کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلارهای بلوکه‌شده ایران واقعاً چقدر است؟

کدخبر:۱۳۷۹۹دوشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۰:۳۳۵۱۹۱ بازدید

معمای اختلاف رقم دلارهای بلوکه شده ایران چیست؟ این روزها زیاد درباره این موضوع سخن گفته می‌شود و برخی به خلاف‌گویی در این زمینه آن ...

معمای اختلاف رقم دلارهای بلوکه شده ایران چیست؟ این روزها زیاد درباره این موضوع سخن گفته می‌شود و برخی به خلاف‌گویی در این زمینه آن متهم می‌شوند؛ ولی اصل ماجرا چیست؟ دو روزنامه به این پرسش، پاسخ داده‌اند.

روزنامه ایران نوشت: از زمانی که توافق تاریخی 23 تیرماه به سرانجام رسیده است، همه با حساسیت زیادی نتایج این توافق بخصوص در حوزه اقتصاد را دنبال می‌کنند و منتقدان دولت نیز با حساسیتی دو چندان و البته با هدفی متفاوت رصد می‌کنند.

همان‌گونه که از ماه‌ها قبل نیز در تحلیل‌های کارشناسی مطرح می‌شد، یکی از نتایج ملموس توافق دستیابی ایران به دارایی‌های بلوکه شده خود است که طی سال‌های اخیر از آن بی‌نصیب بوده است. درباره رقم دارایی‌های بلوکه شده ایران در کشورهای خارجی تاکنون ارقام و اعداد متفاوتی نقل شده که دامنه این اعداد از 30 تا 150 میلیارد دلار در نوسان است. اما زمانی که ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی اواخر هفته گذشته میزان دلارهای بلوکه شده بانک مرکزی را 29 میلیارد دلار اعلام کرد، اختلاف این عدد با ارقامی که پیش از این و پیش از توافق هسته‌ای اعلام شده بود، ابهاماتی به وجود آورد که این ابهام از سوی برخی منتقدان چنان بزرگنمایی شد که گویی همانند دکل نفتی در دولت گذشته این دلارها گم شده است.

اما زمانی که سراغ تعاریف تخصصی و تفاوت‌های آن می‌روی همه چیز روشن می‌شود و دیگر ابهامی باقی نمی‌ماند. براساس گفته‌های رئیس کل بانک مرکزی مجموع دلارهای بلوکه شده قابل دسترسی بانک مرکزی حدود 29 میلیارد دلار است که 23 میلیارد دلار از این مبلغ در ژاپن، کره جنوبی و امارات بلوکه شده و 6 میلیارد دلار نیز در بانک‌های هند باقی مانده است. این در حالی است که برخی سخنان باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا را مبنی بر ذخایر ارزی 150 میلیارد دلاری ایران در کشورهای خارجی ملاک ارزیابی خود قرار می‌دهند و اختلاف این دو عدد را به حساب شفاف نبودن حساب‌های دولت می‌گذارند.

حال واقعیت این است که سیف رئیس کل بانک مرکزی رقم واقعی و قابل هزینه کرد ذخایر خارجی بانک مرکزی را اعلام کرده است و در صورتی که حجم ذخایر ارزی این بانک را به رقم اعلام شده وی یعنی 29 میلیارد دلار اضافه کنیم تقریبی همان رقم 120 میلیارد دلار به دست می‌آید. چه آنکه ذخایر ارزی بانک مرکزی که حجم آن در حدود 100 میلیارد دلار اعلام می‌شود، حتی در صورت آزادسازی و قابل دسترس بودن نیز به هیچ عنوان قابل هزینه کرد نیست. چراکه این ذخایر یک بار میان دولت و بانک مرکزی معامله شده و بانک مرکزی معادل ریالی آن را به دولت پرداخت کرده است و برای جلوگیری از آثار مخرب تورمی آن در حساب‌های بانک مرکزی فریز شده است. بنابراین، این ذخایر تنها دو کارکرد دارد که یکی پشتوانه پول ملی و دیگری به عنوان ضمانت وام‌ها و تسهیلات خارجی است.

در همین زمینه علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن تأیید سخنان رئیس کل بانک مرکزی، مبلغ 120 میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه شده ایران را اغراق و نادرست خواند. به گفته وی بخشی از دارایی‌های ایران شامل 35 میلیارد دلاری می‌شود که در دولت قبل در اختیار شرکت نیکو قرار گرفت تا در طرح‌های نفتی هزینه شود. همچنین مبلغ 22 میلیارد دلار نیز وثیقه فاینانس‌های چین است.

از سوی دیگر نکته‌ای که نباید مورد غفلت قرار گیرد این است که از زمان توافقات اولیه طی مذاکرات هسته‌ای بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران در اقساط مختلفی آزاد و به حساب بانک مرکزی واریز شد. بر این اساس در دوره نخست مبلغ 4.2 میلیارد دلار و در دور دوم مبلغ 2.8 میلیارد دلار از دلارهای بلوکه شده ایران آزاد شد. همچنین براساس توافق سوئیس ماهانه 700 میلیون دلار از این منابع آزاد شده که تاکنون رقمی در حدود 2.8 میلیارد دلار شده است. از سوی دیگر 13 تن طلایی که طی هفته‌های اخیر آزاد و به ایران منتقل شد نیز جزو دارایی‌های بلوکه شده ایران محاسبه می‌شود که ارزش دلاری آن بالغ بر یک میلیارد دلار می‌شود.

از طرف دیگر بنا بر توافقات صورت گرفته قبل از دستیابی به توافق نهایی، ایران قادر بود برای خرید کالاهای اساسی و دارو به هر میزانی که نیاز داشت از سایر کشورها و از منابع بلوکه شده خود در خارج استفاده کند. حال با درنظر گرفتن تفاوت تعاریف ذخایر و دارایی‌های بلوکه شده قابل هزینه‌کرد و همچنین منابعی که طی ماه‌های اخیر آزاد شده است، به این نتیجه می‌رسیم که هیچ اختلافی میان اعداد اعلام شده وجود ندارد.

در همین رابطه، روزنامه خراسان نیز آورده است : تفاوت 120 میلیاردی اعداد اعلام شده باعث شده است که عده ای اوباما را دروغگو بنامند و برخی انگشت اتهام را به سمت دولت روانه کنند. برخی می گویند: «تا دیروز که توافق نشده بود، میزان دارایی های بلوکه شده بالغ بر 100 میلیارد دلار بود اما امروز که توافق صورت گرفته است، این عدد 30 میلیارد دلار شده است. شاید هم بخشی از این دلارها گم شده است!»

برای پیگیری دلارهای (به ظاهر) گم شده بد نیست که صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی را با صحبت های اوباما مرور کنیم تا متوجه شویم این تفاوت از کجا نشات می گیرد. ولی‌الله سیف، وجوه بلوکه شده بانک مرکزی در خارج از کشور را 23 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: این منابع در ژاپن، کره جنوبی و امارات متحده عربی بلوکه شده است. علاوه بر این، حدود 6 میلیارد دلار از منابع ایران هم در کشور هند وجود دارد که متعلق به دولت است و به مالکیت بانک مرکزی درنیامده است.

از صحبت‌های سیف این گونه بر می آید که مراد وی از دارایی‌های بلوکه شده دارایی‌های مربوط به دولت و بانک مرکزی است و دارایی‌های بلوکه شده شرکت‌های غیردولتی و دولتی را شامل نمی شود. برای مثال، ممکن است بخشی از دارایی‌های صادر کننده داخلی، در خارج از کشور بلوکه شده باشد و در آمارهای رئیس کل بانک مرکزی به حساب نیاید. با این حال رقم مشخصی از میزان دارایی‌های بلوکه شده شرکت‌های غیردولتی در دسترس نیست و نمی‌توان آن را مبنا قرار داد.

به گفته وزیر اقتصاد، 35 میلیارد دلار از این دارایی‌های بلوکه شده به شرکت نیکو مربوط می‌شود و ربطی به بانک مرکزی ندارد. علت دوم تفاوت ارقام ذکر شده مرکزی را می‌توان در فاینانس‌های چینی دنبال کرد. از آنجایی که کشور نمی‌توانست از درآمدهای فروش نفت خود بهره ببرد، بخشی از منابع ارزی خود را از اروپا به چین انتقال داد. همچنین بخشی از درآمدهای نفتی ایران حاصل از صادرات نفت به چین بود. بنابراین حجم زیادی از دارایی‌های ایران در چین بلوکه شده بود. از این رو ایران برای دور زدن تحریم‌ها، تصمیم گرفت تا از فاینانس استفاده کند. یعنی در ازای این منابع، مقرر شد که چین در ایران اقدام به سرمایه‌گذاری کند و کالا و خدمات به ایران صادر کند. به گفته مصباحی مقدم، این رقم حدود 22 میلیارد دلار است.

علت بعدی تفاوت فاحش در میان اعداد و ارقام را می‌توان در آزادسازی بخشی از منابع ارزی در جریان مذاکرات ذکر کرد. در جریان توافق ژنو مقرر شد که ایران در ازای انجام اقداماتی مشخص، بتواند 4.2 میلیارد دلار در یک دوره یک ساله و 2.8 میلیارد دلار در دوره تمدید 6 ماهه توافق ژنو از دارایی های بلوکه شده خود را آزاد کند. هم چنین در حدود دو سالی که مذاکرات هسته‌ای در جریان بود در مجموع 21 تن از طلاهای بلوکه شده ایران نیز آزاد شده که ارزش آن یک میلیارد و 100 میلیون دلار برآورد می‌شود.

با محاسبات ساده ریاضی و جمع اعداد 22 (فاینانس چینی)، 7 (آزادشدن دارایی‌های بلوکه شده ناشی از توافق ژنو)، 35 (مطالبات شرکت نیکو) و 1.1 (ارزش طلاهای آزاد شده) به رقم 65.1 میلیارد دلار می‌رسیم که تا حدی می‌تواند تفاوت 100 میلیارد دلار و 30 میلیارد دلار را توضیح دهد.

اگر مبلغ 150 میلیارد دلار اوباما را مبنای محاسبه قرار دهیم، می‌توان مابه‌التفاوت مبلغ باقی‌مانده را به اموال بلوکه شده ایران در آمریکا در دوره قبل از تحریم‌های اخیر ارجاع داد؛ اموالی که پس از انقلاب اسلامی ایران بلوکه شد.

اما آیا به راستی تنها فایده یا فایده بزرگ توافق هسته‌ای، آزادسازی ذخایر بلوکه شده است؟ و به واقع آزاد‌سازی این ذخایر تا چه اندازه می‌تواند برای اقتصاد مفید باشد؟ شاید بتوان فایده آزادسازی ذخایر ارزی بلوکه شده ایران در خارج را از دو جهت بررسی کرد.

منظر اول - افزایش نقدینگی

زمانی که دولت اقدام به فروش نفت می‌کند و ارز کسب می‌کند، برای تبدیل این ارزها به ریال به سراغ بانک مرکزی می‌رود و بانک مرکزی ارزها را دریافت می‌کند و به دولت ریال تحویل می‌دهد. از این رو، میزان پایه پولی و به تبع آن نقدینگی در کشور افزایش پیدا می‌کند و شاید بتواند آثار مثبتی بر جای بگذارد اما در کشور ما، بخشی از دارایی‌های بلوکه شده در خارج اثر خود را گذاشته است. یعنی معادل بخشی از ارزهای بلوکه شده ریال چاپ شده است لذا نمی‌توان بخشی از این ارزها را تبدیل به ریال کرد. برای مثال، بانک مرکزی بدهی‌های شرکت نیکو ناشی از صادرات نفت را دارایی تلقی کرده و اثر خود را گذاشته است و اثر نقدینگی آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده به همان 29 میلیارد دلار گفته شده توسط سیف خلاصه می‌شود.

منظر دوم - اثرگذاری بیشتر بر بازار ارز

حال اگرچه ارزهای موجود نمی‌تواند و نباید اثری بر نقدینگی بگذارد، اما قدرت عمل بانک مرکزی را در مقابله با شوک‌های ارزی افزایش می‌دهد؛ چراکه دارایی‌های ارزی بانک مرکزی افزایش پیدا کرده است و این افزایش توان بانک مرکزی را در تحت تاثیر قرار دادن بازار ارز افزایش می‌دهد. البته نباید فراموش کنیم که مسئولان بانک مرکزی بارها اعلام کرده‌اند که قصد کاهش نرخ ارز را ندارند و احتمالا نرخ ارز در همین حوالی باقی خواهد ماند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بختيار: 1394/4/2909:13:02،
72
17
ما كه عادت كرديم به اين كارا
م: 1394/4/2909:38:22،
46
20
البته این آمار را با اختلاسهای افرادی مثل بابک زنجانی و ............. جمع کنید ببینید چه رقمی میشود .
میثم: 1394/4/2909:39:34،
63
21
برای رفتن از اینجا چکار بایدکرد ؟ چقدر پول میخواد؟
بابک: 1394/4/2910:45:01،
70
14
هنوز یک هفته از تحریم نگذشته چطور همه ی دلار ها رو تقسیم کردن !!! اواخر دولت اصلاحات بود که رییس جمهور در پاسخ به کیهان که یقه درانی می کرد و هر روز می گفت پول نفت کجا می رود؟ ( توجه کنید آن موقع نفت بشکه ای 8 دلار بود ) گفت : فقط 30 درصد درآمد نفت به حساب دولت واریز می شود !!!! آن زمان دولت اصلاحات بود و بهترین وضعیت اقتصادی را در آن زمان داشتیم و با نفت بشکه ای 8 دلار و 30 درصد واریزی به حساب دولت ، صندوق ذخیره ی ارزی را با 30 میلیارد دلار به مدیر جهان!!! تحویل داد . توافق فقط برای غارت کردن این پول های بلوکه شده بود و مطمئن باشید وضع مردم ایران اگر بدتر نشود بهتر از قبل هم نخواهد شد .در دروغ گویی به مردم هیچ حد و مرزی قایل نیستند تا قبل از توافق این محاسبات وجود نداشت اما حالا هر روز می گویند پول زیادی در خارج نداریم پس چرا توافق کردید؟ و زیر بار خفت تحمیلی غربی ها رفتید؟؟؟
هاشم پور: 1394/4/2911:20:05،
59
15
وقتی مبلغ دقیق طلب و دلارهای بلوک شده یک کشور مشخص نیست و هر نهاد و ارگانی یک آماری میده خودتان تا ته قضیه را بخوانید که چرا وضع مردم اینه
ایرانم آرزوست: 1394/4/2911:23:14،
44
21
یک پاپاسی از این پولها به مردم نمیرسه
سحر: 1394/4/2911:26:13،
35
22
این پولهایی که در چین و هند بلوکه شده مگه به این راحتی برمیگردونن فاجعه ای به سر این مملکت در اثر تحریمها اومد هم پولها بلوکه شد هم از درآمد نفتی جای ماندیم دو طرفه ضرر کردیم
میثم: 1394/4/2913:47:35،
27
43
من میخوام از ایران برم بخاطر افکار بد این مردم ..ببین چطور راحت تهمت میزنن !!! آخه شماها دقیق از کجا میدونین که اینطور به دولت تهمت میزنید ... حداقل اینا از دولت قبلی بهترن ...
14: 1394/4/2913:56:00،
40
14
میخواد بگه دلتون رو خوش نکنید این پولا واسه شما نیست مال برادران ...و دوستان منطقه ای و مردم مظلوم... می باشد و کلا توافق واسه ازاد کردن داراییهای اونا بوده نه شما!!
ولی مردم همیشه در صحنه ناراحت نباشید با کمی صبر و تحمل از اون پولا تورم و گرانیش نصیبتون میشه.
هویج: 1394/4/2915:09:04،
22
15
قضیه آب گل آلود و ماهیه خودتونو ناراحت نکنید.
این آب گل آلودی هم که هست بین مسئولینه و به ما چیزی نمی ماسه.
دیگی که برای ما نجوشه ...
سید: 1394/4/3111:55:39،
19
15
آمریکا دروغ نمیگه هرچی هست زیر سر این سیف و بقیه دولت هست. اینا مثل آب خوردن دروغ میگن
666: 1394/4/2909:15:41،
56
17
موضوع هاپیلی کردن برن وخوردن وخندیدن به مردمی که فکر میکنن همه چیز خوب اروووم
اسی منیا: 1394/4/2909:50:28،
11
45
این که بخشی از پول ها میره جایی که ما نمی فهمیم درست...اما تو خبر به طور واضح توضیح داده که چرا اختلاف بین اعداد و ارقام هست...در حال حاضر تنها 29 ملیارد قابل دسترسی برای دولت هست و مابقی بدست دولت نمیرسه مستقیم...اگه به میزان دلارهای بلوکه شده تو کشور ریال چاپ شده باشه دیگه نمیشه اون رو دولت برداره بیاره دوباره ریالش کنه...راهش همون دادن ضمانت و یوزانس و... هستش
ایران: 1394/4/2909:18:19،
54
14
قرار نیست مردم بدونند این با ی آفا زاده هاست
siya: 1394/4/2909:27:03،
37
15
الان اوباما هم با امارایی که تو ایران از مقدار پولا میدن کفش بریده.تازه داره معنیه یک شبه ره صدساله پیمودنو با گوشت و پوست حس میکنه خخخخخ(باز بعید میدونم تو دولت روحانی اینهمه پول هاپولی بشه)
حبیب: 1394/4/2909:29:18،
33
21
بوی پول می اد
سوشا : 1394/4/2909:32:02،
50
19
اگه همه ی این پولو خرجه ابادانیه کشور میکردن 5 ساله دیگه از ترکیه جلو میزدیم
الی: 1394/4/2910:06:11،
31
33
چرا همشو صرف آبادانیه کنن.یک مقدارشم صرف اصفهانیه کنن
Amin: 1394/4/2909:48:48،
63
16
بوی اختلاس می آید، همون جا بمونه امن تره به نظر من خخخ
شاهین: 1394/4/2909:54:31،
90
18
اقا اصلا نگران نباشید مسعله خیلی سادس
کل مبلغ 150 میلیارد دلار هست
سیف گفت 30 تا برای ایرانه که میمونه 120 تا
سوریه 50 میلیارد
عراق 40 میلیارد
یمن برادران حوثی و طرفداران علی عبداله صالح 20 میلیارد
برادران شیعه بحرین هم 10 میلیارد

دستشون درد نکنه بهرحال ما امت هستیم نه ملت
حالا مردم ایرانم مثل گذشته قناعت کنن هیچ ایرادی نداره .
راستی دولت مردها تعارف نکنن پول خواستین مدیونن به مردم نگین ها
بکشین روی مالیات ها و افزایش قیمت ها و یارانه رو حذف کنین ما خوشحال میشیم به دولت کمک کنیم

14: 1394/4/2914:07:03،
43
19
اصل کاری برادران حزب ا... رو جا انداختی, سهم ایرانم که معلومه واسه چه کسانیه, سهم ملت و مردم هم تورم و گرونیشه.
مهدی: 1394/4/2910:47:59،
31
16
وقتی به فهرست چندین نفر که از تحریم خارج شدن نگاه کنیم ( بابک زنجانی ، کامران دانشجو ؛ رستم قاسمی ، نقدی و ...) می فهمیم که اختلاف بین 29 میلیارد دلار سیف و 120 میلیارد دلاری که قبلا اعلام می شد کجاست !!!
سدید: 1394/4/2911:12:08،
41
16
من اگه میتونستم از ایران مهاجرت میکردم به یه کشور درست و حسابی
امید: 1394/4/2913:11:49،
28
16
هنوز نرسیده ۹۰ میلیارد اختلاس شد . . . . البته واسه ماها فرقی نداره الان کشورهای دوست وبرادر شاکی میشن. . .
سياست: 1394/4/2913:31:06،
27
14
پولها بلوکه شده در هند به صورت برنج و چای ، پولها بلوکه شده در چین به صورت جنس های بنجل وارد کشور می شود .الکی نیست که چین و روسیه در مذاکرات هسته ای سنگ ایران را به سینه می زدند
كيوان: 1394/4/2914:32:34،
17
21
سياست دولت هست كه بگه ٣٠ميليارد كشورايه گدا گشنه طلب پول نكنن يا كمتر بهشون بدن وگرنه مگه ميشه خيلي بيشتر هست خدا كنه اينطوري باشه
علی: 1394/4/2915:01:26،
16
19
سلام خیلی حرص نخورین یه ضربالمثل میگه نونم نمیدی هولم نده همین که دولت تو دست و پامون نپیچه خیلیه انتظار نداشته باشین بهتون دلار بده همه پولا مال کشور های همسایس اثلا چون پولی نبود به اونا کمک کنیم تن به توافق دادیم وگرنه مردم فهیم ایران که به کم خوری گرسنه خابیدن عادت دارن این یمن ولبنان وفلسطینو....هستند که صرفه جویی بلد نیستند تو دولت قبلی کمکمون به اینا صبت از سه هزار میلیارد دلاره حالا صدمیلیارد دلار این دولت بده خیلی نیست
بهرام: 1394/4/2915:28:42،
15
18
آقا بیخود برای این پولها نقشه نکشید.
بشار اسد پیام داده باید اونجا خرج و سرمایه گذاری بدون بازگشت بکنیم.
این پولها صاحب داره بیخود براش چاله نکنید.
نقی: 1394/4/2915:30:04،
24
8
150 میلیارد بشه 30 میلیارد!!!! یارانه هم حذف!!!! مگه میشه، مگه داریم!
فرزاد: 1394/4/2915:30:20،
19
16
وقتی میگفتیم این پولا همونجا جاش امن تره هیشکی گوش نمی کرد هی گفتین توافق توافق.
حالا خوبتون شد وسط راه کشیدن بالا یه آبم روش؟!!!!
حالا برید قر بدید و مچکررررررررررررر باشید!!!
محمود: 1394/4/2917:01:55،
11
16
مذاکره و عقب نشینی در برابر آمریکا قبل از این دولت شروع شده بود فقط روحانی چهارتا شعار خوشگل توخالی داد تا توافق هسته ای و بالا کشیدن دلارها مثلا بنا به خواست مردم انجام شده باشه .
m.: 1394/4/2915:42:09،
22
10
عجب آدمایی هستیماااااا
خب باور کنیم دیگه!!!
دوست: 1394/4/2918:56:43،
21
12
با وجود اینهمه گرسنه توی مملکت خودمون از همین الان به سوریه وعده دادن. این درد رو باید به کی گفت آخه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وحید ر: 1394/4/3000:57:51،
12
17
توجه کنید در متن آمده:
از طرف دیگر بنا بر توافقات صورت گرفته قبل از دستیابی به توافق نهایی، ایران قادر بود برای خرید کالاهای اساسی و دارو (یعنی اجناس بنجل و به درد نخور که الان در بازار پر شده) به هر میزانی که نیاز داشت از سایر کشورها (یعنی چین و هند) از منابع بلوکه شده خود در خارج استفاده کند.
R: 1394/4/3101:46:13،
10
16
ای ملت تو جنوب لبنان یه بهشتی درست شده... اصلا ناراحت نباشید با پول های شما خونه مجانی برا عرب های لبنان درست کردن باید این پول خرج بازسازی سوریه شه بشار خان اسد قاتل هم توقع داره چیزی نیست فقط 100 میلیارد تا 1 شبه گم شد باید یه نسل برا این سیاست فدا شه اون نسلم نسل ما بدبختای دهه شصتی هستیم وای دیگه از کجای این دلم بگم از بی کاری بی پولی و ... . این دولت میاد از اون یکی بدتر

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما