کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پول‌ها فعلا خارج از کشور می‌ماند

کدخبر:۱۳۹۹۶یکشنبه، ۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۸:۴۶۲۵۵۱ بازدید

چنانچه دارایی‌های آزاد شده به کشور ورود پیدا کند، در وهله اول می‌تواند کمک شایانی به اقتصاد و بحران‌هایی باشد که هم‌اکنون با آنها دست و ...

چنانچه دارایی‌های آزاد شده به کشور ورود پیدا کند، در وهله اول می‌تواند کمک شایانی به اقتصاد و بحران‌هایی باشد که هم‌اکنون با آنها دست و پنجه نرم می‌کنیم ولی از سویی دیگر این پول‌ها با بالا بردن پایه پولی کشور می‌توانند تورم را نیز افزایش بدهند که این خود خلاف سیاستی است که دولت روحانی تا کنون در پیش گرفته است. 

با توجه به این موارد این موضوع که ارزهای آزاد شده ایران می‌توانند خارج از کشور باقی بمانند و چنانچه قائم مقام بانک مرکزی اعلام کرده است، در حساب‌های بانک مرکزی در کشور‌های خارجی نگه داشته شوند و حتی از همان جا در حوزه‌هایی که ایران می‌خواهد به کار بروند، می‌تواند نقطه مثبتی در کارنامه اقتصادی باشد چرا که در این صورت کشور نیز با افزایش نقدینگی مواجه نخواهد بود و تیم اقتصادی دولت می‌تواند مانند گذشته به سیاست «کاهش تورم، کاهش رکود» خود ادامه بدهد. 

اما مهم‌تر از بحث اینکه « پول‌ها کجا نگهداری می‌شوند »، این موضوع است که «این پول‌ها چگونه خرج خواهند شد؟»

به جرات می‌توان گفت که اکثر کارشناسان اقتصادی از پیش از صورت گرفتن توافقات تاکنون بر این نظر بودند که ارز‌های آزاد شده باید در حوزه‌های مولد به‌کار گرفته شود تا به این طریق علاوه بر اشتغالزایی بتوان رشد اقتصاد را نیز بالا برد. همچنین این موضوع خود در راستای اهداف اقتصادی دولت نیز هست و می‌توانند تسهیل‌کننده رسیدن به این چشم‌انداز باشد. 

با این حال اکبر کمیجانی در کنفرانس خود در وین اعلام کرد که این منابع آزاد شده قرار است در بخش‌های پتروشیمی، صنایع گاز طبیعی، معدن، راهسازی، ساختمان‌سازی، اشتغالزایی و سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار گیرند. این تصمیم‌گیری از دیدگاهی می‌تواند کور سوی امیدی را که برای بهتر شدن وضعیت اقتصادی به وجود آمده بود خاموش کند چرا که اشتغالزایی و سرمایه‌گذاری در اولویت‌های آخر و حتی پس از ساختمان‌سازی گنجانده شده‌اند. با توجه به وضعیت پتروشیمی‌ها، عقب ماندن طولانی‌مدت ایران از کشور‌های همسایه در میادین مشترک نفت و گاز، وضعیت پارس جنوبی و بسیاری از مسایل دیگر می‌توان چنین برداشت کرد که مصرف شدن دارایی‌های ایران در این حوزه بیش از اینکه انتخاب باشد، نوعی اجبار محسوب می‌شود. 

در سایر بخش‌ها نظیر راهسازی و ساختمان‌سازی نیز می‌توان استدلالی مشابه با همین استدلال را داشت، با این حال این موضوع نیز مطرح می‌شود که چنانچه رقم ارزهای آزاد شده مطابق گفته رییس کل بانک مرکزی 29 میلیارد دلار باشد و نه بیشتر، این مبلغ شاید تنها کفاف جبران برخی از اشتباهات، پروژه‌های نیمه مانده و قرارداد‌های اجرا نشده در گذشته را بدهد و این احتمال وجود دارد که حتی به اتمام برنامه‌های نیمه‌کاره پیشین هم نرسد، چه برسد به شروع برنامه‌های جدید در راستای سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی. 
در این شرایط شاید بهتر باشد به این موضوع امید داشت که مقامات غربی صداقت و دقت بیشتری نسبت به مسوولان خودمان به خرج داده باشند و رقم دارایی‌های آزاد شده بیش از 29 میلیارد دلار باشد. 

تلاش برای سرمایه‌گذاری داخلی

در همین حال قائم‌مقام بانک مرکزی گفت که ایران از دارایی‌های آزاد شده به طور عمده برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی استفاده خواهد کرد و این پول را تا زمانی که لازم باشد در خارج از کشور نگه خواهد داشت. 

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، اکبر کمیجانی در کنفرانسی در وین گفت: پول‌های آزاد شده در وهله اول برای سرمایه‌گذاری‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در حساب‌های بانک مرکزی در کشورهای خارجی نگه داشته خواهد شد. براساس توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی تهران به دارایی‌های مسدود شده در کشور‌های خارجی دسترسی پیدا خواهد کرد. تحلیلگران معتقدند این پول‌ها تا پایان سال‌جاری و پس از راستی‌آزمایی تبعیت ایران از توافق آزاد خواهند شد. 

مقامات آمریکایی گفته‌اند که ایران به بیش از 100 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود‌ شده خود دست پیدا خواهد کرد. 

این در حالی است که کمیجانی گفت: تنها حدود 29 میلیارد دلار پول مسدود شده که از این مقدار 23 میلیارد دلار به عنوان ذخایر بین‌المللی متعلق به بانک مرکزی و شش میلیارد دلار حاصل از فروش نفت متعلق به دولت است. کمیجانی بدون اشاره به جزییات گفت: بخش عمده این 100 میلیارد دلار توسط صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران و برای تامین مالی 60 پروژه سرمایه‌گذاری از طریق دولت چین استفاده شده است. 

وی گفت: دولت تصمیم‌گیری درباره نحوه نگهداری و مدیریت دارایی‌های آزاد شده را به بانک مرکزی واگذار کرده‌ است. 

وی افزود: نگه‌ داشتن بخشی از پول به طور موقت در حساب‌های خارجی به جای بازگرداندن آنها به ایران بلافاصله پس از آزاد‌سازی از سوی کشورهای خارجی به عنوان رای اعتماد ایران به نگه داشتن توافق هسته‌ای نگریسته شود. کمیجانی گفت: دارایی‌های مسدود در حوزه‌هایی از قبیل پتروشیمی، صنایع گاز طبیعی، معدن، راه‌سازی، ساختمان‌سازی، اشتغالزایی و سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 

تورم تک نرخی می‌شود 

کمیجانی در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه تا پایان سال ۹۵ تورم در ایران تک رقمی خواهد شد اعلام کرده است که قبل از اینکه بتوان نرخ سود را به زیر ۲۰ درصد کاهش داد، باید به نرخ تورم تک رقمی برسیم. به گزارش تسنیم، رویترز طی گزارشی نوشت: ایران پیشنهاد فروش دارایی‌های دولتی‌اش به سرمایه‌گذاران خارجی را مطرح و اعلام کرده است که این اقدام موجب کاهش نقش دولت در اقتصاد خواهد شد. مقامات ایرانی که قصد جذب میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری خارجی را دارند همچنین وعده یک سیاست پولی انقباضی را داده‌اند. 

در یک کنفرانس تجاری در وین که اولین کنفرانس اینچنینی پس از توافق جامع هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی بود، مقامات ارشد ایرانی خط‌مشی اقتصادی طراحی شده خود برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی را تشریح کردند. 

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در این کنفرانس گفت: دولت و مجلس تلاش دارند تا تمام موانع پیش روی سرمایه‌گذاری آزاد را مرتفع کنند و دخالت دولت در سرمایه‌گذاری خصوصی را کاهش دهند.

براساس این گزارش ایران با دارا بودن جمعیتی حدودا 80 میلیون نفری تحصیلکرده و برخورداری از منابع عظیم نفت و گاز، احتمالا فرصت‌های سرمایه‌گذاری عظیمی را فراهم خواهد کرد. مقامات ایرانی در این نشست گفتند، تهران حدود 50 پروژه نفت و گاز به ارزش 185 میلیارد دلار شناسایی کرده که انتظار دارد قرارداد آنها تا سال 2020 منعقد شود. اما برای اینکه شرکت‌های خصوصی شده موفق شوند، احتمالا نیاز به تعدیل نیرو خواهند داشت. این امر ممکن است آنها را در تقابل با دولت قرار دهد که از قوانین کار سختگیرانه حمایت می‌کند. مقامات ایرانی حاضر در این کنفرانس به صورت مفصل در مورد طرح‌های احتمالی برای اصلاح قوانین اظهار نظری نکردند. این موضوع می‌تواند از نظر سیاسی حساسیت برانگیز باشد و موجب ریزش بخشی از حمایت‌های عمومی موجود از دولت روحانی شود که پس از توافق هسته‌ای به دست آمده است. 

اما مقامات ایران طرح‌هایی را برای اتخاذ سیاست‌های پولی و مالی محافظه‌کارانه اعلام کردند که می‌تواند اطمینان سرمایه‌گذاران را جلب کند. یکی از ریسک‌های بزرگ سیاسی که ایران پس از تحریم‌ها با آن مواجه خواهد بود، چگونگی با ثبات نگه داشتن اقتصاد کشور همزمان با ورود حجم عظیمی از نقدینگی به کشور و شتاب گرفتن رشد اقتصادی است. 

بخش‌هایی از جامعه تجاری در ایران اصرار بر کاهش نرخ بهره و کاهش ارزش ریال دارند تا به آنها کمک کند در بازارهای خارجی رقابت کنند و راحت‌تر بتوانند کالاهای تولیدی خود را صادر کنند. چنین گام‌هایی می‌تواند موجب افزایش نرخ تورم شود. نرخ تورم از بالای 40 درصد در دو سال قبل به حدود 16 درصد کاهش یافته است. 

اکبر کمیجانی، قائم‌‌مقام بانک مرکزی ایران گفت که مقامات به کاهش نرخ تورم ادامه خواهند داد و تا پایان سال شمسی آینده آن را تک‌رقمی خواهند کرد. 

وی همچنین افزود قبل از اینکه بتوان نرخ بهره را به زیر 20 درصد کاهش داد، باید به نرخ تورم تک رقمی برسیم. 

مقامات ایرانی در این کنفرانس با صراحت لهجه بیشتری نسبت به سال‌های تحریم در مورد اقتصاد کشورشان سخن گفتند و این توجه تجار خارجی را جلب کرد. در زمان تحریم‌ها مسوولان ایرانی احساس می‌کردند افشای اطلاعات می‌تواند توانایی ایران در دفاع از خود در برابر تحریم‌ها را تضعیف کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

دوست: 1394/5/411:20:57،
57
6
یک سری از دلارها توی مذاکرات زیرمیزی شد به کشورهای دوست وبرادر بقیه همان خارج کشور بین برادران دیگر تقسیم میشه این همه بیاد دوباره بره چه کاریه
کوکی: 1394/5/412:07:42،
32
5

خب خدارو شکر.....
ما خیالمون اونجا راحت تره....حتی اگه بهش سودی ندن
صثفص: 1394/5/412:09:19،
36
7
بیاد اینجا هم فرقی نداره، اختلاس میشه و چیزی تو جیب مردم نمیره.
toy: 1394/5/412:13:04،
44
5
بهتره اختیار هزینه شدن این پول ها برای ایران را به جان کری و تیم خزانه داری ایشان بدهند چون ایشان ثابت کرده از خود ما نسبت به منافع ایران دلسوز تر است یا یک کمیسیون مشترک بین مجلس ایران و مجلس امریکا تشکیل بشه جهت نحوه خرج کردن این وجوه.
....: 1394/5/415:36:30،
17
4
اخرش که از مرز خارح می شود پس چه بهتر نیاد داخل لااقل هزینه ورود و خروجش را از بیت المال ندهند
یوسف: 1394/5/500:35:45،
8
3
وزیر خزانه داری آمریکا گفتپول های بلوکه شده 150 میلیارد دلاره ، توی ایران شصت تا مسئول ریز و درشت 60 جور آمار دادن هر روز هم یک بابک زنجانی پیدا می شه حساب کنید تا 150 میلیارد دلار چند تا بابک زنجانی می شه!!
13460: 1394/5/411:23:10،
41
12
اون پولها حق مردم است که تو این مدت که کشور تحریم شده بیشترین ظلم به مردم شده است . بریزید به حساب مردم
اسی منیا: 1394/5/412:20:55،
22
19
اتفاقا همین طرز تفکر هست که باعث میشه از نگه داشتن پول تو خارج خوشحال بشم...انتظار داری پول رو نقد بدن به مردم که دودش کنن بره؟!!!!...همین یارانه رو هم باید قطعش کنه...
رامین: 1394/5/411:28:28،
38
5
اگرقراره پولهابه اقتصادکشورکمکی نکنه همان بهترخارج بمونه چون انهاخوب بلدن ازپول چگونه استفاده بکنن
احسان: 1394/5/411:39:03،
36
9
درسته فعلا پولها همون جا بمونه خیال همه راحت تره تا دعوا ها تمام بشه ببینیم سهم هر کی چقدره.برج ساز و بازاری و یقه سفید و آقا زاده و ...
میری: 1394/5/411:42:35،
28
9
همونجاباشن امن ترند
ناشناس: 1394/5/411:42:45،
18
10
حالا هر وقت ازاد شد تصمیم بگیرید
فرزاد: 1394/5/411:58:09،
17
5
دوری واسشون تصمیم گیری شده :) منو شما سرمون بی کلاه هست
اگه میلیارها میلیارد هم پول بلوکه شده وارد ایران بشه هیچ تاثیری توی زندگی مردم نداره . متاسقانه توی ایران هیچ کاری شفاف سازی نمیشه
کشکول طلایی: 1394/5/411:51:49،
21
8
مگر تا حالا این همه دلار گرفتندبه ملت پشیزی رسید الان هم در خارجه بماندبرای از ما بهتران!!!!! عراق و سوریه و غزه و لبنان و یمن منتظرندباید به آنها برسیم .چون ملت ایران 8سال جنگیدکسی به ما کمک نکردولی ماباید از عربها حمایت کنیم!!!!!ملت ایران در آتش صبر وبردباری میسوزندو آنها در ناز و نعمت......!!!!!!
reza111: 1394/5/411:53:40،
18
7
تمام مملکت را دادند پولها را بگیرند وحالا می بینند آنجا جایش امن بوده است
چون خودشان آنجا هستند ومردم در اینجا
جواد: 1394/5/411:53:43،
16
8
پول آزاد نمیشه چون همه پولها تقسیم شده،وضع مردم هم تغییری نمیکنه، هرسال بدتر از پارسال
ناشناس: 1394/5/411:55:51،
7
6
حتی از همان جا در حوزه‌هایی که ایران می‌خواهد به کار بروند،
J: 1394/5/412:01:54،
15
5
خودشونم میفهمن که اگه این پولا برسه به ایران چه کشت و کشتاری میشه سر تقسیم کردنش...اون میگه سهم من بیشتر اون یکی میگه نه باووو سهم من بیشتر والاااااااا...
حامد: 1394/5/412:02:01،
25
4
ایرانجیب حرف زور میزنم که پستمو حذف میکنی؟
پولها در خارج(عراق سوریه غزه لبنان)میماند
Tommy: 1394/5/412:12:15،
11
5
بهتره اختیار هزینه شدن این پول ها برای ایران را به جان کری و تیم خزانه داری ایشان بدهند چون ایشان ثابت کرده از خود ما نسبت به منافع ایران دلسوز تر است یا یک کمیسیون مشترک بین مجلس ایران و مجلس امریکا تشکیل بشه جهت نحوه خرج کردن این وجوه.
حمید: 1394/5/412:12:43،
15
6
برین جشن بگیرید شاید بیاد داخل !!!!!!!!!!
رضا: 1394/5/412:25:57،
14
5
اين بحث كه پول ها در خارج باشد كاملا درست است ولي به ياد داشته باشيم كه اگر

مطالبات جامعه مبني بر تقويت پول ملي و راه افتادن چرخه اقتصادي به فراموشي سپرده شود عواقب خطرناكي خواهد داشت كه حل ان به اين سادگي نيست .

توقعات مردم پس از توافق بسيار بالا رفته ولي فعلا خاموش است.
عمله: 1394/5/414:16:15،
14
4
پول ها خارجه .یعنی داخل جیب ما نیست .یعنی دنبالش نگرد .خارج کجاست .نمی دونم
ورشکسته: 1394/5/415:04:15،
15
4
ارزونی کی میشه ؟تحریم شدیم دلار سه برابر شد ولی حالا هم باید همین قیمت بمونه؟به دنبال دلار همه چیز گرون شد حالا دیگه چرا زمزمه میکنن با همین گرونی باید بسازیم!
نیما: 1394/5/505:35:43،
9
4
اون کدوم فعال تجاری خونه خرابیه که می خواد ارزش ریال کمتر بشه؟! خودتون می فهمید چی دارید می گید؟! بی ارزش بودن ریال و کم بودن قدرت خرید مردم مملکت رو به رکود کشونده. هر کارخونه داری انتظار داره با کم شدن ارزش ریال صادراتش بیشتر بشه بهتره کارخونه اش رو رو سرش خراب کنن.خجالت هم خوب چیزیه.می خوام صد سال چیزی صادر نکنیم. چطور یه عده به خودشون اجازه می دن از بی ارزش بودن این پول دفاع کنن؟! اکثریت مردم توقعشون از این توافق این بوده که ارزش ریال بالاتر بره والا بی خود توافق شد.همون بهتر که کنگره جلوشو بگیره.
قراردادی: 1394/5/508:42:43،
5
2
آب درکوزه وماتشنه لبان میگردیم یاردرخانه وماگردجهان میگردیم 30وخورده ای سال لوله آب میترکیدمیگفتندمرگ برآمریکا وغرب وکاراونهاست ولی الان اگه ملت یکذره حالیشون باشه همه اش فیلم هندی بوده چون کارکارخودشونه خودشون دوست ندارن ملت بی دغدغه زندگی کنندتاهواس ملت اونورازاینورخیلی ازخودیا میچاپندومیبرند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما