کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازگشت رونق به بازار لوازم خانگی

کدخبر:۱۳۹۳۶جمعه، ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۹:۱۲۴۳۶۰ بازدید

تاثیر توافقات 1+5 با ایران را در تمامی حوزه‌های اقتصادی و البته بازار نمی‌توان انکار کرد. تاثیری که در هر حوزه و به اقتضای آن صنف، زمانی را ...

 تاثیر توافقات 1+5 با ایران را در تمامی حوزه‌های اقتصادی و البته بازار نمی‌توان انکار کرد. تاثیری که در هر حوزه و به اقتضای آن صنف، زمانی را می‌طلبد تا خود را به خوبی نشان دهد.

به گزارش صمت، این مدت زمان در صنف لوازم خانگی حدود 4 تا 5 ماه طول می‌کشد. به گفته رییس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی درحال‌حاضر بازار با چندماه گذشته تغییری نداشته و راکد است اما انتظار می‌رود که وضعیت تا چند ماه آینده روبه بهبودی برود.رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با اشاره به اینکه هیچ‌گونه تغییری در بازار لوازم خانگی به وجود نیامده و بازار ثابت است افزود: بخشی از رکودی که از سوی برخی فعالان بازار از آن یاد می‌شود، مربوط به ماه مبارک رمضان بود چراکه در این ماه مراسم ازدواج کم شده و به همین ترتیب خرید لوازم خانه و جهیزیه نیز روبه تعطیلی رفت. از سوی دیگر در مردادماه نیز کارخانه‌ها تعطیل شده و کارگران به تعطیلات تابستانی می‌روند. بنابراین درحال‌حاضر مثل چندماه گذشته تغییری در این صنف وجود ندارد.


ایجاد امنیت برای فروشگاه‌داران و مردم 

تاثیر مذاکرات و توافق 1+5 با ایران بر بازار لوازم خانگی به گونه‌ای است که رییس اتحادیه لوازم خانگی درباره آن گفت: به‌طور قطع این اتفاق بر بازار تاثیر خواهد داشت و حداقل ماجرا این است که امنیت برای فروشگاه‌داران و مردم ایجاد می‌شود و مردم مجبور نیستند با نگرانی از نوسان و افزایش قیمت‌ها امروز برای ۳سال بعد خرید کنند. محمد طحان‌پور در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اینکه توافقات از نظر روانی بر افکار عمومی تاثیر مثبت داشته است، افزود: اگر مردم به دنبال ارزانی کالا و خدمات خانگی هستند پیش‌بینی ما این است که دستیابی به کاهش قیمت حدود ۴تا ۵ماه زمان می‌برد. در واقع، منتظر هستیم تا مواد اولیه ارزان به‌دست تولیدکننده برسد و قیمت تمام‌شده کالا کمتر شود. آنچه در این میان مهم است؛ بازگشت آرامش به بازار است که آن را اتفاقی مثبت می‌دانیم.


خروج تولیدات بی‌کیفیت از بازار

تعدد کارخانه‌های تولید لوازم خانگی باعث می‌شود مصرف‌کنندگان به سمت خرید کالاهایی بروند که خدمات پس از فروش و کیفیت بالایی دارند. در این صورت و به اعتقاد رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، بسیاری از کارخانه‌های تولیدی که کالاهای‌شان کیفیت بالایی ندارند، از رده فعالیت خارج می‌شوند. او با اشاره به زیاد بودن تعداد کارخانه‌ها و فعالان در زمینه تولید لوازم خانگی گفت: در این شرایط اگر کارخانه‌ای دانش و خدمات خود را به روز نکند مشتریان خود را از دست داده و متوقف خواهد شد.


خدمات پس از فروش حرف اول را می‌زند

خدمات پس از فروش، گارانتی و وارانتی از جمله اولویت‌های خریداران کالاها هستند و لوازم خانگی نیز از این قاعده مستثنا نیست. درواقع، لوازم خانگی کالایی است حجیم و بادوام بنابراین در این بازار کالایی که خدمات پس از فروش داشته باشد، مشتری بیشتری نیز خواهد داشت. این نکته را رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی مورد تاکید قرار می‌دهد و می‌افزاید: در این بازار، کارخانه‌هایی که دانش کافی ندارند زمین‌گیر و از رده فعالیت خارج خواهند شد. طحان‌پور ادامه داد: درحال‌حاضر در تولید داخل رقابت شدیدی رخ داده که ما این امر را مثبت تلقی می‌کنیم چون باعث می‌شود کارخانه‌هایی در زمینه تولید ماندگار شوند که دارای دانش و فناوری و خدمات هستند.


نیاز به ساماندهی بازار 

رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با اشاره به اینکه اکنون زمان مناسبی برای ساماندهی فروشندگان و تولیدکنندگان لوازم‌خانگی است، گفت: درحال‌حاضر بازار راکد است؛ بنابراین بهترین زمان برای ساماندهی این بازار است. برای مثال مکانی مانند خیابان «امین‌حضور» با این تعداد واحد صنفی، نیازمند ساماندهی است، زیرا تعداد زیادی فروشگاه، نمایندگی و تولیدکننده بدون هماهنگی در آن مشغول فعالیت هستند. طحان‌پور تاکید کرد: این فضا باید ساماندهی شود و در صورت امکان کارخانه‌ها با یکدیگر ادغام شده و برند(نشان)سازی شوند. وی افزود: ما باید در مسیری برویم که کارخانه‌های بی‌کیفیت جمع شوند و آن دسته از تولیدکنندگان که عملکرد خوبی دارند و کالای باکیفیت تولید می‌کنند در بازار بمانند. طحان‌پور با تاکید بر اینکه برای رونق بازار و ارتقای کیفیت به دنبال ایجاد چنین بازاری هستیم گفت: در نهایت سود این نوع بازار به جیب مردم می‌رود و مردم کالایی را می‌خرند که بادوام و باکیفیت باشد. در این شرایط تولیداتی که باکیفیت بوده و قیمت و خدمات مناسبی نیز دارند، سرپا مانده و بقیه از گردونه بازار حذف خواهند شد.


سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در بازار داخلی

او با اشاره به سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی در بازار داخلی افزود: این سرمایه‌گذاری بسیار خوب است چراکه نمی‌توان درهای مملکت را بست و از ورود فناوری جلوگیری کرد. ما علم و دانش تولید کالا را داریم اما نیازمند فناوری هستیم و می‌توان این فناوری را از کشورهای خارجی گرفت. در واقع، کشور ما زمانی موفق خواهد شد که صادرات داشته باشد و این صادرات بدون فناوری امکانپذیر نخواهد بود. از سوی دیگر، در بسیاری از موارد دیده می‌شود که کشورهای همسایه ادعای صادرات کالاها رادارند اما در کشور ما این ادعا وجود ندارد و دلیل آن قیمت تمام‌شده کالاهاست. در واقع بالا بودن قیمت تمام‌شده تا حدودی صادرات کالا را دشوار کرد و نمی‌توان آنطور که باید در بازارهای صادراتی فعال بود. به گفته طحان‌پور در این شرایط اگر فناوری به کمک تولید بیاید؛ میزان تولید و کیفیت نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین صادرات بیشتر شده و این امر به نفع مردم و صنعت کشور است.


افزایش تعرفه گمرکی کالای کره‌ای 

واردات کالا و لوازم خانگی از کشورهایی مانند کره از جمله مواردی است که تولیدات داخل را تحت‌الشعاع قرار داده است. تا آنجا که سیاستی جدید از سوی دولت به منظور رونق سرمایه‌گذاری مشترک کره در صنعت لوازم خانگی ایران اعمال شده است. ولی‌اله افخمی‌راد، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این‌باره گفت: عملکرد کره در چند وقت اخیر ما را به اتخاذ سیاست‌های دیگری واداشته است. در واقع، عملکرد کره، ما را بر آن داشت دستورالعملی را وضع کنیم که کالاهای کره‌ای مشمول تعرفه گمرکی بالاتری شوند، به‌طوری که مثلا تعرفه لوازم خانگی کره‌ای از ۴۰ به ۴۲ تا ۸۰درصد افزایش یابد. سیاستی که رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی آن را در راستای حمایت از تولید داخل دانست و افزود: باید به این نکته نیز توجه داشت که این سیاست به ضرر مصرف‌کننده نیز خواهد بود. در مجموع ما موافق این سیاست هستیم چون در نتیجه آن تولیدکننده باید کیفیت خود را نیز افزایش بدهد.
 

آرامش در بازار لوازم خانگی

با تمام این گفته‌ها اگر سری به بازار لوازم خانگی بزنیم به این نکته می‌رسیم که این بازار در این روزها رنگ آرامش و ثبات را به خود می‌بیند و گویی پس از مدت‌ها دوره‌ای جدید در زندگی‌اش در حال آغاز شدن است. اصغری از فروشندگان این صنف است که در گفت‌وگو با صمت گفت: در سال‌های گذشته بازار دستخوش تحولات زیادی شد اما درحال‌حاضر چندماهی می‌شود که ثبات در بازار به وجود آمده است. او ادامه داد: امیدواریم که نتایج توافقات ۱+۵ با ایران در این بازار هرچه سریع‌تر خود را نشان دهد تا قیمت‌ها نیز طبیعی و معقول شود چون گرانی کالاها بسیاری از مشتریان را از ما گرفته است. اصغری معتقد است در این چند سال بسیاری از مشتریان برای بازدید به بازار می‌آمده‌اند و با شنیدن قیمت‌های گران، راه خود را کج کرده و خرید را به تعویق می‌انداختند اما درحال‌حاضر به راحتی می‌توان تاثیر مثبت روانی توافقات را در آنها دید. محمودی دیگر فروشنده لوازم خانگی است که به صمت گفت: اوضاع سیاسی پیش آمده نه‌تنها موجب خوشحالی مردم شده بلکه تاثیر مثبتی هم بر کاسبان بازار، به‌عنوان بخشی از مردم جامعه، داشته است. به گفته او، این فضای مثبت فرصت بسیار مناسبی را برای تولیدکنندگان نیز فراهم کرده است. بنابراین تولیدکنندگان با مشارکت شرکت‌های خارجی به تولید لوازم‌خانگی می‌پردازند. یعنی این تولیدات با مشارکت و همراهی کشورهای خارجی است. به عبارت دیگر، کشورهای خارجی می‌توانند فناوری را با خود به کشور بیاورند و این امر نه‌تنها در تولید بلکه در بازار هم جریانی مثبت قلمداد می‌شود.


در آخر اینکه...
فروشندگان و فعالان بازار لوازم خانگی اگرچه از کسادی موجود در بازار شکایت می‌کنند اما آنها این روزها امیدوار هستند. امیدوارند تا شرایط روبه بهبود بگذارد و مشتریان در بازار حضور پیدا کرده و دیگر برای قیمت کردن کالاها روانه بازار نشوند؛ بلکه با ورود به هر مغازه‌ای، با دست پر از خرید کالا از آنجا خارج شوند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سامی: 1394/5/210:32:04،
27
159
اکنون بهترین فرصت خرید لوازم خانگی است
سقوط سنگین ارزش ریال که در آینده ای نچندان دور اتفاق خواهد افتاد دیگر قدرت خریدی را باقی نمی گذارد
Payam: 1394/5/212:30:17،
62
15
حداقل خودت به لايك بزن كه خودت حرفه خودتو قبول داشته باشي
علی: 1394/5/212:57:54،
80
15
تحریم خرید هر نوع جنس ایرانی، کره ای و چینی تا زمان :

1- افزایش حقوق کارگران و کارمندان
2- افزایش کیفیت اجناس ایرانی ( لوازم خانگی، خودرو و قطعات )
3- برگرداندن پول ها و اموال غارت شده از بیت المال و محاکمه همه دزدان و چپاولگرانی که به هموطنان خود نیز رحم نمی کنند
amiran: 1394/5/215:06:21،
26
18
تحريم الکى که نميشه کرد. شما يه خودرو رو تحريم کنيد هنر کرديم. يه زمانى گيلاس شده بود 15000 تومن ما گلو مونو جر داديم. گفتيم اقا يه هفته گيلاس نخريد که به اينا ثابت کنيم ما هماهنگيم. کو گوش شنوا. اون گيلاس و اگه نميخريدن بايد ميرختن دور که هواسشون جمع بشه. اين يه مثال بود. حالا چه جورى ميخواين همه چيزو تحريم کنيد. ؟! بنده خدايى که ميخواد جهاز دخترشو بخره چيکار کنه. ؟ نه ايرانى بخره نه چينى؟؟؟ منتظر جنس المانى و امريکايى بشينه؟؟ خود اونا هم از چين جنس ميارن. اما با کيفيت.
فولادگر: 1394/5/216:19:36،
25
12
آخه همه ما دوست داریم جنس تولید شده با کیفیت ایرانی و قیمت مناسب بخریم ولی وقتی کیفیتش پایینه و تفاوت قیمتش با جنس کره ای کم هست خوب مگه مشکل روحی داریم میریم جنس با کیفیت خارجی میخریم همین اسنوا که شعار میده روی ما حساب کنید آخه یکی بگه روی چیه شما حساب کنیم با اون کیفیت افتضاحش . یخچال ساخته آدم نمیدونه این کمده یا یخچال واقعا که
اسمارت فون: 1394/5/302:21:51،
18
13
ديروز رفتم دَم سه تا فروشگاه بزرگ تلويزيون
سوني و ايكس ويژن رو مقايسه كردم ( ايكس ويژن كه ميدونيد انحصار ماديران و مال ايرانه )

يه تلويزيون led ٤٥ اينچ سه بعدي مارك سوني زده بود ٣٤٠٠
همون مدلو دقيقا ايكس ويژن زده بود ١٢٤٠
سه تا خونواده داشتن ميخريدن محصولات برند ايكس ويژنو چرااااا چون قيمتش ارزونه
اونوقت نميگن خب قيمت ارزونه كيفيت چييي؟؟؟
بخاطر همينه بالاي ٨٠ درصد محبوبيت هواوي در ايرانه و مدير شركت هواوي
آقاي رِن ژنگفي گفته بود بيشترين سودمون از ايرانه
حاج صادق : 1394/5/309:13:18،
16
11
لوازم چینی با کیفیت(درجه 1) ++++
برند کشورهای دیگر --------
علی: 1394/5/210:55:37،
78
14
بازار لوازم خانگی 70% کالاهای کره ای هست اگر این گروه کالاها گرون بشه باز هم رکود به بازار باز خواهد گشت چون کالای ایرانی کیفیت و قیمت کالای خارجی رو نداره
مهران: 1394/5/212:16:12،
60
10
بیشترین لوازم موجود در بازار چینی بی کیفیت است که باید با نخریدن جلوی دلالان این اجناس رو گرفت
مهدی: 1394/5/211:00:49،
54
16
تا زمانی که درآمد مردم به ویژه قشر کارمند و کارگر افزایش پیدا نکنه
وضعیت همینه
راستی چه خبر از 29 میلیارد دلار یا همون 87.000.000.000.000
تومان (هشتاد و هفت تریلیون) خودمون کسی خبر داره کی وارد سفره های ما مردم ایران میشه یا نکنه بازم .......
نصر الله: 1394/5/215:02:07،
22
12
120 میلیارد دلاااااااااااااار
محمد از اصفهان: 1394/5/211:03:33،
36
15
دروغ محض.
ناظر: 1394/5/211:08:17،
42
16
خالی بندی در حد لالیـــــــــــــــــــگا
محمد: 1394/5/211:18:35،
62
10
نه کسی پول داره، نه کسی میتونه ازدواج کنه که وسایل خونه اش رو تکمیل کنه!اکثریت هم اگه میخاستن بخرن تا حالا خریدن،مردم بدبخت و بی پول شدن!...
محمد: 1394/5/213:50:08،
25
26
بیا من بهت نشون بدم طرف 50 میلیون فقط سود بانکیشه
رامین: 1394/5/223:14:09،
21
13
50 میلیون سود بانکی؟ میشه حدود 4 میلیارد سرمایه. خیلی بیشتر از اینا میگیرن
amiran: 1394/5/211:19:15،
26
39
سلام. بازار لوازم خانگى يواش يواش داره راه ميوفته. ولى هنوز اون جون و حرکت لازم و نداره. قيمتا هم تغييرى نکردن. تقريبا همه چى ير به ير در مياد. ارز دولتى رفته بالا,گمرکى هم رفته بالا. ارز ازاد کمى امده پايين,قيمت چين امده پايين. کشتى رانى ارزون شده ولى حمل و نقل داخلى گرون شده. تقريبا همه چى ير به يره. انشالا همه بازارا راه بيوفتن و از رکود خارج شيم.
حسن: 1394/5/211:36:59،
52
16
با این توافق فقط یه سری پول مفت گیر بعضی سازمانهای دولتی میاد,زورشون بیشتر میشه,همین,فرقی برا مردم نداره
مرگ بر اسرائیل: 1394/5/212:59:54،
39
12
بله نمونه اش دو باره از ساعت 10 شب ببعد توسط یک عده که معلوم
نیست وابسطه به چه سازمانی هستند خیابانها بسته وبرای مردم
مزاحمت ایجاد میشود دوباره فشار جهانی کم و فشار داخلی افزایش
یافت ما هرگز نباید روی ارامش را ببینیم
بلا تکلیف : 1394/5/211:52:40،
48
14
وقتی قرار نیست چیزی ارزون بشه و تا حالا هم مرتب جنسها داره گرون میشه پس این همه شعار و نرمش قهرمانانه توی این دوسال اخیر واسه چی بود ؟
مذاکرات واسه چی بود ؟
آزاد شدن پولهای بلوکه شده واسه چی بود ؟
این همه مردم به پای این دولت اسلامی ساختن و سوختن تا امروز نتیجه اش رو بگیرن و حالا هم هیج نتیجه ای حاصل نشده و این چه معنایی میتونه داشته باشد ؟

حالا طرفدارای دولت بیان جوابگو باش
ارش: 1394/5/213:13:58،
30
10
هر اشغالی که از کارخانه بیرون میاد رو که نمیشه اسمشو تولید بزارین و به بهانه حمایت از تولید تعرفه بالا بره....خلاصه مجبور بشیم بخریم....این تسلسل دور باطلی که ما مدتها است تو اون گیر کردیم...اگه قراره روش همونی باشه که بود...دیگه به این صحبتها هم نیازی نبود...تغییر قطعیه اونم از نوع منطقیش
تولید ملی کجاست....؟!: 1394/5/220:53:22،
22
14
اینو همه میدونیم که ما عملا هیچ تولید کاملا ملی ای نداربم مثلا اسنوا که مدعی تولید داخل بودنه پارتهای اصلی یخچالهاش مثل موتور همه داره از دوو و الجی و بعضی چینیها تامین میشه حالا این وسط گناه مردم چیه که باید پاسوز حمایت از جنسهای خارجی مونتاژ داخل به اسم حمایت از تولید ملی باشن نمیدونم!!
778: 1394/5/213:17:08،
34
12
مردم پول نداااااااااااااااااارند
amiran: 1394/5/223:46:45،
16
9
هم پول دار زياد داريم هم فقير.
فی: 1394/5/220:50:21،
19
20
کجان اونایی که مدعی بودن توافق هیچ تاثیری تو بازار نمیذاره؟؟!!منظورم این نیست که الآن همه چی آرومه و ما چقدر خوشحالیم منظور همین شکستن جو بد روانی تو خریدای مردمه که میتونه در میان مدت سبب رونق بازار و ارزونی اجناس بر اثر افزایش میزان فروش بشه.
amiran: 1394/5/223:45:51،
21
12
ارزونى اجناس بر اثر افزايش ميزان فروش؟؟؟؟!!!!
افزايش فروش يعنى افزايش تقاضا, افزايش تقاضا. افزايش قيمتو داره.
نیما: 1394/5/304:21:37،
21
10
خیلی محصولات بنجلی در ایران تولید می شه..همش با بالا بردن تعرفه گمرکی سعی می کنن مردم رو مجبور کنن جنس ایرانی بخرن.این بی انصافیه.تو مارک های خارجی فقط جنس های کره ای نسبتا ارزون بود که اونم گمرکش رو می خوان زیاد کنن.آخه به زور که نمی شه مردم رو مجبور کنید جنس داخلی بخرن اینجوری هیچکس راضی نیست همه به کالاهای ایرانی لعنت می فرستن.
رضا: 1394/5/316:31:21،
15
13
تو این مملکت چیزی پایین نمیاد پس همه مجبورند به هر نحوی نیاز زندگیشونا تامین کنند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما