کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

هنوز فرودگاه استاندارد نداریم ؟

کدخبر:۱۴۱۳۳جمعه، ۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۱:۱۰۴۳۵۹ بازدید

اگر فرودگاه‌های مهرآباد یا امام خمینی(ره) را مهم‌ترین فرودگاه‌های کشور فرض کنیم، حتی این 2 فرودگاه نیز استانداردهای لازم را برای ارائه خدمات ...
هنوز فرودگاه استاندارد نداریم ؟

اگر فرودگاه‌های مهرآباد یا امام خمینی(ره) را مهم‌ترین فرودگاه‌های کشور فرض کنیم، حتی این 2 فرودگاه نیز استانداردهای لازم را برای ارائه خدمات فرودگاهی یا به عبارتی، خدمات پشتیبانی زمینی در فرودگاه ندارند.

کوچک بودن، توسعه ناهمگن و نامطلوب، دور بودن محل پارک هواپیما از ترمینال‌ها و انجام پروازهای بیشتر از ظرفیت فرودگاه، از موانعی هستند که قدرت مانور را از ارائه‌دهندگان خدمات فرودگاهی در فرودگاه‌های کشورمان سلب کرده‌اند. کارشناسان معتقدند، ایجاد زمینه برای حضور بخش خصوصی حتی با همکاری شرکت‌های خارجی از یک سو و توسعه آموزش و برنامه‌ریزی در بخش خدمات فرودگاهی می‌تواند این بخش مهم زنجیره صنعت هوانوردی کشورمان را ارتقا دهد.
همه خدماتی که مسافران از لحظه ورود به فرودگاه تا هنگام سوار شدن به هواپیما و از لحظه پیاده شدن از آن تا زمان ترک فرودگاه دریافت می‌کنند، به جز موارد امنیتی و گذرنامه، در قالب وظایف شرکت‌های خدمات فرودگاهی (هندلینگ) تعریف می‌شود.

همچنین خدمات دریافت و تحویل بار و انتقال مسافر از ترمینال به هواپیما از جمله این وظایف است. از سوی دیگر خدماتی مانند شست‌وشو و نظافت هواپیما و پله، نظافت پارکینگ و سایر وسایل و قراردادن پله در هواپیما بخش دیگری از خدمات فرودگاهی است. هزینه خدمات فرودگاهی با پول بلیت هواپیما از مسافران دریافت می‌شود.
درحال‌حاضر شرکت‌های «سامان»، «هما» و «کوشاکیش»، ۳مجموعه بزرگ خدمات فرودگاهی هستند که در بسیاری از فرودگاه‌های کشور، ارائه خدمات فرودگاهی را به عهده دارند و برخی شرکت‌های کوچک نیز در این زمینه فعالیت می‌کنند که مجوز فعالیت این شرکت‌ها از سوی سازمان هواپیمایی کشوری صادر می‌شود. دستورالعمل فعالیت این شرکت‌ها در کتاب «ای.اچ.ام» (aiport handling manual) «یاتا» (انجمن بین‌المللی حمل‌و نقل هوایی) آمده است.


مشکلات ارائه خدمات فرودگاهی

آنطور که منوچهر حاجی‌بنده، مدیرعامل سابق شرکت خدمات فرودگاهی سامان در گفت‌وگو با صمت توضیح می‌دهد کوچکی فرودگاه‌ها و طراحی نشدن آنها برای حجم زیاد پرواز، دور بودن محل پارک از ترمینال‌ها، نبودن «جت‌وی» (تونل عبور و مرور مسافران)، نبودن امکانات در فرودگاه، برخی از مهم‌ترین مشکلات کار در این حوزه است. فرودگاه‌های دنیا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مجهز به «جت‌وی» باشند که دارای برق، تهویه هوا، پله و... است، یعنی در فرودگاه محلی را پیش‌بینی کرده‌اند که همه امکاناتی که باید کنار هواپیما وجود داشته باشد در دسترس است اما به گفته حاجی‌بنده، این وضعیت در فرودگاه مهرآباد به عنوان یکی از چند فرودگاه مهم کشور، دیده نمی‌شود. در این فرودگاه هم «جت‌وی»ها محدود است و هم پروازها بسیار بیشتر از آن چیزی است که فرودگاه برای آن طراحی شده است. وی معتقد است در ایران فرودگاهی که برای ارائه خدمات فرودگاهی استاندارد طراحی شده باشد، وجود ندارد.

این کارشناس پیشکسوت خدمات فرودگاهی می‌افزاید: طراحی فرودگاه مهرآباد متعلق به ۷۰ تا ۸۰ سال قبل است و قدرت مانور برای ارائه خدمات مطلوب فرودگاهی در آن وجود ندارد. از سوی دیگر فرودگاه امام خمینی(ره) اگرچه طراحی مناسبی برای ارائه خدمات فرودگاهی دارد اما پروازهایی که در آن انجام می‌شود، بیشتر از ظرفیتی است که برای آن طراحی شده است. از سوی دیگر به دلیل نبود زمان‌بندی مناسب، کل پروازهای روز در چند ساعت خاص در صبح و چند ساعت خاص در شب انجام می‌شود و این باعث می‌شود برخی پروازها خارج از «جت‌وی» پارک کنند که در این صورت باید همه امکانات لازم را کنار هواپیما آورد که کاری زمان‌بر است.


جای خالی آموزش در خدمات فرودگاهی

حاجی‌بنده معتقد است، به علت مشکلات موجود، درحال‌حاضر کشور ما از نظر خدمات فرودگاهی در شرایط مطلوبی قرار ندارد. از سوی دیگر به گفته وی، با توجه به هزینه‌بربودن تاسیس شرکت خدمات فرودگاهی، این شرکت باید وابسته به یک ایرلاین باشد، در غیراین صورت توجیه اقتصادی نخواهد داشت. این کارشناس صنعت هوانوردی می‌افزاید: اگر فرودگاهی کمتر از ۳۰ پرواز در روز داشته باشد، سرویس‌دهی به آن در قالب خدمات فرودگاهی صرفه اقتصادی ندارد. 
بی‌توجهی به مسائل آموزشی از چالش‌های مهم موجود در حوزه خدمات فرودگاهی است. حاجی‌بنده در این باره می‌گوید: در همه دنیا مراکز ویژه آموزشی برای خدمات فرودگاهی وجود دارد اما در کشور ما نگاه مناسبی به این بخش وجود نداشته و فعالیت کم‌اهمیتی شمرده می‌شود، در حالی که همه فعالیت‌های کوچک و بزرگ در کنار هم یک پرواز مطلوب را شکل می‌دهند اما در کشور ما بستر آموزش برای فعالان حوزه خدمات فرودگاهی فراهم نشده است.


استفاده از توان بخش خصوصی در توسعه خدمات فرودگاهی 

آنچه در کشور ما به عنوان خدمات فرودگاهی مشهور شده است ترجمه درستی برای واژه هندلینگ نیست، بلکه باید به این خدمات، خدمات پشتیبانی زمینی در فرودگاه گفته شود. این را علیرضا منظری، کارشناس صنعت هوانوردی به می‌گوید و اضافه می‌کند: در گذشته خدمات فرودگاهی بخشی از وظایف شرکت‌های هواپیمایی در سراسر جهان بود و حتی وقتی هواپیماهای یک کشور به کشور دیگری پرواز می‌کردند، به میزبان اجازه نمی‌دادند خدمات پشتیبانی زمینی را برای آنها انجام دهد اما در طول سال‌های گذشته این رویه درحال منسوخ شدن بوده است. به گفته وی، اکنون دولت‌ها این فعالیت را به عنوان یک فعالیت مستقل به رسمیت شناخته و اجازه داده‌اند، شرکت‌های بخش خصوصی این خدمات را ارائه دهند. البته برای این‌کار بسترسازی لازم انجام شده است. به عنوان مثال در قوانین کشورها، انحصاری که درباره شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات پشتیبانی زمینی وجود داشته، لغو شده و از ورود بخش خصوصی به این حوزه حمایت شده است.

این شیوه خصوصی‌سازی به گفته منظری، تجربه موفقی در همه دنیا بوده و از آنجا که صنعت هوانوردی یک صنعت بین‌المللی است، تجربه‌های خوب آن به همه دنیا منتقل می‌شود. معاون اسبق سازمان هواپیمایی کشوری معتقد است، در کشور ما نیز تا چند سال گذشته تنها شرکت هواپیمایی هما خدمات پشتیبانی زمینی را ارائه می‌کرد اما از وقتی آزادسازی انجام شد و شرکت‌های خصوصی هواپیمایی اجازه فعالیت گرفتند، اقدام به راه‌اندازی شرکت‌های هندلینگ کردند اما با توجه به اینکه شرکت‌های خصوصی هواپیمایی در کشورمان توان مالی خوبی برای سرمایه‌گذاری در تامین هواپیما نداشتند، در بخش خدمات فرودگاهی نیز ضعیف عمل کردند. بنابراین سازمان هواپیمایی کشوری تصمیم به تغییر این رویه گرفت و اجازه داد، شرکت‌های خدمات فرودگاهی مستقلی تاسیس شوند. وجود چند شرکت موفق خصوصی در این زمینه، به گفته منظری حاصل همین تغییر سیاست بوده است.

این کارشناس صنعت هوانوردی می‌افزاید: اگرچه شرکت سامان درحال‌حاضر به عنوان شرکتی خصوصی بهترین خدمات را در حوزه خدمات فرودگاهی ارائه می‌دهد اما در کشورمان در این زمینه ضعف داریم. به عنوان مثال شرکت‌های هواپیمایی خارجی که به فرودگاه امام خمینی(ره) می‌آیند، خدمات خوبی دریافت نمی‌کنند و در مجموع رضایت ندارند.

ایجاد انحصار در خدمات فرودگاهی اشتباه است

به گفته وی، از سوی دیگر در هیات‌مدیره شرکت فرودگاه‌ها مقرر شده است، در فرودگاه امام خمینی(ره)، فقط ۲ شرکت خدمات حمل‌ونقلی اجازه ارائه خدمات داشته باشند. وی این تصمیم را نادرست دانسته و می‌گوید: این انحصار موجب شده سرمایه‌گذاران جدید فرصت حضور در این فرودگاه را از دست بدهند. این در حالی است که سیاست کلی کشور ما این است که در فعالیت‌های اقتصادی، زمینه حضور سرمایه‌گذاران مختلف فراهم شود. ایجاد زمینه سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های خارجی و ایرانی در زمینه خدمات فرودگاهی یا همان خدمات پشتیبانی فرودگاهی، پیشنهادی است که منظری برای ارتقای این بخش ارائه می‌دهد. وی می‌گوید: این کار هم دانش مدیریتی این خدمات را افزایش می‌دهد و هم باعث بهبود سطح فعالیت‌ها می‌شود. این اتفاقی است که در کشورهای دیگر موفقیت‌آمیز بوده است. به عنوان مثال درحال‌حاضر یک شرکت خدمات فرودگاهی متعلق به امارات، در ۱۰ کشور دیگر دنیا نیز خدمات فرودگاهی ارائه می‌دهد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

hamed: 1394/5/909:27:05،
71
23
در نهایت اینکه بایستی گرانتر شود تا بهبود یابد.
ی: 1394/5/913:08:54،
43
33
نتیجه مذاکرات همینه دیگه!
کی بود میگفت میخوایم ۲۰۰ تا هواپیما وارد کنیم!؟
جوگیر شدن بد دردیه
nazar: 1394/5/923:05:54،
34
26
x60 +
x33 -
حامد: 1394/5/1010:32:44،
28
23
40سال پیش داشتیم (فرودگاه مهرآباد)

چرا حالا نداریم!!
م م: 1394/5/909:45:17،
112
19
شما بفرمایید چه چیز استانداردی در کشور داریم ؟ خودرو ، مسکن ، مدیریت ، سیستم اداری ، نظام بانکی یا ...
ددی جوادتبریزی: 1394/5/912:51:08،
85
17
چرا داداش تو فریب مردم استاندارد فوق جهانی دارند
حسن: 1394/5/923:27:18،
31
21
رکورد آقاجان! رکورد! چنان رکوردهایی میزیم که درصحنه گیتی از ابتدا تا به انتها بینظیر و البت فوق استاندارد خواهد ماند
مجتبی: 1394/5/909:56:32،
60
25
ببخشید چی استاندارد داریم تو این مملکت که فرودگاه استاندارد داشته باشیم
وحید: 1394/5/910:00:21،
64
19
حالا مهراباد که مال 70_80سال قبل هستش امام خمینی رو که تازه تاسیس کردند پس این چرا استاندارد نداره اصلا ما تا استاندارد شدن چه قدر فاصله داریم 100سال 200سال یا بیشتر فرودگاه غیر استاندارد خودرو غیر استاندارد موادغذایی غیر استاندارد ایا واقعاچیزاستاندارد هم تو این کشور پیدا میشه
احسان: 1394/5/910:02:45،
59
23
در عوضش مسئولین که هر روز با آمارهای دروغ دم از پیشرفت و آبادانی کشور می زنن کم نداریم !!!!
میهن پرست: 1394/5/910:23:55،
67
18
اون 80 سال پیش که مهرآباد طراحی شده تو دبی حز محل پارک گاری و الاغ چیز دیگه ای بوده؟حالا اونا کجان ما کجاییم یکی از بزرگترین و زیباترین فرودگاههای دنیا رو دارن.وطنم پاره طنم.
امین: 1394/5/910:23:56،
36
19
اصلا چی استاندارده کاملا توی ایران؟ راه سازیمون؟ ساختمان سازیمون؟ پل سازی و معماری شهریمون؟ خودرو سازیمون؟
محمد: 1394/5/910:28:21،
34
20
چی مون استاندارده که این یکی باشه؟
محمد: 1394/5/910:32:18،
33
25
این هواپیما چرا اینجوریه! چرخ جلوش پنچره دارند عوض میکنند؟
alex: 1394/5/911:27:37،
30
19
چه چیزمون استاندارده.....
بهلول حكيم: 1394/5/911:39:02،
37
24
خودرو استاندارد نيز نداريم؛ هواپيماهامون دست دوم روسيه هست كه 20 سال كار كرده بود كه خريديم!! وضعيت استاندارد خيابون ها با چاله چوله هاش عيان است؛ در و تخته جوره همه چيمون به هم مياد
مقصد اين گناه چيست؟ مردم به كجا داريم ميريم؟ يه روز خوب مياد ولي به يه يا علي.....
چرته: 1394/5/911:40:27،
34
19
مردم ما تنبل شدن دیگه اون شادابی و تحرک رو برای خدمت ندارن

ما مگه چی میخواییم کلا 70 سال میانگین زنده هستیم

کلا لذت نمیبریم اینا هم طبیعیه دیگه عادت کردیم
محمد: 1394/5/911:41:25،
66
22
به جاش انرژی هسته ای داریم و کلی فشار رو مردم واز همه چی مهمتر
یمن و سوریه وفلسطینم هستن
امین: 1394/5/912:06:51،
22
26
وقتی افراد تصمیم گیر بجای اینکه از نخبگان و متخصصین دارای صلاحیت باشند با پارتی بازی و رابطه و مسائل خارج از حیطه تخصص انتخاب می شوند، نتیجه اش این می شود که داریم می بینیم! داستان اون شخصی بود که یک زمانی اشپزخانه اش را 70 شتر می بردند بعد از مدتی تبدیل شد به یک دیگی که تو سر یک سگ گیر کرده بود! گفتند چرا اینجوری؟ گفت: کارهای مهم را به ادم های کوچک سپردم و کارهای کوچک را به ادم های بزرگ! ادم ها کوچک از عهده برنیامدند و ادم های بزرگ هم عارشان امد! این شد که شد!
حسین: 1394/5/912:20:24،
38
31
بزرگترین فرودگاه دنیا را الان امارات داره میسازه و هزینه آن 30 میلیارد دلار هست. ولی با 5 میلیارد دلار میشه یه فرودگاه بزرگ و مدرن با استاندارد جهانی ساخت.فرودگاه دنور را 4.2 میلیارد ساختند. پول که داشتیم و داریم. یه مشت آجر و سیمان و آسفالت و مهندس و کارگر و ماشین آلات هست. فقط غیرت میخواد که ......... نداریم
اروميه: 1394/5/1013:00:40،
19
20
يادم مياد وقتى اون ٣ هزار ميليارد تومن اختلاس شده بود اومده بودن ميگفتن كه با اون پول ميشه بهترين فرودگاه رو ساخت يعنى با ١،٥ ميليارد دلار ميشه يه فرودگاه استاندارد ساخت مثل اونى كه تو اربيل عراق دارن ميسازن …
من اون فرودگاه كه تو دبى دارن ميسازن رو وقتى از دبى به سمت ابوظبى ميرفتم ديدم اونقدر بزرگه كه ميتونه سالى ١٢٠ ميليون مسافر جابه جا كنه و براش ١٥٠تا هواپيماى ١٥٠ ميليون دلارى ميخرن كه با پول اونا ميشه ٣٠ ميليارد دلار . اضافه كنم كه الان بزرگترين فرودگاهاى دنيا هر كدوم نهايتاً سالى ٨٠ ميليون مسافر ميتونن جابه كنن.
مت : 1394/5/912:40:53،
18
21
سلام
علي: 1394/5/912:51:57،
34
22
داداش لبنان و عراق هم اضافه كن
ارشیا: 1394/5/913:25:33،
34
18
مهم اینه که انحصار دست عده ای خاص وجود داشته باشه، فرقی نمیکنه خودرو باشه یا گندم یا خدمات فرودگاهی!
پیمان: 1394/5/914:22:46،
27
17
یکی هست داره از دم به همه منفی میده
داغدار: 1394/5/916:26:40،
29
28
ما رکورد زدیم.!!!!!!!!!1
Alo: 1394/5/1000:40:11،
35
30
بدين به قرارگاه خاتم النبياه ،براتون ظرف دويست سال و با هزينه هزار ميليارد دلار , يك چيزي درست كنه ..........

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما