کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اقتصاد دولتی با اين ساختار برنامه‌پذير نيست

کدخبر:۱۴۳۰۰چهارشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۰:۰۳۸۹۴ بازدید

اقتصاد با اين ساختار برنامه‌پذير نيست و تا ساختارهاي موجود مانع اجراي برنامه‌ريزي اصلا ح نشود، هر برنامه‌اي كه ارائه شود در اجرا با مانع ...

اقتصاد با اين ساختار برنامه‌پذير نيست و تا ساختارهاي موجود مانع اجراي برنامه‌ريزي اصلا ح نشود، هر برنامه‌اي كه ارائه شود در اجرا با مانع برخورد مي‌كند. 
 
به گزارش جوان، دكتر محمود جامساز، اقتصاددان مستقل با بيان اين مطلب در نشست علمي خانه اقتصاد ايران افزود: طرح‌هاي خوبي مانندسياست‌هاي اصل 44، خصوصي‌سازي، هدفمند كردن يارانه‌ها، هفت طرح تحول اقتصادي در دولت قبلي و... از جمله طرح‌هاي خوبي بود كه درعمل نتوانستيم آن را اجرا كنيم.

دكتر جامساز افزود: بايد نگاه دولت از وابستگي به درآمد نفتي تغيير كند در غير اين صورت نبايد از دولت براي حركت در مسير توسعه انتظار داشت. 

 وي با طرح اين سؤال كه مگر مي‌شود با رشد فساد همزمان رشد توسعه را دنبال كرد، گفت: ‌فسادهايي كه همچون كوه يخ بخشي از آن در رسانه‌ها نمايان شده است، ‌با يك حساب سرانگشتي حدود 200 هزار ميليارد تومان است كه حتماً در مسير توليد قرار نمي‌گيرند. 

وي تأكيد كرد: ما اگر مي‌خواهيم راه ورود را براي شركت‌هاي غربي همچون توتال و شل و... باز كنيم حتماً بايد به آنها با برنامه مشخص اجازه همكاري در اقتصاد را بدهيم و كاري نكنيم كه دوباره فقط خام‌فروشي توسعه پيدا كند. 

وي در پاسخ به اين سؤال «جوان» كه آيا مشكل در برنامه‌ريزي‌هاي ارائه شده طي سال‌هاي اخير نيست، گفت: ما با اقتصادي دولتي، رانتير، ‌توزيعي و... مواجه هستيم كه پارادايم‌هاي موجود در آن نقيض يكديگر بوده و مجموعه قوانين، ‌بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها هيچ ارتباط وثيق و محكمي با هم ندارند، يعني بين متغيرهاي اقتصادي كه بايد كنش و واكنش نشان بدهند ارتباط‌ها منطقي نيست، بنابراين در اين محيط فعلي قانون قابل اجرا نيست! 

جامساز تأكيد كرد: اگر اقتصاد ما بخواهد در مسير توسعه پايدار و درست گام بردارد، نيازمند تحول بنيادين است زيرا در حوزه اقتصاد غير از علم‌پذيري نمي‌توانيم آن را با اگرها و مگرها پيش ببريم. 

   
همچنان استراتژي توسعه نداريم 

 در ادامه اين نشست علي موحد از فعالان اقتصادي نيز بزرگ‌ترين مشكل اقتصاد را سيستم بانكي عنوان كرد و گفت: ‌متأسفم كه به‌رغم حجم بزرگ اقتصاد كشور در حدود رتبه 22 در جهان رتبه ما در كسب و كار از بين 183 كشور جايگاه 172 است.

 وي تأكيدكرد: اين مسئله نشان مي‌دهد اقتصاد ما از فقدان يك استراتژي توسعه كارآمد رنج مي‌برد و فرقي هم نمي‌كند كه اعتدال يا عدالتخواه يا سازندگي و... سركار باشد. 
وي افزود: اساساً دولت‌ها برنامه‌گريز هستند، به نحوي كه دولت قبلي كلاً سازمان برنامه و برنامه‌ها را به اعتراف خودش كنار گذاشته بود و دولت جديد هم اگرچه براي احياي سازمان برنامه تلاش كرد اما به نظر نمي‌رسد تلاش‌هايش مفيد واقع شده باشد. 

وي با بيان اينكه در بند 8 قانون بانكداري به صراحت تأكيد شده بانك‌ها حق ندارند در هيچ سرمايه‌گذاري مستقيمي ورود كنند اما در همه حوزه‌ها ورود پيدا كرده‌اند، ‌گفت: بانك‌ها صدها واحد صرافي تأسيس كرده‌اند و امكان ندارد در حوزه صادرات سرمايه‌گذاري كنند. 

 وي با بيان اينكه دولت بي‌رويه بزرگ شده است، ‌گفت: ‌بروكراسي موجود بهترين برنامه‌ها را از پاي در‌مي‌آورد. 

در ادامه اين نشست ابوالحسن خليلي، عضو خانه صنعت  و معدن گفت: ‌نعمت فراموشي متأسفانه در اقتصاد مناسب نيست زيرا ما تا همين چند وقت پيش به دنبال اقتصاد مقاومتي يا توافق بوديم اما نه تنها در حوزه اقتصاد مقاومتي اتفاقي رخ نداد بلكه با توافق ركود همچنان در حال عميق‌تر شدن است. 

 وي تأكيد كرد: ‌دولت به جاي اينكه دنبال سركوب قيمت‌ها و كنترل تورم باشد، بايد به فكر رونق باشد و براي آن برنامه اجرايي ارائه بدهد. 

 خليلي گفت: ‌با توجه به شرايط موجود ما احتمالاً با توسعه صادرات خام‌فروشي مواجه خواهيم شد كه اين توسعه با كاهش قيمت‌هاي جهاني تغيير قابل تأملي دراقتصاد ما ايجاد نخواهد كرد. 

وي با انتقاد از بسط و توسعه نگاه دولتي در دولت يازدهم گفت: متأسفانه اين نگاه حتي به انتخاب برند نيز تسري پيدا كرده و وزارت صنعت توسط يكي از معاونت‌هايش در حال انتخاب دولتي برند است. در ادامه اين نشست دكتر مسعود دانشمند گفت: اگرچه موانعي درحوزه اجرا وجود دارد اما تلاش‌هاي بخش‌هاي خصوصي و فعالان اقتصادي باعث شده است تا فرهنگ اقتصادي در ميان مسئولان و مردم تغيير كند. 

 وي با تأكيد بر اينكه اگر توليد نكنيم جامعه‌اي فقير خواهيم داشت، ‌افزود: زماني ثروتمند بودن جرم بود اما امروز توليد ثروت ارزشمند و اصل 44 بازنگري شده و همچنان در حال رفع موانع آن هستيم. وي در پايان تأكيد كرد: براي اصلاح اقتصاد بايد از بانك‌ها شروع كرد و اميدواريم در بازنگري قانون بانكداري موانع و نواقص موجود به نفع توليد رفع شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

یاهو: 1394/5/1415:48:37،
19
6
تتنها شرط توسعه و پیشرفت خارج شدن ار اقتصاد دولتی رانتی و ایجاد اقتصاد رقابتی و حضور در تجارت جهانی است . در غیر این صورت باید شاهد فساد و اختلاس و هدر رفتن ثروت ملی باشیم.
اگر دولت مردان بعد از سالها تجربه هنوز به این موضوع واقف نشده اند چه باید گفت ؟!
من و تو ما: 1394/5/1416:03:59،
12
7
زمانی ثروتمند بودن جرم بود, اما حالا که خودمون ثروتمند شدیم از قبل اختلاس و مناقصه های صوری و گم شدن پول و ... خیلی هم خوبه ثروتمند بودن !
کلا آرمان ما این بود که یه عده رو بندازیم اونطرف, یه عده دیگه بیسواد بیان پولدار بشن.
بخش خصوصی ما تشکیل شده از همون بخش دولتی و ارگان های وابسته, که مثل مافیا در پشت شرکت های جعلی و تازه تاسیس بی هویت پنهان شدند.
امير: 1394/5/1419:12:56،
13
10
با شكر شكر دهنه كسي شيرين نميشه من خودم كارم تعطيل كردم ٤٠ تا هم اخراج كردم. بعد از ١٤ ماه كه تعطيل كردم ٤٠ نفرش هم بي كار هستن حالا بيمه بيكاري حساب كن واسه اين تعداد و بيمه كه نميدم و مالياتي كه نميدم همه اينا حساب كنيد ضرر من به دولت چند هست. با شعار که اینا اومدن اینا رفتن که کار نمیشه. سر کیسه شل کنید کمک کنید که مردم اعتماد کنن شروع کنن من شخصا به این قیمتا کارم پهن نمیکنم که بعد با کلی ضرر باز جمع کنم اول این احمدی نژاد معلوم کنید چی میشه با این همه ثروت باز رییس جمهور میشه یا نه چون با این پولی که این داره رییس جمهور هر کجا بخواد میتونه بشه بعدش من کارم راه انداختم بعد چند سال با دلار ۳-۴ هزار تومان اگر بمونه من که ماشین الات نمیتونم بخرم باز میشه این به عبارتی بخش تولید با دلار بالای۲۶۰۰-۲۷۰۰ و باشعار را نمیفته و بخش تولید خام نمیشه. اینا هم که دارن کار میکنن با فشار وا م هست اینا
امیر: 1394/5/1419:20:15،
10
7
اینا هم چند وقت دیگه تعطیل میشن و بانک املاکشون میگیره حالا یا گوشه زندان یا خونه نشین میشن و دیگه هیچ نمیمونه من واسه خودتون میگم من که دیگه طلا هم بشه به اون زندگی که زمان تولید داشتم بر نمیگردم چون واقعا میترسم یه اقامتی گرفتم و میرم شعار رها کنید و فقط فکر اعتماد مردم باشین اعتمادی که حس بشه نه فقط تو این رسانه ها دیده بشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما