کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

وقتی مسئولان پشت قانون مخفی می‌شوند و شعار می‌دهند

کدخبر:۱۴۰۴۱دوشنبه، ۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۰:۱۶۳۱۵۰ بازدید

به تصاویر زیر نگاه کنید، این شالیزارهای بزرگ برنج را که در تصاویر می‌بینید در شمال کشور یا در کشورهای پربارش استوایی نیست، بلکه در استان ...
به تصاویر زیر نگاه کنید، این شالیزارهای بزرگ برنج را که در تصاویر می‌بینید در شمال کشور یا در کشورهای پربارش استوایی نیست، بلکه در استان فارس واقع شده‌اند! در استانی که آب‌های زیر زمینی‌اش نفس های آخر را می‌کشد و با این رویه دیر نیست که به بیابانی بزرگ تبدیل شود.
 
به گزارش تابناک، با تشدید کم آبی و خشک شدن تالاب‌ها و رودخانه‌ها در برخی استان‌ها و کاهش آب‌های زیرزمینی، وزارت جهاد کشاورزی با توجه به بیشترین مصرف آب در این بخش، برنامه‌ای برای کاشت نشدن محصولات آب‌بر در استان‌های کم آب و خشک تدوین کرد که کشت برنج در استان‌های شمالی و کشت نشدن آن در استان‌های دیگر، یکی از بخش‌های مهم این برنامه بود؛ اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که کشت برنج در استان‌های غیر از شمال همچنان ادامه دارد.

این تصمیم از این رو اتخاذ شده که به اذعان کارشناسان و متولیان بخش کشاورزی و آب، در حال حاضر به‌علت کم آبی، کشور تحمل کشت برنج در خارج از استان‌های شمالی را ندارد و نباید از کشت این محصول آب‌بر در استان‌هایی مانند خوزستان، اصفهان، لرستان، سیستان و بلوچستان، فارس، ایلام، آذربایجان و ... حمایت شود.

به عبارت بهتر، کارشناسان بر این باورند که برای حفظ منابع آبی ناچاریم واردات آب مجازی را در پیش گرفته و برنج مورد نیاز کشور را هم به مانند انواع غلات دیگر (که آن‌ها هم واردات مجازی آب محسوب می‌شود)، با واردات تامین و به این وسیله بخشی از مشکل کم آبی را حل کنیم، حال آنکه واقعیات حاکم بر کشاورزی کشور حکایت از آن دارد تاثیر این تصمیمات بسیار اندک است.

اینجاست که برخی کارشناسان بحث ممنوعیت کشت محصولات آب‌بر را به جای عدم حمایت از آنها مطرح می‌کنند. عیسی کلانتری، دبیرکل خانه کشاورز از جمله این کارشناسان است که معتقد است دولت علاوه بر حمایت نکردن از کشت محصولات آب‌بر مانند برنج در استان‌های کم آب باید از کشت آن‌ها جلوگیری کند. 
 
 
 
این در حالی است که به گفته مسئولان، برای ممنوع کردن کشت برخی محصولات، دستمایه قانونی وجود ندارد. کاوه خاکسار، مدیرکل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی در این باره به ایران می‌گوید: بر اساس قانون دولت نمی‌تواند کشت محصولی را ممنوع کند. به همین دلیل وزارت جهاد کشاورزی نمی‌تواند از کشت برنج در استان‌های غیر از شهرهای شمالی جلوگیری کند. بنابراین برنامه ما حمایت نکردن از کشت این محصولات در استان‌های کم آب است که بیمه نکردن محصولات، نپرداختن یارانه یا خسارت احتمالی و... و مواردی از این دست را شامل می‌شود.

وی در ارزیابی میزان اثرگذاری این تصمیم به کاهش کاشت برنج در استان‌های دیگر اشاره کرده و می‌گوید: برنامه ما این است که ظرف چند سال آینده به‌علت بحران آب، سطح کشت برنج استان‌های غیرشمالی را کاهش دهیم و بر تولید این محصول در استان‌های شمالی متمرکز شویم. بر همین اساس، کشت برنج که در سال‌های قبل در استان اصفهان حدود 18 هزار هکتار بود، امسال بسیار کاهش یافته و به 2 هزار هکتار رسیده است. بسیاری از استان‌های کشور که قبلاً کشت برنج در آن‌ها انجام می‌شد، وارد مرحله بحران آبی شده‌اند و اگر بخواهیم کشت برنج را در این استان‌ها ادامه دهیم، ناچار خواهیم بود تا چند سال دیگر به‌علت کاهش بیش از حد آب‌های زیرزمینی، کشاورزی را در این استان‌ها محدود کنیم.

وی استفاده از آب‌های زیرزمینی برای کشت برنج در برخی نقاط کشور را تأیید نکرد و گفت برنج در نقاط کم آب معمولاً در مجاورت رودخانه‌ها و تالاب‌ها و جاهایی که سطح آب سفره‌های زیرزمینی بالاست کشت می‌شود و این مناطق محدود هستند؛ اما کشت برنج با استفاده از آب چاه ممنوع است و اگر در جایی این اتفاق افتاده، وزارت نیرو مسئول پیگیری و بستن چاه است.

بدین ترتیب درخواهیم یافت که نه تنها ابزاری برای ممنوع کردن کشت محصولات آب‌بری چون برنج، حتی در استان های کم آب وجود ندارد، بلکه حمایت نکردن مسئولان از کشت محصولات آب‌بر چیزی در حد و اندازه یک تهدید ایت که چه بسا به بالارفتن ریسک کشت این محصولات منجر شده و اثرات آن در قیمت این محصول نمایان شود؛ بماند که کاهش سطح زیر کشت برنج در استان های شمالی، به نوعی تقویت نرخ این محصول در مناطق دور و اطراف و به نوعی اولویت دادن به کشت این محصول خواهد بود.

به عنوان مثال، اگر برنجی که در جنوب استان فارس کشت می‌شود و توانسته بازاری برای خود در آن خطه پیدا کند را در حجم کمتر تولید کنیم، طبیعی است که احتمال افزایش قیمت آن وجود دارد و حتی ممکن است ارزشمندتر به نظر برسد و عده ای از کشاورزان را ترغیب به کشت این محصول در سالهای آتی کند. بر این اساس راهی جز مقابله موثر و سریع با کشت این محصول باقی نمی‌ماند و درخواهیم یافت که جز ممنوعیت کشت، راهکار دیگری موثر نخواهد بود.

با این حساب جای تعجب دارد که از زبان مسئولان کشاورزی درباره برنامه بلند مدت برای حذف این محصولات بشنویم و در عمل نه شاهد وضع قوانین ممنوعیت آور باشیم، نه راهکاری برای تغییر کشت در این مناطق ببینم و نه حتی شاهد اقدامات سمبلیک در این باره باشیم؛ انگار نه انگار که در بحران آب به سر می‌بریم و خشکسالی برای ویران کردنِ هست و نیستمان به «قانون نداریم» و برنامه بلند مدت توجهی نمی‌کند!
بلیط هواپیمادیدگاه ها

mdf: 1394/5/521:08:04،
67
36
کجااامووووووووون درسته که اینجاشو درست کنن؟

امین: 1394/5/605:18:45،
45
39
یکی از استانهایی که. به هبچ وجه نباید محصولاتی که اب زیاد مصرف می کنن،درش کشت بشه اصفهانه،که به شدت دچار بحران بی ابیه و جالبه صنایع ذوب آهن و فولاد مبارکه هم به شدت اب مصرف می کنن و در اصفهان قرار دارن.چمن اب زیادی می خواد اما می بینید که تا نوک کوه صفه هم دارن چمن می کارن.بعد هم جالبه که داد و بیداد می کنن اب نداریم و می خوان حق آبه بقیه استانهارو بگیرن،آخه به چه قیمتی ؟ مثلا کارون تو چهارمحال یا خوزستان خشک بشه که اصفهانیا برنج بکارن ؟ کدوم عقل سلیمی می پذیره ؟ بعدم اسم این کارشونو می ذارن زرنگی.این زرنگی نیست،خودخواهیه مردم و مسوولینه اصفهانه.تا کی قرار یه استان اینقدر اباد بشه و باقی استانها بشون توجه نشه.این غیر از تبعیض اسمش چیه ؟ می دونید اصفهانیا 3 تا تونل رو سرشاخه های کارون زدن و اب رو می برن وسط کویر که جنگل مصنوعی درست کنن ؟ اونوقت خوزستان و چهارمحال دچار کم آبی باید باشه،اسم
الوند: 1394/5/609:20:38،
34
18
برای جلوگیری از کاشت محصولات آب بر بهتره به راه حل های جهانی نگاه کنیم کشاورزی که با آب گرانتر محصولش رو عمل بیاره (ناشی از استفاده از آب چاه و ...) محصولش هم گرانتر می شه پس راه حل جهانی می گه قیمت محصول کشاورزی رو به نحوی تعیین کنیم که کاشت با منابع آبی گرانتر به صرفه نباشه یعنی تعرفه های واردات رو طوری تنظیم کنیم که فقط کاشت تو زمین های با منابع آبی تقریبا رایگان مثل باران به صرفه باشه و بقیه جاها به خاطر قیمت پایین تر کاشت نکنن
یعنی علت اصلی که کاشت محصولات آب بر در مناطق خشک قیمت بالای برنجه یعنی اگه تعرفه ها رو کاهش بدیم به نحوی که قیمت برنج داخلی مثلا از 8 تومن برسه به 6 تومن به کمک برنج وارداتی کیلویی 4 تومن اون موقع کاشت برنج تو فارس به صرفه نمی شه
جواب امین: 1394/5/611:19:14،
32
19
امین آقا در مورد کشت برنج باهاتون موافقم (البته نه فقط اصفهان بلکه همه مناطق بی آب) ولی فکر نکنم اصفهان آب مصرفی جای مصرف کنه البته برعکس این یزد و رفسنجان و شهرهای دیگه هستند که با لوله های به اندازه تونل دارند آب اصفهان به تاراج میبرند در ثانی کدام آب شهرکرد؟مگه آب از هر جای سرچشمه میگیره مال اونجاست اگه اینطوریه که دجله و فرات مال ترکیه است و مردم سوریه و عراق باید از بی آبی میمردند
امین: 1394/5/616:21:03،
19
31
ه،دوست عزیزی که جواب من رو دادی،جهت اطلاعتون سه تا تونل در کوهرنگ که سرشاخه های کارون هستش،زده شده و با لوله کشی اب رو منحرف می کنه به سمت استان اصفهان.اگرم باز باور نمی کنی،همین الان برو تو گوگل سرچ کن پروژهب بهشت اباد و تونل گلاب 1 و 2 تا ببینی چه حبره.جالب اینجاست که اصفهانیا ناراحتن اب زاینده رود یه قسمتیش می ره یزد واسه اب اشامیدنی اما ما خوزستانیا نباید ناراحت باشیم که کارون داره خشک می شه تا اب بره اصفهلن... ایا اگر شما به یزد و ربسنجان آب می دید،ما باید تاوانشو بدیم ؟ نماینده اصفهان در مجلس با قلدری می گه ما برای تونل های بعدی روی سرشاخه های کارون که ابو بیاره تو استانمون،پول دادیم... خرچی کارشناسا می گن اینکار اشتباه،علمی،نیست هم اصلا فایده نداره
امین: 1394/5/616:30:50،
18
16
باز هم در جواب دوست اصفهانی،ابی که داره از کوهرنگ به یمت استان اصفهان میاد،بصپزت طبیعی از رودخونه بارای شنا نمیاد،بلکه با پول و بودجه ی هنگفت،صدها کیلومتر تونل و لوله کشی،و پمپاژ می شه تا اب رو به سمت استان شما متحرف کنن.اسم این مار غیر از تاراج آب چی هستش ؟ در ضمن چندتا،به چه میزان ؟ سه تا تونل کمه ؟ چقدر دیگه باید ابو ببرن ؟ درد ما همینه که بخاطر منافع یه استلن با بی،فکری کارای غیر علمی می سه و پولم خرج می،شع،ده سال بعد مثل دریاچه ارومیه،کارون هم خشک می،شه بعد تازه آقایون میان می،شینن جلسه می،گیرن که چه کنیم کارون احیا بشه... خب بابا همین الان کار اشتباه نکنید،اینقدر ابو نبرین،تونل نزنید،با طبیعت نجنگید،اب یه رود چند هزار سابه رو منحرف نکنید که جلگه ی خوزستان خشک بشه تا کویر رو سرسبز کنید.کی اینو می پذیره ؟
پویا: 1394/5/521:08:47،
40
82
ایران جیب میخوای این کشاورزهای بدبخت رو از نون خوردن بندازی؟!
مگه نمیدونی آب خوردن ما هم به تحریم وابسته هست!
باید تحریم ها برداشته بشه تا مشکل آب ما حل بشه!
شهروند: 1394/5/601:16:41،
39
23
مسؤلین جز خرابکاری‌های متعدد کارایی دیگری ندارند.
فرهنگی : علامت تعجب « ! » : 1394/5/603:43:31،
32
25

از تعداد منفی های این نظر، چنین استنباط میشود که متأسفانه،

برخی از دوستان به هنگام مثبت یا منفی زدن، توجهی به علامت تعجب «!»

که در واقع معنای جمله را بر عکس میکند، ندارند.

رشتی: 1394/5/521:13:06،
82
17
. تموم آدم حسابیا و تحصیل کرده های واقعی خودشون رو کنار کشیدن و به هیچ وجه درگیر هیچ پست و منصبی نمیشن. جالبه تو شمال هنوز برنجای سال پیش فروش نرفته و تو انبار مونده. موندم برنج کاشتن استانای دیگه چه صیغه ایه؟

اینا همش درد بیسوادیه. باسوادای واقعی قریب به یقینشون از مملکت رفتن، نسل بعدی رو هم نگاه میکنم از لحاظ سواد فاجعه هستن. موندم 10 سال دیگه که اینا به سن مدیریت و ... برسن چه جهنمی تو مملکت بپاست. خود کرده رو تدبیر نیست.
ناشناس: 1394/5/522:02:19،
59
35
واقعا حرف دل مارو زدی.تمام کسایی که بهره هوشی پایین دارن نگاه کنی دارن فقط تولید مثل میکنن.معلومه که آینده همینا میخوان پست ها را اشغال کنن.افسوس
خوزستانی: 1394/5/523:22:49،
39
33
رشتی جان ما الان خودمون داریم توی خوزستان برنج میکاریم و بهترین برنجمون کیلویی 4500 تومن می‌فروشیم اما اگر بخوایم برنج شمال بخریم کمتر از کیلویی 8000 تومن نمیتونیم پیدا کنیم یعنی تقریبا دو برابر قیمت برنج خودمون، حالا یا باید بریم برنج هندی و پاکستانی بخریم یا خودمون برنج بکاریم.
شما قیمت برنجتو بیار پایین تا ما وسعمون برسه که برنجتو بخریم من خودم قول میدم دیگه 1 مترمربع هم برنج نکاریم!!!

پ.ن: طبق آمار بیش از 63% کل آب های جاری کشور از خوزستان میگذره و پرآب ترین استان کشوره اما به خاطر سیاست های انتقال آب به سایر نقاط کشور و خشک کردن تالاب ها و مناطق کشاورزی برای استخراج نفت چند وقته که سهمیه آب به ما نمیدن و زندگی کشاورزای خوزستان داره نابود میشه
علی: 1394/5/607:48:07،
33
26
اون باسواداییم که موندن الان تو زندونن چون حرف دل ما مردم عادی رو میزنن
رشتی: 1394/5/611:09:20،
26
16
جناب خوزستانی عزیز، قیمت صدری درجه 1 الی ممتاز چیزی حدود 4000 تا 7000 تومن هست. تازه این قیمت بازاره رشت وگرنه از کشاورز کمتر میخرن. نتیجه اینکه قیمت بالای برنج هیچ ارتباطی به کشاورز نداره و هموطنان محترم دلال و واسطه بشدت تو این مسئله دخیلن.
پیشنهاد میکنم اگه برای تعطیلات به شمال مسافرت میکنین حداقل صد کیلو مستقیم از یه آدم مطمئن خرید کنید.
در ضمن از همینجا به شما عرض ادب میکنم چون خرج مملکت از ثروت نفت هموطنای عزیز خوزستانیمون تامین میشه. جالبه که مردم خوب شمال و علی الخصوص خوزستان عزیز، علیرغم ثروت بالا و عدم نیاز به هیچ استان دیگه، نه تنها جزو محروم ترین استانها نگه داشته شدن بلکه برخلاف بعضی استانهای دارای کمترین منابع مدام دم از تجزیه و ... نمی زنند.
احمد: 1394/5/521:19:55،
42
15
این آقایان فقط بلدند حرف بزنندو شما میخواهید این امتیاز را هم از اینها بگیرید. اگر حرف مفت نزنند پس چیکار کنند؟ما در حسن آباد فشافویه آب نداریم همه ذرت کاشتند.......
علي: 1394/5/521:20:36،
34
55
اما از حق نگذريم كيفيت و طعم اين برنج فوق العادس شرف داره به برنج شمال
فرشید: 1394/5/522:18:21،
40
30
به چه قیمت؟؟؟؟!!!!!!!
آفرودر حرفه ای: 1394/5/522:07:34،
36
37
من اصلا فکر نمی کردم جایی غیر از شمال خودمونم برنج در این وسعت بکارن چه برسه شیراز. اصلا کل ایران میاد شمال گونی گونی برنج می خره!! اینهمه فرصت باغ داری و دیم تو این کم آبی شالیزار؟! حتما زدن بعد جمع کردن محصول توش با شاسی بلند رمل نوردی کنن!!
فلفل سیاه: 1394/5/523:13:15،
34
38
این موضوع در مسایل دیگه هم صدق میکنه. از اونجایی که در کشور ما مشکل شدید بحرانی کمبود آب داریم اما دایم تبلیغ میکنن که از کولر گازی استفاده نکنید. کولرهای آبی در روز میانگین 150 لیتر آب مصرف میکنن .
حقیقت: 1394/5/602:03:47،
32
29
150 لیتر رو چجوری حساب کردی!!!!
من خودم یه تحقیق دانشگاه داشتم که به حقیقت روزی 300 تا 500 لیتر رسیدم
یاحق: 1394/5/608:16:33،
22
25
کشور بر پایه شایسته سالاری اداره نمی شود بلکه مشتی افراد کم سواد با رابطه و رانت پست های کلیدی را مدیریت می کنند
که حاصلی جز ویرانی ندارد.
س.ز: 1394/5/610:57:51،
24
16
چه شمال باشه چه جنوب مصرف اینهمه اب برای کشاورزی خیانت به خودمونه به کشورمونه.به آیندگان که نمیرسه هیچ ،فردای خودمون هم به اگر اما کشیده.این خیانت ازفروش نفت بد تره.کشاورزی باید متوقف بشه.اگه برای هر لیتر اب فقط فقط یک تومان از کشاورز گرفته میشد بهتر متوجه میشدن که دیگه کشاورزی بصرفه نیست.
امیر: 1394/5/613:25:11،
18
29
سالها است که شعار می دهند مسولین محترم چون ظاهرا راحت تر
هستند بدون اینکه کسی عمل از انها طلب کند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار