کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات تازه از ماجرای برداشت شبانه بانک‌ها

کدخبر:۱۴۲۹۶چهارشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۹:۰۵۳۰۰۹ بازدید

بعد از گذشت سه سال و 4 ماه از اقدام بانک مرکزی برای برداشت 3 هزار میلیارد تومان از حساب بانک‌ها به دلیل فروش ارز بانک مرکزی به نرخ بازار در ...
جزئیات تازه از ماجرای برداشت شبانه بانک‌ها

بعد از گذشت سه سال و 4 ماه از اقدام بانک مرکزی برای برداشت 3 هزار میلیارد تومان از حساب بانک‌ها به دلیل فروش ارز بانک مرکزی به نرخ بازار در سال 90، با دستورالعملی جدید این ماجرا دوباره به سوژه‌ رسانه‌ها تبدیل شده است. بعد از آنکه بانک مرکزی 3000 میلیارد تومان از حساب بانک‌ها برداشت کرد، بسیاری از مدیران بانک‌ها این کار را بی دلیل دانسته و تاکید داشتند در تنگنا و تلاطم ارزی آن زمان ارزهای اختصاص یافته را در بازار نفروخته‌اند و برداشت انجام شده اشتباه بوده است.

 

تاکید مکرر برخی بانک‌ها بر عدم تخلف و طرح اینکه این اقدام با هدف تامین کسری بودجه انجام شده است، تقریبا همه را به این تصور انداخت بانک مرکزی با اصرار دولت و برای تامین منابع در روزهای پایانی سال دست در جیب بانک‌ها کرده است.این در حالی بود که محمود بهمنی رئیس کل وقت بانک مرکزی معتقد بود بانک‌ها ارزی را که برای تخصیص به تولید‌کنندگان و وارد‌کنندگان از بانک مرکزی دریافت کرده‌ بودند را به صرافی‌ها فروخته و 3200 میلیارد تومان سود کسب کرده‌اند، به همین دلیل این پول از حساب بانک‌ها برداشت شد.

اما مدیران عامل بانک‌ها در واکنش به سوال خبرنگاران در این باره همان پاسخ قبلی را می‌دادند. یکی از مدیران عامل بانک‌های بزرگ کشور با اشاره به برداشت چند صد میلیارد تومان از حساب بانک متبوع خود گفت: بیش از یک میلیون عملیات مالی در حوزه ارزی این بانک انجام شده و اسناد و مدارک آن را به بانک مرکزی ارائه کرده‌ایم.یکی دیگر از مدیران عامل بانک‌ها در سال 92 به ما گفت: «ما حتی یک دلار هم ارز نفروختیم و بنابراین 100 درصد این تصمیم در قبال ما غلط بود؛ در همان زمان ما ادعا کردیم و خواهان بازگشت اصل و حتی سود پول‌های برداشت شده از حساب شدیم.

این پول‌ها را دولت از حساب بانک‌ها برداشت کرده است و خود مسئولان وقت بانک مرکزی گفتند ما مخالف این اقدام بودیم، مسئولان دولت دستور دادند که باید این میزان پول از حساب بانک‌ها برداشت شود. این دیگر اصل ماجرا است؛ این مصوبه دولت بود و اجرایی شد؛ شب عید! بالاخره دولت این پول را لازم داشت و برداشت کرد.»چند ماهی که از دولت یازدهم گذشت، مدیران بانکی که تغییر و چرخش‌هایی زیادی کرده بودند دیگر حرف جدیدی برای این ماجرا نداشتند و به وجود آمدن سوژه‌های جدید و مهمتر، تقریبا خبرنگاران را از صرافت پیگیری این موضوع انداخت.

* 18 بانک 3200 میلیارد تومان از فروش ارز بانک مرکزی در بازار سود بردند

تا اینکه یکی از مسئولان ارشد بانکی جزئیات دقیق‌تری از ماجرای برداشت 3 هزار میلیارد تومان بیان کرد. او در این باره به فارس گفت: بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها اسناد و مدارک مصارف ارز تخصیص داده شده را خواستار شد،اما هیچکدام (18 بانک) اسناد ندادند. بانک مرکزی در مجموع سه بار به بانک‌ها نامه زد و شش ماه وقت داد اما خبری از اسناد مالی ارز‌های پرداخت شده نشد.


* احراز تخلف بانک‌ها با بازرسی 58 بازرس بانک مرکزی

وی افزود: بعد از این بود که بانک مرکزی 58 بازرس خود را مامور کرد تا موضوع را بررسی کنند. در بازرسی‌هایی که این 58 نفر از بانک‌ها کردند، معلوم شد 18 بانک کشور که از بانک مرکزی چند میلیارد دلار ارز دریافت کرده‌‌اند تا نیازهای ارزی کشور برای واردات را پوشش دهند، به صرافی‌ها فروخته و در مجموع 3200 میلیارد تومان سود کسب کرده‌اند.

این مقام مسئول تصریح کرد: بعد از آن بود که مصوبه برداشت از حساب بانک‌ها صادر و حساب آن 18 بانک‌ نزد بانک مرکزی در مجموع 3 هزار میلیارد تومان بدهکار شد.


* دیوان محاسبات اقدام بانک مرکزی را تایید کرد

وی ضمن ارائه متن رای دیوان محاسبات، گفت: بعد از شکایت یکی از مدیران عامل بانک‌ها به دیوان محاسبات، دیوان موضوع را پیگیری کرد. دیوان محاسبات در رای نهایی خود اقدام بانک مرکزی را درست دانست و تخلف 18 بانک کشور در فروش ارز بانک مرکزی در بازار را تایید کرد.

به گزارش فارس، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در دوم شهریور ماه 93 در برنامه تلویزیونی پایش، در پاسخ به سوالی در این باره، گفت: این اقدام از کارهای عجیب بانک مرکزی در دولت گذشته بود که این بانک تصمیم گرفت به صورت شبانه و در آخرین روز سال دست در جیب بانکها کند. اکنون مانده‌ایم که با این اقدام چه کنیم؟ یا آن را جزء بدهکاری دولت قرار دهیم که تبعات خود را دارد.

رئیس شورای پول و اعتبار با تاکید بر اینکه هیچ منطقی برای انجام این کار وجود نداشت، در مورد راهکارهای جبران این اقدام تصریح کرد: یکی از راه‌ها این است که برای برگرداندن این پول باید این بدهی را به حساب دولت بگذاریم و به هر حال در بسته سیاست‌های بانک مرکزی این برداشت شبانه جبران خواهد شد اما این به معنای آن نیست که بانک‌ها خلافی در این ارتباط با مابه التفاوت ارزی انجام نداده‌اند.

به گزارش فارس، چند روز دیگر رئیس کلی ولی الله سیف بر بانک مرکزی دو ساله می‌‌شود و در این مدت ریالی بابت بازگرداندن 3 هزار میلیارد تومان پول برداشت شده به حساب بانک‌ها واریز نشده است.

ولی چه شده که دوباره بانک مرکزی به تکاپوی تعیین تکلیف برداشت 3 هزار میلیارد تومانی افتاده است، چندان مشخص نیست. عضو هیات عامل سازمان حسابرسی دیروز در این باره به فارس گفت: «بانک مرکزی به تازگی دستور‌العملی را با مشارکت صاحب‌نظران مالی و حسابداری در مورد برداشت شبانه از حساب ارزی بانک‌ها در اسفند ماه سال 90 تهیه و به بانک ها و حسابرسان ابلاغ کرده تا درباره آن اظهار نظر کنند.»

به گزارش فارس، ورود سازمان حسابرسی به این غائله تقریبا فراموش شده را از یک جهت می‌توان به فال نیک گرفت و احتمالا باید ابراز امیدواری کرد با مشخص شدن نتیجه حسابرسی‌‌ها، این جفای فراموش نشدنی آشکار شود و دیگر مدیری در لوای محرمانه بودن بعضی خبرها، واقعیت را وارونه جلوه ندهند.

همچنین بخشی از مطالبات بانک مرکزی که همچنان وصول نشده است نیز از بانک‌های متخلف بازپس و به بانک مرکزی مرکزی بازگردانده شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حمید: 1394/5/1413:17:07،
53
26
همش حاشیه سازی و جنجال خبری وبعد هم بدون نتیجه تمام میشه . قرار شد از روز اول کار 100 روز 100 روز گزارش دهید نزدیک 800 روز گذشته همش گفته میشه توافق هسته ای و درخت نوپا و گذشت زمان و ایشال.. . و انجام خواهدشد و ....
بی نام: 1394/5/1422:33:23،
17
23
اینا را میگن یعنی باید 4 سال بعدم باشیم که بتونیم یه کاری کنیم مردم چی فرض کردن گلابی!!
وحيد يوسفي: 1394/5/1413:24:52،
62
31
خلاصه يه سفره اي پهن شده و همه دارند ميريزند تو كيسه شون هر چي كه گيرشون مياد. و مردم هم از اين سفره بي نصيب موندند.
جناب خان: 1394/5/1413:27:10،
46
25
خودشون هم نمی فهمن با پولای مردم و بیت المال چیکار کردن.
رضا: 1394/5/1413:37:19،
51
37
ای کاش بانک مرکزی و سایر بانکا ی کم بیفتن به جون هم ی کم بخندیم بلکه روحیمون تازه بشه.
رضا: 1394/5/1414:14:34،
49
25
دوستاني كه حساب بانك سامان دارند حتما صورتحساب تيرماه رو چك كنن. اومدن مبالغي رو به عنوان "برداشت مازاد سود" ار حساب ها برداشت كردن.
1: 1394/5/1415:00:50،
35
25
پارسيان هم بدون اجازه و بدون اطلاع در تير ماه ، برداشت كرد
خان: 1394/5/1416:55:40،
18
29
بانک مهرایران قراره از حساب مردم 6درصد بعنوان ماالتفات سود وام برداشت کنه خبرش از طریق مدیریت شعبه اهر دستم رسید کسانی که حساب دارند زود مانده شون کم کنند یا صفر کنند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما