کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سال گذشته پالم، امسال پومیس، سال آینده ؟

کدخبر:۱۳۸۰۶دوشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۹:۲۰۵۷۴۶ بازدید

بعد از خبر فروش و استفاده از روغن پالم که پارسال همین موقع سروصدای زیادی به پا کرد، اخیرا خبر از واردات روغنی با نام روغن پومیس به میان ...

بعد از خبر فروش و استفاده از روغن پالم که پارسال همین موقع سروصدای زیادی به پا کرد، اخیرا خبر از واردات روغنی با نام روغن پومیس به میان آمده که گفته می‌شود از تفاله زیتون به همراه هگزان فراوان که یک محصول شیمیایی است، تهیه می‌شود که برای سلامتی انسان بسیار مضر است. 

رئیس انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون گفته: از پنج ماه پیش، روغن «پومیس» که از تفاله زیتون تولید می‌شود و نباید مصرف خوراکی داشته باشد، به صورت قاچاق وارد شده و به عنوان روغن زیتون خوراکی در داخل عرضه می‌شود. فارس نوشت؛ به گفته وی حدود 7 تا 10هزار تن روغن زیتون با مصرف صنعتی به کشور وارد شده که تاکنون تنها حدود 2 هزار تن آن از بازار جمع‌آوری شده است. وی با بیان اینکه این نوع روغن زیتون‌ در تولید خمیر دندان، پماد و کرم مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه داده: قیمت این روغن‌ها یک سوم قیمت روغن زیتون خوراکی است، ولی در کشور با نرخ روغن خوراکی به مردم عرضه می‌شود. هاتفی توضیح داده است: این روغن‌ها در بسته‌بندی‌های 5 لیتری به قیمت 40هزار تومان به بنکداران عرضه می‌شود، با قیمت 60 هزار تومان به خرده‌فروشان فروخته می‌شود و در نهایت با قیمت 80 هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد. وی در مورد برندهای این نوع روغن‌های تقلبی نیز گفته: این روغن‌ها در مارک‌های ولئو (Vale)، پوماس(Pomade)، آلبانو (Albano)، استیلا(Stella)، زر(Zero)، پانتئولی و    ursine  در بازار عرضه شده‌اند. رئیس انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون با بیان اینکه این روغن‌ها سرطان‌زا هستند، گفته: مدیر کل اداره نظارت وزارت بهداشت دستور جمع‌آوری روغن‌های تقلبی زیتون را صادر کرده و در این زمینه اداره استاندارد، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و تعزیرات نیز برای جمع‌آوری این روغن‌ها فعال شده‌اند.

اعلام این خبر در حالی است که واردات این روغن‌های تقلبی به کشور سابقه‏ای طولانی دارد و گویا به تازگی مسوولان به فکر برخورد جدی با آن افتاده‏اند. این روغن که از کشورهای اسپانیا، ایتالیا و یونان به‏صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، برای واردکنندگان حاشیه سود بسیار بالایی دارد و درواقع این سودجویان با بازی با جان مردم، جیب‏های خود را پر می‌کنند. در عین حال به‌تازگی مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های  غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو از غیرمجازبودن مصرف روغن «پومیس» خبر داده است. هدایت حسینی درباره روغن غیرمجاز «پومیس» گفته: یکی از بدترین نوع روغن‌ها در فرایند تهیه روغن زیتون، روغن استخراج‌شده از تفاله زیتون است و طرز تهیه آن نیز به این صورت است که باقی‌مانده حاصل از تفاله زیتون را که هنوز دارای مقداری روغن است، با هگزان فراوان و حرارت زیاد استخراج می‌کنند و با عنوان روغن حاصل از تفاله زیتون یا پومیس (pomace) به ‏فروش می‌رسانند.

 وی همچنین با اشاره به اسامی سانسا (Sansa) به زبان ایتالیایی یا اروخ (Oruj) به زبان اسپانیایی به ‏عنوان دیگر نام‌های این روغن‌ها اظهار کرد: خریدوفروش این محصول تحت هر نامی ممنوع است و بازرسان سازمان غذا و دارو و دانشگاه‌ها موظف به جمع آوری این فرآورده غیر‏مجاز از سطح عرضه هستند.به گفته مدیر‏کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، مصرف‏کنندگان باید نسبت به مضرات استفاده از این فرآورده آگاه باشند و در هر بسته‏ بندی که به یکی از نام‌های  مذکور برخوردند از خرید آن اجتناب کنند و موضوع را به نزدیک ترین معاونت غذا و دارو دانشگاه‌های  سراسر کشور یا سامانه ١4٩0 اطلاع دهند. همچنین مردم در هنگام خرید روغن به اطلاعات درج‌شده روی بسته‏‌بندی اعم از تاریخ تولید، انقضا، نام و مشخصات شرکت واردکننده، شماره پروانه بهداشتی و نام کشور تولید‏کننده دقت کنند. حال باید پرسید این کالای قاچاق آن هم به این میزان از کجا و چگونه وارد می‌شود؟

 روغن پومیس: شیمیایی وغیرخوراکی

هاتفی رئیس انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون گفته است: شیوه توزیع این روغن به 2 صورت است. نخست آنکه روی برچسب آن به نام «روغن پومیس» ذکر می‌شود که خود ممنوع‏الورود و ممنوع‏المصرف است، اما از مبادی غیررسمی وارد کشور می‌شود. دیگری با نام روغن زیتون توزیع می‌شود که در این مورد باید مصرف‏کنندگان دقت کافی داشته باشند تا محصولی که خریداری می‌کنند کد بهداشتی سازمان نظارت بر غذا و دارو و آدرس کارخانه تولیدکننده را داشته باشد و در صورت وارداتی بودن نیز پروانه فروش و گواهی استاندارد روی برچسب آن حک شده باشد .او با اشاره به اینکه روغن پومیس از کشورهای اسپانیا، و ایتالیا و یونان به‏ صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: این روغن در تمامی کشورها به مصرف صنعتی می‌رسد، اما در ایران به دلیل گران بودن روغن زیتون، ‏١0درصد زیر قیمت عرضه می‌شود و برای واردکنندگان غیرمجاز آن حاشیه سود بالایی دارد. اوگفته: تا مدت‌های  طولانی با واردات این محصول مخالفت جدی نمی‏شد، تا اینکه موضوع به اطلاع رییس سازمان غذا و دارو رسید و وی نیز پیگیری این مساله را برعهده مدیر‏کل نظارت بر فرآورده‌های  غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گذاشت تا اینکه اخیرا نسبت به این مورد اخطار لازم داده شد.

اکنون با همکاری انجمن صنفی تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور، سازمان غذا و دارو و تعزیرات این موضوع در حال پیگیری است و تاکنون تعداد بالایی از فروشگاه‌های  عرضه‏کننده این محصول پلمب شده‏اند. دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان روغن زیتون و زیتون شور با اشاره به تفاوت روغن «پومیس» با روغن «پالم» گفت: روغن پالم مصرف خوراکی دارد، اما در محصولات خاصی مانند روغن‏های قنادی و بستنی مورد استفاده قرار می‏گیرد. این روغن چون در دمای ١4درجه نیز به‏صورت جامد باقی می‏ماند، می‌تواند در این محصولات مورد استفاده قرار گیرد و امکان تقلب در آن وجود ندارد، اما به دلیل اینکه در محصولات دیگر مورد استفاده قرار نگیرد، واردات آن از 640هزار تن به 440هزار تن کاهش یافته، اما روغن «پومیس» از اساس به‏علت شیمیایی و سرطان‏زابودن بنا بر استاندارد ١446 وزارت بهداشت، مصرف خوراکی ندارد. روغن پالم پارسال و پومس امسال و سال آینده ...چیزی است که جان مردم بی گناهی را به خطر می‌اندازد که باید در هنگام یک خرید کاملا معمولی و روزانه خود برای پر شدن جیب‌های  برخی سوداگران ناآگاهانه صید شوند. 

 نهادهای مسئول باید مداخله و برخورد کنند

جليل مالكي، متخصص مسايل حقوقي و رييس دانشكده حقوق دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركزي در این باره به آرمان می‌گوید: در قانون حمایت از مصرف کنندگان مسلما قانونگذار حمایت‌های خوبی از مصرف‌کننده در مقابل عرضه کالا‌های  معیوب و فاسد در نظر گرفته است. هر مصرف‌کننده‌ای می‌تواند از واردکننده‌ها یا تولیدکننده‌های اینگونه کالا‌ها در سازمان تعزیرات حکومتی شکایت کند، یعنی سازمان تعزیرات حکومتی مرجعی است که در این خصوص می‌تواند وارد شود. حتی اگر مصرف کننده‌ای هم متوجه نشود و شکایت نکند، این مرجع می‌تواند پرونده تشکیل دهد و عاملین آنها را تحت تعقیب قرار دهد.این عضو هیئت مدیره کانون وکلا درباره اینکه یک مصرف‌کننده در چنین زمان‌هایی که ممکن است بسیار خسارت ببیند باید  به چه ارگانی رجوع کند، عنوان می‌کند: اولا واردکننده اینها؛ ثانیا سازمانی که مجوز ورود اینگونه کالا‌ها را داده است. البته خبرها حاکی از این است که این روغن از طریق قاچاق و بدون مجوز به کشور وارد شده است. در همین باره مالکی ادامه می‌دهد: اگر کالای قاچاق باشد که در این صورت از وظایف ذاتی سازمان تعزیرات حکومتی است که با آن برخود کند. قانونگذار برای برخورد با واردات و عرضه کالای قاچاق به این سازمان صلاحیت داده است. بنابراین اگر موضوع قاچاق بودن این کالا مسجل شده باشد، سازمان تعزیرات حکومتی بنا بر وظایف ذاتی خود باید وارد شود و اینها را تحت تعقیب قرار دهد.

به گفته این حقوقدان یکی دیگر از مراجع رسیدگی به این سازمان نظارت و بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت است: فی‌الواقع سازمان بازرسی و نظارت هم به همین کیفیت در این زمینه فعال است و به نوعی بازوی سازمان تعزیرات در این زمینه محسوب می‌شود. او می‌گوید: یکی از سازمان‌هایی  که می‌تواند شاکی این موضوع باشد و پرونده تشکیل دهد، همین سازمان نظارت و بازرسی کالاها و خدمات است که در وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد؛ یعنی علاوه بر مصرف‌کنندگان، از یک طرف خود این سازمان می‌تواند دست به کار شود و از طرف دیگر سازمان تعزیرات حکومتی. او در ادامه عنوان می‌کند که اگر ابعاد قضیه خیلی جدی و گسترده باشد، مدعی‌العموم و دادستان هم می‌تواند در این زمینه دخالت کند: اگر امنیت غذایی مردم به هم خورده شود، وظیفه دادستان است که برخورد کند و جلو توزیع این کالاها را بگیرد.او می‌گوید در زمینه روغن پالم که سال گذشته تقریبا به همین شکل اتفاق افتاد، پرونده‌ای در دادسرای عمومی تهران تشکیل شد برای تعقیب کسایی که به هر نحوی در آن موضوع دخالت داشتند. بد نیست بدانید که بیش از ۲۰۰۰ نوع زیتون در دنیا کشت می‌شود‌ که حدود ۱۱۰ نوع آن در ایران وجود دارد. انواع زیتونی که مردم بیشتر می‌شناسند ۱۰ الی ۱۲ نوع از این میوه است. درباره اسامی انواع روغن‌ زیتون موجود در بازار باید بدانید که روغن زیتوناکستراویرجین 

(Extra virgin) یا فرابکر روغن زیتون بکر و یا (Virgin)، روغن زیتون معمولی (Ordinary)، روغن زیتون لامپاند (lampand) که قابلیت خوردن ندارد، روغن زیتون پومس (Pomace) که از تفاله زیتون گرفته می‌شود و درآخر روغن زیتون تصفیه شده یا ریفایند (Refined).

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پویا: 1394/4/2911:11:06،
165
35
خدا خودش به سلامت و جان ما ایرانیها رحم کنه
با این مسئولین بی لیاقت و بی کفایت فکر کنم تا چند روز دیگه روغن موتور و روغن ترمز تو غذامون پیدا بشه.
ماشالله کلید خوب داره اثر خودشو نشون میده.
علی: 1394/4/2911:27:16،
94
33
بد نیستا مزه روغن موتور و روغن ترمز و گریس رو هم بچشیم
بالاخره اینم از برکات وجود تحریم ها و به قول آقایون دوران پساتحریمه. پالم که خیلی خوشمزه بود. مخصوصا بستنی و کیم و ماست و دوغ و خامه و...
بردیا: 1394/4/2911:34:50،
95
32
واسه چیه این همه سرطان بیداد میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟
مهندس: 1394/4/2911:47:04،
104
31
خدا از این مسئولین نگذره ...
مهرداد: 1394/4/2912:00:50،
53
41
روحانی مچکریم
a: 1394/4/2913:43:39،
87
30
چه خبره این مملکت
نون با جوهر قند سرطان زا
آب تسویه نشده
روغن پالم و پومیس
انواع پارازیت
گرد وغبار و ریز گرد
آلودگی محیط زیست
خودرو قاطر و جاده های قاتل
استرس کنکور و سربازی و کار و ازدواج
آمار بالای طلاق و اعتیاد و بیکاری
چطور هنوز زنده ایم؟
علی: 1394/4/2915:03:18،
49
27
یعنی همه جای دنیا اینجوری؟یا فقط ایران...پاره تنم...ای زادگاه و میهنم...اینجوریه؟
میثم: 1394/4/2923:27:22،
35
30
"نهادهای مسئول باید مداخله و برخورد کنند !!!!!! "
.
.
.
.
خنده دارترین تیتر این خبر !!
کوکی(مزدا): 1394/4/2911:11:47،
47
50

خدا مرگم بده.....
شیشه هاش چقدر شبیه.......
میگن توافق شده ولی تا حد دیگه.!!!!...دست شما درد نکنه....
سلامتی..........
بختيار: 1394/4/2911:12:19،
93
33
خوشحالم جايي زندگي مي كنيم كه هر روز يه ماجراي جديد براي ما پيش مياد مثل آليس در سرزمين عجايب
ممل: 1394/4/2911:20:40،
62
22
آقایون اگه راضی میشید ما بهتون سر هر ماه پول میدیم فقط این چیزا رو نریزید ...
ک: 1394/4/2911:20:59،
59
31
اقا فقط یه چیزی بگو که برای خوردن سالم باشه . . . .
سورنا: 1394/4/2911:27:23،
72
27
تنها راه جلوگيري از تخلفاتي ازين دست اينه كه اين حيوونات انسان نماي متقلب رو چپه آويزون كنن تادرس عبراي بشه واسه سايرين!
سوشا : 1394/4/2911:31:08،
65
29
فقط بلدین از مردم عوارض و مالیات و پول نفس کشیدن بگیرید، جون مردم که 2زار اهمیت نداره، این از مواد غذایی سمی اونم از ماشین و جاده هاتون
Mani: 1394/4/2911:32:59،
67
27
شما نمیخواد خیر سرتون جمعیتو زیاد کنید همینهایی که هستنو سالم نگه دارید بقیش پیشکش
مطلع: 1394/4/2912:08:06،
31
45
این ها همش دروغ است من از مناطق جنوبم برعکس این روغن زیتون بهترین کیفیت داراست بطوری که بعضی از همکاران من مدت 20 سال که بجای این روغن های آشغال ایرانی دارند روغن زیتونی اسپانیایی و ایتالیایی مصرف میکنند با مارک های مارینا و سابروزا و اتفقا بعد از مصرف این روغن ها دیگه سردرد نمی گیرید و همچنین کلسترل شما پایین میاد .حتما سازمان بهداشت یا باج میخواهد یا میخوان روغن های اشغال خودشون به ما بندازن. در ضمن نام پومیس هم به این خاطره که روغن زیتون برای سرخ کردن خوب نبوده اما بلادهای کفر مواد افزودنی مجازی بهش اضاف میکنند که بشود سرخ هم کرد!!!
از جنوب : 1394/4/2915:29:14،
26
34
بنده به شخصه مدت پنج ساله که از روغن زیتون مخصوص سرخ کردن استفاده میکنم عالیه و مشکلی نداره .بله اگه شما از مارکهای درست و حسابی استفاده کنید که البته داخله تمام کشورهای منطقه استفاده میشه (بعضی مارکها) مفید هست و البته بهتره که از روغن زیتون خالص (extra virgin) جهت مصرف خام استفاده بشه و نه سرخ کردن شما اگه توضیحات روی جعبه روغن مربوطه رو مطالعه بفرمایید متوجه میشید که مناسب برای سرخ کردن هست یا نه و عموما روغن pomace برای سرخ کردن استفاده مناسب تری داره . اینکه چطور نویسنده نتیجه گیری کرده که تمام روغن pomace سرطان زا هست فکر نمیکنم مرجع پزشکی داشته باشه و منطقی بنظر نمیاد که اگر اینجور بود اجازه بهداشت جهانی رو حداقل برای مصرف جهانی نبایستی میگرفت حالا منطقه خاورمیانه هیچی .
مطلع: 1394/4/2919:02:18،
29
31
دیگه چرا منفی میدین!!!! برید همون روغن های گازوئیلی ایرانی بخورید. واله
حسن: 1394/4/2920:40:25،
27
28
منفی به خاطر این هست که واردات همین روغن هایی که ادعا می کنید خوبن رو مافیای آقازاده ها انجام می دن و اینها چون به هیچ ارزش انسانی و شرعی و قانونی پایبند نیستن و کشور ما هم که تگزاس هست هر آشغالی وارد کشور می شه و به نام محصول خوب به خورد مردم داده می شه البته نه اینکه محصول داخلی خوب باشه ولی محصول داخلی چون جا و مکان مشخص داره اطمینان بیشتری به اون هست .
مهدی: 1394/4/2912:12:38،
50
32
جیبشون پر شده حالا بعد از سالها که باجان مردم بازی کردن یادشون افتاده یااینکه حق الحساب ندادان
محمد: 1394/4/2913:03:08،
52
28
"....نهادهای مسئول باید مداخله و برخورد کنند....."

سال هاست این مسئله به یک آرزو برای مردم ایران تبدیل شده است . میلیارد میلیارد دزدی می شه اسمشو می زارن مبارزه با استکبار جهانی !!!
arapas: 1394/4/2915:57:07،
31
28
بهترین روغن زیتون برا سرخ کردنی روغن* لابلا*
وبرا خوراکی روغن*سابروسا* و *اولمپو* و *الجیرو* هستش
۰۰۰۰: 1394/4/2917:21:43،
31
31
اینا که گفتی اسم ماشین است یا روغن ؟؟؟
امیرعلی: 1394/4/2922:56:58،
26
31
من ساکن زاهدانم این روغن ها به وفور در هر بقالی دیده میشه من خودم روغن سابروسا مصرف میکنم خیلی هم خوبه ضمنا روش به عربی خواص غذایی رو نوشته پس در کشورهای عربی مصرف خوراکی داره من از مصرف این روغن راضی ام خواهشا شما هم دروغ تحویل مردم ندین...
انسان: 1394/4/3001:19:32،
31
23
يعني به اين راحتي!!!!
وارد شده فروخته شده همين؟
جواب اون بنده خدا هايي كه مصرف كردن كي ميده؟؟؟
من نبودم ،...
اينم شد جواب به مردم
ما مسلمانيم!!!
رضا:: 1394/4/3011:00:47،
34
28
ما خودمون مقصریم، که هم خود و هم فرزندانمون رو به نابودی کشیدیم، اشتباهی که هرگز جبران نخواهد شد. دهه سی و چهلی ها نابودمون کردن.
msh: 1394/5/1706:14:00،
23
13
الان سوالی که برای اجانب پیش می آد اینکه که : چرا نمی میرید ؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما