کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
ibshop
نیسان
تاپیک شاپ

روحانی : در یک مقطع جدید تاریخی قرار گرفتیم

کدخبر:۱۳۶۹۸سه شنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۲:۲۰۲۷۱۳ بازدید

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی بعد از ظهر سه شنبه در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم با بیان این که «عیدانه فراوان شد تا باد ...

 حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی بعد از ظهر سه شنبه در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم با بیان این که «عیدانه فراوان شد تا باد چنین بادا» افزود: مردم در شب های قدر برای دستیابی به یک توافق خوب دعا کردند و من الان به ملت بزرگوار ایران اعلام می کنم که دعای آنها مستجاب شده است.

وی با سلام و درود بر روان پاک انبیاء، اولیا، پیامبر عظیم الشان اسلام و ائمه هدی و امام شهیدان و شهدای بزرگوار به ویژه شهدای هسته ای و با سلام و تهیت به محضر ولی عصر امام زمان (عج) تاکید کرد: ماه رمضان همواره ماه خیر، برکت و ماه تقرب مردم به خداوند بوده است و در ماه رمضان امسال آنچه من شنیده ام، بسیاری از مردم در دعاها و شب های قدر برای گروه مذاکره کننده و دستیابی به یک توافق خوب دعا کردند. 

وی با بیان این که ما امروز در یک مقطع مهم در تاریخ کشور، انقلابمان و شرایط منطقه قرار داریم، گفت: شرایطی که باید بگوییم دوران 12 ساله گذشته که همراه با توهماتی از سوی قدرت ها و نشر آن توهمات در میان جامعه و افکار عمومی بود کاملا ورق خورده است و صفحه جدیدی آغاز شده است. 

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: این صفحه جدید بر این مبنا آغاز می شود که راه حل معضلات در جهان مسیر کوتاه تر و کم هزینه تر هم دارد. 

روحانی توضیح داد: موضوع مهم هسته ای ایران که از یکطرف به یک موضوع سیاسی و بین المللی تبدیل شده بود تا جایی که این موضوع در فصل هفتم منشور سازمان ملل و شورای امنیت با قطعنامه های متعدد تحریم روبه رو شد. 

رییس جمهوری گفت: موضوع هسته ای از طرفی به یک موضوع ایران هراسی در جامعه و جهان تبدیل شده بود که ایران در پی ساخت سلاح کشتار جمعی و هسته ای است و از طرف دیگر از نظر علم، فناوری و رشد و توسعه برای کشور ما حایز اهمیت بود. 

روحانی ادامه داد: موضوع هسته ای از لحاظ اجتماعی به یک مساله غرور و عزت ملی تبدیل شده بود و از لحاظ اقتصادی هم با فشارهایی که تحریم کنندگان به وجود آورده بودند، شرایط سختی را در جامعه به وجود آوردند گرچه همانطور که قبلا هم تاکید کردم هیچگاه تحریم موفق نبود اما در عین حال در زندگی مردم تاثیر گذار بود. 

روحانی خاطرنشان کرد: خوشحالم که با مذاکرات 23 ماهه جمهوری اسلامی ایران با 6 قدرت جهانی امروز توانسته ایم به نقطه جدیدی دست پیدا کنیم، البته ماه رمضان همواره برای دولت یازدهم ماه خیر و برکت و سرنوشت بوده است. 

وی افزود: 25 ماه رمضان سال 92 روز تنفیذ بود؛ 26 روز ماه رمضان تحلیف بود و امروز، روز توافق 6 قدرت جهانی با ایران برای برنامه جامع اقدام مشترک است. 

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: ما برای حل موضوع و معضل هسته ای باید در بخش های مختلف قدم های لازم را برداریم؛ از لحاظ سیاسی باید تمهیدات لازم سیاسی را آماده کنیم و هم از لحاظ افکار عمومی که بدانند مذاکره به مفهوم خواندن بیانیه ها نیست. 

روحانی ادامه داد: مذاکره به معنای بده و بستان است؛ مذاکره به این معناست که پولی داده می شود و خانه مورد نظر خریداری می شود؛ ما دنبال صدقه نبودیم تا کسی چیزی مجانی به ما بدهد ما به دنبال مذاکره بودیم؛ دنبال آن بودیم که بر مبنای منافع ملی بده بستان عادلانه در پیش بگیریم. 

وی ادامه داد: ما همواره تاکید کردیم این مذاکرات برد - باخت نخواهد بود؛ هر مذاکره ای اگر به صورت برد - باخت باشد، پایدار نخواهد ماند؛ مذاکره و توافقی می تواند پایدار باشد که برای دو طرف حالت برد - برد داشته باشد. 

رییس جمهوری همچنین اظهار کرد: این موضوع را برای جامعه تشریح کردیم و مذاکره کنندگان ما بر این مبنا کار خود را آغاز کرد؛ از طرفی ما نیاز به اجماع داخلی داشتیم؛ روشن است که در کشور سیاسیون فکر واحد ندارند اما در مسایلی که به امنیت ملی و توسعه ملی مربوط می شد، خوشبختانه در فضای آزاد و دموکراتیک توانستیم به اجماعی در این زمینه دست یابیم. 

روحانی افزود: راه مذاکره را قبل از آغاز این دولت و از 12 سال پیش طبق نظر رهبر معظم انقلاب آغاز شده و ما از سال 82 این مذاکرات را در تهران یا در پایتخت های کشورهای همسایه یا پایتخت های کشورهای اروپایی و غربی دیدیم و شاهد بودیم و ادامه دادیم. 

ماه رمضان همواره ماه خیر و برکت و ماه تقرب مردم به خداوند بوده است. 

**مهار تورم و رشد اقتصادی قوی ترین پیام به 1+5

روحانی اضافه کرد: مردم ما در انتخابات 92 در این زمینه به صراحت اعلام کردند ما دولتی می خواهیم که دستاوردهای هسته ای را توام با صلح و توام با حرکت توسعه ای کشور روبه جلو و توام با رفاه مردم باشد، مد نظر قرار دهد و همین مسیر و راهی بود که دولت یازدهم انتخاب و آغاز کرد.

رییس جمهوری ادامه داد: البته ملت بزرگ ایران همواره ملت ادب، منطق و استدلال بوده است. من از روز اول و در روز مراسم تحلیف گفتم در صورتی غرب می تواند با ما تعامل داشته باشد که مسیر تهدید و تحقیر را کنار بگذارد و مسیر تکریم را آغاز کند. 

روحانی اضافه کرد: آنچه امروز به عنوان توافق در برنامه جامع اقدام مشترک به دست آمد، ریشه آن برمی گردد به تعامل از طرف ایران و تکریم از طرف 1+5، اگر این دو نبود ما دستاوردی نمی داشتیم .

وی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر لازم بود برای این که موفق شویم بتوانیم در شرایط تحریم و رکود تورمی اقتصاد کشور را سامان دهیم. زمانی که در شرایط تحریم مذاکره را آغاز کردیم، تورم بالای 40 درصد و از لحاظ رشد اقتصادی منفی 6.8 درصد بودیم اما در ضمن مذاکره با ساماندهی اقتصاد، هم تورم را مهار کردیم و هم به رشد مثبت رسیدیم و این قوی ترین پیامی بود که از طرف دولت یازدهم به کشورهای 1+5 داده شد. 

 

**صوم استقامت و مقاومت با افطار فتح و ظفر توام گشت/ 4 هدف ایران از مذاکرات

رییس جمهوری افزود: از طرف دیگر آنچه از همه چیز مهمتر بود، ایستادگی، مقاومت، صبر و تحمل مردم شجاع ایران بود که امسال بحمد الله صوم استقامت و مقاومت با افطار فتح و ظفر توام گشت.

روحانی با تاکید بر این که این ایستادگی مردم و مقاومت بود که طرف مقابل را پای میز مذاکره آورد، به چهار هدف ایران از مذاکرات اشاره کرد و گفت: هدف اول آن بود که توانمندی و فناوری هسته ای و حتی فعالیت هسته ای را بتوانیم در داخل ادامه دهیم.

وی اضافه کرد: هدف دوم این بود که تحریم های غلط و ظالمانه ضد انسانی را لغو کنیم و هدف سوم این که کلیه قطعنامه هایی که از دید ما غیر قانونی بود، در شورای امنیت وسازمان ملل لغو کنیم .

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد:هدف چهارم این بود که پرونده هسته ای ایران از فصل هفتم منشور ملل متحد و اساسا از شورای امنیت خارج کنیم.

با پایان مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای گروه 1+5، رییس جمهوری در حال گفت و گو با مردم شریف و غیور کشورمان است. 

ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 (شامل آمریکا، آلمان، انگلیس، چین، فرانسه و روسیه) همراه با نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از 22 ماه مذاکرات سخت و فشرده، سرانجام امروز 23 تیر 1394 برای رفع سوء تفاهم ها در مورد برنامه صلح آمیز هسته ای و همزمان لغو تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران تفاهم کردند. 
اخبار مرتبط

دیدگاه ها

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا