کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گوشی‌های اپل در ایران ارزان می‌شوند؟

کدخبر:۱۳۸۷۵چهارشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۴:۲۰۵۳۸۳ بازدید

ایجاد نمایندگی انحصاری اپل در ایران موضوعی است که طی روزهای گذشته دوباره مطرح شده و حساسیت قابل توجهی در میان علاقه‌مندان این برند ...

ایجاد نمایندگی انحصاری اپل در ایران موضوعی است که طی روزهای گذشته دوباره مطرح شده و حساسیت قابل توجهی در میان علاقه‌مندان این برند داشته است. با این حال این سوال وجود دارد که راه‌اندازی نمایندگی رسمی محصولات اپل چه تاثیری برای کاربران ایرانی خواهد داشت؟

پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران طی سال‌های گذشته همواره برخی شرکت‌های خارجی و به ویژه آمریکایی برای فعالیت در ایران دچار محدودیت‌های متعددی بوده‌اند. با این حال بازار 70 میلیونی ایران نیز جذابیت‌های خاص خود را برای این شرکت‌ها داشته و موجب می‌شود آنها نتوانند به راحتی عطای این بازار را به لقایش ببخشند. اما به تازگی به دنبال تغییراتی که پس از توافقات اخیر هسته‌ای صورت گرفته هر روزه شاهدیم که نام یکی از این شرکت‌ها به عنوان شرکتی که قصد فعالیت جدی‌تر در ایران دارد مطرح می‌شود.

در این میان از جمله شرکت‌هایی که طی روزهای گذشته اخباری درباره آن مطرح شده، شرکت اپل است که عنوان شده این شرکت در تلاش است تا نمایندگی انحصاری خود را در ایران داشته باشد.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز به تازگی در گزارش‌های خود از مذاکرات شرکت‌هایی مانند اپل و جنرال الکتریک با کانال‌های مختلف توزیع محصولات خود در ایران خبر داده است.

البته این اطلاعات در همین حد محدود مانده و نکته قطعی و مشخصی در این خصوص ارائه نشده اما به هر حال گمانه‌زنی‌ها برای ایجاد نمایندگی رسمی اپل در ایران ادامه دارد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که پیش از این در موارد متعددی برخی شرکت‌های ایرانی اینگونه مدعی شده بودند که به عنوان نمایندگی اپل در ایران در حال فعالیت هستند؛ موضوعی که هیچگاه به طور رسمی تایید نشد.

با این وجود همچنان دسترسی کاربران ایرانی به این برند مطرح مهیا بوده و محصولات اپل در بازار ایران به راحتی به فروش می‌رسد، اما با طرح این موضوع که قرار است این شرکت آمریکایی در ایران نمایندگی رسمی خود را داشته باشد، برخی گمان می‌کنند قیمت محصولات اپل در ایران کاهشی قابل توجه خواهد داشت؛ موضوعی که رییس انجمن فروشندگان سیم کارت، گوشی و تجهیزات جانبی آن را تکذیب می‌کند.

افشار فروتن در گفت‌وگو با ایسنا در این باره اظهار می‌کند: "با تغییراتی که در مباحث تحریم‌ها ایجاد شده قطعا برخی شرکت‌ها به دنبال آن هستند که از این بازار پرجمعیت به عنوان بازار هدف استفاده کنند و شرکت اپل هم می‌تواند چنین هدفی داشته باشد."

وی ادامه می‌دهد: "البته زمانی که مطرح می شود این شرکت‌ها به دنبال داشتن نمایندگی انحصاری در ایران هستند ممکن است برخی شرکت‌های ایرانی با انگیزه‌های مختلف در این حیطه ورود کنند اما نکته‌ای که همه ما می‌دانیم آن است که اکنون حتی گوشی‌های مختلفی که به شکل قاچاق وارد می‌شوند در نهایت سودشان به جیب شرکت تولیدکننده خواهد رسید و آنچه پس از این می‌تواند ورود نمایندگی رسمی این شرکت به ایران را توجیه‌پذیر کند بحث ایجاد مرکز خدمات پس از فروش است که در این حوزه هم بخش قابل توجهی از مباحث مالی به شرکت مربوطه برمی‌گردد."

فروتن معتقد است که ایجاد نمایندگی اپل در ایران در نهایت منجر به افزایش قیمت محصولات ان خواهد شد: " در صورت ایجاد نمایندگی اپل و فعالیت آن در ایران، اگر حتی مواردی مانند تغییر نرخ ارز را هم در نظر نگیریم قطعا چنین روندی موجب افزایش قیمت محصول خواهد شد. زیرا اگر قرار باشد یک گوشی از طریق نمایندگی و مبادی رسمی وارد شود لازم است تعرفه‌های گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شود که همین موضوع می‌تواند در نهایت باعث افزایش هزینه‌های محصول برای کاربر نهایی خواهد شد."

وی می‌افزاید: "عده‌ای که همواره به دنبال اصالت گوشی هستند معمولا سعی دارند کالاهایی با گارانتی خریداری کنند که به هر حال مواردی مانند گارانتی یا ورود جنس از طریق مبادی رسمی هزینه‌های تمام شده آن را به شکل قابل توجهی بالا می‌برد، چراکه برای ورود قانونی یک گوشی حدود 10 درصد تعرفه گمرکی پرداخت می شود و در کنار آن بحث مالیات بر ارزش افزوده نیز وجود دارد. حال در نظر بگیریم به عنوان مثال شما بخواهید یک گوشی با قیمت دو میلیون تومان را با چنین شرایطی خریداری کنید. طبیعی است که حدود 300 تا 400 هزار تومان روی قیمت تمام شده این گوشی اضافه خواهد شد. حال اگر ما حتی نصف این مبلغ را هم در نظر بگیریم حداقل 100 تا 200 هزار تومان در یک گوشی دو میلیون تومانی اختلاف قیمت میان نمونه قاچاق و رسمی وجود خواهد داشت. بر همین اساس است که طی سال‌های گذشته ما همواره تلاش کردیم که تعرفه‌های گمرکی کاهش پیدا کرده و شرایطی فراهم شود که بحث علاقه‌مندی به تامین کالای قاچاق کاهش پیدا کند. "

رییس انجمن فروشندگان سیم کارت، گوشی و لوازم جانبی درباره محسنات این اتفاق هم به بیشتر شدن اطمینان کاربران اشاره کرده و می‌افزاید: "اکنون نگرانی‌های بسیاری وجود دارد که آیا محصولی که خریداری می‌شود تقلبی، قاچاق، باز نشده و سالم است و بعدها امکان دسترسی به قطعات آن به راحتی وجود دارد یا خیر که با ایجاد نمایندگی انحصاری شرکتها این نوع نگرانی‌ها نیز برطرف خواهد شد."

وی در پایان خاطرنشان می‌کند که تاکنون هیچگاه شرکت اپل در ایران نمایندگی خاص خود را نداشته و همواره ادعاهایی که در این زمینه صورت گرفته مستند نبوده است.


بازار سیاه خدمات اپل در ایران

سیدمهدی میرمهدی - رییس اتحادیه فناوران رایانه - نیز در گفت‌وگو با ایسنا به بررسی این موضوع پرداخته و اظهار می‌کند:‌ "در اتحادیه ما که مسوولیت رسیدگی به مواردی به غیر از موبایل را بر عهده دارد، طی سال‌های گذشته همواره پرونده‌های مختلفی در این زمینه مورد بررسی قرار گرفته و شرکت‌های مختلفی که مدعی بوده‌اند نمایندگی اپل در ایران را بر عهده دارند مورد بررسی قرار گرفته‌اند، اما در تمام این موارد هیچگاه چنین ادعایی ثابت نشده است. به هر حال اگر قرار باشد شرکت اپل دارای نماینده در ایران باشد برای آن APPLE ID طراحی کرده و اسم آن نمایندگی را نیز در فهرست کشورهایی که محصولات خود را ارائه می‌کند ذکر می‌کند، اما در مورد ایران چنین اتفاقی تاکنون رخ نداده است."

وی همچنین اظهار می‌کند: "حال با توجه به تغییراتی که به واسطه توافق‌های صورت گرفته ایجاد شده امیدواری‌هایی وجود دارد که این اتفاق رخ دهد تا مردم بتوانند از تمام خدمات این شرکت بهره‌مند شوند. البته تاکنون هیچ کسی مدرکی دال بر در اختیار داشتن نمایندگی رسمی اپل در ایران ارائه نکرده و مواردی هم که در این خصوص مطرح شده در حد ادعا باقی مانده است اما جای تاسف دارد که در ایران هیچگاه اصول بین‌المللی رعایت نشده و خدمات پس از فروش و مواردی مانند این به طور واقعی در اختیار کاربر قرار نمی‌گیرد."

میرمهدی ادامه می‌دهد: "در اکثر نقاط دنیا مرسوم است وقتی شما از یک برند خاص خرید می‌کنید خدمات مختلف آن شامل حال شما خواهد شد اما در ایران برای جذب سود بیشتر معمولا این اتفاق رخ نمی‌دهد. در چنین شرایطی حتی اگر تحریم‌ها هم برداشته شود، بعید به نظر می‌رسد اتفاق متفاوتی رخ دهد چرا که حتی برداشته شدن تحریم‌ها هم تاثیری در کالاهای فناوری محور نخواهد داشت. طی این سالها‌ همواره این محصولات در ایران ارائه شده اما معمولا واردکنندگان آن علاقه داشته‌اند که در ارائه خدمات هم صرفه‌جویی کنند تا سود بیشتری داشته باشند."

رییس اتحادیه فناوران رایانه می‌افزاید: "در چنین شرایطی تنها به این شرط ورود اپل به ایران برای کاربران مثمرثمر خواهد بود که خود این شرکت به طور مستقیم نسبت به راه‌اندازی نمایندگی اقدام کند، چرا که در غیر این صورت شرکت‌های ایرانی معمولا برای کسب سود بیشتر در ارائه خدمات کوتاهی خواهند کرد و به همین دلیل نباید انتظار نداشته باشیم خدماتی که در سایر کشورهای دنیا توسط این شرکت‌ ارائه می‌شود در ایران هم ارائه شود."

وی ادامه می‌دهد: "اکنون متاسفانه حتی در پاساژ علاءالدین عده‌ای از فروشندگان از APPLE ID خود استفاده می‌کنند و چنانچه گوشی فردی دچار مشکل شود مبالغ بالایی را دریافت کرده تا مشکل را برطرف کنند لذا ما امیدواریم خود این شرکت‌های مادر خدماتی به ایران ورود کرده و خدمات خود را عرضه کنند، چرا که اگر قرار باشد کار به این شکل پیش رود قطعا قیمت تمام شده و خدمات ارائه شده برای کاربر بهتر خواهد بود اما اگر قرار باشد شرکت‌های ایرانی به این عرصه ورود کنند ممکن است اتفاق دیگری رخ دهد."

میرمهدی در پایان متذکر می‌شود: "اکنون در کشورهای مختلف دنیا قیمت یک محصول شرکت اپل تقریبا یکسان است و اگر به طور مثال یک گوشی اپل در آمریکا 100 دلار قیمت داشته باشد در آفریقا هم حدود 100 دلار است اما متاسفانه در ایران چنین محصولی به بهانه‌هایی مانند تحریم‌ها به عنوان مثال بالغ بر 150 دلار به فروش می‌رسد و گارانتی آن مشکلات متعدد دارد. به همین دلیل قطعا ورود نمایندگی رسمی اپل به ایران می‌تواند برای کاربران از نظر قیمت و خدمات ارائه شده منافع متعددی را به دنبال داشته باشد."

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کارمند: 1394/4/3110:48:16،
35
36
متاسفانه آقای فروتن بارها این نظرات کارشناسی جالبش را که باعث نشاط روح می شود بارها تکرار کرده است .
آقای فروتن ، اطلا به این توجه نداره که گوشیی که الان توی بازار 2000000تومان فروش میره ، حداقل از سه مرحله دلالی رد شده و چیزی حدود 40 درصد به قیمت اصلیش اضافه شده ، حتی اگر قاچاق و بدون تعرفه وارد شده باشد . فرض کنیم اپل همین میزان گمرکی و تعرفه های خاص پرداخت کند ، در بدترین شرایط قیمت گوشی ثابت می مانه
ایشون احتمالا کارشناس دلالی هستند
محمد: 1394/4/3111:23:44،
48
35
من با نظر شما مخالفم. به عنوان مثال الان گوشی ایفون اپل با قیمت 850 دلار در امریکا ، در ایران به قیمت 2900000 تومان به فروش میرسد. یعنی فقط با 5 درصد سود !!!
این کجاش 40 درصد اضافه داره ؟ حالا اگه نمایندگی بیاد این قیمت حداقل به 3300000 تومان میرسه.
فروشنده گوشی: 1394/4/3111:49:17،
34
24
کارمند جان! اصلی ترین مشکل تو مملکت ما اینکه هممون راجع به همه چی یپا واسه خودمون کارشناسیم !!!
این عدد (40% دلالی گوشی به قیمت اصلیش اضافه میکنه) از کجا آوردی؟؟
برای نمونه قیمت آیفون 6 مدل 16 گیگ تو نمایندگی های اپل 649 دلاره.
واسه وارد کننده عمده این قیمت بسته به تعداد خریدش حدود 625 دلاره.
با توجه به دلار 3200 و هزینه واردات (قاچاق) هر دستگاه 40-50 هزار تومان و قیمت این گوشی که تو بازار 2200 هستش حساب کن چند درصد سود وارد کننده و به قول شما 4 تا دلال بعدش هست؟؟
اگه بزنی تو ماشین حساب میبینی عددی که گوشی از در کارخونه می رسه دست مصرف کننده با سودی کمتر از 7% هستش که از این عدد خواب سرمایه حدود 1 ماه وارد کننده هم باید در نظر گرفته بشه.
لطفآ یاد بگیریم راجع به هر چیز نظر ندیم...
علی S: 1394/4/3112:07:36،
35
17
ماکه یه سونی رو به هزار قسط و بدبختی خریدیم به من یکی که مربوط نی !!!!
یاران یارانه ای نمیخواهم: 1394/4/3112:15:41،
18
20
محمد جان شما قیمت رو احتمالا از سایت gsmarena میبینی که قیمت های هنگام ورود محصول به بازاره ولی قیمت های تخفیفی سایتهای بزرگ خود آمریکا رو میتونی ببینی و بدونی که خیلی قیمت معادل ریالیش کمتر از ایرانه ضمن اینکه اینها باید با ارز مبادله ای محاسبه شوند که در آینده مثلا قراره تک نرخی بشه.البته جالبه که در راستای تک نرخی کردن ارز فقط دلار دولتی بالا میره و دلار آزاد پایین نمیاد..
اگر به این کارشناس نماهای بعضا مواجب بگیر اجازه بدی کم کم برات استدلال میکنن که در هر صورت همه چیز گران میشه و مردم به هیچ طریقی نباید منتظر ارزونی باشند..
علی 12: 1394/4/3112:27:47،
28
24
قیمت هایی که شما عزیزان میگید که 650 دلار یا 850 دلار و در آمریکا:
این قیمت، قیمت گوشی به همراه مالیات و عوارض و گیفت کارت اولیه و گارانتی جهانی گوشی و هزینه اولیه استفاده از آیتیونز و هزینه اولیه سرویس های ابری هست.
در ایران این قیمت ها باید از گوشی کسر بشه، که در نهایت قیمت گوشی همون با 40 درصد سود به مردم ارائه میشه.
آخه کی باور میکنه که شما فروشنده های علائدین فقط 5هزار تومن سود بکشید روی قیمت گوشی؟؟؟؟
دلیل: 1394/4/3112:48:20،
15
16
شما یک دلیل محکم تر برای ارزانی کالاهای خارجی بیار

دلار ارزان شده???
تعرفه پایین آمده??????
تازه سیلی از مصرف کنندگان که منتظر جواب مذاکرات بودن و خرید نکردند یکباره بدون هشدار قبلی روانه بازار میشه
حرف های من را به‌ خاطر بسپارید
تاریخ بازار ایران را مطالعه کنید
پیمان: 1394/4/3110:52:19،
60
51
اگه اپل ارزون بشه 100% تو ایران فروشش نصف میشه چون 95% مردم ایران اپل فقط برای گرونیش و کلاسش میخرن.
اسمارت فون: 1394/4/3113:45:16،
25
30
برام خيلي جالبه كه اينهمه مثبت گرفتي خخخخخ
دمه خودتو لايك كنندهات گرم
آرش: 1394/4/3110:55:47،
39
23
گوشي اپل چه بدرد ملت در صحنه ميخوره مردم با اين همه گراني از پس هزينه هاي اوليه زندگي بر نميآيند قيمت بنزين _آب _ برق _ گاز و ماليات و هزينه هايي كه دولت چند برابر كرده را پايين بياوريد گوشي اپل و امثال آن پيشكش
اسمارت فون: 1394/4/3113:43:08،
25
23
حرف شما درست ولي طرز فكرت غلط
زنده نمون ، زندگي كن
رضا: 1394/4/3114:17:18،
18
31
قیمت واقعی آیفون 6- 450 دلار است چیزی معادل 1500000t
نیما: 1394/5/103:21:51،
17
14
پس رییس اتحادیه و همکارانشون خودشون در جریان هستن که چرا تو مملکت قاچاق می شه! خودتون گمرک سنگین به کالا می بندین خودتونم می خواین جلوی قاچاق رو بگیرین!
پس حالا که می دمنین گمرکی های عجیب غریب بستن به اجناس واردات قانونیش رو با مشکل مواجه می کنه خوب بردارید این گمرک لعنتی رو.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما