کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جنجال انرژی در آمريكا

کدخبر:۱۴۲۷۲سه شنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۹:۴۶۱۶۳۶ بازدید

باراك اوباما، رييس‌جمهوری امريكا، اعلام كرده با به جريان انداختن «برنامه انرژی پاك» قصد دارد ميزان انتشار گازهای گلخانه‌يی و نيروگاه‌های زغال‌سنگی ...

باراك اوباما، رييس‌جمهوری امريكا، اعلام كرده با به جريان انداختن «برنامه انرژی پاك» قصد دارد ميزان انتشار گازهای گلخانه‌يی و نيروگاه‌های زغال‌سنگی توليد برق را در اين كشور كاهش دهد و از اين راه تغييرات جوي را در امريكا مهار كند.

اين در حالي است كه مخالفان وي را به در پيش گرفتن رفتاري عوام‌گرايانه متهم مي‌كنند.

تعادل نوشت، گفته شد طرح تازه دولت آمريكا ميزان تصاعد گازهاي كربني صنعت توليد برق را تا سال۲۰۳۰ نسبت به سال۲۰۰۵ به اندازه ۳۲ درصد كم مي‌كند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، دولت آمريكا در اين طرح به‌دنبال اين است كه مالكان نيروگاه‌هاي برقي انتشار گاز دي‌اكسيد كربن را تا سال۲۰۳۰ در حد ۳۲درصدي كه در سال۲۰۰۵ تصميم گرفته شده، باقي نگاه دارند. 40درصد برق مصرفي ايالات متحده امريكا را نيروگاه‌هاي زغال‌سنگي تهيه مي‌كنند و همين نيروگاه‌ها هستند كه موجب انتشار بيشترين گازهاي گلخانه‌يي در اين كشور مي‌شوند.

بنا بر اين گزارش، رييس‌جمهور آمريكا قرار است كه اواخر ماه آگوست از منطقه آلاسكا در قطب شمال كه جزو قلمرو ايالات‌متحده محسوب مي‌شود و در سال‌هاي اخير به‌شدت تحت تاثير تغييرات اقليمي و گرم‌شدن زمين قرار داشته، ديدار مي‌كند.

وي در ماه سپتامبر نيز ميزبان پاپ فرانسيس، رهبر كاتوليك‌هاي جهان، دركاخ سفيد خواهد بود و انتظار مي‌رود كه درخواست مشترك براي مقابله با تغييرات اقليمي، يكي از محورهاي اين ديدار باشد. در ماه دسامبر هم نمايندگان كشورهاي جهان در پاريس، پايتخت فرانسه، گرد هم مي‌آيند تا قوانيني را به تصويب برسانند كه هدف از آنها محدود شدن افزايش دماي كره‌زمين تا دو درجه است. اين پيمان بايد جايگزين پيمان كيوتو شود كه در سال۲۰۲۰ مدت اعتبار آن به پايان مي‌رسد. به اعتقاد كارشناسان، دولت فعلي آمريكا اميدوار است كه بتواند درجريان كنفرانس عمده بين‌المللي در پاريس در ادامه سال، به‌نفع لزوم كاهش جهاني اين گازها استدلال كند. با اين حال چندين فرماندار ايالتي گفته‌اند كه اين طرح را ناديده خواهند گرفت.

كاهش تا يك‌سوم ميزان كنوني

به گزارش خبرگزاري آلمان، دولت آمريكا كار سختي در پيش دارد چراكه بايد براي كاهش انتشار گازهاي گلخانه‌يي ايالت‌هاي مختلف در امريكا را متقاعد كند كه در ۱۵سال آينده انتشار گازهاي گلخانه‌يي خود را كاهش دهند و فعاليت نيروگاه‌هاي زغال‌سنگي را متوقف كنند. دولت مركزي امريكا مي‌خواهد براي اجراي اين برنامه به هر يك از ايالت‌ها اين امكان را بدهد تا خود برنامه‌هايي در اين‌باره تنظيم كنند، اما ايالت‌ها با هر برنامه‌يي كه درنظر بگيرند، بايد تا سال۲۰۳۰ براي تهيه انرژي از زغال‌سنگ، به گاز يا بهتر از آن انرژي‌هاي تجديدپذيري چون باد و خورشيد روي آورند. ۳۰درصد انرژي امريكا هم‌اكنون نيز از انرژي گازي تامين مي‌شود.  گرچه درحال حاضر در ايالت‌هايي چون آلاسكا و فلوريدا توليد انرژي الكتريكي از طريق گاز بيشتر از استفاده از زغال‌سنگ است، اما بسياري از ايالت‌هاي ديگر اين كشور به‌طور سنتي از زغال‌سنگ براي تامين برق خود استفاده مي‌كنند. در اين ايالت‌ها مخالفت‌ها با برنامه انرژي پاك اوباما به‌شدت افزايش يافته است. ايالت كنتاكي، به‌طور نمونه، يكي از بزرگ‌ترين توليدكنندگان برق از راه زغال‌سنگ در سراسر امريكاست. ميچ مك كانل، سناتور حزب جمهوري‌خواه امريكا از اين ايالت مي‌آيد. مك كانل خواستار ادامه فعاليت نيروگاه‌هاي زغال‌سنگي توليد برق در ايالت خود است. او مي‌گويد بسياري از او مي‌پرسند آيا زغال‌سنگ آينده‌يي دارد يا خير و جواب او بسيار روشن است: «بله، طبيعي است كه زغال‌سنگ آينده دارد، اما تنها اين سوال مطرح است كه آيا زغال‌سنگ در آينده امريكا نيز آينده‌يي دارد يا خير.»

اتهام جنگ عليه زغال‌سنگ

منتقدان رييس‌جمهور امريكا به او اتهام مي‌زنند كه جنگي عليه زغال‌سنگ به راه انداخته است. اين منتقدان كه بيشترشان نمايندگان نيروگاه‌هاي زغال‌سنگي توليد برق و اعضا و هواداران حزب جمهوري‌خواه امريكا هستند، به‌شدت با برنامه انرژي پاك مخالفت مي‌كنند. لوك پوپوويچ، معاون اتحاديه معادن ملي، درباره برنامه كاخ سفيد مي‌گويد: «اين برنامه جهادي عليه سوخت فسيلي و به‌خصوص زغال‌سنگ است.»  مخالفان برنامه اوباما دلايلي گوناگون براي مخالفت‌هاي خود ارائه مي‌كنند. افزايش بيكاري و كاهش انرژي ازجمله دلايل عمده مخالفان است. رييس‌جمهور آمريكا اما اين تصور را كه طرح تازه «نبرد با نيروگاه‌هاي زغالي» است كه باعث كاهش اشتغال خواهد شد را رد كرده و گفته است در بخش‎هايي از امريكا كه به «سرزمين زغال» موسوم است سرمايه‌گذاري تازه صورت خواهد گرفت. وي گفته تاكتيك‌هاي وحشت‌آفرين مخالفان او را از اين طرح منصرف نخواهد كرد.

مخالفت جمهوري‌خواهان

به گزارش بي‌بي‎سي، هيلاري كلينتون، نامزد انتخابات دروني حزب دموكرات، در واكنش به طرح جديد كاخ سفيد گفته درصورتي كه رييس‌جمهور شود از اين طرح دفاع خواهد كرد. وي گفته هيچ يك از نامزدهاي جمهوري‌خواه در انتخابات راه‌حلي عملي براي اين مشكل ارائه نكرده و «اصلا راه‌حلي هم نمي‌خواهند» بنابراين طرح نيازمند دفاع خواهد بود.  دموكرات‌ها معتقدند كه مساله تغييرات آب و هوايي برگي برنده براي آنها در انتخابات رياست‌جمهوري‌خواهد بود چون نظرسنجي‌ها در سال‌هاي اخير نشان داده كه اكثريت امريكايي خواهان اقدام براي جلوگيري از گرمايش زمين هستند. در جناح مقابل اما نه‌تنها از طرح اوباما استقبالي نشده بلكه واكنش تند آنان را نيز در پي داشته است. ماركو روبيو از نامزدهاي جمهوري‌خواه از ايالت فلوريدا اين طرح را فاجعه‌بار و جب بوش ديگر نامزد اين حزب طرح را غيرمسوولانه خوانده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حمید: 1394/5/1323:02:11،
14
11
اوباما ناراحت نباش الان ظریف میاد بهت راه حل نشون میده تا ظریف را داری غم مخور
فرشید: 1394/5/1323:15:26،
19
13
همه دنیا دارند نیروگاه های اتمی و فسیلی را کنار میگذارند و ما در حالی که در اکثر نقاط انرژی باد دائمی مثل باد های ۱۲۰ روزه سیستان و منجیل و همینطور نور آفتاب را در اکثر روز های سال را داریم . اونوقت میریم ده تا ده تا قرارداد نیروگاه اتمی میسازیم
محمد: 1394/5/1400:23:47،
15
16
ایران جیب توراخدا…!جنجال اینجا کمه که رفتی تو آمریکا…؟
امیر: 1394/5/1408:47:00،
22
12
انجا امریکا است.کشوری که که هم اکنون بیشترین نیروگاه های بادی و خورشیدی را در دنیا دارد و خودروسازانش به سوی تولید خودروهای الکتریکی و هیبرید رفته اند ولی باز ریس جمهورش در طرح بلند پروازانه کشورش را متعهد می کند که تا سال 2030 سی
در صد برق امریکا از انرژی های تجدید پذیر تامین شود. اینجا ایران
است کشوری که به خودروسازانش دستور می دهد که خودروهای
بیست سال پیش را تولید کنند که همیشه هاله ای از دود بر کلانشهرها سایه افکند و بعضی از نیرو گاهایش هنوز از مازوت استفاده می کنند.
یاهو: 1394/5/1410:40:53،
13
11
الحق اوباما شایسته رئیس جمهوری امریکا است . او با وجود مخالفت های سناتور های فاشیست حزب مخالفش و دولت
اسرائیل توانست با شجاعت چندین برنامه مهم چه در داخل و چه در خارج را پیش ببرد / بیمه همگانی برای مردمش / رابطه با کوبا / خارج کردن ارتش آمریکا از عراق / توافق هسنه ای با ایران
و این طرح اخیر برای نجات محیط زیست که قطعا با مخالفت صاحبان صنایع سوخت فسیلی و حامیانشان در کنگره مواجه خواهد شد ./ نام نیکی در تاریخ بجا خواهد گذشت /.
رضا:: 1394/5/1413:08:53،
10
15
وقتی بحث هسته ای میشه آقایون میگن 90 درصد برق آمریکا از طیق نیروگاههای اتمی تامین میشود وقتی بحث گازهای گلخانه ای میشه باز منویسن 40درصد انرژی آمریکا از زغال سنگ تامین میشه یعنی فقط دروغ و مقصر جلوه دادن بقیه ملل الخصوص آمریکا.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما