کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قیمت خودروهای وارداتی‌ در پسا تحریم

کدخبر:۱۳۷۹۲دوشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۴ - ۰۱:۱۳:۱۴۱۰۶۸۲ بازدید

در حالی بازار خودروهای وارداتی طی چند ماه گذشته تاکنون در سراشیبی کاهش قیمت قرار گرفت که با تحقق توافق هسته‌ای برخی از پیش‌بینی‌ها ...

در حالی بازار خودروهای وارداتی طی چند ماه گذشته تاکنون در سراشیبی کاهش قیمت قرار گرفت که با تحقق توافق هسته‌ای برخی از پیش‌بینی‌ها از کاهش بیشتر قیمت این خودروها در ماه‌های آینده خبر می‌دهند.

به گزارش دنیای اقتصاد، کاهش قیمت وارداتی‌ها در حالی مطرح است که بسیاری از کارشناسان معتقدند توافق هسته‌ای ایران و 1+5 منجر به کاهش قیمت خودروهای داخلی نخواهد شد. با این وجود آنها نسبت به کاهش قیمت خودروهای وارداتی اظهار امیدواری می‌کنند و معتقدند که بازار خودروهای وارداتی کاهش 10 تا 15 درصدی خواهد داشت. موضوعی که وزیر صنعت، معدن و تجارت روز گذشته به نقل از خبرگزاری مهر به آن اشاره مستقیم داشته است و در تازه‌ترین اظهارنظر خود با تاکید براینکه قیمت خودروهای داخلی کاهش نمی‌یابد از احتمال کاهش قیمت وارداتی‌ها با شرط نزول قیمت ارز خبر داده است. کاهش قیمت خودروهای وارداتی در حالی مطرح می‌شود که مشتریان خودرو مدت‌ها است در انتظار نتایج مذاکرات هسته‌ای و تاثیر آن بر قیمت خودرو بودند. حال آنکه کارشناسان نوسانات شاخص بورس، کاهش قیمت ارز و طلا یک روز بعد از توافقات و همچنین امیدواری به رونق کسب‌وکار را نخستین نشانه‌های توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی می‌دانند و معتقدند که برخی از این شاخص‌ها از جمله نرخ ارز بر قیمت خودروهای وارداتی تاثیر می‌گذارد.

در همین زمینه، برخی دیگر از کارشناسان به آزادسازی دارایی ارزی بلوکه شده ایران، و تاثیر آن در کاهش نرخ ارز اشاره می‌کنند و اینکه این موضوع تاثیر بسزایی در کاهش قیمت خودروهای وارداتی خواهد داشت. به طوری که شاهد کاهش 10 تا 20 میلیونی قیمت خودروهای وارداتی با توجه به کاهش نرخ ارز خواهیم بود.

بنابر نظر کارشناسان، قیمت خودروهای وارداتی تحت‌تاثیر دو عامل نرخ ارز و هزینه‌های واسطه‌گری تعیین می‌شود که با تغییرات قیمتی این دو عامل، شاهد افت و خیز قیمت خودروهای خارجی خواهیم بود، اما در کنار نظرات تاثیرگذاری نوسانات ارزی بر قیمت وارداتی‌ها برخی دیگر از کارشناسان امید چندانی به کاهش نرخ ارز ندارند و معتقدند که کاهش نرخ ارز در حال حاضر تحت‌تاثیر جو روانی حاکم بر بازار به دلیل توافق هسته‌ای است. اختلاف‌نظر درباره تغییرات صورت گرفته در نرخ ارز در حالی مطرح می‌شود که کارشناسان و فعالان بازار نسبت به کاهش هزینه‌های واسطه‌گری نیز اختلاف‌نظر بسیاری دارند. این اختلاف‌نظرها باعث شده تا پیش‌بینی‌ کاهش قیمت خودروهای وارداتی همانند بحث کاهش قیمت خودروهای داخلی با تردید روبه‌رو شود و بسیاری از مشتریان با این پرسش مواجه شوند که آیا قیمت خودروهای وارداتی کاهش می‌یابد یا خیر؟


عدم تاثیر نرخ ارز در کاهش قیمت؟

کاهش نرخ ارز در حالی به یکی از عوامل اصلی در پیش‌بینی قیمت خودروهای وارداتی بدل شده است که بسیاری از کارشناسان بازار نوسانات قیمت ارز طی هفته گذشته و با حصول توافق هسته‌ای را موقتی و کوتاه‌مدت می‌دانند و معتقدند که این دوره زودگذر خواهد بود. برهمین اساس آنها بر تاثیر جو روانی توافق هسته‌ای بر نرخ ارز تاکید دارند و معتقدند که دولت علاقه‌ای به کاهش نرخ ارز ندارد؛ بنابراین تاثیر کاهش قیمت ارز بر قیمت خودروهای وارداتی گزینه چندان محتملی نیست. در همین راستا فربد زاوه، کارشناس خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» معتقد است که دولت علاقه‌ای به کاهش بیش از اندازه ارز ندارد. با این حال تغییرات کمی در نرخ ارز شاهد خواهیم بود که تاثیر 5 درصدی در قیمت خودروهای وارداتی خواهد داشت. زاوه به تک‌نرخی شدن قیمت ارز اشاره می‌کند و می‌گوید: در صورتی که دولت ارز را تک‌نرخی کند و به قیمت سه هزار تومان عرضه کند، مسلم است که قیمت خودروهای وارداتی کاهش خواهد داشت.

در همین باره یکی از واردکنندگان خودروهای وارداتی نیز در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» می‌گوید: شش ماه تا یک سال پس از توافق هسته‌ای می‌توان درباره تغییرات نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت خودروهای خارجی اظهارنظر کرد. وی تغییرات نرخ ارز را در کوتاه‌مدت حائز اهمیت می‌داند و معتقد است که در بلندمدت این گزینه برای کاهش قیمت وارداتی‌ها چندان محتمل به نظر نمی‌آید. اما در کنار نوسانات نرخ ارز و تاثیرپذیری وارداتی‌ها از این موضوع عامل دیگری وجود دارد که ممکن است قیمت وارداتی‌ها را متاثر از خود کند.

بر این اساس بعد از اعمال تحریم‌ها بسیاری از واردکنندگان خودرو توانایی خرید از شرکت مادر را نداشتند. به همین دلیل بازار واسطه‌گری گرم شد و بسیاری از آنها با خرید از واسطه‌ها، تحریم‌ها را دور زدند تا بتوانند خودروی موردنظر خود را وارد کنند. حضور واسطه‌ها نیز منجر به افزایش قیمت خودروهای وارداتی شد. حال که توافق هسته‌ای ایران و کشورهای غربی محقق شده و در آینده نزدیک تحریم‌های ایران رفع می‌شود، بسیاری از کارشناسان نسبت به حذف این واسطه‌ها و تاثیر آن در قیمت خودرو تاکید دارند و معتقدند این موضوع موجب کاهش 10 درصدی قیمت خودروهای وارداتی خواهد شد. این در حالی است که برخی واردکنندگان خودرو چنین نظری ندارند.

در همین باره یکی از واردکنندگان خودرو می‌گوید: به جز نمایندگی‌ها، دیگر واردکنندگان نیز قبل از تحریم‌ها از واسطه‌ها خرید خود را انجام می‌دادند که بعد از اعمال تحریم‌ها این موضوع موجب افزایش 2 تا 3 درصدی هزینه‌واردکنندگان شد؛ بنابراین این موضوع تاثیر چندانی در قیمت ندارد. با این حال فربد‌زاوه معتقد است که حذف هزینه واسطه‌گری 10درصد بر قیمت وارداتی‌ها تاثیرگذار خواهد بود. وی مطرح کردن اینکه تحریم‌ها تاثیری در افزایش هزینه‌های جانبی واردکنندگان خودرو نداشته است را بیشتر بهانه‌ای برای ثبات قیمتی خودروهای وارداتی می‌داند و معتقد است که رفع تحریم‌ها تاثیر جدی در برخی هزینه‌ها به‌خصوص هزینه‌های واسطه‌گری خواهد داشت. به اعتقاد وی در این میان تنها یک عامل می‌تواند دخیل باشد تا هزینه‌های خودروهای وارداتی کاهش نیابد و آن هم دخالت وزارت صنعت است. زاوه با بیان اینکه دولت علاقه‌ای به کاهش خودروهای وارداتی ندارد، می‌گوید: در ابتدای سال گذشته که نرخ دلار از 4 هزار تومان به 3 هزار و اندی تغییر کرد و قیمت خودروهای وارداتی در آستانه کاهش قرار داشت به ناگاه دولت به افزایش هزینه وارداتی‌ها پرداخت. وی افزود: دولت برای جبران کاهش هزینه واردکنندگان تعداد خودروهای فرسوده‌ای را که باید از رده خارج شوند افزایش داد؛ بنابراین اگر دولت بار دیگر چنین کاری انجام دهد شاهد افت قیمت وارداتی‌ها در آینده نخواهیم بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ياكوزا: 1394/4/2901:15:56،
181
77
اوني كه پول داره ميره ميخره اوني كه نداره فقط شعار ميده
مهرداد: 1394/4/2902:12:28،
71
39
کافر همه را به کیش خود پندارد
فرید: 1394/4/2907:43:57،
109
29
اینو خوب اومدی
اونی که ماشین میلیاردی می خره فقط برای یک سال، تو فکر بالا و پایین شدن قیمت تندر و پارس و سمند و این آشغالها نیست...
کوکی(مزدا): 1394/4/2908:12:26،
70
26

واقعا حرفت درسته....
اونی که میره ماشین خارجی میخره لنگ 5 تومن و 10 تومن نیست که بخواد صبر کنه ببینه چی میشه چی نمیشه....
فکر: 1394/4/2909:36:09،
61
30
تعرفه با دلار رابطه عکس دارد
دلار پایین بیاد تعرفه میره بالا
کارشناسان هم رو هوا حرف نزنند
واقع بین: 1394/4/2909:46:28،
29
33
یعنی واقعا اینا کارشناسان ؟
اینا نمیدونند که قبلا خودروها با ارز مبادلاتی ۲۶۵۰ وارد میشد و الان حداقل با دلار ۳۰۰۰ تومانی
پس بیخودی نگید که کاهش میابد بلکه افزایش هم خواهد یافت
پارس دوست: 1394/4/2910:24:51،
29
41
کسانی که تجربه دارن به من کمک کنند
پارس سال +++
پارس LX ---
اریا: 1394/4/2910:32:26،
55
21
امریکا تحریم هاشو برداشت ولی دولت ایران بر نلت ایران تحریم ها رو سنگینتر میکنه 10درصد گمرکی رومیبره بالا همون نیشه اقای ظریف با دولت خودمون مزاکره کن که تحریم ها رو برداره
ناشناس: 1394/4/3011:52:56،
22
30
موافق نيستم برادر، بنده مي خوام ماشين خارجي بخرم ولي راستش زورم مياد پول بيخود به يه جماعت دزد و بي انصاف بدم، چون براي پولم زحمت مي كشم و شب و روز كار مي كنم. به همين دليل هم اين مسئله برام مهمه و 5 تومن و 10 تومن هم خيلي برام به حساب مياد.
Alen: 1394/4/2901:27:29،
64
28
سلام
ایران جیب جان چرا جوه الکی میدی !!! مدام از کاهش قیمت میگین ولی در عمل خبری از ارزون شدن نیست !!!
موقعی که دلار تو کانال 3800 بود قیمت خودرو از این پایین تر بود
هر موقع دولت از حقوق خودش از قبیل گمرگ ارزش افزوده پلاک بیمه خودرو فرسوده و از این قبیل گذشت قیمت ها هم میاد پایین ولی فعلا که دولت چنین تصمصمی نداره و امید به ارزانی توهمی بیش نیست
البته همه دوس داریم ارزون باشه توام با رونق بر منکرش لعنت
ولی با منطق ...
مخلص کلام اینکه با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشه
A: 1394/4/2901:30:12،
36
27
اوني كه پول داره ماشين خارجي مي خره، اوني هم كه نداره ماشين دست دو ميخره ولي لگن صفر خدا تومن قيمت ايران خودرو نمي خره كه به شررررش بمونه!!
رسول : 1394/4/2901:33:56،
46
28
قا من یه 206 تیپ 5 94 دارم امروز توی شهر دماوند
دنده 1 رو پر کردم کشیدم توی 2
سر دنده و متعلقات از جاش در اومد و کلی باعث خنده شد
تولید ملی افتخار ملی
خودرو: 1394/4/2901:43:53،
36
24
ماشين تو ايران ارزون نخواهد شد !
فقط تنوع زياد ميشه دوستان من
أرز هم بعد توافق كرون شد
-: 1394/4/2901:54:58،
28
21
نمایندگی رسمی از کارخونه مادر میخره ولی واردکننده های جز از همین دبی! پس برای واردکننده های جز که اکثیرت بازار رو در دست داشتن (فعلا که انحصاری شده!) قیمت ارز فقط تعیین کننده هست. دقیقا درسته که دولت دوست داره قیمت وارداتی ها بالا باشه چون اگه بیاد پایین دیگه کسی آشغال های خودشون رو نمیخره.
اول مطالعه بعد نظر: 1394/4/2902:02:18،
40
27
تورو خدا منتشر کن
من نمیدونم این توافق چه چیزش به نفع ماست
شرکت های خارجی همه برای عرضه محصولاتشون میان ایران و هیچ کاری برای ما ایجاد نمیشه
من لااقل تو اقوام پنجاه نفر لیسانس و فوق لیسانس میشناسم که بی کارن
الان هم با این اوضاع ما برای کشورهای تحریم کننده مون شغل ایجاد میکنیم
شهرداری هم فقط داره مجوز تاسیس پاساژ و مال و مگامال و .... پاساژ تجاری میده با این اوصاف ما پنج سال دیگه هممون فروشنده ایم و تولیدی وجود نداره وقتی هم تولید نباشه کارگری هم وجود نداره و از اونجایی که کارگر پایین حرم اقتصاد هست و یه جورایی پایه ی اقتصاد ما پنج تا ده سال دیگه اقتصادی نخواهیم داشواقتصاد ما نابودت
نود: 1394/4/2902:04:11،
35
25
عجب حکایتیه ارز میره بالا همه چی سعود میکنه وقتی میاد پایین هیچی عوض نمیشه
نکته اش هم اینجاست که همش با ارز مرجع وارد شده
پلسخ به یاکوزا: 1394/4/2902:13:11،
26
26
تو کا رو زندگی نداری هر روز میای اینو مینویسی/؟
خسته: 1394/4/2902:34:28،
34
34
خواهش میکنم ، بیخودی جو ۱۰٪ یا ۲۰٪ کاهش ندهید و دست پیش را نگیرید !!!!!!!!!!!!!!!! حداقل نرخ کاهش قیمت خودرو البته بعد از اتمام موجودی خودرو دلالان محترم ، ۳۰٪ تا ۴۰٪ خواهد بود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! باید ظرفیت ضرر کردن هم داشته باشید ، بی انصاف ها !!!!!!!!!!!!!!!!!!
نیما: 1394/4/2903:28:33،
39
22
جالبه! همه جای دنیا دولت ها هر کاری می کنن تا کالا و اجناس ارزونتر بشه مردم بیشتر خرید کنن چرخ مملکت بچرخه ولی تو ایران درست عکس این ماجراست.دولت هر کاری می کنه تا جلوی ارزونی رو بگیره! از دلار که گرونیش سرچشمه ی همه ی گرونی هاست بگیر تا ماشین! من که پاک نا امیدم.
نیما: 1394/4/2906:21:07،
27
27
استفاده کردن از کلمه "پس از" مگه چه مشکلی داره که از "پسا" استفاده می شه ؟
دلواپس: 1394/4/2906:40:42،
39
22
دولت نميتونه از درآمد ١٢٠ درصدي خودش در بحث واردات خودرو صرف نظر كنه وگرنه قيمت ماشين خارجي و صنايع آفتابه لگن ساز داخلي باهم سقوط ميكنه
ظاهرا اينطور توافق شده كه دولت هم از نفت درآمد داشته باشه و هم با ماليات كمر شكن از حلقوم ملت بكشه بيرون
الحمدالله تنها قشري كه از اين توافق سودي نميبره خود ملت بيچارست
هادی: 1394/4/2906:44:50،
57
22
خوب شد تحریمو برداشتن؛عجب بارونی اومد!!!!
حسین: 1394/4/2906:57:06،
34
25
سلام.خداوکیل دلال ها 15 سال نفس مارو خفه کردن.بابا بذارین ما هم نفسی بکشیم.دهه 60 که کلا نسل سوخته هست دیگه بهانه چی دارین؟؟؟؟ بسه بابا. همه ی اینا بی لیاقتی نعمت زاده رو می رسونه که در حمایت از دلال ها فقط خبر نا امید کننده میده.بسه دیگه
محمد: 1394/4/2907:17:12،
34
29
وقتی دیگه جمعیت رشدی نداره و هر کسی تو خونه حداقل یک ماشین داره،
واسطه گری بعد از تحریمها هم دیگه داره جمع میشه
مردم هم اگاه شدن که چند سال چه کلاهی داشت سرشون میرفت،
نیازی به کاهش نرخ ارز نیست! از یه بچه سوال کنی میدونی که قیمت خودرو کاهش پیدا میکنه،
سعید: 1394/4/2907:59:33،
34
22
هر چقد وزیر صنعت میخواد از خودروسازای داخلی حمایت کنه بعید وضعیت ایندو خودروساز مثله سابق بشه.
۰۰۷: 1394/4/2908:03:57،
32
24
دلار زیر ۳۰۰۰تمن نمیاد، یعنی بانک مرکزی نمیذاره بیاد ، شک نکنید
صابر: 1394/4/2908:13:41،
38
23
برادر من تا زمانی که این کشور مافیایی باشه هیچ وقت روی آسایش ملت نمیبینن
وحید: 1394/4/2908:16:16،
31
25
چقدر حمایت بی خودی از خودروسازان داخلی؟
احمد: 1394/4/2908:19:27،
32
26
آخه چرا بیاد پایین..پس اون فقیرایی که منتظر سود بین راهی همین خودرو ها هستن چگار کنن ؟گناه دارن بذار بیشتر بخورن..بیچاره ها دستشون خالیه 10یا20میلیون کفاف بدبختی اونارو نمیکنه حق اوناست....
این وسط فقط منو شما دهنمون وا میمونه که چی وارد میشه ...قیمت دلار پایین بیا نیست بودجه رو 3200تخمین زدن جیبارو به ساسز 3200تنظیم کردن
امید: 1394/4/2908:27:32،
35
12
قابل توجه دوستانی ک منتظر کاهش قیمتا بودن..خودروی با کیفیت داخلی بدون کاهش قیمت...قیمت خودروهای وارداتی شاید شاید 10-15 درصد کاهش
علي: 1394/4/2908:41:05،
33
23
حالا چند سال هم مردم با پسا تحريم سركارند
آرش: 1394/4/2908:43:53،
23
27
قابل توجه دوستانی که منتظر کاهش قیمت 10 تا 15 درصدی هستند. هیچ کاهش قیمتی در کار نیست زیرا سیاست دولت در حفظ ارزش بالای دلار در برابر ریال هست. دولت در قبال دلار فروشی در بازار، ریال مورد نیاز برای هزینه های جاری خود از قبیل پرداخت حقوق کارکنان دولت را فراهم می کند و هرچه ارزش دلار بیشتر باشد، به نفع دولت است. اگر واقعن خودرو نیاز دارید، بخرید چون فرصت خوبیست. خیلی ها متوهم توافق بی ارزش هسته ای شده اند و اینها با دست نگهداشتن، کمی قیمت ها در بازار را شکسته اند وگرنه هیچ ارزانی ای در کار نیست.
m: 1394/4/2909:03:20،
32
17
قیمتای نجومیتونو گردن تحریما نندازین.این عوارض نا عادلانه ی گمرکه که قیمت یه ماشین و چندید برابر میکنه.
امین: 1394/4/2910:14:28،
27
23
دقیقاً شما درست گفتین دوست عزیز تا وقتی دولت این تعرفه واردات و... کاهش نده، هیچ خبری از کاهش نیست.
احمد: 1394/4/2909:59:21،
23
24
رانت و انحصار و اجحاف و... اگر توسط دولت برداشته شود انوقت شاهد ارزانی در خودرو خواهیم بود همانطوریکه الان خودروهای روز
دنیا با شرایط اسان در دبی و ترکیه و....به مردم عرضه می شود.
مردم: 1394/4/2910:18:26،
35
24
اینجا کجاست این آقای نعمت زاده میلیاردر آخرش با این کاراهای بو دارش خبرش میشه تیتر روزنامه ها و سایتهای خبری
علی: 1394/4/2910:20:50،
35
22
در ایران ارزانی خداحافظ
م-کیان: 1394/4/2910:26:46،
35
18
اقای وزیر میگن قیمت ها بشرط کاهش نرخ ارز کاهش پیدا میکند درحالی که هنگام توافق نرخ ارز روند نزولی به خود گرفت که باورود دلالان بانک مرکزی وخرید دلار دربازار باعث صعود نرخ دلارشدند کهنتیجه میگیریم دولت محترم خواهان کاهش نرخ ارز نیست
هم وطن: 1394/4/2915:26:11،
38
18
خدایا به فریادمان برس از دست خودروساز داخلی
عمر: 1394/4/2916:07:02،
36
18
نمیدونم چرا عامل گرانی ارز که تحریم بود پس چرا بعد برداشتن باز هم نمیگذارند کمتر بشه
به این نتیجه رسیدیم که ما تحریم داخلیم واسیر خیانتکاران داخلی
حسینی : 1394/5/212:58:23،
29
23
مردم 35 سال فشار تحریمها را تحمل کردند نه دولت.ارزش دلار بخاطر کم ارزش بودن ریال و3200 تومان رسیده حالا که توافق شده سهم مردم که 100%بار تحریمها رو تحمل کردن از این توافق چیه . باید این مهم توضیح داده شود.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار