کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

كاهش مصرف لبنيات با افزايش قيمت دستوری

کدخبر:۱۴۰۱۵یکشنبه، ۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۷:۳۷۱۶۱۷ بازدید

فعالان صنايع لبنی در كشور همواره از دخالت‌های دولت در كار خود گله مي‌كنند. حالا در گردهمايی مديران كارخانجات صنايع فرآورده‌های لبنی ...

فعالان صنايع لبنی در كشور همواره از دخالت‌های دولت در كار خود گله مي‌كنند. حالا در گردهمايی مديران كارخانجات صنايع فرآورده‌های لبنی، به صلاح نبودن افزايش قيمت مطرح شده است. فعالان صنايع لبني مي‌گويند ضربه افزايش قيمت به سبد كالاي مصرف‌كننده برخورد خواهد كرد و بهتر است كه دولت با پرداخت يارانه به توليد هم شير را در سبد كالايي خانوار حفظ كند، هم حاشيه سود توليد‌كنندگان و دامداران محصولات لبني را حفظ كند.

به گزارش تعادل، بعد از عبور از 4ماهه نخست سال كه صنايع غذايي مجاز به افزايش قيمت نبودند حالا با گذشت ماه مبارك رمضان وزارت جهاد كشاورزي اجازه افزايش قيمت 6درصدي را صادر كرده است اما فعالان اين صنعت افزايش قيمت را به صلاح نمي‌دانند. روز شنبه گردهمايي مديران كارخانجات صنايع فرآورده‌هاي لبني برگزار شد و باصدور قطعنامه‌يي در خصوص وضعيت لبنيات در كشور به كار خود پايان داد. اين گردهمايي كه براي بررسي راه‌حل‌هاي مناسب براي چالش‌هاي پيش روي صنايع لبني با تكيه بر اصل ايجاد تعامل حداكثري فيمابين ذي‌نفعان دولت، مصرف‌كنندگان، دامدارها و صنايع لبني برگزار شد با صدور قطعنامه‌يي پايان يافت.

طبق گزارش‌های پيشين و به نقل از دبير انجمن صنايع لبنيات ايران از ميان 600 كارخانه لبني كشور 400 كارخانه با ظرفيتي كمتر از 50 درصد كار مي‌كنند و اغلب زيان‌ده هستند و همچنين سود 3ماهه 5 كارخانه لبني فعال در بورس رقمي معادل 2.24درصد بوده است. بنابراين اوضاع اين صنايع چندان تعريفي ندارد.

در اين قطعنامه راهكارهايي براي برون‌رفت از ركود حاكم براين صنعت ارائه شده است. فعالان صنايع لبني طبق اين قطعنامه اين‌بار خواهان عدم افزايش قيمت هستند زيرا برآورد مي‌كنند كه با افزايش قيمت اين محصولات، بخشي از تقاضاي بازار خود را از دست خواهند داد و با توجه به آنكه شير و محصولات لبني از اهميت بالايي در سبد كالايي مصرف‌كنندگان برخوردار است اين كاهش تقاضا مي‌تواند در سلامت مردم تاثيرگذار باشد. در متن قطعنامه آمده است كه هرگاه دولت در حمايت از امر سلامت آحاد ملت و مصرف‌كنندگان براي افزايش سطح مصرف سرانه سالانه شير و لبنيات و جلوگيري از كاهش توليد شيرخام لازم و ضروري تشخيص دهد نسبت به كنترل قيمت و پرداخت مابه‌التفاوت قيمت‌هاي تعادلي عرضه و تقاضاي بازار و قيمت‌هاي دستوري هر يك از بخش‌هاي كل زنجيره اقدام كند. آنها همچنين اصلاح قوانين مالياتي و گمركي و... را براي كاهش فشار از روي مصرف‌كننده را نيز مهم دانستند. افزايش تقاضاي مصرف‌كنندگان هم مساله ديگر مورد تاكيد در قطعنامه است كه از طرق مختلف مي‌تواند نظير توزيع در مدارس و... هم در تنظيم بازار كمك كند و هم در افزايش سطح سلامتي مردم. آنها همچنين خواستار شدند، سازمان دامپزشكي كشور براي اجراي طرح «ارتقاي بهداشتي و كيفي شيرخام» و عملي كردن استاندارد اجباري شيرخام در سطح گاوداري‌هاي كشور برنامه‌ريزي و اقدام كند و وزارت بهداشت و درمان و نظام صنفي، بر عرضه محصولات لبني سنتي غيرصنعتي و غير پاستوريزه نظارت بيشتري براي جلوگيري از اشاعه بيماري‌هاي مشترك انسان و دام داشته باشد.


 يارانه، پيشنهادي براي كنترل بازار

محمد فربد، نايب‌رييس انجمن صنايع لبني با تاكيد بر نقش دخالت نكردن دولت در قيمت‌گذاري گفت: بازار عرضه و تقاضا بايد قيمت‌ها را تعيين كند.

وي افزود: صنايع لبني ملزم هستند شيرخام را به قيمت 1440تومان از دامداران خريداري كنند كه صنايع مقدور به خريد شيرخام در قيمت فوق نيستند و از طرف ديگر بازار نيز كشش افزايش قيمت را ندارد بنابراين انجمن صنايع لبني پيشنهاد مي‌كند كه اين مابه‌التفاوت به‌صورت يارانه پرداخت شود تا تقاضاي مصرف‌كنندگان كم نشود.

محمد فربد به «تعادل» گفت: اگر صنايع لبني بخواهند شيرخام را در قيمت 1440تومان بخرند نياز به افزايش قيمت 16درصدي دارند و در اين قيمت مصرف‌كنندگان توان خريد نخواهند داشت، حال وزارتخانه پذيرفته است 6درصد هزينه‌ها افزايش يافته است كه اين ميزان مربوط به افزايش دستمزد و سربار كارخانجات لبني است و كفاف هزينه شيرخام را نمي‌دهد. نايب‌رييس انجمن صنايع براي نخستين بار سود 3 ماهه 5 كارخانه لبني فعال در بورس را به «تعادل» اعلام كرد كه رقمي معادل 2.24درصد است و فاصله زيادي با سقف قانوني 14 تا 20درصدي (بسته به منطقه) دارد بنابراين حتي با وجود قانوني بودن، رسيدن به اين رقم غير قابل دسترسي است.


  سر دامداران هم بي‌كلاه مانده

همچنين پيش‌تر نعمتي، رييس هيات‌مديره دامداران كشور به «تعادل» گفته بود: قيمت شير و پرداخت بهاي آن مشكل بزرگي براي دامداران به وجود آورده است. سال گذشته دولت قيمت شير را 1440تومان تعيين كرد ولي شير 1100تومان و گاه كمتر از دامدار خريداري مي‌شود. گاوداري‌هاي صنعتي معمولا شير خود را مستقيم به كارخانه مي‌فرستند اما دامداري‌هاي نيمه‌‌صنعتي و سنتي شير خود را از طريق واسطه‌ها به كارخانه‌ها مي‌رسانند. به همين دليل دامدار سنتي 900-800تومان شير را مي‌فروشد. خوراك دام خشوي تقريبا 100درصد افزايش پيدا كرده است.

وي گفت: دامداران حدود 2سال است كه در فروش شير ضرر مي‌دهند. تا چند ماه پيش تمام ذخاير خود را استفاده كردند و نمي‌توانند گاوهاي خود را سير كنند. دولت بايد حمايتي از دامداران بكنند مثلا قيمت شير بالا برود يا يارانه‌يي به آن تعلق گيرد. اگر اين اتفاقات نيفتد دامداران، گاوهاي خود را به كشتارگاه مي‌فرستند و توليد شير پايين مي‌آيد. امسال قيمت لبنيات 13.8درصد افزايش داشت. از اين افزايش هيچ چيزي به دامدار نرسيده و حتي قيمت شير نسبت به ماه گذشته هم كاهش پيدا كرده است. با اين اوصاف با وجود قيمت بالاي شيرخام سر دامداران هم بي‌كلاه مانده است و آنها هم وضعيت نابساماني دارند و اغلب از حاشيه سود اندك برخوردارند يا ضرر مي‌دهند. به‌نظر مي‌رسد راه‌حل در رهاكردن بازار و اجازه كاركردن بخش عرضه و تقاضا باشد تا هم دامداران با قيمت منطقي مواجه باشند هم صنايع بتوانند به حيات خود ادامه دهند زيرا با پرداخت يارانه بازهم اين امكان وجود دارد تا زمينه‌ساز رانت شود و خطرات ديگري را گريبانگير اين صنعت كند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد از اصفهان: 1394/5/422:41:53،
65
24
بیچاره مردم.
مهدی نقاشه: 1394/5/423:26:30،
48
24
بهترین راه اگه گرون کردن ، نخریدن چند هفته ایی توسط کل مردم ایران (تحریم)
یکی مثل بقیه: 1394/5/422:49:31،
37
26
"خوراك دام خشوي تقريبا 100درصد افزايش پيدا كرده است!!!!!"
خشبی درسته جانم
def: 1394/5/423:28:52،
42
26
این لبنیا ت قلابی مضر ...همان بهتر که گران شود
من: 1394/5/423:54:57،
27
25
چرا مزخرف می گید ؟
کی 100 درصد افزایش پیدا کرده ؟؟؟
سید: 1394/5/500:44:09،
33
25
اصلا به فکر بهینه کردن دامداری و صنایع لبنی بوسیله کارشناسان و تکنولوژی پیشرفته این صنایع نباشیدا هر چی شد زرتی گرون کنید اصلا چه کاریه که زحمت بکشی بهینه سازی بکنی یه عدد و میبری بالا درست میشه همه چی
بهروز: 1394/5/522:38:11،
22
33
مگه تو دامداری که در مورد گرانی خوراک دام نظر میدی. ما یک واحد دامداری شیری داریم. اصلا دخل و خرج دو سه ساله با هم نمیخونه. الان غذای اصلی دام کیلویی 1265 تومنه درحالی که شیر 1077 تومن تو خرداد ماه نرخ خورد!!!!!!!!
بعد یکسری از مردم فکر میکنن چه خبره، باز یکسری ساده تر میگن تحریم کنیم نخریم.
مشکل اینه که کارخانجات تولید نگیم فرآوری شیر به حق خودشون قانع نیستن. هر لیتر شیر رو با قیمت 2500-3000 دارن به مردم تحویل میدن.
دولت هم که قرار بوده به ازای هر لیتر شیر تحویلی 300 تومن به دامداران یارانه بده که از خرداد 1393 اصلا هیچ خبری از این پرداختی نیست.
وضع خییییییییییییلی بده
ناشناس: 1394/5/508:08:36،
39
18
فقط باید مردم تا اونجایی که میتونن از لبنیات بسته بندی استفاده نکنن توی شهرستان ها که راحت میشه شیر فله ای گیر آورد
ن : 1394/5/508:51:47،
31
20
اقا نخرید تا اینا برشکست بشن بفهمن گرونی هم حدی داره جونمون به لبمون رسید هر روز گرونی معلوم نیست دولت و مجلس نماینده مردم هستن یا نماینده جیب اقایون و خودشون
مردم مظلوم: 1394/5/509:07:59،
22
22
اگر ملت مهعرفت و غیرت داشته باشن سرنوشتشون رو دست دیگران نمیدن...اگر همدلی باشه با گرونفروشی هر صنعت و صنفی میشه مقابله به مثل کرد!!!تحریم و نخریدن!!!همون بلایی که بر سره خودروشازها نازل کردیم رو بر سر صنایع لبنی وارد کنیم!کسی فکرشو میکرد که مثلا پژو پارسی که قیمت بازارش 5..6 میلیون حباب داشت امروز توی بازار ارزونتر از کارخونه باشه و دلالها واسه فروشش زیر قیمت خریدشو ن التماس کنن؟پس ما میتوانیم!!!اگر خودمون رو قبول داشته باشیم
معترض به گرونی و بیکاری: 1394/5/516:19:59،
32
23
این تحریم ها که یه مشت کاغذ پاره فرض می کردیم چه به روزگارمون اورده روز به روز وضعیت سلامتی مردم بدتر می شود به خاطر این همه گرونی ائم از لبنیات و ... شاید در این شرایط فعلی مردم ایران از بدبخترین مردمان جهان هستند همین کشورهای همسایه عرب بهتر از ایرانی ها زندگی می کنند ما به دست بعضی مسئولان بی کفایت کشور به این روز افتادیم با وجود اینکه کلی نفت و معادن و نخبه داریم خیلی ها از بدنیا اومدشون پشیمانن در ضمن حرف اول و اخر تو جهان امریکا بی وجدان میزنه که مارو به روز انداخته حالا دلمون رو خوش کردیم به توافق که معلوم نیست تاثیری بر زندگی خواهد داشت یا نه من یقین دارم اگر در امور کشور دست روحانی رو باز بذارنند وضع مملکت ممکنه بهتر شود به قول حضرت علی وقتی فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگر خارج می شود حرف اخر از مسئولان کشور می خواهیم تنها به خودشان نباشند مثل یک وطن پرست واقعی به فکر مردم هم باشند
محمد: 1394/5/518:22:22،
27
11
دوست عزیز بهتر بدونی تمام این بی کفایتی ها و فشار آوردن در دولت جناب روحانی به بهانه گیری نسبت به کار های دولت قبل اتفاق می افته.دولت روحانی با افزایش 300% مالیات وافزایش 300% عوارض وتخلفات شهرداری و افزایش 40% حامل های انرژی مردم را با شیب بسیار بسیار ملایم به سمت خط فلاکت سوق میدهد
نوشين: 1394/5/521:34:16،
30
25
تازگى ها هر كس دور و بر ما مرده از سرطان بوده.مسيله جدى تر از اين حرفاست دقت كنيد اين همه سرطان چ دليلى داره.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما