کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

با چک‌های برگشتی در اختیارمان چه کنیم؟

کدخبر:۱۴۲۷۹چهارشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۰:۱۴۵۱۴۰ بازدید

برگشت خوردن چک، همیشه دغدغه دارندگان و البته صادرکنندگان آن بوده است. در شرایط رکود اقتصادی که پول کافی برای انجام تعهدات مالی در اختیار ...

برگشت خوردن چک، همیشه دغدغه دارندگان و البته صادرکنندگان آن بوده است. در شرایط رکود اقتصادی که پول کافی برای انجام تعهدات مالی در اختیار فعالان اقتصادی قرار ندارد، چک‌های برگشتی، به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

واژه چک که از همان زمان متداول بوده و تا امروز هم باقی مانده،واژه ای فارسی به معنای قباله، منشور و عهدنامه می باشد.

در تعریف این سند از منظر قانون باید بگوییم که قانون‌گزار تعریف دقیقی از این سند ارائه نداده است و فقط به معرفی چک (ماده 310 قانون تجارت) و انواع آن (ماده 1 قانون صدور چک) بسنده نموده است.

مطابق ماده 310 قانون تجارت چک نوشته ای است که به موجب آن صادرکننده وجوهی را که در نزد محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می نماید.

اما در هر صورت برای صدور آن باید شرایطی که از نظر قانونی لازم است،رعایت شود والا با ضمانت اجرای قانونی مواجه می شویم.

در چک باید محل و تاریخ صدور(ناظر به ذکر روز،ماه و سال است که مطابق قانون صدور چک می تواند وعده دار باشد) قید شده و به امضای صادرکننده (اثر انگشت در حکم امضا) برسد و مبلغ قابل پرداخت نیز باید مشخص باشد.
روش های صدور و انتقال چک:

شخصی که قصد صدور چک دارد، همواره به دنبال این می باشد که کمترین امکان رجوع به وی وجود داشته باشد و یا در صورت مراجعه دارنده، تنها وی مسئول پرداخت نباشد.

از جمله راه های رسیدن به این هدف صدور چک در وجه شخص معین می باشد. با این کار صادرکننده می تواند نقل و انتقالات بعدی چک را تا حدودی تعیین نماید. 

در چنین حالتی دارنده به منظور انتقال چک می بایستی حتماً پشت چک را امضا نماید، و به صرف قبض و اقباض (صرف رد و بدل کردن چک بدون امضا پشت چک) انتقال میسر نمی شود.

از طرفی هرگاه سبب صدور چک وجود قراردادی باشد،با منحل شدن قرارداد دیگر صادرکننده تعهدی به پرداخت چک نخواهد داشت؛ اما این مطلب زمانی صادق است که طرف قرارداد با او،چک را به دیگری انتقال نداده باشد.

اما دارنده همواره باید بکوشد که چک در وجه حامل بگیرد تا در صورت انتقال بتواند بدون امضا پشت چک آنرا انتقال دهد.در اینصورت انتقال گیرنده در صورت عدم پرداخت وجه چک، حق مراجعه به وی را نخواهد داشت.

قبل از بیان روش های صدور و انتقال چک ذکر چند نکته الزامی است:
- جهت دریافت وجه چک صرفاً می توان به بانک (دولتی یا خصوصی) مراجعه نمود.
- درباره نقش امضا یا مهر در صدور چک،باید گفت که صدور چک با مهر میسر نیست و مستلزم امضاء صادرکننده می باشد.(البته در صورت صدور چک به نمایندگی ازطرف شخص حقوقی علاوه بر امضای نماینده، در چک باید مهر شرکت هم باشد)
- صدور چک در وجه حامل ممکن است. در این صورت انتقال چک صرفاً با قبض و اقباض(رد و بدل کردن چک)صورت می گیرد.
-صادرکننده می تواند از طریق نحوه نگارش مندرجات چک، نحوه انتقالات بعدی آن را مشخص نماید.

وصف تجریدی در اسناد تجارتی:

این وصف از اوصاف مهم اسناد تجارتی می باشد؛ اما عامه مردم از این وصف عموماً بی اطلاع می باشند، آنرا با ذکر مثالی بیان می کنیم: 

شخص (الف) چکی را صادر و به (ب) تسلیم می کند.(ب) آنرا به (ج) منتقل می کند.سپس (ب) به خاطر شکایت کیفری که (الف) علیه وی مطرح نموده به اتهام خیانت در امانت و یا کلاهبرداری و یا سوءاستفاده از چک سفید امضا و یا ربوی بودن معامله منشاء صدور چک و یا سایر جرایم محکوم می گردد. 

بر مبنای اصل غیر قابل استناد بودن ایرادات در برابر دارنده با حسن نیت(انتقال گیرنده دوم) اسناد تجارتی اعم از برات سفته و چک و با عنایت به قابلیت نقل و انتقال این اسناد و مسئولیت صادرکننده،ظهرنویس و ضامن اسناد تجارتی باید گفت که این اسناد پس از صدور از منشاء خود منفک می شوند و بدین لحاظ این اشخاص نمی توانند در مقابل انتقال گیرنده (دارنده با حسن نیت) به روابط شخصی مالی فی ما بین خود استناد کنند.

افراد نمی‌توانند مدعی شوند پرداخت وجه بابت معامله ای بوده که فسخ یا اقاله شده و یا در اثر جرم یا خیانت در امانت تحصیل شده است؛ مگر سوءنیت دارنده در انتقال گرفتن آن به خود محرز شود؛ چه آنکه انتقال گیرنده در زمان وصول سند وظیفه ای برای تفحص و بررسی روابط حقوقی و مالی صادرکننده،ظهرنویس و ضامن قبلی نخواهد داشت.

روش های پیگیری چک پرداخت نشدنی:

چک پرداخت نشدنی به 3 روش قابل پیگیری است:

روش اول: طرح شکایت کیفری علیه صادرکننده چک

دارنده چک در صورت عدم پرداخت وجه چک می تواند علیه صادرکننده شکایت کیفری به جرم صدور چک پرداخت نشدنی نماید.

وی میبایستی گواهی عدم پرداخت را ظرف شش ماه از تاریخ پرداخت چک اخذ و سپس اقدام به طرح شکایت کیفری (ظرف شش ماه از تاریخ اخذ گواهی عدم پرداخت) نماید والا حق شکایت کیفری نخواهد داشت.

لازم به ذکر است کسی که چک پس از برگشت از بانک به وی منتقل گردیده حق شکایت کیفری نخواهد داشت مگر انتقال گیرنده در اثر فوت دارنده مالک شده باشد.

در صورتی که چک به وکالت یا نمایندگی از طرف صاحب حساب اعم از شخص حقیقی(اشخاص) یا حقوقی(شرکتها...) صادر شده باشد صادرکننده و صاحب حساب هر دو مسئول پرداخت وجه چک بوده و اجرائیه و حکم ضرر و زیان براساس تضامن علیه هر دو صادر می شود.

علاوه براین امضاکننده چک مسئولیت کیفری نیز خواهد داشت،مگر ثابت نماید که عدم پرداخت مستند به عمل صاحب حساب یا وکیل یا نماینده بعدی اوست.

چند نکته:

- شکایت کیفری در مورد چک پرداخت نشدنی فقط علیه صادرکننده امکان پذیر می باشد؛ نه ضامن و ظهرنویس.

- در صورتی که به متهم دسترسی حاصل نشود آخرین نشانی متهم در بانک محال علیه اقامتگاه قانونی او محسوب می شود. اما این امتیاز فقط در رابطه با شکایت کیفری از چک قابلیت استناد دارد و نه طرح شکابت حقوقی.

- دارنده چک می تواند وجه چک و ضرر و زیان خود را در دادگاه کیفری مرجع رسدگی مطالبه نماید.
روش دوم:صدور اجرائیه علیه صادرکننده چک پرداخت نشدنی
دارنده چک می تواند در صورت عدم پرداخت وجه چک از طریق دوایر اجرای ثبت درخواست صدور اجرائیه(فقط نسبت به وجه چک نه هزینه های اعتراض وخسارت تاخیر تادیه...) علیه صادرکننده نماید. 

- از طریق دوایر اجرای ثبت فقط علیه صادرکننده می توان درخواست صدور اجرائیه نمود نه علیه ظهرنویسان و ضامنین.

- در مراجعه به دوایر اجرای ثبت نیازی به رعایت مواعد مندرج در قانون صدور چک نمی باشد.

- برای صدور اجرائیه از طریق اجرای ثبت باید مطابقت امضای منعکس در چک با نمونه امضای موجود در بانک در عرف بانکداری تائید شده باشد درغیراینصورت نمی توان به دوایر اجرای ثبت مراجعه کرد.

- چنانچه چک به وکالت یا نمایندگی صادر شود اجرائیه علیه صادرکننده و صاحب حساب صادر خواهد شد.

- در هنگام اقدام از طریق دوایر ثبت،اصل چک از دارنده گرفته می شود. بنابراین اگر دارنده در نیمه راه پشیمان شده و بخواهد از طریق دادگستری موضوع را پیگیری نماید استرداد چک به او منوط به پرداخت نیم عشر(5 درصد) اجراییه است.

- صندوق های قرض الحسنه و موسسات مالی و اعتباری بانک نیستند؛ بنابراین حواله های صادره از جانب آنها چک بانکی تلقی نمی شود؛ بلکه یک سند عادی و تابع مقررات عمومی است.

روش سوم:اقامه دعوا در دادگاه حقوقی

دارنده چک می تواند علیه همه مسئولین اعم از صادرکننده،ظهرنویسان و ضامنان آنها با تقدیم دادخواست،در دادگاه عمومی اقامه دعوا نماید.

در صورت احراز مسئولیت هرکدام از این اشخاص،محکوم به پرداخت وجه مندرج در چک می گردند و دادگاه به موجب قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی ایشان را محکوم به پرداخت وجه چک و سایر هزینه ها از جمله هزینه دادرسی،خسارت تاخیر تادیه...می نماید. و چنانچه مالی از ایشان در دسترس باشد آنرا ضبط و به میزان محکومیت از محل ضبط شده حکم را اجرا می نماید و درغیراینصورت بنا به تقاضای محکوم له،ممتنع را در صورتی که معسر نباشد تا زمان تادیه حبس خواهد کرد.

چند نکته:

- دارنده چک در هرحال حق اقامه دعوا علیه صادرکننده چک و و ضامن صادرکننده را خواهد داشت.

- با توجه به مبلغ مندرج در چک،این سند جز اموال منقول محسوب می شود، بنابراین دارنده می تواند به انتخاب، به دادگاه محل وقوع عقد یا قرارداد(محل صدور چک) یا به دادگاه محل انجام تعهد (محل استقرار بانک محال علیه) و یا محل اقامت خوانده(مسئول یا مسئولین پرداخت) مراجعه نماید.

- پرداخت جزئی در مورد چک مصداق دارد.با این توضیح که بانک در صورت مراجعه دارنده و وجود بخشی از مبلغ مندرج در چک در حساب صادر کننده،مکلف است در مقابل دریافت اصل چک از دارنده، هر مقداری از وجه چک را که در حساب صادرکننده موجود می باشد را به دارنده پرداخت کند و نسبت به باقی مبلغ که پرداخت نشده گواهی عدم پرداخت صادر نماید.

- چک های صادره موضوع قانون صدور چک(ماده 8 قانون صدور چک اصلاحی سال 1372) که محال علیه آنها بانک می باشد دو ویژگی متفاوت از چک های موضوع قانون تجارت که محال علیه آنها موسسات اعتباری است دارند:

اول،امکان اجرا از طریق دوایر اجرای ثبت را خواهند داشت.

دوم،علیه صادرکننده چک مشمول قانون صدور چک، امکان طرح شکایت کیفری وجود خواهد داشت.

- صدور چک بلا محل و صدور چک از حساب مسدود،که هر دو از جرائم قابل گذشت می باشند توسط قانونگذار جرم انگاری شده است.

- چک سندی است جایگزین پول که دارای قابلیت جابجایی است؛ بنابراین نمی توان با درج عباراتی همچون غیرقابل انتقال بودن و یا خط کشیدن روی عبارت به حواله کرد در چک...انتقال در چک را محدود کنیم،حتی درج چنین عباراتی علاوه براینکه فاقد اعتبار می باشد، درج آن توسط برخی بانکها روی چک فاقد جنبه قانونی و مقرراتی می باشد.(بخشنامه 116247/89 مورخ 31/5/1389 اداره مطالعات و مقررات بانک مرکزی)

اما در صورت صدور چکی به اینصورت و انتقال دادن آن، چنین انتقالی را باید انتقال عادی(دراینصورت مطالبه وجه چک تابع مقررات عام می باشد) درنظر بگیریم.

-بسیاری از افراد تمایل دارند چک هایی که صادر می کنند قابل انتقال نباشد،زیرا همواره با خطر روبرو شدن با دارنده ای غیر از دارنده اول چک برایشان وجود دارد و اینکه دیگر نمی توانند به ایرادات تعهد اصلی سبب صدور چک در مقابل چنین دارنده ای استناد نمایند.

اما از جمله راه هایی که می توان انتقال چک را محدود کرد صدور چک در وجه حساب بانک صادرکننده جهت واریز به حساب بانکی دارنده می باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکی(مزدا): 1394/5/1408:49:39،
42
23

فقط اجرای ثبت....
زود ، تند ، سریع...
mahyar: 1394/5/1410:55:50،
63
15
آدم عاقل مالشو خانه زمین ماشین یا جنس یا هرچی..رو با یک تکه کاغذ عوض نمیکنه.

من یه بار چک گرفتم بابت فروش ماشینم.هنوز که هنوزه پشیمونم هرچند که تهش از حلقومش دراوردم.

فقط کارت به کارت

ریختن پول به حساب

یا پول نقد


سعی کنید چک نگیریدتو مامله به هیچ وجه
ایران پر از کلاه برداره که با باتکها همکاری دارند.
حسین آقا: 1394/5/1411:49:22،
50
16
قوانین مملکت گل و بلبل ما بازدارندگی ندارن !!

این قوانین بیشتر به نفع شیادا و کلاهبرداراست !!

مرسی از این همه درایت مسولین با عرضه و با لیاقت !!
متضرر: 1394/5/1408:59:41،
66
19
من دیگه تو معاملات چک نمیگیرم

تا حالا بالای 100 میلیون تومن چک برگشتی دارم که وصول نمیشه صاحب چک فراریه
شمه: 1394/5/1409:31:17،
57
19
باهات احساس همدردی میکنم , منم 120 میلیون برگشتی دارم که طرف فراریه.
حرف حق: 1394/5/1411:30:23،
46
21
واقعا به حال قانونگذارای چک باید گریه کرد
قوانین بیشتر به نفع کلاهبرداراست
گمنام: 1394/5/1409:31:35،
37
17
ممنون،جالب بود
amir: 1394/5/1410:20:01،
46
21
منم 30 میلیون چک دارم که نمیده و فرارییه
تخریبچی: 1394/5/1410:23:33،
31
16
خاک تو سره بانکا
تمام چک برگشتیا که من دارم آدرساشون چرت و پرته
وکیله هم صداش در اومده میگه اینا همه چیزشون که جعلیه چطوری چک گرفتی!
شماره همراه زده
09012345678
شماره ثابتو زده
02133333333
آدرسو زده مثلا" طهران خیابان پهلوی کوچه سر چاه
یه وضعی...

نه خدایی اون کارمن بانکی که این حسابا باز کرده و این اطلاعاتا وارد کرده را نباید از کار برکنارش کرد

از سال 92 و 93 94 چک مشتری برگشتی دارم کمتر از 50 میلیونه

جالبه راست میگن گذر بعضی پوستا به دباغ خانه میفته

بعضی هاشون یه پیکان پوکیده زورکی داشتن حالا با شاسی بلند میان چکاشون میگیرن و بازو مبلغ چکو میدن تیکه هم بارمون میکنن...

بنظرتون چیکار کنم ،بیشترشون بیشتر از شش ماه از سر رسیدشون گذشته!؟

روش دوم:صدور اجرائیه علیه صادرکننده چک پرداخت نشدنی
روش سوم:اقامه دعوا در دادگاه حقوقی

کدومش بهتره
فکر کنم روش سوم بهتر باشه ، درسته؟!
بانکی: 1394/5/1411:00:25،
28
16
با سلام؛
از اونجائیکه آدرس و شماره مجهول از اونها داری، روش اقامه دعوی در دادگاه به نتیجه عاجل و موثر نمیرسه. ولی از طریق اجرای ثبت می تونی با توقیف و سپس مزایده اموال (در صورتیکه مالی بصورت ثبتی داشته باشند) به مبلغ چک برسی که این راه بسیار سریعتر و کم هزینه تر از روش اقامه دعوی است.
روش دیگه که بجای اقامه دعوی در دادگاه حقوقی می تونی انجام بدی شکایت از طریق دادسرا مبنی بر صدور چک بلامحل و سوء استفاده از اوراق بهادار بانکی و غیره است که البته برای اثبات این مطلب نزد قاضی باید هوشمندانه رفتار کنی. ولی به نتیجه میرسی، که علاوه بر پولت شخص خاطی محکوم به حبس و محرومیت از چک و ... میشه.
تخریبچی: 1394/5/1413:34:00،
29
16
قربانت بانکی جان
ممنون
این اجرای ثبت که فرمودید ،همون روش دوم:صدور اجرائیه علیه صادرکننده چک پرداخت نشدنی هست
یا روشه دیگه ایه که اینجا ذکر نشده؟
بازهم ممنون
ولی خدایی ترس دارم بیفتم دنبال حکم جلب و توفیق اموال
ملت بابا اعصاب ندارن از بس تندی و شوری میخورن
بعد یه سال طرف میاد چکشو میخواد طلبکارانه هم میخواد
بی ادبی هم حرف میزنه
یعنی کم بیاری میخوابونه گوشت تازشم پول هم میخواد نده...
نمیدونم بخندم یا بگریم... یه وضعی ها....
خدا قوتمون بده...
خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار
آمین یا رب العالمین...
فراری: 1394/5/1410:45:51،
32
23
منم 150 میلیون چک دادم پول گرفتم فرار کردم
واقعیت: 1394/5/1414:33:57،
29
21
بعله دیگه حلال و حرام چیه !!

بیچاره فردای قیامت کارت تمومه
تخریبچی: 1394/5/1417:24:54،
23
15
خدا از هرچی بگذره از مال مردم خوری و حق الناس نمیگذره
چند روزی خوش باش
دنیا دوروزه
چند روز دیگه اونور چوق تو آستینت میکنن
چوب دوسر سوخته
ی طرفش گداخته اون طرفشم حالت دندون اره ای که نتونی درش بیاری
حالا بخند
شوخیشم خوب نیست باور کن
داود: 1394/5/1411:27:27،
44
25
معمولاً کلاهبرداری از طریق چک ، از دوستان و آشنایان صورت می گیرد که به صادرکننده چک اعتماد دارند . ولی یادتان باشد جنگ اول به از صلح آخر - رو دربایستی گیر نکنید . هر چه بدبختی داریم از کمروئی و طمع می باشد .
محسن: 1394/5/1414:50:01،
32
15
منم ١٠ ميليون چك دارم طرف تمام ادرسهاي بانك و خط موبايل و منزل و محل كارش جعلي است و فراري و فقط گاهي موبايل ايران ولش را جواب ميدد واقعا چطوري ميتونم گيرش بيارم راهنمايي كنيد
ارش: 1394/5/1414:51:04،
28
18
رضا رهنما فلاورجاني كلاهبردار اصفهاني و متواري و مجهول المكان
راميار: 1394/5/1414:53:04،
27
20
منم سفته يه ادم كلاهبردار مجهول مكان را به اجرا گزاشتم بعد از يك سال اجراي احكام ميگه بايد خودت ضامن بياري چون حكم غيابي صادر شده واقعا من موندم كه من متهمم يا اون كلاهبردار پست فطرت
ناشناس: 1394/5/1415:17:54،
29
11
حواستون باشه چک از الیگودرز آوردن قبول نکنید .جدیدا که دیگه با سکه قلابی نمیتونن کلاهبرداری کنن با چک مسروقه میان از شهرهای مختلف جنس میبرن ..مواظب باشید دوستان

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما