کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

متن کامل توافقنامه هسته‌ای ایران و 1+5 به زبان فارسی

کدخبر:۱۳۷۲۱چهارشنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۵:۴۹۲۵۸۵۱ بازدید

وزارت امور خارجه ایران متن کامل برنامه جامع اقدام مشترک (جمع بندی مذاکرات ایران و1+5) را به زبان فارسی منتشر کرد .

 برنامه جامع اقدام مشترک ظهر دیروز تکمیل و از سوی محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام شد. وزارت امور خارجه ایران مشروح آن را در قالب ترجمه‌ای غیررسمی منتشر کرده است که در ادامه می‌آید.

مقدمه و مفاد عمومی

جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 (چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس و ایالات متحده، و نماینده عالی اتحادیه اروپایی در امور خارجی و سیاست امنیتی)، در مورد این برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تصمیم گیری کردند. این برجام بازتاب یک فرآیند گام به گام بوده و مشتمل بر تکالیف متقابل به نحو مندرج در این سند و پیوست‌های آن می‌باشد که قرار است توسط شورای امنیت مورد تأیید قرار گیرد.

اجرای کامل این برجام موجب حصول اطمینان از ماهیت صرفاً صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران خواهد شد.

ایران مجدداً تائید می‌کند که هیچگاه و تحت هیچ شرایطی در پی سلاح‌های هسته‌ای، تولید و یا به دست آوردن آنها نخواهد بود.

اجرای موفقیت آمیز این برجام ایران را قادر خواهد کرد تا به طور کامل حق خود بر انرژی هسته‌ای جهت مقاصد صلح آمیز را طبق مواد ذیربط معاهده عدم اشاعه هسته‌ای و همسو با تعهداتش در آن سند استیفاء کند و در نتیجه با برنامه هسته‌ای ایران همچون برنامه هر دولت دیگر غیر دارنده سلاح‌های هسته‌ای عضو معاهده عدم اشاعه رفتار خواهد شد.

این برجام موجب لغو جامع کلیه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین تحریم‌های چندجانبه و ملی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران و نیز شامل گام‌هایی برای ایجاد دسترسی در حوزه‌های تجارت، فناوری، مالی و انرژی خواهد شد.

گروه 1+5 و ایران مجدداً بر تعهد خود نسبت به اهداف و اصول ملل متحد به نحو مندرج در منشور سازمان ملل متحد تاکید می‌کنند.

گروه 1+5 و ایران اذعان می‌کنند که معاهده عدم اشاعه هسته‌ای کماکان مبنای اساسی رژیم عدم اشاعه هسته‌ای و رکن بنیادین پیگیری خلع سلاح هسته‌ای و استفاده‌های صلح آمیز از انرژی هسته‏‌ای می‌باشد.

گروه 1+5 و ایران بر عهده می‌گیرند که این برجام را با حسن نیت و در فضایی سازنده، بر مبنای احترام متقابل اجرا کنند، و از هرگونه اقدام مغایر با نص، روح و هدف این برجام خودداری کنند. گروه 1+5 از تحمیل الزامات مقرراتی و آئین نامه‌ای تبعیض آمیز، به جایگزینی تحریم‌ها و اقدامات محدودیت سازی که مشمول این برجام می‌شوند، خودداری خواهند ورزید. این برجام بر پایه اجرای برنامه اقدام مشترک (توافق ژنو) که در تاریخ 3 آذرماه 1392 در ژنو مورد توافق قرار گرفت، استوار می‌شود. 

کمیسیون مشترکی متشکل از گروه 1+5 و ایران به منظور نظارت بر اجرای این برجام تشکیل خواهد شد و وظایف پیش بینی شده در این برجام را ایفا خواهد کرد. کمیسیون مشترک به موضوعات ناشی از اجرای این برجام رسیدگی کرده و مطابق با مفادی که در پیوست مربوطه شرح داده شده است، عمل خواهد کرد.

از آژانس بین‏‌المللی انرژی اتمی خواسته خواهد شد تا نسبت به اقدامات داوطلبانه مرتبط با هسته‌ای به نحو مورد توافق در این برجام، نظارت و راستی آزمایی کند. از آژانس درخواست خواهد شد که به طور منظم به شورای حکام و آنگونه که در این برجام مقرر شده است به شورای امنیت اطلاع رسانی کند. کلیه قواعد و مقررات مربوطه آژانس در خصوص حفاظت از اطلاعات توسط کلیه طرف‏‌های دخیل به طور کامل رعایت خواهد شد.

کلیه مفاد و اقدامات مندرج در این برجام صرفاً برای اجرای آن بین گروه 1+5 و ایران می‌باشد و نمی‏‌بایست به منزله‏ ایجاد رویه برای هیچ دولت دیگری، یا برای اصول بنیادین حقوق بین‌الملل و حقوق و تعهدات وفق معاهده‏ عدم اشاعه هسته‌ای و سایر اسناد مربوطه و همچنین اصول و رویه‏‌های شناخته‏ شده‏ بین‌المللی تلقی شود.

به جزئیات فنی اجرای این برجام در پیوست‌های این سند پرداخته می‌شود.

اتحادیه اروپایی، کشورهای گروه 1+5 و ایران در چارچوب این برجام، به نحو مقتضی در زمینه مصارف صلح آمیز انرژی هسته‏‌ای همکاری کرده و در طرح‌های مربوط به همکاری‌های هسته‌ای صلح آمیز که مشترکاً توسط طرفین تعیین می‌شوند، از جمله از طریق مشارکت آژانس، تعامل خواهند کرد.

گروه 1+5 پیش‏ نویس قطعنامه‏‌ای تایید کننده‏ این برجام را برای تصویب به شورای امنیت ارائه خواهد کرد که تاکید می‌کند، انعقاد این برجام نشانگر یک دگرگونی بنیادین در بررسی این موضوع توسط شورای امنیت بوده و تمایل شورا برای برقراری یک رابطه جدید با ایران را اعلام می‌کند.

این قطعنامه شورای امنیت، همچنین لغو تمامی مفاد وضع شده وفق قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت از روز اجرا، ایجاد برخی محدودیت‌های خاص و خاتمه بررسی موضوع هسته‌ای ایران توسط شورای امنیت سازمان ملل 10 سال پس از روز توافق برجام را مقرر خواهد کرد.

مفاد پیش بینی شده در این برجام برای دوره‌های زمانی مربوطه به شرحی که خواهد آمد و جزئیات آن در پیوست‌ها ذکر شده است، اجرا خواهد شد.

گروه 1+5 و ایران هر دو سال یک بار، یا در صورت نیاز زودتر، به منظور بازنگری و ارزیابی پیشرفت صورت گرفته و اتخاذ تصمیمات مقتضی با اجماع، در سطح وزیر دیدار خواهند کرد.

ایران و گروه 1+5 اقدامات داوطلبانه زیر را در چارچوب زمانی که جزئیات آن در این برجام و پیوست‌های آن تشریح شده است، اتخاذ خواهند کرد:

هسته‌ای

الف- غنی‏‌سازی، تحقیق و توسعه غنی‏‌سازی، ذخایر

طرح بلندمدت ایران شامل برخی محدودیت‏‌های مورد توافق در مورد همه‏ فعالیت‏‌های غنی‏ سازی اورانیوم و فعالیت‌های مرتبط با غنی‏ سازی اورانیوم، از جمله برخی محدودیت‌های مشخص در برخی فعالیت‌های خاص تحقیق و توسعه، برای هشت سال نخست و به دنبال آن، با یک ضرباهنگ معقول، تکامل تدریجی به سمت مرحله‏ بعدی فعالیت‏‌های غنی‏ سازی‏ ایران برای اهداف منحصراً صلح‏ آمیز، به نحو موصوف در پیوست 1 خواهد بود.

ایران به تعهد داوطلبانه خود، به نحو شرح داده شده در برنامه بلندمدت غنی‏ سازی و تحقیق و توسعه غنی‏ سازی خود که به عنوان بخشی از اعلامیه‏ اولیه‏ ایران برای پروتکل الحاقی ارائه خواهد شد، پایبند خواهد بود.

ایران، در 10 سال آغاز به از رده خارج کردن سانتریفیوژهای IR-1 خود خواهد کرد. طی این دوره، ایران ظرفیت غنی‏ سازی خود در نظنز را حداکثر تا ظرفیت غنی‏ سازی اورانیوم تعداد 5060 سانتریفیوژ IR-1 نصب شده نگه خواهد داشت. سانتریفیوژهای اضافی و زیرساخت‏‌های غنی‏ سازی مربوطه در نطنز تحت نظارت مستمر آژانس به نحو مشروح در پیوست 1 انبار خواهد شد. 

ایران تحقیق و توسعه غنی‏ سازی را به شیوه‏‌ای که به انباشت اورانیوم غنی‏ شده منتج نشود، ادامه خواهد داد. تحقیق و توسعه غنی‏ سازی ایران با اورانیوم برای مدت 10 سال شامل صرفاً ماشین‌های IR-4، IR-5، IR-6 و IR-8 به نحو تشریح شده در پیوست 1 خواهد بود و ایران به نحو مشخص شده در پیوست یک در سایر فناوری‏‌های جداسازی ایزوتوپ برای غنی‏ سازی اورانیوم وارد نخواهد شد. ایران به تست دستگاه‏‌های IR-6 و IR-8 ادامه خواهد داد و در میانه سال هشتم، تست تا سی دستگاه ماشین IR-6 و IR-8 را به نحو مشخص شده در پیوست 1 آغاز خواهد کرد.

همچنان که ایران سانتریفیوژهای IR-1 را از رده خارج می‌کند، به جز نحوه مندرج در پیوست 1 اقدام به ساخت یا سرهم کردن سانتریفیوژ نخواهد کرد و سانتریفیوژهای از کار افتاده را با نوع مشابه جایگزین خواهد کرد. ایران تولید دستگاه‏‌های سانتریفیوژ پیشرفته را صرفاً برای فعالیت‌های مشخص شده در این برجام صورت خواهد داد. از پایان سال هشتم و به نحو مندرج در پیوست 1، ایران آغاز به ساخت تعداد مورد توافقی از دستگاه‌های سانتریفیوژ IR-6 و IR-8 بدون روتورز کرده و تمامی دستگاه‌های تولید شده را در نطنز، تا زمانی که بر اساس برنامه بلندمدت ایران مورد نیاز واقع شوند، تحت نظارت مستمر آژانس انبار خواهد کرد.

ایران بر اساس برنامه بلندمدت خود، برای 15 سال، فعالیت‌های مرتبط با غنی‏ سازی اورانیوم، از جمله تحقیق و توسعه‏ تحت نظارت پادمانی خود را صرفاً در تاسیسات غنی‏ سازی نطنز انجام خواهد داد، سطح غنی‏ سازی اورانیوم خود را تا سقف 67/3 درصد نگه خواهد داشت، و در فردو، از هرگونه غنی‏ سازی اورانیوم و تحقیق و توسعه غنی‏ سازی اورانیوم و از نگاهداری هرگونه مواد شکافت‏ پذیر خودداری خواهد ورزید. 

ایران تأسیسات فردو را به یک مرکز هسته‌ای، فیزیک و فنآوری تبدیل خواهد کرد. همکاری بین‏‌المللی از جمله به شکل سرمایه‏ گذاری‏‌های مشترک علمی در حوزه‏‌های تحقیقاتی مورد توافق ایجاد خواهد شد. 1044 ماشین IR-1 در قالب 6 آبشار در یک بال در تاسیسات فردو باقی خواهد ماند. دو عدد از این آبشارها به همراه زیرساخت های مربوطه بدون اورانیوم به چرخش ادامه خواهد داد و از جمله از طریق اصلاح مقتضی زیرساخت‏‌ها، برای تولید ایزوتوپ‏‌های پایدار منتقل خواهد شد. چهار آبشار دیگر به همراه کلیه‏ زیرساخت‏‌های مربوطه به صورت ساکن باقی خواهند ماند. کلیه سانتریفیوژهای دیگر و زیرساخت‏‌های مرتبط با غنی‏ سازی جمع‏ آوری و تحت نظارت مستمر آژانس به نحو مشخص شده در پیوست 1 انبار خواهد شد.

طی این مدت پانزده سال و همچنان که ایران به طور تدریجی به سمت رسیدن به استانداردهای بین‏‌المللی کیفیت برای سوخت تولیدی در ایران حرکت می‏‌کند، ذخایر اورانیوم خود را به 300 کیلوگرم هگزافلوراید اورانیوم غنی شده تا 67/3 درصد یا معادل آن در سایر اشکال شیمیایی محدود خواهد کرد. مقادیر اضافه بر این میزان بر اساس قیمت‏‌های بین‏‌المللی و در عوض دریافت هگزافلوارید اورانیوم طبیعی تحویل داده شده به ایران، به فروش رسیده و به خریدار بین‏‌المللی تحویل داده خواهد شد، یا به سطح اورانیوم طبیعی‌ رقیق خواهد شد. اورانیوم غنی شده موجود در مجتمع‌های سوخت تولید شده از روسیه یا سایر منابع، برای استفاده در راکتورهای هسته‌ای ایران، اگر شرایط مندرج در پیوست 1 را دارا باشد، در زمره این 300 کیلوگرم ذخیره UF6 فوق الذکر محاسبه نخواهد شد. کمیسیون مشترک از کمک به ایران، از جمله به نحو مقتضی از طریق همکاری‌های فنی آژانس، حمایت خواهد کرد تا سوخت هسته‌ای تولید شده توسط ایران حائز استانداردهای کیفی بین‏‌المللی شود. کلیه اکسید اورانیوم باقی مانده غنی شده بین 5 تا 20 درصد به منظور استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران به سوخت تبدیل خواهد شد. هر گونه سوخت اضافی مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران، با نرخ بازارهای بین‏‌المللی در دسترس ایران قرار خواهد گرفت.

ب- اراک، آب سنگین، باز-فرآوری

ایران مبادرت به باز طراحی و بازساخت یک راکتور تحقیقاتی آب سنگین مدرنیزه شده در اراک بر اساس طراحی اولیه مورد توافق و در قالب یک همکاری بین‌المللی که طراحی نهایی آن را نیز تصدیق خواهد کرد، که با استفاده از سوخت غنی شده تا 3.67 درصد فعالیت خواهد کرد. این راکتور تحقیقات هسته‌ای صلح آمیز و تولید رادیو ایزوتوپ برای مقاصد پزشکی و صنعتی را پشتیبانی خواهد کرد. راکتور باز-طراحی شده و بازسازی شده اراک پلوتونیوم در سطح تسلیحاتی تولید نخواهد کرد. کلیه فعالیت‌ها برای باز طراحی و ساخت مجتمع‌های سوخت برای راکتور باز طراحی شده، بجز برای نخستین بارگذاری سوخت، در ایران انجام خواهد گرفت. همه سوخت مصرف شده در اراک برای دوره‏ عمر راکتور به خارج از ایران منتقل خواهد شد. این مشارکت بین‏‌المللی مشتمل بر کشورهای مشارکت کننده‏ گروه 1+5، ایران و سایر کشورهایی که طرفین ممکن است مشترکاً تعیین کنند، خواهد بود. ایران به عنوان مالک و مدیر پروژه، نقش راهبری را ایفا خواهد کرد و گروه 1+5 و ایران قبل از روز اجرای توافق، یک سند رسمی که مسئولیت‌هایی که اعضای 1+5 بر عهده خواهند گرفت را مشخص خواهد کرد، منعقد می‌کند.

ایران برنامه دارد که با همکاری گسترده‏‌تر بین‏‌المللی شامل تضمین عرضه سوخت، همگام با روندهای پیشرفت فنآوری بین‏‌المللی در اتکاء بر آب سبک برای راکتورهای تحقیقاتی و تولید برق آینده خود، حرکت کند.

به مدت 15 سال، راکتور آب سنگین دیگر یا انباشت آب سنگین در ایران نخواهد بود. همه آب سنگین اضافی برای صادرات در بازارهای بین‏‌المللی عرضه خواهد شد.

ایران قصد دارد همه سوخت مصرف شده کلیه راکتورهای هسته‌ای تحقیقاتی و قدرتی فعلی و آینده خود را برای پسمانداری یا اقدامات بعدی، آنگونه که در قراردادهایی که به نحو صحیح با طرف دریافت کننده منعقد خواهد شد، از کشور خارج کند.

به جز فعالیت‌های جداسازی با هدف تولید رادیوایزوتوپ‌های پزشکی و صنعتی از نمونه‏‌های تابش‏ دیده‏ اورانیوم غنی‏ شده، ایران به مدت 15 سال وارد بازفرآوری یا ساخت تاسیسات قادر به بازفرآوری سوخت مصرفی، یا فعالیت‌های تحقیق و توسعه‏ بازفرآوری که منتج به ایجاد قابلیت بازفرآوری سوخت مصرفی شود، نشده و پس از این مدت نیز قصد چنین کاری را ندارد.

ج. شفافیت و اقدامات اعتمادساز

ایران، منطبق با اختیارات مربوطه‏ رئیس جمهور و مجلس (پارلمان)، وفق ماده 17 (ب) پروتکل الحاقی به موافقتنامه جامع پادمان خود، این پروتکل را به صورت موقتی اجراء و اقدام به تصویب آن در چارچوب زمانی پیش بینی شده در پیوست 5 کرده، و کد 1/3 اصلاحی ترتیبات فرعی بر موافقتنامه پادمان خود را به طور کامل اجرا خواهد کرد.

ایران «نقشه راه برای رفع ابهام از مسائل مورد اختلاف حال و گذشته» مورد توافق با آژانس، شامل ترتیباتی برای پرداختن به مسائل مورد نگرانی حال و گذشته‏ مربوط به برنامه هسته‌ای‏ ایران مندرج در ضمیمه گزارش مورخ 8 نوامبر 2011 آژانس (GOV/2011/65)، را کاملاً اجرا خواهد کرد. اجرای کامل فعالیت‌هایی که ایران بر اساس این نقشه راه برعهده می‌گیرد تا 15 اکتبر 2015 تکمیل خواهد شد و متعاقباً مدیرکل تا 15 دسامبر 2015 ارزیابی نهایی خود پیرامون حل و فصل تمامی مسائل اختلافی باقی مانده‏ گذشته و حال را به شورای حکام ارائه خواهد کرد و فارغ از صلاحیت شورای حکام، کشورهای 1+5 به عنوان اعضای شورای حکام قطعنامه‌ای را برای اتخاذ اقدامات لازم، با هدف بسته شدن این موضوع، به شورای حکام ارائه خواهند کرد.

ایران به آژانس اجازه خواهد داد که بر اجرای اقدامات داوطلبانه فوق الذکر برای دوره‌های زمانی مربوطه و نیز اجرای تدابیر شفافیت ساز به شرح مندرج در این برجام و پیوست‌های آن نظارت کند. این اقدامات شامل: حضور بلندمدت آژانس در ایران؛ نظارت آژانس بر کنسانتره سنگ معدن اورانیوم تولیدی توسط ایران در همه کارخانه‌های تغلیظ سنگ معدن اورانیوم به مدت 25 سال؛ نظارت و مراقبت در مورد روتورزها و بیلوزهای سانتریفیوژ به مدت 20 سال؛ استفاده از فنآوری‌های مدرن تائید شده و گواهی شده توسط آژانس از جمله دستگاه سنجش میزان غنی‏ سازی به صورت مستقیم و مهر و موم‌های الکترونیک و یک سازوکار قابل اتکا برای اطمینان از رفع سریع نگرانی‌های آژانس در زمینه دسترسی به مدت 15 سال، به شرح مندرج در پیوست 1.

ایران به فعالیت‌هایی که به توسعه تجهیزات انفجاری هسته‌ای می‌تواند منجر شود، شامل فعالیت‌های متالورژی اورانیوم و پلوتونیوم به نحو مشخص شده در پیوست 1، از جمله در سطح تحقیق و توسعه، مبادرت نخواهد کرد.

ایران با کانال خریدی که جزئیات آن در این برجام، به شرح مندرج در پیوست 5، آمده و مورد تایید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود همکاری کرده و مطابق آن عمل خواهد کرد.

تحریم‌ها

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که برجام را تایید خواهد کرد، تمام مفاد قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت در خصوص موضوع هسته‌ای ایران- 1696 (2006)، 1737 (2006)، 1747 (2007)، 1803 (2008)، 1835 (2008)، 1929 (2010) و 2224 (2015) را همزمان با اجرای اقداماتِ توافق شده‏ مرتبط با هسته‌ای توسط ایران، راستی‏ آزمایی شده‏ توسط آژانس، به نحو مشخص شده در پیوست 5 لغو خواهد کرد و محدودیت‌های خاصی را به نحو مشخص شده در پیوست 2 برقرار خواهد کرد؛[1]

اتحادیه اروپایی همه مفاد «مقررات اتحادیه اروپایی» را، آنگونه که موخراً اصلاح شده است، که کلیه تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته‌ای را اجرایی می‌سازد، از جمله فهرست افراد مشخص شده‏ مربوطه، همزمان با اجرای اقداماتِ توافق شده‏ مرتبط با هسته‌ای توسط ایران، به نحو مشخص شده در پیوست 5، که توسط آژانس راستی آزمایی شده باشد، لغو خواهد کرد، و (این لغو) شامل تمامی تحریم‌ها و تدابیر محدود کننده در حوزه‌های زیر، که در پیوست 2 تشریح شده، خواهد بود:

الف- نقل و انتقالات مالی بین اشخاص و نهادهای اروپایی، از جمله موسسات مالی و اشخاص و نهادهای ایرانی از جمله موسسات مالی؛

ب- فعالیت‌های بانکی، شامل ایجاد روابط کارگزاری بانکی جدید و افتتاح شعب و بانک‌های تابعه بانک‌های ایرانی در قلمرو کشورهای عضو اتحادیه؛

ج- ارائه خدمات بیمه و بیمه اتکایی؛

د- ارائه خدمات پیام رسانی مالی (از جمله سوئیفت) برای افراد و اشخاص حقوقی نامبرده شده در الحاقیه‏ 1 پیوست 2 شامل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و موسسات مالی ایرانی؛

ه- حمایت مالی از تجارت با ایران (اعتبارات صادراتی، تضامین، یا بیمه)؛

و- تعهد به پرداخت وام‌های بلاعوض، خدمات مالی و وام‌های ترجیحی به دولت ایران؛

ز- معاملات راجع به اوراق مشارکت دولت ایران و اوراق تضمین شده توسط دولت؛

ح- واردات و حمل نفت، فراورده‌های نفتی، گاز و فرآورده‌های پتروشیمی ایرانی؛ 

ط- صادرات تجهیزات یا تکنولوژی کلیدی برای بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی؛

ی- سرمایه گذاری در حوزه‌های نفت و گاز و پتروشیمی؛

ک- صادرات تجهیزات و تکنولوژی کلیدی صنایع دریایی؛

ل- طراحی و ساخت کشتی‌های باری و تانکرهای نفتی؛

م- ارائه خدمات پرچم و تعیین وضعیت (classification)؛

ن- دسترسی به فرودگاه‌های اتحادیه اروپایی برای هواپیماهای باری ایرانی؛

س- صادرات طلا، فلزات گرانب‌ها و الماس؛

ع- تحویل مسکوکات و اسکناس ایرانی؛

ف- صادرات گرافیت، فلزات خام و نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد و صادرات نرم افزار برای یکپارچه سازی فرآیندهای صنعتی؛

ذ- لغو فهرست اشخاص حقیقی، حقوقی و نهادها (مسدود شدن اموال و ممنوعیت ویزا) مذکور در الحاقیه یک پیوست شماره 2 و؛

ق- خدمات تبعی برای هر یک از گروه‌های فوق.

اتحادیه اروپایی 8 سال پس از روز توافق برجام یا زمانی که آژانس به نتیجه‏ گیری گسترده‏‌تر رسیده باشد که تمام مواد هسته‌ای در ایران در فعالیت‌های صلح آمیز باقی می‌ماند، هرکدام که زودتر حاصل شود، تمامی مفاد «مقررات اتحادیه اروپایی» را که تحریم‌های مرتبط با عدم اشاعه را اجرایی می‌سازد، از جمله فهرست‌های اسامی، لغو خواهد کرد.

ایالات متحده منطبق با این برجام اعمال تحریم‌های مشخص شده در پیوست 2 را با اثربخشی همزمان با اجرای اقداماتِ توافق شده‏ مرتبط با هسته‏‌ای توسط ایران به نحو مشخص شده در پیوست 5، که توسط آژانس راستی آزمایی شده باشد، متوقف ساخته و به این توقف ادامه خواهد داد. این تحریم‌ها شامل حوزه‌های زیر، به نحوی که در پیوست دو تشریح شده می‌شود:

الف. معاملات مالی و بانکی با بانک‌ها و موسسات مالی ایرانی مشخص شده در پیوست 2، از جمله بانک مرکزی ایران و افراد و موجودیت‌هایی که به عنوان دولت ایران در فهرست Specially Designated National and Blocked Person مشخص شده‌اند، به نحوی که در الحاقیه 3 پیوست 2 آمده است (شامل افتتاح و نگهداری حساب‌های واسطه نزد موسسات مالی غیرآمریکایی، سرمایه‏ گذاری، خرید و فروش ارز و افتتاح اعتبارات اسنادی)؛

ب. معاملات به ریال ایران؛

ج. ارائه اسکناس دلار آمریکایی به دولت ایران؛

د. محدودیت‏‌های تجارت دوجانبه بر درآمدهای ایران در خارج از کشور شامل محدودیت‌ها بر نقل و انتقال درآمدها؛

ه. خرید، پذیره نویسی یا تسهیل معاملات راجع به دیون حاکمیتی ایران شامل اوراق قرضه دولتی؛

و. خدمات پیام رسانی مالی به بانک مرکزی ایران و موسسات مالی ایرانی به نحو مندرج در الحاقیه شماره 3 پیوست 2؛

ز. خدمات بیمه‌ای یا بیمه اتکائی؛

ح. (توقف) تلاش برای کاهش فروش نفت ایران؛

ط. سرمایه گذاری شامل مشارکت در سرمایه گذاری‌های مشترک، کالا، خدمات، اطلاعات، فناوری و دانش و کمک فنی برای بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی؛

ی. خرید، تحصیل، فروش، حمل و نقل یا بازاریابی نفت، محصولات پتروشیمی یا گاز طبیعی از ایران؛

ک. صادرات، فروش یا عرضه فراورده‌های نفتی تصفیه شده و فراورده‌های پتروشیمی به ایران؛

ل. معاملات در حوزه انرژی ایران؛

م. معاملات با بخش‌های کشتیرانی و کشتی سازی و عاملان بنادر ایران؛

ن. خرید و فروش طلا و سایر فلزات گرانبها؛

س. خرید و فروش گرافیت، فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم، فولاد، زغال سنگ و نرم افزار برای یکپارچه سازی فرآیندهای صنعتی؛

ع. فروش، عرضه یا انتقال کالاها و خدمات مورد استفاده در ارتباط با بخش خودروسازی ایران؛

ف. تحریم‌های راجع به خدمات تبعی در مورد هر یک از گروه‌های فوق؛

ذ. برداشتن نام افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی به شرح مندرج در الحاقیه 3 پیوست 2 از فهرست SDN؛ یا لیست اشخاص تحریمی غیرSDN؛

ق. لغو دستورات اجرایی 13574، 13590، 13622، و 13645 و بخش‌های 5 تا 7 و 15 دستورالعمل اجرایی 13628؛

ایالات متحده، به نحو مشخص شده در پیوست 2 و منطبق با پیوست 5، اجازه فروش هواپیماهای مسافری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران؛ مجوز اینکه اشخاص غیرآمریکایی که در مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی هستند، به نحو منطبق با این برجام با ایران مشارکت کنند و مجوز واردات فرش و مواد غذایی از مبدا ایران به آمریکا را صادر خواهد کرد.

هشت سال پس از روز توافق، یا در زمانی که آژانس به نتیجه گیری گسترده‌تر خود مبنی بر اینکه مواد هسته‌ای در ایران در فعالیت‌های صلح آمیز باقی می‌ماند، هرکدام که زودتر باشد، ایالات متحده اقدام قانونی مقتضی را برای لغو، یا تغییر به منظور اجرایی کردن لغو تحریم‌های مشخص شده در پیوست 2 در خصوص دستیابی به اقلام و خدمات مرتبط با هسته‌ای برای فعالیت‌های هسته‌ای مندرج در این برجام، منطبق با رویکرد ایالات متحده نسبت به سایر دولت‌های غیردارنده‏ سلاح هسته‌ای تحت معاهده عدم اشاعه پی خواهد گرفت.

اتحادیه اروپایی، کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه و نیز ایالات متحده فهرست کامل و جامعی از تحریم‌ها یا اقدامات محدودیت ساز مرتبط با هسته‏‌ای را مشخص می‏‌کنند و آنها را منطبق با پیوست 5 لغو خواهند کرد. پیوست 2 همچنین اثرات لغو تحریم‌ها را از زمان «روز اجرا» مشخص خواهد کرد. چنانچه در هر زمانی پس از روز اجرا ایران بر این اعتقاد باشد که هر تحریم یا اقدام محدودیت‏ ساز مرتبط با هسته‌ای دیگری از یک عضو 1+5 در حال ممانعت از اجرای کامل لغو تحریم‌ها به نحو تشریح شده در این برجام است، عضو ذیربط برجام با هدف فیصله موضوع با ایران مشورت خواهد کرد و چنانچه توافق داشته باشند که لغو این تحریم یا اقدام محدودیت‏ ساز مناسب می‏‌باشد، عضو مربوطه‏ برجام اقدام مقتضی را به عمل خواهد آورد. در صورتی که قادر به فیصله این موضوع نباشند، ایران یا هر عضو گروه 1+5 می‌توانند موضوع را به کمیسیون مشترک ارجاع کنند.

چنانچه قانونی در سطح ایالتی یا محلی در ایالات متحده مانع از اجرای لغو تحریم‏‌های مشخص شده در این برجام شود، ایالات متحده، با در نظر گرفتن تمامی اختیارات موجود، گام‌های مقتضی را به منظور تحقق اجرای مزبور اتخاذ خواهد کرد. ایالات متحده به طور فعال، مقامات در سطح ایالتی یا محلی را تشویق خواهد کرد که تغییرات در سیاست ایالات متحده منعکس شده در لغو تحریم‏‌های وفق این برجام را در نظر داشته و از اقداماتی که با این تغییر در سیاست همخوانی ندارد، خودداری کنند.

اتحادیه اروپایی از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم‌هایی که اجرای آنها را وفق این برجام لغو کرده است، خودداری می‌کند، فارغ از فرآیند حل و فصل اختلافات پیش بینی شده در این برجام. هیچگونه تحریم جدید هسته‌ای شورای امنیت و هیچگونه تحریم جدید اتحادیه اروپایی وجود نخواهد داشت. ایالات متحده، با حسن نیت، نهایت تلاش خود را برای دوام این برجام و پیشگیری از ایجاد تداخل در تحقق متمتع شدن ایران از لغو تحریم‌های مشخص شده در پیوست دو به عمل خواهد آورد. دولت ایالات متحده، در چارچوب اختیارات قانونی رئیس جمهور و کنگره، از بازگرداندن یا تحمیل مجدد تحریم‌های مشخص شده در پیوست 2 که اعمال آنها را وفق این برجام متوقف کرده است، خودداری می‏‌کند، فارغ از فرآیند حل و فصل اختلافات پیش بینی شده در این برجام. دولت ایالات متحده، در چارچوب اختیارات قانونی رئیس جمهور و کنگره، از اعمال تحریم‌های جدید مرتبط با هسته‌ای خودداری خواهد کرد. ایران اعلام کرده است که تحمیل چنین تحریم‌های جدید مرتبط با هسته‌ای را به منزله مبنایی برای توقف کلی یا جزئی اجرای تعهدات خود وفق این برجام، تلقی خواهد کرد.

گروه 1+5 به منظور تضمین شفافیت و کارآمدی در ارتباط با لغو تحریم‌ها وفق این برجام، تدابیر اداری و آئین نامه‌های اجرایی کافی را تمهید خواهند کرد. اتحادیه اروپایی و دولتهای عضو و همچنین ایالات متحده دستورالعمل‌های مرتبط را صادر خواهند کرد و در خصوص جزئیات تحریم‌ها یا اقدامات محدودیت سازی که به موجب این برجام لغو شده‌اند، بیانیه‌هایی را که در دسترس عموم باشد، منتشر خواهند کرد. اتحادیه اروپایی و دولت‌های عضو و ایالات متحده متعهد هستند که در خصوص محتوای این دستورالعمل‌ها یا بیانیه‌ها با ایران به صورت منظم و بنا به اقتضاء مشورت کنند.

گروه 1+5 و ایران متعهد هستند که این برجام را با حسن نیت و در فضایی سازنده، بر مبنای احترام متقابل اجرا کنند و از هرگونه اقدام مغایر با نص، روح و نیت این برجام که اجرای موفقیت آمیز آن را مختل سازد، خودداری کنند. مقامات ارشد دولتی در گروه 1+5 و ایران تمام تلاش خود را برای اجرای موفقیت آمیز این برجام، از جمله در بیانات عمومی خود، به کار خواهند بست.[2] گروه 1+5 کلیه اقدامات لازم را برای لغو تحریم‌ها به نحو مقتضی به عمل خواهند آورد و از تحمیل مقررات آئین نامه‌ای استثنائی یا تبعیض آمیز و الزامات شکلی به جای تحریم‌ها و اقدامات محدودیت‏ ساز تحت پوشش این برجام، خودداری می‌ورزند.

اتحادیه اروپایی و دولت‌های عضو و همچنین ایالات متحده، منطبق با قوانین خود، از هرگونه سیاست با هدف خاص تاثیرگذاری خصمانه و مستقیم بر عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهدات‏شان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت‏ آمیز این برجام خودداری خواهند کرد.

گروه 1+5 هیچ تحریم یا اقدام محدودیت‏ سازی را نسبت به افراد و یا نهادها به دلیل مبادرت به فعالیت‏‌هایی که مشمول لغو تحریم‌های مندرج در این برجام شده است، اعمال نخواهند کرد. مشروط بر اینکه این فعالیت‏ها با سایر قوانین و مقررات جاری گروه 1+5 منطبق باشد. به دنبال لغو تحریم‌ها وفق این برجام به نحو مشخص شده در پیوست 2، تحقیقات در دست رسیدگی در خصوص نقض‌های احتمالی تحریم ها و یا اقدامات محدودیت ساز می‌تواند طبق قوانین ملی مربوطه مورد بازبینی واقع شود.

منطبق با زمان بندی مشخص شده در پیوست 5، اتحادیه اروپایی و دولتهای عضو آن اجرای اقدامات قابل اعمال نسبت به افراد و نهادهای فهرست شده، از جمله بانک مرکزی ایران و سایر بانک‌ها و موسسات مالی ایرانی را به نحو تفصیل یافته در پیوست 2 و ملحقات آن لغو خواهد کرد. منطبق با زمان بندی تعیین شده در پیوست 5، ایالات متحده برخی نهادها و افراد موردنظر را از فهرست SDN و برخی نهادها و افراد مورد نظر را از فهرست Foreign Sanctions Evaders خارج خواهد کرد که تفصیل آن در پیوست 2 و ملحقات آن آمده است.

اتحادیه اروپایی و کشورهای گروه 1+5 و شرکای بین‏‌المللی با ایران در پروژه‌های مشترک در زمینه فن آوری هسته‌ای صلح آمیز از جمله نیروگاه هسته‌ای، راکتورهای تحقیقاتی، تولید سوخت، تحقیق و توسعه پیشرفته مشترک مورد توافق همانند گداخت هسته‌ای، ایجاد مرکز پزشکی هسته‌ای منطقه‌ای با فن آوری‌های پیشرفته روز، آموزش افراد، ایمنی و امنیت هسته‌ای، و حفاظت محیط زیستی، به نحو مندرج در پیوست 3، از جمله از طریق پروژه‌های همکاری فنی آژانس، تعامل خواهند کرد. آنان تدابیر لازم برای اجرای این پروژه‌ها را به نحو مقتضی اتخاذ خواهند کرد.

گروه 1+5 و ایران در خصوص گام‌های لازم برای تضمین دسترسی ایران در حوزه‌های تجارت، فن آوری، مالی و انرژی توافق خواهند کرد. اتحادیه اروپایی حوزه‌های ممکن برای همکاری بین اتحادیه اروپایی، دولت‌های عضو و ایران را بررسی بیشتر خواهد کرد، و در این چارچوب بهره گیری از ابزارهای ممکن همانند اعتبارات صادراتی به منظور تسهیل تجارت، تامین اعتبار پروژه‌ها و سرمایه گذاری در ایران را بررسی خواهد کرد.

برنامه اجرایی

ایران و گروه 5+1 تعهدات خود وفق برجام را بر اساس توالی مشخص شده در پیوست 5 اجرا خواهند کرد. نقاط عمده برای اجرا به شرح زیر می‌باشد:

الف. روز نهایی شدن، تاریخی است که در آن مذاکرات این برجام بین گروه 5+1 و ایران جمع‏ بندی شده، و بی درنگ به دنبال آن، قطعنامه‏‌ای که این برجام را تایید می‌کند به شورای امنیت سازمان ملل برای تصویب بدون تأخیر تسلیم خواهد شد.

ب. روز توافق، نود روز پس از تایید این برجام توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد، یا تاریخ مقدمی که با رضایت متقابل اعضای برجام تعیین شود خواهد بود که در آن، این برجام و تعهدات مندرج این برجام از تاثیر برخوردار خواهند شد. از این روز، اعضای برجام آغاز به فراهم آوردن ترتیبات و تمهیدات لازم برای اجرای تعهدات خود وفق برجام خواهند کرد.

ج. روز اجرا، زمانی است که در آن، همزمان با گزارش آژانس مبنی بر راستی آزمایی اجرای تدابیر مرتبط با هسته‌ای ایران به نحو مندرج در بخش‌های 14.1 تا 14.12 پیوست 5، اتحادیه اروپایی و ایالات متحده به ترتیب اقدامات مشروحه در بخش‌های 15 و 16 پیوست 5 را انجام داده و منطبق با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، اقدامات شرح داده شده در بخش 17 پیوست 5 در سطح سازمان ملل متحد انجام می‌شود.

د. روز انتقالی، هشت سال پس از روز توافق خواهد بود، یا تاریخی که مدیرکل آژانس گزارشی ارائه کند دال بر اینکه آژانس به نتیجه گیری گسترده‌تر خود مبنی بر اینکه تمام مواد هسته‌ای در ایران در فعالیت‌های صلح آمیز باقی می‌ماند، هرکدام زودتر باشد. در آن روز، اتحادیه اروپایی و ایالات متحده به ترتیب اقدامات مشروحه در بخش‌های 20 و 21 پیوست 5 را انجام داده و منطبق با قطعنامه شورای امنیت، اقدامات شرح داده شده در بخش 22 پیوست 5 در سطح سازمان ملل متحد صورت خواهد پذیرفت و ایران، منطبق با اختیارات قانونی رئیس جمهور و مجلس، تصویب پروتکل الحاقی را پیگیری خواهد کرد.

ه. روز خاتمه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، روزی است که در آن، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که این برجام را تایید می‌کند، منطبق با شرایط خود خاتمه می‌یابد، که این روز 10 سال از زمان روز توافق خواهد بود، مشروط به اینکه مفاد قطعنامه‌های قبلی بازگردانده نشده باشد. در آن روز، اتحادیه اروپایی اقدامات شرح داده شده در بخش 25 پیوست 5 را به انجام می‌رساند.

35. توالی و نقاط عمده درج شده در بالا و در پیوست 5، فارغ از مدت ذکر شده در این برجام برای تعهدات برجام می‌باشد. 

ساز و کار حل و فصل اختلافات

36. چنانچه ایران معتقد باشد که هر یک یا کلیه گروه 1+5 تعهدات خود را رعایت نکرده‌اند، ایران می‌تواند موضوع را به منظور حل و فصل به کمیسیون مشترک ارجاع کند؛ به همین ترتیب، چنانچه هر یک از اعضای گروه 1+5 معتقد باشد که ایران تعهدات خود را رعایت نکرده است، هر یک از دولت‌های گروه 1+5 می‌تواند اقدام مشابه به عمل آورد.

کمیسیون مشترک 15 روز زمان خواهد داشت تا موضوع را فیصله دهد، مگر اینکه این زمان با اجماع تمدید شود. متعاقب بررسی کمیسیون مشترک، چنانچه هر عضو معتقد باشد که موضوع پایبندی فیصله نیافته است، می‌تواند موضوع را به وزیران امور خارجه ارجاع دهد. وزیران 15 روز خواهند داشت تا موضوع را فیصله دهند، مگر اینکه این زمان با اجماع تمدید شود.

پس از بررسی کمیسیون مشترک – همزمان با (یا به جای) بررسی در سطح وزیران – خواه عضو شاکی یا عضوی که اجرای تکالیفش موضوع بوده است، می‌تواند درخواست کند که موضوع توسط یک هیأت مشورتی که متشکل از سه عضو خواهد بود (یکی از سوی هر یک از طرف‌های درگیر در اختلاف و طرف سوم مستقل) بررسی شود.

هیأت مشورتی می‌بایست نظریه غیرالزام آوری را در خصوص موضوع پایبندی ظرف 15 روز ارائه کند. چنانچه، متعاقب این فرایند 30 روزه موضوع فیصله نیابد، کمیسیون مشترک در کمتر از 5 روز نظریه هیأت مشورتی را با هدف فیصله موضوع بررسی خواهد کرد. چنانچه موضوع کماکان به نحو مورد رضایت طرف شاکی فیصله نیافته باشد و چنانچه طرف شاکی معتقد باشد که موضوع، مصداق «عدم پایبندی اساسی» می‌باشد، آنگاه آن طرف می‌تواند موضوع فیصله نیافته را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهداتش وفق برجام قلمداد کرده و یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ کند که معتقد است موضوع مصداق «عدم پایبندی اساسی» بشمار می‌آید.

37. متعاقب دریافت ابلاغ طرف شاکی، به نحو مشروح در فوق، به همراه توضیحی از تلاش‌های توام با حسن نیت آن طرف برای طی فرایند حل و فصل اختلاف پیش بینی شده در برجام، شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌بایست منطبق با رویه‌های خود در خصوص قطعنامه‌ای برای تداوم لغو تحریم‌ها رای گیری کند. چنانچه قطعنامه فوق الذکر ظرف 30 روز از تاریخ ابلاغ به تصویب نرسد، سپس مفاد قطعنامه‌های سابق شورای امنیت سازمان ملل متحد مجدداً اعمال خواهند شد، مگر اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد به نحو دیگری تصمیم گیری کند. در چنین صورتی، این مفاد در خصوص قراردادهایی که بین هر طرف و ایران یا افراد و نهادهای ایرانی قبل از تاریخ اعمال آنها امضا شده باشد، دارای اثر عطف به ما سبق ندارد مشروط به این که فعالیت‌های صورت گرفته وفق اجرای این قراردادها منطبق با این برجام و قطعنامه‌های قبلی و فعلی شورای امنیت باشد. شورای امنیت سازمان ملل متحد، با ابراز نیت خود برای تصمیم‏ گیری مبتنی بر ممانعت از اجرای دوباره و خودکار تدابیر در صورتی که ظرف این مدت موضوعی که موجب ابلاغ فوق شده است حل و فصل شده باشد، دیدگاه‌های طرف‌های اختلاف و هرگونه نظریه صادره توسط هیأت مشورتی را ملحوظ خواهد داشت. ایران بیان داشته است که چنانچه تحریم‌ها جزئاً یا کلاً مجدداً اعمال شوند، ایران این امر را به منزله زمینه‌ای برای توقف کلی یا جزئی تعهدات خود وفق این برجام قلمداد خواهد کرد.

[1] مفاد این قطعنامه به منزله مفاد این برجام نیست.
[2] از نظر آمریکا، منظور از مقامات ارشد دولتی، مقامات ارشد قوه مجریه هستند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیدوارم اصلی واقعی: 1394/4/2410:48:45،
130
419
هنوز نه گنگره آمریکا تصویب کرده و نه مجلس ایران!
بعدشم تحریمها ظرف 10 سال آینده برداشته میشه!
کجای این توافق هست انوقت؟!
ظریف مچکریم !
منصور: 1394/4/2410:53:56،
259
71
یاد جشن هسته ای 8 سال پیش میفتم که ملت جوگیر تو خیابونها کیک و شیرینی پخش میکردن!!!!
ملت همیشه در صحنه جوگیر ایرانی!!!!
فکر کردن پراید شده 2 میلیون!
پاسخ به امیدوارم اصلی واقعی: 1394/4/2410:55:56،
265
64
پس انتظار داشتی دیروز که توافق شد امروز تحریمها 12 ساله یکباره لغو شود؟ اول برادریت را ثابت کن بعد ادعای ارث و میراث کن
استاد عظیم: 1394/4/2411:18:25،
260
103
جمع کنین این سانتریفیوژ های لعنتیو !!

تا حالا چه مشکلی از مردم حل کردن این سانتریفیوژ ها ؟؟

همون بهتر که نباشن !!

حال و روز دلواپسان و افراطیها دیدنیه !!
ارام: 1394/4/2411:18:57،
97
25
اون كه تصويب ميكنن ولي دولت خواستار ارزوني نيست
يه عمر تجربه: 1394/4/2411:28:26،
135
31
اگه دنبال ارزوني هستيد بايد با دولت مذاكره كنيد عامل گروني دولته اگه با دولت به توافق برسيد اون موقع خوشحال باشيد
mahyar: 1394/4/2411:29:22،
147
97
دیشب که


جشو تو خیابون دیدم احساس حقارت کردم که چه مردم جوگیری هستیم.

غربی ها و فهمییده ها چقدر تو

دلشون به این جماعت خندیدن . پیش خوشون میگن عجب مردمی هستند این ایرانیا اول بهشون قول انرژی

هسته ای دادیم میلیاردهادلار هزینه نیروگاها از جمله بوشهر تا 50سال آینده ازشون گرفتیم تهشم کارو


نیمه کاره رها کردیم به بهانه ساخت بمب اتم کارو نیمه کاره رها کردیم


شما بیجا کردی تحریمت میکنیم و پول نفتو زیر قیمت مفت قاچاقی ازتون میخریم جیکتونم در بیاد بمبارتون میکنیم .

خودمنم گردن کلفتیم و صدها بمب اتم داریم و ایرانیا برای این کلاهی که سرشون گذاشتیم جشن میگیرند!!
حالا یکی نیست بگه این خفت و تسلیم شدن و گذاشتن کلاه به این بزگی به سرمون خوشی و جشن داره؟
بالی: 1394/4/2411:33:22،
122
44
پاسخ به امیدوارم اصلی و واقعی : دلواپس عزیز سلام . اگر متن رو بخونی زمانی که ایران به تعهدات خود عمل کرد تحریم هایی که گفته شده برداشته خواهد شد و بعد از 10 سال هم تحریم های مربوط به تسلیحات برداشته خواهد شد . حالا برو بشین کیهانت رو بخون بعد بیا اینجا نظر های چرت و پرت بده . برات متاسفم که نمی تونی درک کنی که دوره منم منم تموم شده .
پوریا: 1394/4/2411:40:29،
76
38
ای بابا بیشتر کسایی که اینجا نظر دادن معلومه کلی دلار خریدن نگران پول خودشون شدن

آقایون خانما 12 سال با نظر شما و بدون توافق زندگی کردیم بدبخت شدیم
حالا میخوایم چند سال با توافق و صلح زندگی کنیم
همینیه که هست
مهدی: 1394/4/2412:37:11،
38
31
من فکر می کردم بعد از سالها که محدودیت رو پذیرفتیم می تونیم بدون محدودیت غنی سازی کنیم؛ اما این بخش رو بخونید که بعد از هشت سال باز هم بریا ساخت سانتریفیوژ دارای محدودیت هستیم:
«از پایان سال هشتم و به نحو مندرج در پیوست 1، ایران آغاز به ساخت تعداد مورد توافقی از دستگاه‌های سانتریفیوژ IR-6 و IR-8 بدون روتورز کرده و تمامی دستگاه‌های تولید شده را در نطنز، تا زمانی که بر اساس برنامه بلندمدت ایران مورد نیاز واقع شوند، تحت نظارت مستمر آژانس انبار خواهد کرد.»
مفلس: 1394/4/2413:46:42،
66
32
خلایق نادان هر چه لایق.....
((قطعنامه شورای امنیت ... همزمان با اجرای اقداماتِ توافق شده‏ ... راستی‏ آزمایی شده‏ توسط آژانس، به نحو مشخص شده در پیوست ۵ لغو خواهد کرد و محدودیتهای خاصی را به نحو مشخص شده در پیوست ۲ برقرار خواهد نمود؛
اتحادیه اروپایی همه مفاد «مقررات اتحادیه اروپایی» را.....که توسط آژانس راستی آزمایی شده باشد، لغو خواهد کرد
ایالات متحده آمریکا....که توسط آژانس راستی آزمایی شده باشد، متوقف خواهد کرد
همه چی را موکول به راستی آزمایی آژانس و برنامه زمانبندی شده است پس نتیجه رئیس جمهور آمریکا صادقتره که میگه تحریمها پس از راستی آزمایی بتدریج متوقف نه لغو می شوند بعد رئیس جمهور ما ..... و بعدش ملت همیشه در صحنه می ریزند تو خیابونها و...
ولی بازار واقعیت رو می بینه امروز بورس سقوط میکنه و دلار از 3200 به 3270 صعود میکنه حالا تو خودتو بکش هرچی میخای منفی به من بده!!!!
استاد: 1394/4/2414:05:05،
63
37
اقایون که میگن سانتروفیوژ رو بردارن تا100سال دیگه حداکثر نفت داریم بعدش رو میخوای چیکار کنی یکم از مغز کوچیکت استفاده من خود اروپایی ها وا مریکایی ها دارن هر سال چند تا نیروگاه اتمی میسازن برای چی چون اینده نگرن نه مثل شماها فقط جلوی پاتونو نگاه میکنید
حمید: 1394/4/2416:05:59،
45
48
پاسخ به استاد
کشور ما با یکم برنامه ریزی و منطق و شعور 100 سال که هیچی تا ابد به هسته ای نیاز نداره، اونقدری که ما انرژی خورشدی و باد و ژئوترمال و انواع انرژی ها رو داریم تو خیلی از جاهای دنیا وجود نداره. برید میزان مصرف انرژی سالانه کشور رو با توان تولید یک نیروگاه هسته ای مثل بوشهر مقایسه کنید. سهم نیروگاه بوشهر خنده داره. با کسری از هزینه های ساخت نیروگاه هسته ای چندین برابر انرژی میتونیم تولید کنیم. یکم مطالعه کنید بد نیست استاد.
پاسخ به استاد: 1394/4/2500:01:32،
38
27
شما از مغز بزرگت استفاده کن وقتی نفت تموم بشه معادن اورانیوم دنیا هم تموم می شه نکنه فکر کردی تا ابد اورانیوم در جهان هست ایران که تا 5 سال دیگه بیشتر اورانیوم نداره . من از این توافق خوشحالم اما از این توافق چیزی به مردم ایران نمی ماسه فقط قرار بود حساب بابک زنجانی و کامران دانشجو و بقیه ی شرکا آزاد بشه که شد .
مهدی: 1394/4/2506:40:20،
26
26
عزیز من! برای مدت 5 میلیون سال اورانیوم در جهان وجود داره!
سمن: 1394/4/2511:22:53،
43
33
استاد عظیم که میفرمایید سانترفیوژ ها رو جمع کنند وقتی آمریکای همیشه دشمن با سانترفیوژهامون مشکل داره حتمی سانترفیوژ ها خییییییییییییییییییییییلی ارزشمنده بعدشم ما مرررررررردم ایران حاضریم هر مشکلی رو تحمل کنیم ولی به خواسته ی آمریکای لعنتی تن ندیم
حامد: 1394/10/2810:32:01،
23
13
عزیز دلم باید به آقای احمدی نژاد گفت مچکریم که باعث شد به این فلاکت بیفتیم سانتریفیوژ هایی که باعث فقر بیکاری کوچک شدن سفره خانواده ها فساد و فحشا و اعتیاد جوانان شد در صورتی حتی 1کیلووات برق هم تولید نکرد در ضمن نیروگاه بوشهر رو هنوز نتوانستن به دلیل ویروس استاکسنت نیروگاه رو بدازن که اگر راه بنداز جنگ جهانی سوم میشود
ali: 1394/4/2410:48:46،
80
50
درود بر ايران
م: 1394/4/2411:20:44،
64
36
خواهي ديد كه چطوره مردم را مجبور به خريد اجناس گرون ميكنند
amiran: 1394/4/2410:51:07،
107
27
جشن و شادی خوبه. همین که دلواپسا بفهمن مردم رویه ی شما رو نمیخوان.
ولی ولی ولی ما که 14 سال پیش توافق کرده بودیم و خودمون دبه کردیم.
کلی هزینه. کلی انزوا . کلی شهید هسته ای. کوچیک شدن سفره ی مردم. فقر . بیکاری. برای هسته ای که 1 کیلو وات برقم بهمون نداده.
چه شخص یا گروهی پاسخگوست. اصلا مهم نیست واسشون.
کلی اسم اشخاص تو این بیانیه هست که بعضا از مختلسین محترم هستن که از تحریم درومدن. تبریک!!!
حالا گذشته ها گذشته. آیا به نظر شما بعد تحریم اقتصاد کشور سلامت خودشو بدست میاره. بیکاری رفع میشه؟؟!! اختلاس نمیشه؟؟!!
محمد: 1394/4/2714:38:16،
20
20
آخه چرا تعارف دارین؟ شما مشکلتون ما بی سوادای افراطی نیست... مشکل شما اسلامه و ولایت فقیه و ولی فقیه. خط قرمز ما خط قرمز ولایته... شما اون دسته از آدمایی هستین که یه جفت کفش دارین مدام اینورشو می بُرین اونورشو کوتاه می کنین پشتشو تا می کنین، تا بشه دمپایی!
ایرانی: 1394/4/2410:52:45،
91
52
به دنبال توافق هسته ای موجی از شادی و رقص ملت همیشه در صحنه ایران را را گرفت!

بجای سبد کالا چند کیلیو طلای آزاد شده سهم هر خانوار ایرانی!

بجای یارانه ماهی 1000 دلار بلوک شده آزاد شده سهم هر خانوار ایرانی!

دم هر خونه پمپ بنزین مجانی نصب میکنن تا بنزین مجانی به مصرف برسه!

به ازای تحویل هر عدد پراید، یک دستگاه مازراتی و بوگاتی و یا پورشه ( به انتخاب خانواده ایرانی ) تقدیم می گردد!!

با تشکر. ظریف
پاسخ به ایرانی: 1394/4/2411:13:59،
71
38
جناب مثلا ایرانی ملت را چی فرض کردی که دنبال این چیزها هستی ؟؟؟؟/
12 سال تحریم و آثار تخریبی آن را نمی بینی ؟ بیکاری از کار افتادن صنایع اختلاسهای نجومی بنام دور زدن تحریم بوجود آمدن امثال بابک زنجانی و غارت منابع مشترک گازی توسط کشورهای دیگر و خیلی چیزهای دیگر حاصل همان کاغذ پاره هایی بود که بر سر ملت ایران آمد حالا دنبال بنزین مجانی و سبد کالایی و..... هستی شما از همان قومی هستید که با فشار به مردم دنبال پر کردن جیب خود هستید .
ایرانی: 1394/4/2412:50:05،
41
28
خیلی خوب گفتی ایرانی
ما 12 ساله به خاطر بلوکه شدن پولهای ایران،تحریمها،و هزارتا چیز دیگه که همه می دونن هر جور شده از مالیات بر در آمد تا 9% ارزش افزوده بابت غذای رستوران که کلا 6 ساعت تو بدن میمونه تا قبوض سر به فلک کشیده مختلف ، به دولت کمک میکنیم آیا این همون دارایی هایی نیست که اگر در کشور وجود داشت اینقدر فشار اقتصادی به مردم وارد نمیشد و دولت نیازی به افزایش انواع و اقسام مالیات و قبض و .... نمیشد؟؟؟؟؟
پس اکنون وقتش رسیده که دولت یه جوری با در آمدهای آزاد شده جبران کنه
سعید: 1394/4/2410:53:23،
40
24
من که هیچی نفهمیدم ولی خیلی قشنگ بود
نیما: 1394/4/2416:20:08،
30
24
هر چی بد بختی داریم از همین امثال شماست که هیچی نمی فهمن و فقط می گن به به !
مصطفی: 1394/4/2500:07:31،
34
18
عزیزم، آروم باش یه خورده.
بذار بره مجلس، مجلس تصویب باید بکنه هنوز.
هنوز کار زیاد هست.
sina: 1394/4/2411:08:44،
76
29
159 صفحه متن انگلیسی، فارسیش همینقدره؟؟؟!!!!!
سجاد: 1394/4/2413:17:00،
39
27
این گزینشیه با اهداف سیاسی ...فعلا چیزی معلوم نیست بعدا معلوم خواهد شد که چی بوده ....و دولت فقط برداشتیه که برای خودش کرده برای مانور سیاسی ...
دلواپس: 1394/4/2411:13:38،
48
25
بعد از 37 سال ره گم کردن و بیراهه رفتن و دیدن انواع و اقسام حوادث و رویدادهای تلخ ، تازه رسیدیم لب جاده که ...بتوونیم خودمون را به یه جای برسونیم اگر ابتدا و یا انتهای جاده مسدود نشده باشد و یا نکنده باشند ، خدا کنه وسیله ای بیاید تا به مقصد خود برسیم . چقدر خسته ام از این گم گشتن ها چقدر طاقتم تمام شده است تاب و توان ندارم ، پیر و فرتوت شده ام ، .....
ارش: 1394/4/2411:17:00،
50
23
اين توافق چي براي مردم داره فقط دست دولت باز ميشه دلار بلوك شدش ازاد ميشه گرون و گرون تو به مردم ميفروشه اينجا ايرانه يادتون نره
کشکول طلایی: 1394/4/2411:18:28،
36
24
با قطار زیبا ولوکس مسافرت کردن مهم نیست مهم آن است در چه مقصدی پیاده خواهی شد.متن فارسی انگلیسی آلمانی عربی مهم نیست مهم آن است برای ملت فهیم و دلسوخته و زجر کشده ایرانی کار خوب انجام میشود؟ آیا ملت به حقوق اصلی خود میرسندو آیا و اگرهای دیگر.......وگرنه با هرزبانی نوشته شودبدرد سفرکرده ها و آقازاده ها و دلواپسان و..... میخورد!!!!!!!!
سياست: 1394/4/2411:19:50،
34
22
توافق فرصتي براي گروني
دانیال: 1394/4/2411:23:16،
52
19
احساس میکنم کل ملتو گذاشتن سر کار.هیچ خبری نیست.
تهي: 1394/4/2411:25:09،
41
23
افرين به دولت به خاطر همه گروني ها دلارم شد 3250تا3400هم جا داره اينم نتيجه شادي اينجور توافق ها مفت ارزش نداره
امير: 1394/4/2412:43:30،
41
31
نمى دونم چرا يه سرى بدون فكر فقط صحبت مى كنن و دوست ندارن مردم شاد باشن، اخه ادم عاقل بذار يه چند ماه بگذره بعد حرف بزن، هنوز يه روز از روى توافق نگذشته انتظار دارى ايران گلستان بشه، دلار بياد پايين؟
واقعا اگر چنين طرز فكرى دارى متاسفم.
بحث دوم اينكه اصلا لازم نيست دلار بياد پايين چون اگر ، البته صد در صد ارزش ريال ايران بالا مى ره و خود به خود دلار ارزون مى شه،
متاسفانه يه سرى دلواپس از اينكه ديگه نمى تونن بخور بخور راه بندازن خيلى از اين تفاوق ناراحتن و من از همين جا تسليت مى گم بهشون .
بابا: 1394/4/2411:25:37،
46
38
پس میخواستین بیان بگن ماتسلیم ایران میشیم اقایی که داری میگی متن خوب نیست شما برو درستش کن تازه باید خدا را شکر کنی که به این راحتی حل شد والا الان باید می ر فتی مانند سوریه سنگر میساختی
سالار: 1394/4/2510:25:11،
31
16
حاضرم مثله سوریه سنگر بسازم اما پرایدو بیست میلیون نخرم و بنزین لیتری هزار نزنم
چه الان چه صد سال دیگه این توافق هیچ سودی برای ملت ندارد
کسری : 1394/4/2411:26:06،
20
37
به نظرم خط ۲۵،۳۴ ،۵۸ مشکل داره ..!
من همشو خوندم ،،!!
احمد: 1394/4/2411:26:10،
39
20
اقاي روحاني يعني ديگه گروني نداريم !!!من كه باور نميكنم
ملك: 1394/4/2411:30:00،
41
21
دقيقا يك روز قبل از توافق اقلام اساسي به دستور مستقيم رييس جمهور گرون شد. اين يعني چه ملت جوگير من؟؟؟؟؟

خواهشا ساده نباشيد
علي: 1394/4/2411:39:36،
36
24
ايران=مركزيت گروني
زهرخور: 1394/4/2411:30:17،
56
45
عجب زهر خوشمزه ای!

کاسه زهر را با اشتیاق زیاد سر کشید بالا

این موفقیت را به زهرخوران غیور تبریک وتهنیت می گویم
حسین : 1394/4/2411:32:48،
44
31
این متن پیچیده به لحاظ فرهنگی یک پیشرفت بزرگ می باشد . آقای ظریف خدا قوت
Z: 1394/4/2411:35:12،
38
30
دلار شد 2950پژو 206شد 20ميليون خدارو شكر داريم حال ميكنيم از ارزوني
مهدی: 1394/4/2411:41:35،
34
33
یک نکته را دقت کنید حالا که توافق شده شاید چیزی به جیب ما نرود ولی اگر توافق نمی شد دودش از اموز تو چشم ما می رفت
علی: 1394/4/2411:42:03،
40
24
این توافق هیچی نداشته باشه حداقل اینو داره که جلوی ولخرجی ها و کمک های به ظاهر بشر دوستانه رو میگیره و اگه قرار هم باشه به جایی باج بدیم جایی باشه که 10 تا می دیم 2 تا بگیریم نه اینکه ...
علی: 1394/4/2411:45:52،
27
32
دوستان شاید فک کنن این توافق یکطرفه و به نفع اونوریا بوده من میگم نفع اونا ینی نفع اکثریت ملت ایران
چرا ؟
چون نفع اونا میگه بابا به یه سری از کشورا کار نداشته یاش خب این حرف به نفع اکثریت ملت نیست آیا؟
هانیه: 1394/4/2411:50:52،
34
45
به نظر من هیچیم نباشه همین که دارن تلاش می کنن و مردم براشون مهم هستند خودش جای تحسین داره
آقای ظریف خسته نباشید.
کاوه: 1394/4/2412:09:27،
38
23
مردم براشون مهمه؟
از کی تاحالا ما مهم شدیم واسشون؟
خخخ: 1394/4/2503:18:21،
35
24
خخخخخخخخ بعد مدتها خندیدم دمت گرم هانیه
سعيد: 1394/4/2412:02:38،
34
30
الان ميشه خوشحال بود و اميدوار ولي زمان جشن نيست جشن زماني هست كه ملت تو زندگيشون آثار توافق را مشاهده كنند نه اينكه جناب رييس جمهور يك روز قبل از اين موضوع دستور گروني كالاهاي اساسي رو دادند. ملت ساده و جوگيري هستيم.
Mehrdad: 1394/4/2412:08:59،
44
15
اسم توافق که میومد دلار 100 تومن ارزون میشد حالا که واقعا توافق شده دلار رفت بالا جمشید قرصاشو برعکس خورده
اسیب پذیر: 1394/4/2412:24:02،
38
20
من برای طرفداران دولت گرانفروش متاسفم که زودجو.گیرمیشن.این حرکات مجوزی است تادولت بیشترجیب مردم ضعیف راخالی کند.نمونه اش گرانی روزهای پیش ازتوافق :::::::::::؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ حالا هی جوگیربشین.
امین: 1394/4/2412:29:50،
20
19
دوستان لطفا قبل از اظهار نظر یک بار متن کامل توافقرو مطالعه بفرمایید و بعد منصفانه قضاوت کنید
مهدی: 1394/4/2412:45:04،
37
43
این توافق نامه یا نهایی نمیشه یا اگرم شد به حال گرونی تاثیر چندانی نداره...امریکا به گفته امام شیطان بزرگ هس و اینا هیچ گاه دلشون برا ما نسوخته... اگه یه ذره تاریخ هم خونده باشین میفهمین امریکا نه به تعهداتش پایبنده و نه هیچ گاه در حق ما خوبی کرده...
اینا با اسلام ما مشکل دارن و هدفشون اسلامه...
Mohamadd: 1394/4/2412:58:22،
35
18
بله درسته ما ملت بسیار بسیار بسیار جوگیری هستیم.. 99 درصد اینایی که دیشب ریختن تو خیابون اصلا نمیدونن توافق چی هست یعنی در واقع سر در نمیارن. فکر میکنن توافق یعنی ارزونی.. دلتون خوشه.. مثلا از این توافق چی میخواد به مردم بدبخت و بیچاره ایران برسه نه چیزی ارزون میشه نه مشکل بیکاری درست میشه هممون سر کاریم
مهرداد: 1394/4/2413:09:07،
24
22
من به همه دوستان و ایرانیان عزیز من جمله خودم توصییه میکنیم لشینیم اول باخودمون تکلیفمونو روشن کنیم ببین باخودمون چندچندیم تا یه روز قبل از توافق همه دعا دعا میکردیم توافق بشه اونم به هرنحوه ایی حالا که شده کیگید این چه وضعش بابا یه خورده کمتر اهل کوفه ایی عمل کنید روی حرفتون وایسید.دوما روی حرفم با اون عده ایی هستش که میگن دلار باید بشه فلان قدر هرساله سازمان تجارت و اقتصاد ازاد wto میاد قیمت ارزهارو برحسب دلار ارزش گذاری میکنه بهتر برید یه سره بزنید ببنید امسال ارزش ریال دربرابر یا دلار چقدر بعد بیان نظر بدید.سوما اون جماعتی که منتظر دولت بیاد بهشون پول مفت و طلای مفت بده و اونا هیچ حرکتی نکن بشین بخور و بهترین ماشینو سوار بشن به قول نقی مگه داریم! مگه میشه! توافق کردیم که راههای جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی همواره بشه و تولید ناخالصی افزایش پیدا کنه وفضای کسب و کار بهتر بشه.
محمد: 1394/4/3020:04:31،
33
26
قبول ندارم
توافق کردیم که دلارای بلوک شده یه عده ازاد بشه
بتونن سفرهای خارجی بخصوص امریکا برن
بتونن حساب بانکی باز کنن
و دلارای اختلاس شده حاصل از رانت داخلی رو اونجا بزارن تو حساب
سارا حليمه: 1394/4/2413:37:27،
40
22
من فقط از مسئولين يك سئوال دارم كه اصلاً هدف حاكميت (نه مردم ايران) از اين همه هزينه كردن براي غني سازي چه بود؟ آخر يك نيروگاه اتمي مثل بوشهر كه سوختش را روسيه ميدهد يا چند كاربرد ديگر نيازي به اين همه سرمايه گذاري داشت كه آخرش هم با خفت دلمان را به يك آبنبات چوبي خوش كنيم !؟
علیرضا: 1394/4/2414:46:49،
27
17
حکومت به چیزی که فکر نمی کنه همین مردمن ... اگه این فشارها و تحریم ها نبود آیا حکومت راضی می شد بیاد مذاکره کنه؟! ... مردم ناآگاه یه سوال نمیپرسن که آیا به جای صرف همین هزینه ها و دشمنی با جوامع و بردن کشور به انزوا ووو نمی شد به فکر راه حل های بهتری بود که ایران رو زودتر و بهتر به سمت توسعه و ابادانی رساند.

آیا نمی شد به جای نیروگاه های هسته ای که بسیار هزینه بر و خطرناک و البته پایان پذیر هستند به فکر ساخت نیروگاه های بادی و خورشیدی و دریایی و ... بود که با استفاده از انرژی های پایدار و نامحدود بتوانیم انرژی مورد نیاز رو به خانه های مردم فرستاد.

این همه جوان بیکار در این کشور داریم, میتوانستیم به فکر ساخت هزاران کارخانه باشیم که هم خودکفایی رو به این مرزو بوم بیاوریم و هم این جوانان مشغول کار شوند.

اگر این ها به فکر مردم بودند به جای این همه اختلاس, دزدی, بی ارزش کردن پولمان ...
علیرضا: 1394/4/2414:52:14،
32
16
(ادامه) ...
اگر این ها به فکر مردم بودند به جای این همه اختلاس, دزدی, بی ارزش کردن پولمان, فرار جوانان با استعداد, صرف پول ها در کشورهای دیگر و ... و به حای این همه شعارهای توخالی و آرانگرایی اینک به کشورمان میبالیدیم و به جای آرزوی خوشبختی آن را در دستانمان داشتیم و برای نسل های آینده نهادینه می کردیم.
مصطفی: 1394/4/2500:17:24،
29
26
عرض کنم خدمت ساراخانم و آقاعلیرضای گل گلاب که:

- فرانسه، الان 80 درصد برقش رو از انرژی هسته ای به دست میاره.
- تا سال های آینده، منابع نفتی و گازی دنیا تموم می شن و اونایی که تا یه زمانی به خاطر این ثروت ها خیلی گنده بودن، محتاج بقیه می شن؛ مگر اینکه منبع سوخت دیگه ای داشته باشن.
- انرژی هسته ای (اگه بذارن راه بیفته و به بهره برداری درست برسه)، هزینه خیلی کمتری نسبت به انرژی بادی و خورشیدی و... داره و بازده بالاتری.
- الان ما تو کشور، «مراکز پزشکی هسته ای» داریم که سالانه حدود یه میلیون نفر بهش مراجعه می کنن.
- مشکل فقر ما به خاطر مسائل هسته ای نیست. ثروت، تو کشور چهارفصلی که از نظر منابع گازی و نفتی تو دنیا اوله، خی...لی بیشتر از ایناس. منتها این ثروت وقتی می ره تو سیستم، یهو گم می شه. مشکل اینجاس!

... اینا فقط گوشه ای از مسائل هستن.
علیرضا: 1394/4/2516:18:50،
27
20
آقا مصطفی بهتره خودمونو گول نزنیم, من و شما خوب می دونیم انرژی هسته ای چه هزینه هایی داره, تنها ساخت و نگهداری و انتقال و تامین مواد و ... گوشه ای از این هزینه هاست به طور مثال ایران ذخیره اورانیوم کمی دارد و در درازمدت اصلا به صرفه نیست, به طوری که هزینه استخراج یک کیلوگرم کیک زرد در ایران ده برابر کاناداست.

حال فرض بگیریم نیروگاه هسته ای هم ساخته شد و توانستیم مقداری برق هم تا چند سال بگیریم, یادمان نرود با کم شدن تششعات رادیواکتیو مواد مورد استفاده آنها تبدیل به زباله های هسته ای خواهند شد, همین نگهداری این موارد که غالبا تا نزدیک ده قرن از خود تشعشعات دارند و خطرناک هستند نیز هزینه بر و خطرناک هستند.

ما قبل از انقلاب در دوران رژیم قبلی شروع به ساخت نیروگاه بوشهر آن هم به دست آلمان ها کردیم که نسبت به شوروی مدرن تر بودند اما بعد از انقلاب نیروگاه تعطیل و به ویرانه ای تبدیل شد. یادمان
ن: 1394/4/2413:39:42،
32
43
بیخود نیست این همه فرار مغزها داریم

اینقدر مردم ما نفهم هستند
فکر میکنن بعد از توافق باید همه قیمت ها بیاد پایین
خوب اینطوری برادران من مملکت برشکست میشه

شما کارمندی دردی نداری اما یه سرمایه دار بیچاره میشه
از طرفی تا برداشته شدن تحریم ها و بازگشت شرایظ ایده آل 8 سال پیش چندین سال زمان میبره

توافق هم یک توافق عالی و دوطرفه و دوسر برد هست
خسته دل: 1394/4/2414:45:50،
33
15
نمیدونم چی قراره به این ملت برسه که شادی میکنن
به نظرم شادی ملت به خاطر توافق نیست به خاطر شادی ندیدنه به خاطر جشن ندیده
به خاطر اینه که عقده ای شدن از بس جشن و پایکوبی ندیدن و همیشه دنبال یه بهانه کوچیک برای شادی کردن هستن هر چند بی ربط باشه
73: 1394/4/2414:58:35،
36
36
ب نظر من یک ملت فقیر شد تا اورانیوم غنی شود
ک اصلا ب هیچ دردی ام نمیخوره
مردم باید غذا داشته باشن بریزن تو شکمشون تا از گشنگی نمیرن
ن اورانیوم!!!!!
مصطفی: 1394/4/2500:11:30،
30
27
نه دیگه، اشتباه نکن.
فقر ملت به خاطر اورانیومو این حرفا نیست.
ثروت خیلی تو کشور زیاده! خیلی!
منتها وقتی این ثروت می ره تو سیستم، یهو گم می شه! اینجا رو باید درست کرد.
سهند: 1394/4/2415:17:08،
36
27
کاش 5+1=6 درمتن توافق این رو میگنجاندندکه پول ملت رو به حساب شخصی مردم با نظارت سازمان ملل واریزخواهندکرد.
نظر: 1394/4/2415:18:30،
34
14
اقا يه چوب كبريت هم ارزون نشده و نميشه
با طرف: 1394/4/2415:19:29،
27
24
آقا من این قسمت را نمی فهمم یک برزگوار توضیح بده((( هشت سال پس از روز توافق، یا در زمانی که آژانس به نتیجه گیری گسترده‌تر خود مبنی بر اینکه مواد هسته‌ای در ایران در فعالیت‌های صلح آمیز باقی می‌ماند، هرکدام که زودتر باشد، ایالات متحده اقدام قانونی مقتضی را برای لغو، یا تغییر به منظور اجرایی کردن لغو تحریم های مشخص شده در پیوست 2 در خصوص دستیابی به اقلام و خدمات مرتبط با هسته ای برای فعالیت های هسته ای مندرج در این برجام، منطبق با رویکرد ایالات متحده نسبت به سایر دولتهای غیردارنده‏ی سلاح هسته ای تحت معاهده عدم اشاعه پی خواهد گرفت.)))

علیرضا: 1394/4/2514:47:26،
25
24
به طور ساده بگم که بعد از هشت سال راستی آزمایی و البته با دو سال زمان اضافه که برای احتیاط لازم در جهت نرفتن ایران به کج راهه ما هم میشیم مثل آلمان یا فرانسه که میتونیم انرژی هسته ای داشته باشیم, که البته با امضای پروتوکل الحاقی ما همیشه تحت نظارت نظارت آژانس خواهیم بود البته نه مثل این هشت سال.
ممد: 1394/4/2415:31:26،
24
17
فعلا بهشون فرصت دادم، طاقتم تموم بشه فرار ميكنم. ناراحت نشند فرار مغزها بشه.
محمد20000: 1394/4/2415:47:59،
25
34
سلام.من نمیدونم چرا افکار اکثر شما انقد منفیه .به این فکر کنین که این یه دریچه تازه ایه برای پیشرفت ایران .من مطمئنم که ایران تاچن دهه ی اینده قردتمندترین کشور دنیا میشه .شما اصلا میدونید که پیشرفت علمو تکنولوژی ایران یازده برار متوسط جهانه پس با وجود این همه مغز ایرانی مطمئنا ما یه روزی به کمک خدا قدرت برتر جهان میشیم .یا حق
مصطفی: 1394/4/2500:09:56،
28
14
آفرین! اصلا به خاطر همینه که اینا احساس خطر کردن دیگه!
بابا اونا نیاز به مذاکره داشتن، نه مااااااا! اه! خراب شد!
دلسوز: 1394/4/2416:54:13،
29
31
ظریف دوست داریم خدا قوت
گرفتار: 1394/4/2417:32:45،
25
23
خواهشا اینقدر بحث نکنین هیچی عوض نشده همه چی ارومه نه مجلس ایران قبول میکنه نه پارلمان
مهدی کریمیان خرم دشتی94: 1394/4/2419:06:02،
23
28
این متن توافقی که من خوندم و تازه هنوز باید تصویب بشه بد نیست البته اگه اسرائیلی ها موش تو کار نیارن و بهونه های بنی اسرائیلی برای ایران نگیرن .
اما مردم هم به فکر ارزونی نباشن مرغ دیشب 700 روش رفت...
روحانی مچکریم...
احسان: 1394/4/2500:03:42،
31
26
دقیق نخوندی دوباره بخون با این توافق هیچ چیزی برای مردم ایران بهتر نمی شه فقط از بدتر شدن جلوگیری شد همین و بس اختلاس ها هم به قوت خود باقی است مخصوصا که یک لقمه ی گنده ی 100 میلیارد دلاری برای اختلاس های آتی به دست اومده .
رستم دستان: 1394/4/2514:36:55،
16
19
سلام مرغ چیزی نیست برو تو بازار قیمت ترشی زیاد شدخ مرغ که جای خودش ....
علیرضا: 1394/4/2514:49:35،
20
17
تازه دیشت اعلام کردن ما فقط 23 میلیارد دلار پول بلوکه شده داریم.
عجبببب!!!: 1394/4/2420:12:26،
28
24
والا من که نمی فهمم برداشتن یکباره تحریم چطور 8 سال طول می کشه این کجاش یکباره و فوریست فکر کنم آقایون محترم عمر ن.ح دارن که به هشت سال میگن فوری من جوون که 12 سال جونیم رفت دلمون خوش بود دیگه تمامه با این حساب 8 سال دیگه اضافه میشه کلا میشه 20 سال چقدر جالب خوب از ما که گذشت نسلهای بعد حالشو ببرن تازه اگگگگه خوب بشه
مرتضی: 1394/4/2500:46:43،
21
23
ببین خوب بخون می بینی که بعضی تحریم ها یک شبه برداشته می شن مثل تحریم بابک رنجانی ، کامران دانشجو ، رستم قاسمی ، نقدی ، ذوالقدر و .... یعنی حسابهاشون آزاد می شه گرفتی ؟؟!!!!!
مرتضی: 1394/4/2500:47:11،
20
22
ببین خوب بخون می بینی که بعضی تحریم ها یک شبه برداشته می شن مثل تحریم بابک رنجانی ، کامران دانشجو ، رستم قاسمی ، نقدی ، ذوالقدر و .... یعنی حسابهاشون آزاد می شه گرفتی ؟؟!!!!!
دکتر فاطمی: 1394/4/2422:49:18،
30
28
به نظره منم مهم اینه ادم چطوری زندگی کنه زندگی شرافتمندانه نه اینکه امریکایی ها واسه ما تصمیم بگریند منابع انرزی هسته ای ما را محدود کنند ...ما دوازده سال سختی کشیدیم این 10 سال هم روش حداقل خودمون واسه خودمون تصمیم میگیریم...ختم کلام امریکا به قول امام دشمن قسم خورده ای ایرانه....
امیر: 1394/4/2500:23:36،
25
24
زنده باد روحانی.
بخوانید : 1394/4/2500:27:54،
17
17
رییس جمهوری آمریکا: «حالا بگذارید فرض کنیم ایران به طور کامل به دنبال فعالیت مخفی برای ساخت بمب اتمی است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند بگوید فلان سایت خاص مشکوک به نظر می‌رسد. به ایران می‌توانند بگویند ما می‌خواهیم بازرسی کنیم. اگر ایران مخالفت کند، ما راهی برای آن داریم. نیازی هم به روسیه و چین برای مثال برای رد کردن مخالفت ایران نداریم. اگر ایران همکاری نکند، تحریم‌ها بازگردانده خواهد شد. ضمن اینکه این چیزی نیست که راحت بشود جایی مخفی و قایم کرد. اگر هم سایت مشکوک پیدا کنیم، آن را مانیتور کرده و تحقیق می‌کنیم. فیزیک حتی در سطح دبیرستان هم به ما می‌گوید اگر اورانیوم یا مواد ساخت بمب اتمی جایی باشد، قابل دنبال کردن است و قایم کردنی نیست و ما می‌توانیم روی آن کار کنیم».
مهران : 1394/4/2500:30:22،
21
19
سلام به دوستان ایرانی انرژی هسته ای خوبه نه به قیمت فقیر شدن مردم آرزوی آرامش سیاسی برای مردم ایران دارم
مجتبی : 1394/4/2501:34:29،
22
16
اگر گویی بد است گویند دلواپس است گر گویی خوب است گویند طرفدار جواد و حسن است، ولی من نه دلواپسم نه طرفدار ولی میگم از این نمد برای ما مردم کلاهی درست نمیشه.
مجتبی ایزانلو: 1394/4/2601:02:53،
17
23
خوشبختانه من هم مثل شما همین نظر را دارم
mehdi: 1394/4/2502:30:31،
19
23
اگه یکم فکر کنید میفهمید که این توافق به نفع ماست میخواین آیندمون بشه کره شمالی که ازبدبختی دارن میمیرن بعدش اگه خونده باشید میفهمید ایران اجازه داره اورانیم را تا67/3غنی کنه اگه یکم فکر کنید ایران سانتی فیوژهاشو اشغالی نمیندازه فقط توی انبار میزاره بعدش اگه امیرکا به گفته هاش عمل نکنه ایران میتونه غنی سازی رو شروع بکنه بعدش اگه ایرانو به یه کشور دارای انرژی هسته ای به رسمیت بشناسن به جمع 1+5میپونده و عضو ناظر یعنی المان به 5عضودیگه میپیونده وایران جاشو میگیره و میشه1+6بعد اوباماخودش توی رسانه اعلام کرد به کشوری که مداخله کنه به تو میکنه یعنی اسرايل .اگه توافق نشه ایران ضرر نمیکنه پس بهتره امتحان کنیم.
مهدی: 1394/4/2504:51:52،
29
19
اصلاح طلبا بقاشون بسته به این توافق بود هدفشون هم مشخصه بعداز توافق هم هیچ اتفاقی نمیفته یعنی به گرد راه اروپای شرقی هم نخواهیم رسید چون چشممون بدست دنیاست(5+1) یعنی ۶ تا کشور تولید هم که نداریم بیخود هم جشن نگیریم
محمود: 1394/4/2505:25:14،
19
17
توافق هرچه نداشت همین برای ملت شریف ایران کافی که فشارها بیشتر از این نخواهد بود وبهانه ای دیگر برای اختلاس وچپاول اموال مردمی وجود نخواهد داشت خرید اجناس از رده خارج پزشکی از کشورهای جهان سومی دیگر نداریم چه بهانه ای برای شادی ازاین بالاتر که دیگر دردست کودکی انژیوکتهای هندی نمیشکند وخون کودکی بی گناه به علت نامرغوب بودن انژیوکتهای هندی به زمین نمیریزد چه بهانه ای ازاین بالاتر که برای خرید یک قطعه هواپیمایی به پای عربها نمیوفتیم یا اینکه برا خرید پمپ قلب مصنوعی که در اتاق عمل ازآن استفاده میشود در صورت واردات مستقیم 100دلار هزینه دارد از کشورهای عربی با هزینه 50000 دلار وارد نمیکنیم
مصطفی : 1394/4/2506:37:10،
29
15
سلام به همگی
چرا اینقدر بحث می کنید با هم ، عزیزان ( موافقان و مخالفان ) :
توافق هسته ای و توافق های دیگر همه با هم در اقتصاد کشورمان ۳ درصد هم تاثیر نخواهد داشت ، یقین داشته باشید.
این جمله ای که براتون نوشتم حاصل تحقیق و کارشناسی صدها نفر از اساتید اقتصاد و مسایل سیاسی و استراتژیک ایران و کل دنیا میباشد ، اگه وقتشو دارید شما هم دنبال کنید به حقایق اصلی پی خواهید برد.
علم اقتصاد در دنیا شکست خورده و تمامی اساتید برجسته علم اقتصاد در دنیا بویژه در امریکا از دانش اقتصادی خود توبه کرده اند و بعد از مطالعات گسترده به این نتیجه رسیده اند که تنها راه نجات از بحران اقتصادی دنیا این است ( financing Islamic ) .

حتما تحقیق کنید.
به قول یه بزرگی : ( اب در کوزه وو ، ما تشنه لبان می گردیم ).

نجات مسایل اقتصادی کشور ، فقط در دستان خودمان هستش چون هم علمشو داریم ، و هم منابع و سرمایه .

علیرضا: 1394/4/2514:55:53،
23
20
الان من اینو نفهمیدم شوخی نوشتی یا جدی؟!
منظورت از financing Islamic همون خمس و زکات و فطریه است؟!
a: 1394/4/2602:23:24،
22
17
بله درسته
financing Islamic
این یکی رو دیگه فقط روحانیون قم نمی گن . کافی ترند گذاری ریچارد واتسون در افق 2050 رو سرچ کنین
تو این ترند گذاری یک بحران عظیم اقتصادی رو در دنیا پیش بینی می کنه که برای حل اون بحران، واژه ی financing Islamic
نوشته شده
حتی ایران رو یکی از ابر قدرت های زمان آینده معرفی کرده

من هر موقع میبینم مردم کشورم اینقدر سطحی نگر و ساده (جوگیر)هستن خیلی افسوس می خورم و دلم بدجور به حالشون میسوزه
من از همون بعد از توافق 3 آذر ژنو که دیدم غربی ها اونطور دبه دراوردن و عهد شکنی کردن مطمئن شدم که هیچ توافق عادلانه و منصفانه ای در کار نیست بعدش هم که تفاهم لوزان(چای) رو با اون فکت شیت بازی مسئولین محترم رو که دیدم به اطمینان کامل رسیدم - در حالت بسیار خوشبینانش هم اگر توافقی صورت بگیره و همه ارگان های دو طرف تاییدش کنن در زمان خیلی کوتاهی شکننده بودنش به همه اهل تفکر و تعقل اثبات میشه
مرگ بر آمریکا ی عهدشکن فریبکار
درود بر آ سید علی آقا(خامنه ای)
علی: 1394/4/2510:14:23،
33
27
به نام خدا من خیلی آدم سیاستمداری نیستم ولی با توجه به شناختی که از غربی ها دارم و خصوصا آمریکایی ها و نباید چیز مهمی به همون داده باشن که ارزش دادو قال شادی مضاعف و تو خیابون ریختن داشته باشد بعضی از ایرانی ها خیلی زود جو گیر میشن.....
صادق: 1394/4/2715:37:17،
23
20
دقیقا موافقم
ایرانی: 1394/4/2513:03:59،
29
23
بدبخت بچه های ما! چند سال معاهده گلستان و ترکمانچای رو ما در کتاب تاریخ خوندیم و حسرت خوردیم حالا بعد از چند سال یکی دیگه اضافه شده! گذشت تاریخ قضاوت خواهد کرد که ما تضمین کردیم همیشه توسری خور بمانیم
هادی: 1394/4/2514:32:40،
27
24
سلام .کاشکی اونقدری عمرکنیم که بفهمیم جشنمون درست بود یاغلط، ؟من شک ندارم که جشنمون بعدا باعث تاسف میشه.
مهدی کریمیان خرم دشتی94: 1394/4/2514:35:26،
20
18
بعضی وقتا باید سکوت کرد ....
ناشناس: 1394/4/2515:30:01،
28
13
خوشبختانه بچه های ما دیگر لازم نیست معاهده گلستان وترکمن چای را در کتاب تاریخ بخوانند به لطف دولت تزویر در این دوره قابل مشاهده است کلید ساز مچکریم
ناشاس: 1394/4/2515:36:24،
32
19
سوهان پزی فرودو آب میوه گیری نطنز با دلاوری های کلیدساز و ضریف آغاز به کار میکند
عباس : 1394/4/2520:05:19،
25
18
عمر ما که تموم شد خدا آخر و عاقبت نسل بعدی رو بخیر کنه بهشت زهرا قطعه دلخوشهای امیدوار
رضا: 1394/4/2520:28:31،
26
17
خب الان دقیقا چی دست ما مردم رو میگیره ایا تورم میخوابه؟؟؟ایا قیمت نون گوشت برنج میاد پایین؟
بهروز: 1394/4/2522:49:42،
22
16
آقا من دوست دارم الکی شادی کنم.به کسی مربوطه؟
من توی این یه نظرم نه به نتیجه تحریم کاردارم نه به توافق..
اصلا به کسی مربوطه بقیه چراخوشحال اند؟..اصلا ما دیونه هستیم و داریم الکی میخندیم و شادی میکنیم.بازم به دلواپسان مربوطه؟.
اگه خیلی دلواپسیتون گل کرده..برید ببینید بابک زنجانی چطور بیرونه؟.بعد که نمایندگان مجلس شک میکنند و به موضوع میخوان برن به زندان سر بزنند.

.طی یک عمل خودجوش! نامه ای فردای همان روز از بابک زنجانی با نامه ای که مثلا نشون میده آقای زنجانی از داخل زندان نامه زده! مبنی بر اینکه باشگاه راه آهن تهران نباید بره لیگ یک!!!

در حالی که همه میدونیم باشگاه راه آهن هم مانند بقیه اموال ایشون توقیف هست!! و اینها فقط شویی از از زنجانی بود که بگه من در زندان هستم!!!..
برید دلواپسی واسه اینا داشته باشید.نه به شادی مردم که مثلا میخواید دلسوزی کنید.
بیس: 1394/4/2600:51:49،
27
23
چی میگین کلی بی سواد نشستین دور هم چرت و پرت میگین چیزی از سیاست نمیدونید چیزی از اقتصاد نمیدونید همینجوری کاسه داغتر از اش شدین هر کی ادعا میکنه خودش میرفت مذاکره میکرد چیزی تحریم نمیدونید همینطوری احساسی نظر میدین جمع کنید همه شدین عقل کل
حسین: 1394/4/2602:13:34،
20
28
10سال باید منتظر بمونیم تا از زیر بار منت اونا خارج بشیم......
والا دیگه چیزی ندارم بگم !!!!!!!!!!!!!!!؟
یعنی تا 10 سال دیگه مثل 10 سال قبل باز هم تو تحیریم هستیم .
ظریف متشکریم
مهدی: 1394/4/2602:26:14،
17
23
فعلا هیچی مشخص نیست تا 80روز دیگه.فقط دعا کنین.زنده باد ایران با شجاعت
متین m: 1394/4/2605:06:08،
25
17
حالا فعلا بذارین بعد از 37 سال آب و برق و گاز و .... رو مجانی کنن و بهمون بدن بعد دنبال ارزانی بعد از تحریم ها و غیره و غیره بریم..
بعد این همه مدت هنوز نفهمیدین که دولتها فقط شعار میدن و ملت هم همیشه میگه شاید این هفته ارزان بشود شااااید..
تنها چیزی که در کشور ما ارزان است و هیچ ارزشی ندارد جان و عمر ملت است و بس..
اگه پول داشتی یا پارتی که شاااید بتونی با این گرانی و تورم زندگی کنی وگرنه باید فقط سعی کنی که زنده بمونی ..
زنده موندن با زندگی کردن فرق میکنه..
عالیجناب: 1394/4/2607:31:34،
21
23
مثل این توافقنامه مثل اون فیلی بود که در شهر کوران هرکسی بر ان دستی میکشید ونظرش را میگفت برادر من سیاست کار من وشما نیست این یه روی سکه است روی دیگر ان که مشخص نیست درضمن مشکل ما خود مایم خود ملت ماست در کدام موضوع سر خودمان را کلاه نزاشته ایم تا در این موضوع نزاریم مگه تولید داخل خودمان را به ملت ارزان میفروشیم تا فردا وپس فردا واردات وکالاهای خارجی را ارزون بفروشیم همان کسانی که الان گران میفروشند فردا هم واردمیکنند وگران میدهند بیایید ما اول خودمان رااصلاح کنیم مگر اب وبرق ونفت از خارج میاوریم که قیمتشان سر به فلک کشیده شده مگر ما حرف امامان راعمل کردیم که اینها باید مجانی در اختیار ملت باشد ایا شد؟نکنه اینا هم وارد میشوند مانمیدانستیم ماخودمان ملتمان راتحریم کرده ایم نه امریکا قوانین باید اصلاح شود هر موقع گندم وخودرو تولید داخل را به قیمت واقعیش خریدیم اونوقت شادی رابه خیابون بیاریم
علی: 1394/4/2609:30:09،
27
25
من ازسیاست زیاد سر در نمیارم ولی اینقدر میدونم روحانی و ظریف و دارودسته شون اونقد سرشون میشه که برا مملکت شون چه تصمیمی بگیرند که برا همه خوب باشه مطمین باشید اونا به نفع کشور تصمیم میگیرند...
صلاح مملکت خویش خسروان دانند
سبلان: 1394/4/2615:55:29،
19
22
لا اقل اصلی ترین نقل مجلس مغرضان اسلام و ملت ایران دیگه تمام شد . تا چیز دیگری پیدا کنن .....
الفرد: 1394/4/2616:13:42،
19
22
12 سال فشار رو تحمل کردیم که اخرش بشه این
میلاد: 1394/4/2623:31:40،
22
18
آخه چرا؟ما الان تو این فناوری به نقطه 100 رسیدیم.برا چی باید منت این نامردارو بکشیم آخه؟
جوان نگران فردای ایران: 1394/4/2700:13:46،
32
23
سلام.برید حرفهای علی اکبر اعتماد گوش کنین.هیچ کشوری برای کمک کردن جلو نمیاد اونا برای این جلو اومدن تا ایرانو برای یه مدت از اهدافش عقب بندازن.ایران باید با قدرت جلشون وایمیستاد تا اون چیزی که به نفع خودش بودو میگرفت-تمام ارزش اورانیوم بعد شکافت هسته ای تازه شروع میشه که یکی از موارد استفادش بمبه که همه فقط همینو میدونن (ایران دنبال بمب نیست)استفادهای دیگش تولید باتری های پولوتونیومی با طول عمر زیاد برای ماهوارهای فضاییه و...-این کشورای5+1مثل زالو میمونن فقط برای استفاده جلو امدن -درکل توافق خوبی نیست چون اینده ایرانو درنظر نگرفتن
محمد: 1394/4/2700:18:31،
26
26
با احترام به همه ی هم وطن های عزیزم باید عرض کنم که توافق هسته ای ایران و 5+1 بیشتر به ضرر ما و به سود اروپایی ها و آمریکاست .
کسانی که در مورد مادی گرایی مطالعه دارند بهتر می دانند که نیت اصلی غربی ها از فشار بر ایران چیزی نیست جز تضعیف مادی ایران و انقلاب ایرانی .
ملت ایران که دم از ظلم ستیزی می زند ، یکی از لوازم ضروری تحقق این هدف ، داشتن قدرت مادی است . طبیعی است که وقتی این قدرت را از ما بگیرند ، یکی از مانع های بزرگ راه کثیفشان را از میان برداشته اند و دیگر نه ترسی از طرفداران ایران و نه خود ایرانی ها خواهند داشت
در ضمن ما تا حدود صد سال قبل نفت نداشتیم و ضرورت آن را هم نمی دانستیم. امروز که نفت ما از ضروریات زندگی ما هست اهمیت آن را بهتر درک می کنیم.
کسانی که به راحتی و با کنایه بر زبان می آورند که : (( انرژی هسته چه دردی از ما دوا می کند )) باید گفت : از ماست که بر ماست...
علی: 1394/4/2700:21:49،
19
13
بذارید یه کم خوصله کنید ببینیم چه می شه .شما ها که بیکاری و بی پولی را خس نمی کنید.
الف: 1394/4/2810:52:21،
26
25
گیرم به فریب فریفتی خلق را
با دست انتقام طبیعت چه می کنی
مهلا: 1394/4/2815:16:35،
28
26
یه گله از تمام کسایی که ریختن توی خیابونا......ابرو ملت خودتونو بردین .مملکتتونو غارت کردن و محدود بعد شماها کوبیدین و رقصیدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟الان با خودشون یا به ما میگن احمق یا اینکه فک یکنن چی دادن و زیاو تر از حدمون دادن .درصورتی که فقط گرفتن
هاوره: 1394/4/2914:56:33،
22
33
توافق خوبی بود .. عالی تشکر ویژه از اقای ظریف د جناب دکتر حسن روحانی
منم نظر دارم: 1394/4/2920:02:21،
31
26
این مردم عوام ک ب ی کلید رای دادن همین میشه نمیفهمن توافق چیه جوسازی کردن اونام میریزن تو خیابون مگه ما چی گرفتیم اگ 200کیلو نداشتیم مگه اونا احساس ترس میکردن ک بیان مذاکره،ما همه چی دادیم اونا ک چیزی متضرر نمیشن،البته روحانیم مونده تو دوراهی چون گفته تحریمو بر میداره عمه ی منم میتونست صنعت هسته ایو با خاک یکسان کنه اونا تازه بعد 8 سال اگ برادریمون ثابت شد بیان تحریمو بردارن ههههه، چقد ارزونی شد نون بربری شده 20 تومن،حاملهای انرژی 90 درصد ارزون شده،یارانه رو میخوان نفری یک میلیون بدن،مام خندیدیم مردم عوام
محمد: 1394/4/3020:08:06،
25
21
با اون 200 کیلو برو نون بخور . مشکل بیکاری رو حل کن. خودتو از خط فقر بکش بالا. با دنیا قطع رابطه کن. جنگ جهانی سوم رو راه بنداز. اخرش که چی ... بعد از تحریمای سنگین اگر لازم میدیدن شلوار پاتو هم ازت میگرفتن.
رامین: 1394/4/3022:25:16،
29
28
سهمیه ماهیانه که 200 کیلو 200 کیلو بت روغن ، برنج ،... میدن با چیزا دیگه اشتباه نگیر .
داش بهروز: 1394/5/104:10:35،
35
28
میشه شما نظر ندید؟ 200 کیلو سیب زمینی هست؟ چقدر شما فکر میکنید عقل کل هستید و بقیه اندازه یه بچه نمیدونند.چنان حرف میزنی حس میکنم نشستی توی ویلا و اصلا گرونی و ...نمیبینی..البته اینم بگم تحریم رو هم بردارند مشکل از مردم ماست که عادت کردن به زیرو کشیدن و گرون فروشی
م-ب: 1394/4/3010:45:37،
29
29
ترا خدا ول کنيد اين بحث هارا......
ده سال پيش همه اين موارد را با چندين امتياز تشويقي بهمون ميدادن که يک سري هوچي گر و فرصت طلب به خاطر منافع شخصي و غارت بيت المال مانع انجام ان شدند و در اثر تحريمهاي اقتصادي ميلياردها دلار از اموال مردم به جيب امثال بابک زنجاني و دار و دسته احمدي نژاد و ............ديگران رفت.به قول معروف ماهي را هر وقت از اب بگيري تازه است.بگذاريد دولت محترم کارش را بکند و مملکت را از اين همه تهديد نجات دهد و ملت چند سوايي در ارامش باشنند.
ر-د: 1394/4/3015:32:55،
36
26
احسنت به شير پاکي که تو خوردي.
انشاءاله به برکت اين توافق و ايجاد شدن شرايط ارامش در مملکت و حاکم شدن قانون تمام اين دزدان و غارتگران به سزاي اعمالشان برسند و اموال غصب شده به خزانه برگردد و جلوي رانت خواري و سوء استفاده گرفته شود........
علی: 1394/4/3023:58:26،
34
31
مگه میخوان چار کیلو سیب گوجه بخرن که یه روزه تموم بشه تحریمی که تو سی سال انجام شده خو یه روزه برداشته نمیشه سی سال صبر کردیم این یه سالم روش
محمد: 1394/5/1420:56:44،
16
20
سلام عزیزایی بیکار خوبین حالتون چطوره بیخیال حرص نخورین شیرتون خشک میشه آروم باشین حالا شد شد نشدم فدای سرتون بخندیدن دنیا دو روزه خوشکلایی من باشه بای بای حالا بخندید...............................بوووووووووووووس
ali: 1394/5/2219:50:57،
21
14
آهسته همه میفهمند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
علی: 1394/5/2219:54:49،
22
17
بقول این دوستمون دنیا دو روزه اما ما روز دوم را نمی بینیم یعنی بما وفا نمیکنه که هسته ای را ببینیم ما فقط بستشو می بینیم ببینیم بسه - عذابی که تو این چندسال کشیدیم حداقل از ثمره بهشت بهره مند شویم . بی خیال - شاید نصیب خیلی از دوستان دنیا دیده بشه ما که ندیدیم راحتی و دو روز بیکاری ، چرا بیگاری داریم و بس .......................... خدانگهدار همگی
میلاد: 1394/6/1419:34:25،
29
21
استاد عظیم:
سلام.دوست عزیز اگه شما چیزی از آینده ی هسته ای نمی دونی می تونی از ایران بری.این توافق 85% به ضرر ایران چون 8 سال منع استفاده از موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هستی حتی در رزمایش هارو داره که یعنی وحشتناک!
مشکل مردم اینه که نمی خوان یکم سختی بکشن تا آینده ی روشنی باشه و فقط عدت کردن به مفت!ببخشید اگه رک حرف میزنم ولی کسی که سواد نداره در این زمینه نباید نظری بدی که فقط حاشیه سازی کنه.تا همین جا هم به دولت فشار آوردید برای توافق بسته.زیر تحقیر هایی رفتیم که لایقش نیستیم.آمریکا تایید می کنه متن توافق رو تا آخر شهریور ولی ایران 100% وتو می کنه و دوباره باید مذاکرات انجام بشه.چون خیلی منافع بدی رو دادیم.خلاصه بهترین کار عدم دخالته.فعلا دولت روحانی دسته گل به آب داده کسی هم خبر نداره.از منبع معتبر خبر دارم.چون توی نظام آشنا داریم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما