کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
نیسان
تاپیک شاپ

باز هم اهانت کوچک زاده و تنش در مجلس / فیلم

کدخبر:۱۴۰۹۱چهارشنبه، ۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۶:۱۷۱۰۲۵۵ بازدید

جلسه دیروز سه‌شنبه 6 مرداد 94 مجلس با حاشیه هایی همراه بود.

جلسه دیروز سه‌شنبه 6 مرداد 94 مجلس با حاشیه هایی همراه بود.

حاشیه هایی که شروع کننده آن مهدی کوچک‌زاده نماینده پر حاشیه مجلس بود.وی که به اهانت در مجلس از خبرنگاران پارلمانی گرفته تا نمایندگان مجلس ید طولانی دارد دیروز هم در مجلس به همکاران خود اهانت کرد.

ماجرا از این قرار است کوچک زاده ر تذکری آیین‌نامه‌ای در جلسه علنی دیروز با اشاره به اظهارات ابوترابی نائب رئیس اول مجلس که ریاست جلسه را بر عهده داشت، گفت: شأن مجلس رسیدگی به خرید و فروش سیب‌زمینی نیست. آیا تضمینی هست که ترجمه‌ای که امروز دادند چون گفتید مورد قبول دستگاه دیپلماسی است، درست باشد؟ مگر رئیس دستگاه دیپلماسی ترجمه‌ای تحویل مجلس نداد؟ ما به همین آسانی گذشتیم و گفتیم ترجمه اشکال داشت و گفتیم ترجمه بهتری ارائه شود. از کجا معلوم یک نفر دیگر نگوید این ترجمه اشکال دارد؟

وی در ادامه با بکار بردن واژه سلطنت مآبانه گفت: این برخورد سلطنت مآبانه با مجلس است. چه کسی تضمین می‌کند این ترجمه برگرفته از متن انگلیسی باشد؟ چه مطلبی مهمتر از توافق است؟ دو هفته است معطل کرده‌اید برای این‌که ترجمه مطلوب به دست بیاید. مجلس مسئول است به این موضوع رسیدگی کند.

در این حین کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس و نماینده شاهرود با صدای بلند تقاضای ارائه تذکر داشت.

کوچک زاده در واکنش به فریادهای همکار خود به وی اهانت کرد و گفت: آقای جلالی شلوغ نکن بگذار حرفم تمام شود و بعد خودشیرینی کن.

وی خطاب به مردم گفت: مردم بدانید مجلس تا به امروز با برخورد سلطنت مآبانه‌ای که صریحاً رهبری منع کرده‌اند از دخالت در این مسأله فعلاً کنار گذاشته شده است.

کوچک زاده وقتی دید جلالی تلاش دارد تا تذکر دهد در واکنش به درخواست های مکرر جلالی برای ارائه تذکر، ضمن پیشگویی در خصوص اظهارات جلالی گفت: الان آقای جلالی با هزار و یک ترفند آنچه مورد تأیید رئیس و لاریجانی است را حتماً توجیه خواهد کرد.

وی در ادامه با اهانت دیگر به مجلس گفت: گفتید ترجمه هفته پیش مطلوب نیست. کسی تضمین می‌کند که این ترجمه مطلوب است؟ مجلس را سرکار گذاشته‌اید...

در ادامه این جلسه، محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس در غیاب لاریجانی ریاست ساعتی از صحن علنی را بر عهده داشت، در پاسخ به تذکر مهدی کوچک‌زاده، توضیح داد: طبق ماده ۱۹۷ آیین‌نامه اجرایی مجلس، شما چند تخلف داشتید، نخست اینکه طبق این اصل شما باید تذکری در خصوص موضوع طرح یا لایحه‌ای که قرار بود رأی‌گیری شود، را مطرح می‌کردید.

وی افزود: همچنین تنها اجازه داشتید ۳ دقیقه صحبت کنید اما بر اساس گزارشی که اتاق فرمان می‌تواند ارائه کند، شما بیش از این زمان صحبت کردید، آقای کوچک‌زاده! شما همچنین به آقای جلالی همکار ارجمندمان اهانت کردید، همانطور که می‌دانید هیچ نماینده‌ای اجازه ندارد به نماینده دیگری اهانت کند.

ابوترابی اضافه کرد: از هنگامی که توافق مراحل نهایی‌اش را می‌گذراند بلافاصله از وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی دعوت شد به شکل مشروح درباره این موضوع با همکاران صحبت کنند و گزارش بدهند. ضمن اینکه کمیسیون امنیت ملی بررسی این موضوع را در دستور کار دارد و با دعوت از مسئولین جلسات زیادی در این رابطه داشته که برخی همکاران در آن جلسات حضور داشتند.

وی افزود: متن انگلیسی هم در اختیار همکاران است. کسانی که به زبان واردند می‌توانند به این متن استناد کنند و بحث کنند. چرا که بحث ما در مورد برجام متوقف به ترجمه نیست. زبان‌دانان در مجلس حضور دارند و مرکز پژوهش‌ها هم متن را در دستور کار قرار داده است. کمیسیون امنیت هم مباحثاتی در این رابطه داشته است.

نایب رئیس مجلس با اشاره به ارائه متن ترجمه مورد تأیید وزارت امور خارجه نیز گفت: ترجمه‌ای که ارائه شده وحی منزل نیست و ممکن است شما یا همکاران دیگر به این ترجمه ایراد بگیرید و وزارت امور خارجه آن را بپذیرد. آنچه قابل تغییر نیست متن انگلیسی است. در حال حاضر ترجمه مورد تأیید وزارت خارجه دست ما رسیده و تقدیم مجلس شده و متن لاتین هم در دستور کار کمیسیون امنیت قرار گرفته است.

بعد از اظهارات ابوترابی به کاظم جلالی اجازه تذکر داده شد.

وی خطاب به کوچک زاده گفت: آقای کوچک زاده خودشان را عین اسلام و صددرصد تابع ولایت می‌دانند و دیگران را خائن و غیرولایی می‌دانند. شما مشکل اساسی دارید.

در این حین کوچک زاده مرتب فریاد می زد اما جلالی در واکنش به فریادهای کوچک زاده خطاب به وی گفت: هوچی گری نکنید.

سپس ابوترابی‌فرد نیز که شرایط مجلس را نامتاسب دید، از کاظم جلالی خواست تا بیان تذکر با استناد به ماده ۷۹ آیین‌نامه را به زمان دیگری موکول کند.

محمدرضا تابش نماینده اردکان هم در تذکری اظهار داشت: نحوه اداره جلسه از سوی هیات رئیسه و رئیس جلسه با انتقادات زیادی همراه است و بر اساس آیین نامه داخلی ما حق داریم این انتقاد را بیان کنیم.

وی که تذکرش نمیه تمام ماند افزود: اداره جلسه از سوی آقای ابوترابی باعث ایجاد تشنج شد و ایشان اجازه دادند برخی دوستان هر چه که خواستند بگویند و هر رفتاری را انجام دهند اما اجازه پاسخگویی به این دوستان را نداده‌اند.

X22
آژانس مسافرتی بهار پرستوها
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
دلینو
گیوه زنجان
تورآنتالیا