کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

درجه‌بندی کیفی ساختمان نرخ خانه را متحول می‌کند

کدخبر:۱۴۲۳۶دوشنبه، ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۹:۲۸۲۳۵۵ بازدید

در روزهایی که بخش‌های مختلف اقتصاد ایران در حالت تعطیل و نیمه‌تعطیل به سر می‌بردند، یک عرصه نه‌تنها برای فعالانش تنگ نشد که حتی ...

در روزهایی که بخش‌های مختلف اقتصاد ایران در حالت تعطیل و نیمه‌تعطیل به سر می‌بردند، یک عرصه نه‌تنها برای فعالانش تنگ نشد که حتی راه را برای ورود بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد و کلان باز کرد. عرصه‌ای که حتی در سخت‌ترین شرایط بیشترین سود را نصیب سرمایه‌گذاران کرد و با استقلال نسبی از تحریم‌ها و فضای بین‌المللی روندی ثابت را در تمام سال‌های گذشته از خود به جای گذاشت.

به گزارش فرصت امروز، این سودآوری تضمین شده که در بسیاری از سال‌های دهه 80 ادامه داشت باعث شد بخش زیادی از ظرفیت بالقوه موجود در بازار مسکن برای جذب سرمایه‌های جدید بسیار بیشتر از نیاز بالفعل مورد استفاده قرار گیرد که این مسئله در آینده‌ای بسیار نزدیک تأثیرات جدی خود را باقی گذاشت. باقی‌ماندن بیش از 400 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کلانشهرهای ایران که می‌تواند با رقم‌های واحدهای در دست ساخت یا پروژه‌هایی که مجوز دریافت کرده‌اند به بیش از 800 هزار واحد نیز نزدیک شود، باعث شده بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاران دیگر علاقه و گرایشی برای ورود دوباره به بازار مسکن از خود نشان ندهند. 

این موج بزرگ سرمایه‌گذاری اما تأثیرات جدی خود را در دیگر بخش‌ها نیز به خوبی نشان داد.

یکی از اصلی‌ترین مسائل و معضلاتی که بازار مسکن در طول سال‌های گذشته با آن روبه‌رو بوده، بحث حضور فعال دلال‌ها و سفته‌بازان در این بخش بوده است. افزایش یکباره قیمت‌ها یا بالا بردن سطح قیمت تمام شده یک ساختمان نسبت به مصالح و هزینه‌های ساخت آن بخشی از حضور منفی این دلالان در عرصه مسکن بوده است. در سال‌هایی که تقاضای بازار بیش از آنچه امروز می‌بینیم فعال بود، دلالان توانستند این تقاضا را در راستای افزایش قیمت مسکن قرار دهند تا جایی که کار بازار را به روزهای فعلی کشاندند که دیگر نه در آن سرمایه‌گذار پرقدرتی فعالیت می‌کند و نه خریداران توان حضور پردامنه در این عرصه را دارند.

در چنین شرایطی که بخش قابل توجهی از توان دلالان بازار مسکن به دلیل نبود مشتری با ابهام روبه‌رو شده، شورای شهر تهران سعی می‌کند ضربه آخر را بر پیکر این دلالان وارد آورد؛ موضوعی که می‌تواند در صورت تصویب نهایی و با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط به‌نوعی پایه قیمت‌گذاری در مسکن ایران را تغییر دهد. بحث درجه‌بندی کیفی ساختمان‌ها در تهران که از ماه‌ها قبل در دستور کار شورای شهر قرار داشته به مراحل مثبتی رسیده که می‌تواند نشان‌دهنده نهایی شدن این موضوع باشد.

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران در این باره اظهار کرده در حال حاضر در حال تدوین شناسنامه فنی ساختمان‌ها هستیم تا کیفیت ساختمان‌ها مشخص شده و خانه‌های پایتخت درجه‌بندی شود. قطعا با اجرایی شدن این طرح ساختمان‌ها از لحاظ ساخت‌و‌سازها سطح‌بندی می‌شوند و مشتریان متوجه می‌شوند که چه ساختمانی را با چه قیمتی خریداری کنند.»


همراهی 3 دستگاه برای اجرای یک طرح

جمله آخر اقبال شاکری نشان از ظرفیت بالایی دارد که می‌توان در قالب طرح درجه‌بندی ساختمان‌های تهران به آن اشاره کرد. غلامرضا انصاری، عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فرصت امروز با ابراز امیدواری از طی شدن مراحل مختلف طرح درجه‌بندی ساختمان‌های پایتخت اظهار کرد: این موضوع که از سال قبل شروع شده از سوی شورای شهر تهران با قدرت پیگیری می‌شود تا بتوانیم در آینده‌ای نزدیک کیفیت ساختمان‌ها را به‌وسیله مقررات تضمین شده پیگیری کنیم.

به گفته وی، در راستای نهایی شدن این موضوع وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران نیز قول همکاری داده‌اند که البته با توجه به نیاز به اجرایی شدن دقیق آن باید این موضوع در آینده ارزیابی شود. این عضو شورای شهر با ابراز خوش‌بینی نسبت به نهایی شدن طرح درجه‌بندی ساختمان‌ها در این دوره از شورای شهر تهران اعلام کرد با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی اعضای شورای شهر دیگر مسیرها برای بهبود قاطع معماری در کلانشهری مانند تهران نیز پیگیری می‌شود که می‌توان رسیدگی به طرح‌هایی مانند بهبود نمای ساختمان و استفاده از الگوی ایرانی – اسلامی معماری را جزئی از آن دانست. نبــود فنـــاوری‌هــای نــویــن ساختمان‌سازی، عدم نظارت دقیق بر مراحل مختلف ساخت‌و‌ساز و همچنین مشخص نبودن یک نهاد واحد که تمام مراحل این امر را زیر نظر خود بگیرد مسائل و ابهام‌هایی است که درجه‌بندی ساختمان‌ها در شهر تهران و بهبود کیفیت آن را تحت‌الشعاع قرار داده است.

ایمان معصومی، فعال عرصه ساختمان در گفت‌وگو با «فرصت‌امروز» با بیان اینکه بسازوبفروش‌ها هیچ مشکلی با نهایی شدن طرح افزایش کیفیت ساختمان ندارند اظهار کرد: آنچه در طول سال‌های گذشته مشکل‌ساز شده نبود یک برنامه واحد و نظارت کافی بر تمام پروژه‌ها بوده است.  وی با بیان اینکه تدوین کامل این طرح از سوی شورای شهر تهران می‌تواند معضلات سال‌های گذشته را ریشه‌کن کند، گفت: خانه‌سازان با توجه به فعالیتی که در این عرصه دارند قطعا از مقررات موجود در این عرصه پیروی می‌کنند اما این موضوع به شرطی خواهد بود که استثنایی در قانون وجود نداشته و بنا بر این گذاشته شود که تمام ساختمان‌های پایتخت با همین ترتیب پیش خواهند رفت.

معصومی ابراز امیدواری کرد با نهایی شدن مقررات قانونی در این عرصه راه برای رسیدن مسائل ساختمانی نوین و فناوری‌های جدید نیز به این عرصه باز شود تا به این ترتیب وجود مهندسان و کادر فنی مجرب ایرانی بتواند با استفاده از زیرساخت‌های نوین بین‌المللی کیفیت ساختمان در ایران را برای همیشه متحول کند.

هرچند تا نهایی شدن طرح درجه‌بندی کیفی ساختمان‌ها راهی طولانی باقی مانده و هنوز شورای شهر در این رابطه به یک دستورالعمل قطعی نرسیده، اما به نظر می‌رسد پس از تاکیدات مکرر وزارت راه و شهرسازی بر لزوم افزایش کیفیت ساختمان‌ها در ایران و نگاهی دوباره به استانداردهای بین‌المللی این موضوع بتواند گامی مهم در راستای بهبود کیفیت ساختمان‌ها بردارد. هرچند اقدامات لازم از سوی دستگاه‌های اجرایی و نظارت همه‌جانبه به تخلفات احتمالی موضوعی است که اگر رعایت نشود احتمال اینکه طرح درجه‌بندی ساختمان نیز با معضلاتی که طرح‌های این‌چنینی در سال‌های گذشته مواجه بوده‌اند روبه‌رو شود، بسیار افزایش می‌یابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

من: 1394/5/1218:50:30،
59
30
باز هم بازاري براي رانت و دلالي.
هویج: 1394/5/1307:35:49،
37
23
اگه کارشناسی به درستی بشه خیلی خوبه ولی اینجا ایرانه و رشوه خواری بیداد میکنه!!!
کارشناساشم که معلومه که از کجا میان!!!
رضـا: 1394/5/1312:06:18،
29
32
این درجه بندی ها بدلیل عدم اجرای درست و کارشناسی واقعی هیچ عامل تاثیر گذاری اقلا تو بلند مدت نمیتونه باشه !
نمونه اش همون اجبار به استاندارد آسانسور که در نهایت الان براحتی میشه اخذش کرد !
بهتر نبود جای این کارها میرفتن سراغ سیستم رانت بازی و معیوب شهرداری ها در صدور پروانه ساخت ؟ !
بردیا: 1394/5/1218:55:40،
62
48
حدود95درصد ساختمانها درجه3 میباشند.........دوستان از 20 شهریور ریزش وحشتناک ملک شروع میشود...دیگه کسی با این پولها تو ملک سرمایه گزاری نمیکنه..دوره شکوفایی ملک تمام شد....
مم: 1394/5/1223:02:00،
29
40
مردم خونه لازم دارند مگه شما کارتون خوابی؟
مهدی: 1394/5/1223:48:26،
37
24
مگه 20 شهریور چه خبره ؟
هومن: 1394/5/1219:02:10،
67
24
بله, از فردا بازار پول بده استاندارد ساختمان بگیر هم راه می افته.
مرد حسابی کالاهایی که از قبل استاندارد کردین هنوز زیر خط فقر هستند از نظر کیفی, حالا باز می خواین یه دکان درآمد واسه خودتون درست کنین به این اسم ؟ مگه رده بندی کیفی لگن های سایپا و ایران خودرو کیفیت بالای این محصولاتو نشون میده ؟
به جای هزیان گفتن, معاملات ملکی های سطح شهر رو با سختگیری و نظارت تحت فشار قرار بدید, دلالی ها خود به خود می خوابه.
فرد: 1394/5/1220:09:52،
57
23
بله بازاز رشوه در شهرداری هم وسیع تر میشه.
siya: 1394/5/1221:43:24،
38
50
به این میگن ضربه مرگ منتظر جهش قیمت باشین
بيكار : 1394/5/1222:11:24،
39
28
استاندارد اسانسور پولى. استاندارداتش نشانى پولى. جواز ساختمان پولى. اب برق گاز ، اداره ثبت وداراى پولى وحالا شناسنامه ساختمان هم امد،خوب وقتى همش با رشوه حل ميشه جز گرانى براى ملت هيچ فايده ندارد وقتى درساختمانها اضافه بنا بالاى چند هزارمترجلوى چشم همه اتفاق مى افتد كى به كى هست .!! ما ملت بيچارهم منتظريم ارزان بشه تا سر پناهى براى خانواده بسازيم.
ایمان: 1394/5/1223:49:33،
22
31
یه مشت ناشی دور هم جمع شدن بنا گذاشتن به بدبختی این مردم
هنوز درجه بندی نشده خیلی ها نمیتونن بخرن وای به زمانی که اینم به هزینه ها اضاف شه
اگه راست میگیددلتون واسه مردم میسوزه یه نگاهی به عوا ض های شهرداری بندازید خیانت کار معلوم میشه
شهرام کشت پور: 1394/5/1308:13:40،
29
19
این ایده بد نیست خوبه ادم کیفیت ساختمانی که میخاد بخره رو بدونه
ولی متاسفانه ما خودمان مردم بدی هستیم واقعا چرا ایرانی ها اینقدر بد شدن
شهروند: 1394/5/1308:45:12،
32
29
مگر ساختمان مهندس ناظر و مجری ندارد-مگر آزمایش بتن انجام نمی شود-
مگر نظام مهندسی تایید نمی کند-و.....
آیا کیفیت سیمان استاندارد لازم دارد-آیا میلگرد استاندارد جهانی را دارد-ایا در خط گسل اجازه ساخت و ساز می توانند ندهند-و.....
آیا شهرداری می تواند درست و اصولی عمل کند-
زنجیره دچار اشکال اساسی و بیمار است- سیستم بیمار است-
اگر همین سازنده برود دوبی بر اساس شرایط آنجا می سازد
آمریکا برود براساس آن-افقانستان و عراق
hd: 1394/5/1310:32:41،
32
32
ساختمون روبروییمون تازه ساخت فرداش تو تهران طوفان اومدو طوفان سنگ هم از ساختمون اومد کل نماش ریخت. اینو میگن استاندارد.
alireza: 1394/5/1313:47:37،
29
31
بدبخت ها بدبخت تر و خوشبختا خوشبخت تر می شن !!!!
سریع اجرا کنید می خواید نسل طبقه متوسطرا ازریشه دربیایر و فقرا را بکشید !!! ساختمون های پولدارا خداتومن مال فقرا و طبقه متوسط ....مثقال

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما