کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مسكن جامانده از بازارهای رقيب و تورم !

کدخبر:۱۴۰۱۴یکشنبه، ۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۴:۰۶۲۴۷۵ بازدید

گزارش فصلي بازار مسكن در بهار 94 نشان مي‌دهد كه بازارهاي رقيب بخش مسكن در كنار نرخ تورم عمومي از نوسان كمي برخوردار بوده و حتی با ...

گزارش فصلي بازار مسكن در بهار 94 نشان مي‌دهد كه بازارهاي رقيب بخش مسكن در كنار نرخ تورم عمومي از نوسان كمي برخوردار بوده و حتی با كاهش شاخص و قيمت مواجه شده‌‌اند به‌طوري‌كه در بهار سال 94 نسبت به مدت مشابه سال قبل، نرخ رشد شاخص كل بورس، سكه و ارز به ترتيب برابر با منفي 13، منفي 4 و 3 درصد بوده است؛ اين در حالي است كه در همين دوره نرخ تورم عمومي نقطه به نقطه حدود 16.2درصد و نرخ سود سپرده‌هاي بانكي يك‌ساله و بالاتر، 20 درصد بوده است.

به گزارش تعادل، براساس گزارش منتشر شده از سوي دفتر برنامه‌ريزي، تجهيز منابع و اقتصاد مسكن وزارت راه‌وشهرسازي، بررسي روند شاخص‌هاي بازار مسكن در كنار بازار دارايي‌هاي رقيب و شاخص قيمت كالاها و خدمات عمومي ( با ۱۰۰ در نظر گرفتن شاخص و قيمت دارايي‌ها در فروردين‌ماه سال ۱۳۹۰) نشان مي‌دهد كه در فصل بهار سال ۱۳۹۴ نسبت به بهار سال ۱۳۹۰، شاخص نرخ ارز در بالاترين و شاخص قيمت مسكن در پايين‌ترين جايگاه قرار گرفته و شاخص‌هاي بورس و سكه نيز تقريبا با نرخ تورم عمومي برابر شده‌اند.


 كاهش 4 درصدي قيمت مسكن در بهار

اين گزارش نشان مي‌دهد متوسط بهاي يك مترمربع آپارتمان در شهر تهران در 3ماهه اول سال ۱۳۹۴ به عدد 3.93ميليون ريال رسيد كه نسبت به 3ماهه قبل معادل ۴درصد و نسبت به 3ماهه مشابه سال قبل ۲درصد كاهش يافته است.نگاهي به روند فصلي قيمت مسكن از ابتداي سال ۱۳۹۰ تا پايان بهار سال ۱۳۹۴ در شهر تهران حاكي از اين است كه قيمت مسكن از بهار سال ۱۳۹۲ با ثبات نسبي مواجه شده و در حدود ۴۰ميليون ريال به ازاي هر مترمربع داراي نوسانات اندك تا 3ميليون ريال بوده است. مقايسه نرخ رشد قيمت مسكن با تورم عمومي نيز نشان مي‌دهد كه از بهار ۱۳۹۲ نرخ رشد قيمت مسكن همواره پايين‌تر از نرخ رشد تورم بوده؛ در نتيجه مي‌توان گفت قيمت حقيقي مسكن كاهش يافته است.


 افزايش 16 درصدي اجاره‌بها در هر فصل

بررسي بازار اجاره مسكن شهر تهران از ابتداي سال ۱۳۹۰ تا بهار سال ۱۳۹۴ نيز نشان مي‌دهد كه اجاره‌بها داراي شيب ملايم صعودي بوده و در هر فصل به‌طور متوسط ۱۶درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل افزايش داشته است. همچنين بررسي نوسانات فصلي 3سال اخير نشان مي‌دهد كه عمدتا در فصل بهار و تابستان (فصول جابه‌جايي بيشتر مستاجران)، اجاره‌بها افزايش مي‌يابد و در فصول پاييز و زمستان اجاره‌بها با كاهش يا ثبات مواجه مي‌شود. در فصل بهار ۱۳۹۴ نيز، اجاره‌بها نسبت به فصل قبل و فصل مشابه قبل به ترتيب با افزايش 10.6 و 11.5 درصدي به حدود ۲۲هزار و ۶۰۰تومان به ازاء هر مترمربع رسيده است كه بيشترين اجاره‌بها به ترتيب متعلق به مناطق ۱، ۳، ۲ و ۶ و كمترين قيمت متعلق به مناطق ۱۹، ۱۸، ۲۰ و ۱۷ است.


كاهش 22 درصدي معاملات در فصل بهار

بررسي روند فصلي تعداد معاملات ثبت شده واحدهاي مسكوني در شهر تهران حاكي از آن است كه در فصل زمستان سال گذشته تعداد معاملات واحدهاي مسكوني افزايش و در پي آن در فصل بهار (به دليل تعطيلات فروردين ماه) تعداد معاملات تا حدودي كاهش مي‌يابد. بر اين اساس تعداد معاملات ثبت شده در شهر تهران در بهار سال جاري نسبت به فصل زمستان سال قبل حدود 19.1درصد كاهش يافته است. همچنين تعداد معاملات در فصل بهار سال جاري نسبت به بهار سال ۱۳۹۳ نيز حدود 22.5درصد كاهش و به عدد ۳۴هزار و ۶۹۶ رسيده است.


بيشترين معاملات در واحدهاي نوساز

توزيع واحدهاي مسكوني معامله شده در شهر تهران برحسب سن بنا در دامنه‌هاي مختلف نشان مي‌دهد كه بيشترين تعداد معاملات در واحدهاي مسكوني نوساز با عمر كمتر از ۵سال (با سهم بيش از ۵۳ درصدي) و كمترين تعداد معاملات نيز در واحدهاي مسكوني با عمر بيش از ۲۰سال (با سهم ۶درصدي) صورت پذيرفته است.

همچنين مقايسه تعداد معاملات صورت پذيرفته در فصل بهار ۹۴ نسبت به سال گذشته نشان مي‌دهد كه در تمامي دامنه‌هاي سني، تعداد معاملات كاهش يافته است كه بيشترين ميزان كاهش مربوط به دامنه بنا با عمر كمتر از ۵سال (۲۴درصد) است.


 بيشترين سهم معاملات با ارزان‌ترين‌‌ها

بيشترين سهم تعداد معاملات بر حسب قيمت يك مترمربع در فصل بهار ۱۳۹۴ به ترتيب در بازه‌هاي ۲۰ تا ۳۰ميليون ريال (۲درصد)، ۳۰ تا ۴۰ميليون ريال (۲۵درصد) و ۴۰ تا ۵۰ميليون ريال (۱۶درصد) و كمترين تعداد معاملات به ترتيب در بازه‌هاي كمتر از ۱۰ميليون ريال (يك‌‌درصد) و ۷۰ تا ۸۰ميليون ريال (۳درصد) است.مقايسه تعداد معاملات صورت پذيرفته در فصل بهار ۱۳۹۴ نسبت به بهار سال ۱۳۹۳ نيز نشان‌دهنده كاهش تعداد معاملات در تمامي بازه‌ها (جز ۵۴ درصد افزايش در آپارتمان‌هاي كمتر از متري ۱۰ ميليون ريال و ۱۸درصد افزايش در بازه بيشتر از متري ۸۰ميليون ريال) است؛ تعداد معاملات در آپارتمان‌هاي با ارزش ۴۰ تا ۶۰ميليون ريال به ازا هر مترمربع بيشترين كاهش (۳۱درصد) را داشته است.


 بيشترين معاملات در واحدهاي كوچك

توزيع واحدهاي مسكوني بر حسب متراژ نشان مي‌دهد كه بيشترين تعداد معاملات در واحدهاي مسكوني با مساحت ۵۰ تا ۷۰مترمربع (۳۴درصد) ثبت شده و در اكثر موارد با افزايش متراژ واحدها، تعداد معاملات نيز كاهش يافته است.در بهار ۱۳۹۴ نسبت به بهار ۱۳۹۳ در همه سطوح، تعداد معاملات كاهش يافته و بيشترين كاهش مربوط به واحدهاي مسكوني با مساحت كمتر از ۵۰ مترمربع (با كاهش حدود ۲۶درصدي) و كمترين كاهش مربوط به واحدهاي مسكوني با مساحت بالاي ۱۷۰ مترمربع (۱۷درصد) بوده است. همچنين بيشترين تعداد معاملات واحدهاي مسكوني در بازه‌هاي قيمتي ۱۳۰ تا ۲۲۰ و كمتر از ۱۳۰ميليون تومان (به ترتيب با سهم ۲۰ و ۲۹درصدي) انجام شده و هر چه بازه‌هاي قيمتي بالاتر رفته است، تعداد معاملات كاهش يافته است.


 كاهش 63 درصدي صدور پروانه‌

بررسي تعداد پروانه‌هاي ساختماني شهر تهران حاكي از اين است كه پس از طي يك روند كاهشي از بهار سال ۱۳۹۲، تعداد واحدهاي مسكوني در پروانه‌هاي ساختماني در فصل بهار ۱۳۹۴ و 2 فصل قبل از آن در حدود ۲۰هزار واحد مسكوني ثابت و دركمترين ميزان خود بوده‌اند؛ به‌طوري كه در فصل بهار ۱۳۹۴، نسبت به بهار ۱۳۹۳ و ۱۳۹۲ به ترتيب حدود ۲۴ و ۶۳درصد كاهش يافته است.آمار صدور پروانه‌هاي ساختماني درتمامي مناطق شهري بر اساس آخرين اطلاعات نيز حاكي از اين است كه هر چند پس از طي يك روند نزولي در آمار واحدهاي مسكوني در پروانه‌هاي ساختماني، در فصل پاييز و زمستان ۱۳۹۳ تا حدودي اين آمار افزايش يافته است ولي واحد مسكوني در پروانه‌هاي ساختماني در فصل زمستان ۱۳۹۳ نسبت به زمستان ۱۳۹۲ و ۱۳۹۱ به ترتيب حدود ۳۰ و ۴۴درصد كاهش يافته است.
 

  ارزش افزوده منفي بخش مسكن

بررسي ميزان رشد اجزا توليد ناخالص داخلي نشان مي‌دهد كه با وجود بهبود نرخ رشد اقتصادي از منفي 6.8 درصد در سال ۱۳۹۱ به منفي 1.9درصد در سال ۱۳۹۲ و حدود ۳درصد در سال ۱۳۹۳، نرخ رشد ارزش افزوده ساختمان توسط بخش خصوصي در سال‌هاي ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ به ترتيب منفي 7.5 و منفي 2.1درصد و نرخ رشد ارزش افزوده خدمات مستغلات، خدمات حرفه‌يي و تخصصي نيز در2 سال مذكور به ترتيب منفي ۳ و منفي ۴درصد بوده است.

گفتني است در اين آمار براي سنجش ارزش افزوده بخش مسكن، از 2متغير ارزش افزوده ساختمان‌هاي اجرا شده توسط بخش خصوصي و ارزش افزوده خدمات مستغلات، خدمات حرفه‌يي و تخصصي استفاده شده است.


  افت سرمايه‌گذاري در ساختمان‌هاي جديد

براي سنجش ميزان سرمايه‌گذاري در بخش مسكن از شاخص سرمايه‌گذاري در ساختمان‌هاي جديد توسط بخش خصوصي در مناطق شهري بهره گرفته مي‌شود.

بررسي نرخ رشد سرمايه‌گذاري صورت گرفته در بخش مسكن توسط بخش خصوصي در مناطق شهري كشور به قيمت ثابت بر اساس آخرين اطلاعات منتشر شده نشان مي‌دهد كه سرمايه‌گذاري كل در بخش مسكن در مناطق شهري در همه فصول سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ نسبت به فصول مشابه سال قبل عموما داراي نرخ رشد منفي بوده است؛ به‌طوري كه اين سرمايه‌گذاري در ۹ماهه اول سال ۱۳۹۳ نسبت به ۹ماهه اول سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۱ به ترتيب حدود ۴ و ۸درصد كاهش يافته است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هندونه: 1394/5/422:36:11،
61
31
يه اقاي بود يه شيش هفت ماهي بود كه ميگفت بمب انفجار قيمت مسكن در راه است قرار هم بود بعد توافق بياد بهمون سلام كنه
richard 2: 1394/5/423:22:50،
29
20
یعده ام هی سمپاشی میکردن دلارو مسکنو ماشین نصف میشه بعده توافق...من ارزانی ندیدم تو دوساله پیش یعده پول لازم بودن و تحته فشار ارزانتر دادن و راه اومدن نه همه ... که الان دیگه پول لازما کم شدن تو بازار و قیمتا داره نم نم رشد میکنه ...از پشت میزو تختتو مبلت پاشو برو ببین واقعیت بیرون چ خبره...
من: 1394/5/500:01:34،
35
13
ول کن آقا ...
این آقایونی که تیتر میزنن همین 2 - 3 سال اخیر رو نگاه می کنن.
نمیان بگن ظرف 8 سال قبلش ( از 80 تا 89 ) که تمامی بازارها تقریبا با ثبات نسبی متناسب با تورم همراه بودند, فقط بازار مسکن بود که بیخودی و بی هیچ دلیلی 2 بار افزایش قیمت بالا رو تجربه کرد.
وضع راکد الان نتیجه همون افزایش قیمت های بیخودیه که قدرت خرید مردم رو از بین برد, و با این بالا رفتن دلار , همون خریدار های باقی مونده هم پر کشیدن رفتن پی کارشون. به قول معروف آخرین میخ تابوت رو هم زدن روی بازار مسکن.
حالا حالا ها توی رکود می مونه.
کوکی: 1394/5/508:10:25،
13
15

مشکن یه جهش کوچولوی 1000 درصدی داشته.....
بزارید مردم بهش برسن باز دوباره گازش رو بگیره بره بالا......
یه چیزی رو بگم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دیگه اون ابهت مسکن شکسته شده.....
باور کنین فروشنده ها دارن خواهش میکنن.....
چون قیمت خونه واقعا بالاست....
تو شهر ما صحبت از 500 و 600 و 700 میلیون تومنه.....
اینا کم پولی نیست...
عليرضا: 1394/5/509:10:30،
12
17
اي شرم بر شما و نحوه اطلاع رساني تون. يعني چي؟ هرچي گرون ميشه بايد بقيه چيزا هم گرون بشه؟ لبنيات به مسكن چه ربطي داره مثلا؟ چرا تشويش ايجاد ميكنيد. چرا نميزاريد مردم آرامش داشته باشن. گرون بشه كه چي بشه؟
بردیا: 1394/5/510:56:54،
11
17
دوستان از 20 شهریور ریزش مثل بنز اغاز میشه.......خواهید دید
حسام: 1394/5/422:39:23،
39
18
سه ساله که این سایت رو اخبارش رو دنبال میکنم تازه فهمیدم که اصول گرا و طرفدار پر و پا قرص افکار احمدی نژادی هستن، واقعا متاسفم براتون،
پاسخ به حسام: 1394/5/506:44:51،
18
22
عجب ، یعنی اگر مسکن گرون میشد و یا ایرانجیب میزد مسکن منفجر شد طرفداری از دولت بود.....
پیمان: 1394/5/422:43:11،
31
17
رکود در حد لالیگا
من خونه شهرک بنفشه تو کرج 1 ماهه زدم 1 نفر اومده دیده با اینکه خونه فول امکاناته ولی رکود اساسی
محمد از اصفهان: 1394/5/422:44:27،
40
15
دیگه با این پولها مسکن نمیشه خرید.
بیچاره جوانهای این مملکت که میخواهند ازدواج کنند.
جعفر: 1394/5/422:50:15،
21
22
با این تفاسیر یسری ها انتظار کاهش قیمت هم دااارن.....
ملت ساده دل: 1394/5/423:04:31،
36
11

اگه این دولت محترم و رییس بانک مرکزی بگذارند یه آب خوش از گلوی مردم پایین بره و حداقل برای یکبار هم طعم ارزانی را بچشند

ولی متاسفانه اینها خیالات انسانهای ساده دل و ساده اندیش است و هرگز و هیچگاه دولت و بانک مرکزی اجازه این کار را نمی دهند.

ارزانی فقط زمانی در این مملکت اتفاق می افتد که نرخ دلار در مقابل ریال
کاهشی باشد یا به تعبیری ارزش پول ملی بالا رود

که به قول رییس بانک مرکزی این اتفاق نخواهد افتاد

حال آنکه دولت مردان گذشته تا حال به خیال واهی افزایش صادرات (شاید جهت پرکردن کسری بوجه از طریق خالی کردن جیب مردم) هر از چندی ارزش پول ملی را کاهش داده و تورم را بر اقتصاد ویران این مملکت تحمیل می کنند و خود رابه خواب زده اند و نتایج ویرانگر این اعمال را نمی بینند
حجت : 1394/5/423:05:09،
40
20
پول نیست عزیز. خونه اگه ارزون بشه ساختنش نمی ارزه و اگه همین قیمت بمونه یا گرونتر بشه قدرت خرید پایین میاد.الان فقط زیر قیمت خرید و فروش میشه وتا 2 سال دیگه هم خونه هست تا جواب نیازو بده فعلا از رکود در بیا نیست
جاناتان: 1394/5/500:48:25،
25
15
پول هست خوبم هست.اگه مسکن یه تکون بخوره میبینی چطور پولا از بانک به سمت مسکن سرازیر میشه
آرش: 1394/5/423:10:28،
26
25
قیمت که کم نمیشه! اگه قرار به کم شدنه همچی باید کم شه ..خودرو مسکن ...مواد غذایی و ... بنابراین فقط ممکنه رشدش کم باشه
رضا: 1394/5/423:45:25،
19
12
تو این مملکت چوب کبریت هم ارزون نمیشه.چه بخوایم و چه نخوایم.
هر وقت رفتی نونوایی گفت از امروز نون 500 تومنی شده100تومن اونوقت بدون خبریه.
فعلا جایی خبری نیست.خونه هم محاله ارزون بشه چون نه وارداتیه و نه زمین قابل تکثیره.
ایرانی: 1394/5/502:34:38،
19
15
ملک و مسکن موقع افزایش قیمتها به اندازه چند سال بعدش افزایش قیمت داشتن که دیگه جایی واسه بالارفتن نمونده.
در واقع قیمتها به سقف رسیدن.
ملک هر سه چهار سال یکبار چند برابر میشه دیگه از این بیشتر میخواد گرون بشه؟؟؟
طبق آمار مسکن طی 20 سال گذشته 60 برابر شده یعنی هر سال سه برابر !!! البته این میانگین هست بعضی زمینها و ملک ها که طی 20 سال گذشته 1000 برابر هم شدن !!!!!
تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل ......

آرمان: 1394/5/509:29:15،
19
9
با سواد اگرقیمت مسکن هر سال 3 برابر شده بود بعد 2 سال 9 برابر میشد
بعد 3 سال 27 برابر
بعد 4 سال 81 برابر
و....
ولی اینجوری نیست
هر 10 سال تقریبا 8 برابر شده یعنی بعد از 20 سال 8X8 =64 برابر
یا به عبارت دیگه هر 3.5 سال تقریبا 2 برابر شده است
هادی: 1394/5/512:49:22،
13
10
مسکن!!!!!!
حالا فعلا به فکر شام باش که خربزه ابه.
اونایی که باید پول دارن: 1394/5/515:08:21،
12
7
میبینم مردم بنده خدا ها پول ندارن دو سه روز تعطیلات که پیش میادترافیک جادهای کشور قفل میشه از مسافرت .و روزهای تعطیلم رستورانهای بیرون شهر هم اینقد شلوغه که جای سوزن انداختن نیست سپرده گذاری تو بانکها رو دیگه نگو البته اینا تمام مردم نیستن ولی همینها هستن که پول دارن و میتونن ملک بخرن و میخرن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما