کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
iRest
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلارهای بلوکه‌شده ‌پیش‌خور‌ شده است؟

کدخبر:۱۳۹۰۹پنجشنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۱:۰۷۴۳۳۳ بازدید

روزنامه‌ای خاص در صفحه دو خود با عنوان « بالاخره چقدر طلب داریم» به صحبت‌های اوباما درباره رقم 150 میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران ...
دلارهای بلوکه‌شده ‌پیش‌خور‌ شده است؟

در نخستین روزهای توافق هسته‌ای رسانه‌های منتقد دولت با تکیه بر برخی نقل‌قول‌ها از مسئولان دولتی به شکل گسترده‌ای به موضوع میزان دلارهای بلوکه‌شده کشورمان پرداختند؛ بحثی که همچنان هم ادامه دارد.

به عنوان مثال، همین دیروز، روزنامه‌ای خاص در صفحه دو خود با عنوان « بالاخره چقدر طلب داریم» به صحبت‌های اوباما درباره رقم 150 میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران اشاره کرده و نوشته است «اين سخنان به وضوح نشان می‌دهد که ميزان مطالبه ايران از جامعه جهاني به‌دليل تحريم‌های ظالمانه، حداقل يکصد وپنجاه ميليارد دلار است و اقرار اوباما به‌عنوان اصلي ترين دشمن ايران و عامل تحميل محدوديت‌های متعدد و گسترده مالي، در نوع خود بي نظير و بسيار حائز اهميت است.» این در حالی‌است که جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌و گو با آرمان در این باره می‌گوید: بخشی از این دلارهای بلوکه شده ،پول هایی است که دولت قبلا معادل ریالی آنها را از بانک مرکزی گرفته است؛ بنابراین دیگر این دلارها جزء اموال دولت محسوب نمی‌شود. 
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران دیروز در وین درباره پول‌های بلوکه شده ایران در خارج و مطرح شدن رقم‌های مختلف در این خصوص از 25میلیارد دلار تا 175میلیارد دلار گفته علت اصلی تفاوت در ارقام و اعداد به تعاریف مختلف افراد از این پول‌ها است.ذخایر ما در خارج از کشور ممکن است نزدیک به 100میلیارد دلار باشد. وی تصریح کرد: آنچه قابل استفاده و دسترسی است رقم اعلام شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی است، حدود 35میلیارد دلار از منابع ارزی بانک مرکزی نزد شرکت نیکو وابسته به شرکت ملی نفت ایران در گذشته سپرده گذاری شده و این پول در پروژه‌ها و یا هزینه‌های شرکت نفت و یا سایر موارد اختصاص یافته است و اکنون قابلیت استفاده را ندارد. همچنین حدود 22میلیارد دلار از این منابع نزد شرکت بیمه کشور چین به‌صورت وثیقه برای طرح‌های تامین مالی ایران مورد استفاده قرار گرفته و بنابراین قابل استفاده نیست و رقم قابل استفاده کمتر از 30میلیارد دلار است که جزو منابع مالی بانک مرکزی است. 

چندی است که صحبت‌ها و آمار و ارقام زیادی در این زمینه اعلام می‌شود که خبرگزاری فارس آن را بدین شکل جمع‌بندی کرده است: رئیس کل بانک مرکزی چهارشنبه هفته گذشته حجم دارایی‌های بلوکه شده بانک مرکزی را 23 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: 6 میلیارد دلار از محل فروش نفت نیز در هند وجود دارد که پس از رفع تحریم‌ها آزاد خواهد شد، البته بانک مرکزی 5 میلیارد دلار هم در این میان بدهی به خارج از کشور دارد. در این گزرش آمده: طبق اظهارات سیف مجموع پول‌ها و دارایی‌های ایران که بلوکه شده محسوب می‌شوند 29 میلیارد دلار است. بعد از آن هم وزیر اقتصاد در تکمیل صحبت رئیس کل بانک مرکزی گفت: حدود 35 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده در شرکت نفتی نیکو سرمایه‌گذاری شده است که مربوط به طرح‌های توسعه‌ای شرکت نفت است و حدود 22 میلیارد دلار در چین به عنوان وثیقه‌های فاینانس موجود است که اگر تمامی این مبالغ را ارزیابی کنید به آن عددی خواهید رسید که رئیس کل بانک مرکزی بیان کرده است.

فارس می‌گوید : این دو گزاره خبری در کنار خبرهایی که در گذشته درخصوص حجم پول‌های بلوکه شده ایران منتشر شده بود و صحبت رئیس جمهور آمریکا مبنی بر 150 میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران دستمایه بحث و نقد در رسانه‌‌ها و افکار عمومی شد. 

گزارش فارس ادامه می‌دهد: در همین رابطه غلامرضا مصباحی مقدم سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران در صحبت‌های خود اشاره به ذخایر خارجی کشور کرد و با بیان اینکه ایران 130 میلیارد دلار ذخایر خارجی دارد که در خارج از کشور در حساب‌های بانک مرکزی است.مصباحی اضافه کرد: برخی گفته‌اند منابع بلوکه شده ایران در خارج از کشور 29 میلیارد دلار است که باید گفت این رقم تنها بخشی از منابع ارزی ماست که در خارج از کشور است چون ما مطالبات بانک مرکزی را هم داریم، در طول مدتی که تحریم بودیم و نمی‌شد ارز وارد کشور کرد، تمام درآمدهای نفتی ایران تبدیل به درآمدهای بانک مرکزی شده است.

روزنامه کیهان هم در صفحه دو خود با عنوان « بالاخره چقدر طلب داریم» با درج صحبت اوباما و اعلام رقم 150 میلیارد دلار پول بلوکه شده،ضمن اشاره به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد، زنگنه وزیر نفت بخشی از مصاحبه سال گذشته قائم مقام بانک مرکزی با وال استریت ژورنال را منتشر کرد که گفته بود: توان مالی تهران به دلیل تحریم‌های آمریکا، اروپا و سازمان ملل که موجب «بلوکه شدن 150 میلیارد دلار» از درآمدهای نفتی ایران در حساب‌های خارجی شده است، تحت فشار است. این در حالی است که طبق قرائن بیشتر این پول‌ها جزو مقروضات دولت قبلی یا به گونه‌های متفاوتی پیش خور شده است. جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با آرمان در این زمینه اظهار داشت:بخشی از این دلارهای بلوکه شده، پول هایی است که دولت قبلا معادل ریالی آنها را از بانک مرکزی گرفته است بنابراین دیگر این دلارها جزو اموال دولت محسوب نمی‌شود و نمی‌تواند همان ارز را که دیگر متعلق به بانک مرکزی است مجددا تملک کند، این بخش از دلارها متعلق به بانک مرکزی شده است.  وی گفت: دولت دلارهای مربوط به نفتی را که فروخته و به حساب بانک مرکزی ریخته است معادل ریالی‌اش را از بانک مرکزی گرفته است و دیگر روی آنها نمی‌تواند اقدامی کند.

قادری در ادامه توضیح داد:یعنی به این شکل که وقتی دولت نفت را به فروش می‌رساند دلارهای حاصل از آن را به حساب بانک مرکزی واریز می‌کند و معادل ریالی آن را از بانک مرکزی می‌گیرد. چه در حالت تحریم و چه غیر تحریم، دولت بخشی از درآمدهای خود را به ریال درمی آورد. وی در پاسخ به این سوال که بنابراین اگر دولت قبلا معادل ریالی بخشی از دلارهایی که در خارج کشور بلوکه شده بودند را از بانک مرکزی گرفته است باید به نوعی پیش خوری این پول‌ها در دولت قبل به حساب بیاوریم، پاسخ داد:بله درست است یکی از دلایل همین است یعنی به هر حال یکی از امکان‌ها و مسیرهایی بوده که دولت برای فروش نفت انجام می‌داده است. حالا اگر این دلارها را در بازار نریزد یعنی این تبدیل دلار به ریال را صرفا از طریق چاپ پول انجام دهد منجر به تورم می‌شود که این اتفاق هم افتاد ولی اگر این دلارها در اختیار بانک مرکزی بود این نهاد می‌توانست این دلارها را به جای اینکه پول جدید چاپ کند، آنها را در بازار به نمایندگی از دولت بفروشد و ریال را از بازار جمع‌آوری کند که این منجر به افزایش تورم نمی‌شد. در هر حال این نماینده مجلس می‌گوید بخش زیادی از این دلارها اکنون دیگر متعلق به بانک مرکزی است و دولت نمی‌تواند در آنها سهمی داشته باشد.

وی ادامه داد:از طرفی بخشی دیگر از این دارایی‌ها حدود 22 میلیارد دلار را دولت نزد دولت چین گذاشته که به معادل آن بتواند فاینانس بگیرد استدلال چینی‌ها هم این بوده است  یعنی ما نمی‌توانیم درآمد حاصل از صادرات نفت شما را به شما برگردانیم بنابراین شما می‌توانید سپرده گذاری کنید از آن طرف ما محدودیتی نخواهیم داشت و می‌توانیم معادل این طلب‌ها را فاینانس کنیم و دقیقا معادل 22 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی دولت سپرده گذاری شده که آنها هم در اختیار دولت نیست چون آنها هم در حقیقت  به عنوان تضمین فاینانس در اختیار دولت چین است.  فاینانس در لغت به معنی « مالیه » یا تامین مالی است و در بحث سرمایه‌گذاری به تامین مالی از طریق استفاده از منابع داخلی و یا دریافت و استفاده از وام ارزی اطلاق می‌شود. مدت دوره استفاده از تسهیلات فاینانس معمولاً بین 1تا
 3 سال و مدت دوره بازپرداخت بین 5 تا 15 سال در مورد طرح‌های مختلف متغیر است.

در حقیقت فاینانس به معنی تأمین منابع مالی طرح‌های تولیدی توسط مؤسسات مالی نظیر بانک‌هاست که علی‌الاصول بازپرداخت آن‌ها به اعتباردهنده توسط شرکت‌های بیمه اعتبار صادرات تضمین و تأمین‌شده است. این روش که نوعی اعتبار خرید محسوب می‌شود، در قالب اعتبارات میان‌مدت است که بانک‌های اعتباردهنده به خریداران اعتبار اعطاء می‌کند. به عبارتی دیگر، در مواقعی که فروشنده کالا حاضر به قبول اعتبار اسنادی مدت‌دار نمی‌شو‌د و خریدار به خاطر فقدان نقدینگی قادر به افتتاح اعتبار اسنادی نیست معمولاً خریدار از یک موسسه مالی درخواست می‌کند که وارد معامله شود و وجه معامله را به فروشنده نقداً پرداخت کند.

معمولاً این تسهیلات بلندمدت است. قرارداد این نوع اعتبارات در صورت وجود خط اعتباری فعال، بین بانک ایرانی و خارجی (اعتباردهنده) و تحت نظارت بانک مرکزی منعقد می‌شود. بانک خارجی تا ۸۵درصد مبلغ پروفرما را به متقاضی برای پرداخت وجه اسناد گشایش‌یافته تخصیص می‌دهد. ازنظر فروشنده/ذینفع، این نوع اعتبار دیداری (نقدی) است. خلاصه آنکه قراردادهای فاینانس بدین مفهوم هستند که یک بانک یا موسسه تجاری خارجی وامی را به‌منظور عملیات معینی به کشور و یا شرکت مشخصی پرداخت کرده و درواقع کنترلی روی هزینه کردن آن ندارد و لذا تعهدی نیز برای به ثمر نشستن طرح نداشته و در سررسیدهای تعیین‌شده‌ای اصل‌وفرع آن را از طرف قرارداد و یا بانک تضمین‌کننده قرارداد دریافت می‌کند.

c1jv3hwu5f53ckhx4t2w.jpg

 آیین‌نامه اجرایی شامل نکات زیر است

پیش‌پرداخت: خریدار خارجی باید قبل از حمل کالا نسبت به پرداخت پیش‌پرداخت و میان پرداخت معادل 15درصد ارزش قرارداد اقدام کند. بقیه یعنی 85درصد فاینانس شده و باید در قسط‌های متوالی 6 ماهه بازپرداخت شود. (هرسال 2 قسط)

نرخ بهره: نرخ بهره قابل‌اعمال برای اعتبارات صادراتی به طبقه‌بندی کشور خریدار بستگی دارد. کشورهای خریدار یا نسبتاً ثروتمند هستند یا نسبتاً فقیر.

دوره اعتبار: حداکثر دوره اعتبار صادراتی به کشورهای نسبتاً ثروتمند تا 5 سال و نسبتاً فقیر تا 10 سال است.

عضو کمیسیون برنامه و بوجه مجلس با اعلام اینکه یک بخشی از دلارها هم مربوط به صندوق توسعه ملی است ،افزود:بخشی دیگر از این دلارها از آن صندوق توسعه ملی بوده است ،در حقیقت دولت سهم این صندوق را وقتی داده آن سهم به صورت ارزی بوده است به هر بخشی از درآمدهای مربوط به فروش نفت سهم این صندوق است که در آن زمان بانک مرکزی آمده است معادل این مقدار ارز را به صورت کاغذی برای صندوق توسعه ملی درنظر گرفته است که اینها در آن موقع برای این صندوق در دسترس نبوده بنابراین اکنون از این دلارهایی که قرار است آزاد شود باید سهمی که برای آن در نظر گرفته شده است را پس بدهند که این می‌تواند برای وام گیرندگان ارزی صندوق توسعه ملی ال سی خارجی باز کند یعنی این ارزها برای صندوق توسعه ملی قابل دسترس است و باید برای تامین مالی پروژه‌های غیر دولتی قابل استفاده است ولی دولت نمی‌تواند از آنها استفاده کند.  غلامعلی کامیاب با تأکید بر تفاوت دو مفهوم «ذخاير ارزي» با «دارايي‌هاي ارزي» گفت: منابع بانک مرکزي که با اجراي برنامه جامع اقدام مشترک آزاد می‌شود و قابل استفاده خواهد شد، بالغ بر 23 ميليارد دلار است.وی ادامه داد: 6 ميليارد دلار هم از منابع بلوکه شده دولت که وجوه حاصل از صادرات نفت است، آزاد می‌شود و به حساب بانک مرکزي واريز خواهد شد. به اين ترتيب وجوه آزاد شده و قابل دسترسي بالغ بر 29 ميليارد خواهد شد.

معاون ارزی بانک مرکزی در ادامه گفت: به اين رقم 22,4 ميليارد دلار وثیقه در چين برای تأمين مالي پروژه‌ها، حدود 24.5 ميليارد دلار سپرده‌گذاری انجام شده نزد شرکت‌ زيرمجموعه وزارت نفت (این مبلغ صرف پروژه‌هاي نفتي شده است اما اکنون توانايي بازپرداخت ندارند و در قانون بودجه سال جاري 2 سال امهال گرفته‌اند)، حدود 10 ميليارد دلار سپرده نزد بانک‌هاي ايراني (این مبلغ به موجب قوانين و مصوبات مراجع مختلف مصرف شده و قابليت بازيافت آن‌ها محل ترديد است)، 3,7 ميليارد دلار اوراق قرضه مسدودي ناشي از حکم دادگاه و همچنين وجوهي که در اختيار بوده، اضافه می‌شود و به این ترتیب موضوع روشن خواهد شد.عضو هیأت عامل بانک مرکزی افزود: باید به این نکته هم توجه داشت که نوسان نرخ برابري دلار در مقابل ساير اسعار، عامل مهم و تأثيرگذاری بر محاسبه مجموع ارزش ذخاير است. وی ادامه داد: ذخاير ارزي ما به دلار نيست و در قالب سایر ارزها نگهداری می‌شود. دلار در طول سال گذشته و امسال در مقابل اکثر اسعار مطرح دنيا تقويت شده است. به طور مثال در قابل يورو 18 درصد،ین ژاپن 22درصد، وون کره 1درصد، روپيه هند 5 درصد و یوان چین 1.4درصد تقويت شده است. نتيجه اين تقويت، کاهش ارزش ذخايري است که به ارزهاي غير از دلار نگهداري شده‌اند.

کامیاب با اشاره به اینکه ایران در حال حاضر قابليت جذب 150 ميليارد دلار سرمایه خارجی را دارد، گفت: راهبرد ما جذب سرمايه‌گذاري و اعتبارات خارجي اعم از کوتاه‌مدت، ميان مدت و بلند مدت است. به همین خاطر نیز در تلاش هستیم شرايط لازم براي دريافت اعتبارات ميان‌مدت و بلند مدت نيز در حداقل زمان ممکن فراهم شود. وی افزود: ساز و کارهای مختلفي براي سرمايه‌گذاري وجود دارد. معمولاً سرمايه‌گذار همه سرمايه لازم را در اختيار ندارد و بخشی از سرمايه را از بانک‌ها، موسسات مالي و سرمايه‌گذاران خرد در بازارهاي مالي جمع مي‌کند. بازپرداخت منابع نيز از محل عوايد و بازدهي طرح تامين مي‌شود.

معاون ارزی بانک مرکزی در تشریح اولویت‌های این بانک در حوزه تأمین مالی گفت: راه‌اندازي واحدهاي توليدي از اولويت‌هاي اول بانک مرکزي است به همین خاطر تامين مواد اوليه، ملزومات و قطعات مورد نياز آنها از طريق گشايش اعتبارات اسنادي يوزانس و همچنين تامين خطوط اعتباري کوتاه مدت که در گذشته مرسوم بوده است، احيا خواهد شد. چنانچه حتي قبل از حصول توافق نیز گشايش اعتبارات اسنادي يوزانس در چارچوب شرايط موجود مجاز بود و طبیعتا با رفع تحريم‌ها با شرايط مناسب‌تري انجام می‌شود. وی گفت: بانک مرکزي درصدد است ضمن برقراري کارگزاري با بانک‌هاي بين‌المللي و ارتقاي سطح روابط بانکي و استانداردهاي حاکم بر بانک‌هاي داخلي، شرايط لازم را براي تعاملات مالي، پولي و اعتباري با بانک‌های خارجي فراهم کند و حجم اعتبارات دريافتي را به سطح بالاتر از گذشته برساند.

هادی سالگی / آرمان

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کوکی: 1394/5/111:25:13،
169
14

خخخخخخخخخخ.............
مگر اینکه آمریکا به ما واقعیت رو بگه.....
وگرنه خودشون که تا اینجا یک سومه مبلغ بلوکه شده رو دروغ گفتن....
واسم خیلی جالبه...مردم رو اصلا حساب نمیکنن....
sorena: 1394/5/112:25:18،
155
19
پولامون همون دست آمریکا باشه جاش امنتره.
اسی منیا: 1394/5/112:28:17،
21
87
درست دارایی بلوکه شده 140 یا 150 ملیارد دلار...اما همه این پول قابل واریز نقدی به خزانه نیست...نیاز نیست ریاضی دان یا اقتصاد دان باشی...پولی که فایناس شده تو چین دیگه برنمی گرده نقدی...پولی که معادل ریالش چاپ شده دیگه نقدی برنمی گرده...پولی که متعلق به شرکت های زیر مجموعه نفت هست تا 2 سال آینده برنمی گرده طبق دستورالعمل دولت در بودجه...در حال حاضر 29 ملیاردش قابل واریز هست و مابقی نیاز به زمان داره تا مشخص بشه چقدرش قابل واریز نقدی هست و چقدرش رو فقط میشه به عنوان ضمانت و یوزانس و...استفاده کرد...یه ذره تحقیق و جستجو و تعمل و تفکر بد نیست...
پویا: 1394/5/112:43:02،
77
10
کار را بجایی رساندند که الان آرزو می کنیم ای کاش توافق نشه. این برای ملت بهتره.
نسل دود شده: 1394/5/113:43:51،
66
15
بــه یـــزدان کــــــه گر ما خرد داشتیم --- کجا این سرانجام بد داشتیم
ناشناس: 1394/5/116:56:12،
43
15
یعنی یقین دارم اگر طرف ما توی این ماجرا آمریکا نبود، عمرا نمی ذاشتن بفهمیم بالاخره چقدر پول ایران بلوکه شده. بمیرم ما چقدر شفاف و راستگو هستیم. تازه آمریکاییها راستش رو گفتن و دست مدیریت وطنی رو شده شروع کردن باز دروغ بافی برای لاپوشانی دروغ قبلی. نمی شد بگین رقمش ۱۵۰ میلیارد دلاره وبعد ارقام بدهی و ....... رو ازش کم می کردین، جالبه اونوقت ما به آمریکا میگیم شیطان بزرگ!!!!!!!!!!
حسن: 1394/5/117:55:34،
40
24
هه
فکر کن اگه جناب اوباما مبلغش رو نمیگفت،... اینا یه چیزی بدهکارمون هم میکردن!.......... چند وقت دیگه باید 40درصد مالیات میدادیم تا مبالغی که به دلیل تحریم از سوریه و لبنان و یمن و عراق و.... قرض گرفته بودیم پس بدیم!!!!!!!
رولان: 1394/5/210:41:33،
19
23
سر این دلارا جنگ داخلی میشه
جناب خان: 1394/5/111:26:01،
82
14
خیلی خیلی جالبه !!! یعنی همین هایی که ادعای منافع ملی میکنند رو ببینید !!!! اکباما فک کنم با انصاف تره از مجلسی ها !! اونا میگن بالای 100 میلیارد دلاره مجلسی ها میگن نننننننننه 22 میلیارده !!!! از ماست که برماست
مهرداد: 1394/5/111:26:38،
64
16
بخدا ابروریزیه هنوز پول رو به ما ندادن بعضیها پیش خور کردن ، اونها میگن پول شما اینقدره اقایون قیول ندارن البته حق هم دارن دلالی خرج داره
mahyar: 1394/5/111:27:21،
50
18
خدا میدونه کی هاپولیش میکنه.نوش جونش.هرکه قدرتش بیش دلارش بیشتر.
کارمند: 1394/5/113:58:51،
41
18
دوستان،حتما در مورد شرکت نیکو تحقیق کنید ایجا چیزی نمینویسم چون سانسور میشه ولی با شناخت این شرکت خیلی سره نخ ها دستتان میاد .

یا حق
یا هو: 1394/5/111:27:49،
70
9
چرا دلواپسا ن غرب ستیز از دلار های بلوکه شده در چین که در گروی خرید کالاهای چینی است حرفی نمی زنند و اعتراضی نمی کنند؟!
امیدوار: 1394/5/111:31:21،
32
9
آقا آقا,آقا, دعوا سر چیه؟چه فرقی داره این اعداد برای مردم مسئولین باید بدونن که میدونن چقدر پول اونطرف هست چقدر اینطرف , رکود اقتصادی و بیکاری وگرانی اجناس نان و شیر و گوشت اجاره خانه و غیره مهم است که اینها هم درست میشود
حاجی: 1394/5/111:31:23،
24
15
من که حالشو نداشتم بخونم. فقط می دونم مخمون با میخ بیخی طاقه. بیخی طااااق. اصفانی باشی میفهمی چیه
محمد: 1394/5/111:36:50،
52
23
وقتی احمدی نژاد داشت ترکمنچای ارزی با چینی ها امضا می کرد کسی صداش در نمیامد؟؟؟ اون 22 میلیارد که تو چین مونده هیچ وقت قابل برگشت نیست، مگر برای چینیها خرجش کنیم
اچ: 1394/5/117:02:12،
37
20
لعنت خدا بر خاءنین به مردم و مملکت
ارا: 1394/5/111:36:59،
72
17
درسته من حساب كردم 150تقسیم بر 5میشههركدوم 30میلیارد سهم ایران.فلسطین لبنان یمن سوریه
65: 1394/5/111:37:36،
59
15
کسی متوجه شد این 150م دلار چی شد.؟؟من ک نفهمیدم!!!! دلمون الکی ب این دلارا خوش بود ک ظاهرا اینم نوش جان دارید میکنید.. با امارای چرتتون
حسین: 1394/5/111:49:23،
58
15
دلواپسان انگار واسه این چیزا دلواپس نیستن.خیلی باحالین
امير: 1394/5/111:52:34،
26
16
يعني 700000ميليارد تومن خيلي پوله
بنده ی خدا: 1394/5/111:54:32،
36
13
الان میگن اینقدرش قابل استفادست! اونقدرش خرج شده اونجا! اونقدرش رو کادو دادیم و ...
4 سال بعد که یکی دیگه رییس جمهور بشه! میاد میگه: یادتونه اون 150 میلیارد؟! فلان مقدارش و آقای م ز مثثلا!!! برد! اونقدرش رو ن ش مثلا برد و ...!
ملت هم این وسط شدن تماشاچی! هر کی میاد جیبش رو پر میکنه و میره! ما هم فقط جوک و متلک گفتنمون توی فضای مجازی روبراهه!
مسعود: 1394/5/111:55:01،
47
10
از این نمد کلاهی برای ملت دوخته نخواهد شد.
هالو خان: 1394/5/112:01:55،
38
14
جالبه.بانك مركزي خصوصيه و دولتي نيست؟ حتما مي خواهند سرنوشت اين دلارها هم مثل اختلاس سه هزار ميلياردي بشه.مردم را شوت و هالو فرض كردند . از الان جاله هاشو كندن تا دست مردم بهش نرسه و راحت بخورنش بعدش هم فراركنن برن و اعلام كنند دستمان به مختلس نمي رسه و بليس اينتربول هم براي بازداشت مجرم و استرداد اون به كشور همكاري نمي كنه . به همين راحتي . ايا مي دونيد تاخير يكماهه در واريز يارانه هاي ٧٠ ميليون ايراني دقيقا برابر همون سه هزار ميليارد اختلاس شده است؟
کریمی: 1394/5/112:02:18،
14
68
هر کی بخوره بهتره تا خارجیها بخورن !
بترس از خدا: 1394/5/118:16:14،
36
16
برادر چقدر مي خوان بخوردند ايا سير ميشن
بخدا مغولها هم مثل اينا غارت نكردند
بخدا خانه از پاي بس ويران است
حمید رضا: 1394/5/112:12:24،
25
16
نوش جونتون با هم بشنین حداقل اینجا عادلانه تقسیم کنید ما ها هم فکر میکنیم اصلا نبوده .چه فرقی به حال مردم داره.
من: 1394/5/112:16:07،
36
11
ممنون از اوباما که گرا داد مواظب باشید.من حسابها را بستم میدونم چقدر است.
حمید: 1394/5/112:44:34،
32
12
برین جشن بگیرید شاید دلارها پیدا بشه !!!!!!!!!!!!!
کشاورز: 1394/5/112:46:36،
37
8
دعوا نکنید با هم اگه هزارن میلیارد هم باشه یک پاپاسیشم به من و شما نمیرسه من برا این ملت واقعا متاسفم به خدا از عقب افتاده ترین مردم هستیم ما جماعت ایرانی باورش سخته اما عین حقیقته همتون هم میدونید
خنده دار: 1394/5/112:52:06،
38
11
دمشون گرم عجب مشاوری دارن اینا بابا بدهکار داره میگه من به مردم ایران 150میلیارد دلار بدهکارم اینا میگن 27میلیارد اونم ببینیم کی واریز میشه خب بگین باقیش باید بمونه برای آقازادهها
Ma: 1394/5/113:11:51،
35
7
چه 27 تا باشه چه 150 تا برا مردم فرقی داره؟
عمله: 1394/5/113:58:14،
50
20
هند گفته ما بجای دلار فیلم هندی خفن میدیم
بهزاد: 1394/5/114:40:03،
32
14
بابا چقدر چاخان ودروغ اقلا خودتون با هم هماهنگ کنید هر کی یه چاخانی میکنه مگه میشه کل یک نطام ندونه چقدر طلبکاره حتا جمع و تفریقاشونم با هم نمی خونه انقدر واسه خوردن هول شدن نمی دونند چی بگن بابا اقلاا باهم هماهنگی کنید سیف هم شده بهمنی . هرکی رو میزارن سر این کار بیچاره رو بی ابرو میکنن .
کوروش از کانادا: 1394/5/114:42:06،
24
27
ملت عزیز چرا متوجه نمیشوید
مثله اینکه فراموش کردیدکه قیمت $ یکدفه سه برابر شد و دارای مردم رو یکدفه به زیره نصف + تورم 40% !
بله دولت قبلی سه برابر قیمت روز $ بلوکه شده را که از فروش نفت بود به صورت ریالی با زور از بانک مرکزی گرفت و خرج کرد! چجوری؟
(گونی گونی سیبزمینی مجانی - یارانه - اختلاسهای میلیاردی - خرج سوریه و ووو...)
خلاصه خورد و یه اب هم روش!
کوروش از کانادا: 1394/5/117:52:26،
12
22
دوستان من که در پیام قبلی گوفتم
سه برابر تفاوت 150-27=123
رو قبلا دولت احمدی ن ژ به ریال چاپ کرده و خورده (fiat money )و یه اب هم روش همش به هزینه ملت شریف ایران!
اگر میخواید نگران باشید نگران همین 27$ باشید و پول فروش نفت اینده!!!
J: 1394/5/115:19:08،
37
20
من به شخصه اوباما رو خیلی دوست دارم...کاش رابطه با آمریکا خوب میشد تعطیلات عید میرفتم یه سر خونش...خدایی مرد گلی هسته...هرچی هست دروغ گوووو نیست...
پوشاندن: 1394/5/311:29:30،
23
18
من هم همینطور ، البته بوش پسر رو هم دوست دارم.میدونی چرا؟
چون یادم هست زمانی که رئیس جمهور بود اقرار کرد و گفت من انکار نمی کنم که در دوره جوانی لشتباهاتی داشته ام، از جمله اینکه مشروب خورده ام!!
ببنید ، این جناب بوش آمریکایی ، اقرار به انجام عملی می کنه که اصلا در آنجا اهمیتی نداره بخورند یا نخورند.

اما انصافاً کدامیک از مسئولان (سرزمین امام زمان ما)!! اقرار به اشتباه خود می کنه؟

بله اوباما و بوش (در بلاد کفر) لااقل هر کدام یک راستگویی از خودشون بجا گذاشتند اما مسئولین (دروغگوی)ما چطور؟!
ashkan: 1394/5/116:01:31،
36
17
امریکا پولا دسته خودت باشه جاش بهتره تا این که بیاد اینجا تو سفره یه عده پخش شه
سهیل: 1394/5/117:03:59،
27
20
سهلووووممممممممممممم
آقا من این حرفا حالیم نیس
حالا چه 27 هزار میلیارد دلار ، چه 150 تا
>> تقسیم کنید ، پول یه نفر رو حساب کنید > پول منو بریزید به کارت م لازم دارم
شماره کارت : 6278-09881-****-***
منتظرماااااااااا
نیما: 1394/5/303:21:27،
19
19
این پول ها همونجا بمونه بهتره.
م: 1394/5/311:02:05،
16
18
رقم اعلام شده دولت صحیح است.اگر سهم کشورهای دوست منطقه و بدهکاریهای آنها را در مدت چند سال تحریم حساب کنیم می بینیم پولی که به دست دولت میرسد تا در کلیه زمینه ها هزینه کند همین است . لازم به ذکر است که دولت در این چند سال آنقدر بدهی بار اورده که احتمالا این پول صرف بدهیهایش خواهد شد و در نتیجه اش نخورده و دهن سوخته برای ملت.
زبان سرخ: 1394/5/314:25:04،
16
17
کوروش کبیر:گفته خدایا مملکت منو از دروغ حفظ کن ،حالا آقایون چقدر حرف راست میگن خدا میدونه اصلا تقصیر خودمون شدیم عروسک خیمه شب بازی هر چی میخوان درقالب دروغ به خوردمون میدن ماها هم که .......

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما