کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کلاهبرداری‌های کلان برخی مکانیک‌ها از خودروداران

کدخبر:۱۳۸۰۷دوشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۵:۳۹۹۰۹۵ بازدید

سوئیچ را می‌چرخانی اما خودرو استارت نمی‌خورد. دوباره و سه باره امتحان می‌کنی و این ماجرا تکرار می‌شود. به اطلاعات جسته و گریخته‌ات مراجعه ...

سوئیچ را می‌چرخانی اما خودرو استارت نمی‌خورد. دوباره و سه باره امتحان می‌کنی و این ماجرا تکرار می‌شود. به اطلاعات جسته و گریخته‌ات مراجعه می‌کنی؛ چراغ‌های چک روشن شده‌اند پس قاعدتا مشکل از باتری نیست، صفحه کلاچ را هم که تازه عوض کرده‌ای، شاید مشکل از سیستم ECU یا کامپیوتر خودرو باشد. حتی اگر مشکل برطرف شود توصیه‌های نگران‌کننده اطرافیان وجود دارد. این‌که به تعمیرکار مراجعه نکنی و گرفتار عواقب و مخارج سنگین‌تر نشوی. این یک سرآغاز ساده است برای دردسری بزرگ! دردسر پاس‌کاری بین تعمیرکاران سودجو و سوءاستفاده از مشتریانی که اطلاعات تخصصی کافی ندارند. این سوءاستفاده که بیشتر شبیه کلاهبرداری‌های برنامه‌ریزی شده و معمول است، در این صنف هر روز رخ می‌دهد و متولی اصلی این صنف هم آن را می‌پذیرد.

«رضا نیک‌آیین» رئیس اتحادیه مکانیسین‌های تهران در این خصوص به روزنامه شهروند می‌گوید:  شکایات از تعمیرکاران خودرو بسیار بالاست و پرونده‌های ١٠ و ٢٠میلیون تومانی کلاهبرداری در این اتحادیه به وفور تشکیل می‌شود.

یک داستان تلخ و واقعی

به تعمیرگاه بزرگی در خیابان آزادی و جنب یکی از نمایندگی‌های ایران‌خودرو مراجعه می‌کنم و می‌گوید باید خودرو را بعد از سرد شدن بررسی کند. دیروقت است و ترجیح می‌دهم فردا دوباره مراجعه کنم. می‌گوید: خودرو را نگه می‌دارد و فردا درباره مشکل تماس می‌گیرد. در تماس بعدی می‌گوید سیلندر خودرو را باز کرده است و ایراد از سرسیلندر خودرو است. هزینه را که می‌پرسم تأکید می‌کند:  با تخفیف ٢‌میلیون تومان می‌شود. باز به همان اطلاعات جسته و گریخته مراجعه می‌کنم و می‌بینم علایمی از وجود مشکل در سرسیلندر مشاهده نمی‌شود. اعتراض که می‌کنم، تک‌تک هزینه‌ها را توجیه می‌کند:  سرسیلندر که به‌کلی خراب شده است و با کف‌تراشی مشکلش حل نمی‌شود بنابراین باید سرسیلندر نو بخرید. اگر بخواهید سرسیلندر نو بخرید هزینه‌تان تا ٣‌میلیون تومان هم می‌رسد ولی سرسیلندر استوک یا کارکرده حدود ٩٠٠‌هزار تا یک‌میلیون تومان می‌شود. میله سوپاپ‌ها هم مشکل دارد و صدا می‌دهد، هزینه تعمیر آنها نیز حدود ٦٠٠‌هزار تومان می‌شود که با دستمزد ٦٠٠‌هزار تومانی تعمیرکار حدود دو‌میلیون و ١٠٠ تا دو‌میلیون و ٢٠٠‌هزار تومان می‌شود. با تخفیف ٢‌میلیون تومان هزینه نهایی تعمیر خودرو می‌شود.اولین راهکاری که به ذهنم می‌رسد این است که اعلام نتیجه را به مشورت با اطرافیان موکول کنم. با چند قطعه‌فروشی تماس می‌گیرم و قیمت‌های متفاوتی می‌شنوم. نتیجه‌ای که به دست می‌آورم این است که قیمت یک سرسیلندر دست دوم پژو ٢٠٦ بین ١٥٠ تا ٣٥٠‌هزار تومان در نوسان است. همین اختلاف فاحش قیمت و تناقض با ادعای فروشنده کافی است متوجه شوی که به دام افتاده‌ای.

زمین گیر کردن خودرو ترفند کلاهبردارها

وقتی مشکل را با تعمیرکار دیگری در میان می‌گذارم بلافاصله می‌گوید:  یکی از شگردهای این دسته از تعمیرکاران این است که در اولین اقدام خودرو  را می‌خوابانند و در اصطلاح مکانیک‌ها «زمینگیر» می‌کنند؛ آنها با این کار دو هدف را دنبال می‌کنند، اول این‌که نتوانید خودرو را برای تعمیر به جای دیگری ببرید مگر این‌که هزینه و زحمت بکسل کردن را متقبل شوید، دوم این‌که در صورت پشیمان شدن از سفارش‌تان، به بهانه باز کردن قطعات یا بستن دوباره آن از مشتری اجرت دریافت کنند و درواقع هزینه‌ای غیرضروری را به او تحمیل کنند. وی ادامه می‌دهد:  این در شرایطی است که بسیاری از عیوب خودرو با توضیحات مشتری قابل تشخیص است و در مرحله تشخیص به ندرت مواردی وجود دارد که نیاز به باز کردن قطعات خودرو باشد. با توصیه این تعمیرکار تصمیم می‌گیرم خودرو را بدون بستن مجدد قطعات تحویل بگیرم و تا تعمیرگاه دیگری بکسل کنم. وقتی تصمیمم را با تعمیرکار اول در میان می‌گذارم می‌گوید هزینه باز کردن موتور ٣٠٠‌هزار تومان می‌شود. با کلی بحث و جدل حاضر می‌شود تنها ١٠٠‌هزار تومان برای باز کردن بدون اجازه قطعات دریافت کند. در حین بحث و جدل مشتری دیگری وارد می‌شود و وقتی می‌شنود که باید ترموستات خودروی ال ٩٠ خود را تعویض کند با شگفتی می‌گوید:  ولی همین ماه قبل یکی دیگر از تعمیرکاران این تعمیرگاه ترموستات خودرو را عوض کرده است! او که خود را رضا بیانی معرفی می‌کند، در توضیح بیشتر به «شهروند» می‌گوید: ماه قبل به خاطر بالا رفتن آمپر آب به همین تعمیرگاه مراجعه کردم و یکی از تعمیرکاران به این بهانه که ترموستات نصب شده روی خودرو ٨٣ درجه است و باید با ترموستات ٧٥ درجه تعویض شود ٨٠‌هزار تومان هزینه دریافت و اعلام کرد ترموستات را عوض کرده است اما مشکل حل نشد و مجبورشدم دوباره مراجعه کنم. وی ادامه می‌دهد:  درحالی‌که به‌تازگی ترموستات خودرو را تعویض کرده‌ دوباره مشکل را در ترموستات می‌بیند.

در مرحله تشخیص نیاز به باز کردن خودرو نیست

در تعمیرگاه دیگری در خیابان قصرالدشت تهران، خودروام را برای بازدید تحویل می‌دهم. مکانیک پس از بازدید خودرو اعلام می‌کند که نیازی به باز کردن سرسیلندر خودرو نبوده است و با چند پرسش ساده می‌شد مشکل را تشخیص داد و تنها در مرحله تعمیر باید قطعه بازشود و نه تشخیص. بعد از بازدید از سرسیلندر اعلام می‌کند که سرسیلندر کاملا سالم است و هیچ نیازی به تعویض ندارد و تنها نیاز مختصری به کف‌تراشی دارد. هزینه کف‌تراشی سرسیلندر را ٥٠٠‌هزار تومان اعلام می‌کند. این در شرایطی است که قیمت یک سرسیلندر دست دوم حداکثر ٣٥٠‌هزار تومان است. از چند تعمیرگاه دیگر هزینه کف‌تراشی سرسیلندر را می‌پرسم و متوجه می‌شوم این کار حداقل با ١٠٠‌هزار تومان و حداکثر با ٤٠٠‌هزار تومان انجام می‌شود. تعمیرکاران می‌گویند قیمت حداکثر برای زمانی است که سرسیلندر دچار مشکل اساسی و نیاز به جوشکاری و آب‌بندی داشته باشد.در تعمیرگاهی در خیابان گلشن جمهوری یکی از مشتریان به‌محض این‌که می‌فهمد خبرنگار هستم به «شهروند» توضیح می‌دهد:  پارسال زمانی که یک تعمیرکار سرسیلندر خودروام را برای کف‌تراشی فرستاد، منافذ آن را برای نصب مجدد تمیز نکرده بود و براده‌های ریز آلومینیوم در روغن موتور ریخته و باعث آسیب شدید به موتور خودرو شد. وی ادامه می‌دهد:  هرچند تعمیرکار زیر بار این موضوع نرفت ولی مشکل را موقع تعویض روغن متوجه شدم آن هم زمانی که کارگر تعویض روغنی ذرات ریز فلز ته‌نشین شده در روغن را روبه‌رویم گرفت و درباره آسیب جدی به موتور هشدار داد.

تعمیرکار نیستند تعویض‌کارند

صاحب تعمیرگاه نیز که فرد سالخورده‌ای است با اشاره به ٥٠‌سال تجربه کارش به «شهروند» می‌گوید:  درحال حاضر برخی مکانیک‌ها تعمیرکار نیستند و تنها تعویض‌کار هستند. آنها بدون هیچ دانشی وارد این کار شده‌اند و براساس ابتدایی‌ترین فرضیات و برای راحت کردن کار خود مشتری را به تعویض قطعه مجبور می‌کنند.وی ادامه می‌دهد:  این درحالی است که در گذشته مکانیک‌ها به‌ندرت حاضر می‌شدند قطعه اصلی و اورجینال خودرو را با قطعات غیراصلی تعویض کنند. آنها تلاش می‌کردند تا حد ممکن قطعات اصلی را تعمیر و دوباره روی خودرو سوار کنند. به این ترتیب هزینه کمتری به مشتری وارد می‌شد و خودرو از لحاظ قطعات اصالت خود را حفظ می‌کرد.وی تأکید می‌کند:  البته در این میان افرادی هم وجود دارند که قطعات اصلی خودرو را با قطعات بی‌کیفیت یا دست دوم تعویض می‌کنند، بنابراین توصیه می‌کنم تا حد امکان و برای تعمیرات کوچک و سبک خودروی‌تان را با تعمیرکار تنها نگذارید.

شگرد مکالمه صوری برای قیمت گرفتن

قیمت کف‌تراشی را که به تعمیرکار می‌گویم با بحث و جدل و چند مکالمه صوری حاضر می‌شود قیمت را کاهش دهد. البته این بماند که در حین یک مکالمه صوری با تراشکار دیگری تلفنش زنگ می‌خورد و متوجه می‌شود دستش برای مشتری رو شده است. سرانجام حاضر می‌شود کار را با ٣٠٠‌هزار تومان انجام بدهد و البته برای خودش دستمزد ٤٠٠‌هزار تومانی در نظر می‌گیرد اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و در تماس بعدی اعلام می‌کند که تسمه تایم خودرو نیز باید عوض شود وگرنه سرسیلندر کج می‌شود و این به معنی بازگشت به پله اول است. می‌گویم تسمه‌تایم را چند ماه پیش تعویض کرده‌ام و می‌دانم بعد از کارکرد ٣٠‌هزار کیلومتر دوباره باید آن را عوض کنم. در جواب می‌گوید:  تسمه تایم مشکل دارد و تعمیرکار قبلی جنس چینی و بی‌کیفیت استفاده کرده است. بی‌اعتمادی ناچارم می‌کند دوباره به تعمیرگاه بروم و تسمه تایم را ببینم! تسمه‌ای سیاه رنگ از بساط قطعات باز شده و روی زمین چیده شده را می‌آورد و جلوی چشمانم می‌گیرد. نوار لاستیکی فرسوده به نظر می‌رسد و من هیچ نمی‌دانم آیا این تسمه تایم خودروی خودم است یا تعمیرکار قبلی هم شیاد بوده است؟ ١٠٠‌هزار تومان دیگر برای خرید و تعویض تسمه تایم می‌گیرد و با تضمین این‌که خودرو را تا چند ساعت دیگر تحویل می‌دهد، مرا راهی خانه می‌کند. یکی- دو ساعت بعد دوباره زنگ می‌زند و می‌گوید: تعمیرکار قبلی روغن ماشین را تخلیه کرده و برای تست خودرو ناچار شده است دوباره روغن موتور جدید در خودرو بریزد که هزینه آن هم ٣٠هزارتومان است. این درحالی است که تنها یک ماه از تعویض روغن خودرو می‌گذرد.

2 میلیون تومان اخاذی برای هیچ

با اعتراض من مشتری دیگری که از سپردن خودرو خود به آن تعمیرکار منصرف شده است، به حرف می‌آید و می‌گوید:  پارسال خودروی خود را برای معاینه به تعمیرکاری در شرق تهران سپردم. تعمیرکار اعلام کرد پشت خودرو بشینم و گاز بدهم. وقتی همین کار را انجام دادم با اشاره به آب بیرون زده از اگزوز گفت که موتور خودرو دچار اشکال است.او که خود را پاشاکی معرفی می‌کند، ادامه می‌دهد:  ٢‌میلیون تومان هزینه به من تحمیل و ادعا کرد که موتور را باز کرده و دوباره بسته است. موقع فروش خودرو و حین بازدید فنی آن متوجه شدم نه‌تنها موتور باز نشده است که آن موضوعی که به‌عنوان ایراد فنی به من اعلام شد یک موضوع طبیعی در بیشتر خودروهاست. وی توضیح می‌دهد: در زمان معاینه فنی خودرو، کارشناس که فردی متخصص و باسابقه بود اعلام کرد که در زمان سرد بودن خودرو چون هنوز مواد شیمیایی ترکیبات به درستی نسوخته‌اند خروج آب از اگزوز مشکل خاصی تلقی نمی‌شود. او با اشاره به این‌که تنها راهکار این آشفته بازار داشتن مکانیک آشناست، تأکید می‌کند: از این‌که موتور باز نشده بود و قیمت خودرو در زمان فروش پایین نیامد خوشحال بودم اما بابت کلاهبرداری ٢‌میلیون تومانی هنوز هم عصبانی‌ام.

اتحادیه پر از پرونده‌های کلاهبرداری‌های کلان

بعد از خروج از تعمیرگاه متوجه می‌شوم مشکل استارت نخوردن خودرو همچنان وجود دارد! به توصیه دیگران خودرو را به یک باتری‌ساز نشان می‌دهم و مشکل را استارتر خودرو تشخیص می‌دهد. با پرس‌و‌جو متوجه می‌شوم تمام این مشکل که با دو‌میلیون و ٢٠٠‌هزار تومان قرار بود حل شود تنها با ١٣٠‌هزار تومان هزینه حل می‌شد. براساس اطلاعات موجود، در شرایطی که بازار انحصاری فروش خودرو تبدیل به یکی از بزرگترین موارد تضییع حقوق مصرف‌کنندگان شده، تنها در تهران ٢ برابر مجازها، تعمیرکار غیرمجاز خودرو وجود دارد که از مشتریان خود با ترفندهای مختلف اخاذی می‌کنند.

اعتراف به هزینه‌تراشی با ترفندهای عجیب

«رضا نیک‌آیین» رئیس اتحادیه مکانیسین‌های تهران با اشاره به حجم بالای شکایات از تعمیرکاران خودرو به «شهروند» می‌گوید:  در تهران ٦‌هزار تعمیرگاه خودرو وجود دارد که تنها ٢‌هزار تعمیرگاه مجوز فعالیت دارند و متاسفانه حجم شکایات از تعمیرکاران خودرو بسیار بالاست که بیشتر این شکایات مربوط به غیرمجازهاست.وی در ذکر نمونه‌ای عجیب ادامه می‌دهد: اخیرا شکایتی به اتحادیه تسلیم شد که برای خودرویی خارجی که ٦٠‌میلیون تومان هزینه داشته است ٩٨‌میلیون تومان دریافت شده است. او توضیح داد: علاوه بر این در اتحادیه، پرونده کلاهبرداری‌های ١٠ و ٢٠‌میلیون تومانی بسیاری وجود دارد که آنها را برای بررسی به تعزیرات فرستاده‌ایم.نیک‌آیین تأکید می‌کند: مردم برای شکایت از غیرمجازها می‌توانند به اتحادیه مراجعه کنند تا به آنها راهکار بدهیم و پس از دریافت خسارت، تعمیرگاه را به اداره اماکن معرفی کنیم. او تأکید دارد که اداره اماکن که تاکنون با اتحادیه همکاری خوبی داشته است نسبت به پلمب کردن تعمیرگاه‌های غیرمجاز کلاهبردار اقدام می‌کند.

به گفته وی تمام مستندات نظیر فاکتور،صورت حساب کارت‌های بانکی موقع پرداخت وجه و رسید فروش قطعه و... می‌تواند علیه تعمیرکار متقلب مورد استفاده قرار گیرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پویا: 1394/4/2911:30:10،
250
37
آقا من ترموستات ماشینم مشکل داشت عوض کرد 40 تومن فقط اجرت گرفت. یه بار هم تو مسافرت رفتم تعویض روغن . روغن موتور ماشین رو عوض کرد. روغن کارکرده رو ریخت تو موتور ماشین. بعد یک ساعت موتور کار کرد چراغ اخطار روغن روشن شد.خدا ازشون نگذره. واقعا یه عده از این قشر مکانیک و تعویض روغنی دزد و کلاش هستن
mahyar: 1394/4/2911:42:27،
216
60
مملکت گل و بلبل که میگن همینه

2قشر مکانیک و پزشک یکی از یکی بدترن.حدقل خوبی مکانیکا اینه مستقیم باعث قتل نمیشن.
مهندس : 1394/4/2911:45:45،
170
19
تو این مملکت که فعلن همه دارن از مردم کلاهبداری میکنند ...
شما ایران جیب جان یه زحمتی بکش اگه کسی رو پیدا کردی که از مردم کلاهبرداری نمیکنه بهمون بگو ...
کوکی(مزدا): 1394/4/2911:50:04،
73
86

روغن کارکرده ریخت تو ماشینت؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
یعنی چی؟؟؟؟
مگه تو شهر شما روغن رو از تو تشت میریزن تو موتور ماشین؟؟؟؟
روغن ظرف داره ، پلمپ داره....جلوی چشمت باز میکنه دیگه....
به نظر من وقتی یه مکانیک خوب پیدا میکنی باید نگهش داری....
من الان 4 تا لنت ماشین رو عوض میکنم کلا 20 تومن میگیره....
ولی مورد هم داشتم تو مسافرت یارو واسه یه پنچرگیری ازم 20 تومن گرفت.
حسین: 1394/4/2913:19:00،
82
45
من تو رشت زندگی میکنم. خداییش تا حالا به هر تعمیرکار ماشین برای تعمیر و تعویض قطعه یا روغن مراجعه کردم، آدم منصفی بود. هیچ کدوم رو هم نمی شناختم. ولی تو شهر ما تا دلت بخواد مغازه دار دزد و پزشک بی سواد و دزد وجود داره.

پیشنهاد میکنم اگه برای تعطیلات به اینجا مراجعه میکنید از دو چیز حذر کنید. مغازه دارای دزد و بی انصاف و همچنین پزشک های بی سواد و از خود راضی. باقی مردم انصافا با شخصیت و مهربونن.
ایکس: 1394/4/2916:02:04،
43
48
دوستان جمع نبندید...پزشک خوب هم هست وگرنه الان شما زنده نبودید!قبول دارم پزشک های نامرد و پولپرست هم زیاد اند ولی این نامردیه که به کسی که دوازده سال درس خونده و قبلش کلی زحمت کشیده تا پزشک بشه بگید دزد کلاش...ادم خوب خیلی زیاد هست...خیلی!
راننده تاکسی: 1394/4/2916:37:27،
47
17
بنده که هیچ اعتمادی به هیچ مکانیکی ندارم ولی به صورت تجربی صفر تا صد مکانیک و یاد گرفتم حتی واشر سرسیلندر راهم خودم عوض کردم پس از صدو پنجاه هزار تا هنوز عیب نکرده توصیه میکنم مکانیک یاد بگیری خیلی سخت نیست
مهدی: 1394/4/2916:51:39،
27
16
شما توی راه روغن عوض کردی اینطوری شده ، بنده در نمایندگی تویوتا در اصفهان ، لویی پور برای تعویض روغن رفتم و روغن آشغال ریخته بودند و بعد از دو هزار کیلومتر موتور شاتون زد و 25 میلیون و یکماه دوندگی نتیجش بود .
علی: 1394/4/2918:48:02،
39
33
من نمیدونم این پزشکا چقدر بیکارن هر جا هر کی یه کامنت در اعتراض به پزشکا مینویسه سریع میان.... یه یارویی این بالا یه مشت دری وری گفته

1- مردم بدون پزشک هم زنده می مونن البته قبول دارم که هر کی بالاخره یه روزی میمیره ولی این به این معنی نیست که اگه مرد پس حتما پزشک باید باشه. تو ایران بدون پزشک مردم بیشتر زنده میمونن.

2-در ضمن یه پزشک نه 12 سال بلکه 4-5 ترم درس میخونه بقیش یصورت طرح و انترنی و ... مشغول در آوردن دل و روده انسانها جهت افزایش تجربه هست. یه استاد دانشگاه 24 سال درس میخونه و 30 سال هم تو دانشگاه ارتباط مستقیم به آموزش و پژوهش داره و خضوع و فروتنی بسیار بیشتری داره.

3-پزشک بابت کاری که انجام میده پول میگیره و اتفاقا باید دستبوس و پابوس بیمار باشه چون خرج شکمش رو مردم دارن میدن و علاوه بر اون جونشون رو برای کسب تجربه بیشتر در اختیار پزشک گذاشته.
میثم: 1394/4/2923:22:06،
25
16
شاید 90 درصد مکانیک ها به درستی از ماشین سر در نمیارن . فقط یه مدت رفتن ور دست بودن بعدش خودشون یه مکانیکی زدن . کلی مهندس نشستن ماشین رو طراحی کردن بعدش یه مکانیک که فقط عملی یه چیزایی یاد گرفته انتظار دارید که از مشکلاتش سر در بیاره ؟؟؟
hamid: 1394/4/3006:50:57،
27
19
ایرانی کسی است که اگر بتواند سر کسی حداقل 1 هزارتومان کلاه بگذارد قطعا این کار را خواهد کرد
جناب خان: 1394/4/3009:16:29،
17
21
اين مكانيك ها ، دكتر ها، مغازه دار ها، كارمنداي دولت، پليس راهنمايي، پلييس انتظامي، بازاري ها و ... همه ي جامعه و ي فرهنگ رو تشكيل ميدن
كه تك تك ما هم جزو اين دسته بندي ها هستيم.
پس به جاي اينكه از بقيه گله و شكايت كنيم بهتره هر كس خودش و خانواده خودش رو اصلاح كنه تا جامعه درمان بشه.
آرش: 1394/4/2911:42:58،
285
21
آقا با عرض پوزش از همه ولی 37 سال هست که اکثریت رو دزد کردند...
داداش گلم: 1394/4/2912:51:22،
29
197
کافر همه را به خویش خود پندارد
کوکی(مزدا): 1394/4/2912:59:40،
123
22

لایک آرش جان.....
کاملا باهاتون موافقم....
این رودخانه از بالا گل آلوده....
dandan: 1394/4/2914:43:00،
86
18
فقط مکانیک کارا نیستن اینجوری شدن.همه اینجوری شدن،میری لباس بگیری،میری میوه بگیری،میری هر جا همش فکرت اینه که طرف داره کلاه میزاره سرت.به خدا به خاطر این فکرا سعی میکنم چیزی نخرم.اما مگه میشه،خرابی ماشین هست.و... هیچکی دیگه به حلال وحروم فکر نمیکنه.امام حسین: اگه دین ندارید،لا اقل ازاده باشید
حسن: 1394/6/716:12:05،
14
18
واقعا اين روزا بخواي تيتاب بخري بايد يه وكيل بگيري سرت كلاه نره
علي: 1394/4/2911:43:16،
94
23
دو ماه پيش براي دياگ به تعمريگاهي مراجعه کردم به علت چراغ چک که کربوط به رله فن بود بعد از دو هفته متوجه شدم که مصرف سوخت خودر زياد شده با مراجعه به تعمير کار ديگر متوجه شدم که دياگ زن قبلي سنسور اکسيژن خودروام را با کي خراب عوض کرده

پيشنهاد ميکنم که با يک رنگ تمام قطعات خودرو را علامت بزنيد

تنها راهش همينه دزدي داره بيداد ميکنه
آرش: 1394/4/2911:44:02،
83
34
مکانیک حتی آشنا هم مطمئن نیست!!! سعی کنید خودرویی بخرید که کمتر نیاز باشه به این آدمها مراجعه کنید که وقت و پولتان به هدر میرود!
رالی: 1394/4/2911:52:10،
43
19
مثلا چه خودرویی؟
مکانیک: 1394/4/2912:29:15،
31
125
دنا با موتور EF7 محشره
پرقدرت و کم مصرف و کم خرج
محمد: 1394/4/2917:17:23،
54
17
دنا کلا یه سال شده اومده تو بازار که میگید کم خرجه ؟!
محمد: 1394/4/2911:47:23،
74
22
شهرستان خیلی اجرت ها کمتره ! چه خبره تهران !؟
سیروس: 1394/4/2914:55:42،
44
13
منم همینو میگم اینجا اصفهان یه سرسیلندر پژو 405رو با کف تراشی و آب بندی سوپاپ ها 50 تومنه
300 هزار تومنو که برا کف تراشی میگیرن اینجا دستمزده تعمیر موتوره
من با قیمتای بالا کلا مشکل دارم
چه خبره آخه؟
سعید: 1394/4/2916:49:25،
55
33
پریروز یه تسمه تایم عوض کردم برا پراید 30 تومن هزینه اش شد.تهران انگار جزء ایران نیس یا بقیه شهرستانا جز ایران نیستن.
جری: 1394/4/2923:37:39،
38
21
تهران هم از این خبرا نیست این بابارو گیر آوردن مگه سر سیلندر اف هاش باز کرده؟
شناس: 1394/4/2911:49:12،
52
20
ماشین من دور موتورش بازی می کرد.رفتم استپر خریدم 40 هزار خواستم خودم عوض کنم.ولی گفتم یه دیاگم بزنم رفتم دیاگ یارو گفت سنسوره گازه.همه اقوام و آشنایان گفتند از استپره و ایشون گفتند از سنسوره گازه.
رفتیم سنسورو خریدیم با اجرت تعویض شد 100 هزار.حرکت کردم اومدم دمه در دوباره ماشین شروع کرد به ادا.زنگ زدم به یارو در کمال خونسردی و پررویی گفت از کامپیوتره ماشینه و 1 میلیون هزینه داره و کارشو توجیه کرد.این بار خودم دست به آچار شدم و استپرو عوض کردم و ماشین درس شد.بعد 1 ماه این با گاز ماشین رفت چسبید به آخر و ایراد این بار از سنسوره بود.100 تومن دیگه پیاده شدم!!!!!!!!!!
jamal: 1394/4/2912:01:50،
94
39
دزدهایی که نمیتوانند از دیوار مردم بالا بروند و یا وسط خیابان زورگیری کنند میرن توی این کار.
ikco: 1394/4/2912:05:52،
32
124
فقط به نمایندگی های مجاز شرکت یا مرکزی مراجعه فرمائید
ایمان 2107: 1394/4/2912:22:07،
93
37
از همه بدتر خودتونین
رميس: 1394/4/2912:28:08،
80
20
اون هم بدبختي هاي خودش داره ... نوبت ندادن، تعمير كار اي بي تجربه و ....
یاهو: 1394/4/2912:14:55،
135
17
این وضعیت در جامعه ما ناشی از چیست؟چرا کشورهایی که
از نظر ما لامذهب اند این طور نیستند ؟! خیلی ها را می بینیم که پشت شیشه خودرو شان درشت می نویسند/ یا قمر بنی هاشم/ یا ابولفضل / یا حسین و.......که اگر دقت کنید بیشترین خلاف ها را هم همین جماعت می کنند !
خ: 1394/4/2912:18:16،
77
25
فقط علامتگزاري قطعات خودرو با رنگ
محمد: 1394/4/2912:30:58،
48
31
اگر خدمات پس از فروش خودروساز ها خوب بود و یا بازرسی اتحادیه جدی تر کار میکرد این مشکلات نبود
انصاف: 1394/4/2912:41:17،
87
35
سقوط اخلاق

واقعا علت چي ميتونه باشه ؟؟؟؟


از يک روحاني پرسيدم حاج اقا علت اينکه تقلب در مسلمانان نسبت به بلا کفر بيشتر هست چيه گفت شيطان مسلمانان را نشانه گرفته علت اينکه کالا هاي تولد بلا کفر بهتره به اين جهته که شيطان با اون ها کاري نداره ؟؟؟

متاسفم به اين نوع فکر ها
خخخ: 1394/4/2912:44:27،
57
18
یکی ازبنگاهی های محل یه بنز 2015 خریده بود برددبرای سرویس ازش بیست میلیون تومان بابت جعبه فرمون ازش گرفتن ماشینو بر فروخت
ابوالفضل: 1394/4/2912:58:51،
75
37
سوئیچ را می‌چرخانی اما خودرو استارت نمی‌خورد............... صفحه کلاچ را هم که تازه عوض کرده‌ای،؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یعنی چی اون وقت ؟؟؟ به هم چه ربطی داشت
سیا: 1394/4/2914:26:49،
70
30
یک سوتی دیگه:

"چون هنوز مواد شیمیایی ترکیبات به درستی نسوخته‌اند خروج آب از اگزوز مشکل خاصی تلقی نمی‌شود"

خروج آب از اگزوز در موقع سرد بودن موتور ایراد محسوب نمیشود و فقط به علت سرد بودن اگزوز است که بخار آب موجود در احتراق را به قطرات آب قابل مشاهده تبدیل میکند.

خروج آب از اگزوز موقع گرم بودن موتور یکی از نشانه های سوختن واشر سرسیلندر است.
جف: 1394/4/2923:46:08،
37
20
همه جا سر زده تازه آخر سر اونم به پیشنهاد دوستان رفته پیش باطری ساز
Sehri: 1394/4/2913:10:57،
36
32
پارسال همین روزا بود یه ال 90 مدل 91 داشتم عروسک تمیز….فقط کولرش صدا میکرد .
گفتم ببرمش نمایندگی ایران خودروی حاجیان خمینی شهر بهم گفتند از کمپرسورشه . گفتند نوش 2 میلیونه اما برات استوک میخریم براتون 600 هزار در میاد. باور کردیم و انداخت . اما بعد از کمتر از یک ماه تو مسافرت شمال تسمه کولرم پاره شد. عوض کردیم. اومدیم اصفهان دوباره بعد از 20 روز دوباره پاره شد . بردم همونجا… خلاصه خودم فهمیدن که پاره شدن های تسمه ها از رینگ پولی خود کمپرسور استوک حضرات بوده. ضمنا یادم رفت داغی قطعه را بگیرم. مجبور شدم یه نو برا ماشین بخرم. اینبار مابه التفاوت قیمت نو و استوک که یک میلیون و سیصد هزار تومان میشد را دادم که نجات پیدا کنم.
دیگه ماشینه عروسکم دلمو زده بود . رفتم با یه. V8 صفر عوضش کردم که بعد روی ال90 هم ضرر دادم چون بعد از یک هفته از فروش قیمتش رفت بالا. اما 206 افت کرد. این هم از
ارمان: 1394/4/2913:15:59،
61
38
نون حلال خیلی کم شده همش شده سود و کلاهبرداری و دزدی و دوز و کلک
پدرام: 1394/4/2913:22:21،
67
31
جوک:کشور اسلامی ایران و ملت مسلمان ایرانی:))
هر جا رو که نگاه میکنی یه کلاه برداری دروغ فساد و .... میبینی.
علی: 1394/4/2913:54:25،
68
37
هر ملتی که خرج پیتزا و چیپسش از کتاب خریدنش بیشتره لایق وضع بهتری نیست.
عارف: 1394/4/2914:04:22،
56
20
كلاه برداري فقط مربوط به اينا نيست اصلا واقعا كل جامعه افتضاح شدههمدنبال تلكه كردن بقيه هستن هر كسي تو هر كاري هست ميخواد يه پول اضافه از مردم بگيره هيچكي به حق خودش راضي نميشه هر كسي صبح از خواب بيدار ميشه از خدا رزق نميخواد دنبال كسي ميگرده كلاه سرش بذاره واقعا جامعمون بيش از حد فاسد شده ديگه درست هم نميشه مطمعن باشيد هر روز بدتر ميشه
قاسم: 1394/4/2914:31:12،
38
16
هزینه کف تراشی سرسیلند از 30 تا 50 هزا تومان بیشتر نیست من یک ماه قبل انجام دادم لطفا هنگام باز کردن ماشین توسط تعمیر کار خودتان حضور داشته باشید وبرای کف تراشی و تست سرسیلند بایک تراشکار معروف که خودتان پیدا میکنید مشورت کنید بنده تاالعان هزینه کف تراشی 500هزار تومانی نشنیده بودم؟
حسن: 1394/6/716:29:07،
28
27
آقاي انصاف دوست دارم هزارتا لايك بدم لامصب نميشه هرچي فشاربدي يكي بيشترنميره
حسن: 1394/6/716:29:58،
26
15
توي اين سرزمين هيچ اتفاقي دورازذهن نيست
امین: 1394/4/2914:47:09،
33
33
این میکنه تو پاچه اون اون یکی تو پاچه یکی دیگه... عجب مردمانی هستیم...
داود يزدي: 1394/4/2915:00:16،
29
13
٢٠٦ داشتم سال٨١ بردم سرويس نمايندگي مهندس گفت شمع هات خرابه و عوض كرد ١٠ هزار تومن بعد يه مدت ماشين خاموش ميشد رفتم اينبار گفت كامپيوترش نيم سوز شده!!! ٤٠٠ هزار تومن بده عوض كنم. دادم عوض كرد. بعد يه مدت دوباره همين جور شد بردم گفت دوباره كامپيوترشه. جاي ديگه بردم پيش يه بچه مسلمون گفت شمع پيكان واست بسته تو دور بالا خاموش ميشه شمع فرانسوي بست ١٠ تومن خوب شد رفتم نمايندگي پولمو با كلي دعوا اينم وقتي فهميد ميرم شكايت ميكنم پس داد. خدا ازشون نگذره دزد هاي خوش خط و خال البته اين روش در امد جناب نمايندگي ج ع. يزد بود
حسن: 1394/6/716:36:03،
15
15
همسايمون مكانيك ايران خودرو هرروز با كلي وسايل شركتي مياد خونه البته اينم كه لو رفته بخاطر سادگي عيالشه بهرحال بقيه نمايندگي ايرانخودرو وحتي سايپا بهترازاين نيست.
مامحكوم هستيم درهمين سرزمين تا آخرزندگي كنيم.وانسانهايي هستند كه حاضرندهمه خطرهاي فرارازوطن راكه به دريا افتادن وسردرآوردن ازجزيره هاي متروك هست به جان بخرند.
ابراهیم محمدی : 1394/4/2915:06:05،
29
18
بدبختی ما اینکه نمایندگی های مجاز نیز از تعمییرات و مکانیکی سر درنمی اوردند بنده یک دستگاه لیفان 620دارم بعلت صدا دادن چرخها ماشین را نمایندگی مرکزی کرمان موتور 8روز خواباند پس از کلی تعویض قطعات مختلف معلوم شد ایراد از لاستیک بوده که خود شرکت روی خودرو گذاشته این هم از نمایندگی مثلا مرکزی وای بحال سایر نمایندگیها الان هم 5ماه است که پیگیر خواب بی دلیل خود رو هستم
سیروس: 1394/4/2915:06:41،
33
17
تقصیر خودتونه میدونید چرا؟
به جای اینکه تو این شبکه های اجتماعی پیامای الکی بفرستین برین یه کمی اطلاعاته فنیتونو ببرید بالا تا این مشکلات براتون پیش نیاد
حمید: 1394/4/2915:18:18،
28
27
همیشه باید یه مکانیک خوب یه پزشک خوب یه.......پیدا کنی و دیگه هم ولشون نکنی....اینجوری بیمه ای....چند سال قبل 88 جلوبندی ماشین صدا میداد بردم پیش چندتا جلوبند همشون از پر میگفتن باید کمک فنراش عوش بشه آخر یکیشون عوض کرد و اون زمان نزدیک 100 تومنم گرفت که خیلی بود...ولی فرداش که با خود نامردش نشستیم تو ماشین واسه تست یک ذره هم صداش نرفته بود...بعد از اینکه کلی باهاش دعوام شد بردمش چند جای دیگه جالبه که اونا هم میگفتن باید کمک فنرش عوض بشه....!!!خلاصه یه پیرمرد جلوبندی پیدا کردیم هم خیلی وارد بود و هم باانصاف....چرخا رو باز کرد و یه پیچ خیلی خیلی ریز که باعث صدا شده بود رو لحیم داد و بنده خدا 2 هزار تومنم بیشتر نگرفت....صدای مذکور هم کلا رفت..........
کاربلد: 1394/4/2915:20:40،
27
18
اینقدر منفی نبافید افراد منصف و متعهد و کار درست هم هستند منتهی باید آنها را پیدا کرد و قدرشونو دونست کاسبی که با مردم بد رفتار می کنه رو باید کنار گذاشت تا ورشکست بشه .
مردم هم باید از خرید جنس یا گرفتن خدمات از گرانفروش و ناوارد خودداری کنند تا بساط این افراد برچیده شود.
هیچ چیز مثل راستی و درستی نیست قدر افراد سالم را بدانیم
ليلا : 1394/4/2915:38:26،
33
18
فرمايش شما درسته براي زماني که 70 درصد دزد باشن و 30 درصد درستکار ولي الان 90 درصد دزدند و 10 درصد درستکار

الان اکثريت ازآن دزدان هست و اقليت با خوبان
hamid: 1394/4/3006:51:03،
21
28
ایرانی کسی است که اگر بتواند سر کسی حداقل 1 هزارتومان کلاه بگذارد قطعا این کار را خواهد کرد
حسن: 1394/6/716:45:19،
18
16
حق با كاربلد اگريك نفرهم با انصاف باشه بايدبا مراجعه به اون ازش حمايت كرد.هستندچنين افرادي ولي بسياركم.واقعا با نرفتن پيش افراد متقلب وشكايت ازآنها بايد بساطشان رابرچيد بستگي به خودمان دارد.براي گازگيري كولرخونه ازيك نفرشكايت كردم بعداز15روز گازگيري صفحه جلو كولر بازهم يخ زدبهش گفتم گفت كه بازهم بايدگازبزنم وهزينه داره درصورتيكه اين آقا اصلا رفع نشتي نكرده بودالبته آدمي ميخوادكه كمي فني باشه يا حداقل با افراد فني مشورت كنه.خلاصه ازش شكايت كردم به اداره بازرگاني وپرونده براش تشكيل دادن وپول منو هم دادن. دوندگي داشت ولي روي چنين افرادي رابايد سياه كرد.البته مطمئن هستم به كارخودش ادامه ميده.
علی: 1394/4/2915:23:44،
31
33
پارسال امپر اب ال ۹۰بالا میرفت،گفتند از ترموستاته ،عوض کردند درست نشد،یه باردیگه جای دیگه بردم ولی بازم درست نشد داداشم گفت اتصال اهن ال نود ها ضعیفه ،ازبست منفی باتری یه تیکه سیم مسی ضخیم به اتصال منفی بدنه موتور اضاف کرد مشکل کاملا حل شد مجانی،
سیروان: 1394/4/2915:28:13،
27
15
مملکت اسلامی با مردم مسلمان...تو همه چی مون حقه بازی و کلاه برداریه مشکل از بیگانه ها نیست اینا از شیشه خرده های ذات خودمونه...رفتم از علاءالدین موبایل خریدم گوشی ریفرش بهم انداختن مشخصات گوشی با جعبه تطابق نداره و 6 تا اشکال سخت افزاری هم توش پیدا کردم.همه حقه باز شدن
کارمند ساده : 1394/4/2915:53:38،
23
29
مکانیک خیابان استخر تهران پارس تعویض لنت ترمز چرخ عقب پارس elx رو نتونست درست عوض کنه بعد از اینکه اعتراض کردم گفت ایراد از دیسک ها هست وباید 40000 تومن دیگه اجرت بدی و خرج تراشکاری هم بدی تا درست کنم و همان ماشینو بردم مکانیک دیگر با 10000 دستمزد درست کرد, واقعا الکی جواز گرفتن بعضی ها و کسی هم بالا سرشون نیست
محمد: 1394/4/2917:17:30،
48
20
مشکل این بوده که میکانیک بی سواد به عمرش تا حالا لنت ٍelx عوض نکرده! بعد اومده مکانیکی باز کرده. (پیستون ترمز پارس elx مانند زانتیا پیچی است. در حالی که بیشتر ماشین ها پیستون ترمز با فشار به عقب میرود. در زانتیا و elx با پیچاندن به عقب میرود) به قرآن بیشتر این مکانیک ها به عمرشون بالاتر از پراید ندیدند. اگه هم دیدند گند زدن به ماشین. باتری ساز ها بدتر. باطری ساز کاربلد به ماشین های مدرن بشدت کمتر از مکانیک هست. 1-قبل از سپردن ماشین به مکانیک در مورد سابقه او تحقیق کنید. 2-روی قطعات رنگ بزنید(مخفی). 3-هزینه تقریبی تعمیر خودرو قبل از باز کردن حتی یک پیچ از مکانیک سوال کنید. 4-روی صندلی های ماشین پارچه بلا استفاده یا روکش صندلی کهنه بیندازید کثیف نشوند. 5-حتی الامکان تا اتمام تعمیر خودرو بالاسر مکانیک بایستید. یا به طور مداوم به ماشین سر بزنید.
علی: 1394/4/2920:59:01،
40
32
خیلی داره زندگی کردن تو این مملکت سخت میشه،همه کلاهبردار شدن.خدایا گوشه ای از اون عذابت را نشان بده.
داوود: 1394/4/3000:24:10،
29
30
پارس من دور موتورش افت میکرد،یکی میگفت اب روغن قاطی کرده،یکی میگفت سیستم سوختت خرابه،همش با تعویض کویل درست شد.
امین: 1394/4/3000:47:11،
21
15
کلا به نظرم مکانیکی ماشینو خود ادم باید تا حدودی یاد بگیره من به شخصه خودم بهتر میدونم درد ماشین چیه اما به مکانیک که میگی زیر بار نمیره....
ef7: 1394/4/3000:54:14،
23
19
من ef7 دارم موندم این چه جور موتوره ملی ایه که قطعاتش گیر نمیاد نمایندگی هام کمبود قطعه دارن اگه ملیه که خودتون باید تولیدش کنین اگه که ملی نیست اسمشو بزارین همون ef7 طراحی المان فقط واسه شعار دادن خوبین؟؟؟
نیما: 1394/4/3004:03:05،
32
16
اینکه چیزی نیست ما ماهواره 100 درصد ایرانی می فرستیم فضا اونم در حالی که قادر به ساختن یک مقاوت 100 کیلو اهمی نیستیم !!!!
ناشناس: 1394/4/3011:43:40،
33
32
يه تجربه هم من دارم: يه سال پيش مگان پارس خودرويي داشتم، يه صداهايي از جلوبنديش ميومخد. بردمش نمايندگي سايپا ديزل آباد كرمانشاه. يه جلوبندي ساز داره گفت از سيپك هاست، عوضشون كرد ولي صدا رفع نشد. برش گردوندم گفت مال طبق هاست، عوضشون كرد باز صدا رفع نشد. جالبه بعدا فهميدم كل مكانيك ها و كارمندهاي اون نمايشگاه رسما تو كار تجارت قطعات ماشين هستن!!!!! يعني قطعاتي كه به من مي فروخت مال خودش بود. خلاصه صدا رفع نشد كه نشد. آخرش يكي رو بهم معرفي كردن. گفت مشكل از كمك فنره طرف راسته. خلاصه ايشون هم مي خواست جنس استوك به ما قالب كنه كه گفتم نمي خوام و رفتم نو بگيرم. حالا قطعه فروشه گير داده بود كه حتما بايد دو تا كمك فنرو با هم عوض كني وگرنه ال و بل ميشه. ولي اونجام مقاومت كردم. خلاصه بايد مواظب بود دوستان. گرگ هاي درنده و عجيب غريبي در كمين نشستن كه اگه بلد نباشي كلاهت پس معركه س
سبلان: 1394/5/613:11:04،
19
29
قابل توجه داداش گلم لطف کن و از ضرب المثلی که درستشو نمیدونی استفاده نکن درستش اینه کافرهمه رابه کیش خودپندارد
محمودتبریزی: 1395/11/1820:59:11،
1
5
وقتی دزدی مد شده است و اختلاس شده است درجه و پیشرفت مکانیک چیش کمتره آخه اما وقتی ماشین تعمیر میکنید بایستید اونجا والسلام
رضا: 1395/12/2711:46:00،
2
1
من چند روز پیش ماشینم چپ کرد آسیب چندانی ندید فقط سمت راست گلگیر یکم رفت تو و سمت راست عقب هم خراش برداشت البته سقفش خورد زمین چون سنگ نبود گل بود فقط سه جاش یکم داخل رفت جرثقیل اومد بردش یکراست ی صافکاری و اون صافکار گفت 1میلیون و پانصد میگرم با چانه زنی شد1300 فامیلم مکانیکه دزدتر ازهمه سرسیلندر نو داداشمو گرفت کهنه نصب کرد داداشم بعد برد پیش ی مکانیک دیگه گفتن که این سرسیلندر که کهنه هست برگشت به فامیل ما گفت اونم گفت حواسم نبود تازه این داماد ماست در زمینه های مختلف اینقد دروغ میگه خونواده شدن بیزارش

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما