کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نه مشترک به انتقال پایتخت

کدخبر:۱۴۲۷۳چهارشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۷:۱۸۲۷۱۹ بازدید

اولین نشست «امکان‌سنجی انتقال مرکز سیاسی-اداری کشور» در دفتر معاون اول رئیس‌جمهور با حضور دست‌کم 40 نفر مرکب از مقامات ارشد ...

اولین نشست «امکان‌سنجی انتقال مرکز سیاسی-اداری کشور» در دفتر معاون اول رئیس‌جمهور با حضور دست‌کم 40 نفر مرکب از مقامات ارشد دولتی، برخی وزرای سابق، نمایندگان مجلس و استادان شهرسازی دانشگاه‌ها برگزار شد. در این جلسه دو طرح شامل «ساماندهی مجموعه شهری تهران» و «انتقال پایتخت» در راستای تکالیف قانونی که اواخر اردیبهشت در همین ارتباط ابلاغ شد، مورد بررسی قرار گرفت.

مجری این دو طرح مطالعاتی در دولت، ابتدا با تشریح تجربه‌های جهانی انتقال پایتخت و همچنین 6 مطالعه مبسوطی که در ایران از سال 68 تاکنون برای این موضوع انجام شده است، به واقعیت‌ها و پیامدهای انتقال پایتخت اداری-سیاسی از تهران پرداخت. در این جلسه غالب سخنرانان، این فرضیه را که «تشکیل پایتخت جدید تنها نسخه راهگشا برای چالش‌های شهری و زیست-محیطی تهران است» رد کردند. مشاور وزیر راه و شهرسازی نیز به‌عنوان مجری مطالعات طرح‌های مذکور تصریح کرد: مساله تهران، «جمعیت شناور» است که برای نیازهای مختلف سکونت و همچنین کار و فعالیت در طول شبانه‌روز، بین پایتخت و شهرهای پیرامونی، نقل مکان می‌کند. در این نشست، در نهایت بر ساماندهی مجموعه شهری تهران -60 شهر و روستاهای دو استان تهران و البرز- از سه مسیر، تاکید شد.

اولين جلسه شوراي مطالعاتي «ساماندهي مركز سياسي-اداري كشور و تمركززدايي از تهران» عصر دوشنبه در دفتر معاون اول رئيس‌جمهوری به شكل كامل‌تر از آنچه قانون تازه مصوب در خصوص «انتقال پايتخت» تعيين كرده بود، برگزار شد و اكثريت تصميم‌گيران و تصميم‌سازان حاضر در اين نشست مشترك، با مجموعه‌‌اي از دلايل، «مخالفت مقدماتي» خود با جابه‌جايي پايتخت را اعلام كردند.

در اين نشست كه با عنوان «هم‌انديشي در خصوص انتقال پايتخت» برگزار شد، 40 نفر حضور داشتند كه تركيب حدود نيمي از آنها را مقامات دولتي فعلي و سابق از جمله وزرا يا معاونان آنها، روساي كميسيون‌هاي مجلس، رئيس شوراي شهر تهران و همچنين سردار سيديحيي صفوي، مشاور مقام معظم رهبري تشكيل مي‌داد؛ ساير حاضران نيز از طيف‌هاي مختلف كارشناسي شامل استادان دانشگاه و مشاوران در حوزه شهرسازي و اقتصاد شهري بودند.


به گزارش «دنياي‌اقتصاد» اين جلسه پيرو تصويب قانون «امكان‌سنجي انتقال مركز سياسي و اداري كشور و تمركززدايي از تهران» برگزار شد.

اين قانون ارديبهشت امسال بعد از تاييد شوراي نگهبان، توسط رئيس‌جمهوری ابلاغ و براساس آن، مقرر شد يك شوراي 15 نفره مركب از رئيس‌جمهوری يا معاون اول، 4 وزير، شهردار و رئيس‌شوراي شهر تهران، رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح و 4 نماينده مجلس به علاوه روساي سه سازمان دولتي، تشكيل شود و به مدت دو سال با كار مطالعاتي، براي انتخاب يكي از دو پروژه مطرح براي تهران تصميم‌گيري كند.

عصر دوشنبه گذشته، اولين نشست اين شورا به دليل اهميت موضوع پايتخت، با تركيب زيادتر از حد تعيين شده، تشكيل جلسه داد.

سيدرضا هاشمي، مشاور شهرسازي عباس آخوندي روز گذشته درباره جزئيات دو طرحي كه در راستاي قانون تازه مصوب، براي آينده كلان‌شهر تهران و پايتخت كشور طراحي شده است، به «دنياي‌اقتصاد» گفت: «ساماندهي منطقه شهري تهران» كه شامل استان‌هاي تهران و البرز مي‌شود و همچنين «انتقال پايتخت سياسي و اداري از تهران» عناوين دو طرحي هستند كه از سال گذشته و خيلي زودتر از تصويب نهايي قانون مرتبط، در دستور كار وزارت راه‌و‌شهرسازي قرار گرفت.

مشاور وزير به عنوان مجري تحقيقاتي اين دو طرح تصريح كرد: در جلسه عصر دوشنبه در دفتر معاون اول رئيس‌جمهوری نتايج مطالعات طرح دوم كه از نظر وزارت راه‌و‌شهرسازي تقريبا به انتهاي تحقيق رسيده است، در قالب يك پاورپوينت 50 صفحه‌اي از كل تحقيقات 260 صفحه‌اي، براي حاضران ارائه شد و درباره طرح اول نيز بحث‌های كارشناسي و راهكارهاي عملياتي بررسي شد.

در اين نشست كه مقاماتي همچون وزير راه‌و‌شهرسازي، دو معاون رئيس‌جمهوری مشاور مقام‌معظم رهبري، دو وزير اسبق مسكن و شهرسازي، رئيس شوراي شهر تهران- با غيبت شهردار تهران- و همچنين تعدادي از معاونان ساير وزرا و نمايندگان مجلس حضور داشتند، ابتدا عباس آخوندي با بيان اينكه تهران در وضعيت نامناسبي قرار گرفته و قابليت زندگي در اين كلان‌شهر از لحاظ زيست‌محيطي و اقتصادي با گرفتاري‌هاي جدي همراه است، گفت: نحوه مديريت در شهر تهران كه «فروش تراكم» شاخصه اصلي آن است، باعث بروز دو چالش در پايتخت و شهرهاي اطراف شده است به طوري كه تراكم بالاي ساختماني با تاثيرگذاري تصاعدي روي قيمت زمين و مسكن، باعث حركت تقاضا به شهرهاي قارچ‌گونه پيرامون كلان‌شهر تهران شده است. در ادامه نشست، سيدرضا هاشمي، مشاور وزير و مجري مطالعاتي دو طرح مخصوص تهران و پايتخت از روي پاورپوينت، به مدت نيم ساعت، نكات، مسايل و پيامدهاي مثبت و منفي انتقال پايتخت از تهران را تشريح كرد. گزارش «دنياي‌اقتصاد» از آنچه در اين باره در حضور معاون اول ارائه شد، حاكي است: دولت مطابق قانون «امكان‌سنجي انتقال مركز سياسي و اداري كشور و تمركززدايي از تهران» موظف است از بين دو نسخه ساماندهي تهران يا انتقال پايتخت، يكي را انتخاب كند. براي اين موضوع دو طرح «ساماندهي منطقه شهري تهران» و «انتقال پايتخت اداري-سياسي» مطرح است.

در قالب طرح اول، 60 شهر به اضافه روستاهاي موجود در دو استان تهران و البرز، به‌عنوان مجموعه يا منطقه شهري تهران، نقطه هدف دولت براي حل مشكلات پايتخت فعلي، تعريف شده است به اين صورت كه چنانچه شوراي مطالعاتي 15 نفره بتواند چالش «جمعيت شناور» در مجموعه شهري تهران را حل و فصل كند، اجراي طرح دوم كه همان انتقال پايتخت اداري- سياسي است، عملا منتفي خواهد شد. سيدرضا هاشمي در جلسه نخست اين شورا اعلام كرد: در فاصله سال‌‌هاي 68 تا كنون، 6 مطالعه جامع در ايران توسط دستگاه‌هاي مختلف، درباره انتقال پايتخت انجام شده است كه ما در مطالعه اخيرمان با مرور همه آنها و همچنين گردآوري كليه تجربه‌هاي جهاني انتقال 24 پايتخت در دنيا از دوران قبل از جنگ جهاني اول به بعد، مطلع شديم به جز دو، سه كشور فدرال همچون كانادا و استراليا، ساير كشورهاي داراي پايتخت جديد، در اين جابه‌جايي ناموفق بوده‌اند و دولت‌ها و مردم در آنجا همچنان تبعات منفي انتقال پايتخت را تحمل مي‌كنند.

وي افزود: در حال حاضر عمده كشورهايي كه در پايتخت‌ فعلي خود با مشكلات جمعيتي و زيست‌محيطي شبيه كلان‌شهر تهران دست به گريبانند، هرگز موافق انتقال پايتخت نيستند و به جاي آن، به استفاده از تكنولوژي‌ها و فنون جديد تمركززدايي از پايتخت فعلي‌شان روآورده‌اند.

در اولين جلسه شوراي مطالعاتي انتقال پايتخت، با تاكيد بر اينكه تمركززدايي بايد در چند حوزه شامل جمعيت ساكن، مراكز جاذب جمعيت، مراكز اقتصادي و فعاليت‌هاي كار و خدمات اتفاق بيفتد، به برخي روش‌هاي سريع‌الوصول در اين بخش اشاره شد.

به گزارش «دنياي‌اقتصاد» آنچه درباره طرح اول- ساماندهي منطقه شهري تهران- مورد تاكيد دولت و اعضاي شوراي مطالعاتي قرار دارد، تسهيل نقل و انتقال جمعيت شناور بين 60 شهر استان‌هاي تهران و البرز است.

بررسي‌هاي مجري طرح نشان مي‌دهد: در حال حاضر جمعيت مجموعه (منطقه) شهري تهران در مرز 15 ميليون نفر است كه اين حجم جمعيتي، به لحاظ مكان سكونت، مكان اشتغال و مكان تامين خدمات، در داخل مجموعه شهري تهران، عملا شناور است به طوري كه بخشي از ساكنان شهرهاي اطراف پايتخت، جمعيت روز پايتخت را تشكيل مي‌دهند و بخشي از جمعيت شب تهران، در طول روز به نقاط پيراموني مراجعه مي‌كند. به اين ترتيب، اگر چه حركت جمعيت روز و شب بين پايتخت و نقاط اطراف، همچون همه كلان‌شهرهاي ايران و ساير كشورها، اجتناب‌ناپذير است اما از دو طريق «يكپارچه‌سازي مديريت شهري اين مجموعه» و «ايجاد سيستم حمل‌ونقل روان و كم‌هزينه بين نقاط مختلف مجموعه شهري تهران» مي‌توان بار سنگين جمعيت شناور در پايتخت را تعديل كرد؛ راهكاري كه در جلسه دوشنبه عصر مورد تاكيد حضار قرار گرفت.

در اين جلسه، عمده كساني كه درباره مشكلات تهران و پيشنهاد انتقال پايتخت اظهارنظر كردند، به دلايل خاص خود، با انتقال پايتخت اداري- سياسي مخالفت كردند و عملا طرح دوم را بي‌اثر در حل مشكلات كلان‌شهر تهران ارزيابي كردند.

در اين نشست، رتبه تهران به لحاظ «كيفيت زندگي» براساس تحقيقات يك موسسه بين‌المللي كه به‌صورت دوره‌اي شهرهاي مختلف دنيا را براساس 10 شاخص ارزيابي مي‌كند، از سوي مشاور شهرسازي وزير راه‌و‌شهرسازي اعلام شد. طبق آخرين ارزيابي‌ها، وين رتبه اول و شهر بغداد در مقام آخر –رتبه 230- قرار دارد و تهران در اين رده‌بندي، رتبه 203 را در كيفيت زندگي دارد در حالي كه، در خيلي از شاخص‌ها، مي‌توان اين رتبه را سريع بالا برد.

آنچه برخي حاضراين در نشست عصر دوشنبه، به استناد آن، با انتقال پايتخت مخالفت كردند، هويت چند ده ساله تهران و تاثير آن بر ساير شهرهاي كشور است كه اين موضوع احتمال موفقيت شكل‌گيري پايتخت جديد در نقطه‌اي دوردست را بسيار ضعيف مي‌كند. به گزارش «دنياي‌اقتصاد»، در اين جلسه، سردار سیدیحیی صفوی، مشاور مقام معظم رهبری درخصوص انتقال پایتخت گفت: مشکل تهران مشکل بزرگ دولت‌‌هاست و الان هم نداشتن هیچ‌گونه برنامه و سیاستی تهران را به سمت بحران و خطر جدی پیش می‌برد. وی ادامه داد: من پیشنهاد می‌کنم برای تهرانی قابل زیست و رفاه، آسایش و امنیت که بتواند نقش ملی و بین‌المللی را ایفا کند یک قدرت تصمیم‌گیری و عزم ملی در صف عالی‌ترین مقامات کشور لازم است. وی با بیان اینکه من مخالف انتقال پایتخت هستم ادامه داد: برای ساماندهی و تمرکززدایی باید یک عزم ملی در سطح مقامات عالی کشور صورت بگیرد چراکه بحث کلانشهرها، بحث دولت‌هاست.


به گزارش "دنياي‌اقتصاد"، اواخر سال گذشته، همايشي درباره مشكلات شهر تهران برگزار شد و در آن ضمن سخنراني شهردار تهران، پيام مكتوب رئيس‌جمهور نيز قرائت شد.

 

معادله جایگزین «انتقال» برای تهران

بهشاد بهرامی: معاون وزیر راه‌وشهرسازی درباره جزئیات اولین جلسه هماهنگی دولت و مجلس با نخبگان کشوری در اجرای قانون «امكان‌سنجي انتقال مركز سياسي و اداري كشور و تمركززدايي از تهران» اعلام کرد: روز دوشنبه جلسه پیش مقدمه تشکیل شورای انتقال پایتخت با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و حدود 40 نفر از صاحب‌نظران و نخبگان کشور به همراه نمایندگان بخش‌های مختلف هیات دولت و مجلس برگزار شد.

پیروز حناچی، معاون وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به نهایی شدن این قانون در اردیبهشت ماه سال جاری به «دنیای اقتصاد» گفت: قانونی که در اردیبهشت ماه توسط شورای نگهبان تایید و ابلاغ شد، نتیجه تعامل خوب مجلس با نمایندگان دولت بود. در ابتدا یکی از بندهای الزام‌آور پیش‌نویس این قانون (زمانی که طرح این قانون در مجلس مطرح شد) «انتقال پایتخت» از شهر تهران به‌عنوان گزینه نهایی بود که پس از برگزاری جلسات متعدد و تبادل نظر میان کارشناسان مختلف نهایتا اعضا در این کمیسیون به این نتیجه رسیدند که اولا با انتقال پایتخت مشکلات شهر تهران همچنان پا برجا می‌ماند و دوم اینکه به دلیل آنکه اجرای طرح انتقال پایتخت به منابع مالی گسترده‌ای نیاز دارد احتمالا در زمان تایید در شورای نگهبان با مشکلاتی مواجه خواهد شد. او ادامه داد: بنابراین با هماهنگی انجام شده الزام انتقال پایتخت از طرح پیشنهادی مجلس برداشته شد و قرار بر این شد تا از این فرصت برای آسیب‌شناسی و ساماندهی مشکلات شهر تهران استفاده شود. در آغاز این راه روز دوشنبه اولین جلسه هماهنگی شورای انتقال پایتخت برگزار شد. او با اشاره به برخی مشکلات کنونی شهر تهران اظهار کرد: در محدوده‌ای که فقط 5/ 3 درصد از مساحت کشور را اشغال کرده بیش از 30 درصد تولید ناخالص داخلی کشور بدون نفت و 36 درصد از ارزش افزوده ناشی از خدمات، 26درصد ارزش افزوده بخش صنعت، 30 درصد سهم شاغلان بخش عمومی و بیش از 35درصد سهم شاغلان با تحصیلات عالی در همین منطقه است؛ همین امر سبب شده تا تعادل منطقه‌‌ای برهم بخورد از این رو به نظر می‌رسد یکی از راهکارهای اولیه برای ایجاد تعادل منطقه‌ای، ایجاد قطب‌های رقیب برای تمرکززدایی از شهر تهران باشد.

دبیر شورای عالی شهرسازی با بیان اینکه ساماندهی شهر تهران باید در مقیاس مجموعه شهری تهران در مساحت 16 هزار کیلومترمربع اتفاق افتد، تصریح کرد: ساماندهی مجموعه شهری تهران می‌تواند از دو روش امکان‌پذیر شود؛ روش نخست کاهش خرد کردن تقسیمات عمومی و کشوری از طریق متمرکز کردن برنامه‌ها است. روش دوم به مدیریت اجرای پروژه‌ها بازمی‌گردد. از آنجا که تهران به لحاظ در دسترس بودن سرمایه، نیروی کار و زیرساخت یکی از ارزان‌ترین شهرهای کشور برای هر نوع سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود تمامی سرمایه‌ها به سمت تهران سراریز می‌شود این در حالی است که در دنیا معادله‌ای وجود دارد که بر مبنای آن در هر نقطه‌ای که نمی‌خواهند فعالیت یا اقدامی انجام شود، هزینه اجرای آن را افزایش می‌دهند و البته از طرف دیگر ایجاد مزیت و جاذبه برای اقداماتی که می‌خواهند صورت پذیرد، شکل می‌گیرد. او افزود: به‌عنوان مثال شهر لندن با استفاده از این روش توانست جمعیت 12 میلیون نفری خود را در دهه 70 به 7 میلیون نفر کاهش دهد این در حالی است که از سال 1225 هجری تاکنون که جمعیت کل کشور ما 10 برابر شده است، جمعیت شهر تهران 280 برابر افزایش پیدا کرده است. نکته قابل تامل دیگر آنکه در مجموعه شهری تهران بیشترین رشد جمعیت در حاشیه شهر و نه در مناطق 22گانه شهر تهران رخ می‌دهد که این شکل توسعه مجموعه شهری تهران سبب می‌شود حق توسعه از دیگر مناطق شهری کشور گرفته شود. امیدواریم با شرایط جدید کشور و باز شدن فضای سرمایه‌گذاری و ایجاد قطب‌های رقیب بقیه عرصه زمین در کشور مستعد سرمایه‌گذاری شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نه: 1394/5/1402:03:11،
31
18
نه بابا تهران چه مشکلی داره همچی خوبه همه راحت هر جای شهر بخوان راحت میرن بدون ترافیک. اون کشور 230 امی هست که بده ما 203 خوبیم
اینا هم که از اعصاب داغون تصادف میکنن همو میزنن شایعه است ....
اصلا هم زمستونا مدرسه و ادارات به خاطر الودگی تعطیل نمیشه..!
محمد: 1394/5/1404:47:07،
20
21
تهران باید برای همیشه پایتخت سیاسی ایران باقی بماند . اما مرکز کسب و کار و تجارت خیر . زیرا دیگر گنجایش جمعیت بیشتر را ندارد در واقع سیاست ها به اینصورت باید اتخاذ گردد که تهران تبدیل به یک پایتخت جمع و جور با هوای پاکتر و جمعیت کمتر شود که صد البته این اتفاق زمانی خواهد افتاد که افراد در شهرها و استان های خود فرصت های شغلی مناسب با درآمد مکفی داشته باشند. کشور مانند بدن انسان است و پایتخت مغز ان چگونه ممکن است دست و پا ها و معده و ... که مانند کارخانه ها و صنایع و غیره هستند درون مغز جای داده شوند! و امان را از کارکرد اصلی آن که فکر کردن است ببرند.
محمد: 1394/5/1407:08:40،
20
37
دولت چند تا راه حل رو میتونه مد نظر داشته باشه:

1. انتقال پایتخت... ادارات و وزارت خونه ها و بخش اعظمی از پادگان ها و... که خودش تا حدودی موثره و تهران فقط شهر اقتصادی بشه
2. انتقال تمامی کارخونه های بزرگ و دولتی و همچنین بیشتر پادگان ها همراه با تمام افراد
3. بالا بردن هزینه های زندگی در استان تهران و البرز و دادن یارانه به استان های کم جمعیت تر... مثلا افزایش 40 درصدی قیمت آب و برق و گاز در این دو استان و دادن سوبسید و تخفیف در مناطق کم جمعیت تر که خود این موضوع انگیزه خوبی می تونه باشه
4.به صورت دستوری بگن کسانی که از مثلا سال 70 به بعد اومدن توی این دو استان باید برگردن به زادگاهشون

همزمان با اجرای طرح های بالا برنامه های از جمله استخدام افراد فقط در استان محل سکونت(خصوصی و عمومی و نظامی)
چون خیلی ها که منتقل میشن به تهران.... بعد از دوران خدمتشون هم حاضر به برگشت نیستن
کارمند: 1394/5/1407:57:08،
21
16
خوب شد تو رئیس جمهور نبودی،وگرنه خودتو یک شهر تهران تنها بودی!
کوهسار کرج: 1394/5/1409:13:48،
12
13
عجب ایده ای داری تو! اگر بنا باشه کسانیکه از سال 70 به بعد وارد این دو استان (بویژه البرز) شدند به زادگاهشون برگردند که دیگه این دو استان هم مانند سایر استان های کشور کاملاً بومی و تقریبا خالی از سکنه می شود. مخصوصا استان البرز (خاصه شهر کرج) که 90 درصد آن غیر بومی هستند حتی روستاهای این استانها نیز بیشترین مهاجرپذیری را در خود دارند. شما سری به روستاهای شهرستان ساوجبلاغ بزنید تا ببینید آیا آمار افغانی ها زیاد است یا بومی های آن؟!
علت گرایش مردم و اتباع افاغنه به این دو استان ، به دلیل وجود کارخانه های متعدد و اشتغال بسیار بالای آن است و نه بخاطر پایتخت بودن.
siya: 1394/5/1416:34:31،
5
10
همین الانم شهر من جوریه که تمایل به مهاجرت کمه البته نه به خارج کشور فقط امکاناتشو زیاد کنن دیگه هیچکس ول نمیکنه اینجارو بره تهران.راستی پادگان مادگانو واسه خودت نگه دار
محمد: 1394/5/1419:56:19،
6
6
دوستانی که به نظر من جواب دادین... ممنون
اونایی که منفی دادن...لطفا دلیلتون رو هم بنویسید

جناب کارمند..چرا من تنها میشدم؟؟
دوست کرجی... منم ساکن شهریارم و آبا و اجدادی تهرانیم
خودم من بیشتر از همه دارم از این ازدیاد مهاجر عذاب میکشم...
یه روزی شهریار یه جای ساکت و خلوت و آروم بود... در و برش پر از باغ

حالا بیا ببین چی شده!!!! 72 ملت اینجان
مارلیک...سر آسیاب...برد آباد... 5 تا فاز اندیشه...شهرقدس
به طبع این مهاجرت دزدی و فحشا هم بالا رفته...

منم میدونم خیلی از این مهاجرا کارگز هستن یا مردمی هستن که روزا میرن به تهران و شبها برای خواب بر می گردند

برای همینه که میگم کارخونه های بزرگ رو باید منتقل کنن و پخش کنن تو شهرستان ها... همه کشورای درست و حسابی اینجوری هستند

شهر های اقتصادی هستن...شهر های صنعتی...مناطقی کشاورزی و غیره

محمد: 1394/5/1420:01:25،
5
10
جواب آقا سیا:
دوست عزیز جای پادگان ها یا تو مناطق مرزی هستش... یا اینکه توی استان ها باید پخش بشه....

دلیلی نداره این همه پادگان توی تهران و اطراف
از دپو ارتش توی سه راه شهریار و گروه توپخانه و لشگر تکاور نزدیکی رباط کریم بگیر تا کل محدوده لویزان و شهرک محلاتی و جاده تلو تو شرق تهران...

تو خیابون پاسداران... تو خیابون شریعتی و توی خیابون پیروزی ...توی محدوده افسریه و قصر فیروزه
و کلی جاهای دیگه

هر کدوم اینا کلی پرسنل همراه خانواده هاشون داره....
سیاوش: 1394/5/1407:37:57،
11
20
منو تهران منو دلشوره های عاشقانه...
siya: 1394/5/1408:38:58،
11
10
بابا بیخیال انتقال شین شهرها رو گند نزنین بهش بجاش مثلا اگه ارومیه با همین تیپ شهر امکانات یه کلانشهرو داشته باشه به استانداردای جهانی نزدیکتره تا تهران.فقط امکانات بده داداش در حد نرمال
آرش: 1394/5/1409:00:52،
17
11
به غیر از آلودگی و شلوغی، مهمترین دلیلی که باید تهران را از مرکزیت سیاسی خارج کند، وجود سه گسل اصلی لرزه زای بزرگ در اطراف تهران هست.
1- گسل شمال تهران که از شهرک پردیس در شمال غرب تهران آغاز شده و تا شمال کرج ادامه دارد و توانایی ایجاد زمین لرزه ای به قدرت 7.4 ریشتر را دارد.
2- گسل مشا / فشم که از 20 کیلومتری شمال تهران می گذرد و توانایی ایجاد زمین لرزه ای به قدرت 8.2 ریشتر را دارد.
3- گسل های ری و کهریزک که در طول تاریخ، چندین بار ری و اطراف آن را با خاک یکسان کرده اند.

در صورت فعال شدن هریک از این گسلها، احتمال مرگ و میر میلیونها تن وجود دارد و بهتر است مرکزیت سیاسی کشور در جای دیگری باشد تا کنترل و نظارت دقیقی بر روند امداد و نجات انجام دهد.
امیر از اهواز: 1394/5/1411:05:12،
18
6
فقط امکانات تهران را به بقیه شهرها هم بدن هیچ کس به تهران نمی آید که هیچ ، همه اکثریت تهرانیهایی که اصالتا تهرانی نیستند به شهر خودشان بر می گردند
میلاد: 1394/5/1411:12:35،
11
15
اتفاقا من کاملا با نظر محمد موافقم. باید یه اجبار هم شده این جمعیت رو برگردانند
محمد: 1394/5/1420:06:38،
6
9
لطف داری....
فقط این دوستان مخالف لطف کنن علت بگن....
خدایش تهران هم باید مثل پکن بشه
توی چین هر کسی اجازه اقامت توی پکن رو نداره

آی خلوت میشه تهران.... هر روز تهران میشه مثل صبح های جمعه و روزای تعطیل

قبول کنید وقتایی که 3-4 روز تعطیلی میشه جمعیت از تهران میره... تهران خیلی باحال میشه.... دوستان تهرانی یادشون بیاد اون روزا که تهران خلوت بود... دقیقا قبل از دهه 70

مهدی: 1394/5/1412:47:48،
11
18
بهترین راه حل اینه که هر شهری متناسب با توانایی که داره قطب و بورس یک حرفه بشه . مثلا اراک قطب آلومینیوم یا شیراز قطب الکترونیک و یا کرمان قطب و بورس مس و کالاهای وابسته تهران هم قطب اداری و حکومتی. در این صورت لازم به جابجایی پایتخت نیست و کسی هم به اجبار دولتی مجبور به مهاجرت نیست، بلکه به میل خود خواهد رفت. در چنین الگویی کار و امکانات و جمعیت نیز در سطح کل کشور توزیع و موجب کاهش هزینه ها هم می شود.
امین: 1394/5/1419:42:25،
12
16
تهران تا ابد همینجوری اوضاش نابسامان و شلوغ و اعصاب خورد کن باقی میمونه ازین مسؤلین چه توقعی دارین شما کسی دلسوز نیست فقط تنها کاری ازمون بر میاد بشینیم دعا کنیم زلزله نیاد فقط همین کارو میشه کرد فقططططط

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار