کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نوسان‌گیری ارزی با ماساژ اخبار

کدخبر:۱۳۸۶۳چهارشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۵:۵۵۲۴۸۶ بازدید

آخر وقت دوشنبه و ابتدای روز سه‌شنبه معامله‌گران غیررسمی با استفاده از «ماساژ اخبار» نوسان‌گیری کردند. در این دو روز، بازیگران غیررسمی با ...

آخر وقت دوشنبه و ابتدای روز سه‌شنبه معامله‌گران غیررسمی با استفاده از «ماساژ اخبار» نوسان‌گیری کردند. در این دو روز، بازیگران غیررسمی با برجسته‌سازی برخی اخبار سعی کردند فضای بازار را تحت‌تاثیر قرار دهند و قیمت‌ها را همسو با هدف خود جهت دهند.

به گزارش دنیای اقتصاد، آخر وقت دوشنبه با برجسته شدن خبر تصویب قطعنامه شورای امنیت برای لغو تحریم‌های ایران، دلار تا 3220 تومان کاهش یافت. اما معامله‌گران با بازگشایی بازار در روز سه‌شنبه با استفاده از اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی که پیش از خبر لغو تحریم‌ها انتشار یافته بود، دلار را به محدوده بالاتر بردند.


قیمت سکه حبابی‌تر شد / ماساژ اخبار در بازار ارز

روز گذشته قیمت دلار تحت‌تاثیر نوسان‌گیری معامله‌گران ارزی با استفاده از ایجاد جو روانی پیرامون برخی اخبار بالا رفت و با 15 تومان رشد به 3255 تومان رسید.یکی از تاکتیک‌هایی که در علوم ارتباطات برای تحت‌تاثیر قرار دادن مخاطب وجود دارد این است که بر اساس هدف تعیین شده، یک تصویر خبری ایجاد شود.

به‌نظر می‌رسد در مقاطعی از روزهای اخیر، بازیگران غیررسمی از این شیوه به‌صورت غریزی در بازار استفاده کرده‌اند. در واقع بازیگران غیررسمی زمانی‌ که می‌خواهند قیمت به محدوده پایین‌تری وارد شود، شروع به برجسته کردن اخبار مثبت می‌کنند و پس از آن کاهش قیمت دلار را واکنشی به اخبار مثبت تلقی می‌کنند. عمل آنها معمولا در ساعات انتهایی روز صورت می‌گیرد؛ پس از این کاهش، معامله‌گران بزرگ در زمان بازگشایی بازار با برجسته کردن برخی اخبار دیگر، تصویر روز گذشته را مخدوش و جو خرید را در بازار ایجاد می‌کنند تا قیمت در مسیر افزایشی قرار بگیرد و «کف گیری» ممکن شود. 

به گفته فعالان، پایین آمدن قیمت دلار تا رقم 3320 تومان تحت‌تاثیر خبر تصویب قطعنامه شورای امنیت برای لغو تحریم‌های ایران بود، این در حالی است که صبح روز بعد خبر اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی توسط معامله‌گران برجسته شد تا دلار جهت قیمتی خود را تغییر دهد و نوسان‌گیری معامله‌گران بزرگ عملا صورت بگیرد. ایجاد جو روانی پیرامون اظهارات رئیس‌کل در حالی صورت گرفت که این سخنان قبل   خبر قطعنامه انتشار یافته بود. در چهارمین روز هفته، قیمت سکه نیز از افزایش دلار تاثیر گرفت تا به کاهش بهای طلای جهانی کم محلی کند.

 روز سه‌شنبه، قیمت سکه تمام بهار آزادی 4 هزار تومان بالا رفت و به عدد 869 هزار تومان رسید. افزایش بی‌توجهی به کاهش اونس حبابی‌تر شدن قیمت سکه را رقم زد. چند روزی است که بازار ارز تهران تحت‌تاثیر معاملات بامدادی یا آخر شب روز پیشین قرار دارد. دیگر مانند گذشته، اکثر معاملات از ساعت 11 آغاز نمی‌شود و معامله‌گران غیررسمی با خرید و فروش‌های ساعات انتهایی روز قبل، نرخ روز بعد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. در راستای همین اتفاق، قیمت ابتدایی روز سه‌شنبه تحت‌تاثیر معاملات آخر شب دوشنبه قرار گرفت. به گفته فعالان، پس از انتشار خبر تصویب قطعنامه شورای امنیت برای لغو تحریم‌های ایران، بازیگران غیررسمی شروع به فروش ارز خود کردند و حجم ارز موجود در بازار زیاد شد؛ اکثر این فروش‌ها در ساعات انتهایی روز دوشنبه که مراکز رسمی فروش تعطیل بودند، صورت گرفت. 

معاملات انتهای روز در بازار به معاملات پشت خطی معروف هستند و از طریق فضای مجازی به دیگر بازیگران غیررسمی اطلاع‌رسانی می‌شوند. فروش ارز تحت‌تاثیر خبر قطعنامه موجب شد که تا آخر شب دوشنبه قیمت دلار در بازار غیررسمی به 3220 تومان برسد، عاملی که موجب شد مراکز رسمی معاملات ارزی یعنی صرافی‌ها نرخ فروش ابتدای روز سه‌شنبه خود را 3230 تومان اعلام کنند، رقمی که 10 تومان کمتر از قیمت بسته شده روز دوشنبه این بازیگران بود. پس از این افت ابتدایی، معامله‌گران بزرگ بار دیگر وارد بازار شدند و با خریدهای ارزی خود سمت تقاضا را تقویت کردند.

این معامله‌گران که در روز دوشنبه با برجسته کردن خبر قطعنامه موجب شده بودند، قیمت تا 3320 تومان پایین بیاید، در روز سه‌شنبه سعی کردند با برجسته کردن اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی مبنی بر برگشت قیمتی دلار، تصویر مثبت روز دوشنبه را مخدوش و بازار را به سمت و سوی دیگری هدایت کنند.  خریدهای ارزی معامله‌گران غیررسمی در روز سه‌شنبه موجب شد حجم ارز نقدی موجود در بازار کاهش یابد و قیمت در راستای افزایشی قرار گیرد.

 تلاش‌های این گروه موجب شد قیمت در روز سه‌شنبه در بازار غیررسمی تا 3242 تومان بالا برود. با افزایش قیمت دلار در میدان رو‌به‌روی پاساژ افشار، قیمت مراکز رسمی فروش نیز بالا رفت و رقم 3255 تومان بر تابلوی صرافی‌ها ثبت شد، رقمی که 15 تومان بالاتر از قیمت بسته شده روز دوشنبه بود. روز گذشته بهای سکه از افزایش جزیی 4/ 0 درصدی دلار تاثیر گرفت و به کاهش بیشتر اونس توجهی نشان نداد، عاملی که موجب شد حباب قیمتی این کالای گران‌بها بیشتر شود. سه‌شنبه ارزش ذاتی سکه 852 هزار تومان بود و اختلافی 17 هزار تومانی با نرخ بازار داشت. 

 
بلیط هواپیمادیدگاه ها

دلال: 1394/4/3102:00:06،
33
17
مرگ بردلال.من خودم دلارفروشم.ولي ديگه بدم اومده ازاين كار.كارخيلي كثيفيه.كارمون اين شده كه سرهم ديگه وسرمردم كلاه بزاريم.پولمون هم بركتي نداره.
اسی منیا: 1394/4/3110:22:08،
9
11
دلیل اصلی برنامه دولت برای پیشبرد کشور به سوی تولید و صادرات و کاهش هر چه بیشتر واردات کالاهای غیر ضروری هست...مطمین باش دلال کاری نمی تونه بکنه این برنامه ریزی دولت هست که نمیخواد صادرات ضرر کنه و وارد کنندگان بنجیل های خارجی سود...برناه خیلی خوبی هست فقط باید تورم رو کنترل کنه و صفرهای واحد پولی رو حذف کنه تا پول ارزش پیدا کنه...
اسی منیا: 1394/4/3110:24:21،
11
9
دلیل اصلی برنامه دولت برای پیشبرد کشور به سوی تولید و صادرات و کاهش هر چه بیشتر واردات کالاهای غیر ضروری هست...مطمین باش دلال کاری نمی تونه بکنه این برنامه ریزی دولت هست که نمیخواد صادرات ضرر کنه و وارد کنندگان بنجیل های خارجی سود...برناه خیلی خوبی هست فقط باید تورم رو کنترل کنه و صفرهای واحد پولی رو حذف کنه تا پول ارزش پیدا کنه...
قلی: 1394/4/3103:32:27،
17
11
دستشون درد نکنه نوسان گیریم میکنن، واقعا مچکریم!
همه سر کاریم!
ایرانی با عشق: 1394/4/3104:53:36،
21
9
اقتصاد ممکلتی که تحت تاثیره چند تا دلال به اصطلاح غیر رسمی قرار بگیره، کاملا مریضه و نیاز به مداوا داره!
مسعود: 1394/4/3109:43:41،
16
13
ساده نباشید این دلال ها خود بانک مرکزی خودشون نوسان میدن
زال الدین: 1394/4/3106:21:09،
11
7
به نظر من به جز موارد ذکر شده در تحلیل صورت گرفته عوامل بسیار مهمتری هم وجود دارد.
سپهر: 1394/4/3107:13:31،
23
6
من که نفهمیدم این ایران جیب چی نوشته!! ولی یه چیزی رو خوب فهمیدم اونم اینه که مردم خرید 3 چیز رو باید تحریم کنن:
1- دلار
2-ماشین نو تولید داخل
3- سکه ی طلا
م-کیان: 1394/4/3107:15:49،
26
9
تمام این دلالانی که میفرماید گماشتگان بانک مرکزی میباشند که هیچ تمایلی به پایین امدن نرخ دلار ندارند همانند روز توافق که قیمت دلار تا ۳۱۸۰ افت راتجربه کرد که بادستوربانک مرکزی وخرید غلامانش به یکبار برخلاف نظرات تمامی کارشناسان مبنی بر نزولی بودن نرخ دلار افزایش ۶۰تومانی را تجربه کرد وروز بعد هم تا ۳۲۸۰ افزایش یافت اینها همه بازی بانک مرکزیست که با این کار کسری بودجه دولت را جبران میکند
سینا: 1394/4/3107:16:24،
23
14
تمامی مشکلات از بانک مرکزی است که قرار بود دلار رسمی را2850 تومان نگه دارد ولی الان دلار 2950 تومان را هم رد کردهاست
ایران : 1394/4/3109:14:52،
14
13
بر خلاف دنیا حرکت میکنیم چون عده ای خاص ضرر نکنن
سدید: 1394/4/3111:11:14،
10
9
دوستان ممکنه یک نفر به من راهنمایی بکنه .دلار ارزون میشه یا نه؟
Z: 1394/4/3115:53:15،
16
13
فعلا صبر کن تا تک نرخی بشه!!!!!
ناشناس: 1394/4/3114:19:45،
12
18
دولت وتیم مذاکره هسته ای بااین توافق کاربسیاربزرگی انجام دادند ولی باید بدونند اگر این توافق اثر ملموس خودش رو که یکی از مهمترین هاش پائین آمدن قیمت ارز (یعنی افزایش ارزش پول کشور) ودرکنار آن پائین آمدن قیمت خودرو هستش چون باپائین آمدن این دو ،بقیه مایحتاج عمومی مردم هم ارزان میشه،واقعا اگر توافق نمیشد الان توی همین چند روز قیمت ارز چقدر بود!!!! واقعا علیرغم همه احترامی که برای دکترروحانی وبسیاری ازاعضاء کابینه اش دارم سیاستها وحضور آقایان سیف ونعمت زاده دربدنه دولت که سیاستهایشان ظاهراخلاف وعده های انتخاباتی دکترروحانی هستش برایم بسیار ابهام ایجادکرده وجناب آقای روحانی مطمئن باشدادامه حضور وسیاستهای این آقایان آسیبش راخواهد زد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار