کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آب ارزان و فراوان، دشمن كشاورزی

کدخبر:۱۴۱۱۱پنجشنبه، ۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۵۸:۱۹۱۸۰۰ بازدید

هر روز خطر تازه‌يی در زمينه بحران آب حس مي‌شود. راهكارهای متفاوتی تاكنون ارائه شده است اما طبق آمارها به‌نظر مي‌رسد كشاورزی بيشترين سهم ...

هر روز خطر تازه‌يی در زمينه بحران آب حس مي‌شود. راهكارهای متفاوتی تاكنون ارائه شده است اما طبق آمارها به‌نظر مي‌رسد كشاورزی بيشترين سهم مصرفي آب را داراست، بنابراين اصلاح نظام آبياري در اين حوزه از اهميت فوق‌العاده‌يي برخوردار است. در گفت‌وگو با كارشناسان كشاورزي به‌نظر مي‌رسد عدم مشاركت كشاورزان در نظام آبياري به‌دليل احساس تعلق و همين‌طور كوچك بودن زمين‌هاي كشاورزي از لحاظ عدم صرفه اقتصادي را مي‌توان از دلايل استفاده نكردن كشاورزان از تكنولوژي‌هاي روز آبياري نام برد.

در روزهاي گذشته كه گزارشي از رونق دوباره منطقه ناژوان اصفهان در روزنامه تعادل به چاپ رسيد، نكته جالبي به چشم مي‌آمد و آن هم نقل‌قول يكي از كشاورزان منطقه بود: «در دو سال گذشته همه كشاورزان به بي‌آبي معترض بودند و به‌تدريج بهينه‌سازي سيستم آبياري و راهكار و آبياري قطره‌يي را جايگزين كردند، اما امسال با پر آب شدن زاينده‌رود و رفع مشكل كمبود آب، كشاورزان دوباره به شيوه آبياري سابق روي آورده و از روش غرقابي استفاده كردند.»

آقاي زارع كشاورز فعال در اصفهان مي‌گويد: «قيمت آب سال گذشته در خشكي كامل منطقه و امسال در دوره بهبود شرايط آب، ثابت مانده است.» با همين چند جمله ساده مي‌توان يكي از مهم‌ترين علل بحران آبي امروز كشور را پيدا كرد. اما مساله مهمي كه وجود دارد اين است كه شايد منطقه ناژوان رونق آبي گرفته باشد، اما براساس آمارهاي موجود، شرايط آبي كشور نسبت به سال گذشته بحراني‌تر شده است.

مديريت‌هاي ناكارآمد نيز مزيد بر علت شده است. يك كارشناس كشاورزي در گفت‌وگو با «تعادل» تاكيد كرد كه در هيچ جاي دنيا با آب و هوايي نظير استان اصفهان محصول آب بري مانند برنج توليد نمي‌شود اما چند قرن است كه برنج لنجان توليد مي‌شود و هيچ توجيهي براي آن وجود ندارد.

طبق مشاهدات ميداني خبرنگار تعادل، مشكلات فراواني ميان كشاورزان بر سر دريافت آب وجود دارد و اين اختلافات در سطوح كلان و حتي ميان استان‌ها هم وجود دارد. اما مساله‌يي كه بايد واكاوي شود اين است كه چرا كشاورزان سراغ بهينه‌سازي آبياري نمي‌روند و مشكل اصلي كجاست؟

باتوجه به بحراني‌تر شدن روزبه‌روز مساله آب در كشور و غالب بودن سهم آب كشاورزي نسبت به مصرف كل كشور بديهي است كه نحوه آبياري كشاورزان در كاهش و افزايش سهم كشاورزي از مصرف آب نقش بسزايي دارد.

 

 افزايش اراضي تحت‌پوشش آبياري نوين

به گفته يكي از مسوولان وزارت جهاد كشاورزي يك‌ميليون و ۵۰۰هزار هكتار از اراضي كشور تحت‌پوشش طرح‌هاي نوين آبياري قرار دارد و از ابتداي سال تاكنون بيش از ۳۰۰ميليارد تومان اعتبار براي اجراي اين طرح‌ها صرف شده است.

به گزارش مهر، علي مراد اكبري بااشاره به اينكه يك‌ميليون و ۵۰۰هزار هكتار از اراضي كشور تحت‌پوشش طرح‌هاي نوين آبياري قرار دارد، از اختصاص ۱۲۱۷ميليارد تومان اعتبار براي توسعه طرح‌هاي آبياري نوين خبر داد و افزود: امسال با اختصاص اين ميزان اعتبار طرح‌هاي آبياري تحت‌فشار و قطره‌يي در ۲۰۰هزار هكتار از اراضي زراعي و باغي كشور اجرا مي‌شود.

معاون آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي با بيان اينكه ۸۵درصد اعتبار موردنياز اجراي طرح بلاعوض و ۱۵درصد باقي‌مانده برعهده بهره‌برداران است، افزود: از ابتداي سال تاكنون بيش از ۳۰۰ميليارد تومان اعتبار براي اجراي طرح‌هاي توسعه آبياري نوين صرف شده است ضمن اينكه ۲۶۵ميليارد تومان نيز در چند روز گذشته براي ادامه اجراي طرح‌ها اختصاص يافت.

وي بااشاره به اينكه در صورت تخصيص كامل اعتبارات تا پايان امسال ۳۵۰ تا ۴۰۰هزار هكتار از اراضي تحت پوشش روش‌هاي نوين آبياري قرار خواهد گرفت، تاكيد كرد: اجراي طرح‌هاي آبياري قطره‌يي و تحت‌فشار براساس مطالعات فني و مهندسي و برآوردهاي علمي دقيق از شرايط آب و هوايي، شرايط خاك، منابع آب و محصولي كه در منطقه كشت مي‌شود اجرا خواهد شد و پس از ارزيابي‌هاي انجام شده درصورتي كه محدوديتي براي اجراي طرح نباشد روش‌هاي آبياري نوين اجرايي خواهد شد.

اكبري گفت: اولويت وزارت جهاد كشاورزي توسعه آبياري قطره‌يي در مزارع ذرت، سبزي و صيفي است.

 

 نياز به بازبيني نظام بهره‌برداري آب

عزيزالله عربي پژوهشگر حوزه آب در گفت‌وگو با «تعادل»، ارزان بودن قيمت آب را علت مهمي در مصرف آن دانسته و مي‌گويد: «از سال42 كه اصلاحات ارضي انجام شد و دولت مسووليت پخش آب را برعهده گرفت، در ذهن كشاورزان جا افتاده است كه تا ابد دولت مسووليت عرضه آب را دارد. از همان زمان بود كه با كمرنگ شدن مشاركت مردم در كشاورزي، انگيزه‌هاي اصلاح سيستم آبياري نيز كاهش يافت.»

وي در ادامه افزود: «دو عنصر بنيه اقتصادي پايين و واحدهاي بهره‌وري كوچك، منجر به هزينه‌هاي سرانه بالا شده و باعث مي‌شود كه تغيير اين سيستم به‌صرفه نباشد.»به گزارش «تعادل» و طبق نتايج سرشماري مركز آمار ايران در سال1393 متوسط اراضي كشاورزي يك بهره‌بردار با زمين در كل كشور 4.9هكتار است ولي اين متوسط در كشورهايي نظير كانادا، برزيل، انگلستان و امريكا به‌ترتيب 273، 72، 71 و 178 هكتار است. اين اختلاف فاحش به خودي خود گوياي وضعيت نامناسب اراضي كشاورزي در ايران است. براي رفع اين مشكل، پيشنهاد يكپارچه‌سازي اراضي مطرح است كه از طريق يكجا كشي محقق مي‌شود و با سرشكن شدن هزينه‌ها صرفه به مقياس افزايش مي‌يابد.

عربي همچنين با مطرح كردن پيشنهاد شركت‌هاي سهامي زراعي را مطرح مي‌كند و مي‌گويد: «شركت سهامي زراعي همه مالكيت زمين‌هاي كشاورزي را مي‌گيرد و به صاحبان زمين سهم پرداخت و در صورت فعاليت بر زمين به آنها كارمزد پرداخت مي‌كند.»

وي همچنين بااشاره به روشي نو كه در آن از آبياري زيرسطحي استفاده مي‌شود، مي‌گويد: «در اين آبياري آب از طريق لوله 3، 4 متر زيرزمين و در مسير ريشه گياهان عبور مي‌كند. با اين روش از تبخير و تعرق آب جلوگيري مي‌شود.»

عزيزالله عربي به ضعف نظام بهره‌برداري از آب اشاره كرده و مي‌گويد: «دولتي بودن اين نظام باعث مي‌شود كه كشاورزان احساس مشاركت نداشته باشند و بايد نهادهايي از دل كشاورزان اين مهم را در دست گرفته و اين بخش را ساماندهي كنند. آب دزدي معمولا با پمپ زدن روي كانال‌هاي آب توسط زمين‌هاي پايين‌دستي صورت مي‌گيرد اما با روش آبياري زيرسطحي مي‌توان تاحدودي از پديده آب دزدي هم جلوگيري كرد. مطالعه و طراحي شبكه‌هاي آبياري هم نيازمند بازبيني است. بايد نهادها و تشكل‌هايي محلي برآمده از دل كشاورزان باشد و با شناسايي كانون‌هاي تقاضا با كمك خود متقاضيان، نيازهاي آنان را برآورده كنند.»

بنا بر اين گزارش، به‌نظر مي‌رسد كشاورزان از نظر فرهنگي و علمي نيز در اين زمينه ضعف‌هاي فراواني دارند. طبق مشاهدات خبرنگار تعادل، بسياري از كشاورزان بر اين باورند كه روش‌هاي نوين محصولات را بي‌كيفيت عمل آورده و از نظر كمي هم بار را كاهش مي‌دهند، بنابراين نياز به آموزش كشاورزان و همين‌طور جا انداختن تفكرات علمي در ذهن كشاورزان كاملا احساس مي‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امید: 1394/5/801:07:59،
23
17
آقا آب قراره گرون شه؟!! خخخ
گرانی: 1394/5/820:23:50،
15
9
بحث مدیریته بحث ارزونی نیست شما عرضه ندارید مدیریت کنید خرج و بخور بخورتون هم زیاده هی میخواید گرون کنید
یه سری به روستاهای گیلان بزنید سیستم آبیاری ثقلی در دور افتاده ترین روستاها از سفید رود منشعب شده و بدون پمپ وتجهیزات با کانال های بتنی منتقل میشه و به زمین های زراعی میرسه این سیستم ۵۰ سال پیش و در زمان شاه ساخته شده نه تنها چیزی به این مجموعه اضافه نشده بلکه بیش از نیمی از آنها بعلت عدم رسیدگی و مراقبت از کار افتاده فقط بلدید گرون کنید !
f: 1394/5/801:20:03،
29
12
بحث آب فراوان نیست بحث گرونی تجهیزاته آبیاریه
من: 1394/5/811:54:54،
22
12
خیر قربان, مشکل گرونی نیست, مشکل عدم مسئولیت پذیری تعداد زیادی از کشاورزانه.
شخصا 3 نفر کشاورز رو می شناسم که درآمد خیلی خیلی خوبی هم دارند. برای مثال یکیشون علاوه بر زمین هاش, یه باغ هم داره تو شمال که از چند سال پیش کیوی توش عمل میاد, و کوچکترین رسیدگی هم به باغ نمی کنه. پارسال از فروش محصول اون باغ چیزی نزدیک به 50 میلیون درآمد داشت, در صورتی که به زحمت 10 میلیون هزینه اون باغ کرده بود.
مشکل اینه که تا وقتی دولت جلوی آب ارزون رو نبنده, و قوانین سفت و سخت رو از طریق جهاد کشاورزی ابلاغ و پیگیری نکنه, معلومه که کشاورزا حاضر نمیشن هزینه کنن و تجهیزات آبیاری و انتقال آب به روز استفاده کنن. مثل این می مونه که دولت بنزین رو لیتری 10 تا تک تومنی بفروشه, بعد انتظار داشته باشه مردم در مصرف بنزین مثل حالا که لیتری 1000 تومنه رعایت کنن.
فامیل کشاورز: 1394/5/812:41:15،
19
12
یه فامیل کشاورز داشتیم چند سال پیش بهش گفتم چرا ابیاری تحت فشار استفاده نمیکنید؟
گفت اب هست خدا بزرگه
الان میگفت رفتند درخواست دادن برا نصب تجهیزات،اومدن تست کردن گفتن اب شور شده نمیشه تحت فشار استفاده کرد
ما مردم ایران تا زور بالا سرمون نباشه کاری نمی کنیم و گرنه چندین ساله مسولای اب و جهاد میگن صرفه جویی کنید ولی کشاورز فقط عمق چاه ها رو زیاد میکرد
اون یه فامیل ما چاه زده 240 متر اونم فقط تو سه روز
Mahdi: 1394/5/801:20:52،
27
17
عزیزان بدونید اگه کشاورزیمون رو از دست بدیم همه چیزرو از دست دادیم!
اون وقت برای غذا هم باید منت غرب و چین رو بکشیم!
علی: 1394/5/807:27:54،
34
10
بهترین کار استفاده از کارشناسان نخبه وعلمی ایران ودیگر کشورهای پیشرو است.....باید باسوادهارو با بی سوادا جایگزین کنین
alireza: 1394/5/807:32:16،
23
11
اجرای آبیاری تحت فشار در مزارع ذرت و گندم با توجه به هزینه بالای اجرای طرح و قیمت پایین گندم و ذرت به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارد ولی متاسفانه در سنوات گذشته بدون بررسی های لازم هزینه های بالایی در این خصوص صورت گرفته که هیچگونه بازدهی ندارد و کشاورزان پس از یک دوره تولید با روش تحت فشار نسبت به جمع آوری سیستم های آبیاری تحت فشار خود اقدام می کنند و مجددا به همان روش غرقابی سنتی مزارع خود را آبیاری می نمایند مضافا اینکه کشت ذرت با توجه به نیاز آبی بالای آن و قیمت پایین آن به هیچ وجه توجیه فنی و اقتصادی ندارد و واردات آن در دراز مدت به نفع کشور و کشاورزان می باشد .
pepan: 1394/5/807:53:22،
20
14
اون زارع هایی که دم از ارزانی آب کشاورزی میزنن حرف های بیهوده میزنن.
چون این دولت هر جور کلاهی که به فکرتون میاد سر کشاورز میزاره.
فقط و فقط راه و چارش بتون و کانالت بندی رودها و پایاب های سر و ته زمین هاست..
این مسولین یه قرون سواد ندارن و نشستن و به فکر جیب خودشون هستند.
سایه: 1394/5/807:58:53،
16
15
حالا کم کم از مقاله های ایرانجیب شروع شده....میخوان اب رو هم روی مردم ببندند
یا هو : 1394/5/808:20:00،
28
9
غفلت از بکار گیر ی تکنیک های پیشرفته در مصرف بهینه اب
برای کشاورزی
باعث خشک شدن تالاب ها و سدها خواهد شد .
کم سواد ها را از پست های کلیدی کنار بگذارید تا روش های علمی پیشرفته وارد عمل شوند .زمان زیادی به دوران فلاکت
کامل کشور نمانده است !
حمید: 1394/5/808:29:34،
19
11
همش کشکه وزارت کشاورزی همین طرح قطره ای رو (تو منطقه آذربایجان) پانزده ساله نمیتونه افتتاح کنه یعنی دولت خودش ارزه این کارو نداره
آرش: 1394/5/810:04:33،
16
10
بیشترین آب تو کشور تو همین کشاورزی هدر میره! ابو از سر چاه ول میدن تا نیم ساعت بعد برسه به باغ تو راهم که کانال نیست جوب سر بازه! و کفش خاکی نصفش میره تو زمین و در و دیوار وقتی هم رسید به باغ غرق ابی میکنن باغو !! یعنی کلا با 10 درصد اون آبم کار راه میفته!
ایرج: 1394/5/810:09:36،
16
12
کشور هیچ مشکلی نداره فقط آب مونده گرون بشه !آقا جان میخواید کلا خفه بشیم فقط شما بخورین
کشاورز: 1394/5/811:12:39،
16
11
بازنشته کشاورزی هستم از تبریز زمان دکترکلانتری شاغل بودم دستورامد زیتون بکارند سال بعد دستوردادند بادام دیم بکارند رییس سازمان دیکتاتور بود دورش یک عده جمع بودند وبه به وچهچه میکردند مرحوم شده اند از زیتون وبادام برای کشاورزان نانی نشد ولی چه هزینه های حیف ومیل شد سدهاییکه بانی خشک شدن دریاچه ارومیه شده دران زمان ساخته شده راستی از ابیاری تحت فشارکه در میانه اجراشد یانشد بااعتبار هنگفت چه خبر اقای حجتی قبل ازکشت باغات دیم درکردستان سری بهباغات دیم بزنید
کشاورز: 1394/5/813:47:38،
14
10
متاسفانه کسانیکه باسیاست های غلط وغیر کارشناسی باعث خشک شدن دریاچه ارومیه باعنوان خانه کشاورز مسعول احیا دریاچه اند
حسن: 1394/5/815:45:17،
17
12
به نظر من باید درآمد توریسم را جایگزین درآمد کشاورزی کنیم و کشاورزی را به غیر از خطه شمال که بارندگی دارد تعطیل کنیم. وقتی که برای یک دلار درآمد کشاورزی 10 دلار هزینه می شود چه دلیلی بر این کار وجود دارد و از همه مهمتر آب با ارزش را هدر می دهیم. بعد از ده سال با بهبود سیستم آبیاری و کنترل شده و با ایجاد سفره های زیرزمینی از خشکسالی کشور عزیز جلوگیری می شود.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار