کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تبدیل بیکار به بیکار بدهکار در دولت قبل

کدخبر:۱۴۱۲۷پنجشنبه، ۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۱:۳۵۲۲۷۹ بازدید

در دو دهه اخیر تغییرات محتوایی و کیفی بسیار زیادی در بازارهای جهانی رخ داده است. حرکت به سوی منطقه ای شدن و جهانی شدن بازارها سرعت ...

در دو دهه اخیر تغییرات محتوایی و کیفی بسیار زیادی در بازارهای جهانی رخ داده است. حرکت به سوی منطقه ای شدن و جهانی شدن بازارها سرعت گرفته است و به موازات آن، دوره تولید محوری به انتهای حیات خود رسیده و دوره مشتری محوری درحال شکل‌گیری است. تولیدکنندگان صنعتی، با هدف استفاده بهینه از امکانات و جلوگیری از هدررفتن منابعِ با ارزش، تمهیداتی اندیشیده اند که نتیجه آن تغییر در ساختار صنعتی خواهد بود. یکی از مشخصات بارز و اصلی این تغییر ساختار، رشد و ترویج بیش از پیش صنایع کوچک و متوسط است؛ بنگاه‌های کوچک و متوسط، واحدهای صنعتی و خدماتی (شهری و روستایی) هستند که کمتر از ۵۰ نفر کارگر دارند. 
 
 هزینه‌های عمومی کم در صنایع کوچک

 در مراحل ابتدایی بروز شرایط رشد عمومی و باز شدن افق‌های جدید توسعه و گسترش فعالیت‌های تولیدی، صنایع بزرگ به سبب محدودبودن زمینه‌های توسعه و اقتصادی نبودن نسبی افزایش ظرفیت‌ها (که مستلزم سرمایه‌گذاری‌های کلان است)به این فرصت‌ها در برنامه‌ریزی خود، توجه کمتری دارند و ترجیح می‌دهند که سرمایه خود را در افزایش تولیدات جاری صرف کنند، چراکه زمان ثمردهی آن طولانی بوده و هزینه‌های تبلیغات و بازاریابی سنگینی را نیز به این صنایع تحمیل می‌کند. گرچه طیف گسترده ای از نوآوری‌ها در محصولات و فرآیند تولید با سرعت زیاد در حال وقوع است، ولی روش به کارگیری نوآوری‌ها در صنایع بزرگ، به سبب ساختار خاص این صنایع، با آرامش و طبق برنامه ریزی میان مدت و یا درازمدت صورت می‌پذیرد.

در واقع در بنگاه‌های بزرگ، تنها نوآوری‌هایِ متناسب با شرایط بازار و استراتژی بنگاه و قابلیت انعطاف ماشین‌آلات موجود به کار گرفته می‌شود و مدیران از به کارگیری دیگر نوآوری‌ها صرف‌نظر می‌کنند. در این بنگاه‌ها، شرط به کارگیری نوآوری، به ویژه در فرآیند تولید، مستهلک شدن ماشین‌آلات موجود، یا فرصت‌های درآمدی بالا، یا حفظ سهم شرکت‌های بزرگ از بازار است. برعکس، در بنگاه‌های کوچک این نوع محدودیت‌ها وجود ندارد، چراکه آنها با هزینه‌های عمومی کم و ظرفیت محدود ماشین‌آلات، انعطاف پذیری بیشتری دارند. به علاوه به کارگیری ماشین آلات جدید با فناوری پیشرفته، موجب افزایش این مزیت در آنها شده و امکان رشد را در صنایع کوچک ومتوسط به شدت افزایش می‌دهد.

 طرحی که بدهی به بار آورد

آیین‌نامه اجرایی گسترش بنگاه‌های زود بازده و کارآفرین از سال 1384 از سوی دولت نهم و با هدف توزیع عادلانه منابع در مناطق محروم، افزایش تولید و صادرات، تقویت تحرک اقتصادی و افزایش کارآیی تسهیلات بانکی و افزایش اشتغال ابلاغ شد. بانک مرکزی موظف شده بود ترتیبی اتخاذ کند که در طول سال‌های برنامه چهارم توسعه حداقل سهم مشخصی از منابع اعتباری بانک‌ها به طرح‌های بنگاه‌های کوچک موضوع این آیین‌نامه اختصاص یابد. به‌رغم مقاومت‌های کارشناسی و مباحث دنباله‌دار، اجرای آیین‌نامه مذکور در عمل به افزایش شدید بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و رشد نقدینگی از این محل انجامید.علاوه بر این، تعجیل غیرمنطقی در اجرای آیین‌نامه مذکور زمینه مناسبی را برای سودجویان و انحراف تسهیلات بانکی از اهداف اصلی خود فراهم ساخت. هر چند بسیاری از کشورها در دهه‌های اخیر با اتخاذ سیاست‌های کارشناسی شده توانسته اند از محل بنگاه‌های کوچک و زودبازده کسب در آمد و ایجاد اشتغال کنند، دولت‌های نهم و دهم که مدعی بودند در حوزه اقتصاد به دنبال توسعه این بنگاه‌ها هستند عملا شکست خوردند و نه تنها گرهی از مشکل اقتصاد حل نکردند که «بیکاران» را به «بیکاران بدهکار» تبدیل کردند.

در سال ۹۱ مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی از وضعیت عملکرد زودبازده‌ها در سال‌های ۸۸ و ۸۹ ارائه داد که آن گزارش نشان‌دهنده انحراف ۶۰ درصد منابع بانکی پرداخت شده به این بنگاه‌ها بود. بنابراین طرحی که مدعی ایجاد هزاران فرصت جدید شغلی در فاصله کوتاه‌مدت در ایران بود و می‌خواست مشکل اشتغال کشور را حل کند، نهایتا منجر به پرداخت هزاران میلیاردتومان و به روایتی ۲۸ هزارمیلیاردتومان از منابع بانک‌ها به متقاضیانی اغلب فاقد تجربه و تازه کار شد و هرگز به اهداف اشتغالی خود نرسید. در نتیجه عده‌ای علاوه بر اینکه بیکار بودند، بدهکار نیز شدند. شکست دولت‌های نهم و دهم در رونق بخشیدن به بنگاه‌های زود بازده البته هرگز به معنای این نیست که اجرای چنین طرحی همواره محکوم به شکست است. همانطور که عنوان شد مزیت بنگاه‌های زودبازده و کوچک این است که با سرمایه ای بسیار کمتر از آن چیزی که برای راه‌اندازی یک کارخانه نیاز است می‌توان کسب و کاری را آغاز کرد. با برداشتن شدن تحریم‌ها علیه دولت ایران بیش از پیش زمینه انجام فعالیت‌های اقتصادی فراهم می‌شود. در این برهه زمانی رونق بنگاه‌های کوچک و زودبازده می‌تواند نقشی اساسی در رونق اقتصادی و کاهش تعداد بیکاران ایفا کند.

 سبک جدید در اقتصاد

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با «آرمان» معقولانه‌ترین راه در مدیریت اقتصادی را ایجاد سبک جدید در اقتصاد می‌داند.ابراهیم نکو می‌گوید: بنگاه‌های بزرگ جایگاهی در جوامع دارند که با گذشت زمان همچنان با یک رویه ثابت ادامه فعالیت می‌دهند، مگر اینکه به تکنولوژی روز مجهز شوند. به عبارت دیگر، محصولات آنها محصولات شناخته شده و ثابتی است .اگر تنوعی هم ایجاد شده باشد با توجه به تکنولوژی جدید و نوع قدرت و کیفیت آن کالاست. امروزه در مورد صنایع و بنگاه‌های اقتصادی کوچک همه کشورهای جهان، به‌ویژه کشورهای مهمی مانند چین، یا کشورهایی که شبیه به چین کار می‌کنند، به درستی دریافته‌اند که این تنوع کالاست که می‌تواند میزان تقاضا در بازارها را برآورده کند. به گفته او هر چقدر به جلو پیش می‌رویم افراد به کالاهای مختلف و متفاوت با تنوع بیشتر روی می‌آورند و علاقه خود را به کالاهای تولیدی با سبک‌های جدید نشان می‌دهند. به عبارت دیگر، در این بنگاه‌های کوچک محصولات و کالاهایی تولید می‌شوند که از یک سبک جدید و تنوع مختلف بهره‌مند هستند و می‌توانند پاسخگوی نیازهای متقاضیان در بازار‌های مختلف و جهانی باشند.

این نماینده مجلس تصریح می‌کند: کالاهای مختلف متناسب با افراد مختلف ایجاد می‌شود و رضایت‌مندی افراد را به دست می‌آورد. به عبارت دیگر، نگاه‌ها به محصولات مختلف بیشتر شده و افراد در جوامع و کشورهای مختلف دنبال محصولات نو می‌گردند.حال این محصولات ممکن است صنایع دستی باشند و یا کالاهای مصرفی برای معیشت مردم. اگر به کیفیت کالاهای صنایع کوچک توجه داشته باشیم می‌تواند به جای چندین بنگاه بزرگ برای ما اشتغال و سودآوری ایجاد کند. نکو با بیان اینکه امروز تنوع کالاها در صنایع کوچک چین باعث شده است این کشور در سطح جهانی شناخته شده باشد و از سوی دیگر متقاضیان مختلف خود را داشته باشد، ادامه می‌دهد: کشور ما می‌تواند فراتر از چین و بسیار متفاوت از چین وارد بازار‌های جهانی شود . به گفته او صنایع کوچک در کشور ما محروم واقع شده است. صنایع کوچک را نباید مغایر با پیشرفت و رشد اقتصادی و سود آوری و ارزآوری دانست. باید اعتبارات و امتیازات خاصی را در کشور برای این صنایع در نظر گرفت. به‌عنوان مثال در مقابل 10 میلیاردی که برای صنایع کوچک اختصاص پیدا می‌کند 20برابر بیشتر باید برای صنایع بزرگ در نظر گرفت تا به رشد اقتصادی برسیم. نکو با بیان اینکه این مسیری است که می‌توان با هزینه کمتر به سودآوری رسید، می‌گوید: با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور و با توجه به خزانه دولت و نیازهای جامعه باید اعتباراتی برای صنایع کوچک در نظر گرفت و سرمایه گذاری مناسبی در این بخش داشت.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

113: 1394/5/818:27:54،
65
71
به امید روزی که این دولت هم نقد شود
1-حذف سهمیه بنزین
2-حذف یارانه همه ملت تا آبان ماه
3-رکود در بازار با دادن امید به کاهش
.
.
.
.
.
1000-پولی کردن تماس با 118
سامان: 1394/5/819:45:16،
26
39
یعنی یه جوری از این دولت اصلاح طلب 50 درصدی حمایت میکنی ایرانجیب که آدم حس میکنه که شب به شب حساب بانکیت از طرف دولت پر میشه!!!!!
جالبه، همه چی تقصیر دولت قبل هست.... به اطلاعت برسونم آقای ایرانجیب اصلاح طلب، این حرفات فقط عدم توانایی توی اداره کشور رو نشون میده... والا خوبه دولت نهم و دهم بود، وگرنه شما چی داشتید واسه گفتن؟؟؟؟ به عرضت هم برسونم که توی این دولت 50 درصدیتون، سقوط بورس، افزایش قیمت بنزین از 400 تومن به 1000 تومن، حذف یارانه ای که ارزشش فقط 18000 تومن هست، رکود در بازار خودرو، ضرر میلیاردها تومانی مردم در بورس، توافق خفت باری که آمریکا هر روز بازم ایران رو تحریم میکنه و مردم هیچی از فوایدش لمس نکردند، افزایش شدید بیکاری که اگه بخوای آماری از اخراج کارمندان(محل کارم) برات بگم....
آقای ایرانجیب، به عرضت هم برسونم دولت نیومده که بگه من اوضا را نمیتونم درست کنم چون تقصیر دولت قبل
سامان: 1394/5/819:48:33،
22
21
آقای ایرانجیب، به عرضت هم برسونم دولت نیومده که بگه من اوضا را نمیتونم درست کنم چون تقصیر دولت قبله، وگرنه چه دلیلی داشت که این دولت بیاد سر کار؟ مادربزرگ من میومد و همین یه جمله که همه چی تقصیر دولت قبله رو بلد بود بگه... تازه با زبان شیرین تر از زبان دولتمردان...
در آخر هم بهت بگم که به هیچ وجه بی طرف نیستی، اگه ذره ای بیطرف بودی، هر مشکلی هم دولت قبل داشت، از خوبی هاش میگفتی، متاسفانه چون بیطرف نیستی، نمیتونی، حتی اگه بخوای.........
و مطمئن باش این دولت دائمی نیست، مثل دولت های دیگه و خود تو هم دائمی نیستی، مثله همه انسانها.... پس منتظر کامنتت میمونم، وقتی این دولت 50درصدی رفت و دولت بعدی اومد و ما هم مثل شما بگیم همه چی تقصیر دولت یازدهم هست..... دیر نیست اون روز برادر، منتظر کامنتت میمونم....
HAJ: 1394/5/820:51:31،
38
22
بعضی ها چه زود یادشون رفت که سهمیه بنزین، هدف مندی یارانه و .... از دولت قبل به ارث رسیدن...

بیچارمون کرد به خدا...
ایرج: 1394/5/821:57:52،
23
22
یعنی اگه این دولت نقد بشه اندازه اون همه عدالت محوری میشه ازش شاهکار کشید بیرون.
1-اختلاس
2-بورسیه غیر قانونی
3- فساد و تعطیلی عسلویه
4- تحریم جهانی
5-انزوا و توهین به ایران
6-فرار گسترده مغزها
7-فروش مگان 5 میلیونی
....
....
....
زبل خان: 1394/5/822:42:33،
28
28
118 پولی شده خیلی وقته نمیدونستی بدون
سوشا : 1394/5/818:32:25،
105
30
ازین خبرای شاهکار دولت نهم و دهم تا سال 1410 هم تموم نمیشه، یجوری گند زده که تا 100 سال دیگم نمیشه جمش کرد
کم: 1394/5/818:56:58،
38
35
نه عزیزم, دولت نهم و دهم فقط سپر بلای خوبی شده که هر دولتی که میاد و میره کم کاریهاشو بندازه گردنش و خودش مسئولیت قبول نکنه.
از الان تا ... هر کسی میاد هر چیزی خراب میشه میگه دولت نهم و دهم مقصره !
سام: 1394/5/819:05:28،
25
9
کلی گوئیها و داستان سرائیها در میدان عمل نتیجه ندارد . خود را با چین مقایسه کردن به مانند این است که چین در زمینه تولید نفت خود را با عربستان مقایسه کند . من در خارج از ایران زندگی میکنم و تجربه ای را بازگو میکنم . در اینترنت کالائی 2 دلاری را جستحو کردم و آنرا یافتم . از طریق حسابم در سایت آمازون آنرا با رنگ مورد نظرم سفارش داده و پولش را با کارت اعتباریم پرداختم . کالای مورد نظرم مطابق با قول فروشنده و درهمان تاریخ - تقریبا یک هفته بعد - توسط پست به من تحویل شد . آدرس فرستنده را که خواندم متوجه شدم که از هنگ کنگ ارسال شده بود به آنطرف دنیا و در غربیترین نقطه کانادا . حالا قضاوت کنید با کدام اینترنت - سیستم ثابت بارکد و شناسائی کالا - داشتن همکارانی مثل آمازون - حمل و نقل بموقع - نرخ ثابت ارز - قوانین کمرکی ثابت - ثبات در سیاست خارجی - و مهمتر از همه فرهنگ جدی بودن -می شود رقابت کرد ؟؟؟
ماهان: 1394/5/819:38:06،
31
25
همچین میگن انگار این دولت چه گلی به سر ما زده!!!
فرید: 1394/5/822:03:28،
19
19
و دولت فعلی
عمله: 1394/5/823:06:56،
63
12
بهترین شغل فعلا مرده شوری ومداحیه مالیات نداره میتونی مثل تگزاس هفت تیر کشی هم بکنی
دانيال : 1394/5/823:16:29،
28
32
آقا راست ميگه انصافا نگاه به توافق اين دولت نكنيد كه تنها اثرش اينه شايد كيفيت اجناس بره بالا . هيچ فرقي نميكنه وضعيتمون اينو بهش ميرسيد . دولت قبل خيلي بدي كرد به مردم و از دزد ها حمايت كرد . اما دولت فعلي ديگه بدي رو به نهايت خودش رسونده . به خدا كار خانواده من كه كارمند دولت هستيم داره به بن بست ميرسه و وضعيت مالي ما روز به روز داره بدتر ميشه و قدرت خريدمون مياد پايين . الان دو سال تمام داريم تلاش ميكنيم يه ماشين در حد بيست يا سي مليون بخريم نميتونيم :(((
رز: 1394/5/900:22:28،
21
13
ایران جیپ زیاد دل خوش نکن به این دولت
پول از راه سالم خوبه نه از راه کثیف
بهراد قدسي: 1394/5/901:15:41،
26
21
عجب توافق مسخره اي!!!!
نامی: 1394/5/910:12:32،
30
14
حالا به خاطر توافق دارین منفی میدین؟؟!!! تاریخ ایران رو بخونید کدوم توافق یا قرارداد با ایران به نفع مردم و کشور بوده؟؟؟
مهدی: 1394/5/911:23:18،
15
14
خوشبختانه اثرات منفی خ زودتر از اثرات مثبت این تحریم ها رسیده منو باش که خوشحال بودم این تحریما رو برداشتن ما هم ب یه نونو نوایی میرسیم
از وقتی تحریما رو برداشتن تولید کارخونه ما نصف شده احتمالا تا دو ماهه دیگه هم ما بیکار میشیم
توافقی که منفعتش نرسیده ضررش رسیده به چه درد من میخوره
روحانی مچکریم
amir: 1394/5/914:04:46،
15
11
نظر کی به این به اصطلاح دولت 9-10 نزدیکتر بود
چقدر جیگریم...خخخخ
حسین: 1394/5/923:30:58،
15
19
الان شما نگران چه چیز این ملت هستید !؟!؟
نگران بیکاری یا نگران بدهکاری

امروز در پی وقوع زلزله کرمان به برکت ویاری آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه و خدمات شایسته دکتر محمود احمدی نژاد نتنها از خانه بیرون نیامدیم و ترس و هراسی داشته باشیم همگی کف اتاق نشستیم تا زلزله را بهتر احساس کنیم. لعنت خدا بر کسانی که خدمات شایسته دکتر را نادیده می گیرند و به بهانه های مختلف کم کاری کرده و ملت را از حقوق خود محروم می نمایند.!
دولت : 1394/5/1009:32:08،
17
12
دم دولت نهم و دهم گرم که اگه نبود این دولت بی تدبیر و امید چه بهانه ای برای این همه بی کفایتیهاش داشت......
حسین : 1394/5/1212:19:53،
9
9
ما یک مبلغی را دادیم به قرض یکی ٬ خوب پول مارو نداد و الان چند ساله که ما هم پولو نمی گیریم برای اینکه دیگه اون ارزش را ندارد .اگر بگیرم میگه پولتو گرفتی اگر نگرفتم می تونم بگم پس انداز چند وقتم دست توست !
هدف مندی یارانه ها یک طرح بوده که می بایست در دولت های قبلی اجرا بشه نشده و الان اگه درست اجرا می شد خوب بود نه اینکه آنجا که به نفع دولته اجرا می شه و آنجا که به نفع ملت است تعطیل می ماند الان که نمیشه بگیم دولت قبل مقصره چطور بنزین می تونه از 400 بره روی 1000 تومان ولی یارانه سر جایش بمونه .
یارانه وقتی شروع شد 45500 الان ارزش خریدش شده 18600تومان
الکی خودمان را گول می زنیم روز اول همه راضی بودند بگیرند و رفتند ثبت نام کردند .به حاج حسین که روزی بیش از10 میلیون درآمدشه گفتند شما دیگه یارانه نگیر گفت پول بنزین که می شه .وای به ما بیچارگان

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما