کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تا 20 سال دیگر منابع آبی به صفر می‌رسد

کدخبر:۱۴۳۰۳چهارشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۰:۲۲۲۶۴۱ بازدید

قانون توزیع عادلانه آب از اسفند 61 در مجلس تصویب و پس از تایید شورای نگهبان به دولت برای اجرا ابلاغ شد. براساس قانون توزیع عادلانه آب ...

قانون توزیع عادلانه آب از اسفند 61 در مجلس تصویب و پس از تایید شورای نگهبان به دولت برای اجرا ابلاغ شد. براساس قانون توزیع عادلانه آب، مالکیت تمامی منابع آبی کشور (زیرزمینی، روان‌آب‌ها، قنات و غیره) که از مشترکات است، در اختیار حکومت اسلامی قرار دارد و طبق مصالح عامه باید از آنها بهره‌برداری شود. همچنین براساس این قانون، مسئولیت حفظ، اجازه و نظارت بر بهره‌برداری از منابع آبی کشور به دولت محول و این وظایف بر عهده وزارت نیرو (به نمایندگی از دولت) گذاشته شد.

به گزارش فرصت امروز، تا پیش از تصویب و اجرای قانون توزیع عادلانه آب، حاکمیت منابع آبی کشور در دست مردم و بهره‌برداران بود و حقابه‌داران خود بر منابع آبی حکمرانی می‌کردند. پس از حاکمیت بخشیدن دولت در منابع آبی، وضعیت برداشت‌ها نابسامان شد و درست از همین زمان حفر چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق با مجوز وزارت نیرو و در برخی موارد با حمایت جهاد سازندگی رونق گرفت تاجایی‌که کم‌کم به خشک شدن رشته‌قنات‌های پرآب منجر شد و سپس ذخایر آب‌های زیرزمینی را خالی کرد.

این روال برداشت‌های بی‌حساب و کتاب پس از به‌اصطلاح قانونمند شدن بهره‌برداری‌ها که البته باید با نظارت درست وزارت نیرو انجام می‌گرفت، در جهت عکس عمل کرد و مجوزهای گسترده حفر چاه‌ها با عنوان مجاز از سوی وزارت نیرو در تمامی استان‌ها حتی استان‌های پرباران مانند گیلان و مازندران صادر شد. گرچه در این میان عده‌ای نیز به‌صورت غیر‌مجاز اقدام به حفر چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق کردند و در بحران کنونی آب که گریبان کشور را گرفته، سهم داشته‌اند.

قانون توزیع عادلانه آب، به ضرر بهره‌برداران

کرامت وکیلی‌پور، رییس مجمع ملی خبرگان کشاورزی، در گفت‌وگو با «فرصت امروز»، درخصوص قانون توزیع عادلانه آب می‌گوید: این قانون مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد کرد و براساس آن وزارت نیرو بابت حق‌النظاره چاه‌های کشاورزی، بدون ارائه خدمات از کشاورزان پول می‌گرفت. تا اینکه سرانجام با مخالفت‌های کشاورزان خوزستانی و شکایت شرکت‌های بزرگ زراعی در این استان، دیوان عدالت اداری رأی به نفع کشاورزان داد. براساس این رای، تنها اداره دارایی حق گرفتن عوارض را دارد و وزارت نیرو حقی در این زمینه ندارد.

وی می‌افزاید: این ماجراها و فشار آوردن به کشاورزان از سوی وزارت نیرو همچنان ادامه دارد و اکنون بهره‌بردارانی که چاه‌های مجاز دارند هر سال برای تمدید پروانه چاه باید مبلغی را به حساب این وزارتخانه بپردازند. یعنی باز همان داستان ادامه دارد اما به شکلی دیگر!

بی‌آب‌ترین استان با 20 هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز

این کشاورز نمونه کشور، اظهار می‌کند: یکی دیگر از اقدام‌های وزارت نیرو در چارچوب قانون توزیع عادلانه آب، نصب کنتورهای حجمی و هوشمند بر سر چاه‌هاست. این کار برای خرده‌مالکان، صرفه اقتصادی ندارد و نمی‌توانند از پس هزینه خرید کنتور برآیند. درکشاورزی ما اصولا تعادلی میان برداشت آب و میزان برداشت محصول وجود ندارد. کشاورزی ما به دلیل عقب‌ماندگی و سنتی بودن، مقرون‌به‌صرفه نیست و در این موضوع تنها کشاورزان مقصر نیستند. ما هیچ‌گونه امکانات مکانیزاسیون مدرن را در اختیارشان قرار نداده‌ایم تا از آنها عملکرد مطلوب و بالا بخواهیم.

این صادرکننده خرمای هرمزگانی، با اشاره به تعداد چاه‌های غیر‌مجاز در این استان می‌گوید: ما در هرمزگان که امسال بی‌آب‌ترین استان‌ها لقب گرفته 20 هزار حلقه چاه داریم که 5 هزار حلقه آن غیر‌مجاز است. در همین استان کشاورزانی هستند که دو تا 5/2 تن گندم در هکتار برداشت می‌کنند. با این تفاسیر آیا مصرف آب با این راندمان میزان محصول در منطقه خشکی مانند هرمزگان می‌ارزد؟ دولت باید در این زمینه تمهیداتی بیندیشد.

راهکارها ساده است اگر...

وکیلــی‌پـور راهکــارهــای برون‌رفت از بحران آب در کشور را ساده اما دارای هزینه می‌داند و اظهار می‌کند: کشاورزان بسیاری هستند که خودشان هم می‌دانند کشاورزی‌شان صرفه اقتصادی ندارد اما چاره دیگری ندارند. دولت باید حقابه‌ها و چاه‌های آنها را خریداری کند که این کار مستلزم هزینه است. همچنین تمامی چاه‌های غیرمجاز را ببندد و از برداشت‌های بی‌رویه جلوگیری کند. وی تصریح می‌کند: این راه‌ها ساده است به‌شرطی‌که دولت هزینه کند و نخواهد مردم هزینه‌ها را بپردازند. مردم دیگر به‌روز امرار معاش می‌کنند و کمتر به آینده‌شان فکر می‌کنند. دولت باید در این زمینه اورژانسی و فوری عمل کند تا ذخایر و مخازن آبی کشور بیش از این خالی نشود.

جمع‌آوری سیلاب‌ها راهکار مناسبی که اجرا نمی‌شود

رییس مجمع ملی خبرگان کشاورزی ادامه می‌دهد: در همین استان‌های جنوبی ما آب‌های مرزی وارد دریا می‌شوند درحالی‌که می‌توان این هرزآب‌ها و سیلاب‌ها را مهار کرد تا به ذخایر آب‌های زیرزمینی ما بیش از این فشار نیاید و کمی از بحران خارج شویم. راهکارهای مقابله با بحران آب اصلا عجیب و غریب نیست که از طرف افراد خارق‌العاده ارائه شود. دولت تنها باید عمل کند و هزینه‌ها را بپردازد. وی با اشاره به گزارش‌های ناسا درخصوص خشکسالی‌ها در منطقه خاورمیانه و ایران، تاکید می‌کند: دانشمندان ناسا اعلام کرده‌اند تا سال 2030 تمامی مناطق جنوبی ایران به بیابان تبدیل می‌شود. حالا باید پرسید که دولت برای جلوگیری از این پدیده ناگوار چه برنامه‌هایی دارد و قرار است چه اقداماتی بکند؟ تا جایی که ما می‌دانیم، در عمل هیچ اما در حرف همه خود را متخصص و دانشمند می‌دانند.

وکیلی‌پور می‌گوید: ما در زمینه آب به بن‌بست رسیده‌ایم و عقلا و فضلا باید بنشینند و تصمیم‌های جدی بگیرند اما گویا در چنین وضعیتی دولتمردان می‌خواهند 10 سال را برای مطالعه بگذرانند و سپس طرح‌ها را اجرا کنند. درحالی‌که با ادامه این روند منابع آبی کشور تا 20 سال دیگر به صفر می‌رسد.

وزارت نیرو آب را عادلانه توزیع کند

در همین زمینه مسعود اسدی، رییس هیات‌مدیره مجمع هماهنگی و حمایتی تشکل‌های کشاورزی کشور نیز هشدارهایی داده و از وزارت نیرو خواسته تا قانون توزیع آب را عادلانه اجرا کند. وی در گفت‌وگو با ایرنا، اظهار کرد: باتوجه به معضل اساسی آب در کشور و افت شدید منابع آب‌های موجود در دشت‌ها انتظار می‌رود تلاش برای حفظ منابع آبی تمام استان‌ها و حوضه‌های آبریز کشور مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد. همچنین طبق قانون توزیع آب انتظار می‌رود وزارت نیرو این قانون را برای پنج حوضه آبریز و تمامی استان‌های کشور عادلانه اجرا کند.

اسدی تصریح می‌کند: جنگ آب زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد در حال رخ دادن است و حدود چهارپنجم استان‌های کشور احساس می‌کنند وزارت نیرو عدالت را در توزیع عادلانه آب رعایت نمی‌کند. در حال حاضر این وزارتخانه سیاست‌های خود را برای مدیریت منابع آب تنها در یک تا دو حوضه آبریز متمرکز کرده است. به گفته وی، وزارت نیرو سعی دارد با تامین منابع مالی، منافع برخی از حوضه‌های آبریز کشور را تامین کند که این امر عاقبت خوشی نخواهد داشت.

دولت دخالت نکند

ریــیـس هـیـات‌مدیره مجمع هماهنگی و حمایتی تشکل‌های کشاورزی مهم‌ترین معضل در شرایط کم‌آبی کشور را نحوه انتقال‌های بین حوزه‌ای دانسته و می‌افزاید: با اینکه وزارت نیرو تمام تلاش خود را برای حل مشکل کم‌آبی به کار گرفته، اما به نظر می‌رسد گروهی در وزارت نیرو تنها علاقه به رفع مشکل حوضه‌های آبریز اصفهان و آذربایجان دارند و دیگر حوضه‌های آبریز را به حال خود رها کرده‌اند و عدالت کامل در تامین منابع آب برای کل استان‌ها اجرا نمی‌شود.

وی از وزیر نیرو خواست تا تلاش خود را برای اجرای عدالت در تمام استان‌ها به کار گیرد. عدالتی که مهم‌ترین شرط اداره کشور در سطح کلان وزارتخانه‌ها به‌خصوص در بحث توزیع عادلانه آب است. وی تاکید کرد: اگر این قانون به‌درستی اجرا نشود، کشور با مسائل متعدد اجتماعی و اقتصادی مواجه خواهد شد. صاحبان آب، کشاورزان هستند و باید خودشان در سهم‌بندی منابع آب‌ روزمینی به توافق برسند. بنابراین انتظار می‌رود دولت به جای دخالت در این امور، بر انجام بهینه این اقدامات نظارت داشته باشد. رییس هیات‌مدیره مجمع هماهنگی و حمایتی تشکل‌های کشاورزی معتقد است: اگر وزارت نیرو تغییر رویه‌ای در مدیریت منابع آب خود ایجاد نکند تبعات نامطلوب آن گریبان بخش کشاورزی را خواهد گرفت.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هومن: 1394/5/1417:19:22،
84
20
من که تا 2 سال دیگه از ایران رفتم, اما به نفع خودتونه که کشاورزی رو در ایران به جز در برخی موارد خیلی خاص تعطیل کنید و به جای اون به فکر جذب سرمایه گذاری و صنعتی کردن کشور باشید.
این مدلی پیش بره شما می مونید با یه کشور خشکی که نه صنعتی داره, نه کالای باارزشی برای صادرات و در عین حال وابسته 100 درصد هست به واردات مواد غذایی و تکنولوژیک. تنها کالایی هم که برای عرضه داره نفت و گازه که در آینده نزدیک و با تولید نفت از منابع قطب شمال و کاهش تقاضا به دلیل ابداع روش های جدید برای بهره برداری از انرژی ارزان و پاک, به دردی نخواهد خورد و شاید قیمتش به زیر 20 دلار در بشکه برسه.
در یک کلام دیگه خرج اختلاس های خودتون هم در نمیاد, چه برسه به هزینه گردوندن مملکت.
آب: 1394/5/1421:15:39،
52
29
دیروز ساعت 14 رفتم حموم ساعت 19 اومدم بیرون . بخدا . اب نبود نشسته بودم گوشه حموم انگار انداختن انفرادی . اینجوری پیش بریم تا 50 سال دیگر ایران نابود خواهد شد . اون از وضعیت اقتصادی، اون از وضعیت جمعیت، اینم آب .

وحید: 1394/5/1422:20:17،
29
22
نفت تولید نمیشه،استخراج میشه.با همون دکلهای نفتی ک لولو برد:-)
لابد: 1394/5/1423:31:49،
32
23
لابد میری ترکیه. خخخخخخخخخخ
هومن: 1394/5/1502:36:29،
24
33
ترکیه شما برو عزیز من, مختص خودت.
منم با فوق میرم آلمان بدبخت بیچاره یه دکترایی چیزی می گیرم و با یه حقوق بخور و نمیر 5000 یورویی یه کاری می کنم بالاخره.
هر کسی دستش میرسه از ایران بره. از من گفتن بود.
حجت نان: 1394/5/1509:24:38،
35
21
داداش یه فوق گرفتی! آپولو که هوا نکردی که اینطوری با هموطنا حرف میزنی!!!! انشاالله خوش بگذره بهت! ما هم یه جوری مشکلمونو حل می کنیم. تشکر از راهنمایی هاتون
رضـا: 1394/5/1510:35:21،
32
25
جسارت نباشه "هومن" جان؛ ولی شما که داری ازین مملکت میری لطفا دیگه ایراد نظر هم نفرما !
البته منظورم این نیس که شما قراره به اجانب خدمت کنی، ولی به هر حال وقتی قراره دیگه اینجا نباشی چه اهمیتی برات داره کشور با خشکسالی مواجه بشه یا با عدم پیدا کردن خریدار نفت و گازش ؟ !
از شما که میگی تحصیل کرده هستی بیش ازین توقع میره در نظر دادن و راهکار ارائه دادن !
یه سری تغییرات مثه آبیاری هوشمند و جلوگیری از بهره برداری بی رویه آب در کشاورزی میتونه خیلی از مشکلات کم آبی و تولید کم در قبال آب مصرفی بالا رو مرتفع کنه !
مهم اینه به چه نحو مدیریت بشه !
حمید : 1394/5/1510:36:57،
26
23
منم یه روز از این خرابشده میرم
راهکار تازه: 1394/5/1521:19:28،
18
19
گندم و نفت و پول بدین محصولات دیگه بیارین
حسن: 1394/5/1417:26:03،
47
21
خدا به داد هممون برسه
علی: 1394/5/1503:50:52،
16
24
تو خودت باید به فکر خودت باشی.
یاحق: 1394/5/1417:31:02،
38
22
اگر تغییر و تحولی در سیستم آبیاری مطابق با روش های پیشرفته کشاورزی بوجود نیاید بحران آب در ایران قطعی است
که صدمات آن هولناک است .
hasan: 1394/5/1417:33:12،
35
23
کشاورزی سنتی داره کشور را از بین می بره. اگه آب نباشه زندگی هم وجود نخواهد داشت. راه حل اورژانسی این است که بساط این نوع کشاورزی برچیده بشه و تمام چاههای آب مسدود بشن تا سفره های زیرزمینی از بین نرن. دولت باید به جای درآمد کشاورزی به توریسم و ... روی بیاورد.
Df: 1394/5/1422:05:20،
20
19
شيوه ابيازي غلطه برادر
اگه فاضلاب شهري تصفيه شه و از شيوه هاي مدرن و جديد كه هدر رفتي نداره استفاده شه لازم نيست كشاورزيمان رو نابود كنيم
سردار: 1394/5/1509:17:12،
27
19
یکی از راههای برون رفت از این بحران ، پرکردن تمام چاههای غیر مجازی است که طی 40 سال گذشته حفر شده و از طرف دیگر اصلاح الگوی کشت ، یکپارچه سازی اراضی کشاورزی ، اصلاح سیستم های آبیاری ، توسعه مکانیزاسیون و عدم بارگزاری های جدید روی منایع آبی موجود و کنترل جمعیت میباشد در غیر اینصورت تا 30 سال آینده بیشتر نقاط ایران غیر قابل سکونت خواهد شد
سیاستمدار: 1394/5/1417:43:57،
38
26
تا زمانی که مدیریت در ایران ضعیف باشد باید منتظر بحران شدید آبی هم باشیم . به عنوان مثال اصفهان که در منطقه نیمه خشک ایران قرار دارد در غرب اصفهان در شهرستان لنجان برنج و در شرق اصفهان در شهرستان ورزنه گندم و جو و همچنین در مناطقی بلال کشت می شود که نیاز به آب فراوانی دارد .
uu: 1394/5/1417:45:53،
21
20
حق با دولت جمهوری اسلامیه که در مسائل مهمتری مثل توافق هسته ای و تورم ورکود زوم کنه واین امور رو درعلویت قرار بده ومسئله کم آبی در بعضی از مناطق رو فراموش کنه ویا پشت گوش بیاندازه چون کوچ اجباری مردم به واسطه بزرگی مناطق سیراب تر تاثیری در شکل و مشغولیات زندگی شون بوجود نمیاره و فرصتی شایداستثنائی برای سرمایه گذاری متراکم ترمنابع خارجی بوجود بیاره !
من: 1394/5/1417:47:16،
41
19
به جای اینکه یه فکری به حال این وضع بکنین, به کشاورزان و باغداران به عنوان وام بلاعوض تجهیزات آبیاری اتوماتیک بدید و محصولات برنج و پنبه و باقی محصولاتی که نیاز به آب زیاد دارند رو حذف کنید از چرخه کشت, محصولات تغییر ژنتیکی یافته که مقاومتر هستند و آب کمتری نیاز دارند رو جایگزین گونه های فعلی کنید, شروع کنید به ساخت آب شیرین کن های بزرگ در مقیاس صنعتی در استان های جنوبی و شمالی ایران و کشیدن خط لوله به فلات مرکزی تا بشه سد هارو باز کرد, تا آب برگرده به دشت ها و بتونه سطح آبهای زیر زمینی رو بالا بیاره, سیستم های تصفیه فاضلاب رو در تمام شهر های ایران بسازید و کولر آبی رو منسوخ کنید و ...
هی میلیارد میلیارد پول بدین به سوریه و لبنان و خرج عراق و یمن و هزار جهنم دیگه کنید. غافل از اینکه وقتی قحطی آب بیاد دیگه نیازی به دشمن خارجی نیست, مملکت از داخل میره هوا.
prince: 1394/5/1417:49:40،
43
21
با این مسئولین دلسوز و آینده نگر نظام، جمعیت 150 میلونی را هم بدون هیچ مشکلی اداره خواهند کرد فقط معلوم نیست به جای آب چی بخورد 150 میلیون خواهند داد
شاپور: 1394/5/1417:53:16،
30
14
مگه ما کشاورزی داریم؟
شروین: 1394/5/1417:56:43،
39
20
اینجا ایرانه
آینده معنایی نداره وقتی همه در گذشته زندگی میکنیم
قدیمی: 1394/5/1422:07:54،
27
26
آفرین،گذشته ای که رفاه و عظمت بصورت افسانه توسط کسایی که اونو درک نکردن مرتب گفته میشه.عزیزانم اونجوری نبوده بخدا
nnn: 1394/5/1418:07:52،
27
25
اگر آب تهران به صفر رسد انتقال آب خزر به تهران انجام نشود کل اقتصاد ایران نابود کامل می شود ختی بدتر از بمب اتم هیروشیما و زازله بم و طبس...
مثل فیلم فزن 21 شباهت زیاد دارد
رشتی: 1394/5/1421:39:29،
39
25
میخوام صد سال دیگه تهران آباد نشه. چه خیری از شما تهرانیا به ما رسیده که حالا میخواید اکوسیستم شمال رو هم به هم بریزید! اون از تعطیلات که هر چی آشغال و پلاستیکه میریزید تو طبیعت پاک شمال. وقتی بر میگردید به تهران خراب شده، حجم آشغالا رو که آدم میبینه فکر میکنه که هرکدومتون یه کامیون زباله بار زده بودید آوردن بودید شمال.
بعدم فکر میکنید که مردم شهرستان همه گوسفندن، انواع و اقسام بداخلاقی ها، برخوردهای زننده، مزاحمت نوامیس مردم و غیره. اصلا هم فکر نمیکنید که اینجا محل زندگی، باغ و شالیزار مردمه.
داغدار: 1394/5/1418:23:31،
35
21
بی ابی و از بین رفتن تالابها و تازگی هم اتش سوزی جنگلها ایا چیزی از محیط زیست ایران برای ایندگان باقی می گذارد.!!؟
خسته: 1394/5/1418:31:13،
25
29
خدا رو شکر. به امید اون روز
علی: 1394/5/1418:34:34،
30
29
دروغ و بس
احسان: 1394/5/1418:50:52،
35
21
حالا هي بگين زادو ولد كنين،منطقي اينه كه اصلا ازدواج نكنيم تا نسل اينده ي نخود اب واسه خوردن داشته باشه
مهدی: 1394/5/1508:14:16،
25
22
کاملا موافقم اگه با این شرایط آدم بچه بیاره به اون هم ظلم میشه انصافا
اینده: 1394/5/1419:05:26،
30
20
یک از استادید محترم گفته بود مشکل ما در دهه اینده نه مسئله هسته ایست نه امریکا مشکل ما اب میشود خدا اخر عاقبت همه رو به خیر کنه
m: 1394/5/1419:07:15،
31
21
چرا تو اين مملكت اب كه ضامن سلامتي وبقاي مملكت است اينقدر مفته وهرچى سرمايه گذارى در اين خصوص صورت بگيره بيشتر باعت تعالي پيشرفت جامعه مي شود ولي هزينه تلفن همراه كه يك هزارم اب هم ارزش نداره اينقدر بالاست من تا حالا هيچكجا نه ديدم نه شنيدم كه نمايندگان مجلس راجع به اين مسئله مهم ملي صحبتي داشته باشند صدا وسيما كه خوش بحالش اصلا تو باغ نيست
حمید: 1394/5/1419:22:19،
34
24
حب عیب نداره 20 سال دیگه مهاجرت میکنیم کشورهای حاشیه خلیج فارس که تا ان موقع سرسبز و خوش اب وهوا شده چون انها کار میکنند و افق های زیبا را در نظر دارن وما فقط حرف میزنیم و هر کسی سعی میکنه تو چند سالی که سر کاره بارش را ببنده و اکثریت دارای تابعیت دوگانه بوده ویا پسر و دخترشان در بلاد کفر !!!!!!! در حال تحصیل و گرفتن اقامت دایم میباشند
دریاچه بزرگ: 1394/5/1423:31:01،
18
17
فقط دریاچه فلات مرکزی رو باید هر چه سریعتر بسازیم و زنده کنیم.
امیر: 1394/5/1500:17:15،
25
21
برای رفع این مشکل کافیست بیسوادان در سازمان آب و محیط زیست را بیرون کرده و ایرانیان فیهم را جانیشین آن کرد. 90% اب مصرفی ایران توسط بخش کشاورزی مصرف میشود انهم بطریقه غیر استاندارد :نتیجه نابود کردن ایران و فروش محصولات کشاورزی بیکیفیت و ورود کشاورزان کلان به بازار مسکن های بی کیفیت و .....
اميد: 1394/5/1500:27:21،
20
18
بياييم از خودمون شروع كنيم.
وقتي ماشين رو ميشوريم با سطل اينكارو كنيم.

شب ها به گل ها آب بديم تا كمتر تبخير شه

اونايي كه كولر هاى مركزي دارن كأسه اي چيزى زيرا بزارن
اميد: 1394/5/1500:34:48،
25
24
آب>طلا

بيشتر بهش أهميت بديم

kj: 1394/5/1610:38:46،
17
19
بغیر از پیشنهادات خوبی که دوستان دادند راه دیگر جلوگیری از ازدیاد جمعیت و ترویج سریع گیاه خواری می باشد که تولید لبنیات بسیار در زمینه بحران اب مشکل زاست..دامداران تبدیل به کشاورزان آموزش دیده با مدرک شوند که مدیریت بحران آب جزو اصلی دروسشان باشد...شرایط خطرناک است

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار