و با وجود اینکه تحت تحریم‌های غرب قرار داشت رشد 40 درصدی در دارایی‌های خود را تجربه کرد. دارایی بانک‌های ایران که در سال 2013 بالغ بر 949 هزار میلیارد تومان برآورد شده بود در پایان سال 2014 به 1331‌هزار میلیارد تومان رسید.

براساس این گزارش، بانک‌های ایران در سال 2014 بالغ بر 508 هزار میلیارد تومان وام دادند که پیش‌بینی شده است این رقم در سال‌جاری میلادی رشد 19 درصدی داشته باشد و به 605 هزار میلیارد تومان برسد. میزان جذب سپرده توسط بانک‌های ایران در سال 2015 نیز رشد 22 درصدی خواهد داشت و به 723 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. در سال 2014 میزان جذب سپرده بانک‌های ایرانی 592 هزار میلیارد تومان اعلام شده بود. براساس پیش‌بینی بیزینس مانیتور دارایی بانک‌های ایران در سال 2016 نیز رشد 21‌درصدی خواهد داشت و به 1934 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.


شواهد داخلی چیز دیگری می‌گویند

محمدباقر پروین، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با "فرصت امروز" در این باره گفت: گزارش‌هایی که موسساتی مانند بیزینس مانیتور تهیه می‌کنند با اتکا به برخی آمارهایی است که معلوم نیست منابع آنها تا چه اندازه شفافیت و صداقت داشته‌اند. این گزارش‌ها صرفاً ارزش مطالعاتی دارند و ارزش عملیاتی و اجرایی ندارند. وی افزود: از قرائن داخلی بر می‌آید که بانک‌ها با کمبود منابع شدیدی مواجه هستند. اظهارات مسئولان ما هم تأیید‌کننده همین موضوع است. تمام تلاشی که وزیر صنعت و معدن برای کاهش ذخیره قانونی بانک‌ها کرده به خاطر همین موضوع بوده است. چون می‌دیدند که بانک‌ها توان تسهیلات دهی به بخش تولید را ندارند و بنابراین تلاش کردند از محل ذخیره قانونی قدرت تسهیلات دهی بانک‌ها را افزایش دهند.

این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: یکی دیگر از قرائن این بود که کمبود منابع بانک‌ها در فصل مجامع آنها بروز پیدا کرد. بانک مرکزی فشار زیادی به بانک‌ها درباره پرداخت سود نقدی وارد کرد و اجازه نداد تا نقدینگی بانک‌ها از این طریق از بانک‌ها خارج شود. وی ادامه داد: گزارش بیزینس مانیتور یک بازه یک و دو ساله را مورد تحقیق قرار داده است. ممکن است در این یک سال اتفاقاتی درباره رشد درآمدها رخ داده باشد اما خروجی عملکرد چند سال گذشته بانک‌ها درباره رشد منابع، مطلوب نبوده است. به همین دلیل هم هست که می‌بینیم شورای پول و اعتبار درباره نرخ سود بانکی با احتیاط و وسواس زیادی عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد نقدینگی بیش از اندازه از بانک‌ها خارج شود.


بانک مرکزی به وظایف خود درست عمل نمی‌کند

محمود امینی، کارشناس اقتصادی در این باره به "فرصت امروز" گفت: یک‌سوال مهم در مورد کمبود منابع بانک‌ها وجود دارد که بانک مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر بر عملکرد نظام بانکی چرا اجازه گسترش کمبود منابع بانکی را داده است؟ کمبود منابع بانک‌ها معضلی جدی و گریبانگیر است که محصول یک یا دو سال اخیر نیست. حتماً از سال‌های پیش این مشکلات در بیلان مالی بانک‌ها محسوس بوده است اما چرا تاکنون بانک مرکزی در این باره اقدامی نکرده است؟

وی افزود: بانک مرکزی وظیفه دارد تا امور بانک‌ها را پایش کند و خطرات و مشکلات را پیش‌بینی کند. چرا یک صنعتگر وقتی به بانک مراجعه می‌کند تا تقاضای تسهیلات کند باید با پاسخ منفی بانکدار مواجه شود؟ بانک مرکزی چرا وظایف خارج از توان بانک‌ها را در بخش تسهیلات تکلیفی به عهده بانک‌ها گذاشته است که بر حجم بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی افزوده است؟

این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: مشکل کمبود منابع بانک‌ها ریشه در مشکل مدیریت نظام پولی و مالی کشور دارد. تا طرز تلقی و دیدگاه مدیریتی کشور در این باره عوض نشود نمی‌توان از برطرف شدن مشکل صحبت کرد. ممکن است اکنون با کاهش ذخیره قانونی این مشکلات برطرف شود اما ممکن است در آینده دوباره مشکل به شکل دیگری بازگردد چون عواملی که منابع بانک‌ها را تهدید می‌کنند همچنان وجود دارند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بیخیال : 1394/5/1418:03:12،
46
22
یعنی واقعا نمیدونن چه بر سر منابع بانکها اومده ؟؟؟؟

راستی دزدی و اختلاس که اصلا نداشتیم

همش کمبود .. سیل ..قحطی .. ورشکست ..اختلاس .. کم آبی ..کمبود برق .. بی آبی .. آرد ..خودرو ..مسکن ..دکل ..ودر آخر با یه اسمهای بی سرو ته مثل حروف اافبا بابک زنجانی ..خاوری .. و الف ..لام ..میم ..ج.. خ ..ب .. ودر آخر هم از جیگر مردم میکشن بیرون

بی خیال بابا
معلوم : 1394/5/1421:12:33،
24
21
خودشون بهتر از ما میدونن چه برسر منابع اومده و همچنان این روند ادامه دارد
هی: 1394/5/1418:04:22،
41
22
اگر دردم یکی بودی چه بودی
بردیا: 1394/5/1418:12:40،
47
13
منابع بانکها هم در خاک و سنگ زمین گیر شده است ...وام به دست بساز بفروشها و برج سازان شده است........بانکها تمام ملکهای تجاری و اداری را در نقاط خوب شهرها خریداری کردند..........پولها اینجوری سرمایه گزاری شده......چرخهای تولید هم زنگ زده
سوشا : 1394/5/1418:43:19،
38
22
دوس دارم مث بانکای یونان بشه روزگارشون ازبس سود بیشتر از نزول از مردم گرفتن
ایران: 1394/5/1418:56:33،
36
18
کشیدن بالا
كيان: 1394/5/1419:05:53،
42
20
من موندم با اين همه كارنامه ي درخشان چرا اقاي سيف استيضاح نميشه؟
سوشا : 1394/5/1421:12:06،
24
13
اقای سیف وزیر نیست که استیضاح بشه، باید رییس‌جمهور برکنارش کنه که متاسفانه نمیکنه
حق جو : 1394/5/1422:36:33،
20
27
مشکل از ساختار نادرست اقتصادی است و بانک ها هم در داخل همین منجلاب اقتصادی عمل می کنند ! ربطی به سیف و وزیر
ندارد این قانون گذاران هستند که باید شرایط مناسب را برای فعالیت های سالم در یک فضای بدون رانت و رابطه فراهم کنند
سطحی نگر نباشیم
حمید: 1394/5/1419:31:50،
38
20
این جور که در کشور ما پول حیف ومیل میشه و در بخش های غیر لازم بکار گرفته میشه اگر ذخایر ان به اندازه اورست هم بود تمام میشد !!!!!!!!!!!!!
من: 1394/5/1420:37:52،
21
23
برید از اونهایی بپرسید که طرح های زودبازده داشتند ( مخفف دلالی و بساز و بفروشی ! )
اصولا منابع بانکی باید در طرح های بلند مدت و زیر بنایی با نرخ سود نسبتا پایین سرمایه گذاری بشه, و تا درصدی هم به عنوان شریک در طرح. فقط از این راهه که می شه اقتصاد مملکت رو در حال چرخش پویا نگه داشت. نوآوری و تولید ارزش در چرخه اقتصادی و صنعتی یه کشور.
سرمایه گذاری بیش از حد در این طرح های " زودبازده " نتیجه اش حباب قیمتی در بخش خاصی از اقتصاده که نهایتا به رکود و کاهش قیمتی منجر می شه و می تونه یه اقتصاد بزرگی مثل آمریکا رو هم زمین گیر کنه, چه برسه به اقتصاد فسقلی ما.
نتیجه کار اینها هم این بود که قیمت مسکن بیخودی رشد کرد, از قدرت خرید مردم خارج شد, حالا راکد شده و تعداد بسیار زیادی هم واحد خالی در سطح کشور مونده که خریداری نداره. یه مقدار بسیار زیادیش هم که اختلاس شد رفت !!!
نادر: 1394/5/1511:29:09،
24
15
علتش اينه كه دزد زاده ها پولهاشان را كشيدند بيرون0

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما